Macbook ή όχι;

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
To hdmi πέθανε

Lol... το hdmi δεν πέθανε, ούτε κατά διάνοια. Το 99.9999% των συσκευών χρησιμοποιούν hdmi και για την apple δεν θα αλλάξει κανένας. Δυστυχώς η apple στην κατηφόρα που έχει πάρει τελευταία προσπαθεί στον βωμό της "πρωτοτυπίας" και της "καινοτομίας" να φέρει κούφιες πατέντες και το βλέπει όλος ο κόσμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Το HDMI με ποια λογική πέθανε? Εδώ ακόμα υπάρχουν πολλές συσκευές που χρησιμοποιούν VGA. USB-C πάλι έχω δει ελάχιστα πράγματα να χρησιμοποιούν, και το Nexus που πήρα είναι γιγάντιο pain in the ass γιατί δεν είναι συμβατό με τα περισσότερα αξεσουάρ. Ευτυχώς που έχει ακόμα headphone jack και τουλάχιστον δεν χρειάζεται να αγοράσω ακουστικά με το νεφρό που μου έμεινε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Lol... το hdmi δεν πέθανε, ούτε κατά διάνοια..
Το HDMI με ποια λογική πέθανε? Εδώ ακόμα υπάρχουν πολλές συσκευές που χρησιμοποιούν VGA. USB-C πάλι έχω δει ελάχιστα πράγματα να χρησιμοποιούν, και το Nexus που πήρα είναι γιγάντιο pain in the ass γιατί δεν είναι συμβατό με τα περισσότερα αξεσουάρ. Ευτυχώς που έχει ακόμα headphone jack και τουλάχιστον δεν χρειάζεται να αγοράσω ακουστικά με το νεφρό που μου έμεινε.


To usb c υποστηρίζει hdmi όπως και vga . Χρειάζεται έναν αντάπτορα χωρίς extra hardware και τίποτα άλλο.

To hdmi όσο κράτησε ήταν πολύ καλό αλλά έχει δυο μεγάλα αρνητικά
1)"δεν φορτίζει". Με τη usb-c μπορεί να φορτίζει το macbook ενώ το έχεις συνδεμένος στην tv.
2) Επίσης ενώνεται μόνο με μια οθόνη. Όταν ο άλλος θέλει να το ενώσει σε 3 οθόνες ταυτόχρονα τι κάνει με 1 hdmi;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

Yolandi

Νεοφερμένος

Η Yolandi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Τζάμπα λεφτά τα Μακ. Το Linux είναι πολύ καλύτερο και free. Αλλά καταλαβαίνω πως αν είσαι εταιρικός σκλάβος δεν έχεις άλλη επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
έχεi πλάκα γιατί παίρνεις και το γραφικό το στυλ. εταιρικός σκλάβος λέει ο θεός κλαίω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Γιατί γίνεσαι εταιρικός σκλάβος?Σε εξαναγκάζει η apple?Εγω προσωπικά δεν είχα ποτέ μου συσκευή της apple πέρα απο ενα ipod που είχα κερδίσει πριν χρόνια απο την coca cola.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
έχεi πλάκα γιατί παίρνεις και το γραφικό το στυλ. εταιρικός σκλάβος λέει ο θεός κλαίω :P

Δεν καταλαβαίνω ποιο γραφικό στυλ εννοείς. Η ανατροπή του καπιταλισμού περιλαμβάνει το προλεταριάτο να ξεσηκωθεί ενάντια σε αφεντικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ta linux (ubuntu) τα δούλεψα για 6 μήνες πριν περάσω τα windows 10. Σε αυτούς τους 6 μήνες δε μπορούσα ούτε ρυθμίσω καθώς πρέπει το σκάνερ μου. Μου κολλούσε ο υπολογιστής μου κάθε λίγο λόγω κακής διαχείρισης μνήμης ενώ είχε ένα σωρό bugs. Ενώ δε μπορούσα να κάνω κάποια βασικά πράγματα στον υπολογιστή μου.

Πλέον πιστεώ πως τα ubuntu είναι για τους πληρφορικούς και τους ημμυ όσο είναι στην σχολή για καθημερινό χρήστη απλά δε κάνουν και πιστεύω ούτε για τον επαγγελματία δε κάνουν.

