Is Google making us stupid? Οι επιδράσεις του Internet στην ανάγνωση κειμένων

tulip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η philippa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Πρέπει να έχετε νιώσει και εσείς την επίδραση του εκτενούς web browsing στην ικανότητα συγκέντρωσης και εμβάθυνσης κατά την ανάγνωση ενός κειμένου.
Προσπαθώντας να διαβάσω το σχετικό άρθρο του Nicholas Carr, η υποψία εξαφανίστηκε και έγινε πια γεγονός. Ο τρόπος που επεξεργαζόμαστε τα άρθρα/κείμενα/βιβλία που μας παρουσιάζονται, έχει αλλάξει πολύ κατά την πάροδο των χρόνων. Μάλιστα, όσο πιο έντονη η δραστηριότητα μας online, τόσο πιο ευδιάκριτες οι επιπτώσεις. Λίγο οι φανταχτερές διαφημίσεις, λίγο τα popups από διάφορους messengers, μας έχουν μάθει να έχουμε το μυαλό μας σε διαρκή εγρήγορση, έτοιμοι να αντιδράσουμε και να ανταποκριθούμε σε οποιαδήποτε αλλαγή εμφανιστεί στις οθόνες μας, παράλληλα όμως στερώντας μας την ικανότητα να αφοσιωθούμε ολοκληρωτικά στην ανάγνωση ενός κειμένου, να ''βυθιστούμε'' δηλαδή σε αυτό. Είναι σαν να έχουμε θεσμοθετήσει κάποια όρια στον εγκέφαλό μας, απαγορεύοντας του να ασχοληθεί με ένα θέμα παραπάνω από κάποιο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, απαγορεύοντας του συγχρόνως τη δυνατότητα να ''ακολουθήσει'' και να εξελίξει οποιεσδήποτε σκέψεις του θα προέκυπταν ως αποτέλεσμα αυτών που διάβασε.


Υ.Γ. Δεν ήμουν σίγουρη για την κατηγοριοποίηση του θέματος, το έβαλα εδώ που είναι τα πιο...intellectual, γιατί με τα subcategories στον κλάδο ''Τεχνολογία'' δεν κόλλαγε.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Βασικά και στο κλασσικό βιβλίο μπορεί να μην είσαι συγκεντρωμένος για διάφορους λόγους. Ωστόσο το βιβλίο υπερτερεί για εμένα καθώς σημειώνω αυτά που θέλω. Θέμα αυτοσυγκέντρωσης είναι κυρίως. Πειρασμοί παντού υπάρχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Πρέπει να έχετε νιώσει και εσείς την επίδραση του εκτενούς web browsing στην ικανότητα συγκέντρωσης και εμβάθυνσης κατά την ανάγνωση ενός κειμένου.
Προσπαθώντας να διαβάσω το σχετικό άρθρο του Nicholas Carr, η υποψία εξαφανίστηκε και έγινε πια γεγονός. Ο τρόπος που επεξεργαζόμαστε τα άρθρα/κείμενα/βιβλία που μας παρουσιάζονται, έχει αλλάξει πολύ κατά την πάροδο των χρόνων. Μάλιστα, όσο πιο έντονη η δραστηριότητα μας online, τόσο πιο ευδιάκριτες οι επιπτώσεις. Λίγο οι φανταχτερές διαφημίσεις, λίγο τα popups από διάφορους messengers, μας έχουν μάθει να έχουμε το μυαλό μας σε διαρκή εγρήγορση, έτοιμοι να αντιδράσουμε και να ανταποκριθούμε σε οποιαδήποτε αλλαγή εμφανιστεί στις οθόνες μας, παράλληλα όμως στερώντας μας την ικανότητα να αφοσιωθούμε ολοκληρωτικά στην ανάγνωση ενός κειμένου, να ''βυθιστούμε'' δηλαδή σε αυτό. Είναι σαν να έχουμε θεσμοθετήσει κάποια όρια στον εγκέφαλό μας, απαγορεύοντας του να ασχοληθεί με ένα θέμα παραπάνω από κάποιο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, απαγορεύοντας του συγχρόνως τη δυνατότητα να ''ακολουθήσει'' και να εξελίξει οποιεσδήποτε σκέψεις του θα προέκυπταν ως αποτέλεσμα αυτών που διάβασε.


