"Kάθε άνθρωπος που συναντάς κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Stratos7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Φοβάμαι...τους ανθρώπους

Αγαπώ.....τους ανθρώπους

Έχω χάσει.. την ελπίδα μου στους ανθρώπους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Φοβάμαι...τους ανθρώπους

Αγαπώ.....τους ανθρώπους

Έχω χάσει.. την ελπίδα μου στους ανθρώπους

Τίποτα δεν φοβάται ο άνθρωπος περισσότερο από το άγγιγμα του άγνωστου. Θέλουμε να βλέπουμε αυτό που απλώνει να μας αγγίξει, θέλουμε να το αναγνωρίζουμε ή τουλάχιστον να μπορούμε να το κατατάξουμε. Παντού ο άνθρωπος αποφεύγει την επαφή με το Ξένο. Τη νύχτα, ή, γενικότερα, στο σκοτάδι, ο τρόμος μιάς αναπάντεχης επαφής μπορεί να φτάσει ως τον πανικό. Ούτε καν τα ρούχα δεν μας δίνουν αρκετή σιγουριά, πόσο εύκολο είναι να σκιστούν, πόσο εύκολο είναι ο επιτιθέμενος να φθάσει ως τη γυμνή, λεία, ανυπεράσπιστη σάρκα του θύματος.
Όλες οι αποστάσεις που έχει δημιουργήσει ο άνθρωπος γύρω του υπαγορεύτηκαν απʼ αυτόν τον φόβο της επαφής…. Μόνον η μάζα μπορεί να λυτρώσει τον άνθρωπο απʼ αυτόν τον φόβο της επαφής. Είναι η μοναδική κατάσταση στην οποία αυτός ο φόβος μεταστρέφεται στο αντίθετό του. Για να γίνει αυτό χρειαζόμαστε την πυκνή μάζα, όταν ένα σώμα είναι σφιγμένο πάνω στʼ άλλο, μάζα πυκνή και ως προς τη ψυχική μας διάθεση, έτσι ώστε να μην προσέχουμε ποιος είναι αυτός που μας «στριμώχνει». Μόλις παραδοθούμε στη μάζα, δεν φοβόμαστε πια την επαφή μαζί της. Στην ιδανική περίπτωση της μάζας, ο καθένας νιώθει ίδιος με τους άλλους. Καμιά διαφορά δεν μετράει, ούτε η διαφορά των φύλων. Αυτός που μας στριμώχνει είναι σαν τον ίδιο τον εαυτό μας…( Απόσπασμα, από το «Μάζα και Εξουσία- Ελ. Κανέττι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Τίποτα δεν φοβάται ο άνθρωπος περισσότερο από το άγγιγμα του άγνωστου. Θέλουμε να βλέπουμε αυτό που απλώνει να μας αγγίξει, θέλουμε να το αναγνωρίζουμε ή τουλάχιστον να μπορούμε να το κατατάξουμε. Παντού ο άνθρωπος αποφεύγει την επαφή με το Ξένο. Τη νύχτα, ή, γενικότερα, στο σκοτάδι, ο τρόμος μιάς αναπάντεχης επαφής μπορεί να φτάσει ως τον πανικό.

Γιατί αυτό δεν ισχύει για μένα ; Δεν υπάρχει τίποτα πιο γοητευτικό και πανέμορφο από το άγνωστο και κυριολεκτικά και μεταφορικά. Από μικρό παιδάκι μπορούσα να περπατήσω μέσα στην ερημιά μέσα στη νύχτα χωρίς να με συνοδεύει κανείς, προμύνημα μιας ζωής που θα αναζητούσα σαν τρελλός και θα ερωτευόμουν ό,τι πιο ξένο. Αυτός ο τρόμος - αν ήταν τρόμος - έκσταση θα το έλεγα καλύτερα, ήταν από αυτά τα πράγματα που με έκαναν να νοιώθω ζωντανός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Γιατί αυτό δεν ισχύει για μένα ; Δεν υπάρχει τίποτα πιο γοητευτικό και πανέμορφο από το άγνωστο και κυριολεκτικά και μεταφορικά. Από μικρό παιδάκι μπορούσα να περπατήσω μέσα στην ερημιά μέσα στη νύχτα χωρίς να με συνοδεύει κανείς, προμύνημα μιας ζωής που θα αναζητούσα σαν τρελλός και θα ερωτευόμουν ό,τι πιο ξένο. Αυτός ο τρόμος - αν ήταν τρόμος - έκσταση θα το έλεγα καλύτερα, ήταν από αυτά τα πράγματα που με έκαναν να νοιώθω ζωντανός.

Εδώ ταιριάζει (μάλλον;) να πω: "Μακάριος όποιος δεν αγάπησε, για τον αγαπήσουν!"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Εδώ ταιριάζει (μάλλον;) να πω: "Μακάριος όποιος δεν αγάπησε, για τον αγαπήσουν!"

Δεν το κατάλαβα. Θα ήθελα περισσότερο να μου το εξηγήσετε. Εκτός αν εννοείτε ότι η έκσταση, η ένταση και το πάθος, εξοντώνουν την αγάπη. Εγώ αντίθετα πιστεύω ότι χωρίς αυτά η αγάπη πεθαίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Δεν το κατάλαβα. Θα ήθελα περισσότερο να μου το εξηγήσετε. Εκτός αν εννοείτε ότι η έκσταση, η ένταση και το πάθος, εξοντώνουν την αγάπη. Εγώ αντίθετα πιστεύω ότι χωρίς αυτά η αγάπη πεθαίνει.

