Gamer's topic

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Στα FPS για παράδειγμα... δεν έχω την απαίτηση να 'ναι το καλύτερο shooter όλων των εποχών, αλλά από τη στιγμή που έχουν προηγηθεί οι σειρές Half Life και Halo, τα Call of Duty, το Farcry, το Crysis και το Bioshock, τίτλοι που για μένα τουλάχιστον θέτουν το μέτρο σύγκρισης στα FPS, τότε για να κάτσω ν' ασχοληθώ θα πρέπει το παιχνίδι να είναι ισάξιο ή καλύτερο των προαναφερθέντων.
Κατάλαβα.Σωστή λογική πάντως.

Στο Dawn of War πολύ κολλητικές οι ατάκες των μονάδων, ειδικά Space Marines/Imperial Guard και πολύ γέλιο τα Orks. Κι είχα μείνει ξερός τότε που βγήκε με τα γραφικά και το animation, που άφηναν το Warcraft 3 πολύ πίσω. Ευτυχώς κατάλαβαν επίσης πως είναι πολύ καλύτερο το gameplay όταν οι πόροι εξαρτώνται από τις περιοχές που καταλαμβάνεις κι όχι απ' το να μαζεύεις ξύλα, χρυσάφι και γυαλιστερές χάντρες.
Στην αρχή που είχα πρωτοπαίξει το Dawn of War είχα ξενερώσει λίγο για να πω την αμαρτία μου ως προς την συγκέντρωση πόρων,αλλά στη συνέχεια το συνήθησα και ακολούθησε μινι αλλαγή στον τροπο που ειχα συνηθησει να αναπτύσσομαι.(περιττο να πω οτι εκανα πολυ καιρο να σταυρωσω νικη:P).Space Marines τους πηγαινα πολυ.

Το Starcraft θα 'χει πάλι το κλασικό resource gathering, αλλά δεν πειράζει, έτσι κι αλλιώς θα παίξω για χάρη του παλιού καλού καιρού. Να υποθέσω ότι έχεις δει όλα τα σχετικά βιντεάκια, όπως κι αυτό που δείχνει πώς θα λετουργεί το campaign.
Το κλασικό resource gathering δε θα με χαλάσει πολυ.:P
Απο βιντεο εχω δει cinematics και μερικά που δείχνουν πως θα ειναι το παιχνιδι.Τη λειτουργία του campaign δεν πρεπει να την εχω δει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Circadian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 325 μηνύματα.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Σπάνια παίζω πλέον. :(



Εγώ προτιμώ τα adventure games, στυλ monkey island! :clapup:
Φυσικά και ζητώ ωραία ιστορία, αλλά θα 'θελα να 'χει και λίγο χουμοράκι (όπως το Monkey Island :P). Μ' αρέσει το ότι συνήθως είναι παιχνίδια με λίγα clues και πρέπει εσύ ο ίδιος να σκεφτείς τι παίζει να για βρεις φως στο τούνελ. :P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ρίξε μια ματιά εδώ https://www.gamespot.com/video/939643/6176222/starcraft-ii-single-player-campaign-blizzcon-preview
Έχει μέχρι και διαλόγους σε στυλ adventure/RPG. Δε με χαλάει καθόλου
Θενκς!
Το κατέβασα για να το δω με την ησυχία μου χθες.Τελικα το ειδα σημερα.Καλο φαίνεται!

Σπάνια παίζω πλέον. :(
Εγώ προτιμώ τα adventure games, στυλ monkey island! :clapup:
Φυσικά και ζητώ ωραία ιστορία, αλλά θα 'θελα να 'χει και λίγο χουμοράκι (όπως το Monkey Island :P). Μ' αρέσει το ότι συνήθως είναι παιχνίδια με λίγα clues και πρέπει εσύ ο ίδιος να σκεφτείς τι παίζει να για βρεις φως στο τούνελ. :P:D

