Free antivirus που προτιμάτε

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Γλυκές καλησπέρες :morning1:

Θα ήθελα λιγο την προσοχή και την βοήθεια όσων παίζουν τα κουμπάκια των pc στα δαχτυλα.
Όπως σας μαρτυρά κι ο τίτλος, κοιτάω κάποια antivirus. Μου πρότεινε μία φίλη το total av, την free version.
Τι γνώμη έχετε γι αυτό και γενικά τι προτείνετε;

@Samael @Scandal και λοιποί/λοιπές του χώρου, περιμένω γνωμούλα

ΥΓ: ξέρω ότι δεν κάνει θαύματα ένα antivirus και γενικά δεν κατεβάζω αβέρτα πράγματα. Το antivirus αυτό δεν το θέλω για το επαγγελματικό laptop, αλλά για ένα δεύτερο που αγόρασα πρόσφατα. Σε αυτό η χρήση θα ναι πολύ περιορισμένη, έχω κάποια βασικά προγράμματα, προσωπικά αρχεία και φωτό - που δεν θέλω να έχω στο επαγγελματικό-, κάποιες εφαρμογές και τέλος κατεβάζω αρχεία που προορίζονται για διάβασμα εκτός δουλειάς, όπως σεμινάρια, μεταπτυχιακό κτλ.
Επειδή, λοιπόν, κατεβαίνουν αρχεία pdf μπόλικα, είπα κι εδώ να κατεβάσω κάτι. Εμπειρία άλλη δεν έχω, μιας που στης δουλειάς έχω ένα επαγγελματικό και καλό, το οποιο μου πέρασε ο κουμπακιας του κέντρου εκεί (καλύφθηκε το κόστος από το τη δουλειά).
Δεν θα ήθελα κάτι ακριβό για το δεύτερο laptop, λόγω της πιο περιορισμένης χρήσης που σας εξηγώ οτι κάνω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,574 μηνύματα.
Εγώ είχα το Avast και το Total av, δεν ξέρω πολλά από υπολογιστές αλλά και τα δυο μου τα είχαν εγκαταστήσει ξεχωριστά στα δυο μου λάπτοπ. Και δεν είχα ποτέ θέμα με ιούς. Πάντως κοίτα και adblockers ταυτόχρονα με τα antivirus. Να έχεις και τα δυο δηλαδή.

(Απλά το αφήνω εδώ να υπάρχει, οι έμπειροι θα σε κατατοπίσουν καλύτερα)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
ΥΓ: ξέρω ότι δεν κάνει θαύματα ένα antivirus και γενικά δεν κατεβάζω αβέρτα πράγματα.


Ναι, δεν υπάρχει ιδανικό antivirus, κανένα δεν εντοπίζει το 100% των ιών οπότε στις μέρες
τα πιο ελαφρά antivirus (που δεν επιβαρύνουν την λειτουργία του υπολογιστή) και που
είναι πιο απλά στην χρήση συνήθως είναι και τα πιο ελκυστικά.


Τα antivirus δεν είναι τίποτα άλλο απο ένα παράσιτο πρόγραμμα που ζει συμβιωτικά στους
υπολογιστές και υποτίθεται προσφέρει, ενώ στην ουσία παίρνει περισσότερα απ'οσα μπορεί
να δώσει.

παράδειγμα:



Ενας υπολογιστής, δυστυχώς δεν μπορεί να δουλεύει χωρίς καμία προστασία, τα antivirus
στις περισσότερες περιπτώσεις είναι ένα αναγκαίο κακό,ένας λόγος για να δημιουργούνται εταιρείες
antivirus και να βγάζουν λεφτά.. γιατί? because that's the way it is!