Υ.Γ. Δεν ήμουν σίγουρη για την κατηγοριοποίηση του θέματος, το έβαλα εδώ που είναι τα πιο...intellectual, γιατί με τα subcategories στον κλάδο ''Τεχνολογία'' δεν κόλλαγε.:/:

Αδύνατον για μένα τουλάχιστον να μελετήσω βιβλίο από το ίντερνετ. 'Αρθρα και μικρά κείμενα δεν έχω πρόβλημα. Δυστυχώς τα βιβλία αναγκάζομαι είτε να τα εκτυπώνω από το ίντερνετ, είτε να τα αγοράζω, γιατί έχω ένα κακό συνήθειο να μην μπορώ να διαβάσω αν δεν υπογραμμίσω, σημειώσω, σχολιάσω δίπλα, τσακίσω σελίδες, το πάρω και πάω να το διαβάσω ό,που θέλω και όποτε θέλω. Να συγκεντρώνομαι μπορώ με την ίδια ευκολία στην οθόνη όταν πρόκειται για ελληνικά βιβλία, αλλά τα ξενόγλωσσα ειδικά θέλω να τα εκτυπώνω. Ειδικά αυτά τα PDF είναι μαρτύριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skatoula14

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μυρτω!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,102 μηνύματα.
πρεπει να ειναι ελαχιστες οι περιπτωσεις που εχω καταφερει να συγκεντρωθω και να διαβασω κατι στο ιντερνετ-ειτε αυτο ειναι ολοκληρο κειμενο,ειτε ενα μικρο αρθρο...με ενοχλουν οι διαφορες εναλλαγες χρωματων η γραμματοσειρας στο κειμενο,οι διαφημισεις,ο συνεχης ηχος του υπολογιστη,το οτι πρεπει να ανεβοκατεβαζω τη σελιδα μεχρι να βρω τη γωνια απο την οποια με βολευει να διαβαζω και γενικα κουραζονται τα ματια μου...και γενικα αλλη "μαγεια" εχει το να διαβαζεις πχ ενα βιβλιο η μια εφημεριδα...(η μηπως ειμαι εγω πολυ περιεργη??:redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
....έτοιμοι να αντιδράσουμε και να ανταποκριθούμε σε οποιαδήποτε αλλαγή εμφανιστεί στις οθόνες μας, παράλληλα όμως στερώντας μας την ικανότητα να αφοσιωθούμε ολοκληρωτικά στην ανάγνωση ενός κειμένου, να ''βυθιστούμε'' δηλαδή σε αυτό. Είναι σαν να έχουμε θεσμοθετήσει κάποια όρια στον εγκέφαλό μας, απαγορεύοντας του να ασχοληθεί με ένα θέμα παραπάνω από κάποιο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, απαγορεύοντας του συγχρόνως τη δυνατότητα να ''ακολουθήσει'' και να εξελίξει οποιεσδήποτε σκέψεις του θα προέκυπταν ως αποτέλεσμα αυτών που διάβασε.
Δεν εχεις και αδικο. Αλλα και μια αναλογη εφημεριδα τυπου LIFO πχ να διαβασεις θα δεις οτι τα περισσοτερα αρθρα ειναι περικυκλωμενα απο χρωματα, σχηματα, λεζαντες, αλλα αρθρα κτλ Εχω διαβασει αρκετες φορες μικρα αρθρα και διαφορες κριτικες στο ιντερνετ απολυτα συγκεντρωμενος στο κειμενο τους. Το μονο που αλλαζει σχετικα μ'ενα τυπομενο κειμενο κι ενος online, και το πιο σημαντικο, ειναι η απουσια οθονης που γινεται κουραστικη απο ενα σημειο και μετα.
Οσο για το διαβασμα βιβλιων μεσα απο μια οθονη το θεωρω τραγικο γεγωνος.:P Ιλεος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Το έχω σκεφτεί πολλάκις ότι όταν περνάω πολύ ώρα διαβάζοντας στο computer αρχεία, είτε on line, είτε μετά από download, αποβλακώνομαι και δεν μπορώ να συγκεντρωθώ. Και η μαύρη αλήθεια είναι ότι, για την σχολή και τις εργασίες το κάνω συνέχεια, καθώς διαβάζω άρθρα που σπανιώς εκτυπώνω (και για οικολογικούς λόγους καθώς από τα περισσότερα με ενδιαφέρουν συγκεκριμένα κομμάτια, βλέπε abstract:P , αλλά κυρίως λόγω τσιγκουνιάς) και χρησιμοποιώ τα google books (δεν είναι καιροί για έξοδα:P ). Εδώ και κανά μήνα που έχω κόψει τις εργασίες και διαβάζω πολλά βιβλία, αν κατά βάση λογοτεχνίας, διαπιστώνω ότι τα επίπεδα συγκέντρωσης έχουν βελτιωθεί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Μικρά άθρα δεν έχω δεν πρόβλημα να διαβάσω... Βέβαια αν το μέγεθος ξεπερνιέται από κάποιο σημείο και μετά κατά πολύ, τα μάτια μου κουράζονται...Και τώρα τελευταία ακόμα περισσότερο..

