Influencers και influencer marketing

Natsuko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natsuko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Τί γνώμη έχετε για τη νέα αυτή τάση στο marketing ;
Έχετε αγαπημένους και μη; Ψωνίζετε τα προϊόντα που προωθούν; Τους εμπιστεύεστε;

Αφορμή για να ανοίξω αυτό το topic ήταν μια δήλωση από μία instagrammer, τη Super Κική. Πιο συγκεκριμένα είπε πως όσοι τη ρωτάνε ερωτήσεις του τύπου "από πού είναι αυτό που φοράς;" αν δεν την έχει πληρώσει κάποια εταιρία να το διαφημίσει δεν πρόκειται να απαντήσει σε κανέναν. Απευθυνόμενη στους ακολούθους της.

Εν αντιθέσει, άλλοι που κάνουν το αντίστοιχο επάγγελμα δε διστάζουν να μοιραστούν και να απαντήσουν για πράγματα που έχουν αγοράσει οι ίδιοι, με δικά τους χρήματα και ήταν ευχαριστημένοι, οπότε και θα τα προτείνουν.

hashtagdigital-influencer-marketing-featured-img-1.jpg
 

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εχώ ανάμεικτα συναισθήματα.
Οι περισσότεροι μου φαίνονται εντελώς ανούσιο να υπάρχουν (πάνε σε ένα ριάλιτι, λένε πέντε βλακειες, χτίζουν ένα κονσεπτ, μαζεύουν ακολούθως και ξαφνικά από το τίποτα γίνονται κάτι). Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς έχουν καταφέρει πέρα από το να βρίσκονται με κάθε τρόπο στα φώτα της δημοσιότητας.

Έπειτα υπάρχουν άλλοι που μου είναι πιο συμπαθείς (2-3 YouTubers) που παρακολουθώ ευχάριστα τα βίντεο τους. Αλλά δεν ασχολούμαι καθόλου με το διαφημιστικό τους κομμάτι. Βλέπω μόνο τα βιντεάκια τους.

Γενικά δεν ψωνίζω προϊόντα που προωθεί κανένας Instagramer. Αυτοί απλά ζητάνε τα λεφτά κι αν τους τα δώσουν σου πουλάνε ότι θέλεις.

Δηλαδή είμαι σε φάση τον YouTuber να τον δεχθώ. Κάποιοι κάνουν ωραία πράγματακια που απαιτούν φαντασία, κόπο, δουλειά.
Τους Instagramers ....ννννννννοχι.
Ε τους tiktokers δεν τους δέχομαι ρε παιδιά. Τι παράγουν;


Γενικότερα για μένα μπαίνει όλο σε ένα πλαίσιο "όταν μεγαλώσω θέλω να γίνω γνωστός". Όλοι θέλουν να γίνουν γνωστοί. Χρησιμοποιώντας ακόμα και τη χειρότερη βλακεία. Όλοι θέλουν να γίνουν viral.

Ξέφυγα λίγο από το θέμα.

Η Super Kiki ας πούμε ξεκίνησε βιντεάκια αυθόρμητα, εριχνε κανένα μπινελικι και πουλούσε. Ο,τι πουλάει ανεβαίνει . Τι έκανε ακριβώς η SuperKiki άξιο λόγου για να μιλάμε γιαυτην;

Είχα μια διαφωνία με μια γνωστή μου μια μέρα περί του "εύκολο χρήμα". Δεν καταλήξαμε κάπου. Εγώ υπήρξα έφηβη σε μια άλλη εποχή κι έχω μάθει ότι πρέπει να προσπαθήσεις για να καταφέρεις κάτι.
Εκείνη μου έλεγε ότι κι ο/η τάδε βγάζει 200 φωτογραφίες για να διαλέξει μια καλή.

Αυτά .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γιατί νιώθω ότι είμαι εντελώς εκτός θέματος και απλά βρήκα την ευκαιρία να βγάλω χολή;;; Βάλτε με στα εκτός θέματος!!
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποια εινσι η super Κική βρε παιδιά 🤔🤔🤔

Απορίες που μου γεννιούνται και εσύ πρωί πρωί...
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Δεν ακουω κανεναν. Οι περισσοτεροι ειναι απλα ενα τιποτα.
Μια ειδα σημερα ανεβασε ενα βιντεο και ενθαρρυνε τον κοσμο να πουλησει σοβαρες μετοχες για να αγορασει μικρες εταιριες χρυσορυχειων. Ασε μας ρε κουκλα μου. Ασχολειται με τον τομεα των μεταλλων και οι αποψεις της ωρες ωρες ειναι ακρως επικινδυνες.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,361 μηνύματα.
Tις περισσοτερες φορες (δεν λεω ΟΛΟΙ )ειναι ανεπαγγελτα ,αμορφωτα, και πλουσιοπαιδα ψωναρες που ζητουν δοξα ,επιβεβαιωση και ευκολο χρημα.Χρημα βασικα χωρις να κανουν τιποτα,παρα μονο να αυτοπροβαλλονται.
Δεν θα παρω.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Τί γνώμη έχετε για τη νέα αυτή τάση στο marketing ;
Έχετε αγαπημένους και μη; Ψωνίζετε τα προϊόντα που προωθούν; Τους εμπιστεύεστε;

Αφορμή για να ανοίξω αυτό το topic ήταν μια δήλωση από μία instagrammer, τη Super Κική. Πιο συγκεκριμένα είπε πως όσοι τη ρωτάνε ερωτήσεις του τύπου "από πού είναι αυτό που φοράς;" αν δεν την έχει πληρώσει κάποια εταιρία να το διαφημίσει δεν πρόκειται να απαντήσει σε κανέναν. Απευθυνόμενη στους ακολούθους της.