Γι΄αυτό ακριβώς θεωρώ ότι είσαι "Μακάριος..."! Λέει κάπου αλλού: "Μακάριος όποιος δεν ελέγχεται από το Θεό". Κι ο Θεός, που δόξασε ο ΙΧ, είναι Θεός της έκστασης, της έντασης και του πάθους. Είναι απλά, "ζων Θεός", που κατοικοεδρεύει "εν πνεύματι και αληθεία"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Γι΄αυτό ακριβώς θεωρώ ότι είσαι "Μακάριος..."! Λέει κάπου αλλού: "Μακάριος όποιος δεν ελέγχεται από το Θεό".

Kαλά, εγώ τελευταία δεν ελέγχομαι ούτε από θεούς ούτε δαίμονες. Κατάσταση εκτός ελέγχου γενικά. Ciao κι ευχαριστώ για τη φιλοσοφική κουβέντα. Θα επανέλθω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Aγαπώ το φαγητό

Έχω χάσει το μέτρο στο φαγητό

φοβάμαι μην παχύνω κι άλλο :P


Sorry, το τόπικ είναι πολύ γλυκό αλλά δεν άντεχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gregory13

Νεοφερμένος

Ο Gregory13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Φοβαμαι τον εαυτο μου,την αχαριστια μου και μηπως μεινω μονος....................
Αγαπαω εναν ανθρωπο που δεν εχω κοντα μου γιατι το επελεξα και δεν μπορω να το αλλαξω.....
Εχασα ενα ανθρωπο που αγαπουσα και αγαπαω......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
φοβαμαι μη χασω τους γονεις μου και μεινω μονη μου...
αγαπαω τους πιο ''δικους'' μου ανθρωπους... αυτους που ξερω οτι με στηριζουν και με αγαπουν οπως κ γω...
και εχω χασει την ευκαιρια να ρθω πιο κοντα του... και φοβαμαι πως πια ειναι αργα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spider

Νεοφερμένος

Ο spider αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Ο καθενας νομιζω εχει τους φοβους του . εγω φοβαμαι γενικα το αγνωστο πιο πολλυ οσον αφορα θεματα υγειας και μετα τα αλλα ! αγαπω ολον τον κοσμο αρκει να μην με ενοχλει . δεν ειμαι ρατσιστης και δεν με νοαζει το πιστευω του καθε ενος αρκει να μην προσπαθησει να μου αλλαξει ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ . επισης αγαπω τον καλο τροπο ζωης με τα βασικα αγαθα .ΟΧΙ ΧΛΙΔΑ . εχω χασει τους γονεις μου και πιστεψτεμε ΠΟΝΕΣΕ ΠΟΛΥ !!!!!!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
φοβαμαι πολυ

αγαπω πολυ

εχασα πολλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Φοβάμαι πολλά πράγματα που θα έρθουν...

Αγαπώ πολύ εύκολα, και πολλούς ανθρώπους...

Έχασα πολλές ευκαιρίες στη ζωή μου, που θα ήταν σήμερα διαφορετική αν είχα τότε άλλα μυαλά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Φοβάμαι μήπως κάποια μέρα με παρατήσουν όλοι και μείνουν μόνοι τους

Αγαπώ τον εαυτό μου

Έχασα τα κλειδιά μου για χιλιοστή φορά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
φοβάμαι ή μάλλον τρέμω στην ιδέα πως κάποια μέρα θα ξυπνήσω και θα έχω χάσει την ακοή μου.

Αγαπώ περισσότερο και από τον ίδιο μου τον εαυτό την μαμά μου. Είναι ο άνθρωπος που μου έχει σταθεί από την αρχή no matter what.

Έχω χάσει την υπομονή μου και την εμπιστοσύνη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Φοβάμαι την απώλεια αγαπημένων μου προσωπων.
Αγαπώ την ζωή με τα σκαμπανεβάσματά της!!
Εχω χάσει κάτι πεδιλακια απο περσυ, και δεν τα βρισκω με τίποτα!!:P και την υπομονή μου πολλές φορές!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Φοβαμαι τον ιδιο μου τον ευατο.

Αγαπω τον ιδιο μου τον εαυτο.

Εχασα τον ιδιο μου τον εαυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Φοβάμαι τον θάνατο αγαπημένων μου ανθρώπων.
Αγαπώ την μαμά μου.
Έχασα την εμπιστοσύνη μου στους ανθρώπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lida Ι.

Νεοφερμένος

Η Lida Ι. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Άρτεμις (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Φοβάμαι στην σκέψη πως θα σταματήσω να ονειρευομαι!

Αγαπώ τις στιγμές δίπλα στην θάλασσα!

Έχασα την πίστη στον εαυτό μου, αλλά ευτυχώς την ξαναβρηκα νωρίς!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Φ ο β ά μ α ι την απώλεια.
Συγκεκριμένα εκείνη των αγαπημένων μου προσώπων.​

Α γ α π ώ την τωρινή μου ζωή.
Την άνεση, τη φροντίδα και τη θαλπωρή που προσφέρουν η οικογένεια και οι φιλίες.​

Έ χ ω χ ά σ ε ι αποσπάσματα του παλιού μου εαυτού.
Ό,τι απέμεινε αναγεννήθηκε λαμβάνοντας νέα μορφή. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top