Δεν θα μπορούσα να διαβάσω ποτέ βιβλίο online ή να το κατεβάσω έστω (αν και το δοκίμασα) γιατί είναι εξαιρετικά κουραστικό, και δεν έχεις την ίδια αίσθηση. Και επειδή και εγώ θέλω να σημειώνω ας πούμε κάτι που θα δω, να τσακίζω σελίδες, να επισημαίνω λέξεις-προτάσεις δεν με βολεύει καθόλου.
Αλλιώς να το κρατάς στα χέρια σου και να γυρίζεις σελίδες, και αλλιώς να κατεβάζεις το ποντίκι όλο και πιο κάτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Ο τρόπος που επεξεργαζόμαστε τα άρθρα/κείμενα/βιβλία που μας παρουσιάζονται, έχει αλλάξει πολύ κατά την πάροδο των χρόνων.

Αντιγράφω (τον εαυτό μου) από αλλού, μιας και τα τότε σχόλια μου φαίνεται να γράφτηκαν (ετεροχρονισμένα) για το post που ανέβασες τώρα, και μάλιστα με εξαιρετικά εύστοχη σειρά σκέψεων -εύγε tulip- που προσεγγίζουν το θέμα πολύπλευρα και όχι όπως εκ πρώτης όψης μοιάζει, δηλαδή εάν η αφοσίωση σκέψης στην μελέτη ενός "γραπτού" είναι τελικά απλώς θέμα προτίμησης, αρέσκειας ή έστω συνήθειας!

Έλεγα λοιπόν τότε, πως αν και η μεγαλύτερη ανακάλυψη της ανθρωπότητας είναι η γραφή (όχι η....αγία, μη παρεξηγηθώ) με την έννοια πως τίποτε δεν μπορεί να μετεξελιχθεί αν δεν υπάρχει κάποια "βάση" και η βάση μέσα σε εισαγωγικά η όχι, λειτουργει πάντα σαν υπόβαθρο στήριξης, έτσι η τεχνολογία προχωράει ακόμη και εις "βάρος" της ιδιας (της γραφής) και σε κάποια χρόνια από τώρα, τα βιβλία με την σημερινή τους μορφή θα τα βλέπει κάποιος μόνο στα μουσεία!
Δεν είναι δα μικρό πράγμα να έχεις την....εθνική βιβλιοθήκη της Ελλάδας δε στικάκι!!!!
Προσωπικά, βρίσκω πολύ βολικά τα εγχειρίδια οδηγιών σε μορφή pdf και φαντάζομαι ότι το ίδιο θα συνέβαινε αν διάβαζα και κάποιο λογοτεχνικό βιβλίο!
Όταν οι ολογραφικές "οθόνες" κυκλοφορήσουν στο εμπόριο, πάντα θα υπάρχουν κάποιοι να....αναπολούν τις lcd-tft που κοσμούσαν τα γραφεία τους! Για τις scart ούτε λόγος πια.... :P