Μετά έβαλα τα windows 10 και κάπως φτιάχτηκε ενώ με τα aniversary το σύστημα μου απογειώθηκε....

Έχει γίνει φοβερή δουλειά από την Microsoft στον τομέα της χρηστικότητας. Πλέον δε χρειάζομαι ούτε antivirus (έχω μόνο το adquard περασμένο) και είμαι ήσυχος.


Τα μακ πιστεύω ότι είναι καλά για τον επαγγελματία που δεν ασχολείται με πληροφορική που απλά θέλει έναν υπολογιστή να κάνει την δουλειά του χωρίς να ανησυχήσει για ιούς και troJan.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Τζάμπα λεφτά τα Μακ. Το Linux είναι πολύ καλύτερο και free. Αλλά καταλαβαίνω πως αν είσαι εταιρικός σκλάβος δεν έχεις άλλη επιλογή.

Και το OSX δωρεάν είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Τζάμπα λεφτά, όπως και τα iPhone... !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Τζάμπα λεφτά, όπως και τα iPhone... !

Ίσως τώρα. Αλλά πιο παλιά ήταν τοπ ποιότητα. Είχες apple, είχες ότι χρειάζεσαι.
Πλέον, με τα ίδιο λεφτά παίρνεις καλύτερα προιόντα.

Αλλά και πάλι, η σύγκριση apple με άλλες εταιρίες δεν είναι εντελώς σωστή. Η apple δεν προσφέρει μόνο προιόντα αλλά και υπηρεσίες π.χ. σερβις, παρα πολλές εφαρμογές κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ξαναλέω ότι ενώ κράζω την apple θεωρώ ότι κάποιος developer θέλει να έχει mac ώστε να μην αποκλείει όσους χρησιμοποιούν iphones από τις εφαρμογές του. Διαφωνώ με την πολική και το pricing policy της apple, αλλά αν πουλάς εφαρμογές σε παγκόσμιο επίπεδο αναγκαστικά παίρνεις ένα mac. Πέρα από developers που δουλεύουν σε παγκόσμιες εφαρμογές και ίσως designers όμως δεν έχει κάποιος δικαιολογία να πάρει mac, μόνο να πετάξει λεφτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Ta linux (ubuntu) τα δούλεψα για 6 μήνες πριν περάσω τα windows 10. Σε αυτούς τους 6 μήνες δε μπορούσα ούτε ρυθμίσω καθώς πρέπει το σκάνερ μου. Μου κολλούσε ο υπολογιστής μου κάθε λίγο λόγω κακής διαχείρισης μνήμης ενώ είχε ένα σωρό bugs. Ενώ δε μπορούσα να κάνω κάποια βασικά πράγματα στον υπολογιστή μου.

Πλέον πιστεώ πως τα ubuntu είναι για τους πληρφορικούς και τους ημμυ όσο είναι στην σχολή για καθημερινό χρήστη απλά δε κάνουν και πιστεύω ούτε για τον επαγγελματία δε κάνουν.

