Fitness Thread!

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με @hack3r και έχω να προσθέσω ότι πέρα από την διατροφή, σε κάθε δεκαετία από τα 30 και μετά χάνεις μυϊκή μάζα. Τι σημαίνει αυτό; Κακη ποιότητα ζωής στις επόμενες δεκαετίες. Δεν είναι μόνο ο καρκίνος. Είναι απλές καθημερινές λειτουργίες που θα στερηθείς. Επίσης οστεοπόρωση, αυξημένο ρίσκο για κατάγματα, αδυναμία, χαμηλό μεταβολισμο. Η χαμηλή πρόσληψη πρωτεινης σε συνδιασμό με τους υψηλούς υδατάνθρακες και εξοντωτικές δίαιτες ή μόνο αερόβια άσκηση, ευνοούν τον τύπο σώματος skinny fat. Ναι μεν πέφτεις σε κιλά αλλά δεν πέφτεις τόσο σε λίπος. Χάνεις μύες και παραμένεις μεταβολικά παχυσαρκη σε σώμα που φαίνεται φυσιολογικό.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Εχω και γιαουρτι και πολλα απο όσα έγραψες στη δίαιτα μου απλως δεν έγραψα όλη την εβδομάδα... Φίτνες εγώ νιώθω ότι κάνω αλλά εντάξει είμαι θλιβερή μπροστα σε εσάς :) γιατί για μένα ευεξία (φιτνες) είναι να νιώθω ωραία κάνοντας δίαιτα και γυμναστική.οχι βέβαια αυτά που κάνετε εσείς...
Ουτε που μου είχαν περασει όλα αυτά τα τελευταία από το μυαλό. Λυπάμαι πολυ.. Θα βρω εκείνο το θέμα λοιπόν! :)
ΥΓ. Αναρωτιέμαι η τυρόπιτα αν είναι σπιτική γιατί να είναι κακή αλλά οκοκ, δεν το λέω να ανοίξει θέμα, το κραταω απλως σαν μικρή απορία. Οπως άλλη μου απιρια είναι όσοι κάνετε φίτνες δεν τρώτε ποτε τουρτα? Μόνο με μπαρες τη βγάζετε? Εγώ θα σκάσω αμα δεν φάω γλυκο. Θα μου τις λυσεις στο άλλο θέμα. ;) δεν τα λέω να ανοίξω θέμα, απλως...

Βασικά ρώτησα τον άντρα μου και μου πε αγάπη μου φίτνες κάνουν τα παιδια , τι σχέση έχεις εσυ με αυτά? Οκκκκκ! Το πιασα! Ενταξει μωρε του λέω βρήκα ένα θέμα κ μπήκα. Άκυρο. :D
:P

Το θέμα είναι να προσδιορίσεις τι προτεραιότητες έχεις ακριβώς και μετά να προσαρμόσεις τη διατροφή σου ανάλογα. Σε ενδιαφέρει απλώς να δεις 5-10 κιλά μείον στη ζυγαριά ή σε ενδιαφέρει να αισθάνεσαι ευεξία, να τρως υγιεινά και να γυμνάζεσαι; Θες να χτίσεις μυϊκή μάζα ή να είσαι απλώς λεπτή; Μη συγκρίνεις τον εαυτό σου με κανέναν άλλο από εδώ μέσα γιατί πολύ απλά ο καθένας μας έχει άλλους στόχους, αλλά δώσε μας τουλάχιστον μια σαφή εικόνα του τι θες και τι περιμένεις να σου προσφέρει αυτό το θρεντ. Οκ, διατροφολόγοι με πτυχίο δεν είμαστε αλλά είτε έχουμε διαβάσει πολύ για το συγκεκριμένο θέμα είτε ενδεχομένως μερικοί έχουμε ασχοληθεί λόγω σχολής (άλλοι στον κλάδο υγείας, εγώ πχ ως χημικός κ.ό.κ.) και μπορούμε να σου προσφέρουμε κάποια καθοδήγηση.

Επίσης, επειδή απ' ό,τι κατάλαβα είσαι άνθρωπος που του αρέσει το φαΐ και δίνει σημασία στη γεύση, να πω εδώ ότι υγιεινό δε σημαίνει απαραίτητα άνοστο. Το λάθος που κάνουν όλοι (και η μάνα μου απ' όταν ήμουν πιτσιρίκι και δεν έτρωγα σχεδόν τίποτα) είναι ότι σου πασάρουν την υγιεινή τροφή στην πιο basic μορφή της και δε σου κάνει καμία αίσθηση να τη φας. Εγώ πχ έχω θέμα με τα λαχανικά, οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να φάω ένα στεγνό φιλέτο με βραστό μπρόκολο δίπλα. Τι κάνω όμως; Έχω βρει μια πολύ ωραία συνταγή για σούπα βελουτέ με λαχανικά. Ή μπορείς να φτιάξεις πολύ ωραίο πουρέ από λαχανικά και αντί για ψητό φιλέτο, να κάνεις μπιφτέκια κοτόπουλου. Ή ας πούμε πολύ ωραία και με λίγες θερμίδες είναι και τα γιουβαρλάκια αυγολέμονο.

Αν ψαχτείς αρκετά θα δεις ότι μπορείς να τρως κανονικότατα όλη μέρα και σε συνδυασμό με τη γυμναστική (στην οποία καλό είναι να εντάξεις και ασκήσεις ενδυνάμωσης, γιόγκα, στρετσινγκ, όχι μόνο αερόβιο) θα νιώσεις άλλος άνθρωπος. Και φυσικά δε λέμε να τα κόψεις όλα μαχαίρι, ό,τι επιλέξεις σαν πρόγραμμα θα πρέπει να είναι κάτι που να μπορείς να το ακολουθείς για όλη σου τη ζωή, αλλιώς θα νιώθεις στέρηση και θα έχεις πισωγυρίσματα και, ως εκ τούτου, σκαμπανεβάσματα στο βάρος σου που είναι ό,τι χειρότερο. Εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω πολύ στο θέμα της γυμναστικής, δηλαδή κι εγώ είμαι σε τελείως ερασιτεχνικό επίπεδο (δραστήρια και σε φόρμα αλλά όχι μυώδης), ωστόσο μπορώ να σου δώσω πάρα πολλές ιδέες και συνταγές για μια νόστιμη, υγιεινή διατροφή που και εσένα θα κρατάει χορτάτη, και τα παιδιά σου θα εκτιμήσουν (είναι αμαρτία τώρα ένα παιδάκι να το αναγκάζεις να τρώει σκέτα ψητά και βραστά πράγματα). Κανείς δε σε "μάλωσε" για τη διατροφή σου, τον διατροφολόγο σου κράζουμε που σε γεμίζει κούφιες θερμίδες μ' αυτά που σου δίνει. Εννοείται να μας λες τι τρως.


ΥΓ: Η διατροφή σου επίσης παίζει καθοριστικότατο ρόλο στην ψυχολογία σου. Κάθε αρχή και δύσκολη αλλά μόλις ελαττώσεις τη ζάχαρη, το αλκοόλ και τους καφέδες, θα δεις πόσο πιο ξεκούραστη και ήρεμη θα νιώθεις. Το "φιτνες" δεν είναι μόνο γραμμωμένοι κοιλιακοί, είναι ένας ολόκληρος τρόπος ζωής που καταλήγει στο "νους υγιής εν σώματι υγιεί". Κατέβασε το Fiton και δες τα προγράμματα που έχει για yoga, stretching και meditation. Ένταξε ένα 10 λεπτο -15 λεπτο τέτοιο πρόγραμμα μετά τη γυμναστική που κάνεις συνήθως και θα δεις πόσο πιο όμορφα θα νιώθεις στο τέλος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Το θέμα είναι να προσδιορίσεις τι προτεραιότητες έχεις ακριβώς και μετά να προσαρμόσεις τη διατροφή σου ανάλογα. Σε ενδιαφέρει απλώς να δεις 5-10 κιλά μείον στη ζυγαριά ή σε ενδιαφέρει να αισθάνεσαι ευεξία, να τρως υγιεινά και να γυμνάζεσαι; Θες να χτίσεις μυϊκή μάζα ή να είσαι απλώς λεπτή; Μη συγκρίνεις τον εαυτό σου με κανέναν άλλο από εδώ μέσα γιατί πολύ απλά ο καθένας μας έχει άλλους στόχους, αλλά δώσε μας τουλάχιστον μια σαφή εικόνα του τι θες και τι περιμένεις να σου προσφέρει αυτό το θρεντ. Οκ, διατροφολόγοι με πτυχίο δεν είμαστε αλλά είτε έχουμε διαβάσει πολύ για το συγκεκριμένο θέμα είτε ενδεχομένως μερικοί έχουμε ασχοληθεί λόγω σχολής (άλλοι στον κλάδο υγείας, εγώ πχ ως χημικός κ.ό.κ.) και μπορούμε να σου προσφέρουμε κάποια καθοδήγηση.

Επίσης, επειδή απ' ό,τι κατάλαβα είσαι άνθρωπος που του αρέσει το φαΐ και δίνει σημασία στη γεύση, να πω εδώ ότι υγιεινό δε σημαίνει απαραίτητα άνοστο. Το λάθος που κάνουν όλοι (και η μάνα μου απ' όταν ήμουν πιτσιρίκι και δεν έτρωγα σχεδόν τίποτα) είναι ότι σου πασάρουν την υγιεινή τροφή στην πιο basic μορφή της και δε σου κάνει καμία αίσθηση να τη φας. Εγώ πχ έχω θέμα με τα λαχανικά, οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να φάω ένα στεγνό φιλέτο με βραστό μπρόκολο δίπλα. Τι κάνω όμως; Έχω βρει μια πολύ ωραία συνταγή για σούπα βελουτέ με λαχανικά. Ή μπορείς να φτιάξεις πολύ ωραίο πουρέ από λαχανικά και αντί για ψητό φιλέτο, να κάνεις μπιφτέκια κοτόπουλου. Ή ας πούμε πολύ ωραία και με λίγες θερμίδες είναι και τα γιουβαρλάκια αυγολέμονο.