Συνεχίζοντας σε παρόντα χρόνο, προσθέτω πως η ικανότητα του νου να εμβαθύνει κατανοώντας και αφομοιώνοντας, έχει πρωτίστως να κάνει με την δυνατότητα "απομόνωσης" των παραγόντων που του αποσπούν την προσοχή!
Το να κλειστεί κάποιος σε σκοτεινό και ηχομονωμένο θάλαμο, φωτίζοντας μόνο τις σελίδες του βιβλίου που μελετάει, αυτό δεν σημαίνει ότι θα έχει καλύτερα αποτελέσματα από το να το έκανε χρησιμοποιώντας μια οθόνη με χρώματα, που στις γωνίες της αναβοσβήνουν εισιτήρια για τον....παράδεισο!
Όχι όχι δεν εννοώ ότι είναι προσωπικό θέμα του καθενός, εννοώ πως το "κλειδί" βρίσκεται σε κείνη τη λέξη που είναι και η αιτία που...υπάρχουμε ακόμη σαν είδος
Την προσαρμοστικότητα και μάλιστα σε συλλογικό επίπεδο! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι πως ειναι αρκετα δυσκολο να συγκεντρωθεις για να διαβασεις κατι online... Βεβαια οταν θελησα να διαβασω ενα βιβλιο σε μορφη pdf τα καταφερα με αρκετη συγκεντρωση... Αφου βεβαια εκλεισα browsers και messengers...

Περα ομως απο την συγκεντρωση... Αλλη η μαγεια του να διαβαζεις ενα βιβλιο... εντελως διαφορετικη-και καλυτερη για μενα- αισθηση το να κρατας το βιβλιο να γυρνας τις σελιδες... Κι οσο κι αν ακουγεται αρρωστο..... ακομη και να το.............. μυριζεις... Εχει μια μαγικη αισθηση... Ειτε του καινουριου βιβλιου ή του πολυκαιρισμενου και πολυδιαβασμενου χαρτιου...

ΥΓ. Μην πληγωνετε τα βιβλια ρε παιδες:mad:... Ουτε γραφουμε πανω τους ουτε τσακιζουμε σελιδες... Κι αυτα τα καημενα πονανε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι πως ειναι αρκετα δυσκολο να συγκεντρωθεις για να διαβασεις κατι online... Βεβαια οταν θελησα να διαβασω ενα βιβλιο σε μορφη pdf τα καταφερα με αρκετη συγκεντρωση... Αφου βεβαια εκλεισα browsers και messengers...

Περα ομως απο την συγκεντρωση... Αλλη η μαγεια του να διαβαζεις ενα βιβλιο... εντελως διαφορετικη-και καλυτερη για μενα- αισθηση το να κρατας το βιβλιο να γυρνας τις σελιδες... Κι οσο κι αν ακουγεται αρρωστο..... ακομη και να το.............. μυριζεις... Εχει μια μαγικη αισθηση... Ειτε του καινουριου βιβλιου ή του πολυκαιρισμενου και πολυδιαβασμενου χαρτιου...

ΥΓ. Μην πληγωνετε τα βιβλια ρε παιδες:mad:... Ουτε γραφουμε πανω τους ουτε τσακιζουμε σελιδες... Κι αυτα τα καημενα πονανε...