ιστορικά οι ιοι ξεκίνησαν σε μεγάλο βαθμό απο πειραματισμους φοιτητών σε πανεπιστήμια όπως της
Βουλγαρίας, καθώς και για κακόβουλους σκοπούς για να καταστρέφουν δεδομένα σε υπολογιστικά
συστήματα.
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Ναι, δεν υπάρχει ιδανικό antivirus, κανένα δεν εντοπίζει το 100% των ιών οπότε στις μέρες
τα πιο ελαφρά antivirus (που δεν επιβαρύνουν την λειτουργία του υπολογιστή) και που
είναι πιο απλά στην χρήση συνήθως είναι και τα πιο ελκυστικά.


Τα antivirus δεν είναι τίποτα άλλο απο ένα παράσιτο πρόγραμμα που ζει συμβιωτικά στους
υπολογιστές και υποτίθεται προσφέρει, ενώ στην ουσία παίρνει περισσότερα απ'οσα μπορεί
να δώσει.

παράδειγμα:



Ενας υπολογιστής, δυστυχώς δεν μπορεί να δουλεύει χωρίς καμία προστασία, τα antivirus
στις περισσότερες περιπτώσεις είναι ένα αναγκαίο κακό,ένας λόγος για να δημιουργούνται εταιρείες
antivirus και να βγάζουν λεφτά.. γιατί? because that's the way it is!

ιστορικά οι ιοι ξεκίνησαν σε μεγάλο βαθμό απο πειραματισμους φοιτητών σε πανεπιστήμια όπως της
Βουλγαρίας, καθώς και για κακόβουλους σκοπούς για να καταστρέφουν δεδομένα σε υπολογιστικά
συστήματα.
Σ ευχαριστώ πολύ-πολύ για το επεξηγηματικό μήνυμα:give_rose:

Εν τέλει μπουμπουνισα το total av, αλλά η free version εξυπηρετει για σκανάρισμα αρχείων μόνο, αν κατάλαβα καλα. Μιας που μου πέταξε ειδοποίηση να το αναβαθμίσω στην pro, ώστε να εχω και καλά ενεργή προστασία συνεχώς.

Αν, όντως, συμβαίνει αυτό, το λες λίγο δώρον άδωρον το total σαν πρόγραμμα
 

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ένα αρκετά light είναι η free έκδοση του Bitdefender, έως τώρα δεν έχει διαρρεύσει κάτι σε σχέση με το ότι πουλά με παράνομο τρόπο δεδομένα. Ίσως να σε καλύπτει και το προεγκατεστημένο των Windows αν έχεις κάποια πρόσφατη έκδοσή τους, δεν είναι πλέον το χάλι που ήταν στα Windows 7 και πριν.
Και γενικά εξωτερικό Antivirus έχει νόημα να εγκαταστήσεις ΜΟΝΟ στα Windows, τα υπόλοιπα λειτουργικά είτε λειτουργούν με sandboxing (βλέπε android) ή λόγω σπανιότητας δεν στοχεύονται πολύ από hackers (ios, linux).

Αν θες ουσιαστικότερη ασφάλεια μπορείς να εγκαταστήσεις (διατίθεται δωρεάν) το Virtual Box και να κατεβάζεις "ύποπτα" αρχεία σε κάποια εικονική μηχανή. Έτσι ο ιός θα μολύνει μόνο την εικονική μηχανή και δεν θα μολύνει το λειτουργικό. Πρέπει να είναι τρελά sophisticated ο ιός για να περάσει στο λειτουργικό αν έχει μολύνει την εικονική μηχανή...

Η πρότασή μου θα ήταν προεγκατεστημένο + Virtual Box.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Εγώ είχα το Avast και το Total av, δεν ξέρω πολλά από υπολογιστές αλλά και τα δυο μου τα είχαν εγκαταστήσει ξεχωριστά στα δυο μου λάπτοπ. Και δεν είχα ποτέ θέμα με ιούς. Πάντως κοίτα και adblockers ταυτόχρονα με τα antivirus. Να έχεις και τα δυο δηλαδή.

