Friends

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
Προσπάθησα να την δω αλλά δεν ποτέ δεν μου άρεσε. Με εκνευρίζαν τα στημένα γέλια που ακουγόντουσαν κάθε λίγο. Από τις πιο υπερτιμημένες σειρές.
Ναι είναι χαρακτηριστικό αμερικανικής κωμωδίας τα γέλια, κι εμένα με κουράζει να τα ακούω πλέον, μικρός μου άρεσε σαν κονσεπτ.
Όπως και στον Mr. Bean αν και Αγγλικό, τώρα ούτε για πλάκα δε θα το δω ενώ μέχρι τα 20s μου τρελαινομουν.
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,966 μηνύματα.
Καταλαβαίνω ότι τα Φιλαράκια είναι κάτι σαν το Κωνσταντίνου και Ελένης σε ξένη σειρά, αλλά πέρα από αποσπάσματα που είχα δει σαν έφηβος, δεν θυμάμαι τίποτα και δεν έχω σκοπό να αφιερώσω χρόνο να τη δω σαν σειρά. :pfff:
Μικρός μου άρεζε, αλλά ήταν χιούμορ εκείνης της εποχής. Ποτέ, βέβαια, δεν είχα κόλλημα με τα φιλαράκια.
Με το μόνο sitcom που είχα (και έχω) πραγματικό κόλλημα είναι το the office.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ναι είναι χαρακτηριστικό αμερικανικής κωμωδίας τα γέλια, κι εμένα με κουράζει να τα ακούω πλέον, μικρός μου άρεσε σαν κονσεπτ.
Όπως και στον Mr. Bean αν και Αγγλικό, τώρα ούτε για πλάκα δε θα το δω ενώ μέχρι τα 20s μου τρελαινομουν.
Μr. Bean έβλεπα και μου άρεσε αν και πάλι με εκνευριζαν τα γέλια. Τώρα η σειρά έχει γεράσει άσχημα. Τα φιλαράκια ποτέ δεν μου άρεσαν.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.
Τα μαγνητοφωνημένα γέλια είναι πραγματικά η επιτομή της γελοιότητος. Τρομερά εκνευριστικό. Με τον καιρό όμως σιγά σιγά τα συνηθίζεις απλά.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,263 μηνύματα.
δεν κατάλαβα ποτέ τα φιλαράκια το θεωρούσα κακό χιούμορ, αυτό που ανεχόμουν με background γελια ήταν το big bang theory κιαυτό επειδή είμαι βαθειά nerd στην ψυχή, μέχρι εκεί
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
Μr. Bean έβλεπα και μου άρεσε αν και πάλι με εκνευριζαν τα γέλια. Τώρα η σειρά έχει γεράσει άσχημα. Τα φιλαράκια ποτέ δεν μου άρεσαν.
Νομίζω στο Big Bang Theory είχαν αυτά τα γέλια στο background. Εκεί δε με ενοχλούν γιατί έχει πιο σύγχρονο χιούμορ.

δεν κατάλαβα ποτέ τα φιλαράκια το θεωρούσα κακό χιούμορ, αυτό που ανεχόμουν με background γελια ήταν το big bang theory κιαυτό επειδή είμαι βαθειά nerd στην ψυχή, μέχρι εκεί
Το ίδιο γράφαμε:P
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Νομίζω οτι τα βάζουν επίτηδες τα background γέλια. Δεν είναι μυστικό άλλωστε οτι οι άνθρωποι έχουμε την τάση να μιμούμαστε την συναισθηματική κατάσταση του διπλανού μας και συχνά όταν γελάει κάποιος μας δημιουργείται και εμάς γέλιο, ακόμα και εαν δεν ξέρουμε γιατί γελάει ή τι βρήκε αστείο κτλπ.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Έχω πάθει σοκ. Πάρα πολύ νέος. Ξέρω οτι είχε θέματα με εξαρτήσεις αλλά είχα την εντύπωση οτι τα ξεπέρασε.

Δε θα ξαναδώ ποτέ ξανά friends....

Rest in peace
Δυστυχώς κάποιοι άνθρωποι είναι τρομερά ευάλωτοι στις εξαρτήσεις και κάθε μέρα πιέζουν τον εαυτό τους όλο και πιο κοντά στον θάνατο. Αυτό που κάνει συναισθηματικά βαριά την κατάσταση είναι οτι "διαλύεσαι" σταδιακά χωρίς να μπορείς να κάνεις και πολλά. Ήδη μέχρι τα 30 του είχε σοβαρά θέματα με την υγεία του λόγω των εξαρτήσεων.

Το γεγονός οτι κατάφερε να φτάσει τα 54 είναι ταυτόχρονα ευλογία και κατάρρα. Ευλογία γιατί έζησε περισσότερο απο οτι ο μέσος άνθρωπος με τέτοια θέματα και κατάρρα γιατί σε όλο αυτό το χρονικό διάστημα δεν κατάφερε να βρει κάποια ουσιαστική βοήθεια.

Μακάρι ο θάνατος του να ευαισθητοποιήσει ακόμα παραπάνω τον κόσμο για τον γολγοθά που τραβάνε οι εξαρτημένοι απο ουσίες, αλκοόλ και οτιδήποτε άλλο επιβαβές για την υγεία. Αυτοί οι άνθρωποι χρειάζονται πολύ αγάπη και κατανόηση.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Νομίζω οτι τα βάζουν επίτηδες τα background γέλια. Δεν είναι μυστικό άλλωστε οτι οι άνθρωποι έχουμε την τάση να μιμούμαστε την συναισθηματική κατάσταση του διπλανού μας και συχνά όταν γελάει κάποιος μας δημιουργείται και εμάς γέλιο, ακόμα και εαν δεν ξέρουμε γιατί γελάει ή τι βρήκε αστείο κτλπ.
Νομίζω στο Big Bang Theory είχαν αυτά τα γέλια στο background. Εκεί δε με ενοχλούν γιατί έχει πιο σύγχρονο χιούμορ.


