Eurovision 2024

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Joostice for europapa
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,784 μηνύματα.
Η υποδοχή του πραγματικού νικητή στην Κροατία.

 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,421 μηνύματα.
Ούτε ένας απλός μουσικός διαγωνισμός δεν επιβιώνει απο την διαφθορά. Θα ξεπεράσουν και την Β.Κορέα οι αθεόφοβοι όπως πάνε :hehe:.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,638 μηνύματα.
Η επιτροπή είναι γελοία.

- Η Ελβετία με ποια λογική έδωσε το 12αρι στην Ελλάδα. Μήπως γιατί η Σάττι και το Νέμο γίνανε κολλητάρια;
- Επίσης με ποια λογική χαντακώσανε το τραγούδι του Ισραήλ. Μήπως για να μην βγει πρώτο;

Όπως είπα. κριτική επιτροπή -> δημόσιες σχέσεις, κοινό -> marketing.

Γενικά η κατάσταση με την αριστερά έχει κουράσει. Αν παίρνει την δουλειά κάποιος δικό τους όλα καλά. Αν τη δουλειά τη πάρει μη δικό τους αρχίζει το hate (πεταμένα λεφτά η eurovision, τα πληρώνει ο ελληνικός λαός κ.λπ.). Θυμήσου πέρσυ πως κράξανε το παιδί που πήγε με μηδενικό budget. Η Σάττι στον ημιτελικό τα σκάτωσε και λέγανε ολοι μπράβο. Στο τελικό ήταν καλή αλλά τα αποτελέσματα ήταν χάλια. Όταν δίνεις τόσα λεφτά ως χώρα για προώθηση και βρίσκεσαι στα chart τόσων χωρών η 11η θέση δεν ειναι καλή.
δεν λες κατι διαφορετικο απο μενα
ποτέ δεν ειπα οτι οι επιτροπες ειναι ολοσωστες και αντικειμενικες
το λεω μαλιστα στο προηγουμενο ποστ μου πως δεν ειναι
ομως πρεπει να υπαρχουν, ο σκοπος τους να ελεγχουν τεχνικως την ποιοτητα των κομματιων ειναι σωστος
απλως θελουν μια αναπροσαρμογη το ποσοστο που πιανουν και η εποπτεια τους ωστε να μην κατευθυνονται

τελος αυτες οι "συμφωνιες" που λες άνετα γινονται και στο televoting, πχ πόσος κοσμος αραγε να επηρεαστηκε απο τη φιλία της Σαττι με το Νεμο και γιαυτο να ψηφισε το Νεμο επιπροσθετα του γεγονοτος οτι οντως τους αρεσε το κομματι του; Όπως και για το Ισραηλ. Ποσος κοσμος αραγε δεν το ψηφισε με televoting λογω του πολεμου;

Και οπως περιεγραψα, το televoting δεν ειναι καθολου αδιαβλητο και αντιπροσωπευτικο
μπορει καποια ομαδα ανθρωπων να βαλει μποτακια να στελνουν sms μαζικα απο διαφορετικες e-sim πολλαπλων χωρων. Ουτε cloudflare δεν μπαινει εκει ουτε τπτ, μονο location check αλλά δεν μπορεις να το φιλτραρεις καθως μπορεις να εχεις σε ενα χωρο πολλους ανθρωπους να στελνουν sms εκει τριγυρω, ασε που το location απο triangulation των παροχων δεν ειναι ακριβες.
Δεν λεω οτι αυτο συνεβη απαραιτητα χθες, το αναφερω πως γενικα ειναι εφικτο και γιαυτο δεν πρεπει να θεωρουμε ως ευαγγελιο το televoting.
Το ολο συστημα θα μπορουσε να ειναι πολυ δικαιοτερο οπως περιεγραψα με τις παρεμβασεις εκεινες, μεσω κρατικου φορεα πιστοποιησης online και συνδεδεμενη τραπεζα κλπ.

Επομενως για οσα κατηγορεις τις επιτροπες, τα ιδια ισχυουν και για το televoting. Γιαυτο λεω πως δεν βγαζει καπου η συζητηση αυτη με το να κλαιγεστε για την αδικια των επιτροπων και τη γαματοσυνη του televoting.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,581 μηνύματα.
Τόσα 12ρια από επιτροπές μαζεμένα, ήταν ξεκάθαρο ότι ήταν συνεννοημένες να γονατισουν την ψήφο του κοινού.
Για πες μας βρε Σκανταλ τι θα κερδιζαν να γονατισουν τον νικητή του τελε και γιατί έβγαλαν τον Κροάτη 3ο και του έδωσαν και πολύ ευνοική θέση εμφάνισης και δεν τον έκαψαν όπως την Ουκρανία και το Ισραήλ
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,784 μηνύματα.
Τόσα 12ρια από επιτροπές μαζεμένα, ήταν ξεκάθαρο ότι ήταν συνεννοημένες να γονατισουν την ψήφο του κοινού. Πάντως του Nemo μου άρεσε πιο πολύ από της Κροατίας και το είχα πρώτο στο Spotify μου ως πιο χιλιοπεγμένο, μετά είχα της Σάττι και μετά το Τερέζα and Maria.

