Homo Deus

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Καλησπέρα. Μέχρι πρότινος είχα υπ' όψιν μου τον Homo Sapiens, τον κλασσικό άνθρωπο που όλοι γνωρίζουμε ΚΑΙ την μελλοντική εκδοχή του, τον Homo Superior. Εναν ανώτερο σε ΟΛΑ άνθρωπο. Ομως τελικά βλέπω πως κάποιοι κάνουν λόγο για τον Homo Deus. (deus= θεός). Αυτό γίνεται με αφορμή την πρόοδο της ρομποτικής επιστήμης οτι δηλαδή πρόκειται να προκύψουν μοναδικές μορφές ανθρώπινης ζωής (στο κοντινό μέλλον) που θα ομοιάζουν με θεούς. Προσωπικά θεωρώ τον θεό κάτι πολύ ανώτερο απ΄αυτό και διαβλέπω φρούδες ελπίδες και όνειρα.

Πως θα είναι το μέλλον λοιπόν; Κατά τη γνώμη μου θα υπάρξουν οι (σχετικά λίγοι) τεχνοκράτες που θα εξελίσουν συνεχώς τον εαυτό τους μέσω της γνώσης και της τεχνολογίας. Στον δυτικό κόσμο τα ζευγάρια θα κάνουν λιγότερο από ένα παιδί κατά μέσο όρο με αποτέλεσμα ο πληθυσμός να μειωθεί δραστικά. Θα γεννιούνται κυρίως ασιάτες και μαυρούληδες αλλά και αυτοί δεν θα αργήσουν να εξελιχθούν και να ακολουθήσουν το παραπάνω ρεύμα. επειδή η μειοψηφία θα είναι ικανή να ζει μια ζωή που θα πρέπει να εξελίσεται συνεχώς για να μη μείνει πίσω πολλοί θα παραιτηθούν και επίσης θα δημιουργηθούν τεράστιες μάζες εργασιακά άχρειαστων στην κοινωνία ανθρώπων. Γιατί όλα θα έχουν αυτοματοποιηθεί. Αυτά μέχρι το 2100.

Τώρα ποιό θα είναι το μέλλον αυτών τον νέων θεών Homo Deus δεν μπορώ να πω. Μπορεί να καταστραφούν και αυτοί τελικά και η ανθρωπότητα να ξεκινήσει πάλι από την αρχή. Τι πιστεύετε σχετικά;
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,611 μηνύματα.
Σου παραθέτω ένα άρθρο που αφορμαται από το σκεπτικό του βιβλίου "homo deus" του Harari.. Ενδιαφέρουσα κριτική επί του θέματος. Εγώ φαντάζομαι πως αυτή η
μετανθρωπιστική εξέλιξη του είδους ανοίγει περίεργες ατραπούς ανισοτήτων μεταξύ των βιοτεχνολογικά παντοδύναμων πλην όμως εξαιρετικά αλαζονικων ανθρώπων και των υπολοίπων που θα υποστούν απλά τις συνέπειες του μετανθρωπισμου ( και γνωρίζουμε πως η αλαζονεία = ύβρις/ υπέρβαση του μέτρου, φέρνει αργά ή γρήγορα την εκκωφαντική πτώση / τιμωρία) . Θεωρώ πως ο άνθρωπος στην προσπάθεια του να γίνει immortal νικώντας το θάνατο και αποκτώντας υπερδυνάμεις μέσω της τεχνολογίας έχει ανοίξει τον ασκό του Αιόλου