Αν ψαχτείς αρκετά θα δεις ότι μπορείς να τρως κανονικότατα όλη μέρα και σε συνδυασμό με τη γυμναστική (στην οποία καλό είναι να εντάξεις και ασκήσεις ενδυνάμωσης, γιόγκα, στρετσινγκ, όχι μόνο αερόβιο) θα νιώσεις άλλος άνθρωπος. Και φυσικά δε λέμε να τα κόψεις όλα μαχαίρι, ό,τι επιλέξεις σαν πρόγραμμα θα πρέπει να είναι κάτι που να μπορείς να το ακολουθείς για όλη σου τη ζωή, αλλιώς θα νιώθεις στέρηση και θα έχεις πισωγυρίσματα και, ως εκ τούτου, σκαμπανεβάσματα στο βάρος σου που είναι ό,τι χειρότερο. Εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω πολύ στο θέμα της γυμναστικής, δηλαδή κι εγώ είμαι σε τελείως ερασιτεχνικό επίπεδο (δραστήρια και σε φόρμα αλλά όχι μυώδης), ωστόσο μπορώ να σου δώσω πάρα πολλές ιδέες και συνταγές για μια νόστιμη, υγιεινή διατροφή που και εσένα θα κρατάει χορτάτη, και τα παιδιά σου θα εκτιμήσουν (είναι αμαρτία τώρα ένα παιδάκι να το αναγκάζεις να τρώει σκέτα ψητά και βραστά πράγματα). Κανείς δε σε "μάλωσε" για τη διατροφή σου, τον διατροφολόγο σου κράζουμε που σε γεμίζει κούφιες θερμίδες μ' αυτά που σου δίνει. Εννοείται να μας λες τι τρως.


ΥΓ: Η διατροφή σου επίσης παίζει καθοριστικότατο ρόλο στην ψυχολογία σου. Κάθε αρχή και δύσκολη αλλά μόλις ελαττώσεις τη ζάχαρη, το αλκοόλ και τους καφέδες, θα δεις πόσο πιο ξεκούραστη και ήρεμη θα νιώθεις. Το "φιτνες" δεν είναι μόνο γραμμωμένοι κοιλιακοί, είναι ένας ολόκληρος τρόπος ζωής που καταλήγει στο "νους υγιής εν σώματι υγιεί". Κατέβασε το Fiton και δες τα προγράμματα που έχει για yoga, stretching και meditation. Ένταξε ένα 10 λεπτο -15 λεπτο τέτοιο πρόγραμμα μετά τη γυμναστική που κάνεις συνήθως και θα δεις πόσο πιο όμορφα θα νιώθεις στο τέλος.
Τα λες αναλυτικά και τα εχεις βάλει σε μια σειρά, οπότε ας αναφερω κάτι που έπιασε το μάτι μου και το θεωρώ σημείο κλειδί. Έχει πει ότι είναι περίπου «αντίστοιχα στα κιλά του ύψους της» και πως θα ήθελε απλώς να κατέβει 8 ακόμη, χωρίς κάποιο άλλο στόχο (τουλάχιστον μέχρι χθες που χε τοποθετηθεί η κοπέλα). Δεν έχει το χρόνο, την αντοχή και τη θέληση να μπει σε νέες περιπέτειες, λόγω και των αυξημένων υποχρεώσεων,και προτιμά μια διατροφή κοντά στις προτιμήσεις της και στον τρόπο που μαγειρεύει. Επισης, είχε πει πως η διατροφή δεν είναι αυτή που ο διατροφολόγος εξ αρχής της πρότεινε, αλλά εφάρμοσε τις εναλλακτικές που της άρεσαν, αν και διαφωνούσε.
Αυτό είναι ένα αρκετά περιοριστικό πλαίσιο είναι η αλήθεια. Γι αυτό μάλλον θα βοηθούσε να πει τί δεν της αρέσει καθόλου να τρώει, ώστε να μην της προταθούν αντίστοιχες συνταγές πχ.

Αγαπη η αλήθεια είναι πως άσχετα με το πως το βλέπουμε, που συμφωνώ σε όσα λες κατά βάση, η διατροφή που κάνει, αν θερμιδικά είναι ελλιπής , θα της βγει. Γι αυτό και είναι ικανοποιημένη που στο παρελθόν είχε δουλέψει. Ωραία η σκέψη σου με τις συνταγές, αλλά όσο το σκέφτηκα βρισκόμουν σε τοίχο γιατί αποκλείονταν σχεδόν όλες οι εναλλακτικές μιας πιο υγιεινής προσέγγισης.

Θα μας πει και η ίδια, αλλά και γώ προτίθεμαι να βοηθήσω όσο και οπωσ μπορώ. Μόνο που θα χρειαστούν κάποιες πληροφορίες παραπάνω. Κατά τα άλλα, εννοείται πως είναι μια φιλοσοφία και στάση ζωής, αν το πάρεις απόφαση και γυρίσει το κουμπί. Απλώς για να το κάνει κάποιος πρέπει να ενδιαφέρεται και για τα μακροπρόθεσμα οφέλη που λες. Σε κάποιους αυτό ίσως δουλεύει και με σταδιακά βηματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Τα λες αναλυτικά και τα εχεις βάλει σε μια σειρά, οπότε ας αναφερω κάτι που έπιασε το μάτι μου και το θεωρώ σημείο κλειδί. Έχει πει ότι είναι περίπου «αντίστοιχα στα κιλά του ύψους της» και πως θα ήθελε απλώς να κατέβει 8 ακόμη, χωρίς κάποιο άλλο στόχο (τουλάχιστον μέχρι χθες που χε τοποθετηθεί η κοπέλα). Δεν έχει το χρόνο, την αντοχή και τη θέληση να μπει σε νέες περιπέτειες, λόγω και των αυξημένων υποχρεώσεων,και προτιμά μια διατροφή κοντά στις προτιμήσεις της και στον τρόπο που μαγειρεύει. Επισης, είχε πει πως η διατροφή δεν είναι αυτή που ο διατροφολόγος εξ αρχής της πρότεινε, αλλά εφάρμοσε τις εναλλακτικές που της άρεσαν, αν και διαφωνούσε.
Αυτό είναι ένα αρκετά περιοριστικό πλαίσιο είναι η αλήθεια. Γι αυτό μάλλον θα βοηθούσε να πει τί δεν της αρέσει καθόλου να τρώει, ώστε να μην της προταθούν αντίστοιχες συνταγές πχ.

Πιστεύω ότι αν ξεκινήσει σωστά (που το σωστά σημαίνει να βλέπει βελτίωση στο σώμα της χωρίς να πεινάει) θα βρει την ώθηση που της χρειάζεται για να πάει ένα βήμα παραπέρα αργότερα. Ωστόσο ναι, συμφωνώ κι εγώ στο να μας πει τι τροφές δεν μπορεί να φάει με τίποτα και είτε να τις βάλουμε στην άκρη είτε να βρούμε νέες συνταγές που θα της αρέσουν.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Το θέμα είναι να προσδιορίσεις τι προτεραιότητες έχεις ακριβώς και μετά να προσαρμόσεις τη διατροφή σου ανάλογα. Σε ενδιαφέρει απλώς να δεις 5-10 κιλά μείον στη ζυγαριά ή σε ενδιαφέρει να αισθάνεσαι ευεξία, να τρως υγιεινά και να γυμνάζεσαι; Θες να χτίσεις μυϊκή μάζα ή να είσαι απλώς λεπτή; Μη συγκρίνεις τον εαυτό σου με κανέναν άλλο από εδώ μέσα γιατί πολύ απλά ο καθένας μας έχει άλλους στόχους, αλλά δώσε μας τουλάχιστον μια σαφή εικόνα του τι θες και τι περιμένεις να σου προσφέρει αυτό το θρεντ. Οκ, διατροφολόγοι με πτυχίο δεν είμαστε αλλά είτε έχουμε διαβάσει πολύ για το συγκεκριμένο θέμα είτε ενδεχομένως μερικοί έχουμε ασχοληθεί λόγω σχολής (άλλοι στον κλάδο υγείας, εγώ πχ ως χημικός κ.ό.κ.) και μπορούμε να σου προσφέρουμε κάποια καθοδήγηση.

Επίσης, επειδή απ' ό,τι κατάλαβα είσαι άνθρωπος που του αρέσει το φαΐ και δίνει σημασία στη γεύση, να πω εδώ ότι υγιεινό δε σημαίνει απαραίτητα άνοστο. Το λάθος που κάνουν όλοι (και η μάνα μου απ' όταν ήμουν πιτσιρίκι και δεν έτρωγα σχεδόν τίποτα) είναι ότι σου πασάρουν την υγιεινή τροφή στην πιο basic μορφή της και δε σου κάνει καμία αίσθηση να τη φας. Εγώ πχ έχω θέμα με τα λαχανικά, οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να φάω ένα στεγνό φιλέτο με βραστό μπρόκολο δίπλα. Τι κάνω όμως; Έχω βρει μια πολύ ωραία συνταγή για σούπα βελουτέ με λαχανικά. Ή μπορείς να φτιάξεις πολύ ωραίο πουρέ από λαχανικά και αντί για ψητό φιλέτο, να κάνεις μπιφτέκια κοτόπουλου. Ή ας πούμε πολύ ωραία και με λίγες θερμίδες είναι και τα γιουβαρλάκια αυγολέμονο.

Αν ψαχτείς αρκετά θα δεις ότι μπορείς να τρως κανονικότατα όλη μέρα και σε συνδυασμό με τη γυμναστική (στην οποία καλό είναι να εντάξεις και ασκήσεις ενδυνάμωσης, γιόγκα, στρετσινγκ, όχι μόνο αερόβιο) θα νιώσεις άλλος άνθρωπος. Και φυσικά δε λέμε να τα κόψεις όλα μαχαίρι, ό,τι επιλέξεις σαν πρόγραμμα θα πρέπει να είναι κάτι που να μπορείς να το ακολουθείς για όλη σου τη ζωή, αλλιώς θα νιώθεις στέρηση και θα έχεις πισωγυρίσματα και, ως εκ τούτου, σκαμπανεβάσματα στο βάρος σου που είναι ό,τι χειρότερο. Εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω πολύ στο θέμα της γυμναστικής, δηλαδή κι εγώ είμαι σε τελείως ερασιτεχνικό επίπεδο (δραστήρια και σε φόρμα αλλά όχι μυώδης), ωστόσο μπορώ να σου δώσω πάρα πολλές ιδέες και συνταγές για μια νόστιμη, υγιεινή διατροφή που και εσένα θα κρατάει χορτάτη, και τα παιδιά σου θα εκτιμήσουν (είναι αμαρτία τώρα ένα παιδάκι να το αναγκάζεις να τρώει σκέτα ψητά και βραστά πράγματα). Κανείς δε σε "μάλωσε" για τη διατροφή σου, τον διατροφολόγο σου κράζουμε που σε γεμίζει κούφιες θερμίδες μ' αυτά που σου δίνει. Εννοείται να μας λες τι τρως.