Πες μου οτι σου άρεσε και το broken sword!:D(είχα λιώσει αμέτρητες ώρες οταν ημουν μικρός ειδικά με το 2)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Circadian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 325 μηνύματα.
Εγώ προτιμώ τα adventure games, στυλ monkey island! :clapup:
Τέτοια έπαιζα μανιωδώς μέχρι και προ δεκαετίας. Οι χρυσές εποχές της Lucasarts και της Sierra, που δυστυχώς έχουν παρέλθει ανεπιστρεπτί. Τα 2 πρώτα Monkey Island τα θυμάμαι με νοσταλγία, τότε που μετά βίας ήξερα αρκετά καλά αγγλικά για να παίξω adventure games (δημοτικό/πρώτες τάξεις γυμνασίου). Day of the Tentacle, Indiana Jones and the Fate of Atlantis, Sam n' Max, Quest for Glory (:clapup:ανεπανάληπτη σειρά), Police Quest, Larry, King's Quest, Conquest of Camelot, Conquest of the Longbow, Gabriel Knight, Space Quest και πολλά άλλα. Ακόμα και τώρα, αν είχα το χρόνο, χαλαρά θα ξανάπαιζα κάποιο απ' αυτά παρά τα αρχαιολογικά γραφικά τους. Καταπληκτικά παιχνίδια, τα περισσότερα απ΄αυτά πολύ καλογραμμένα και σε ορισμένες περιπτώσεις με μια δόση εκπαιδευτικού χαρακτήρα, απαιτούσαν πολύ ψάξιμο και καύση εγκεφαλικών κυττάρων με μερικούς διαβολεμένους γρίφους. Το είδος δεν έχει πεθάνει ακόμα, μάλλον χάρη σ' ένα μικρό αλλά σκληροπυρηνικό κοινό, που εξακολουθεί να ενδιαφέρεται. Ίσως τα καθαρόαιμα adventures ν' αναβιώσουν κάποτε, με κάποια διαφορετική μορφή, διατηρώντας το παραδοσιακό gameplay με την επίλυση γρίφων/προβλημάτων στο επίκεντρο, αν και το βλέπω χλωμό χωρίς την ενσωμάτωση action/RPG στοιχείων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Εγώ τώρα πάντως παίζω sam and max τη 2η σαιζόν:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το Atlantis μου αρεσε απιστευτα.
Το sword of shannara το χε παίξει κανεις;Ειχα αφιερωσει κι εκει πολλες ωρες.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
To aliens versus predator 2 βρήκα και εγκατέστησα και καμιά φορά ασχολούμαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phalanx

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Phalanx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Μιας και υπάρχει αυτό το τόπικ και με αφορμή το post του Phalanx ,
Τί ζητάτε από ένα παιχνίδι;Τί σας κεντρίζει την προσοχή και ποιά στοιχεία είναι αυτά που σας οδηγούν στο να το επιλέξετε;

Ένα είδος που προτιμώ αρκετά είναι τα real time strategy καθώς εμπεριέχουν πάντα το στοιχείου του αιφνιδιασμού.Επίσης προσφέρουν την ανάγκη για σωστές κινήσεις σε συνδιασμό με την στρατιγική και τακτικές του αντιπάλου σε ζωντανό χρόνο και πάντα προσαρμογή στις ανάγκες του παιχνιδιού.

Δεν το βάζω κάτω με τα turn base strategy games όσο και αν δεν βρίσκω σύγχρονους οπαδούς τους. Πιστεύω πως τα real time κυνηγάνε το ποιο θα αντιγράψει καλύτερα τα starcraft - age of empires με αποτέλεσμα να καταλήγουν σε μια μετριότητα λόγω έλειψης πρωτοτυπίας. Καλή η αίσθηση αιφνιδιασμού αλλά το μόνο που τελικά αλλάζει είναι .... τα γραφικά :pfff:. Το ίδιο αιώνιο gameplay , μειωμένη αντοχή στο χρόνο και εξάντληση κάθε πιθανής τακτικής στο single player.

Απ'την άλλη πλευρά τα σύγχρονα turn base διακατέχονται απο ρεαλισμό , απόλυτο έλεγχο απο τον χρήστη , σαφώς περισσότερο A.I. ( Artificial Intelligence ) , βάθος στο gameplay κ.α. . Το σημαντικότερο όμως είναι οτι θες να τα τελειώνεις για να τα ξανα αρχίσεις απο την αρχή .....