(Απλά το αφήνω εδώ να υπάρχει, οι έμπειροι θα σε κατατοπίσουν καλύτερα)
Σ ευχαριστώ πολύ :flowers:

Ένα αρκετά light είναι η free έκδοση του Bitdefender, έως τώρα δεν έχει διαρρεύσει κάτι σε σχέση με το ότι πουλά με παράνομο τρόπο δεδομένα. Ίσως να σε καλύπτει και το προεγκατεστημένο των Windows αν έχεις κάποια πρόσφατη έκδοσή τους, δεν είναι πλέον το χάλι που ήταν στα Windows 7 και πριν.
Και γενικά εξωτερικό Antivirus έχει νόημα να εγκαταστήσεις ΜΟΝΟ στα Windows, τα υπόλοιπα λειτουργικά είτε λειτουργούν με sandboxing (βλέπε android) ή λόγω σπανιότητας δεν στοχεύονται πολύ από hackers (ios, linux).

Αν θες ουσιαστικότερη ασφάλεια μπορείς να εγκαταστήσεις (διατίθεται δωρεάν) το Virtual Box και να κατεβάζεις "ύποπτα" αρχεία σε κάποια εικονική μηχανή. Έτσι ο ιός θα μολύνει μόνο την εικονική μηχανή και δεν θα μολύνει το λειτουργικό. Πρέπει να είναι τρελά sophisticated ο ιός για να περάσει στο λειτουργικό αν έχει μολύνει την εικονική μηχανή...

Η πρότασή μου θα ήταν προεγκατεστημένο + Virtual Box.

Χμμμ πολύ ενδιαφέροντα τα όσα μου εξηγείς και μάλιστα είναι ακριβώς αυτό που έψαχνα και χρειάζομαι!
Δεν είναι καθόλου και το δυνατό μου χαρτί τα "κουμπάκια", μου προκαλούν εκνευρισμό και δεν έχω ούτε την υπομονή, ούτε και την διάθεση, συνδυασμός φωτιά :hehe:
Είχα πελαγώσει. Σ ευχαριστώ πολύ-πολύ για την ουσιαστική βοήθεια σου:give_rose:

Λοιπόν, έχουμε και λέμε: θα απεγκαταστήσω το total av, θα μπω να ψάξω την free έκδοση του Bitdefender και έπειτα και το Virtual Box.
Δεν είχα ιδέα ότι θα υπήρχε κάτι τέτοιο εντωμεταξύ, τύπου εικονική μηχανή.
Τώρα δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο για μένα να χρησιμοποιώ την εικονική μηχανή, αλλά θα ψάξω καμία οδηγία και θα το καταφέρουμε πιστεύω.

Αααα και όσο για το laptop, ναι!
Αυτό που πήρα για προσωπική χρήση έχει Windows 11 (μόλις το τσέκαρα), αλλά νομίζω δεν είναι η πιο πρόσφατη αυτή.
 

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σ ευχαριστώ πολύ :flowers:



Χμμμ πολύ ενδιαφέροντα τα όσα μου εξηγείς και μάλιστα είναι ακριβώς αυτό που έψαχνα και χρειάζομαι!
Δεν είναι καθόλου και το δυνατό μου χαρτί τα "κουμπάκια", μου προκαλούν εκνευρισμό και δεν έχω ούτε την υπομονή, ούτε και την διάθεση, συνδυασμός φωτιά :hehe:
Είχα πελαγώσει. Σ ευχαριστώ πολύ-πολύ για την ουσιαστική βοήθεια σου:give_rose:

Λοιπόν, έχουμε και λέμε: θα απεγκαταστήσω το total av, θα μπω να ψάξω την free έκδοση του Bitdefender και έπειτα και το Virtual Box.
Δεν είχα ιδέα ότι θα υπήρχε κάτι τέτοιο εντωμεταξύ, τύπου εικονική μηχανή.
Τώρα δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο για μένα να χρησιμοποιώ την εικονική μηχανή, αλλά θα ψάξω καμία οδηγία και θα το καταφέρουμε πιστεύω.

