Macbook ή όχι;

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
The first half of my MacBook Pro has arrived

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Η apple ελέγχει την αγορά. Aν βγάλει 1 macbook 500 ευρώ ή ένα iPhone των 200 ευρώ ο ανταγωνισμός θα βάλει λουκέτο.

Ακόμα και τώρα που και καλά η apple έχει κρίση κοιτάξτε τα νούμερα στους κατασκευαστές κινητών τηλεφώνων.
Eπίσης κοιτάξτε και τις πωλήσεις ανά μοντέλο όλων των εποχών
Η μόνη που έχει πλησιάσει τα νούμερα της Nokia είναι η apple.

Όσο αφορά τις αφαίρεσεις θυρών στο νέο macbook δεν κοιτάζετε τα θετικά της κίνησης αυτής. Οι μηχανικοί της apple κατάφεραν και φτιάξανε ένα macbook pro με καλύτερες επιδόσεις από το προηγούμενο μοντέλο που ταυτόχρονα είναι πιο λεπτό από το περσινό macbook pro και ταυτόχρονα έχει μικρότερη μπαταρία πετυχαίνοντας την ίδια αυτονομία με το προηγούμενο μοντέλο.

Όσο αφορά την παραπάνω εικόνα του Johnνy15 είναι προπαγανδιστική. Έναν αντάπτορα θέλεις έναν usb-c -> usb + hdmi. Το θέμα με την sd η apple έχει απόλυτα δίκαιο και μακάρι όλοι κατασκευασατές να ακουλουθήσουν για να πιεστούν οι κατασκευαστές φωτογραφιών να βελτιώσουν τη συνδεσιμότητα των συσκευών τους. Δηλαδή αν κάποιος έχει τραβήξει 1 ώρα 4κ video και περιμένει να τη μεταφέρει στο pc του με παραδοσιακά μέσα θα πάρει 30' τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Με 15% στην δεύτερη θέση σίγουρα είναι ισχυρός παίκτης στην αγορά αλλά κανείς δεν θα έλεγε πως την ελέγχει κιόλας. Για το κινητό των 200 ευρώ που αναφέρεις αυτά που λες προφανώς και δεν ισχύουν. Η Apple ανέκαθεν προσανατολιζόταν στις high-end συσκευές καθώς η κουλτούρα της εταιρίας ήταν πάντα η άψογη ποιότητα και η καινοτομία. Οι άνθρωποι που δουλεύουν σε αυτήν την εταιρία εξ ορισμού λοιπόν δεν μπορούν να φτιάξουν ανταγωνιστικές low end συσκευές. Αν μπορούσαν να δημιουργήσουν μονοπώλιο στην low end αγορά όπως λες θα το είχαν ήδη κάνει.

Oι υπόλοιποι αναπροσαρμόζουν τις τιμές τους ανάλογα με τις τιμές του νέου iPhone επομένως μια χαρά ελέγχει την αγορά. Αν το iPhone 7s πάει στα 500 ευρώ του χρόνου oi ναυαρχίδες των άλλων θα πέσουν επίσης. Το αντίστροφο δεν ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Oι υπόλοιποι αναπροσαρμόζουν τις τιμές τους ανάλογα με τις τιμές του νέου iPhone επομένως μια χαρά ελέγχει την αγορά. Αν το iPhone 7s πάει στα 500 ευρώ του χρόνου oi ναυαρχίδες των άλλων θα πέσουν επίσης. Το αντίστροφο δεν ισχύει.

Έρχονται κινέζικες εταιρείες με κεκτημένη ταχύτητα (oneplus, xiaomi, huawei) σύντομα αυτές θα ορίζουν την αγορά. Samsung και Apple θα πέσουν. Η apple είναι τυχερή επειδή οι αμερικανοί το βλέπουν σαν "εγχώριο" προιόν και το αγοράζουν από τοπικισμό (όπως κανουν με το xbox ενώ το ps ειναι ανώτερο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Μπες σε αμερικανικα sites να δεις τι λενε οι Αμερικανοι για τα νεα macs. Τρελο backlash. Αυτη τη στιγμη εχω 3 θυρες USB και 1 mini display port κατηλειμμενες. Ποσα adaptors πρεπει να εχω συνδεδεμενα σε ενα macbook pro για να κανω την δουλεια μου; Στη δουλεια μου εχω 3 usb ports πιασμενα το μεγαλυτερο μερος της ημερας. Εδω φορτιστη δεν κουβαλαω, θα κουβαλαω ενα σωρο καλωδια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Μπες σε αμερικανικα sites να δεις τι λενε οι Αμερικανοι για τα νεα macs. Τρελο backlash. Αυτη τη στιγμη εχω 3 θυρες USB και 1 mini display port κατηλειμμενες. Ποσα adaptors πρεπει να εχω συνδεδεμενα σε ενα macbook pro για να κανω την δουλεια μου; Στη δουλεια μου εχω 3 usb ports πιασμενα το μεγαλυτερο μερος της ημερας. Εδω φορτιστη δεν κουβαλαω, θα κουβαλαω ενα σωρο καλωδια;
Την απάντηση της ξέρεις και μόνη σου με αντάπτορες θα κάνει τη δουλειά του :clapup:.

