Laptop και μπαταρία

Redman20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
όταν είναι το laptop στη μπρίζα με τον μετασχηματιστη πρέπει να βγάζω την μπαταρία?μήπως ξέρει κανεις?η να το φορτίζω με την μπαταρια και οταν γεμιζει να το βγαζω απο την μπριζα και να το χρησιμοποιω με την μπαταρια και τουμπαλην?εσεις τι κάνετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αυτό το άρθρο το βρίσκω κατατοπιστικότατο: https://www.cpusers.gr/showthread.php/242-Μύθοι-και-αλήθειες-για-τις-μπαταρίες-των-laptops

Το προαιώνιο ερώτημα: Να αποσυνδέω την μπαταρία όσο είναι στην πρίζα το laptop?
Εάν αφαιρείτε την μπαταρία όσο είναι στο ρεύμα, έχετε το πλεονέκτημα της μείωσης των μικροκύκλων φόρτισης. Επίσης η θερμοκρασία της μπαταρίας παραμένει χαμηλή, πράγμα που επίσης συμβάλλει στη μακροζωία της.
Ωστόσο χάνετε το πλεονέκτημα της εφεδρικής ενέργειας της μπαταρίας σε περίπτωση που η ΔΕΗ βάλει το χεράκι της. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να χάσετε δεδομένα (εκτός αν αγοράσετε UPS ως εφεδρική πηγή ενέργειας)

Εάν αφήνετε την μπαταρία στο Laptop όσο είναι στο ρεύμα, έχετε το πλεονέκτημα της εφεδρικής πηγής ενέργειας σε περίπτωση διακοπής του ρεύματος ή πτώσης τάσης.
Είναι επίσης πιο βολικό σε περίπτωση που θέλετε συχνά να παίρνετε το laptop εκτός σπιτιού να μη χρειάζεται να βάζετε/βγάζετε τη μπαταρία.
Η μπαταρία τέλος δε χρειάζεται ζέσταμα, όπως αν την αποθηκεύατε στο ψυγείο.
Ωστόσο, η μπαταρία σας θα χάνει έτσι σε χωρητικότητα απ' τους μικροκύκλους φόρτισης/αποφόρτισης, ενώ και λόγω της αυξημένης θερμοκρασίας της απ' τη χρήση του ρεύματος θα επιταχυνθεί η γήρανση της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Redman20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
ναι το έχω διαβάσει εσύ στο δικο σου τι κάνεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Δηλαδή μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Εγώ το έχω στην πρίζα με την μπαταρία μέσα καθώς δεν έχω βλέψεις να τον μεταφέρω κάπου που δεν θα έχω ρεύμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Redman20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
ναι αμα το έχεις ολη την ώρα με την μπαταρια..είναι φαντασου σαν να έχεις το κινητο ολη την ώρα σε φορτιση ετσι μειώνεται η ζωη της..εγω δεν ξερω τι να κάνω αμα το έχω χωρις μπαταρια και γίνει μια διακοπή μπορει να καεί..γιαυτο προτειμώ μπριζα μαζι με μπαταρια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δηλαδή μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα:P
Ναι!
Ωστόσο αν θέλεις να τον μεταφέρεις κάπου χωρίς ρεύμα, άρα να έχεις οκ την μπαταρία σου, βγάζεις την μπαταρία και το λειτουργείς με ups και την πρίζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Redman20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
ομως το ups κοστιζει παραπανω απο τι μια νεα μπαταρια απο οσο ξερω..εγω το εχω παντως με την μπριζα και μαζι την μπαταρια..δεν ξερω τι να κανω ομως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Δεν υπάρχει λόγος να βγάζεις τη μπαταρία όταν το έχεις στο ρεύμα. Μπορεί να έχουν δίκιο οι λεπτολόγοι ότι έτσι μειώνεις κάπως τη ζωή της μπαταρίας. Όμως η μπαταρία ότι και να κάνεις 3 χρόνια θα κρατήσει. Όταν δηλαδή θα παίρνεις καινούργιο laptop. Άρα μην σκοτίζεσαι με τέτοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
ομως το ups κοστιζει παραπανω απο τι μια νεα μπαταρια απο οσο ξερω..εγω το εχω παντως με την μπριζα και μαζι την μπαταρια..δεν ξερω τι να κανω ομως
Noμίζω πως είναι φθηνά, γύρω στα 20? μου είχαν πει, ενώ η μπαταρία κάνει 100?.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Σημείωση της ΟΔ:
Το τόπικ μετακινήθηκε στη κατηγορία "Υπολογιστές" του e-steki ετσί ώστε να δοθεί η ευκαιρία να ακουστούν περισσότερες απόψεις.

