House of the Dragon - Game of Thrones sequel

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,994 μηνύματα.


Βγήκε το πρώτο επεισόδιο του sequel της καλύτερης σειράς όλων των εποχών. Καλοί ηθοποιοί, τέλεια σκηνοθεσία παρόμοιο mood.

Δημιούργησα αυτό το thread για να συζητάμε την εξέλιξή της.

Κανόνες το thread:
1) Oταν ένα επεισόδιο γίνεται release στην Αμερική επιτρέπεται η συζήτησή του.
2) Δεν επιτρέπονται spoiler από φήμες και λοιπές διαρροές ακόμα και αν βρίσκονται στο βιβλίο

Καλή αρχή.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,781 μηνύματα.
Της σειράς που θα μπορούσε να ήταν η καλύτερη όλων των εποχών εννοείς.

Αν θέλω κι άλλη απογοήτευση, μπορώ απλά να δω τα μούτρα μου στον καθρέφτη :wacko:
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,994 μηνύματα.
:( Ξέχασα να βάλω κανόνα ότι δεν πρέπει να αμφισβητούμε ότι το game of thrones είναι η καλύτερη σειρά όλων των εποχών.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,994 μηνύματα.

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 3,118 μηνύματα.

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.
@Paragontas7000
Το breaking bad σε κάποια φαση γίνεται βαρετό. Καλύτερη σειρά εβερ είναι το prison break
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,994 μηνύματα.
Το Breaking bad ταινια ειναι? :bye2: Το Better call saul? Κινουμενα σχεδια?:dance3:
Τις έχω δει και τις δυο. Τα συναισθήματα που μου έχει δώσει το game of thrones δεν μου την έχει δώσει καμία άλλη σειρά. Το 9ο επεισόδιο στις πρώτες season σου έδινε τη πλήρη ανατροπή και σε πάγωνε κάθε φορά. Το hold the door είναι η καλύτερη σκηνή σε σειρά όλων των εποχών. Ακόμα και το τέλος που όλοι κράζουν μια χαρά ήταν. To μόναδικό σημείο που με πείραξε είναι ότι ο John snow δεν πέθανε από τον Night King.

O Night King αντίθετα σκοτώθηκε από την μοναδική που είχε εκπαιδευτεί κατάλληλα να τον σκοτώσει. Η Σέρσει και ο Tζειμι είχαν ωραίο τέλος και στον θρόνο κάθισε αυτός που έπρεπε να καθίσει (απλώς ο ηθοποιός ήταν άθλιος).

Το breaking bad αντίθετα είχε 2 καλές season και 3 με απίστευτές κοιλιές. Λες και δεν ξέρανε τι θα κάνουν. Είναι έγκλημα που στο imdb το game of thrones έχει 9.2 και το breaking bad 9.5


Το House of the dragon άρχισε εξαιρετικά. Το μόνο που φοβάμαι μήπως πέσει θύμα της political correctness εποχής.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,813 μηνύματα.
Δεν έχω δει το πρώτο επεισόδιο ακόμα αν και άκουσα ότι είναι πολύ καλό. Πάντως, ούτε εμένα μου άρεσε η τελευταία σεζον. Είναι σαν να ξέχασαν οι συγγραφείς ό,τι καλό είχαν πετύχει στις πρώτες σεζον ή απλώς γράφανε υπό την επήρεια μανιταριών :dizzy2:
@Paragontas7000
Το breaking bad σε κάποια φαση γίνεται βαρετό. Καλύτερη σειρά εβερ είναι το prison break
Ιεροσυλία.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 3,118 μηνύματα.
@Paragontas7000
Το breaking bad σε κάποια φαση γίνεται βαρετό. Καλύτερη σειρά εβερ είναι το prison break
Prison break μεχρι τη 4η σεζον ειναι πολυ καλο οντως(η 5 ηταν γελοια).Βασικα το μπρεικνγ μπαντ γινεται καλυτερο ανα σεζον οπου στις αρχες ηταν αργο,το αναποδο απο οτι ειπες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τις έχω δει και τις δυο. Τα συναισθήματα που μου έχει δώσει το game of thrones δεν μου την έχει δώσει καμία άλλη σειρά. Το 9ο επεισόδιο στις πρώτες season σου έδινε τη πλήρη ανατροπή και σε πάγωνε κάθε φορά. Το hold the door είναι η καλύτερη σκηνή σε σειρά όλων των εποχών. Ακόμα και το τέλος που όλοι κράζουν μια χαρά ήταν. To μόναδικό σημείο που με πείραξε είναι ότι ο John snow δεν πέθανε από τον Night King.