Κράζανε όπως κράζανε παλιά με το που βγήκε το Lightning στα iPhone. Ο λαός τότε ήθελε mini usb στο iPhone 5:P και η apple απαντούσε ότι το lighting είναι πολύ καλύτερο. Επιτέλους αρκετά χρόνια μετά βγήκε 1 usb ισάξια του Lightning και είμαι σίγουρος ότι το νέο iPhone θα τη φορά. Του χρόνου ίσως είναι η πρώτη φορά που τα iPhone θα έχουν την ίδια θύρα με τους υπόλοιπους.:clapup:

Αν οι κατασκευαστές κανάνε ότι ήθελε ο λαός θα μέναμε με τα κινητά τύπου nokia. Άλλοι κάνουν τις αλλαγές σιγά σιγά, άλλοι κάνουν τις αλλαγές επιθετικά (π.χ. apple). Σημασία είναι ότι όλοι προς τα εκεί πάνε. Οι υπολογιστές πλέον έχουν αλλάξει. Ένας φορητός που παλιά κρατούσε 3 χρόνια και μετά ήθελε αλλαγή τώρα πιστεύω θα βγάζει άνετα την 10ετία καθώς οι εταιρίες κοιτάνε πλέον καταναλώσεις κ.λπ. και λιγότερο αύξηση των επιδόσεων. Το μόνο σίγουρο είναι ότι σε 5 χρόνια ο αμερικανός που βρίζει τώρα την apple και προτίμησε το παλιό macbook pro από ότι το νέο θα βαρά το κεφάλι στο τοίχο γι' αυτήν την επιλογή του.

Η apple με την επιθετική της πολιτικής αναγκαίο κακό να κάνει κάποια λάθη π.χ. το περσινό macbook air με τη 1 θύρα. Αντίθετα φέτος ζωγράφισε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Την απάντηση της ξέρεις και μόνη σου με αντάπτορες θα κάνει τη δουλειά του :clapup:.

Κράζανε όπως κράζανε παλιά με το που βγήκε το Lightning στα iPhone. Ο λαός τότε ήθελε mini usb στο iPhone 5:P και η apple απαντούσε ότι το lighting είναι πολύ καλύτερο. Επιτέλους αρκετά χρόνια μετά βγήκε 1 usb ισάξια του Lightning και είμαι σίγουρος ότι το νέο iPhone θα τη φορά. Του χρόνου ίσως είναι η πρώτη φορά που τα iPhone θα έχουν την ίδια θύρα με τους υπόλοιπους.:clapup:

Αν οι κατασκευαστές κανάνε ότι ήθελε ο λαός θα μέναμε με τα κινητά τύπου nokia. Άλλοι κάνουν τις αλλαγές σιγά σιγά, άλλοι κάνουν τις αλλαγές επιθετικά (π.χ. apple). Σημασία είναι ότι όλοι προς τα εκεί πάνε. Οι υπολογιστές πλέον έχουν αλλάξει. Ένας φορητός που παλιά κρατούσε 3 χρόνια και μετά ήθελε αλλαγή τώρα πιστεύω θα βγάζει άνετα την 10ετία καθώς οι εταιρίες κοιτάνε πλέον καταναλώσεις κ.λπ. και λιγότερο αύξηση των επιδόσεων. Το μόνο σίγουρο είναι ότι σε 5 χρόνια ο αμερικανός που βρίζει τώρα την apple και προτίμησε το παλιό macbook pro από ότι το νέο θα βαρά το κεφάλι στο τοίχο γι' αυτήν την επιλογή του.

Η apple με την επιθετική της πολιτικής αναγκαίο κακό να κάνει κάποια λάθη π.χ. το περσινό macbook air με τη 1 θύρα. Αντίθετα φέτος ζωγράφισε.