Ευχαριστούμε για την κατανόηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δεν υπάρχει λόγος να βγάζεις τη μπαταρία όταν το έχεις στο ρεύμα. Μπορεί να έχουν δίκιο οι λεπτολόγοι ότι έτσι μειώνεις κάπως τη ζωή της μπαταρίας. Όμως η μπαταρία ότι και να κάνεις 3 χρόνια θα κρατήσει. Όταν δηλαδή θα παίρνεις καινούργιο laptop. Άρα μην σκοτίζεσαι με τέτοια.
Εκεί που κρατάει όμως 2 ώρες πέφτει στη μισή ώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavrialena_Kal

Νεοφερμένος

Η Σταυριαλένα Γκόντζου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
:hmm:μια ερωτηση.πριν 3 μηνες περιπου,πηγα να ανοιξω το laptop μ(εχόντας με την μπαταρια και το ρευμα) και κανονικα μ εβγαζε "φωρτηση των windows 7".
Oμως,οταν ερχοταν η στιγμη να βαλω τον κωδικο προσβασης,μου εκλεινε η οθονη.Τωρα εχω το laptop συνδεδεμενο με το ρευμα.Να δοκιμάσω να βαλω την μπαταρια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Μπρος γκρεμός και πίσω...ρεύμα! :P

Τελικά πρέπει να βγάζουμε την μπαταρία όταν λειτουργούμε με το καλώδιο; Κάνει καλό στην μπαταρία να ξεφορτίζει και να επαναφορτίζει πλήρως όταν το λαπτοπ είναι κλειστό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δεν κάνει να αποφορτίζεται πλήρως γιατί χάνει κύκλους ζωής.
Κάπου το ανέφερα, θα ψάξω και θα σου πω.

Edit: #2 post.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μπρος γκρεμός και πίσω...ρεύμα! :P

Τελικά πρέπει να βγάζουμε την μπαταρία όταν λειτουργούμε με το καλώδιο; Κάνει καλό στην μπαταρία να ξεφορτίζει και να επαναφορτίζει πλήρως όταν το λαπτοπ είναι κλειστό;
Έτσι μου είχαν πει κι εμένα να κάνω από το κατάστημα, αλλά ποτέ δεν το έκανα. Όταν ήρθε μετά από καιρό τεχνικός στο σπίτι από τη Dell για μια επισκευή, μου είπε: "Δεν πιστεύω να βάζεις και να βγάζεις τη μπαταρία;"
Η μπαταρία πάντως ψόφησε μετά από χμ... 3 χρόνια και πήρα άλλη γιαλαντζί. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Εμένα για τις 2-3 πρώτες αποφορτίσεις μου το είπαν αυτό. Όπως και στα κινητά δηλαδή. Αλλά επειδή σίγουρα θα χρειαστεί κάποια στιγμή να το χρησιμοποιήσω χωρίς την παροχή ρεύματος,πρέπει να βρω μία λύση να διαρκέσει η μπαταρία όσο γίνεται παραπάνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Το φορητό που είχα για 3,5 χρόνια είχε τσακωθεί με τη μπαταρία του από νωρίς:(:(:( μεγάλη πίκρα.

Το τωρινό δε δείχνει ανησυχητικά σημάδια, αλλά ακόμα κι αν δεν έχω πρόβλημα παροχής, να το δουλεύω χωρίς ρεύμα κάποιες φορές για να κάνει γυμναστική η μπαταρία:confused:?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Μπρος γκρεμός και πίσω...ρεύμα! :P

Τελικά πρέπει να βγάζουμε την μπαταρία όταν λειτουργούμε με το καλώδιο; Κάνει καλό στην μπαταρία να ξεφορτίζει και να επαναφορτίζει πλήρως όταν το λαπτοπ είναι κλειστό;
Μία καλή λύση είναι, όταν το ανοίγεις να το έχεις για μισή ώρα μόνο με την μπαταρία ώστε να αποφορτιστεί λίγο και μετά να το συνδέσεις με το ρεύμα, εκτός αν το έχεις όλο το 24ωρο ανοιχτό.
Τότε καλό θα ήταν να το έβγαζες που και που από την μπρίζα για κανένα μισάωρο ή μία ώρα και μετά ξανά στην πρίζα, έτσι δεν κινδυνεύει από υπερφόρτιση η μπαταρία και ούτε την αφήνεις να αδειάζει τελείως, κάτι που την χαλάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Άμα υπερφορτιστεί τι παθαίνει; :confused:
Πόσο πρέπει να διαρκεί μια ''υγιής'' μπαταρία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top