Friends with Benefits (but I want more)

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,593 μηνύματα.
Δυστυχώς το στερεότυπο περι ολοκλήρωσης του ατόμου ( κυρίως της γυναίκας) μέσω γάμου και τεκνογονιας καλά κρατεί ακόμη.. Γι'αυτό και όλοι αυτοί οι αποτυχημένοι γάμοι γύρω μας με πρόσωπα που μετά βίας ανέχονται ο ένας τον άλλον, με άτομα που μεγαλώνοντας κατέληξαν ασύμβατα τελείως, αλλά πληρώνουν τις επιλογές που έκαναν σε μια νεανική, ανώριμη ηλικία.. Μόνο εσυ και η δουλειά με τον εαυτό σου θα σε ολοκληρώσει ούτε ο σύντροφος, ούτε τα παιδιά
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Κοίτα να δεις που έχω ακούσει κι εγώ από ~50άρη υπάλληλο με παιδιά, παντρεμένο 20βάλε χρόνια τις φράσεις "έτσι που ντύνονται τα ζητάνε", "αν ο γιος μου έβγαινε γκέι θα αυτοκτονούσα", "να φύγουνε να πάνε στη χώρα τους οι βρωμιάρηδες" και "κοτζάμ βασιλιάς και δεν τον κηδεύουν δημοσία δαπάνη".

Λογικά ναι, ούτε σεξιστή ούτε φαλλοκράτη θα τονε πεις τον άνθρωπο, φαίνεται άλλωστε πόσο ορθάνοιχτοι είναι οι ορίζοντες του και πόσο σέβεται τις ελευθερίες άλλων. Άσε που κατάφερε να κάνει οικογένεια και τη διατηρεί ακόμα.

Επίτευγμα δεν είναι να φτιάξεις μία οικογένεια και να τη διατηρείς per se, και σίγουρα δεν ήταν επίτευγμα πριν από 20-40-60 χρόνια που το έκανε κάποιος επειδή το έκαναν όλοι και επειδή σε αυτό οδηγούσαν όλες οι κοινωνικές συνθήκες τότε. Επίτευγμα είναι να βρεις έναν άνθρωπο που βλέπετε τη ζωή με τον ίδιο τρόπο και να κάνεις γάμο/οικογένεια, αν θέλεις, ή να μην κάνεις ή να μη βρεις και καν τον άνθρωπο, αν δεν θέλεις.
Να καταφέρεις να περνάει η ζωή με τον τρόπο που θες, όποιος κι αν είναι δαύτος με λίγα λόγια, χωρίς στην πορεία να είσαι ανειλικρινής με όποιον εμπλέκεσαι (και τον εαυτό σου).

Συνεχίζουμε να παίρνουμε ως αξίωμα το "από κάποια ηλικία και μετά πρέπει να δίνεσαι περισσότερο, να ενταχθείς σε μία μονογαμική σχέση, να φτιάξεις ενδεχομένως και κάποια οικογένεια" και να βγάζουμε ασόβαρους/αποτυχημένους/σκατάδες ανθρώπους όσους δεν ακολουθούν αυτή τη γραμμή, ή και όσους προσπάθησαν να το κάνουν αλλά δεν τους βγήκε τελικά.
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,017 μηνύματα.

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Συγγνωμη, και οι δικηγοροι τι θα απογινουν αν τους κοψουμε και αυτη τη πηγη εισοδηματος;
😂😂
Γιατί καλέ πριν τα διαζύγια λεφτά δεν έβγαζαν;
Θα βρουν κάνα σκουπίδι δολοφόνο να εκπροσωπήσουν στο δικαστήριο, εξάλλου είναι και πολλοί στις μέρες μας🤡
 

Αλκίμαχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Γειά σας,
Θέλω τη συμβουλή σας γιατί έχω πελαγώσει με το θέμα. Γνώρισα έναν άντρα που έχω πάθει τρελό κόλλημα, αλλά με θέλει μόνο για σεξ. Το έχουμε συζητήσει και μου έχει πει πως δεν είναι σε φάση σχέσης. Ωστόσο, κάθε φορά που βρισκόμαστε θα πετάξει "τυράκια" σε μένα τύπου : να βγούμε την επόμενη φορά έξω (γιατί μόνο σπίτι βρισκόμαστε), δεν χρειάζεται να κάνουμε κάθε φορά που βρισκόμαστε σεξ, μου λέει να βρεθούμε την επόμενη μέρα ή όσο πιο σύντομα γίνεται, ότι περνάμε πολύ ωραία που συζητάμε κιόλας κλπ. Και εννοείται μου λέει συνέχεια πόσο όμορφη είμαι. Και το σεξ είναι σε άλλο επίπεδο. Αλλά όταν έρχεται η επόμενη μέρα με αφήνει στο διαβάστηκε... Και δεν ξέρω πως να το χειριστώ. Κάθε φορά λέω πως θα το αφήσω πάνω του αλλά πάντα του στέλνω... Και ενώ με πληγώνει το διαβάστηκε, όποτε έχει όρεξη και απαντήσει απαντάω γρήγορα επειδή έχω κολλήσει... Τι να κάνω; Να το προσπαθήσω κιαλλο να βρισκόμαστε μπας και όλα αυτά που λέει τα εννοεί και κάποια στιγμή μας βγει σε σχέση, να συνεχίσω μόνο το σεξ μαζί του προσπαθώντας να μην επηρεάζομαι από την απουσία του μετά ή να το ξεκοψω γιατί δεν θέλουμε τα ίδια; Με στεναχωρεί που ενώ υπάρχει τόσο πάθος δεν πάει παραπέρα... Και το διαβάστηκε είναι πολύ απαξιωτικο..
Δυστυχώς εδώ είναι μια κλασσική περίπτωση μη ανταπόκρισης στα συναισθήματα.
Με πολύ αγάπη και κατανόηση θα ήθελα να σου πω τα εξής:
Να ξεκαθαρίσουμε ότι σπανίως υπάρχει άνθρωπος που δεν θέλει σχέση... Γενικά αυτή η στάση κυκλοφορεί πολύ ως lifestyle αλλά δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Είναι συνήθως μια ψεύτικη εικόνα που κάποιοι άνθρωποι προβάλουν προς τα έξω για διάφορους λόγους παρακινούμενοι από μόδες κοινωνικές τάσεις, παρέες, φίλους ,σόι κλπ κλπ κλπ
Ένας άνθρωπος έχει ως βασική ανάγκη να σχετιστεί με έναν άλλο άνθρωπο όταν αρχίσει πλέον να αλλάζει η πρωταρχική σχέση της ζωής του (με τους γονείς του). Έτσι λειτουργεί η φύση μας. Γινόμαστε κοινωνικά όντα και η ύπαρξη συντρόφου είναι απαραίτητη.
Συνεπώς όταν ένας άνθρωπος σου λέει ότι δεν θέλει σχέση και αυτό είναι μια συστηματική στάση (αν και δεν συναντάται γνήσια συνήθως) τότε συμβαίνουν τα παρακάτω:
1) Ακόμα ψάχνει. Θέλει να κάνει σχέση αλλά όχι με εσένα. Δεν σε θέλει και απλά κοιτάει χωρίς δεσμεύσεις να κάνει σεξ. Δεν μοιάζει κακό. Αλλά να που σε κάνει να αισθάνεσαι άσχημα. Στο ξεκαθαρίζει εξ αρχής βεβαίως αλλά αυτό δεν το κάνει λιγότερο επώδυνο για σένα. Το καλύτερο για σένα θα ήταν να απομακρυνθείς γιατί αναπτύσσονται συναισθήματα που δεν πρόκειται να εκτιμηθούν. Αργά ή γρήγορα θα έρθεις σε σύγκρουση και στο τέλος θα σου πει ότι αυτός ήταν εντάξει.
2) Έχει κάποιου είδους ψυχολογική ανασφάλεια που τον κάνει όντως να συμπεριφέρεται έτσι συστηματικά. Είτε έχει παθολογική σχέση με τους γονείς του, είτε κουβαλάει ανασφάλειες και θέματα που δεν έχει νόημα να συζητήσουμε. Το κεντρικό νόημα είναι ότι πάλι εσύ θα την πληρώσεις την νύφη. Ακόμα και αν κάνει σχέση τελικά μαζί σου θα είναι σαν να σου κάνει χάρη. Στα πρώτα δύσκολα θα σου πει άντε γεια τώρα.
3) Δεν συμβαίνει τίποτα από τα παραπάνω και απλά λόγω παιδείας είναι ένας άνθρωπος που όντως βλέπει τόσο ρηχά τις σχέσεις με άλλους στη ζωή του. Αν και πάλι σε αυτές τις περιπτώσεις υπάρχουν κρυφά θέματα που σχετίζονται και πάλι με την οικογένεια και την παιδεία και πάλι δεν έχει σημασία. Ένας άνθρωπος τέτοιος βλέπει τα πράγματα ρηχά και προγραμματισμένα. Έχει ένα συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα σύμφωνα με το οποίο θα κάνει κάποτε σχέση με μια κοπέλα που θα παντρευτεί και αυτή συνήθως πρέπει να έχει κάποια εξίσου ρηχα και προδιαγεγραμμένα χαρακτηριστικά. Και πάλι εσύ θα είσαι το θύμα. Ακόμα και αν κάνεις σχέση μαζί του θα είναι τόσο ρηχή που δεν θα ξέρεις από πού να φύγεις αργότερα.