Φανταζομαι οτι τρολλαρεις. Ποιος Αμερικανος κραταει υπολογιστη για 5 χρονια; Αυτοι τα αλλαζουν καθε χρονο. Με τους μισθους τους αγοραζουν ανετα 2-3 macbooks τον μηνα.

Ηταν ηλιθιοτητα της apple να αφαιρεσει ολα τα USB. Ποσοι χρησιμοποιουν αποκλειστικα USB-C devices? Κανεις. Οι περισσοτεροι κανουν τη δουλεια τους ακομα και με USB 2.0 ports. Ο μεσος χρηστης θελει απλα να κανει την δουλεια του και δεν ασχολειται με το αν το USB-C ειναι πιο γρηγορο απο το USB 3.0.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Η ζήτηση για τα νέα MacBook Pro με την Touch Bar είναι τόσο μεγάλη που ακόμη και η Apple δηλώνει έκπληκτη με τις παραγγελίες.
Σύμφωνα με σημερινή αναφορά η εταιρεία έδωσε νέες παραγγελίες στην παραγωγική της αλυσίδα μιας και αρχικά δεν περίμενε μια τόσο μεγάλη ζήτηση.
Μετά από μια σειρά παραπόνων για έλλειψη καινοτομίας και υψηλή τιμολόγηση τα νέα laptops της Apple είναι πολύ κοντά στις πρώτες αποστολές.
Η Apple είχε προβληματιστεί αν θα κατάφερνε να ολοκληρώσει με επιτυχία όλες τις παραγγελίες ενώ υπήρξε και καθυστέρηση στην κυκλοφορία τους για ένα τρίμηνο εξαιτίας προβλημάτων με την μπαταρία και το πληκτρολόγιο.
Η ζήτηση αν και έπιασε εξαπίνης την Apple η εταιρεία κατάφερε να αντιδράσει γρήγορα με τις πρώτες εκτιμήσεις να μιλάνε για 15 εκατομμύρια συσκευές μέχρι το τέλος του χρόνου ενώ κάτι παρόμοιο θα συνεχίσει και το 2017.
Αν αναλογιστούμε ότι το 2017 η Apple θα παρουσιάσει μια μεγάλη αναβάθμιση και στo iPhone μετά από περίπου 3 χρόνια τότε εύκολα καταλαβαίνει κανείς πως αυτή ίσως είναι η εποχή που η Apple θα ανακάμψει πραγματικά και θα δώσει για ακόμη μια φορά πολλές απαντήσεις στους επικριτές της.

appleworldhellas.com
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Παιδιά είναι λάθος μόνο το κόστος χρήσης σε ένα προιόν όπως το laptop/κινητά. Πρέπει να κοιτάτε και το κόστος χρήσης και τη διάρκεια. Στη δική μου περίπτωση το macbook και ο imac είναι οι φθηνότεροι υπολογιστές που είχα στη κατοχή μου.

Τον imac τον έχω 5 χρόνια και το πήρα 900 ευρώ. Μέχρι τώρα μου κόστισε 0.49 λεπτά την μέρα το πολύ.
Τον macbook τον έχω 2 χρόνια τον πήρα μεταχειρισμένο 400 ευρώ, Μέχρι τώρα μου κόστισε 0.55 λεπτά/μέρα.
Αυτά τα νούμερα όσο περνά ο καιρός πέφτουν.

Το ίδιο ισχύει και για τα κινητά ναυαρχίδες των εταιρειών.
- π.χ. Ένα iPhone 7plus κάνει 1000 ευρώ και θα κρατήσει 5 χρόνια τουλάχιστον. Άρα κοστίζει περίπου 0.55 την μέρα.
- Ένα mid android των 300 ευρώ θα κρατήσει 2 χρόνια κοστίζει 0.55 ευρώ την ημέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ένα android κρατάει παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Παιδιά είναι λάθος μόνο το κόστος χρήσης σε ένα προιόν όπως το laptop/κινητά. Πρέπει να κοιτάτε και το κόστος χρήσης και τη διάρκεια. Στη δική μου περίπτωση το macbook και ο imac είναι οι φθηνότεροι υπολογιστές που είχα στη κατοχή μου.

Τον imac τον έχω 5 χρόνια και το πήρα 900 ευρώ. Μέχρι τώρα μου κόστισε 0.49 λεπτά την μέρα το πολύ.
Τον macbook τον έχω 2 χρόνια τον πήρα μεταχειρισμένο 400 ευρώ, Μέχρι τώρα μου κόστισε 0.55 λεπτά/μέρα.
Αυτά τα νούμερα όσο περνά ο καιρός πέφτουν.

