H γνώμη σας για την αλλαγή φύλου

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Τι έχεις να πεις για τις σκανδιναβικές χώρες οι οποίες καλύπτουν όλα τα έξοδα για τη φυλομετάβαση ? :hmm:
Εώ πάντως δε συμφωνώ μ αυτή την οικονομική κάλυψη με χρήματα των φορολογούμενων. Όπως δε συμφωνώ να πληρώνουν οι φορολογούμενοι τις πλαστικές, ή τις θρησκευτικές περιτομές, η τον εμβολιασμό για εξωτικά ταξιδια και οποιαδήποτε ιατρική ενέργεια που δεν υπάρχει ιατρική αναγκαιότητα.
Γιατί τα χρήματα του κράτους ποια είναι; Αυτά που πληρώνουμε εμείς με τους φόρους μας.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Τις καλύπτουν και αυτές. Για αποτρίχωση δεν ξέρω, μπορεί. Ορμόνες συν χειρουργεία για τα γενετικά όργανα τα καλύπτει το κράτος.
Εννοώ να καλύπτουν τις πλαστικές σε όλους ανεξαιρέτως. Γιατί αν εγώ θέλω λίγο παραπάνω βυζί, πρέπει να πληρώσω.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,594 μηνύματα.
Εννοώ να καλύπτουν τις πλαστικές σε όλους ανεξαιρέτως. Γιατί αν εγώ θέλω λίγο παραπάνω βυζί, πρέπει να πληρώσω.
Ναι… Σε πολλές χώρες ακόμα πληρώνουν. Δεν θα έπρεπε να θεωρούνται cosmetic οι gender affirming surgeries όμως. Εσύ δεν θα πεθάνεις αν δεν φτιάξεις το βυζί σου, αυτός μπορεί και να πεθάνει αν δεν κάνει top και bottom surgery.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ναι… Σε πολλές χώρες ακόμα πληρώνουν. Δεν θα έπρεπε να θεωρούνται cosmetic οι gender affirming surgeries όμως. Εσύ δεν θα πεθάνεις αν δεν φτιάξεις το βυζί σου, αυτός μπορεί και να πεθάνει αν δεν κάνει top και bottom surgery.
Πώς ακριβώς θα πεθανει επειδή γεννήθηκε με προκαθορισμένο φύλο;
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,594 μηνύματα.

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Εννοώ πως μπορεί να φτάσει στην αυτοκτονία. Το υφάκι δεν το κόβεις λέω εγώ;
Γιατί να φτάσει στην αυτοκτονία;
Άλλος μπορεί να αυτοκτονήσει επειδή δεν πέρασε στο πανεπιστήμιο πχ. Πρέπει να του δώσουν ειδική άδεια εισόδου στη σχολή του; Αυτός που έχει τάσεις αυτοκτονίας, χρειάζεται ψυχοθεραπεία, όχι αλλαγή φυλου. Τι φταίω εγώ ως φορολογούμενος να πληρώνω την αλλαγή στο τσουτσούνι;
Συγνώμη δηλαδή που τα λέω έτσι, δεν είναι υφάκι εκ μέρους μου, αλλά με πνίγει το άδικο, να έχω σοβαρότερα προβλήματα, για τα οποία καμία πρόνοια δε νοιάζεται (φροντίδα ατόμου τρίτης ηλικίας) και να πληρώσω εγώ μια επέμβαση αλλαγής φύλου. Πες το ζήλια ρε αδερφέ! Αν υπάρχει μια κρατική φροντιδα, ας κατανεμηθεί δίκαια.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,801 μηνύματα.
Με τους φόρους μας πληρώνουμε εγχώρια και ευρωπαϊκά κοράκια που μας ρουφάνε το αίμα. Με τους φόρους μας κάποιοι τρώνε και ζουν πλουσιοπάροχα χωρίς αυτά τα λεφτά να τα επιστρέφουν έμμεσα στον λαό με δωρεάν ποιοτικές παροχές όπως οφείλουν να κάνουν αλλά αυτό που μας πειράζει είναι μην υπάρχει δωρεάν επέμβαση αλλαγής φύλου με τα λεφτά των φόρων. Κάνετε εν τω μεταξύ λες και αν ήταν δωρεάν η επέμβαση ο μισός πληθυσμός θα το επέλεγε... Μια μειονότητα συνανθρώπων μας είναι που έχουν αυτή την ανάγκη. Ηρεμήστε. Τους φόρους σας σας τους κλέβουν και τώρα και γενικά, μην ανησυχείτε φορολογούμενοι μου
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,638 μηνύματα.
Εννοώ πως μπορεί να φτάσει στην αυτοκτονία. Το υφάκι δεν το κόβεις λέω εγώ;
Δηλαδη αντι να επισκεφτει εναν ψυχολογο-ψυχιατρο επειδη θελει να αυτοκτονησει που ειναι γεννημενος λαθος φυλο, πρεπει να κοψει το τσουτσουνι του σε πολυδαπανη επεμβαση ? λιγο ελεος πια. εδω καρκινοπαθεις δεν βρισκουν λεφτα για θεραπεια...
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.