Εν αντιθέσει, άλλοι που κάνουν το αντίστοιχο επάγγελμα δε διστάζουν να μοιραστούν και να απαντήσουν για πράγματα που έχουν αγοράσει οι ίδιοι, με δικά τους χρήματα και ήταν ευχαριστημένοι, οπότε και θα τα προτείνουν.

Λίγο παρακολουθώ τη συγκεκριμένη, με άγγιξε ιδιαίτερα η ιστορία τής στον Αρναούτογλου αλλά θεωρώ ότι την έχει δει κάποια τον τελευταίο καιρό και όταν την κράζουν το ερμηνεύει ως"με αγαπούσατε όταν ήμουν σερβιτόρα, τώρα που βγάζω λεφτά με ζηλεύετε". Απαράδεκτη η στάση της και σε ο,τι αφορά τον κοψιαλη που τότε ήταν που είπε το συγκεκριμένο .

Χαρακτηριστικό παράδειγμα influencer που κάνει ακριβώς το αντίθετο από αυτό που αναφέρεις είναι η Κλαίρη Δημόπουλου που γενικά την αγαπώ και εμπιστεύομαι. Δείχνει μετρημένα προϊόντα, τα περισσότερα εκ των οποίων είναι not sponsored και γενικά πάντα είναι πολύ ευγενική και λέει την ειλικρινή τής γνώμη.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,372 μηνύματα.
Πολύ απλά οι περισσότεροι υποτιμούν τη νοημοσύνη μας και στην τελική καλά κάνουν εφόσον υπάρχουν άτομα που χάφτουν ό,τι τους πουλάνε κυριολεκτικά και μεταφορικά. Λέω οι περισσότεροι και όχι όλοι, γιατί παντού και πάντα υπάρχουν και περιπτώσεις διαμάντια, αυτό είναι κανόνας.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,735 μηνύματα.
influencers, youtubers, tiktokers και γενικά άτομα που κάνουν τον κλόουν για να έχουν διαφημίσεις έτσι ώστε να βγάζουν λεφτά= καρκίνος 😐
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,009 μηνύματα.
Οι κάθε λογής influencers, δε γεννήθηκαν από τη μια μέρα στην άλλη...οι λόγοι που συντέλεσαν στην εμφάνισή τους είναι αφενός ο υπερκαταναλωτισμός που γιγαντώνεται και αφετέρου η κατάρριψη-χρεοκοπία δεοντικού-αξιακού συστήματος
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Define δουλειά
Οποιο μέσο/τρόπος/τεχνική αποσκοπεί στην παραγωγή και προσφορά ενός προϊόντος που σου φέρει κέρδη για την αναβάθμιση της ποιότητας ζωής ,την εξασφάλιση των προς τα ζην κλπ


ΥΓ:Ποιοι είναι κλόουν ,εκείνοι που βγάζουν χρήμα από αυτό που παράγουν ή εμείς που τους παρακολουθούμε ?

ΥΓ2:Καλος ή κακός έχουν βρει τον τρόπο (που δεν είναι καθόλου εύκολο) να δημιουργήσουν μια ακόμη πηγή εισοδήματος αντί του να μένεις με ένα εισόδημα (με το ένα πόδι στον τάφο )
 

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οποιο μέσο/τρόπος/τεχνική αποσκοπεί στην παραγωγή και προσφορά ενός προϊόντος που σου φέρει κέρδη για την αναβάθμιση της ποιότητας ζωής ,την εξασφάλιση των προς τα ζην κλπ


ΥΓ:Ποιοι είναι κλόουν ,εκείνοι που βγάζουν χρήμα από αυτό που παράγουν ή εμείς που τους παρακολουθούμε ?