ΥΓ: Η διατροφή σου επίσης παίζει καθοριστικότατο ρόλο στην ψυχολογία σου. Κάθε αρχή και δύσκολη αλλά μόλις ελαττώσεις τη ζάχαρη, το αλκοόλ και τους καφέδες, θα δεις πόσο πιο ξεκούραστη και ήρεμη θα νιώθεις. Το "φιτνες" δεν είναι μόνο γραμμωμένοι κοιλιακοί, είναι ένας ολόκληρος τρόπος ζωής που καταλήγει στο "νους υγιής εν σώματι υγιεί". Κατέβασε το Fiton και δες τα προγράμματα που έχει για yoga, stretching και meditation. Ένταξε ένα 10 λεπτο -15 λεπτο τέτοιο πρόγραμμα μετά τη γυμναστική που κάνεις συνήθως και θα δεις πόσο πιο όμορφα θα νιώθεις στο τέλος.
Καλημερα, όλα αυτά που ανέφερες τα φτιάχνω και τα τρώνε κ τα παιδιά μου! Σήμερα Συγκεκριμενα έχουμε γιουβαρλάκια κ τα τσακισαμε! Εγώ με μέτρο! Και τα λαχανικά τα τρώμε επίσης πολύ ευχάριστα Όχι Όλα βέβαια αλλά μία μεγάλη γκάμα λαχανικών. Και φρούτα Και smoothies κάνω και μπαρες δικές μου κάνω κλπ.
Δεν έχω γράψει τα αντίθετα η αλήθεια είναι. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω γράψει λεπτομέρειες.! Φυσικά κ με ενδιαφέρει να είναι υγιης, άλλωστε δεν είμαι παχουλη. Καλη είμαι για το υψος μου, να φτάσω σε καλυτερα κιλά θέλω και να μαι πιο δυνατή σωματικά γιατί με τις γέννες κουράστηκα και αποδυναμώθηκα. Σίγουρα κρατάω στο μαγείρεμα μου εναν πιο παραδοσιακο τροπο είμαι πιο πολύ της μεσογειακής διατροφής .σαν παιδι έτρωγα τα παντα. παρόλα αυτά Είμαι ανοιχτή σε νέες δοκιμές και ήδη το κάνω τα τελευταία χρόνια λόγω των παιδιών.
Σε και σας ευχαριστω παντως για τις συμβουλές! :) σας παρακολουθώ Και φυσικά αν χρειάζομαι κάτι Εννοείται θα σας ρωτήσω! ! :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Καλημερα, όλα αυτά που ανέφερες τα φτιάχνω και τα τρώνε κ τα παιδιά μου! Σήμερα Συγκεκριμενα έχουμε γιουβαρλάκια κ τα τσακισαμε! Εγώ με μέτρο!
Δεν έχω γράψει τα αντίθετα η αλήθεια είναι. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω γράψει λεπτομέρειες.! Φυσικά κ με ενδιαφέρει να είναι υγιείς, άλλωστε δεν είμαι παχουλη. Καλη είμαι για το υψος μου, να φτάσω σε καλυτερα κιλά θέλω και να μαι πιο δυνατή σωματικά γιατί με τις γέννες κουράστηκα και αποδυναμώθηκα.
Σε και σας ευχαριστω παντως για τις συμβουλές! :)

Ωραία, τότε απλώς ελάττωσε το ψωμί και τις ζύμες και θα δεις ακόμη μεγαλύτερη διαφορά.

Εγώ πάντως σκέφτηκα επί τη ευκαιρία (και μιας κι έγινε τόσο σούσουρο για τη διατροφή από χθες) να ασχοληθώ λίγο παραπάνω με το θρεντ και να ανεβάσω κάποια προγράμματα που έφτιαχνα η ίδια για τον εαυτό μου (ελαφρώς παραλλαγμένα για να έχουν λιγότερες θερμίδες) και όποιος θέλει μπορεί να τα δοκιμάσει και να μου πει εντυπώσεις, ή απλώς να πάρει έμπνευση. Το αναφέρω τώρα αφορμώμενη από σένα, όχι για εσένα συγκεκριμένα.

Καλή συνέχεια!
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Ωραία, τότε απλώς ελάττωσε το ψωμί και τις ζύμες και θα δεις ακόμη μεγαλύτερη διαφορά.

Εγώ πάντως σκέφτηκα επί τη ευκαιρία (και μιας κι έγινε τόσο σούσουρο για τη διατροφή από χθες) να ασχοληθώ λίγο παραπάνω με το θρεντ και να ανεβάσω κάποια προγράμματα που έφτιαχνα η ίδια για τον εαυτό μου (ελαφρώς παραλλαγμένα για να έχουν λιγότερες θερμίδες) και όποιος θέλει μπορεί να τα δοκιμάσει και να μου πει εντυπώσεις, ή απλώς να πάρει έμπνευση. Το αναφέρω τώρα αφορμώμενη από σένα, όχι για εσένα συγκεκριμένα.

Καλή συνέχεια!

Τα σπιτικά φαγητά μπορεί να το ίδιο ή και περισσότερο βλαβερά από τα αγορασμένα. Έχει κολλήσει στους ανθρώπους ότι σπιτικό ίσον υγιεινό αλλά δεν πάει έτσι, και ας σκεφτούμε λοιπόν γιατί. Πες για παράδειγμα πως θες να φτιάξεις μια σπιτική τυρόπιτα. Τι θα κάνεις? Θα πας να αρμέξεις την κατσίκα που έχεις στην αυλή και είναι ελευθέρας βοσκής για να πάρεις γάλα και να το κάνεις τυρί και μετά θα πας στο υπόγειο να πάρεις αλεύρι που το έφτιαξες από το βιολογικό στάρι στο χωράφι σου, τσουκνίδες που μάζεψες από το βουνό και λάδι από τις ελιές σου που δεν τις ραντίζεις? Άμα ζεις σε κανένα χωριό και έχεις και βιολογικές καλλιέργειες μπορεί. Αλλιώς τι θα κάνεις? Θα πας στο σουπερμάρκετ θα αγοράσεις τυρί, αλεύρι, χόρτο και λάδι και θα κάτσεις να φτιάξεις τυρόπιτα.
Το τυρί αυτό που αγόρασες είναι γεμάτο αντιβιοτικά και ορμόνες από την αγελάδα της φάρμας, το αλεύρι που αγόρασες είναι από επεξεργασμένο σιτάρι, τα χόρτα είναι ραντισμένα και το λάδι αν δεν αγόρασες βιολογικό παρθένο ελαιόλαδο έχει προσμίξεις με άλλα λάδια μέσα. Άμα είσαι και παλιά πουτανιάρα μαγείρισσα θα ρίξεις και την ζαχαρίτσα μέσα στην ζύμη σου και τσουπ να η τυρόπιτα. Ε πως είναι αυτή η τυρόπιτα υγιεινή ας πούμε και καλύτερη από αυτό που αγοράζεις απέξω από το φούρνο ή τη χρυσή ζύμη? Άντε γλιτώνεις λίγο τα συντηρητικά και ίσως να αγοράζεις καλύτερα υλικά (π.χ καλύτερης θρεπτικής αξίας τυρί από αυτό του φούρνου) αλλά πάλι υγιεινό πράγμα δεν έχεις φτιάξεις.

Επίσης θέλω να πω πως fitness δεν σημαίνει και υγιεινό. Αν και ομολογουμένως αυτές οι δύο έννοιες ταυτίζονται αρκετά, δεν είναι σε καμία περίπτωση το ίδιο. fitness είναι μια δίαιτα η οποία σε βοηθάει να πετύχεις ένα αποτέλεσμα το οποίο συνήθως έχει να κάνει με κάποια αθλητική δραστηριότητα, όπως για παράδειγμα bodybuilding, στίβο κ.ο.κ. Μπορείς να κάνεις μια αθλητική διατροφή με σωστά μακροστοιχεία κτλ η οποία να είναι τέρμα ανθυγιεινή γιατί ας πούμε τρως κρέας του εμπορίου το οποίο είναι τίγκα στις ορμόνες, τα παρασιτοκτόνα και τα αντιβιοτικά και όλα αυτά να συσσωρεύονται στον δικό σου οργανισμό ως της κορυφή της τροφικής αλυσίδας. Αυτό είναι μάλιστα ένα μεγάλο πρόβλημα όσων ασκούνται καθημερινά και πρέπει να καταναλώνουν σε καθημερινή βάση κρέας και ζωικά προϊόντα και δεν το αντιλαμβάνονται κιόλας, γιατί τα οφέλη της άσκησης και της διατροφής σε σωστά μακροστοιχία σε κάνουν να αισθάνεσαι πολύ καλά στο τώρα, ενώ ο καρκίνος από την συσσώρεση παρασιτοκτόνων στους ιστούς σου θα κάνει χρόνια να δημιουργηθεί.

Γενικά πρέπει να ξέρεις πως αν δεν έχεις ένα ευκαταφρόνητο χρηματικό ποσό να διαθέσεις ώστε να τρέφεσαι μόνο με βιολογικά προϊόντα, οτιδήποτε τρως σήμερα είναι ένα ανθυγιεινό σκουπίδι, και οι επιλογές σου περιορίζονται στο αν θα φας τα εντελώς σκουπίδια όπως πατατάκια, μαρμελάδες, γλυκά κτλ ή αν θα φας κρέατα, ρύζια, λαχανικά κτλ τα οποία είναι μεν βλαβερά για τους λόγους που εξήγησα, αλλά τουλάχιστο σου προσφέρουν το πλεονέκτημα των σωστών μακροθρεπτικών συστατικών και ιχνοστοιχείων.

Επίσης, να ξέρεις ότι όλα τα τρόφημα που όσα αγοράζεις έτοιμα από το εμπόριο είναι τίγκα στο αλάτι και την ζάχαρη. Το αλάτι και η ζάχαρη όταν τα ρίχνεις στο φαγητό σε κάνουν να θέλεις να φας και άλλο από που τρως και αυτό δεν γίνεται απαραίτητα λόγο γεύσης όπως μπορεί να νομίζεις, αλλά λόγο του νευρικού συστήματος στο στομάχι σου. Αν ρίξεις ζάχαρη ας πούμε στην σαλάτα θα θες να φας και άλλη σαλάτα. Πάντα λοιπόν όταν τρως τέτοια καταλήγεις να τρως μεγαλύτερες ποσότητες απ'ότι πρέπει και ως εκ τούτου να παχαίνεις. Δεν γίνεται να φας ένα μπισκοτάκι, ούτε ένα πατατάκι. Θα φας όλο το κουτί.

