Laptop του 2010...Windows 10 ή Linux/Ubuntu;

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,971 μηνύματα.
Καλησπέρα! Όπως καταλαβαίνετε από τον τίτλο είμαι κάτοχος του Sony Vaio VPCEB1S1E, μοντέλο του 2010! Ήρθε με Windows 7 original προεγκατεστημένα και με 4GB RAM, Core i5...Το 2015 το αναβάθμισα δωρεάν στα Windows 10 και μέχρι το 2019 το λάπτοπ πήγαινε πολύ καλά...σημειωτέον, δεν έχω αναβαθμίσει στη max ram 8GB και δεν έχω βάλει SSD. Από το 2019 έκανε νερά όμως το λειτουργικό και έτσι ξαναέκανα clean install τα Windows 10...ξαναέπαιζε καλά μέχρι πριν 4-5 μήνες, ώσπου τώρα στο boot με πετάει στο μενού με τρόπους επίλυσης, troubleshooting, system recovery κτλπ...η ίδια ιστορία δηλαδή...έτσι και εγώ σκέφτομαι επειδή είναι καλό λάπτοπ να καθαρίσω το ανεμιστηράκι, να βάλω θερμοαγώγιμη πάστα νέα, δε ξέρω αν αξίζει να προσθέσω ακόμα 4GB Ram τώρα και να τη φτάσω στο max, στα 8... και λέω να του βάλω έναν SSD δίσκο! Απλά δε ξέρω από εδώ και πέρα τι να κάνω να του βάλω Windows 10 Home με αυτές τις τεχνικές αναβαθμίσεις, που ίσως γίνει πιο stable, απλά φοβάμαι μη γίνει βαρύ το λειτουργικό με τις συνεχόμενες ενημερώσεις. Πάντως μέχρι το 2025 διάβασα θα υποστηρίζονται τα Win10...ή να του βάλω Linux Mint ή Ubuntu, που είναι ελαφριά λειτουργικά, απλά δε μου πάει η καρδιά να αποχωριστώ τα Windows από το λάπτοπ γιατί ήταν πολύ καλό μοντέλο :D
Πάντως το συγκεκριμένο λάπτοπ, καθαρά για οικιακή χρήση το έχω, είναι το 2ο... Τι μου προτείνετε να κάνω;;
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορεί ο σκληρός να έχει θέμα ή να υπάρχει άλλο βαρύτερο θέμα hardware για να στα βγάζει αυτά, δεν είναι θέμα των windows 10 αφού παλιά έτρεχαν οκ και τώρα τα έβαλες εκ νέου. Οπότε με κάποιο τρόπο θα πρέπει να βρεις ποιο είναι αυτό το θέμα. Αν λυθεί, ναι αν δεν θες να αναβαθμίσεις, τότε σίγουρα αξίζει παραπάνω ram και ssd λογικά θα πληρώσεις λιγότερο από 50 και για τα 2 μαζί
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,971 μηνύματα.
Για την επιλογή Linux ή Ubuntu τι πιστεύεις;
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,504 μηνύματα.
Για την επιλογή Linux ή Ubuntu τι πιστεύεις;
Χωρίς διάθεση επίδειξης ή επικριτικότητας:

Linux - Ο πυρήνας όλων των λινουξοειδών λειτουργικών άρα και του Ubuntu. Ακόμα και το Android στο κινητό σου linux ειναι.

Πάμε παρακάτω, χωρίς να είμαι ειδικός:

Καταρχάς όταν (αν ισχύει κάτι τέτοιο) το υλικό διαμαρτύρεται, θα διαμαρτύρεται πιθανότατα universally σε όλα τα λειτουργικά, εκτός κι αν πια κάτι κάνεις και γίνεται corrupted η εγκατάσταση των Windows 10 (δε μας δίνεις και πολλές πληροφορίες)

Εγω στη θέση σου πριν ξηλώσω τα Win, θα κοίταγα να δω αν ο δίσκος μου έχει θεματάκι ή κάποιο άλλο υλικό, ειδικός δεν είμαι στο θέμα ξαναλέω, αλλα αυτό θα έκανα.