Αααα και όσο για το laptop, ναι!
Αυτό που πήρα για προσωπική χρήση έχει Windows 11 (μόλις το τσέκαρα), αλλά νομίζω δεν είναι η πιο πρόσφατη αυτή.
Εγώ βασικά σου πρότεινα να μείνεις με το προεγκατεστημένο Antivirus, το Windows Defender, και να παίξεις και με το Virtual Box της Oracle.

Απλά να ξέρεις πως πρέπει να ψαχτείς λίγο για να κάνεις setup το Virtual Box, υπάρχουν step by step tutorials στο ίντερνετ. Αν και λίγο παλιό, μάλλον θα σε καλύπτει αυτό εδώ του Κυρίτση: https://www.pcsteps.gr/69058-εικονική-μηχανή-windows-δημιουργία/

Αν δεν έχεις χρόνο ή δεν έχεις όρεξη να το κάνεις επειδή δεν σου αρέσει να ασχολείσαι με υπολογιστές και θες λίγο καλύτερη ασφάλεια από αυτή που σου παρέχει το Windows Defender, κατέβασε το free του Bitdefender.
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Εγώ βασικά σου πρότεινα να μείνεις με το προεγκατεστημένο Antivirus, το Windows Defender, και να παίξεις και με το Virtual Box της Oracle.

Απλά να ξέρεις πως πρέπει να ψαχτείς λίγο για να κάνεις setup το Virtual Box, υπάρχουν step by step tutorials στο ίντερνετ.

Αν δεν έχεις χρόνο ή δεν έχεις όρεξη να το κάνεις επειδή δεν σου αρέσει να ασχολείσαι με υπολογιστές και θες λίγο καλύτερη ασφάλεια από αυτή που σου παρέχει το Windows Defender, κατέβασε το free του Bitdefender.
Ναι, κατάλαβα τι είπες, αλλά δεν μπορώ να τα έχω και τα δύο μαζί;
Εννοω το virtual box και το bitdefender.

Ούτε όρεξη ούτε πολύ χρόνο μέσα πέφτεις, αλλά θα ψάξω κανά tutorial, εκτός κι αν είναι τόσο τέρμα δύσχρηστο πια
 

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι, κατάλαβα τι είπες, αλλά δεν μπορώ να τα έχω και τα δύο μαζί;
Εννοω το virtual box και το bitdefender.

Ούτε όρεξη ούτε πολύ χρόνο μέσα πέφτεις, αλλά θα ψάξω κανά tutorial, εκτός κι αν είναι τόσο τέρμα δύσχρηστο πια
Ναι, φυσικά και μπορείς.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Αναβάθμιση στη τελευταία έκδοση του λειτουργικού και windows defender. Χαμένα λεφτά ή χαμένα resources τα antivirus. Οι γνωστοί ιοί μπαίνουν σε λίστα που ενημέρωνεται και η Microsoft. Τους νέους και custom ιούς δεν τους πιάνει κανένα.

Χρήση του file history για windows και timemachine για macOS. Δημιουργία password μοναδικού σε κάθε site μέσω password generator και ενεργοποίηση two steps verification και πέταμα smartphone που έχει σταματησει να παίρνει updates.
 
Τελευταία επεξεργασία:

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,484 μηνύματα.
Χαμένα λεφτά ή χαμένα resources τα antivirus. Οι γνωστοί ιοί μπαίνουν σε λίστα που ενημέρωνεται και η Microsoft. Τους νέους και custom ιούς δεν τους πιάνει κανένα.

πέταμα smartphone που έχει σταματησει να παίρνει updates.
Τι λες ωρε;
Εγω προσωπικά έχω αγοράσει το bitdefender ολη τη σουιτα προστασίας. Δεν είναι μόνο antivirus, ειναι γενικοτερα internet security που παρέχει πολλα.