Εντελώς τυχαία πήρε 22 12αρια στις επιτροπές και μόλις 1 από το televoting 😅😅.


 
Τελευταία επεξεργασία:

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Εντελώς τυχαία πήρε 22 12αρια στις επιτροπές και μόλις 1 από το televoting 😅😅.


Καλά κανει και αποχωρεί οριστικά η ολλανδία. Αυτο που εκαναν στον Γιούστ ήτανε εντελώς προκλητικό και άδικο, δεδομένου του οτι τον παρενοχλούσαν με μια καμερα ενω ελεγε συνέχεια να οτον αφήσουν ήσυχο επειδή ητανε μια συγκινιτική στιγμή (οταν τελείωσε το αφιέρωμα στους γονείς του) και αυτή συνέχισε.
Εκανε μια απειλιτική κίνηση* (να κόψει το βίντεο), αλλα μια production team member συνεχισε να τον βγάζει. καπου ελεος
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,421 μηνύματα.
Εντελώς τυχαία πήρε 22 12αρια στις επιτροπές και μόλις 1 από το televoting 😅😅.


Και πολύ καλά θα κάνουν! Εγώ χθες που διάβαζα τι έγινε είπα απο μέσα μου οτι στην θέση της Ολλανδίας δεν θα συμμετείχα ποτέ ξανά μετά απο αυτό.
 

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,096 μηνύματα.
Για πες μας βρε Σκανταλ τι θα κερδιζαν να γονατισουν τον νικητή του τελε και γιατί έβγαλαν τον Κροάτη 3ο και του έδωσαν και πολύ ευνοική θέση εμφάνισης και δεν τον έκαψαν όπως την Ουκρανία και το Ισραήλ
Εγώ θεωρώ δεδομένο ότι οι επιτροπές θέλουν να βγάλουν τον δικό τους νικητή, όπως και το κοινό τον δικό του. Γι' αυτό άλλωστε τα αποτελέσματα είναι 50 - 50 κι όχι 30 - 70 ή 40 - 60.
Δηλαδή μια σέκτα λίγων ατόμων να καθορίσουν το αποτέλεσμα.
Πάντα ήμουν κατά των επιτροπών. Ας είχαν πιο μικρή επίδραση στο αποτέλεσμα για να δίνουν απλά τάση, στο "ποιοτικό" που λένε ότι θέλουν να αναδείξουν.
Το να δίνουν 22 από τις 36 χώρες 12ρι και κάμποσες άλλες το 10ρι και 8ρι σε ένα τραγούδι από τα τόσα (ενώ ο διαγωνισμός είχε προφανώς κι άλλα ποιοτικά), εγώ το θεωρώ προσυνεννοημένο για καθορισμό του αποτελέσματος, έτσι το βλέπω εγώ.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,581 μηνύματα.
Εγώ θεωρώ δεδομένο ότι οι επιτροπές θέλουν να βγάλουν τον δικό τους νικητή, όπως και το κοινό τον δικό του. Γι' αυτό άλλωστε τα αποτελέσματα είναι 50 - 50 κι όχι 30 - 70 ή 40 - 60.
Δηλαδή μια σέκτα λίγων ατόμων να καθορίσουν το αποτέλεσμα.
Πάντα ήμουν κατά των επιτροπών. Ας είχαν πιο μικρή επίδραση στο αποτέλεσμα για να δίνουν απλά τάση, στο "ποιοτικό" που λένε ότι θέλουν να αναδείξουν.
Το να δίνουν 22 από τις 36 χώρες 12ρι και κάμποσες άλλες το 10ρι και 8ρι σε ένα τραγούδι από τα τόσα (ενώ ο διαγωνισμός είχε προφανώς κι άλλα ποιοτικά), εγώ το θεωρώ προσυνεννοημένο για καθορισμό του αποτελέσματος, έτσι το βλέπω εγώ.
Ναι τα καταλαβαίνω αυτά και υπάρχουν πολλές απόψεις για τις επιτροπές. Προσωπικά θεωρώ ότι είναι ωραίο να επιβραβεύεται η επιλογή του κοινού. Οι επιτροπές μπήκαν εξαρχής για να εξισσοροπήσουν τα πράγματα και να χαμηλώσουν τις συμμαχίες και τις συμμετοχές τρολ και τέτοια. Από τότε που μπήκαν μέσα όλα τα Βαλκάνια αλληλοψηφιζόντουσαν πάρα πολύ. Τώρα πήγαμε στο αντίθετο και τον λόγο έχουν αρκετά οι δυτικές χώρες. Το θέμα είναι άλλο. Γιατί δεν έκαψαν τον Κροάτη; Θα τον έβγαζαν όπως το Ισράηλ/Ουκρανία και τέλος. Δεν υπήρχε λόγος να πάνε σε τέτοια άκρα, ούτε να έχουν πάλι γκρίνιες με το κοινό όπως πέρσι για να δόθηκε γενική οδηγία. Τι κέρδισαν από αυτό;
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,096 μηνύματα.
Το θέμα είναι άλλο. Γιατί δεν έκαψαν τον Κροάτη; Θα τον έβγαζαν όπως το Ισράηλ/Ουκρανία και τέλος. Δεν υπήρχε λόγος να πάνε σε τέτοια άκρα, ούτε να έχουν πάλι γκρίνιες με το κοινό όπως πέρσι για να δόθηκε γενική οδηγία. Τι κέρδισαν από αυτό;
Εγώ θεωρώ φανερή έλλειψη αντικειμενικότητας και επαγγελματισμού και το ότι κάψανε έτσι το Ισραήλ. Νομίζω 3 πόντους είχε από επιτροπές; Περιμένανε ότι το televoting θα το έβαζε ψηλά γι' αυτό το κάψανε, άρα μιλάμε πάλι για τάση καθορισμού του αποτελέσματος, ενώ το τραγούδι αντικειμενικά ήταν ποιοτικό και πιο καλό και από το δικό μας.
Η Κροατία και καλό τραγούδι είχε και ίσως ήταν κατά κάποιο μια προσπάθεια να πάνε με τα νερά του κοινού, άλλωστε ήταν low profile σαν χώρα, δεν έχει γίνει κάτι με την Κροατία να πεις ότι θα άξιζε να την κάψουν.
 