Ο οργανισμός επίσης είναι φτιαγμένος να τρώει μέχρι να λάβει όλα τα αμινοξέα (πρωτεΐνες) που χρειάζεται και για αυτό όταν το γεύμα σου δεν έχει μέσα πρωτεΐνες αλλά είναι σκέτος υδατάνθρακας ο οργανισμός ζητάει να φάει κι άλλο. Μπορείς να φας μια ολόκληρη φραντζόλα ψωμί και να θες κι άλλο. Ίσως σταματήσεις αν τιγκάρει το στομάχι σου, αλλά μόλις πάει το φαΐ στο έντερο και έχεις χώρο ο οργανισμός σου θα σου λέει να φας κι άλλο. Αντίθετα αν φας 300γτ κοτόπουλο και 200γρ ρύζι ο οργανισμός θα έχει τα αμινοξέα που θέλει από το κοτόπουλο και δεν θα έχεις αυτό το αίσθημα του να φας κι άλλο. Το θέμα λοιπόν δεν είναι να τρως μέχρι να φουσκώσει το στομάχι, ούτε να τρως συνέχεια μικρά γεύματα, αλλά να τρως τις απαραίτητες πρωτεΐνες που χρειάζεσαι καθημερινά και γι αυτό φαγητά όπως ψωμιά και μαρμελάδες είναι τα απόλυτα σκουπίδια, καθώς δεν έχουν πρωτεΐνες και είναι τίγκα στον υδατάνθρακα και την ζάχαρη δίνοντας σου πολλές θερμίδες και ενισχύοντας το αίσθημα της πείνας σου. Δεν χορταίνεις λοιπόν όταν τρως ψωμί όπως μπορεί να νομίζεις, και το βγάλεις εντελώς από τη διατροφή σου και το αντικαταστήσεις με ρύζι, πατάτες, κρέας και λαχανικά μετά από κάποιες μέρες θα δεις τεράστια διαφορά.



Τώρα εδώ θα γίνω στενάχωρος αλλά θέλω να τα πω και θα τα πω. Οι περισσότεροι άνθρωποι έχουμε την τάση να περιφρονούμε εντελώς την υγεία μας όσο αυτή είναι καλή ή έστω μέτρια και δεν μας δημιουργεί σοβαρά προβλήματα στην καθημερινότητα. Τρώμε κάθε μέρα σκατά, πίνουμε, καπνίζουμε κτλ ενώ ξέρουμε πως είναι βλαβερό αλλά λέμε ε εντάξει έχω καιρό ακόμη. Εσείς λοιπόν είστε 30αριδες ακόμη και παρότι δεν είστε όπως στα 20 είστε ακόμη αρκετά νέοι για να μην πληρώνετε άμεσα στις συνέπειες του ανθυγιεινού lifestyle. Οπότε, το να μην κάνεις υγιεινή διατροφή και να κάνεις καταχρήσεις βρίσκεται ακόμη στην σφαίρα του "χαχαχα μωρέ, ε δεν είμαστε φιτ εμείς, έχουμε πιασιματάκια". Η χρόνια φλεγμονή όμως βρίσκεται ήδη μέσα στον οργανισμό σου και ας μην την νιώθεις ακόμη στα 34 σου. Οι αρθρώσεις σου έχουν ήδη αρχίσει να χαλάνε μόνιμα και οι καρκινικές προδιαθέσεις βρίσκονται ήδη διάσπαρτες. Και αυτά δεν θα τα δεις με εξετάσεις αίματος που κάνεις κάθε 3 χρόνια και λες, α καλά είμαστε από χοληστερίνη και τριγλυκερίδια, άρα έχουμε υγεία. Αυτά που ανέφερα μπορεί να κάνουν 20 και 30 χρόνια ώστε να φτάσουν σε σημείο να δημιουργήσουν εμφανή προβλήματα αλλά όταν το κάνουν μετά τρέχτε γειτόνοι. Ξυπνάς μια μέρα και ο γιατρός σου λέει πως έχεις καρκίνο και μετά σου κόβεται αμέσως το χαχαχα και η ζωή σου παίρνει αυτομάτως άλλα μονοπάτια. Και δεν χρειάζεται να είσαι 60αρης για να τα πάθεις αυτά, συμβαίνουν και πολύ πιο νωρίς αν έχεις προδιαθέσεις τις οποίες εκτρέφεις με το χάλια lifestyle. Ξέρω 30αριδες με κατεστραμμένους ώμους, μέσες , διαβητικούς , με καρδιοπάθειες , καρκίνους κ.ο.κ και όλα αυτά στο 99% των περιπτώσεων πηγάζουν από το lifestyle και είναι πράγματα απολύτως αποφευκταία.

Και ξέρω πως έχεις παιδιά που σε τρελαίνουν, άντρα που είναι μυστήριος στο φαΐ, γουστάρεις να τρως μαρμελάδα με ψωμί και γενικά άλλους δέκα λόγους για να μην κάνεις τίποτα, αλλά απλά να θυμάσαι πως από τις επιπτώσεις τον επιλογών μας δεν ξεφεύγουμε επειδή έχουμε μια καλή δικαιολογία. Κάθε μέρα λοιπόν που αποφεύγουμε να κάνουμε αυτό που πρέπει σήμερα και να ζοριστούμε είναι μια μέρα που θα την πληρώσουμε αύριο και κάθε φορά που η ζωή σου γίνεται πιο δύσκολη στο σήμερα, είναι μια μέρα που θα κάνει την ζωή σου πιο εύκολη σε 20 χρόνια. Και απλά τώρα τίθεται το θέμα του να κάτσεις να σκεφτείς αν θες η ζωή σου να γίνει λίγο πιο δύσκολη τώρα που είσαι 34 χρονών ή αν θες να γίνει πολύ πιο δύσκολη όταν θα είσαι 54 χρονών.
Ωχ παναγια μου τι κατάθλιψη...
Καταρχάς, μην ξανακουσω δεν κάνω τίποτα. Όλη μέρα κάνω. Κι άμα μπορω να διορθωσω πράγματα φυσικά γιατί όχι! Είμαι όλη αυτιά! Αλλά εδώ είναι ολοκληρη θεωρία! Και σίγουρα αποκλείεται να την ακολουθήσω τόσο αυστηρά. Δηλαδή όσοι τρώνε όπως εσυ δε θα αρρωστησετε ποτε?
Εγώ τόσους ακουω που αρρωσταίνουν δεν κάπνιζαν έκαναν υγιεινή διατροφή και τελικά αρρώστησαν και κάποιοι πέθαναν κιόλας από καρκίνο.
Και λες γιατί?

Ωραία δηλαδή μόνο βιολογικά; Δηλαδή τα πάντα από βιολογικά προιοντα καταστήματα? Και που ξέρω εγώ αν λένε αλήθεια σε αυτά? Ψώνιζα στο πρωτο παιδι κρέας απο μαγαζί με βιολογικά και ήταν πανακριβο όμως. Και λέω μας δουλευουν? Κρέας μου στέλνουν από χωριό η αλήθεια είναι ότι από κρέατα είμαστε καλά. Ψάρια παω λιμάνι μια φορά το μήνα κ ψωνίζουμε. τα υπόλοιπα ναι αγοράζω όλα αυτά που λες. Δεν μπορώ να σκεφτω κάτι άλλο βιολογικό. Γιαουρτια ας πουμε από σουπερ και αλευρι είναι κακά? Το γάλα από το σουπερ δεν είναι καλό? Δε μας αρέσει το κατσικίσιο. Ζυμαρικά όχι? Μόνο ολικής? Καλά έχω καταλάβει η χρειάζομαι ιδιαίτερα? Ψωμί οκ κατάλαβα το σωστό είναι το μαυρο? Αραβική και τορτίγια ας πουμε δεν μπορώ να τα φάω, θα κάνω εμετό!
Δεν έχω καταλάβει που κάνω λάθος η αλήθεια είναι. Ετσι κάνω την τυροπιτα και τόσα χρόνια θεωρώ πως είναι υγιεινή. Δηλαδή απο που να πάρω τυρί και αλευρι και χορταρικα μα τη φτιάξω? Η εννοείς να μη τη φτιάξω καθόλου? Μα μου φαίνεται τρελό να μην τρώμε τυρόπιτες και γενικα πίτες! Όχι κ συνέχεια βέβαια.

Νομίζω είμαι σε ένα θρεντ της υπερβολής και χωρίς να με παρεξήγησετε, δεν το λέω σε καμμια περίπτωση να κρίνω απλώς δεν ταιριάζουν όλα σε όλους τους ανθρώπους...... Σε ευχαριστώ κι εσένα πάντως:)
 
Τελευταία επεξεργασία:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Ωχ παναγια μου τι κατάθλιψη...
Καταρχάς, μην ξανακουσω δεν κάνω τίποτα. Όλη μέρα κάνω. Κι άμα μπορω να διορθωσω πράγματα φυσικά γιατί όχι! Είμαι όλη αυτιά! Αλλά εδώ είναι ολοκληρη θεωρία, από που τη πιανει κανεις?
Ωραία δηλαδή μόνο βιολογικά; Δηλαδή τα πάντα από βιολογικά προιοντα καταστήματα? Και που ξέρω εγώ αν λένε αλήθεια σε αυτά? Κρέας μου στέλνουν από χωριό η αλήθεια είναι ότι από κρέατα είμαστε καλά. Ψάρια παω λιμάνι μια φορά το μήνα κ ψωνίζουμε. Στα υπόλοιπα ναι αγοράζω όλα αυτά που λες. Δεν μπορώ να σκεφτω κάτι άλλο βιολογικό. Γιαουρτια ας πουμε από σουπερ και αλευρι είναι κακά? Το γάλα από το σουπερ δεν είναι καλό? Δε μας αρέσει το κατσικίσιο. Ζυμαρικά όχι? Μόνο ολικής? Καλά έχω καταλάβει η χρειάζομαι ιδιαίτερα?
Δεν έχω καταλάβει που κάνω λάθος η αλήθεια είναι. Κάτι πιανω αλλά δεν έχω ασχοληθεί ουσιαστικά για να το καταλάβω ακριβώς.....
Είναι όντως καταθλιπτικά αυτά που λέει ο Χάκερ γιατί είναι η ωμή αλήθεια. Το σπιτικό δεν ισούται με υγιεινό. Μην σου πω ότι είναι και παγίδα αυτό το σκεπτικό.

Πολλές συμβουλές σου έδωσαν τα κορίτσια παραπάνω, εγώ δεν έχω κάτι ουσιαστικό να προσθέσω. Το μόνο που θα συμβούλευα θα ήταν να πάρεις μια ζυγαριά τροφίμων, αν δεν έχεις ήδη. Θα σου λύσει τα χέρια και είναι απαραίτητη είτε κάνει κάποιος δίαιτα είτε όχι. Είναι απίστευτο το πόσο παραπάνω μπορεί να καταλήγουμε να τρώμε επειδή δεν ξέρουμε τι ποσότητες υλικών βάζουμε στα φαγητά.