ΥΓ2:Καλος ή κακός έχουν βρει τον τρόπο (που δεν είναι καθόλου εύκολο) να δημιουργήσουν μια ακόμη πηγή εισοδήματος αντί του να μένεις με ένα εισόδημα (με το ένα πόδι στον τάφο )
Όλη η επιτυχία τους στηρίζεται στο ότι κάποιος (το κοινό; Τα μέσα; ) τους δίνουν για κάποιο λόγο αξία κι εκείνοι με διάφορα μέσα προσπαθούν να μείνουν στη δημοσιότητα. Το προϊόν είναι ο εαυτός τους. Αρκεί να γίνεις με κάποιον τρόπο διάσημο κι ύστερα να διατηρήσεις τη διασημότητα σου κοινοποιώντας τη ζωή σου. Είναι ένα reality show. Απλά είναι συνεχές. Χτίζονται παίκτες σε reality.
Όπως όταν συμβαίνει ένα reality ασχολούνται όλοι με τη ζωή του Κώστα και ξαφνικά όλοι ενδιαφέρονται αν ο Κώστας είναι στρέιτ, αν έχει σχέση, αν έβγαλε 15 στο σχολείο, αν έφαγε σήμερα μακαρόνια. Ξαφνικά ο Κώστας πουλάει και χρησιμοποιείται μέχρι να σταματήσει να πουλάει, ώστε να παίξει σε σειρές ,να γίνει παρουσιαστης, να κάνει διαφημίσεις.
Σε αντίθεση με τα reality show που σε έκαναν προσκαιρα διάσημο και θα σε καθιστούσαν προϊόν, τώρα το Instagram σου επιτρέπει να δίνεις καθημερινά εικόνες από το reality show της ζωής σου. Ώστε να υπάρχεις και να πουλάς. Αν δεν βγάλεις βίντεο για ένα μήνα , έχεις ξεχαστεί. Πέφτουν οι followers και τα views, πέφτει ο τιμοκατάλογος.

Δεν παράγουν τι-πο-τα.
Το προϊόν έχει ήδη παραχθεί και είναι οι ίδιοι και προσπαθούν με κάθε τρόπο να κάνουν τον εαυτό τους θελκτικό προς εκμετάλλευση.

Και θέλω να βάλω μια εξαίρεση κάπου εδώ όσον αφορά το YouTube. Όντως στο youtube μπορείς να κάνεις κάτι αξιόλογο. Δε θα αναλύσω τι βλέπει ο κόσμος, ποιους ανεβάζει ο κόσμος κτλ κτλ .

Καλά το tik tok δεν το σχόλιαζω καν.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Άρα ? Ένα έξτρα εισόδημα είναι ...... πολλοί ανεβάζουν στο ινστα φωτό ,stories κλπ αλλά λίγοι βγάζουν κέρδος από αυτό ......οι άλλοι απλά θέλουν τα μάτια του κόσμου -προσοχή

Καλά το tik tok δεν το σχόλιαζω καν
Το τικ τοκ είναι το καλύτερο και πιο έξυπνο app που έχει ανακαλυφθεί
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,877 μηνύματα.
Δεν παράγουν τι-πο-τα.

μα έτσι είναι στον καπιταλισμό :pardon:

πολλοί άνθρωποι βγάζουν (πολλά) λεφτά χωρίς να παράγουν ή να προσφέρουν τίποτα (χρήσιμο), ή παράγοντας "σκουπίδια", ή βάζοντας άλλους να δουλεύουν, κ.ο.κ.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Επειδή μπορείς δεις αρκετή πληροφορία μέσα σε λιγότερο χρονικό διάστημα και να φιλτράρεις ανάλογα

ΥΓ: Το τι βίντεο πετάει στον καθέναν αντικατοπτρίζει το τι θέλει να βλέπει ο καθένας .Κάποιοι θέλουν να βλέπουν κορίτσια να κάνουν twerk ,άλλοι να βλέπουν highlight μπάλας ,άλλοι content ψυχολογίας ,άλλοι content υγείας,άλλοι οικονομικά κλπ οπότε θα έχουν και την ανάλογη προβολή βίντεων .Το τικ τοκ είναι βασισμένο σε AI
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
E


Σημασία έχει ότι ξέβαψε το μπλε μαλλί της. :hehe:
Ενημερώθηκα...
Σπουδαία προσωπικοτητα δεν μπορώ να πω ,την είχα δει και τότε με την ιστορία της Τούντας και της Γεωργίας αλλά δυστηχως ο σκληρός μου δεν χώρα τέτοιες άχρηστες πληροφορίες ώστε να την θυμάμαι.....

Πραγματικα δεν ξέρω με ποια λογική μπορεί να ακολουθεί κάποιος μια τέτοια προσωπικότητα και κατα πόσο θα ξεχάσει και τα ελληνικά που ξέρει μαζί της :hmm:
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Οι influencers πουλάνε την επιρροή τους, την οποία αρκετές φορές χτίσανε μόνοι τους. Ούτε εύκολη δουλειά είναι, ούτε είναι δουλειά που μπορεί να την κάνει ο καθένας. Ο κόσμος όπως έρχεται, έτσι και φεύγει. Τα έξοδα και η κρατική φορολογία όμως όχι.

Όπως είπα εχτές σε άλλο θέμα το δύσκολο στο καπιταλισμό και την ελεύθερη αγορά δεν είναι να κάνεις ένα προιόν αλλά να το επικοινωνήσεις και να το κάνεις ευρύ γνωστό. Όταν ένα post ενός influencer οδηγεί σε ένα αριθμό Χ πωλήσεων αυτό δίνει αξία το post του και αυτή η αξία μπορεί να είναι μεγαλύτερη και από το μισθό όχι μόνο ενός ιατρού του ΕΣΥ αλλά και ενός ευρωβουλευτή.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top