 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,594 μηνύματα.
Γιατί να φτάσει στην αυτοκτονία;
Άλλος μπορεί να αυτοκτονήσει επειδή δεν πέρασε στο πανεπιστήμιο πχ. Πρέπει να του δώσουν ειδική άδεια εισόδου στη σχολή του; Αυτός που έχει τάσεις αυτοκτονίας, χρειάζεται ψυχοθεραπεία, όχι αλλαγή φυλου. Τι φταίω εγώ ως φορολογούμενος να πληρώνω την αλλαγή στο τσουτσούνι;
Συγνώμη δηλαδή που τα λέω έτσι, δεν είναι υφάκι εκ μέρους μου, αλλά με πνίγει το άδικο, να έχω σοβαρότερα προβλήματα, για τα οποία καμία πρόνοια δε νοιάζεται (φροντίδα ατόμου τρίτης ηλικίας) και να πληρώσω εγώ μια επέμβαση αλλαγής φύλου. Πες το ζήλια ρε αδερφέ! Αν υπάρχει μια κρατική φροντιδα, ας κατανεμηθεί δίκαια.
Από τύχη δεν βρίσκεσαι στην θέση τους. Αν βρισκόσουν, θα έλεγες άλλα.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,638 μηνύματα.
Με τους φόρους μας πληρώνουμε εγχώρια και ευρωπαϊκά κοράκια που μας ρουφάνε το αίμα. Με τους φόρους μας κάποιοι τρώνε και ζουν πλουσιοπάροχα χωρίς αυτά τα λεφτά να τα επιστρέφουν έμμεσα στον λαό με δωρεάν ποιοτικές παροχές όπως οφείλουν να κάνουν αλλά αυτό που μας πειράζει είναι μην υπάρχει δωρεάν επέμβαση αλλαγής φύλου με τα λεφτά των φόρων. Κάνετε εν τω μεταξύ λες και αν ήταν δωρεάν η επέμβαση ο μισός πληθυσμός θα το επέλεγε... Μια μειονότητα συνανθρώπων μας είναι που έχουν αυτή την ανάγκη. Ηρεμήστε. Τους φόρους σας σας τους κλέβουν και τώρα και γενικά, μην ανησυχείτε φορολογούμενοι μου
τα λεφτα των φορολογουμενων δεν φτανουν ουτε για τους καρκινοπαθεις να αγορασουν τα πανακριβα φαρμακα τους.δεν γινεται να πληρωσουμε και τις αλλαγες φυλων των τρανς. ενας ψυχολογος ισως θα ηταν καλυτερη ιδεα.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,594 μηνύματα.
ενας ψυχολογος ισως θα ηταν καλυτερη ιδεα.
Ο ψυχολόγος δεν θα λύσει κάτι γενετικό. Ούτε με φάρμακα (αντικαταθλιπτικά) δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν συνήθως οι τρανς. Δεν μιλάμε καν για ψυχική διαταραχή.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Δια ροπάλου ΟΧΙ και ας με πουν ρατσιστή