Disclaimer: Όταν εξοικειωθείς με τις ποσότητες, δεν θα την χρειάζεσαι τόσο συχνά. Για την αρχή όμως είναι απαραίτητη. Το πιο κλασσικό παράδειγμα είναι το ελαιόλαδο. Νομίζεις ότι βάζεις όσο χρειάζεσαι για να νοστιμίσει το φαγητό όμως αν δεν προσέξεις, το γεύμα μπορεί να γίνει θερμιδική βόμβα (1 κ.σ. ελαιόλαδο= 120 θερμίδες περίπου). Θέλει λοιπόν προσοχή και η ποιότητα αλλά και η ποσότητα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

171520808_156337533048398_2796351840965231163_n.jpg

μπιφτέκια κοτόπουλο με σαλάτα (το κάθε μπιφτέκι έχει περίπου 220 θερμίδες, 10.5 g C/ 7 g F/ 28.5 g P)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Είναι όντως καταθλιπτικά αυτά που λέει ο Χάκερ γιατί είναι η ωμή αλήθεια. Το σπιτικό δεν ισούται με υγιεινό. Μην σου πω ότι είναι και παγίδα αυτό το σκεπτικό.

Πολλές συμβουλές σου έδωσαν τα κορίτσια παραπάνω, εγώ δεν έχω κάτι ουσιαστικό να προσθέσω. Το μόνο που θα συμβούλευα θα ήταν να πάρεις μια ζυγαριά τροφίμων, αν δεν έχεις ήδη. Θα σου λύσει τα χέρια και είναι απαραίτητη είτε κάνει κάποιος δίαιτα είτε όχι. Είναι απίστευτο το πόσο παραπάνω μπορεί να καταλήγουμε να τρώμε επειδή δεν ξέρουμε τι ποσότητες υλικών βάζουμε στα φαγητά.

Disclaimer: Όταν εξοικειωθείς με τις ποσότητες, δεν θα την χρειάζεσαι τόσο συχνά. Για την αρχή όμως είναι απαραίτητη. Το πιο κλασσικό παράδειγμα είναι το ελαιόλαδο. Νομίζεις ότι βάζεις όσο χρειάζεσαι για να νοστιμίσει το φαγητό όμως αν δεν προσέξεις, το γεύμα μπορεί να γίνει θερμιδική βόμβα (1 κ.σ. ελαιόλαδο= 120 θερμίδες περίπου). Θέλει λοιπόν προσοχή και η ποιότητα αλλά και η ποσότητα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

View attachment 79125
μπιφτέκια κοτόπουλο με σαλάτα (το κάθε μπιφτέκι έχει περίπου 220 θερμίδες, 10.5 g C/ 7 g F/ 28.5 g P)
Καλημέρα Ναι έχω ζυγαριά κουζίνας και τη χρησιμοποιώ Αν και με βολεύει καλύτερα να μετράω τις ποσότητες με το φλιτζάνι Μου είχε δείξει ο διαιτολόγος π.χ. να τρώω δύο κούπες μακαρόνια ή μιάμιση κούπα ρύζι Οπότε μου έχει δείξει ένα φλιτζάνι και έτσι Αν και πλέον νομίζω με το μάτι το κάνω μπορεί να ξεφύγω Βέβαια και λίγο. Λάδι βάζω μία κουταλιά της σούπας σε ένα πιάτο σαλάτα και γενικά το λάδι το ρίχνω στο τέλος του φαγητού νομίζω είναι και πιο νόστιμο έτσι!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πιστεύω ότι αν ξεκινήσει σωστά (που το σωστά σημαίνει να βλέπει βελτίωση στο σώμα της χωρίς να πεινάει) θα βρει την ώθηση που της χρειάζεται για να πάει ένα βήμα παραπέρα αργότερα. Ωστόσο ναι, συμφωνώ κι εγώ στο να μας πει τι τροφές δεν μπορεί να φάει με τίποτα και είτε να τις βάλουμε στην άκρη είτε να βρούμε νέες συνταγές που θα της αρέσουν.
Αχ κορίτσια δεν τρώω με τίποτα τα ρεβίθια δεν τρώω τον τραχανά. Δεν ξέρω δεν μου ρχονται. Να σας πω καλύτερα τι μου αρέσει? Ζυμαρικά σίγουρα ψωμιά σίγουρα από όσπρια τρώω φασόλια και φακές από λαδερά σχεδόν τα πάντα και μπάμιες και αρακά και φασολάκια .από κρέας τα πάντα και εκεί πολλά θαλασσινά μου αρέσουν επίσης καλαμάρια γαρίδες αστακοί όταν βρεθώ μπροστά σε θαλασσινά Δεν ξέρω τι να πρωτοδιαλέξω .και τα ψάρια τα τρώω τα κάνω άλλοτε βραστά άλλοτε ψητά. Από φρούτα τρώω μόνο τα καλοκαιρινά. το χειμώνα Δηλαδή τη βγάζω με μπανάνες έχω προσπαθήσει να φάω και μήλα και αχλάδια αλλά δυσκολεύομαι .λαχανικά Τρώω πολύ πιο εύκολα μαρούλια ντομάτες μπρόκολο! Εγώ προβληματίστηκα τώρα με τις τυρόπιτες ας πούμε δηλαδή το τυρί που παίρνω από το σούπερ μάρκετ δεν είναι καλό ?το γάλα που παίρνουμε το φρέσκο δεν είναι καλό και στο ντουλάπι μου έχω πάντα εβαπορε για ώρα ανάγκης. Ωχ κάτι κακό πρέπει να είπα τώρα! Ξέρω ότι το εβαπορέ δεν είναι καλό δεν έχω ψάξει όμως γιατί απλά το έχω για ώρα ανάγκης Άμα δεν έχω φρέσκο. Τα δημητριακά Επίσης ξέρω ότι δεν είναι καλά γιατί έχουν ζάχαρη αλλά δεν τρώω τη βρώμη ρε παιδί μου καθόλου Ούτε τα παιδιά μου την τρώνε έχω δοκιμάσει και αυτά με τις σταφίδες και με διάφορα άλλα δεν μου αρέσει τίποτα. Οπότε έχω καταλήξει και το είχα συζητήσει και με το διαιτολόγο τουλάχιστον να τρώω μικρότερες ποσότητες σε αυτά που μου αρέσουν, να κόψω τη ζάχαρη -όχι εντελώς βέβαια δεν είμαι μαθημένη. Για παράδειγμα εμένα μου αρέσει το λευκό ψωμί πάρα πολύ ο διαιτολόγος μου είχε πει να τρώω μαύρο δεν μου αρέσει το μαύρο ενώ το παίρνει ο άντρας μου και το τρώει εκείνος κ Εμένα δεν μου αρέσει καθόλου. πολύσπορο παίρνουμε που και που μπορεί να φάω αν δεν υπάρχει λευκό αλλά από το να κόψω κάτι που μου αρέσει πάρα πολύ Έχω προτίμησει να μειώσω την ποσότητα του λευκού. Το αλεύρι τι κακό έχει από το σούπερ μάρκετ? Να παίρνω ολικής και εκεί? Για τα παιδιά είναι καλό το ολικής? Γιατί εντάξει για μένα αλλά να υπολογίσουμε ότι ταΐζω και τα παιδιά με το ίδιο φαγητό! Και πολύ σημαντική ερώτηση Το βούτυρο Απαγορεύεται το βούτυρο δεν κάνει καλό το βούτυρο αντί για βούτυρο τι μπορούμε να τρώμε? Αυτά γενικά υπάρχουν στα ντουλάπια μου και στο ψυγείο μου. Εντάξει υπάρχουν και σοκολάτες που και που Ασχολίαστο. .. τώρα που άρχισα κομμένες λίγο μαύρη μου είχε συστήσει ο διαιτολόγος ένα κομματάκι την ημέρα ή μία φορά την εβδομάδα ένα γλυκό της αρεσκείας μου και αυτό γιατί τον είχα πίεσει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ωχ παναγια μου τι κατάθλιψη...
Καταρχάς, μην ξανακουσω δεν κάνω τίποτα. Όλη μέρα κάνω. Κι άμα μπορω να διορθωσω πράγματα φυσικά γιατί όχι! Είμαι όλη αυτιά! Αλλά εδώ είναι ολοκληρη θεωρία, από που τη πιανει κανεις?
Δε σου είπα ότι δεν κάνεις τίποτα. Ούτε ξέρω τι κάνεις, ούτε μπορώ να ξέρω, ούτε με νοιάζει να ξέρω, ούτε έχει σημασία να ξέρω. Αυτό που λέω είναι πως κανείς δεν μπορεί να ξεφύγει από τις επιπτώσεις των όσων κάνει και όσων δεν κάνει.

Ωραία δηλαδή μόνο βιολογικά; Δηλαδή τα πάντα από βιολογικά προιοντα καταστήματα? Και που ξέρω εγώ αν λένε αλήθεια σε αυτά? Ψώνιζα στο πρωτο παιδι κρέας απο μαγαζί με βιολογικά και ήταν πανακριβο όμως. Και λέω μας δουλευουν?
Κρέας μου στέλνουν από χωριό η αλήθεια είναι ότι από κρέατα είμαστε καλά. Ψάρια παω λιμάνι μια φορά το μήνα κ ψωνίζουμε. τα υπόλοιπα ναι αγοράζω όλα αυτά που λες. Δεν μπορώ να σκεφτω κάτι άλλο βιολογικό.

Ναι, όλα τα βιολογικά προιόντα είναι πανάκριβα διότι για να παράγεις βιολογικά και να τα κάνεις brand ως βιολογικά δεν πρέπει να τα ψεκάζεις, δεν πρέπει να τους βαράς ορμόνες, δεν πρέπει να τους δίνεις αντιβιοτικά κτλ. Όταν σου αρρωστήσει η αγελάδα δηλαδή θα πρέπει να την χάσεις αντί να της δώσεις φάρμακα και αυτό σημαίνει πως θα έχεις μικρότερη παραγωγή και άρα θα πρέπει να τα πουλάς ακριβότερα. Αυτό είναι το όλο νόημα, πληρώνεις παραπάνω για να μην τρως δηλητήρια. Και είναι στο χέρι του καθενός αν θα το κάνει αυτό. Το να σου στέλνουν κρέατα από το χωριό δεν λέει και πολλά εκτός και αν ξέρεις ποιος παραγωγός παράγει τα κρέατα αυτά και πως εκτρέφει τα ζώα. Γενικά στην ζωή ισχύει πως ότι πληρώνεις παίρνεις, οπότε δεν πρόκειται να να έχεις φτηνό κρέας χωρίς ορμόνες και να μην τα σκας.