Είσαι καψούρα. Αυτό είναι απολύτως σεβαστό και ό,τι πιο νορμάλ μπορεί κανείς να συναντήσει. Ευχάριστο και όμορφο συναίσθημα. Ωστόσο πρέπει να καταλάβεις πως όλα είναι χημεία στο κεφάλι μας και τίποτα παραπάνω. Και αυτό που τώρα είναι ευχάριστο αύριο μπορεί να είναι καταστροφικό. Εκεί έξω υπάρχουν πολλοί άνθρωποι. Και κάθε ένας είναι ξεχωριστός. Υπάρχουν άνθρωποι με πιο νορμάλ συμπεριφορά που σίγουρα θα σου αρέσουν περισσότερο και θα βρεις πολλά χαρακτηριστικά που θα σε ενθουσιάσουν. Ανάμεσα σε αυτούς σίγουρα θα βρεις και κάποιον να εκπέμπει στα ίδια "θέλω" με εσένα και θα είναι διατεθειμένος να αναπτύξει και να μοιραστεί συναισθήματα και συντροφικότητα. Και θα είναι πολύ καλύτερα τότε.
Απέφυγε ανθρώπους που κοιτάνε να μπαλώσουν ανάγκες τους από σένα. Και δώσε αξία στον εαυτό σου.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
Πάντως μια και μιλήσαμε για παθολογικες σχέσεις με γονείς κτλ να συμπληρώσω κάτι εδώ.... Επειδή εκτός από το να τα ρίχνουμε μονίμως στους άλλους πρεπει να κοιτάμε κ λιγο τη καμπουρα μας.

Πχ βλέπεις ότι είσαι 30 και οι γονείς σου σε ελέγχουν φευγεις από το σπίτι.

Δεν φταίνε αυτοί. Εσυ θα βάλεις τα όρια. Πάει αυτό.

Μετά παμε κ στην άλλη πλευρα... Μπλέκεις συνεχώς με τέτοιους ; σημαίνει ότι έχεις εσυ κάποιο θέμα. Δεν μπορείς να εκτιμήσεις άντρες με καλυτερα χαρακτηριστικά και τους αγνοείς εντελώς.

Δεν είναι φυσιολογικό τώρα να βγαίνεις συνέχεια ραντεβου η να τα φτιάχνεις συνέχεια με σκάρτους ανθρώπους κ μονίμως το θέμα το εχουν οι άλλοι. Και να μην ακους κ κουβέντα.

Δηλαδή σορρυ αλλά η θεματοθετρια γιατί μας έγραψε ότι δεν ήθελε με κανέναν άλλο σχέση κ βρέθηκε αυτός ήθελε; μηπως τελικά πρεπεκ να ψάξει μέσα της γιατί την ελκύει ας πουμε ένας που κάνει τέτοιες εξηγήσεις μαλακισμενες ;

Μια φορά τις προαλλες μ είχε πει ένας γνωστός κάτι τρομερό. Ο συγκεκριμένος το ξερω απο παλια. Πολυ του αθλήματος κ οχι φλώρος έχει κάνει σκηνικά για 2 ζωές.

Χώρισε με καποια επειδή όταν τσακώνονταν όπως όλα τα ζευγάρια αυτή ξεφευγε κ άρχισε να βρίζει... Ήταν νευρική όπως κάποιες είναι.

Μια δυο τρεις... Της λέει αυτός ακου. Αν ξανά βρίσεις εγώ όπως είμαι τα μαζεψα κ έφυγα.

Τελικά το ξανακανε κ αυτός γεια σας.

Και όταν τον ρώτησα μ λέει άκου φίλε. Υπομονή σε αυτά δεν υπάρχει. Εγώ θέλω να περναω ωραία κ να πηδαω τη γκομενα μ καλά κ δυνατά. Όταν αυτή μ φέρεται έτσι εμένα μ τη σπαει.. Και δεν περναω καλά δεν το απολαμβάνω. Θα με ευνουχισει η άλλη σοβαρά ; είμαι άντρας κ πρεπει να σέβεται όπως κ αυτή ειναι γυναίκα κ πρεπει να τη σέβομαι.

Εχω πολλες δυνατότητες λέει και είμαι κ δυνατός σαν συντροφος. Γεια σας η επόμενη.

Για μένα έχει βάση η λογική του.

Οκ σε αγαπάω σε εκτιμάω αλλά όχι κ βρισιές. Να ανοίγει το στόμα η καθεμία ρε μαλακα ρε αλήτη. Αυτά άλλου. Και το ίδιο κ με το θέμα σχέσης. Αμα θες να πηδιεσαι κ με άλλους πες να το ξερω να μη συνεχίσω. Γεια.