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Εγώ θεωρώ φανερή έλλειψη αντικειμενικότητας και επαγγελματισμού και το ότι κάψανε έτσι το Ισραήλ. Νομίζω 3 πόντους είχε από επιτροπές; Περιμένανε ότι το televoting θα το έβαζε ψηλά γι' αυτό το κάψανε, άρα μιλάμε πάλι για τάση καθορισμού του αποτελέσματος, ενώ το τραγούδι αντικειμενικά ήταν ποιοτικό και πιο καλό και από το δικό μας.
40 κατι ειχε, ητανε πιο ψηλα απο μας
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,096 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,784 μηνύματα.
Εγώ θεωρώ φανερή έλλειψη αντικειμενικότητας και επαγγελματισμού και το ότι κάψανε έτσι το Ισραήλ. Νομίζω 3 πόντους είχε από επιτροπές; Περιμένανε ότι το televoting θα το έβαζε ψηλά γι' αυτό το κάψανε, άρα μιλάμε πάλι για τάση καθορισμού του αποτελέσματος, ενώ το τραγούδι αντικειμενικά ήταν ποιοτικό και πιο καλό και από το δικό μας.
Η Κροατία και καλό τραγούδι είχε και ίσως ήταν κατά κάποιο μια προσπάθεια να πάνε με τα νερά του κοινού, άλλωστε ήταν low profile σαν χώρα, δεν έχει γίνει κάτι με την Κροατία να πεις ότι θα άξιζε να την κάψουν.

Νομίζω πήρε 52 points από τα juries και 323 points από το κοινό, μάλιστα στο televoting πήρε από 15 χώρες 12αρι γεγονός που είναι ένα από τα υψηλότερα που έχει καταγραφεί. Όσο αφορά την Ελβετία πήρε 226 πόντους και μόλις 1 12αρι όμως οι επιτροπές έβγαλαν μονες τους τον νικητή.
 