Μπορούν πλέον να πιάνουν και zero day attacks/viruses:
Screenshot_20220621-100200_Chrome.jpg


Οσο για το κινητο, το bitdefender τουλάχιστον, υποθετω κι αλλα, δίνουν δικαιωμα να το εχεις και σε άλλες συσκευές όπως κινητό (νμζ μεχρι 5 συσκευές συνολο)

@yorkie τι ακριβώς θέλεις να κάνεις και ψάχνεσαι για antivirus? Επειδη κατι μου λέει ότι δεν θέλεις antivirus αλλα γενικευμένο Internet security πρόγραμμα.

Γενικα τα free δεν πολυκάνουν δουλεια να ξες. Αν έχεις οντως ευαίσθητα δεδομένα πχ κάρτες τράπεζες κλπ, θα σου πρότεινα να επενδύσεις σε καποια καλη προστασία, καποιο πρόγραμμα (τα top ειναι Norton 360 και bitdefender).
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Τι λες ωρε;
Εγω προσωπικά έχω αγοράσει το bitdefender ολη τη σουιτα προστασίας. Δεν είναι μόνο antivirus, ειναι γενικοτερα internet security που παρέχει πολλα.

Μπορούν πλέον να πιάνουν και zero day attacks/viruses:
Είναι πολύ εύκολο να φτιάξει κάποιος ένα προγραμματάκι που αφού δώσει εξουσιοδότηση ο χρήστης σε ένα φάκελο και να σβήνει ή να τροποποιεί αρχεία. Μπορεί να είναι μέρος της λειτουργίας του που επιθυμεί ο χρήστης. Τo bitdefender και οποιοδήποτε άλλο antivirus τι θα κάνει; Θα σε προειδοποιήσει ότι ίσως είναι κακόβουλο λογισμικό και θα ρωτήσει αν θέλεις να το επιτρέψεις να ανοίξει. Μα αυτό το κάνει ήδη το λειτουργικό από μόνο του. To ζήτημα είναι να μην υπάρχουν expoits στο λειτουγικό που παρακάπτουν την έγκριση από το χρήστη λόγω ενός expoits. Αν το προγραμματακι είναι κακόβουλο γίνει γνωστό θα το αναγνωρίσουν ολα τα γνωστά antivirus και το windows defender και η microsoft, η Apple, η Google θα κλείσει το exploit. Συνεπώς και με το windows defender ασφαλής είσαι.

Antivirus κατά τη γνώμη μου ειναι απαραίτητο για χρήστες:
1) που χρησιμοποιούν ανημέρωτο λειτουργικό
2) Δεν μπορούν να αναγνωρίσουν τα Phishing emails ή αλλων phishing μεθόδων
και πάλι δεν είναι προστατευμένοι

Για κάρτες κ.λπ. έχεις δίκαιο. Πρέπει η πληρωμή μέσω visa/mastercard κ.λπ. να κοπεί και να αντικατασταθεί με Apple Play και Google Pay. Είναι γελοίο ότι αν κάποιος κλέψει τη κάρτα σου (ή να κάνει clone τη κάρτα με ένα Android) μπορεί να σε χρεώσει. Επίσης είναι γελοίο οι τράπεζες να υποστηρίζουν ακόμα sms για two steps verification (που είναι μη κρυπτογραφημένα).

Οσο για το κινητο, το bitdefender τουλάχιστον, υποθετω κι αλλα, δίνουν δικαιωμα να το εχεις και σε άλλες συσκευές όπως κινητό (νμζ μεχρι 5 συσκευές συνολο)
Σε κινητά η καλύτερη λύση είναι iOS που έχει σχεδιαστεί έτσι ώστε να μην μπορεί από default η μια εφαρμογή να έχει πρόσβαση στα αρχεία της άλλης. Δεν υπάρχει κοινό local filesystem και το cloud (cloud drive) δεν δίνει δικαιώματα στους developer να το διαχειριστούν όπως θέλουν. Από το Android 11 αρχίσε και η google να ακολουθά αυτή τη τακτική αλλά θέλει δουλειά ακόμα καθώς τα App βασίζονται σε λειτουργίες που πρέπει να κοπούν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Εγώ έχω ακούσει ότι το πιο καλό είναι το McAfee, τώρα δε ξέρω κατά πόσο ισχύει, πάντως όσο είχα λάπτοπ για ένα διάστημα το είχα κατεβάσει δωρεάν
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Γλυκές καλησπέρες,

