Hardware: Αντέχει να γίνει "σκλάβος";

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αν κάποιος δεν κλείνει ποτέ τον υπολογιστή του υπάρχουν πιθανότητες να τελείωσει η ζωή του υπολογιστή κάποιου hardware πολύ πιο νώρις;

Γενικά πόσο κακό κάνει το 24ώρες το 24ώρο στον υπολογιστή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αν ψύχεται καλά ο υπολογιστής δεν έχει ανάγκη!

Ο φορητός μου αυτή τη στιγμή που γράφω είναι ανοιχτός εδώ και 238 ώρες!
(όχι ότι πριν ήταν κλειστός... απλά τότε ήταν το τελευταίο restart)
Γενικά δεν τον κλείνω ποτέ. Μόνο όταν πρέπει να τον μεταφέρω.

Ξέρω πάρα πολλούς που έχουν τους υπολογιστές τους 24/7 ανοιχτούς, χωρίς πρόβλημα.

Όπως έγραψα και στην αρχή, αυτό που τελικά καταστρέφει το hardware είναι κυρίως η ζέστη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Οι θερμοκρασίες του υπολογιστή μου είναι 44 ο επεξεργαστής 40 γενικά και 50 οι δίσκοι... Νομίζω είναι σχετικά καλά.... Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω για να ρίξω την θερμοκρασία, αντε να δω τι θα πετύχω και με το καινούριο κουτί ... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Μια χαρά είναι οι θερμοκρασίες σου!
Εμένα ο επεξεργαστής είναι στους 50 και το κουτί στους 55!
Με αυτές τις συνθήκες ο υπολογιστής μπορεί να δουλεύει για χρόνια! (καλά ίσως υπερβάλω λίγο :) )

Με το νέο κουτί πιστεύω θα πέσουν λίγο ακόμα...

Τώρα αν θες πραγματικά "κρύο" PC μπορείς να βάλεις μια υδρόψυξη:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Με αυτές τις συνθήκες ο υπολογιστής μπορεί να δουλεύει για χρόνια! (καλά ίσως υπερβάλω λίγο :)
) εμμ αυτό φοβάμαι όταν άρχισα να έχω ανοιχτώ τον υπολογιστή κάποια βράδια αρχίσαν να εμφανίζονταν τα πρώτα κολλήματα μέτα τον πήγα στα 1GB ram εκεί πολύ καλλίτερα τα πράγματα (μέχρι που έβαλλα linux και δεν υπάρχει κανένα κολλήμα :P) βέβαια όταν άρχισα να τον αφήνω άρχισαν τα πρώτα σοβάρα προβλήματα όπως το "τικ τικ" :( και πλέον με ανησυχεί και ότι ακόμη και τα καινούρια υλικά θα χαλάσουν :(
Αν και ίσως φταίει που στο κουτί δεν υπάρχει καθόλου χώρος από τα καλώδια, ίσως τώρα θα πάνε καλλίτερα τα πράγματα αλλά και πάλι φοβάμαι :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Θέλει και λίγη τύχη!
Είναι λογικό να ανησυχείς με όλα αυτά που σου έχουν συμβεί τις τελευταίες μέρες!
Εγώ σου λέω απλά τι έχω γίνεται με το δικό μου μηχάνημα και τι έχω δει από φίλους.

Βάλε το καινούριο κουτί και δες πως πάει.
Αλλά αν λες ότι δεν έχει χώρο από τα καλώδια, ίσως με το καινούριο να φιάξει...
Μόνο με ένα τεστ θα είσαι σίγουρος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Μόνο με ένα τεστ θα είσαι σίγουρος!
Μάκαρι να δείξει καλά σημάδεια το test , είναι γαμάτο να ξυπνάς το πρώι και πριν φυγείς να χαζεύεις για κανένα 5λέπτο τα emails σου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Μάκαρι να δείξει καλά σημάδεια το test , είναι γαμάτο να ξυπνάς το πρώι και πριν φυγείς να χαζεύεις για κανένα 5λέπτο τα emails σου ;)