O Night King αντίθετα σκοτώθηκε από την μοναδική που είχε εκπαιδευτεί κατάλληλα να τον σκοτώσει. Η Σέρσει και ο Tζειμι είχαν ωραίο τέλος και στον θρόνο κάθισε αυτός που έπρεπε να καθίσει (απλώς ο ηθοποιός ήταν άθλιος).

Το breaking bad αντίθετα είχε 2 καλές season και 3 με απίστευτές κοιλιές. Λες και δεν ξέρανε τι θα κάνουν. Είναι έγκλημα που στο imdb το game of thrones έχει 9.2 και το breaking bad 9.5


Το House of the dragon άρχισε εξαιρετικά. Το μόνο που φοβάμαι μήπως πέσει θύμα της political correctness εποχής.
Ποιες ηταν οι 3 κοιλιες?
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,994 μηνύματα.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το Game of Thrones είχε πιο άθλια κατάληξη και από το Lost.
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Το είδα αλλά μου φάνηκε πολύ προβλέψιμο ως προς την εξέλιξη και λίγο αδιάφορη η ιστορία γενικά. Θα προτιμούσα την κατάκτηση του Westeros απο τον Aegon με τους δράκους ξέρω γω να έχει λίγο έπος. Τώρα οι μπούρδες του προ-προ-προ-προ-προ-προ-προ-προ-παππου της Ντανυ μιεχ λίγο.

Με ξένισε και το πόσο ίδιο είναι με το άλλο. Δηλαδή 100+χρονια πριν ίδια διακόσμηση ξερω γω και ακόμα και το τραγούδι αρχής είναι σχεδόν ίδιο με το παλιό.

Καλοφτιαγμένο γενικά οκ αλλά ότι και να κάνουν την ξενέρα του οριτζιναλ δεν την ανατρέπουν.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 3,118 μηνύματα.
Καλα με τετοιο τελος το got και το 9.2 στο imdb πολυ μου φαινεται . Καλη σειρα αλλα οχι τιποτα παραπανω.Στους Nerds μονο βρισκουν απηχη οι τελευταιες 2 σεζον.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,994 μηνύματα.
Καλα με τετοιο τελος το got και το 9.2 στο imdb πολυ μου φαινεται . Καλη σειρα αλλα οχι τιποτα παραπανω.Στους Nerds μονο βρισκουν απηχη οι τελευταιες 2 σεζον.
Όταν προβαλλόταν η τελευταία season οι περισσότεροι γκρίνιαζαν γιατί ο Jon Snow δεν έγινε ο "ήρωας" και η καλίσι δεν έγινε η κάτοχος του θρόνου πλάι στο Jon Snow. Eίναι οι ίδιοι που χαιρόντουσαν με τo θάνατο του τζόφρυ, την υπεροπτική ήττα του Όμπερυν ή τον αποκεφαλισμό του πρωταγωνιστή στη 1η season.

Όλοι γκρινιάζετε για το τέλος αλλά κανένας δεν έχει να προτείνει κάποιο εναλλακτικό καλύτερο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 3,118 μηνύματα.
Όταν προβαλλόταν η τελευταία season οι περισσότεροι γκρίνιαζαν γιατί ο Jon Snow δεν έγινε ο "ήρωας" και η καλίσι δεν έγινε η κάτοχος του θρόνου πλάι στο Jon Snow. Eίναι οι ίδιοι που χαιρόντουσαν με τo θάνατο του τζόφρυ, την υπεροπτική ήττα του Όμπερυν ή τον αποκεφαλισμό του πρωταγωνιστή στη 1η season.

Όλοι γκρινιάζετε για το τέλος αλλά κανένας δεν έχει να προτείνει κάποιο εναλλακτικό καλύτερο.
Αμα σου πω ρε ακικο πως δεν θυμαμαι και πολλα απο το τελος θα με πιστεψεις?Το μονο που θυμαμαι ηταν η ξενερα που ενιωσα και η απογοητευση για την καταντια της σειρας.Η μονη σκηνη που θυμαμαι ηταν η δολοφονια του ναιτ κινγκ απο την αρυα.Παντως τυχαιο δεν ειναι που το γκοτ πλεον δεν μπαινει καν στη συζυτηση για την καλυτερη σειρα ολων των εποχων.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Όταν προβαλλόταν η τελευταία season οι περισσότεροι γκρίνιαζαν γιατί ο Jon Snow δεν έγινε ο "ήρωας" και η καλίσι δεν έγινε η κάτοχος του θρόνου πλάι στο Jon Snow. Eίναι οι ίδιοι που χαιρόντουσαν με τo θάνατο του τζόφρυ, την υπεροπτική ήττα του Όμπερυν ή τον αποκεφαλισμό του πρωταγωνιστή στη 1η season.