Ελπίζω να άναψα τα αίματα λιγάκι και να αποκτά νέο ενδιαφέρον το topic :boxing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Από turn based είχα ασχοληθει αρκετά με το Heroes of Might and Magic και είχα κολλήσει αρκετό καιρό.
Νοιμίζω οτι το turn-based strategy προσφέρει καλύτερη οργάνωση αλλά υστερεί στο συναίσθημα της real-time προσαρμογης στο παιχνίδι.Αυτό βέβαια παίζει ρόλο και από το τί ζητάς από το παιχνίδι.
Όντως το game play των RTS όντως κειμένεται πάνω κατω στα ίδια επίπεδα εδω και καιρό:P.
Πάντως για να πω την αμαρτία μου τα round-based strategies με δυσκόλευαν περισσότερο απο τα real time.Λόγω τακτικής περισσότερο μιας και βασίζομαι πολύ στο στοιχείο του αιφνιδιασμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Circadian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 325 μηνύματα.
Απ'την άλλη πλευρά τα σύγχρονα turn base διακατέχονται απο ρεαλισμό , απόλυτο έλεγχο απο τον χρήστη , σαφώς περισσότερο A.I. ( Artificial Intelligence ) , βάθος στο gameplay κ.α. . Το σημαντικότερο όμως είναι οτι θες να τα τελειώνεις για να τα ξανα αρχίσεις απο την αρχή .....

Δυό λέξεις μόνο: COMBAT MISSION
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εγώ προτιμώ το turn-based (όπως και το Civ IV) όταν παίζω κόντρα στο PC, γιατί είναι άδικο εγώ να κάνω 3 κινήσεις και το PC 30. :P





Και θέλω το χρόνο μου γενικά για να οργανωθώ... :shifty:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phalanx

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Phalanx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Δυό λέξεις μόνο: COMBAT MISSION
Πολύ καλό Circadian αν και πρόκειται για ένα συνδυασμό real time και turn base strategy game όπως είναι περίπου και το Knights Of Honor ένα historic real time strategy που παίζω αυτο τον καιρό με μανία.

Εγώ προτιμώ το turn-based (όπως και το Civ IV) όταν παίζω κόντρα στο PC, γιατί είναι άδικο εγώ να κάνω 3 κινήσεις και το PC 30. :P

Κορυφαίο pc game όλων των εποχών για μένα. Θα το έπαιζα και μετά απο 10 χρόνια άνετα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Τα περισσότερα βιντεοπαιχνίδια είναι διαθέσιμα σε πολλές γλώσσες, εκτός της ελληνικής. Γιατί όμως συμβαίνει αυτό? Εντάξει, δεν ζητάω ελληνικές φωνές, αλλά ελληνικά μενού και υπότιτλους. Τα πάω πολύ καλά με τα αγγλικά, όμως θα ήταν πολύ θετικό για ένα βιντεοπαιχνίδι να έχει ελληνικά. Με στεναχωρεί το γεγονός ότι οι γλώσσα μας είναι τόσο πίσω. Και από άποψη αγοράς είναι και η Κύπρος στο παιχνίδι. Θέλω όμως να ακούσω και την γνώμη σας πάνω στο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Γιατι πολυ απλα η αγορα ειναι πολυ μικρη... Οχι πληθυσμιακα, αλλα σε επιπεδα πωλισεων...
Δεν ειναι πολυ αυτοι που ασχολουνται με παιχνιδια, και απο αυτους ειναι ελαχιστοι αυτοι που αγοραζουν αυθεντικα αντιγραφα του παιχνιδιου. Επομενος γιατι να μπει η εταιρια στον κοπο και στα εξοδα για ενα πολυ μικρο αναλογικα κερδος;...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Εγώ προτιμώ το turn-based (όπως και το Civ IV) όταν παίζω κόντρα στο PC, γιατί είναι άδικο εγώ να κάνω 3 κινήσεις και το PC 30. :P





Και θέλω το χρόνο μου γενικά για να οργανωθώ... :shifty:
Έχω το colonization. Γιατί σου αρέσει το 4? Πολύ καλύτερο είναι το revolution, αλλά δυστυχώς δεν βγαίνει σε pc.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Στο ελληνικό buzz οι ερωτήσεις πόσο γρήγορα τελειώνουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top