Διάβασε το άρθρο
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Σου παραθέτω ένα άρθρο που αφορμαται από το σκεπτικό του βιβλίου "homo deus" του Harari.. Ενδιαφέρουσα κριτική επί του θέματος. Εγώ φαντάζομαι πως αυτή η
μετανθρωπιστική εξέλιξη του είδους ανοίγει περίεργες ατραπούς ανισοτήτων μεταξύ των βιοτεχνολογικά παντοδύναμων πλην όμως εξαιρετικά αλαζονικων ανθρώπων και των υπολοίπων που θα υποστούν απλά τις συνέπειες του μετανθρωπισμου ( και γνωρίζουμε πως η αλαζονεία = ύβρις/ υπέρβαση του μέτρου, φέρνει αργά ή γρήγορα την εκκωφαντική πτώση / τιμωρία) . Θεωρώ πως ο άνθρωπος στην προσπάθεια του να γίνει immortal νικώντας το θάνατο και αποκτώντας υπερδυνάμεις μέσω της τεχνολογίας έχει ανοίξει τον ασκό του Αιόλου

Διάβασε το άρθρο

Και εγώ κάπου εκεί βρίσκομαι αγαπητή μου glayki. Θεωρώ δύσκολο η κακή πλευρά του εαυτού να μην επικρατήσει τελικά. Εσύ πως βλέπεις το μέλλον; Υπάρχει κάποια πηγή αισιοδοξίας;
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,611 μηνύματα.
Και εγώ κάπου εκεί βρίσκομαι αγαπητή μου glayki. Θεωρώ δύσκολο η κακή πλευρά του εαυτού να μην επικρατήσει τελικά. Εσύ πως βλέπεις το μέλλον; Υπάρχει κάποια πηγή αισιοδοξίας;
Αισιόδοξο είναι πως πολλοί άνθρωποι αφυπνιζονται και αυτό θα έχει αντίκτυπο στις επιλογές που θα κάνουν στο μέλλον ( ελπίζω τουλάχιστον) . Σε προσωπικό επίπεδο προσπαθώ να μη βλέπω μακροπρόθεσμα ( εκεί υπάρχει απαισιόδοξη συλλογική προοπτική για το μέλλον του homo που λέμε.. Δες όπως θέλεις το ζήτημα οικολογικά, κοινωνικοπολιτικά, για ζητήματα που αφορούν την προσωπική βούληση και την αυτοδιάθεση του σώματος κλπ). Άρα κοινώς λειτουργώ βάσει βραχυπρόθεσμου όσο γίνεται αισιόδοξου προσανατολισμού. Αλλιώς θα με παρει από κάτω
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Σε περίπτωση που (υποθετικά, δε γνωρίζω) σε ενδιέφερε να επηρεάσεις τους άλλους θετικά ίσως θα έπρεπε να προσπαθείς να σκέφτεσαι και μακροπρόθεσμα.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,611 μηνύματα.
Σε περίπτωση που (υποθετικά, δε γνωρίζω) σε ενδιέφερε να επηρεάσεις τους άλλους θετικά ίσως θα έπρεπε να προσπαθείς να σκέφτεσαι και μακροπρόθεσμα.
Είναι δύσκολο να επηρεάσει κανείς θετικά καταθλιπτικούς απαισιόδοξους ενήλικες, τουλάχιστον ίσως έχω μια ευκαιρία με τον εφηβοκοσμο που συναναστρέφομαι λόγω δουλειάς
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,978 μηνύματα.
Αισιόδοξο είναι πως πολλοί άνθρωποι αφυπνιζονται και αυτό θα έχει αντίκτυπο στις επιλογές που θα κάνουν στο μέλλον ( ελπίζω τουλάχιστον) .
Αν σου είναι εύκολο, μπορείς να ορίσεις αυτήν την αφύπνιση; Πάνω σε ποιους τομείς αφυπνίζονται οι άνθρωποι;
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,611 μηνύματα.
Αν σου είναι εύκολο, μπορείς να ορίσεις αυτήν την αφύπνιση; Πάνω σε ποιους τομείς αφυπνίζονται οι άνθρωποι;