Εδώ διαφωνώ. Δεν μπορώ να διαβάσω ένα βιβλίο χωρίς να σημειώσω αυτά που θέλω και θεωρώ σημαντικά, είτε αφορά λογοτεχνικό βιβλίο είτε σύγγραμμα πανεπιστημίου/σχολείου.
Αυτή θεωρώ πως είναι και η υπεροχή του βιβλίου έναντι των ηλεκτρονικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
[/B]Εδώ διαφωνώ. Δεν μπορώ να διαβάσω ένα βιβλίο χωρίς να σημειώσω αυτά που θέλω και θεωρώ σημαντικά, είτε αφορά λογοτεχνικό βιβλίο είτε σύγγραμμα πανεπιστημίου/σχολείου.
Αυτή θεωρώ πως είναι και η υπεροχή του βιβλίου έναντι των ηλεκτρονικών.

Με πληγωνεις... Αντε σχολειου/ πανεπιστημιου το καταλαβαινω... Κι εγω το ιδιο κανω... Αλλα γιατι το καημενο το λογοτεχνικο??? Τι σου εκανε????:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Είναι κάποιες ιδιαίτερες φράσεις που σου κάνουν εντύπωση. :)
Το λογοτεχνικό το είπα σαν παράδειγμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tulip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η philippa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Με πληγωνεις... Αντε σχολειου/ πανεπιστημιου το καταλαβαινω... Κι εγω το ιδιο κανω... Αλλα γιατι το καημενο το λογοτεχνικο??? Τι σου εκανε????:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(
Συμφωνώ. Τα λογοτεχνικά πρέπει να τα σεβόμαστε.
Εγώ κατέστρεψα το τρίτο βιβλίο απ'το LOTR επειδή κοιμόμασταν μαζί το βράδυ. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
και γιατι δεν τις σημειωνεις καπου αλλου που θα ειναι και πιο ευκολα προσβασιμες??? Σε ενα τετραδιο ας πουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Με πληγωνεις... Αντε σχολειου/ πανεπιστημιου το καταλαβαινω... Κι εγω το ιδιο κανω... Αλλα γιατι το καημενο το λογοτεχνικο??? Τι σου εκανε????:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(

Βασικά είναι όπως βολεύει τον καθένα.
Ας πούμε εμένα μου αρέσει να σημειώνω κάποιες φράσεις που θέλω να μου αποτυπωθούν και μετά το τέλος του βιβλίου...

Μπορεί να βάζω κάποια σημάδια που να μου ''δείχνουν'' κάτι που το καταλαβαίνω μόνο εγώ, ας πούμε...

Γενικά είναι όπως του αρέσει του καθενός...:/:
Και τα εξωσχολικά, για να μη μείνω απαραίτητα στα λογοτεχνικά, τα κάνεις δικά σου. Για μένα μπορεί να θεωρηθεί μια ''σχέση'' λ.χ:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ε δεν έχουμε πάντα αυτή την ευχέρια.
Εξάλλου μιλάω για βιβλία δικά μου, όχι που δανείζομαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Βασικά είναι όπως βολεύει τον καθένα.
Ας πούμε εμένα μου αρέσει να σημειώνω κάποιες φράσεις που θέλω να μου αποτυπωθούν και μετά το τέλος του βιβλίου...

Μπορεί να βάζω κάποια σημάδια που να μου ''δείχνουν'' κάτι που το καταλαβαίνω μόνο εγώ, ας πούμε...

Γενικά είναι όπως του αρέσει του καθενός...:/:
Και τα εξωσχολικά, για να μη μείνω απαραίτητα στα λογοτεχνικά, τα κάνεις δικά σου. Για μένα μπορεί να θεωρηθεί μια ''σχέση'' λ.χ:hmm:

Τεσπα... Λυσεις υπαρχουν για να μην πληγωνεις τα βιβλια αλλα οπως ειπες ειναι οπως του αρεσει του καθενος... Δεν μπορω να επιβαλω σε κανεναν να κρατα τα βιβλια αθικτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top