Εγώ μια απορία έχω ....ποιος ξεκίνησε αυτό το Τρεντ αλλαγής φύλου ?
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Με τους φόρους μας πληρώνουμε εγχώρια και ευρωπαϊκά κοράκια που μας ρουφάνε το αίμα. Με τους φόρους μας κάποιοι τρώνε και ζουν πλουσιοπάροχα χωρίς αυτά τα λεφτά να τα επιστρέφουν έμμεσα στον λαό με δωρεάν ποιοτικές παροχές όπως οφείλουν να κάνουν αλλά αυτό που μας πειράζει είναι μην υπάρχει δωρεάν επέμβαση αλλαγής φύλου με τα λεφτά των φόρων. Κάνετε εν τω μεταξύ λες και αν ήταν δωρεάν η επέμβαση ο μισός πληθυσμός θα το επέλεγε... Μια μειονότητα συνανθρώπων μας είναι που έχουν αυτή την ανάγκη. Ηρεμήστε. Τους φόρους σας σας τους κλέβουν και τώρα και γενικά, μην ανησυχείτε φορολογούμενοι μου
Αυτό εγώ δεν το δέχομαι!
Σε δημοκρατία που απαιτώ να ζω, το τι θα γίνει με τα χρήματα που δίνω, θα αποφασίζω εγώ. Και επειδή βρέθηκαν κάποιοι που τα κακομεταχειρίστηκαν, δε σημαίνει πως δίνω το ελεύθερο!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν πάρω το παραδειγμα : κρατική βοήθεια για την τρίτη ηλικία, που κανένα κόμμα δεν την έχει στο πρόγραμμα, γιατί κανένας άνω των 88 δεν ψηφίζει, αντίθετα τρώνε συντάξεις, δηλ είναι μείον, ή κρατική βοήθεια για εγχειρηση αλλαγής φύλου, ασφαλώς εγώ θα επέλεγα το πρώτο, γιατί αφορά μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού και ανυπεράσπιστο.
Όμως είναι συνολικά πιο ακριβό το να φροντίσεις μερικές εκατονταδες χιλιάδες γέρους, από το να αλλάξεις το φύλο σε 30 ανθρώπους, γιατί τόσοι θα είναι. Αλλά το θέμα είναι ότι, αυτοί οι 30 έχουν πολλούς υποστηρικτές, ότι έχουν μεγάλη επίδραση στο γενικό πληθυσμό και αυτό θα είναι μεγάλη διαφήμιση, ενώ με τα γεροντάκια ποιος ασχολείται.
Όσο για τους καρκινοπαθείς που λέτε, συμφωνώ απολύτως παιδιά
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Διαφωνώ με τις φυλομεταβάσεις σε ότι αφορά ανήλικα άτομα.

Στις ΗΠΑ και στον Καναδά μπορεί ακόμα και ένα ανήλικο άτομο να προχωρήσει σε χειρουργική αλλαγή φύλου και ορμόνες, κάτι το οποίο βρίσκω βαθειά λάθος.

Ενα 16 χρόνο άτομο δεν μπορεί να μπει σε ένα καζίνο να πιει αλκόολ, επιτρέπεται όμως να πάρει ορμόνες να κάνει μαστεκτομή, να κόψει τα γεννητικά του όργανα χωρίς επιστροφή.

Άν ο γονέας διαμαρτυρηθεί και είναι αντίθετος σε αυτό τότε κινδυνεύει να συλληφθεί όπως συνέβη σε έναν πατέρα από τον Καναδά που ήταν αντίθετος στο να χορηγηθούν αντρικές ορμόνες στην 14χρονη κόρη του.

Το θέμα με τις φυλομεταβάσεις ανηλίκων έχει πάρει διαστάσεις στις ΗΠΑ και το θέμα δείχνει πολύ καλά το ντοκιμαντέρ που έβαλα πάνω.