Τρέχω Ubuntu σε λάπτοπ του 2009 απ' το 2012, δεν έχω καμία σχέση με πληροφορική (απλά ξέρω αγγλικά και να χρησιμοποιώ το google) και δεν είχα ποτέ θέμα. Πιο καθημερινός χρήστης από μένα δεν παίζει να υπάρχει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Γενικα εξαρτάται και από το επαγγελμα που κάνεις το αν θα πάρεις mac ή άλλο λάπτοπ με windows. Eσεις εδώ οι περισσότεροι ασχολείστε με την πληροφορική και οκ,μάλλον στον τομέα σας αυτά που προσφέρει το mac είτε δεν σας χρειάζονται,είτε δεν σας εντυπωσιάζουν. Σε άλλους τομείς όμως,στην αρχιτεκτονική,σε γραφιστικές τέχνες,τα mac προσφέρουν σημαντικά εργαλεία. Και μην ξεχνάμε ότι είναι παααρα πολύ ελαφριά, και όταν χρειάζεται να κουβαλάς μαζί σου λαπτοπ συνέχεια για τις εργασίες σου,για παρουσιασεις,κτλ,σου κάνουν τη ζωή λίγο πιο εύκολη. Σε συνέδριο που συμμετείχα εθελοντικά,ΟΛΟΙ οι σύνεδροι, οι περισσότεροι στον τομέα της αρχιτεκτονικής, είχαν mac. Και φυσικά δεν τους αφήναμε να συνδέσουν το λαπτοπ τους με τον προτζέκτορα, γιατί και να θέλαμε δεν θα μπορούσαμε έτσι και αλλιώς,καθώς χρειαζομασταν τον αντάπτορα. Αλλά μου έκανε εντύπωση που όλοι χρησιμοποιούσαν mac και εμείς εδώ στην Ελλάδα ακόμα επιμένουμε στα windows (εμ οκ,είναι και τα λεφτά ενας σημαντικός παραγοντας που το επηρεάζει αυτό :P ) Οπότε πριν πέσετε όλοι να κράξετε την apple,δειτε το πράγμα λιγο πιο σφαιρικά.Δεν είναι μόνο οι προγραμματιστές αυτοί που δουλεύουν όλοι μέρα πάνω από ένα pc. Όταν χρειάζεσαι άπειρα προγράμματα για επεξεργασία φωτογραφιών,σχέδια,3d modelling κτλ κτλ και πρέπει να τρέχουν όλα αυτα ταυτόχρονα (περιττό να σας πω ποσο βαριά είναι),αναζητάς το καλύτερο. Στο κινητό τουλάχιστον,εγώ επιμένω σε iPhone γιατί ανταποκρίνεται παααρα πολύ γρήγορα,έχει εξαιρετική κάμερα και το deisgn του,όχι μόνο σαν συσκευή αλλά και στο λειτουργικό του,είναι πολύ καθαρό. Μια φορα χρησιμοποιησα Android,και έκλαιγα τα λεφτά που έδωσα.Βλέπω και από τους φίλους μου κιόλας που τα κινητα τους κολλάνε συνέχεια,ή είναι αρκετά αργά. Από το να δώσω ενα σεβαστό ποσο για να παρω ενα Android της προκοπής,προτιμώ να δώσω τα ίδια χρήματα ή έστω και κατι παραπάνω για να πάρω ένα iPhone που ξέρω ότι δεν θα με απογοητεύσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
όλες οι καινούργιες επαγγελματικές σειρές πλέον ίσως εκτός από κάτι μπαούλα της lenovo είναι το ίδιο ελαφριές και λεπτές. Μη ξεχνάμε πως μιλάμε και για ένα pricetag 1800+

Από ακαδημαϊκούς κλπ δε βγάζεις άκρη και σε εμάς υπάρχουν καθηγητές που κυκλοφορούν με mac κι άλλοι που τα βρίζουν πιο πολύ θέμα προτίμησης είναι. με τις σχεδιαστικές εφαρμογές βέβαια δε ξέρω τι παίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Έλλειψη θύρας SD; Μήπως φταίνε οι εταιρείες των ψηφιακών φωτογραφικών μηχανών;