Όλα αυτά που σου λέω όπως καταλαβαίνεις έχουν και άμεση σχέση με το budget που έχεις για να χαλάς στο φαγητό και τι προτεραιότητες έχετε γενικά στη ζωή. Αν πρέπει να δουλεύεις 16ώρες την μέρα για να μπορείς να τρως βιολογικά τότε μάλλον δεν αξίζει γιατί χαλάει όλη η ζωή σου. Αν πάλι από την άλλη μπορείς να βρεις τα χρήματα αν κόψεις άλλα πράγματα όπως διακοπές ξέρω εγώ, ρούχα ή οτιδήποτε άλλο τότε το σκέφτεσαι και βλέπεις. Εγώ θα το έκανα π.χ. γιατί θεωρώ πως αυτό που βάζεις μέσα σου κάθε μέρα είναι πολύ σημαντικό και αξίζει να είναι καλής ποιότητας. Εσύ μπορεί να θεωρείς πως δεν αξίζει τον κόπο.

Γενικά αν είναι να αγοράσεις κάτι βιολογικό την μεγαλύτερη προτεραιότητα την δίνεις στα κρέατα και τα γαλακτοκομικά. Αυτό συμβαίνει διότι μια αγελάδα για παράδειγμα που τρώει τροφή ψεκασμένη με παρασιτοκτόνα συσσωρεύει στο κρέας της πολύ μεγαλύτερη ποσότητα παρασιτοκτόνου από την ποσότητα που έχει μια ντομάτα που θα φας εσύ. Συν τις ορμόνες και τα αντιβιοτικά που έχει. Δηλαδή αν υπάρχει ένα σοβαρότατο επιχείρημα να μειώσεις το κρέας που τρως είναι αυτό. Τα θαλασσινά από την θάλασσα είναι γενικά σε καλύτερη μοίρα, αλλά και εκεί με τόσο σκουπιδαριό που πετάμε στις θάλασσες και αυτά μολυσμένα είναι. Το καλύτερο είναι να παίρνεις μικρά ψάρια όπως γαύρο καθώς τα μικρά ψάρια δεν προλαβαίνουν να αποροφήσουν μεγάλες ποσότητες βαρέων μετάλλων όπως ένα μεγάλο ψάρι σαν τον τόνο ή τον ξηφία ας πούμε. Τα ψάρια από ιχθυοκαλλιέργειες έχουν τα ίδια θέματα με τις αγελάδες από τις φάρμες.

Γιαουρτια ας πουμε από σουπερ και αλευρι είναι κακά? Το γάλα από το σουπερ δεν είναι καλό? Δε μας αρέσει το κατσικίσιο. Ζυμαρικά όχι? Μόνο ολικής? Καλά έχω καταλάβει η χρειάζομαι ιδιαίτερα? Ψωμί οκ κατάλαβα το σωστό είναι το μαυρο? Αραβική και τορτίγια ας πουμε δεν μπορώ να τα φάω, θα κάνω εμετό!
Δεν έχω καταλάβει που κάνω λάθος η αλήθεια είναι. Κάτι πιανω αλλά δεν έχω ασχοληθεί ουσιαστικά για να το καταλάβω ακριβώς.....

Όλα τα γαλακτοκομικά από super market είναι τίγκα στην ορμόνη ότι μάρκα και να πάρεις, εκτός και αν γράφει ρητά πως είναι βιολογικό. Θα το καταλάβεις και από τη διπλάσια τιμή.

Τα ολικής άλεσης δεν έχουν σχέση με τα βιολογικά. Ολικής άλεσης (μαύρα) είναι τα σητιρά που δεν είναι αποφλοιωμένα, δηλαδή έχουν παραπάνω φυτικές ίνες που βοηθάνε το έντερο και κάποια έξτρα ιχνοστοιχεία. Είναι καλύτερα γενικά από τα άσπρα γιατί είναι λιγότερο επεξεργασμένα, αλλά δεν σημαίνει αυτό πως δεν έχουν παρασιτοκτόνα και άλλα δηλητήρια πάνω τους.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Δε σου είπα ότι δεν κάνεις τίποτα. Ούτε ξέρω τι κάνεις, ούτε μπορώ να ξέρω, ούτε με νοιάζει να ξέρω, ούτε έχει σημασία να ξέρω. Αυτό που λέω είναι πως κανείς δεν μπορεί να ξεφύγει από τις επιπτώσεις των όσων κάνει και όσων δεν κάνει.



Ναι, όλα τα βιολογικά προιόντα είναι πανάκριβα διότι για να παράγεις βιολογικά και να τα κάνεις brand ως βιολογικά δεν πρέπει να τα ψεκάζεις, δεν πρέπει να τους βαράς ορμόνες, δεν πρέπει να τους δίνεις αντιβιοτικά κτλ. Όταν σου αρρωστήσει η αγελάδα δηλαδή θα πρέπει να την χάσεις αντί να της δώσεις φάρμακα και αυτό σημαίνει πως θα έχεις μικρότερη παραγωγή και άρα θα πρέπει να τα πουλάς ακριβότερα. Αυτό είναι το όλο νόημα, πληρώνεις παραπάνω για να μην τρως δηλητήρια. Και είναι στο χέρι του καθενός αν θα το κάνει αυτό. Το να σου στέλνουν κρέατα από το χωριό δεν λέει και πολλά εκτός και αν ξέρεις ποιος παραγωγός παράγει τα κρέατα αυτά και πως εκτρέφει τα ζώα. Γενικά στην ζωή ισχύει πως ότι πληρώνεις παίρνεις, οπότε δεν πρόκειται να να έχεις φτηνό κρέας χωρίς ορμόνες και να μην τα σκας.

Όλα αυτά που σου λέω όπως καταλαβαίνεις έχουν και άμεση σχέση με το budget που έχεις για να χαλάς στο φαγητό και τι προτεραιότητες έχετε γενικά στη ζωή. Αν πρέπει να δουλεύεις 16ώρες την μέρα για να μπορείς να τρως βιολογικά τότε μάλλον δεν αξίζει γιατί χαλάει όλη η ζωή σου. Αν πάλι από την άλλη μπορείς να βρεις τα χρήματα αν κόψεις άλλα πράγματα όπως διακοπές ξέρω εγώ, ρούχα ή οτιδήποτε άλλο τότε το σκέφτεσαι και βλέπεις. Εγώ θα το έκανα π.χ. γιατί θεωρώ πως αυτό που βάζεις μέσα σου κάθε μέρα είναι πολύ σημαντικό και αξίζει να είναι καλής ποιότητας. Εσύ μπορεί να θεωρείς πως δεν αξίζει τον κόπο.

Γενικά αν είναι να αγοράσεις κάτι βιολογικό την μεγαλύτερη προτεραιότητα την δίνεις στα κρέατα και τα γαλακτοκομικά. Αυτό συμβαίνει διότι μια αγελάδα για παράδειγμα που τρώει τροφή ψεκασμένη με παρασιτοκτόνα συσσωρεύει στο κρέας της πολύ μεγαλύτερη ποσότητα παρασιτοκτόνου από την ποσότητα που έχει μια ντομάτα που θα φας εσύ. Συν τις ορμόνες και τα αντιβιοτικά που έχει. Δηλαδή αν υπάρχει ένα σοβαρότατο επιχείρημα να μειώσεις το κρέας που τρως είναι αυτό. Τα θαλασσινά από την θάλασσα είναι γενικά σε καλύτερη μοίρα, αλλά και εκεί με τόσο σκουπιδαριό που πετάμε στις θάλασσες και αυτά μολυσμένα είναι. Το καλύτερο είναι να παίρνεις μικρά ψάρια όπως γαύρο καθώς τα μικρά ψάρια δεν προλαβαίνουν να αποροφήσουν μεγάλες ποσότητες βαρέων μετάλλων όπως ένα μεγάλο ψάρι σαν τον τόνο ή τον ξηφία ας πούμε. Τα ψάρια από ιχθυοκαλλιέργειες έχουν τα ίδια θέματα με τις αγελάδες από τις φάρμες.



Όλα τα γαλακτοκομικά από super market είναι τίγκα στην ορμόνη ότι μάρκα και να πάρεις, εκτός και αν γράφει ρητά πως είναι βιολογικό. Θα το καταλάβεις και από τη διπλάσια τιμή.

Τα ολικής άλεσης δεν έχουν σχέση με τα βιολογικά. Ολικής άλεσης (μαύρα) είναι τα σητιρά που δεν είναι αποφλοιωμένα, δηλαδή έχουν παραπάνω φυτικές ίνες που βοηθάνε το έντερο και κάποια έξτρα ιχνοστοιχεία. Είναι καλύτερα γενικά από τα άσπρα γιατί είναι λιγότερο επεξεργασμένα, αλλά δεν σημαίνει αυτό πως δεν έχουν παρασιτοκτόνα και άλλα δηλητήρια πάνω τους.
Μου λες καταστήματα με βιολογικά που είναι καλά? Η οποιοδήποτε κατάστημα είναι οκ? Και εκεί που λέει βιολογικά στο σουπερ είναι όντως βιολογικά? Εσυ δλδ από που ψωνιζεις? Πως ξέρουμε ότι μας λένε αλήθεια και δε μας κλεβουν?

Υπάρχει βιολογικό βουτυρο?

Εντάξει να δίνω τόσα λεφτά κι ένας μισθός από τους δυο να φευγει μόνο εκεί είναι κάπως. Είμαστε και μεγάλη οικογένεια. Αλλά μια αρχή σε κάποια προιοντα θα μπορουσα να την κάνω αρκεί να είναι σίγουρη ότι δε μας δουλευουν.

Τα εβαπορέ είναι κακά?


Ας πουμε ντομάτες δεν τρώω το χειμώνα, φαίνονται ψευτικες και είναι κι ανοστες. Στο νησί που παω το καλοκαίρι μας φέρνουν ντοματίνια που καλλιεργούν και είναι άλλο πραμα ρε παιδι μου!

Αλλά πως θα μαι σίγουρη ότι σε μαγαζιά με βιολογικά δεν είναι οι ίδιες ντομάτες με αυτές που αγοράζω το καλοκαίρι από τη λαϊκή?
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μου λες καταστήματα με βιολογικά που είναι καλά? Η οποιοδήποτε κατάστημα είναι οκ? Και εκεί που λέει βιολογικά στο σουπερ είναι όντως βιολογικά? Εσυ δλδ από που ψωνιζεις? Πως ξέρουμε ότι μας λένε αλήθεια και δε μας κλεβουν?

Υπάρχει βιολογικό βουτυρο?

Εντάξει να δίνω τόσα λεφτά κι ένας μισθός από τους δυο να φευγει μόνο εκεί είναι κάπως. Είμαστε και μεγάλη οικογένεια. Αλλά μια αρχή σε κάποια προιοντα θα μπορουσα να την κάνω αρκεί να είναι σίγουρη ότι δε μας δουλευουν.

Τα εβαπορέ είναι κακά?


Ας πουμε ντομάτες δεν τρώω το χειμώνα, φαίνονται ψευτικες και είναι κι ανοστες. Στο νησί που παω το καλοκαίρι μας φέρνουν ντοματίνια που καλλιεργούν και είναι άλλο πραμα ρε παιδι μου!