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
a ok εγώ το θυμάμαι πάτο και ξαφνικά να παίρνει 300 κάτι ψήφους από κοινό και να έρχεται πρώτο. Έχω ανάμνηση ένα 3ράκι. :P
ισως γιατι πηρανε ακριβως 333 ποντους απο κοινό.
Πάντως σαρώσανε χαρη στις διαφημήσεις. ακομα και η γιαγια μου απο το χωριο ηξερεο τι παιζει ισραηλ
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,581 μηνύματα.
Εγώ θεωρώ φανερή έλλειψη αντικειμενικότητας και επαγγελματισμού και το ότι κάψανε έτσι το Ισραήλ. Νομίζω 3 πόντους είχε από επιτροπές; Περιμένανε ότι το televoting θα το έβαζε ψηλά γι' αυτό το κάψανε, άρα μιλάμε πάλι για τάση καθορισμού του αποτελέσματος, ενώ το τραγούδι αντικειμενικά ήταν ποιοτικό και πιο καλό και από το δικό μας.
Η Κροατία και καλό τραγούδι είχε και ίσως ήταν κατά κάποιο μια προσπάθεια να πάνε με τα νερά του κοινού, άλλωστε ήταν low profile σαν χώρα, δεν έχει γίνει κάτι με την Κροατία να πεις ότι θα άξιζε να την κάψουν.
Δυστυχώς αντικειμενικότητα δύσκολα βρίσκεις στη μουσική, ο καθένας θα πει τα δικά του. Συνήθως έχουν υποτίθεται κάποια συγκεκριμένα κριτήρια, αλλά οι αγάπες τους δεν κρύβονται. Μπαλάντες (ειδκά οι αντρικές), κάποιες χώρες όπως η Σουηδία και η Αυστραλία και κάτι τέτοια πάνε δυστυχώς πακέτο. Τώρα φέτος σίγουρα δεν τους συνέφερε να νικήσει το Ισράηλ, ούτε η Ουκρανία θεωρώ, πάλι θα τους έφερνε δράματα. Όμως σε καμιά περίπτωση δεν έκαψαν τον Κροάτη που είχε ένα τραγούδι που δεν είναι το πιο φιλικό σε επιτροπές. Αυτό θέλω να πω.
Όχι πως στο κοινό υπήρχε αντικειμενικότητα, οι ψήφοι συμπάθειας φεύγουν σύννεφο με τόσα πολιτικά και παίζει όπως συσπειρώθηκαν οι Εβραίοι (το έγραψα και πιο πάνω, το Ισράηλ τυχαία πάντα νικάει άνα 20 χρόνια ακριβώς) και έβγαλαν 2ο το Ισράηλ να συσπειρώθηκαν και άλλοι για να σιγουρέψουν ότι δεν θα νικήσει. Σε άλλες χρονιές το 222 που έφερε η Ελβετία θα ήταν 2η θέση στο κοινό (Η Λορίν πέρσι είχε 243), μη κοιτάμε φέτος που ήταν ειδική χρονιά με όλα αυτά που έγιναν.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,207 μηνύματα.
Εγώ θεωρώ φανερή έλλειψη αντικειμενικότητας και επαγγελματισμού και το ότι κάψανε έτσι το Ισραήλ. Νομίζω 3 πόντους είχε από επιτροπές; Περιμένανε ότι το televoting θα το έβαζε ψηλά γι' αυτό το κάψανε, άρα μιλάμε πάλι για τάση καθορισμού του αποτελέσματος, ενώ το τραγούδι αντικειμενικά ήταν ποιοτικό και πιο καλό και από το δικό μας.
Αν δεν το έκαιγαν τόσο πολύ όπως λες, μια χαρά θα έβγαινε πρώτο το Ισραήλ. Αλλά πώς είμαστε σίγουροι ότι κάψανε το Ισραήλ; Πώς είμαστε σίγουροι δηλαδή πως είχαν αυτήν την πρόθεση.
 

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Αλλά πώς είμαστε σίγουροι ότι κάψανε το Ισραήλ;
ετσι πρεπει και στη πραγματικοτητα

δωσανε λιγους ποντους οι επιτροπες, οτι πηρε το πηρε απο το κοινό. οι επιτροπες δωσανε υπερβολικα πολλους στο νεμο. καλο το τραγουδι αλλα δεν νομιζω να ητανε μονο αυτος ο λογος
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Κι εγώ πιστεύω ξεκάθαρα ότι το χαντάκωσαν επίτηδες το Ισραήλ οι επιτροπές. Αν κέρδιζε θα γινόταν χαμός μετά και δεν ξέρω πόσες χώρες θα έμεναν του χρόνου. Υπό κανονικές συνθήκες νομίζω θα ήταν στην πεντάδα των επιτροπών το Hurricane, είναι από αυτά που τους αρέσουν.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top