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ :give_rose:

τι ακριβώς θέλεις να κάνεις και ψάχνεσαι για antivirus? Επειδη κατι μου λέει ότι δεν θέλεις antivirus αλλα γενικευμένο Internet security πρόγραμμα.
Αυτά που ανέφερα στο πρώτο μήνυμα μου πάνω-κάτω. Όχι, κάτι τρομερό δηλαδή σε θέμα χρήσης.

Κι εν τελει, απ ότι κατάλαβα μέσα από την συζήτηση που είχατε και με τον @akikos , είναι λίγο-πολύ αχρείαστο με το widows defender ενημερωμένο.

Χθες προσπάθησα να δημιουργήσω το virtual box, το παράτησα στα μισά γιατί μου φάνηκε πολύ χρονοβόρο και με κούρασε να μαι ειλικρινής. Συν ότι με λίγο ψάξιμο έπειτα και κάποιες διευκρινίσεις και από φιλικά μου άτομα, κατάλαβα ότι μάλλον είναι και λιγάκι υπερβολή.

Είδα με μία γρήγορη αναζήτηση, πως δεν είναι ακριβά τα antivirus που προτάθηκαν. Οπότε θα κοιτάξω να βάλω κάποιο και ας είναι ψιλοπεριττό.

Όσο για τραπεζικές κάρτες και συναλλαγές, ακριβώς για τους λόγους που λέτε, δεν αποθηκεύω ποτέ κωδικούς. Συνήθω πληρωνω με αντικαταβολή και όπου δεν γίνεται, προτιμω να κάνω τις συναλλαγές μέσω του άλλου pc, που ναι Mac, ώστε να είμαι ήσυχη.
Πάντως, όπως και να έχει, μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρουσα η συζήτηση που αναπτύχθηκε και αντιλήφθηκα και καλύτερα το πως/τι δουλεύει.
 

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χθες προσπάθησα να δημιουργήσω το virtual box, το παράτησα στα μισά γιατί μου φάνηκε πολύ χρονοβόρο και με κούρασε να μαι ειλικρινής. Συν ότι με λίγο ψάξιμο έπειτα και κάποιες διευκρινίσεις και από φιλικά μου άτομα, κατάλαβα ότι μάλλον είναι και λιγάκι υπερβολή.
Πράγματι θα μπορούσε να θεωρηθεί too much, εγώ στο είπα ως την πιο δυνατή -κατά τη γνώμη μου- λύση.

Πάντως δεν ανέφερα ότι θέλει και προσοχή το configuaration του Virtual Box, δεν πρέπει να ενεργοποιηθούν τα Guest Additions, γιατί συνδέουν το λειτουργικό με την εικονική μηχανή και στο setup των Network Features, δεν διάβασα το άρθρο που παράθεσα πιο πάνω και ο Κυρίτσης κακώς δεν τα ξεκαθαρίζει αυτά (αυτά τα γράφω γενικά, αν κάποιος άλλος μετά από καιρό διαβάσει τη συζήτηση).
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και γενικά εξωτερικό Antivirus έχει νόημα να εγκαταστήσεις ΜΟΝΟ στα Windows, τα υπόλοιπα λειτουργικά είτε λειτουργούν με sandboxing (βλέπε android) ή λόγω σπανιότητας δεν στοχεύονται πολύ από hackers (ios, linux).
Εδώ εννοούσα macOS.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,484 μηνύματα.
Γλυκές καλησπέρες,

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ :give_rose:


Αυτά που ανέφερα στο πρώτο μήνυμα μου πάνω-κάτω. Όχι, κάτι τρομερό δηλαδή σε θέμα χρήσης.