Δεν ξέρω να σου πω μαγαζιά, εγώ δεν τρώω βιολογικά έτσι κι αλλιώς, δεν έχω τα χρήματα προς το παρόν. Θα πρέπει να ψάξεις και να τα βρεις μόνη σου. Αυτά που γράφουν ότι είναι βιολογικά είναι συνήθως, γιατί περνάνε από ελέγχους για να πάρουν το ISO αλλά οκ αν θες να είσαι 100% σίγουρος για το τι τρως ο μόνος τρόπος είναι να ξέρεις τον παραγωγό. Αν έχετε σχέσει με χωριά και τα λοιπά το καλύτερο κρέας που μπορείτε να βρείτε είναι κυνήγι. Αν ξέρεις δηλαδή κανένα κυνηγό που μπορεί να σου πουλήσει αγριογούρουνο ε αυτό είναι 100% βιολογικό κρέας, αλλά θα πρέπει να έχεις μεγάλη κατάψηξη να το βάλεις, να ξέρεις τον κυνηγό κτλ.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Δε σου είπα ότι δεν κάνεις τίποτα. Ούτε ξέρω τι κάνεις, ούτε μπορώ να ξέρω, ούτε με νοιάζει να ξέρω, ούτε έχει σημασία να ξέρω. Αυτό που λέω είναι πως κανείς δεν μπορεί να ξεφύγει από τις επιπτώσεις των όσων κάνει και όσων δεν κάνει.



Ναι, όλα τα βιολογικά προιόντα είναι πανάκριβα διότι για να παράγεις βιολογικά και να τα κάνεις brand ως βιολογικά δεν πρέπει να τα ψεκάζεις, δεν πρέπει να τους βαράς ορμόνες, δεν πρέπει να τους δίνεις αντιβιοτικά κτλ. Όταν σου αρρωστήσει η αγελάδα δηλαδή θα πρέπει να την χάσεις αντί να της δώσεις φάρμακα και αυτό σημαίνει πως θα έχεις μικρότερη παραγωγή και άρα θα πρέπει να τα πουλάς ακριβότερα. Αυτό είναι το όλο νόημα, πληρώνεις παραπάνω για να μην τρως δηλητήρια. Και είναι στο χέρι του καθενός αν θα το κάνει αυτό. Το να σου στέλνουν κρέατα από το χωριό δεν λέει και πολλά εκτός και αν ξέρεις ποιος παραγωγός παράγει τα κρέατα αυτά και πως εκτρέφει τα ζώα. Γενικά στην ζωή ισχύει πως ότι πληρώνεις παίρνεις, οπότε δεν πρόκειται να να έχεις φτηνό κρέας χωρίς ορμόνες και να μην τα σκας.

Όλα αυτά που σου λέω όπως καταλαβαίνεις έχουν και άμεση σχέση με το budget που έχεις για να χαλάς στο φαγητό και τι προτεραιότητες έχετε γενικά στη ζωή. Αν πρέπει να δουλεύεις 16ώρες την μέρα για να μπορείς να τρως βιολογικά τότε μάλλον δεν αξίζει γιατί χαλάει όλη η ζωή σου. Αν πάλι από την άλλη μπορείς να βρεις τα χρήματα αν κόψεις άλλα πράγματα όπως διακοπές ξέρω εγώ, ρούχα ή οτιδήποτε άλλο τότε το σκέφτεσαι και βλέπεις. Εγώ θα το έκανα π.χ. γιατί θεωρώ πως αυτό που βάζεις μέσα σου κάθε μέρα είναι πολύ σημαντικό και αξίζει να είναι καλής ποιότητας. Εσύ μπορεί να θεωρείς πως δεν αξίζει τον κόπο.

Γενικά αν είναι να αγοράσεις κάτι βιολογικό την μεγαλύτερη προτεραιότητα την δίνεις στα κρέατα και τα γαλακτοκομικά. Αυτό συμβαίνει διότι μια αγελάδα για παράδειγμα που τρώει τροφή ψεκασμένη με παρασιτοκτόνα συσσωρεύει στο κρέας της πολύ μεγαλύτερη ποσότητα παρασιτοκτόνου από την ποσότητα που έχει μια ντομάτα που θα φας εσύ. Συν τις ορμόνες και τα αντιβιοτικά που έχει. Δηλαδή αν υπάρχει ένα σοβαρότατο επιχείρημα να μειώσεις το κρέας που τρως είναι αυτό. Τα θαλασσινά από την θάλασσα είναι γενικά σε καλύτερη μοίρα, αλλά και εκεί με τόσο σκουπιδαριό που πετάμε στις θάλασσες και αυτά μολυσμένα είναι. Το καλύτερο είναι να παίρνεις μικρά ψάρια όπως γαύρο καθώς τα μικρά ψάρια δεν προλαβαίνουν να αποροφήσουν μεγάλες ποσότητες βαρέων μετάλλων όπως ένα μεγάλο ψάρι σαν τον τόνο ή τον ξηφία ας πούμε. Τα ψάρια από ιχθυοκαλλιέργειες έχουν τα ίδια θέματα με τις αγελάδες από τις φάρμες.



Όλα τα γαλακτοκομικά από super market είναι τίγκα στην ορμόνη ότι μάρκα και να πάρεις, εκτός και αν γράφει ρητά πως είναι βιολογικό. Θα το καταλάβεις και από τη διπλάσια τιμή.

Τα ολικής άλεσης δεν έχουν σχέση με τα βιολογικά. Ολικής άλεσης (μαύρα) είναι τα σητιρά που δεν είναι αποφλοιωμένα, δηλαδή έχουν παραπάνω φυτικές ίνες που βοηθάνε το έντερο και κάποια έξτρα ιχνοστοιχεία. Είναι καλύτερα γενικά από τα άσπρα γιατί είναι λιγότερο επεξεργασμένα, αλλά δεν σημαίνει αυτό πως δεν έχουν παρασιτοκτόνα και άλλα δηλητήρια πάνω τους.
Για τα ψάρια.... Στα παιδιά δίνω μεγάλα γιατί δεν έχουν κοκκαλα. Τι να δίνω χωρίς κοκκαλα? Καλά λεω είναι ολόκληρη θεωρία. Συγνώμη για τις πιλλες ερωτήσεις αλλά τώρα που σας βρήκα θα ήθελα να μάθω κάποια πραηματα ανεξάρτητα αν θα τα τηρήσω όλα
Πιστευω πες πες όλο κ κάτι μένει :)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν ξέρω να σου πω μαγαζιά, εγώ δεν τρώω βιολογικά έτσι κι αλλιώς, δεν έχω τα χρήματα προς το παρόν. Θα πρέπει να ψάξεις και να τα βρεις μόνη σου. Αυτά που γράφουν ότι είναι βιολογικά είναι συνήθως, γιατί περνάνε από ελέγχους για να πάρουν το ISO αλλά οκ αν θες να είσαι 100% σίγουρος για το τι τρως ο μόνος τρόπος είναι να ξέρεις τον παραγωγό. Αν έχετε σχέσει με χωριά και τα λοιπά το καλύτερο κρέας που μπορείτε να βρείτε είναι κυνήγι. Αν ξέρεις δηλαδή κανένα κυνηγό που μπορεί να σου πουλήσει αγριογούρουνο ε αυτό είναι 100% βιολογικό κρέας, αλλά θα πρέπει να έχεις μεγάλη κατάψηξη να το βάλεις, να ξέρεις τον κυνηγό κτλ.
Δεν έχουν πάντα να μας στείλουν, είναι καποιοι γνωστοί,το μισό χρόνο ναι αλλά τον υπόλοιπο αγοράζω κι εγώ από τα γυρω γυρω.... Και καποες φορές μας βγαίνει πανακριβο αυτό καθώς πληρωνουμε τη μεταφορά.Θλιβερά όλα αυτά, εννοώ κρίμα.... :(
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Δε σου είπα ότι δεν κάνεις τίποτα. Ούτε ξέρω τι κάνεις, ούτε μπορώ να ξέρω, ούτε με νοιάζει να ξέρω, ούτε έχει σημασία να ξέρω. Αυτό που λέω είναι πως κανείς δεν μπορεί να ξεφύγει από τις επιπτώσεις των όσων κάνει και όσων δεν κάνει.



Ναι, όλα τα βιολογικά προιόντα είναι πανάκριβα διότι για να παράγεις βιολογικά και να τα κάνεις brand ως βιολογικά δεν πρέπει να τα ψεκάζεις, δεν πρέπει να τους βαράς ορμόνες, δεν πρέπει να τους δίνεις αντιβιοτικά κτλ. Όταν σου αρρωστήσει η αγελάδα δηλαδή θα πρέπει να την χάσεις αντί να της δώσεις φάρμακα και αυτό σημαίνει πως θα έχεις μικρότερη παραγωγή και άρα θα πρέπει να τα πουλάς ακριβότερα. Αυτό είναι το όλο νόημα, πληρώνεις παραπάνω για να μην τρως δηλητήρια. Και είναι στο χέρι του καθενός αν θα το κάνει αυτό. Το να σου στέλνουν κρέατα από το χωριό δεν λέει και πολλά εκτός και αν ξέρεις ποιος παραγωγός παράγει τα κρέατα αυτά και πως εκτρέφει τα ζώα. Γενικά στην ζωή ισχύει πως ότι πληρώνεις παίρνεις, οπότε δεν πρόκειται να να έχεις φτηνό κρέας χωρίς ορμόνες και να μην τα σκας.

Όλα αυτά που σου λέω όπως καταλαβαίνεις έχουν και άμεση σχέση με το budget που έχεις για να χαλάς στο φαγητό και τι προτεραιότητες έχετε γενικά στη ζωή. Αν πρέπει να δουλεύεις 16ώρες την μέρα για να μπορείς να τρως βιολογικά τότε μάλλον δεν αξίζει γιατί χαλάει όλη η ζωή σου. Αν πάλι από την άλλη μπορείς να βρεις τα χρήματα αν κόψεις άλλα πράγματα όπως διακοπές ξέρω εγώ, ρούχα ή οτιδήποτε άλλο τότε το σκέφτεσαι και βλέπεις. Εγώ θα το έκανα π.χ. γιατί θεωρώ πως αυτό που βάζεις μέσα σου κάθε μέρα είναι πολύ σημαντικό και αξίζει να είναι καλής ποιότητας. Εσύ μπορεί να θεωρείς πως δεν αξίζει τον κόπο.