αντιλαμβάνομαι την αφυπνιση σαν επέκταση των πνευματικών μας δυνατοτήτων να επεξεργάζονται και να αποκωδικοποιουν την πληθώρα πληροφοριών κάθε τύπου που η ψηφιακή τεχνολογία μας εξασφαλίζει. Τι θέλω να πω..χάρη στις νέες τεχνολογίες δεν έχεις το άλλοθι του εφησυχασμου λόγω έλλειψης πρόσβασης σε ο, τι συνέβαινε και συμβαίνει στον πλανήτη, μπορείς να έρθεις σε επαφή με κάθε τομέα του επιστητού, να ανοίξεις διαύλους ( απαραίτητο φυσικά το κριτικό φιλτράρισμα) που θα σου επιτρέψουν να ερμηνεύσεις γεγονότα και να ακολουθήσεις κατευθύνσεις που παλια ίσως ( προ διαδικτύου)θα ήταν δύσκολο να έρθεις σε επαφή.
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,978 μηνύματα.
αντιλαμβάνομαι την αφυπνιση σαν επέκταση των πνευματικών μας δυνατοτήτων να επεξεργάζονται και να αποκωδικοποιουν την πληθώρα πληροφοριών κάθε τύπου που η ψηφιακή τεχνολογία μας εξασφαλίζει.
Η αλήθεια είναι ότι, χάρη στην τεχνολογία, ο μέσος άνθρωπος έχει αποκτήσει πρόσβαση σε γνώση την οποία θα ζήλευε ακόμη και ο άνθρωπος της πνευματικής ελίτ προηγούμενων εποχών. Ωστόσο αυτό δεν κρύβει απλά παγίδες, είναι το ίδιο μια παγίδα από μόνο του. Η υπερπληροφόρηση την οποία υφιστάμεθα έχει δειχτεί ότι επηρεάζει αρνητικά τη μνήμη και τη συγκέντρωσή μας, αλλά και άλλα γνωστικά πεδία.
Επιπλέον, αναφέρεις ότι αυτή η αφύπνιση συμβαίνει σε πολλούς, κάτι με το οποίο διαφωνώ. Οι πολλοί δεν αξιοποιούν το διαδίκτυο σαν πηγή άντλησης γνώσης ή έστω σαν μέσο για να την προσεγγίσουμε, αλλά χρησιμοποιούν -επί το πλείστον- τα καταστροφικά κοινωνικά δίκτυα που μας βομβαρδίζουν με την προαναφερθείσα υπερπληροφόρηση, λειτουργούν σαν τροφοδότες ενός άνευ προηγουμένου εγωκεντρισμού και ναρκισσισμού και διαβρώνουν την οπτική μας τόσο για τον εαυτό, 'όσο και για τη θέση του μέσα στον κόσμο και τον ίδιο τον κόσμο.
Τι θέλω να πω..χάρη στις νέες τεχνολογίες δεν έχεις το άλλοθι του εφησυχασμου λόγω έλλειψης πρόσβασης σε ο, τι συνέβαινε και συμβαίνει στον πλανήτη, μπορείς να έρθεις σε επαφή με κάθε τομέα του επιστητού, να ανοίξεις διαύλους ( απαραίτητο φυσικά το κριτικό φιλτράρισμα) που θα σου επιτρέψουν να ερμηνεύσεις γεγονότα και να ακολουθήσεις κατευθύνσεις που παλια ίσως ( προ διαδικτύου)θα ήταν δύσκολο να έρθεις σε επαφή.
Το σημείο κλειδί είναι το κριτικό φιλτράρισμα που αναφέρεις, το οποίο, για να είμαι ειλικρινής, δεν το βλέπω. Βλέπω, αντίθετα, δημιουργία μεγάλων και μικρών echo chambers και μια αλλεργία στην αντίθετη άποψη. Δεν παρατηρώ, δηλαδή, την προώθηση της διαλεκτικής πάνω σε ζητήματα (κάτι που θα ήταν το υγιές), αλλά, αντίθετα, τη δαιμονοποίηση συγκεκριμένων απόψεων και την προώθηση άλλων. Μια προώθηση που, εξαιτίας της άμεσης και παγκοσμιοποιημένης φύσης του διαδικτύου, αγγίζει τα όρια της προπαγάνδας ενός αφηγήματος, το οποίο, εάν δεν δέχεσαι, κινδυνεύεις να χαρακτηριστείς «εγκληματίας σκέψης» (για να μιλήσω με Οργουελικούς όρους) και να περιθωριοποιηθείς.
 