Κι εν τελει, απ ότι κατάλαβα μέσα από την συζήτηση που είχατε και με τον @akikos , είναι λίγο-πολύ αχρείαστο με το widows defender ενημερωμένο.

Χθες προσπάθησα να δημιουργήσω το virtual box, το παράτησα στα μισά γιατί μου φάνηκε πολύ χρονοβόρο και με κούρασε να μαι ειλικρινής. Συν ότι με λίγο ψάξιμο έπειτα και κάποιες διευκρινίσεις και από φιλικά μου άτομα, κατάλαβα ότι μάλλον είναι και λιγάκι υπερβολή.

Είδα με μία γρήγορη αναζήτηση, πως δεν είναι ακριβά τα antivirus που προτάθηκαν. Οπότε θα κοιτάξω να βάλω κάποιο και ας είναι ψιλοπεριττό.

Όσο για τραπεζικές κάρτες και συναλλαγές, ακριβώς για τους λόγους που λέτε, δεν αποθηκεύω ποτέ κωδικούς. Συνήθω πληρωνω με αντικαταβολή και όπου δεν γίνεται, προτιμω να κάνω τις συναλλαγές μέσω του άλλου pc, που ναι Mac, ώστε να είμαι ήσυχη.
Πάντως, όπως και να έχει, μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρουσα η συζήτηση που αναπτύχθηκε και αντιλήφθηκα και καλύτερα το πως/τι δουλεύει.
Το virtualbox γενικα ειναι πολυ δυνατο εργαλειο αλλά ειναι αχρειαστο στον μεσο χρηστη και περιπλεκει τα πραγματα. Τρωει αρκετους υπολογιστικους πορους οπως ram και επεξεργαστη. Δε χρειαζεσαι κατι τετοιο. Επισης να ξες οτι στην ασφαλεια το προβλημα δεν ειναι μονο οι ιοι αλλα και υποκλοπες και διαφορα άλλα. Γι'αυτο επιμενω να σου προτεινω μια πληρη σουιτα ασφαλειας παρα σκετο antivirus. Ειδικα αν δωσεις λεφτα, ΜΗΝ παρεις σκετο antivirus. Πχ θα σου πω features για το bitdefender επειδη αυτο χρησιμοποιω:

1655835498949.png


Ενα απλο antivirus σιγουρα δεν τα κανει ολα αυτα και ειδικα αν ειναι και δωρεαν. Απο αυτα τα σημαντικα critical ειναι στην κατηγορια protection.

Στο δειχνω αυτο για να δεις συγκριτικα τι να κοιτας σε οσα βρισκεις. Πχ το δωρεαν avast εχει περιορισμενες λειτουργικοτητες και σε διάφορες στιγμες αν πας να κανεις κατι παραπανω σου ζηταει να αγορασεις την premium εκδοση.

Όσο για το windows defender, πλέον έχει αναβαθμιστεί αρκετά από ό,τι στο παρελθόν αλλά από μόνο του δεν είναι πλήρες. Δηλαδή εγώ δε θα βασιζόμουν μόνο σε αυτό, χωρίς εξωτερική άλλη σουίτα προστασίας. Για παράδειγμα αν κλικάρεις κάποιο κακόβουλο λινκ από chrome, το defender δε θα το πιάσει δε θα το καταλαβει, επειδή δεν έχει web protection. Εκεί βασίζεσαι στην ασφάλεια του browser σου (που ευτυχως chrome, firefox από μονα τους εχουν καλη ασφαλεια σε τετοια). Ενω η σουιτα ασφαλειας παρεμβαινει σε καθε σου ενεργεια, ειναι παντα σε επιφυλακη για το οτιδηποτε κακοβουλο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top