ή να μπαίνεις για μια καλημέρα στο στέκι....:D


Εγώ τα περισσότερα GB που έχω κατεβάσει, τα έχω κατεβάσει κατά τη διαρκεια της νύχτας! Είναι πολύ ωραίο να ξυπνάς το πρωί και να έχουν κατέβει 4-5 GB ταινίες ή τραγούδια!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
ή να μπαίνεις για μια καλημέρα στο στέκι....:D
Μα το όταν εννοώ emails εννοώ τα emails από το e-steki :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Πάντως αν θέλεις να μείνει μήνες ανοικτό πρέπει να πάρεις και ουπς :P γιατί αν κοπεί το ρεύμα θα χαλάσει το σερί :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billthevampire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο billthevampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Εγώ το laptop το έχω συνέχεια ανοικτό όλο και κάτι θα κατεβάζει ή θα μετατρέπει και δεν μου έχει καεί (Μόνο από ασημί έγινε μαύρο :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rattlehead:
Πάντως αν θέλεις να μείνει μήνες ανοικτό πρέπει να πάρεις και ουπς :P γιατί αν κοπεί το ρεύμα θα χαλάσει το σερί :P
εχώ ups , μην ανησυχείς ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ που δεν έχω ουπς αλλα μόνο αυτό το πολύμπριζο ασφαλείας τι παίζει να πάθω? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Εγώ που δεν έχω ουπς αλλα μόνο αυτό το πολύμπριζο ασφαλείας τι παίζει να πάθω? :worry:


Το πολύ πολύ να σου χαλάσει το σερί που λέει και ο Ρατλ!!! :P

Άντε και αν είσαι τραγικά γκαντέμω να σου καεί και τίποτα...:teasing:
Αλλά πρέπει να είσαι πολύ γκαντέμω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τι είναι βρε παιδιά αυτό το σερι?? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Τι είναι βρε παιδιά αυτό το σερι?? :confused:

Το up-time...
το πόσες ώρες/μέρες σερί είναι ανοιχτός ο υπολογιστής!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αααααα!!! Καλα αυτό με τίποτα δεν το φανταζόμουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Εγώ exposed το κανω απο τοτε που πήρα DSL αυτο...
16 μέρες το ρεκόρ (ένα πάσχα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Αν ψύχεται καλά ο υπολογιστής δεν έχει ανάγκη!...Όπως έγραψα και στην αρχή, αυτό που τελικά καταστρέφει το hardware είναι κυρίως η ζέστη....

Έχεις απόλυτο δίκιο.Να φανταστείς κατέστρεψα ένα σκληρό μέσα σε ένα χρονο απο την μεγάλη θερμοκρασία που επικρατούσε μέσα στο κουτί.Ένα κουτί της πλάκας είχα χωρίς ψύκτρες.
Όσον αφορά το hardware αντέχει και πολύ μάλιστα αν κρατάμε την θερμοκρασία του κουτιού σε λογικά επίπεδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dare-Devil:
Έχεις απόλυτο δίκιο.Να φανταστείς κατέστρεψα ένα σκληρό μέσα σε ένα χρονο απο την μεγάλη θερμοκρασία που επικρατούσε μέσα στο κουτί.Ένα κουτί της πλάκας είχα χωρίς ψύκτρες.
Όσον αφορά το hardware αντέχει και πολύ μάλιστα αν κρατάμε την θερμοκρασία του κουτιού σε λογικά επίπεδα.

Τελικά το κουτί παίζει μεγάλο ρόλο... Πρόσφατα έδωσα 170 για κουτί, και δεν το μετάνιωσα. Με το παλίο έχω χαλάσει 2 δίσκους... :(

Εγώ πάντως δεν βλέπω τον λόγο να πάρω ουπς.Προς το παρόν έχω ένα πολύμπριζο 6 θέσεων της MGE με ασφάλεια για την απότομη αλλαγή της τάσης του ηλεκτρικού ρεύματος.προστασία τηλ. γραμμής και μέγιστα watt 3680.

Δεν είναι και ότι καλλίτερο για τον υπολογιστή να υπάρχουν συχνές διακόπες του ρεύματος για αυτό αγόρασα UPS
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top