Απλά τα πραγματα. Σε τέτοιες εξηγήσεις. Αλλιώς δεν εκτιμάς τον εαυτό σου. Για αυτό σ κάθονται κ άνθρωποι ππυ δεν σε εκτιμάνε.

Για αυτό κ αυτός έκανε αυτή την εξήγηση γιατι μ είπε λέει νομίζεις θα μείνω χωρίς παρεα;;; το εργαλείο να δουλευει κ να περναμε καλά. Κ είχε δίκιο.

Η ζωή είναι μικρή δεν θα αρρωστήσουμε για τον καθενα. Υπάρχουν κ άλλοι άνθρωποι.
 

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Σωστός γιατί δεν είναι μόνο η σωματική βία, είναι και η ψυχολογική. Πάλι θα φανώ ότι είμαι από άλλο κόσμο αλλά αν δεν έχει γίνει κάτι πολύ πολύ σοβαρό, δεν καταλαβαίνω γιατί να βρίσεις τον άλλον. Και μερικοί βρίζουν και αισχρά. Δεν ντρέπονται μετά; Πώς γίνεται κανείς να είναι τόσο απαξιωτικός με οποιονδήποτε (είπαμε αν δεν έχει συμβεί κάτι ακραίο), όχι μόνο με το άτομο το οποίο επέλεξε για να είναι μαζί;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
Συμφωνώ αλλά τι σοβαρό να τυχει ; να ξεχάσει ο άλλος το θερμοσίφωνα ανοιχτό ;

Αμα τυχει σοβαρό χωριζεις. Πχ απιστία αλλά οκ κατεβασε το κ λιγο δε χρειάζονται φωνές κ βρισιές. Μπορουμε να τα βρουμε με συζήτηση.

Μου τη σπανε οι νευρικές γυναίκες από ένα σημείο κ μετα.
 

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Κάποιοι είναι απλώς ανίκανοι να κάνουν μια ήρεμη κουβέντα, το έχω δει! Ή κάθεσαι σούζα σε ο, τι πουν ή σε βρίζουν. Ή είναι απόλυτοι με συνέπεια αν δε συμφωνείς μαζί τους ακόμα και σε χαζομάρες να σε υποτιμούν. Και συνήθως τέτοιοι τύποι δεν ξέρουν πού παν τα τέσσερα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
Αμα θέλουν να καθεται σουζα οποίος τους ακουει να πα να γαργαληθουν.

Και αμα ειναι ανίκανοι να μείνουν μόνοι τους να μπαίνουν μετά σε φόρουμ να κλαιγονται ότι ο κόσμος είναι σκατα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και στη τελική δε θα κάτσεις να ασχοληθείς με τα κόμπλεξ του καθενός. Δεν είσαι ψυχολόγος. Αμα βλέπεις ότι είναι παραλογος παραλογη δεν ασχολείσαι κ καθόλου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Μπορεί να μην έχουν καν κόμπλεξ και να μη χρειάζονται ψυχολόγο. Ότι δημιουργούν ψυχολογικά στους άλλους ειδικά αν κάνουν παιδιά, είναι το μόνο σίγουρο!
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
Μπορεί να μην έχουν καν κόμπλεξ και να μη χρειάζονται ψυχολόγο. Ότι δημιουργούν ψυχολογικά στους άλλους ειδικά αν κάνουν παιδιά, είναι το μόνο σίγουρο!

Καλυτερα να μείνεις μόνος σου μια ζωή παρα να μπλέξεις με τέτοια άτομα. Καλυτερα θα περασεις μόνος.Ειπα και τις προαλλες ότι καμια φορα ο " Ξαφνικός θάνατος " Είναι η καλυτερη τακτική. Που είσαι κοπελιά εμένα αν μ ξαναμιλησεις έτσι εφυγα.

Νευράκια κ εγωισμοι κ αυταρχισμοι άλλου. Καλυτερα να μείνεις λίγο καιρό μόνος κ να βρεις έναν καλυτερο άνθρωπο.

Τα ίδια κ στο παληκαρι του θρεντ μας... Που είσαι κοπελιά.. Εχω γλεντησει με ένα κάρο χορευτριες όχι σε μένα αυτά τα ανεξάρτητα ότι δεν κανεις για σχέση.

Βρες κανέναν αβγαλτο να τα πεις.. Αν θέλει το αλλάζει από μόνη της μόνος του αλλιώς κλείνει εκεί.

Αλλιώς σου αξίζουν ότι περνας. Αφου δεν σηκώνεις κεφάλι. Κάτσε να σε πατανε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top