Όλοι γκρινιάζετε για το τέλος αλλά κανένας δεν έχει να προτείνει κάποιο εναλλακτικό καλύτερο.
Δεν ήταν αυτά τα χαζά τα παράπονα των περισσότερων.

(Ακολουθούν σπόιλερς)

Η Άρυα σκότωσε στο άκυρο από το πουθενά τον βασιλιά των walkers, ούτε που θυμάμαι πώς λεγόταν. Γιατί η Άρυα; Τι σχέση είχε με το στόρυλαιν των white walkers; Γιατί μ αυτόν τον ηλίθιο και anti climatic τρόπο; Πετάχτηκε από το κενό(; ), υποτίθεται ήταν αιφινιδιασμός αλλά ταυτόχρονα ούρλιαζε, κλπ ηλιθιότητες.
Επίσης δε μάθαμε ποτέ τι θέλαν οι walkers. Απλά ήταν κάτι τέρατα χωρίς απώτερο σκοπό, ή έστω λογικό σκοπό. Με άλλα λόγια, η πλέον αρχετυπική και μονοδιάστατη παρουσίαση του "κακού". Που είναι εντελώς επιφανειακό, μη πρωτότυπο και κατέστρεψε το χτίσιμό τους σε τόσα βιβλία/σαιζόν.

Η Νταινέρυς, επειτα, άλλαξε 180° ξαφνικά, χωρίς να παρουσιαστεί καλύτερα η καθίζησή της στην τρέλα.

Ο Μπραν επίσης εντελώς αδιάφορος χαρακτήρας, δε βοήθησε σε τίποτα και κατέληξε στο θρόνο. Άοσμος, άνευρος, βαρετός.

Γενικά ήταν μια τσαπατσούλικη, ασυνεπής, εύκολη και μη πρωτότυπη αφήγηση. Καμία σχέση με τη βαθιά ψυχογραφική πολιτική ιστορία με τα σοκαριστικά αλλά συγχρόνως συνεκτικά γεγονότα των πρώτων σαιζόν.

Φαίνεται ο Μάρτιν ποτέ δεν είχε κάποια καλή ιδέα για το τέλος της σειράς(γι αυτό δεν την έχει ολοκληρώσει κιόλας - ίδια κατάσταση με τον Ρόθφους). Είχε καλές ιδέες για τους χαρακτήρες και τα πολιτικά γεγονότα που ύφαναν τη γενικότερη πλοκή, και μάλλον ήλπιζε να βρει κάποιο εξίσου φανταστικό τέλος στην πορεία, κάτι που δε συνέβη. Είναι πράγματι δύσκολο να σκεφτεί κανείς κάποιο εντυπωσιακό τέλος με συνοχή. Αλλά όταν θέτεις το επίπεδο τόσο ψηλά, προετοιμάζεις την Νταινέρυς για το Γουέστερος σε τόσα βιβλία/σαιζόν, δείχνεις τόσους πολέμους και πολιτικές ίντριγκες για το ποιος θα κάτσει στο θρόνο, δημιουργείς τόσο μυστήριο γύρω από τους walkers, προφανώς πρέπει να έχεις μια επίσης εντυπωσιακή τελική σύλληψη, που δένει όλα τα γεγονότα σ ένα meaningful τέλος. Η Νταινέρυς να τρελαίνεται σε ένα επεισόδιο, στο θρόνο να κάθεται ο άχρωμος και άσχετος Μπραν και οι walkers να είναι η πλέον πρωτόγονη ενσάρκωση του κακού είναι πολύ, πολύ ατσούμπαλο τέλος.

Όταν γράφεις λογοτεχνία, ξεκινάς έχοντας μια καλή τελική ιδέα για την ολοκλήρωση, και το νόημα, του έργου σου, και στη συνέχεια χτίζεις γύρω από αυτό την πλοκή. Όχι το ανάποδο. Ο Σάντερσον, που αναμφισβήτητα είναι ο καλύτερος συγγραφέας στην κατηγορία του φανταστικού αυτή τη στιγμή, πάντα έτσι κάνει και κάθε βιβλίο του έχει τρομερό τέλος.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Ωραίο πρώτο επεισόδιο, σωστό χτίσιμο χαρακτήρων.
Από τα όσα έχω δει μέχρι τώρα, house of dragon >rings of power.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,994 μηνύματα.
Σε υψηλά standard και το 2ο επεισόδιο. Εντυπωσιακοί οι δράκοι. Το πρόβλημα είναι ότι γίνεται προβλέψιμο.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,994 μηνύματα.
:) Ματωμένος γάμος από τα lidl.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top