Greeklish

Κίττυ

Νεοφερμένος

Η Κίττυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Πρέπει να το παραδεχτώ, ότι πριν γνωρίσω το site, επικοινωνούσα και εγώ με Greeklish.Για ευκολία, για πιο γρήγορα (νόμιζα...)
Τώρα πια, δεν μπορώ να τα βλέπω και μου ξενίζουν πολύ τα Greeklish!!
Αφου και σε email, σε φίλους και συγγενείς στο εξωτερικό, τα γράφω ελληνικά και τους "ανάγκασα" να τα βλέπουν και αυτοί σε ελληνικά!
Ακόμα και αν πάω να γράψω με λατινικούς χαρακτήρες, μου ξεφεύγει και βάζω τόνο!!!!!
Συγχαρητήρια λοιπόν στην administrator μας που είχε αυτή την ιδέα (φαντάζομαι είναι δική της).
Μακάρι και άλλα sites να το υιοθετήσουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maxi2

Νεοφερμένος

Η maxi2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 57 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Λέρος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Για να πω την αλήθεια ποτέ δεν μπόρεσα να διαβάσω και να γράψω με Greeklish..
Δεν μπορούσα να βγάλω νόημα και δυσκολεύομαι πολύ όταν υπάρχει τέτοιο μνα γραμμένο.
Πάντα έγραφα Ελληνικά ή Αγγλικά.. αλλά ποτέ συνδιασμό...

Μόνο ο γραφικός μου χαρακτήρας είναι σε συνδιασμό.. Ελληνικά αλλά μερικά γράμματα τα γράφω αγγλικά... Το τ για παράδειγμα, το β, και άλλα που δεν έρχονται τώρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Χεχε ευχαριστώ, αν και το MyCat δεν είναι το πρώτο site στο οποίο υιοθετείται κάτι τέτοιο. Οπότε δεν είναι δική μου ιδέα, είναι απλά μια ιδέα με την οποία συμφωνώ απόλυτα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κίττυ

Νεοφερμένος

Η Κίττυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Οπότε δεν είναι δική μου ιδέα, είναι απλά μια ιδέα με την οποία συμφωνώ απόλυτα.
Σημασία έχει ότι την υιοθέτησες...!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sardela

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Και εγω ποτε δεν συμπαθησα τα greeklish. Παντα και στα mail και στο messenger εγραφα με Ελληνικους χαρακτηρες.
Συγχαριτηρια Michelle.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ πάντως ενώ όπου εμπλέκονται μεγάλα κείμενα (fora, mails) γράφω με ελληνικά, στο msn γράφω με greeklish :redface:
Ο λόγος είναι οτι αφενός μεν στο msn χρειάζεσαι συχνά smilies (περισσότερο απ'οτι σε ένα forum)και είναι κουραστικό να πατάς συνεχώς alt-shift, αφετέρου οτι τα μηνύματα μιας γραμμής είναι αρκετά ευανάγνωστα και με greeklish (σε αντίθεση με τα μεγάλα κείμενα ενός φόρουμ) :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariel

Νεοφερμένος

Η Mariel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
παντου χρησιμοποιω ελληνικα(στο msn απλα επιλεγω τα φατσουλακια(κοινως smilies)απο το παραθυρακι.τα greeklish με εκνευριζουν παρα πολυ γιατι με κουραζουν τρομερα.συνηθως οταν τα βλεπω δε διαβαζω καθολου το κειμενο,ειδικα οταν ειναι μεγαλο...

μπραβο Michelle:up: !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anabou

Νεοφερμένος

Η anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Συμφωνώ με την Michelle. Όταν πρόκειται για μεγάλα κείμενα προτιμώ τα ελληνικά γιατί τα βρίσκω πιο ευανάγνωστα αλλά στο msn χρησιμοποιώ greeklish εκτός κι αν ο 'συνομιλιτής' τα αντιπαθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top