 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,801 μηνύματα.
Αυτό εγώ δεν το δέχομαι!
Σε δημοκρατία που απαιτώ να ζω, το τι θα γίνει με τα χρήματα που δίνω, θα αποφασίζω εγώ. Και επειδή βρέθηκαν κάποιοι που τα κακομεταχειρίστηκαν, δε σημαίνει πως δίνω το ελεύθερο!
Το δέχεσαι δεν το δέχεσαι δεν νομίζω να ιδρώνει το αυτί κανενός από τους από πάνω. Τα χρήματα που σε κλέβει το κράτος μέσω της φορολογίας δεν τα καθορίζεις εσύ το που θα πάνε. Δεν βρέθηκαν κάποιοι τυχαία που τα κακομεταχειρίστηκαν. Ολόκληρο το σύστημα είναι δομημένο έτσι. Τόσο καιρό πληρώνεις με τους φόρους σου το δωρεάν 24/7 πλουσιοπάροχο φαγοπότι κάποιων λίγων. Τα λεφτά που με κόπο βγάζεις και στα κλέβει το κράτος πάνε για την κάθε Fraport, για την κάθε τράπεζα (ανακεφαλαίωση) κλπ. Οπότε είναι τρομερά υποκριτικό τώρα σε κάτι τέτοιο να θιγόμαστε που κάποιοι συνάνθρωποι θα έχουν δωρεάν το δικαίωμα να πάρουν μια σημαντική για τη ζωή τους απόφαση.


Γιατί να υπάρχει ή. Γιατί να γίνεται διαλογή ανθρωπίνων αναγκών; Γιατί να μπαίνεις στο τρυπάκι ή καλλίτερες συντάξεις για ηλικιωμένους ή δωρεάν επέμβαση; Αυτά είναι για να τα σκέφτονται οι από πάνω (οι οποίοι βέβαια δεν σκέφτονται ούτε καν όπως εσύ, την ίδια ώρα που η επέμβαση είναι πανάκριβη και δεν υπάρχει καν σκέψη για να παρέχεται δωρεάν οι συντάξεις κόβονται διαρκώς). Δεν θα έπρεπε να είναι τρόπος σκέψης και για εμάς τους απλούς ανθρώπους. Αλλοίμονο αν για χάρη των λίγων εμείς οι πολλοί κατηγοριοποιούμε τις ανθρώπινες ανάγκες σε απαραίτητες και λιγότερο απαραίτητες αντί να προσπαθούμε να ικανοποιηθούν όλες.
 

Guest 302501

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί να υπάρχει ή. Γιατί να γίνεται διαλογή ανθρωπίνων αναγκών; Γιατί να μπαίνεις στο τρυπάκι ή καλλίτερες συντάξεις για ηλικιωμένους ή δωρεάν επέμβαση; Αυτά είναι για να τα σκέφτονται οι από πάνω (οι οποίοι βέβαια δεν σκέφτονται ούτε καν όπως εσύ, την ίδια ώρα που η επέμβαση είναι πανάκριβη και δεν υπάρχει καν σκέψη για να παρέχεται δωρεάν οι συντάξεις κόβονται διαρκώς). Δεν θα έπρεπε να είναι τρόπος σκέψης και για εμάς τους απλούς ανθρώπους. Αλλοίμονο αν για χάρη των λίγων εμείς οι πολλοί κατηγοριοποιούμε τις ανθρώπινες ανάγκες σε απαραίτητες και λιγότερο απαραίτητες αντί να προσπαθούμε να ικανοποιηθούν όλες.
Συγγνώμη που διακόπτω τη συζήτηση.

Το ιδανικό θα ήταν να είναι όλοι ικανοποιημένοι, όμως δε νομίζω πως αυτό γίνεται. Ήδη υπάρχουν άνθρωποι που με το ζόρι πληρώνουν τους φόρους που τους επιβάλλονται. Κι εγώ προσωπικά θεωρώ πιο επείγον ζήτημα τις καλύτερες συντάξεις ή τα φάρμακα των ανθρώπων που πάσχουν από καρκίνο. Πρόκειται για ζήτημα επιβίωσης.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Aν το ΙΚΑ πληρώνει τις φυλομεταβάσεις κ ορμόνες τότε θέλω και εγώ να μου πληρώσει το κράτος κύκλους στεροειδών κ τεστο ώστε να φτάσω το επίπεδο σώματος schwarzenegger
θα με ανεβάσει πολύ και θα ωφελήσει την ψυχική μου υγεία, οπότε γιατί όχι?
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,848 μηνύματα.
Καλά αν σαν χώρα έχεις τον πλούτο και δεν λιμοκτονείς, μπορείς να παρέχεις και την αλλαγή φύλου δωρεάν, δεν μιλάμε για Ελλάδα προφανώς ούτε θα φτάσουμε ποτέ σε τέτοιο επίπεδο ευημερίας. :P
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Top