macbook-pro-2-thunderbolt-ports
Όταν πολλοί καταναλωτές, μέσα σε αυτούς και εμείς, μάθανε πως τα νέα MacBook Pro δεν θα έχουν μια θύρα SD κάρτας αισθάνθηκαν το λιγότερο αμήχανα.
Αυτό γιατί οι SD κάρτες εδώ και πάρα πολλά χρόνια αποτελούν τον γρηγορότερο τρόπο για μεταφέρει κάποιος τα ψηφιακό τους περιεχόμενο από μια κάμερα σε έναν υπολογιστή.
Στα νέα MacBook Pro πλέον οι χρήστες τους θα πρέπει να χρησιμοποιήσουν ένα dongle USB-C σε SD Card. Όχι δεν είναι κανένα τρομερό έξτρα κόστος και αυτοί οι αντάπτορες δεν είναι μεγάλοι και έτσι εύκολα μπορείτε να έχετε έναν στον εξοπλισμό σας. Σίγουρα δεν είναι κάτι ιδανικό αλλά θα πρέπει να το συνηθίσουμε.
Πόσο όμως πρέπει να είμαστε εκνευρισμένοι με την Apple για αυτό; Η εταιρείες πίσω από τις ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές είχαν χρόνια για να καινοτομήσουν σε αυτό τον τομέα και απλά απέτυχαν και μάλιστα παταγωδώς.
Ακόμη και νέα μοντέλα της αγοράς που έχουν κυκλοφορήσει τα τελευταία 5 χρόνια δεν έχουν καινοτομήσει καθόλου σε αυτό τον τομέα. Αντί αυτού έχουμε USB 3.x συνδέσεις που είναι πολύ αργές ή ακόμη χειρότερες επιλογές ασύρματης μεταφοράς. Έτσι λοιπόν οι περισσότεροι επαγγελματίες και όχι μόνο έχουν αναγκαστεί να στηρίζονται στην SD κάρτα.
Σκεφτείτε να θέλετε να μεταφέρετε 10 GB 4K βίντεο μέσω μιας θύρας USB 2.0 – Απλά δεν το κάνεις. Εν συνεχεία σκεφτείτε πόσο καιρό έχουν γίνει διαθέσιμες οι θύρες USB 3.x; Είναι λοιπόν ξεκάθαρο πως οι εταιρείες ψηφιακής κάμερας αργούν πάρα πολύ να προχωρήσουν σε κάποια καινοτομία.
Ο Phil Schiller όπως θα διαβάσετε και σε προηγούμενο άρθρο μας ανέφερε για αυτό το θέμα πως η εν λόγω SD θύρα κάνει ένα μηχάνημα σαν το MacBook να μοιάζει μη αρμονικό και πως αν και το σκεφτήκανε πολύ αποφάσισαν τελικά να προχωρήσουν στην αφαίρεση αυτής της θύρας.
Δεν μπορούμε να πούμε πως έχει και πολύ άδικο σε αυτό το σημείο. Επίσης να προσθέσουμε πως όσοι χρησιμοποιούν τακτικά SD κάρτες γνωρίζουν πως κάποια στιγμή ο αριθμός τους αυξάνεται δραματικά ενώ παράλληλα κάποιες από αυτές μετά από ένα διάστημα χρήσης μπορεί να μην είναι καν λειτουργικές μιας και έχουν μια ευπάθεια σε φθορές διαφόρων ειδών.
Βέβαια για να είμαστε αντικειμενικοί ο Schiller προσπαθεί να δικαιολογήσει αυτή την απόφαση τονίζοντας πως οι σύγχρονες κάμερες έχουνε δυνατότητες ασύρματης μεταφοράς δεδομένων. Αν κάποιοι από εσάς έχετε δοκιμάσει αυτή την στιγμή αυτή την επιλογή τότε γνωρίζετε από πρώτο χέρι πως δεν είναι η καλύτερη δυνατή εμπειρία σε καμιά περίπτωση. Δύσχρηστα μενού και αργές ταχύτητες κάνουν τους χρήστες να μην το δοκιμάζουν καν.
Η ευθύνη βέβαια δεν είναι στην Apple αλλά στις εταιρείες που δημιουργούν αυτές τις κάμερες.
Ναι υπάρχουν και αυτές που είναι άριστες όπως αυτές της Blackmagic – Cinema Camera αλλά αποτελούν αυτή την στιγμή στην αγορά την εξαίρεση.
Μην πάτε μακριά η Canon μόλις πρόσφατα συμπεριέλαβε συνδεσμολογία USB 3 στην ναυαρχίδα της που είναι η 5D Mark IV.
Έχουμε φτάσει λοιπόν σχεδόν στο 2017 και το σίγουρο είναι πως οι εταιρείες ψηφιακής κάμερας πρέπει να καταλάβουν πως δεν μπορούν να αργούν τόσο πολύ στο να ενσωματώνουν τεχνολογίες συνδεσμολογίας και μεταφοράς ψηφιακού περιεχομένου.
Σίγουρα η απόφαση της Apple θα ξεβολέψει αρκετούς από εμάς αλλά μήπως πρέπει το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης για αυτό να το επωμιστούν οι εταιρείες που κατασκευάζουν κάμερες και όχι η Apple;
www.appleworldhellas.gr

η apple μας εξηγεί γιατί έβγαλε τις sd κάρτες στο νέο macbook
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
tldr δε φταίει η apple φταίνε οι εταιρείες media που δεν μας ακολουθούν


νταξ κλαίω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top