Τελευταία επεξεργασία:

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,980 μηνύματα.
εγώ από την εξέλιξη της τεχνολογίας, ελπίζω σε ένα ρομποτ με τεχνιτή νοημοσύνη, κόπια του εαυτού μου, να το στέλνω να δουλεύει για μένα, να κόβει το γκαζον, να βάζει κάνα πλυντήριο κ.ο.κ. το βράδυ θα αράζουμε μαζί στον καναπέ, θα τον φορτίζω με στοργή, θα συνδεόμαστε και θα κάνουμε sync τις εμπειρίες της μέρας. :hug:
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,611 μηνύματα.
εγώ από την εξέλιξη της τεχνολογίας, ελπίζω σε ένα ρομποτ με τεχνιτή νοημοσύνη, κόπια του εαυτού μου, να το στέλνω να δουλεύει για μένα, να κόβει το γκαζον, να βάζει κάνα πλυντήριο κ.ο.κ. το βράδυ θα αράζουμε μαζί στον καναπέ, θα τον φορτίζω με στοργή, θα συνδεόμαστε και θα κάνουμε sync τις εμπειρίες της μέρας. :hug:
Σε αυτό το ουτοπικό σενάριο εσυ τι θα κάνεις πλην της στοργικης φόρτισης ;;;θα είναι μια βαρετή ζωή να περιμένεις απλά τον κουβαλητη τεχνοσωσια να γυρισει
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,980 μηνύματα.
Σε αυτό το ουτοπικό σενάριο εσυ τι θα κάνεις πλην της στοργικης φόρτισης ;;;θα είναι μια βαρετή ζωή να περιμένεις απλά τον κουβαλητη τεχνοσωσια να γυρισει

μα θα έχω ελεύθερο χρόνο για άλλα πράγματα! βόλτες, χόμπυ, ύπνο, το κάθε τι! :eek:
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,611 μηνύματα.
μα θα έχω ελεύθερο χρόνο για άλλα πράγματα! βόλτες, χόμπυ, ύπνο, το κάθε τι! :eek:
Δεν ξέρω δυο μήνες κάθισα το καλοκαίρι, έκανα όλα όσα είπες και στο τέλος μπουχτισα από την αδράνεια. Μόλις άρχισε η δουλειά αισθάνθηκα παραγωγικά χρήσιμη και την αδρεναλίνη στα ύψη ( με τροφοδοτεί). Ξέρεις μερικές φορές, όταν σου δίνεται απλετος ελεύθερος χρόνος, χάνεσαι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,980 μηνύματα.
Δεν ξέρω δυο μήνες κάθισα το καλοκαίρι, έκανα όλα όσα είπες και στο τέλος μπουχτισα από την αδράνεια. Μόλις άρχισε η δουλειά αισθάνθηκα παραγωγικά χρήσιμη και την αδρεναλίνη στα ύψη ( με τροφοδοτεί)

αν κρίνω από αυτό που γράφεις στο προφιλ σου, είσαι εκπαιδευτικός. δλδ κάνεις μια πολύ χρησιμη δουλεια για την κοινωνία, που αν την κάνεις σωστά σε ανταμείβει ψυχολογικά. οπότε λογικό αυτό που λες. :thumbsup:

εγώ από την άλλη είμαι σε μια δουλειά που δεν με γεμίζει και εχω κι ένα τοξικο αφεντικό πάνω απ το κεφάλι μου. :'(
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top