Γενικά αν είναι να αγοράσεις κάτι βιολογικό την μεγαλύτερη προτεραιότητα την δίνεις στα κρέατα και τα γαλακτοκομικά. Αυτό συμβαίνει διότι μια αγελάδα για παράδειγμα που τρώει τροφή ψεκασμένη με παρασιτοκτόνα συσσωρεύει στο κρέας της πολύ μεγαλύτερη ποσότητα παρασιτοκτόνου από την ποσότητα που έχει μια ντομάτα που θα φας εσύ. Συν τις ορμόνες και τα αντιβιοτικά που έχει. Δηλαδή αν υπάρχει ένα σοβαρότατο επιχείρημα να μειώσεις το κρέας που τρως είναι αυτό. Τα θαλασσινά από την θάλασσα είναι γενικά σε καλύτερη μοίρα, αλλά και εκεί με τόσο σκουπιδαριό που πετάμε στις θάλασσες και αυτά μολυσμένα είναι. Το καλύτερο είναι να παίρνεις μικρά ψάρια όπως γαύρο καθώς τα μικρά ψάρια δεν προλαβαίνουν να αποροφήσουν μεγάλες ποσότητες βαρέων μετάλλων όπως ένα μεγάλο ψάρι σαν τον τόνο ή τον ξηφία ας πούμε. Τα ψάρια από ιχθυοκαλλιέργειες έχουν τα ίδια θέματα με τις αγελάδες από τις φάρμες.



Όλα τα γαλακτοκομικά από super market είναι τίγκα στην ορμόνη ότι μάρκα και να πάρεις, εκτός και αν γράφει ρητά πως είναι βιολογικό. Θα το καταλάβεις και από τη διπλάσια τιμή.

Τα ολικής άλεσης δεν έχουν σχέση με τα βιολογικά. Ολικής άλεσης (μαύρα) είναι τα σητιρά που δεν είναι αποφλοιωμένα, δηλαδή έχουν παραπάνω φυτικές ίνες που βοηθάνε το έντερο και κάποια έξτρα ιχνοστοιχεία. Είναι καλύτερα γενικά από τα άσπρα γιατί είναι λιγότερο επεξεργασμένα, αλλά δεν σημαίνει αυτό πως δεν έχουν παρασιτοκτόνα και άλλα δηλητήρια πάνω τους.

Μια μικρή παρατήρηση μόνο, βιολογικά δε σημαίνει 0 φυτοφάρμακα και παρασιτοκτόνα, σημαίνει απλώς χρήση εναλλακτικών μεθόδων (πχ αντί να ραντίσεις το δέντρο, κάνεις έναν ψεκασμό με πυκνό φυτοφάρμακο στον κορμό κι έτσι δεν πηγαίνει πάνω στους καρπούς), χρήση βιολογικών φαρμάκων (που απλώς είναι πιο ήπια) και λίπανση μόνο με απεκκρίσεις ζώων και κομποστ. Επίσης εννοείται πως αν το κτήμα σου συνορεύει μ' ένα συμβατικό, όλα του τα χημικά περνάνε με τη βροχή και το πότισμα και στο δικό σου χώμα.

Αυτό που περιγράφεις εσύ είναι τα βιοδυναμικά προϊόντα τα οποία είναι ακόμη πιο ακριβά και δεν ξέρω καν αν υπάρχουν σε όλα τα τρόφιμα, ειδικά σε μικρά καταστήματα της επαρχίας.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μια μικρή παρατήρηση μόνο, βιολογικά δε σημαίνει 0 φυτοφάρμακα και παρασιτοκτόνα, σημαίνει απλώς χρήση εναλλακτικών μεθόδων (πχ αντί να ραντίσεις το δέντρο, κάνεις έναν ψεκασμό με πυκνό φυτοφάρμακο στον κορμό κι έτσι δεν πηγαίνει πάνω στους καρπούς), χρήση βιολογικών φαρμάκων (που απλώς είναι πιο ήπια) και λίπανση μόνο με απεκκρίσεις ζώων και κομποστ. Επίσης εννοείται πως αν το κτήμα σου συνορεύει μ' ένα συμβατικό, όλα του τα χημικά περνάνε με τη βροχή και το πότισμα και στο δικό σου χώμα.

Αυτό που περιγράφεις εσύ είναι τα βιοδυναμικά προϊόντα τα οποία είναι ακόμη πιο ακριβά και δεν ξέρω καν αν υπάρχουν σε όλα τα τρόφιμα, ειδικά σε μικρά καταστήματα της επαρχίας.

Ναι, έχεις δίκιο, έτσι είναι. Γενικά είναι σχεδόν αδύνατο να βρεις τρόφιμα που είναι καθαρά πλέον. Θα πρέπει να τα παράγεις όλα μόνος σου για να είσαι σίγουρος.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν έχουν πάντα να μας στείλουν, είναι καποιοι γνωστοί,το μισό χρόνο ναι αλλά τον υπόλοιπο αγοράζω κι εγώ από τα γυρω γυρω.... Και καποες φορές μας βγαίνει πανακριβο αυτό καθώς πληρωνουμε τη μεταφορά.Θλιβερά όλα αυτά, εννοώ κρίμα.... :(

Γενικά να ξέρεις πως με τα φαγητά η καλύτερη λύση είναι να αγοράζεις πολύ μεγάλη ποσότητα, αλλά αυτό σημαίνει πως πρέπει να έχεις και το κατάλληλο χώρο για να τα διατηρείς, ένα πολύ μεγάλο πλεονέκτημα του να μένεις σε επαρχία και όχι στη πόλη είναι αυτό. Αν πάρεις δηλαδή 200 κιλά αγριογούρουνο από κυνηγό και το έχεις στην κατάψυξη τρως έναν ολόκληρο χρόνο πολύ καθαρό κρέας. Το ίδιο ισχύει και με όλα τα υπόλοιπα, όπως σιτάρι, ρύζι κτλ. Γενικά οι άνθρωποι αυτό κάναμε αιώνες τώρα, κρατούσαμε μεγάλα αποθέματα τροφής. Αυτή η μόδα με τα σουπερμάρκετ είναι πολύ πρόσφατη. Γενικά όποιος μπορεί να αγοράσει χονδρική ποσότητα και έχει το χώρο να την συντηρήσει γλιτώνει πάρα πολλά έξοδα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Ναι, έχεις δίκιο, έτσι είναι. Γενικά είναι σχεδόν αδύνατο να βρεις τρόφιμα που είναι καθαρά πλέον. Θα πρέπει να τα παράγεις όλα μόνος σου για να είσαι σίγουρος.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Γενικά να ξέρεις πως με τα φαγητά η καλύτερη λύση είναι να αγοράζεις πολύ μεγάλη ποσότητα, αλλά αυτό σημαίνει πως πρέπει να έχεις και το κατάλληλο χώρο για να τα διατηρείς, ένα πολύ μεγάλο πλεονέκτημα του να μένεις σε επαρχία και όχι στη πόλη είναι αυτό. Αν πάρεις δηλαδή 200 κιλά αγριογούρουνο από κυνηγό και το έχεις στην κατάψυξη τρως έναν ολόκληρο χρόνο πολύ καθαρό κρέας. Το ίδιο ισχύει και με όλα τα υπόλοιπα, όπως σιτάρι, ρύζι κτλ. Γενικά οι άνθρωποι αυτό κάναμε αιώνες τώρα, κρατούσαμε μεγάλα αποθέματα τροφής. Αυτή η μόδα με τα σουπερμάρκετ είναι πολύ πρόσφατη. Γενικά όποιος μπορεί να αγοράσει χονδρική ποσότητα και έχει το χώρο να την συντηρήσει γλιτώνει πάρα πολλά έξοδα.
Αυτο ναι αλλά δεν μπορουμε ο μέσος άνθρωπος τέτοια πραγματα... Εμείς αγοράσαμε καταψυκτη και αποθηκευουμε τα πάντα δυο μηνών αλλά ως εκεί.
Ειναι δυσκολα όλα αυτά μα γίνουν που περιγράφεις αλλά τουλάχιστον όπου μπορουμε να αποφυγουμε κάποια πράγματα καλό είναι. Αντί για βουτυρο τι προτεινετε?
Επίσης αντί για βρώμη που δε μου αρέσει υπάρχει κάτι άλλο? Να κόψω τα δημητριακά δηλαδή... Που έχουν ζάχαρη. Ασε που δε μου αρέσουν και παρα πολυ εδώ που τα λέμε. Απλώς το πρωί ψάχνω κατι γρήγορο και "ετοιματζιδικο".
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αντί για βουτυρο τι προτεινετε?
Αβοκάντο
Επίσης αντί για βρώμη που δε μου αρέσει υπάρχει κάτι άλλο? Να κόψω τα δημητριακά δηλαδή... Που έχουν ζάχαρη. Ασε που δε μου αρέσουν και παρα πολυ εδώ που τα λέμε. Απλώς το πρωί ψάχνω κατι γρήγορο και "ετοιματζιδικο".
Δεν ξέρω. Εγώ δεν τρώω πρωινό έτσι κι αλλιώς. Τρώω μόνο ένα μεγάλο γεύμα το βράδυ.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Ο σπιτικος κήπος είναι η λύση .Τις προ άλλες αγόρασα "βιολογική σαλάτα " και με φούσκωσε
Ενώ αυτά που έχω στο σπίτι είναι πολύ κομπλέ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης αντί για βρώμη που δε μου αρέσει υπάρχει κάτι άλλο?
Γιαούρτι (2%) με ξηρούς καρπούς ,μπανάνα ,μήλο , μέλι και ότι βρεις ...και φράουλες ας πούμε .Ότι έχεις
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Αβοκάντο

Δεν ξέρω. Εγώ δεν τρώω πρωινό έτσι κι αλλιώς. Τρώω μόνο ένα μεγάλο γεύμα το βράδυ.
Εννοείς τρως μια φορά τη μέρα μόνο?
Είναι κάποιου είδους διατροφή κι αυτό?
Αντέχεις? Δεν πεινας τις άλλες ώρες?

Αβοκάντο το φρουτο?? Αλειφεται αυτό η υπάρχει σε μορφή βουτυρου? Έχει γευση αβοκάντο? Γτ το αβοκάντο δε μου αρέσει.... Βασικά είναι αγευστο σε εμένα...
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο σπιτικος κήπος είναι η λύση .Τις προ άλλες αγόρασα "βιολογική σαλάτα " και με φούσκωσε
Ενώ αυτά που έχω στο σπίτι είναι πολύ κομπλέ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Γιαούρτι (2%) με ξηρούς καρπούς ,μπανάνα ,μήλο , μέλι και ότι βρεις ...και φράουλες ας πούμε .Ότι έχεις

Αυτό ρε μαν που παίρνεις το γιαούρτι το 2% για να γλιτώσεις 3 γραμμάρια λίπος και πας και βάζεις μετά πάνω ένα τόνο φρουκτόζη με ξεπερνάει ειλικρινά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top