Το ίδιο γράφαμε:P
Τα μαγνητοφωνημένα γέλια είναι πραγματικά η επιτομή της γελοιότητος. Τρομερά εκνευριστικό. Με τον καιρό όμως σιγά σιγά τα συνηθίζεις απλά.
οχι παιδια δεν ηταν μαγνητοφωνημενα τα γελια, ηταν κανονικα τα γελια απο το κοινο μπροστα τους οταν γυριζαν το επεισοδιο live.
live audience που εδινε feedback στην παραγωγη.
ειναι μερος του σοου και μαλιστα καθοριζαν και το αποτελεσμα. Για παραδειγμα εαν μια αστεια ατακα δεν προκαλουσε το γελιο που περιμεναν και δεν αρεσε και τοσο στο κοινο, την ξαναγραφαν και το ξαναγυριζαν, το λενε στο reunion. Αυτο το κανανε σε καθε ενα επεισοδιο, και σε διαφορετικες τοποθεσιες (πχ Λονδινο).
Ειναι μια αμεσοτητα με το κοινο που μου αρεσει, δεν ειναι fake γελια. Αλλωστε το πιο απλο, αν δειτε σε πολλες αστειες ατακες, οι ηθοποιοι περιμενουν πρωτα να σταματησει το κοινο να γελαει και μετα συνεχιζουν να μιλανε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
FB_IMG_1698626319795.jpg

FB_IMG_1698614248749.jpg

😭😭😭
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Τα μαγνητοφωνημένα γέλια είναι πραγματικά η επιτομή της γελοιότητος. Τρομερά εκνευριστικό. Με τον καιρό όμως σιγά σιγά τα συνηθίζεις απλά.
Βασικά δεν είναι μαγνητοφωνημένα. Η σειρά γυριζόταν σε στούντιο που όμως είχε θεατές. Κάνανε μια βδομάδα πρόβες και την τελευταία μέρα κάνανε τα γυρίσματα με κόσμο. Τα γέλια είναι αληθινών ανθρώπων αλλά καταλαβαίνω οτι μπορεί να ενοχλούν. Μάλιστα, λόγω του οτι υπήρχε κοινό στα γυρίσματα, ο Matthew Perry είχε πει οτι ένιωθε "υποχρεωμένος" να βγάλει γέλιο και όλο αυτό τού είχε γίνει ψύχωση. :(
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Ακόμα με στεναχωρεί, δε νομίζω να το ξεπεράσω. Τόσο νέος άνθρωπος, ταλαντούχος, έξυπνος, τί κρίμα που μια στιγμή τού άλλαξε τη ζωή.

Έχει πει οτι δε θυμόταν καν τις σεζόν από 3 ως 6. Τρομερό. Πράγματα που εμείς τα ξέρουμε απέξω, εκείνος που τα έζησε δεν τα θυμόταν. Και παρ' όλο που υπέφερε τόσο, ήταν τόσο καλός στο ρόλο του.

Και πέθανε μόνος. Αν υπήτχε κάποιος κοντά του εκείνη την ώρα, ίσως τα κατάφερνε, γιατί προφανώς έπαθε την ανακοπή αλλά ζούσε ώσπου να πνιγεί.

Σκατά.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Ωραία τα είπε ο Γιαννόπουλος επί του θέματος. Είναι μία περίεργη περίπτωση το πως μας επηρεάζουν θάνατοι ατόμων με των οποίων το έργο έχουμε συνδέσει στιγμές/άτομα/περιόδους.


Ο Τσάντλερ ήταν ίσως ο πιο relatable εκ των αντρών των Friends (ο Joey παραήταν goofy κι ο Ross drama), κι αυτό σε μια σειρά που καλώς-κακώς είναι από τις πιο εμπορικά επιτυχημένες κι αγαπημένες sitcoms κι ένα safe place για τους φανς της.
Στην πορεία, μαθαίνοντας από γύρω τα ζόρια του, ίσως έγινε κι ο Πέρι reletable.
Και προς το τέλος, που απ' ότι φαίνεται έγινε και ο ίδιος πιο ανοιχτός, έγινε και πιο αγαπητός.

Αναμενόμενο και δικαιολογημένο όλο το fuzz, στην τελική πρόκειται για ένα (μάλλον αιφνίδιο) θάνατο ενός νέου διάσημου.

Ευαγγελάτος, once again ασχολιάστος.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
FB_IMG_1698764447890.jpg
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,592 μηνύματα.
Μόνο εμένα με ενοχλεί το πόσο εστιάζει ο κόσμος στον ρόλο που είχε ο Matty στα Φιλαράκια και όχι στον ίδιο τον Matty; Ο Chandler, ως χαρακτήρας ζει, και ΘΑ ζει. Ο Matt όχι. Σίγουρα, οι περισσότεροι τον ξέρουν για τον χαρακτήρα που ερμήνευσε. Ωστόσο είναι το λιγότερο ignorant αυτό που συμβαίνει. Πέθανε ο Matthew Perry, ένας άνθρωπος που είχε μεγάλη εξάρτιση από χάπια, πάλευε με τον αλκοολισμό και έχασε την μάχη. Ο ίδιος είχε πει ότι όταν πεθάνει, θέλει το πρώτο πράγμα που θα αναφερθεί να είναι πως θα βοηθούσε κάποιον που επίσης βιώνει πρόβλημα με τον αλκοολισμό, αν του το ζητούσε. Όχι τα φιλαράκια.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Top