Τώρα αν δίσκος μνήμες και λοιπά βγουν εντάξει και θες να κάνεις και το πειραματάκι σου με το Linux, προχώρα άφοβα, αρκεί να μην είναι λάπτοπ πρώτης γραμμής (για παραγωγικότητα/εργασία/μόνιμος υπολογιστής) που να το θες να παίζει με τη μια ΤΑ ΠΑΝΤΑ (αν και κάποιες διανομές το καταφέρνουν άνετα πια)

Και συγγνώμη που θα στο πω αλλά ο επεξεργαστής σου είναι ο ι5-430M ένα διπύρηνο legacy σαπάκι, οι μνήμες 1066 DDR3, και η 5650 1GB το ίδιο. Αν πας να βάλεις Ubuntu 21.04 hirsute, παίζει να πάρεις τον εγκέφαλό σου παραμάσχαλα χειρότερα από τα Windows 10 (εικασία κάνω, δεν ξέρω, να διαβάσεις τι αποτύπωμα αφήνει το λειτουργικό).

Παίξε με διάφορες διανομές με ελαφριά Desktop Environments ή Window Managers. Διάβαζε και δοκίμαζε και πειραματίσου, δεν υπάρχει μπούσουλας.

Ξεκίνα από δω:


Η λίστα στα δεξιά δίνει ενδεικτικά κάποιες καλές επιλογές πχ MX Linux σε debian stable με επιλογή DE το XFCE, ή το arch based Manjaro κλπ.

Παίξε, μάθε, it's fun.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Καλησπέρα! Όπως καταλαβαίνετε από τον τίτλο είμαι κάτοχος του Sony Vaio VPCEB1S1E, μοντέλο του 2010! Ήρθε με Windows 7 original προεγκατεστημένα και με 4GB RAM, Core i5...Το 2015 το αναβάθμισα δωρεάν στα Windows 10 και μέχρι το 2019 το λάπτοπ πήγαινε πολύ καλά...σημειωτέον, δεν έχω αναβαθμίσει στη max ram 8GB και δεν έχω βάλει SSD. Από το 2019 έκανε νερά όμως το λειτουργικό και έτσι ξαναέκανα clean install τα Windows 10...ξαναέπαιζε καλά μέχρι πριν 4-5 μήνες, ώσπου τώρα στο boot με πετάει στο μενού με τρόπους επίλυσης, troubleshooting, system recovery κτλπ...η ίδια ιστορία δηλαδή...έτσι και εγώ σκέφτομαι επειδή είναι καλό λάπτοπ να καθαρίσω το ανεμιστηράκι, να βάλω θερμοαγώγιμη πάστα νέα, δε ξέρω αν αξίζει να προσθέσω ακόμα 4GB Ram τώρα και να τη φτάσω στο max, στα 8... και λέω να του βάλω έναν SSD δίσκο! Απλά δε ξέρω από εδώ και πέρα τι να κάνω να του βάλω Windows 10 Home με αυτές τις τεχνικές αναβαθμίσεις, που ίσως γίνει πιο stable, απλά φοβάμαι μη γίνει βαρύ το λειτουργικό με τις συνεχόμενες ενημερώσεις. Πάντως μέχρι το 2025 διάβασα θα υποστηρίζονται τα Win10...ή να του βάλω Linux Mint ή Ubuntu, που είναι ελαφριά λειτουργικά, απλά δε μου πάει η καρδιά να αποχωριστώ τα Windows από το λάπτοπ γιατί ήταν πολύ καλό μοντέλο :D
Πάντως το συγκεκριμένο λάπτοπ, καθαρά για οικιακή χρήση το έχω, είναι το 2ο... Τι μου προτείνετε να κάνω;;

καλά το σκέφτεσαι, φύσημα, συμπήρωμα RAM και SSD απαραίτητα για να μη καταλήξει το laptop για σουβερ

Το λειτουργικο παίζει ρόλο ανάλογα πού βρίσκεται το bottleneck, αν τα παζει η cpu απ΄τα 150 processes που τρέχουν από πίσω το να βάλεις linux έχει νόημα. Αν έχει βγάλει bad sectors ο σκληρός πας για αλλαγή (αν κολλάει όπως πας να ανοίγεις εφαρμογές ή αρχεία, ανοίξεις task manager και το Ι/Ο latency είναι στα 3.000ms). Αν φρακάρει η RAM (πολύ πιθανό) και ως αποτέλεσμα αργεί ούτε εκεί σε σώνει το λειτουργικό αναγκασστικά θες περισσότερη.

Αν παρ' όλα αυτά θες να πας σε linux που δεν είναι κακή ιδέα αν δεν βαριέσαι να ψαχτείς λίγο, ψάξε πρώτα το laptop σου στο internet να δεις τι υποστήριξη έχει από drivers και έχε υπόψη πως μπορεί να έχεις κάποια μείωση στην αυτονομία, αν και λογικά 10 χρονών laptop μόνιμα στη πρίζα θα ναι όπως και να χει. Δες το mx linux που λενε πιο πάνω ή ίσως κάποιο flavor του ubuntu με lxde.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top