Το ίδιο ισχύει και για τα κινητά ναυαρχίδες των εταιρειών.
- π.χ. Ένα iPhone 7plus κάνει 1000 ευρώ και θα κρατήσει 5 χρόνια τουλάχιστον. Άρα κοστίζει περίπου 0.55 την μέρα.
- Ένα mid android των 300 ευρώ θα κρατήσει 2 χρόνια κοστίζει 0.55 ευρώ την ημέρα.

το toshiba laptop μου το οποιο χρησιμοποιω ακομα για να βλεπω ταινιες (συνδεδεμενο στην τηλεοραση) μου κοστισε 550 μαζι με την αναβαθμιση σε SSD και τον εχω 7.5 χρονια. 0.20 την ημερα και συνεχιζει ακαθεκτο. Το thinkpad μου το εχω 4 χρονια και μου κοστισε γυρω στο χιλιαρικο. 0.68 την ημερα και δεν σκεφτομαι να το αντικαταστησω (γιατι αλλωστε; εχει i7, 16gb ram, 500αρι SSD και παει σφαιρα)

Κατι αναλογο ισχυει και με τα κινητα μου.

Btw, σημερα καθαρισα ενα macbook απο malware. Σε windows εχω πολλα χρονια να εντοπισω malware!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
το toshiba laptop μου το οποιο χρησιμοποιω ακομα για να βλεπω ταινιες (συνδεδεμενο στην τηλεοραση) μου κοστισε 550 μαζι με την αναβαθμιση σε SSD και τον εχω 7.5 χρονια. 0.20 την ημερα και συνεχιζει ακαθεκτο. Το thinkpad μου το εχω 4 χρονια και μου κοστισε γυρω στο χιλιαρικο. 0.68 την ημερα και δεν σκεφτομαι να το αντικαταστησω (γιατι αλλωστε; εχει i7, 16gb ram, 500αρι SSD και παει σφαιρα)

Κατι αναλογο ισχυει και με τα κινητα μου.

Btw, σημερα καθαρισα ενα macbook απο malware. Σε windows εχω πολλα χρονια να εντοπισω malware!

1) Toν toshiba τον αντικατέστησες με ένα δυνατότηρο μηχάνημα. Για να το κάνεις αυτό δεν σε κάλυπτε. Όταν λέω διάρκεια ζωής δεν αναφέρομαι μόνο αν δουλεύει αλλά και στην επάρκεια. Εμένα το macbooki μου είναι ο μοναδικός μου φορητός επομένως μπορώ να πω ότι διαρκεί ακόμα. Βέβαια χρήση με χρήστη διαφέρει και το κόσοτος είναι κάτι προσωπικό.

2) Για να εξελίξω τον αλγόριθμό μου στους υπολογισμούς πρέπει να συμπεριλαμβάνουμε και τιμή πώληση του προιόντος αυτή τη στιγμή ως μεταχειρισμένο Επομένως το σωστό κόστος είναι

(τιμή_αγοράς - τιμή_πώλησης_ως μεταχειρισμένο)/(μέρες χρήσης) = (κόστος ανά ημέρα)
για τον imac προσθέτω 50 ευρώ για τις μνήμη που του πρόσθεσα:
(950 - 400)/5*365= 0.30' την μέρα
για το macbooki μου 300 ευρώ το έδωσα + 100 (ssd + μνήμη).
(400 -200)/2*365 = 0.27' την μέρα
Σημείωση: Οι τιμές πώλησης ως μεταρχειρισμένο που εβαλα είναι τιμές ebay αλλά παίρνω το χειρότερο ακραίο σενάριο.

3) Το γεγονός που καθάρισες ένα malware από ένα macbooki δεν σημαίνει τίποτα. Αν ο άλλος δεν κάνει τα security updates στην ώρα τους θα τη πάθει τη ζημιά. Προσωπικά malware antivirus format κ.λπ. είναι άγνωστες λέξεις. Ούτε καν adblock δεν χρησιμοποιώ που οι φίλοι στα windows το έχετε standard. Ακόμα και ssd όταν τον πήρα για το macbook κλωνοποίησα τον σκληρό δίσκο τον αντικατέστηκσα.

4) Δεν παίζεις να έδωσες μόνο 1000 ευρώ για το thinkpad με όλα αυτα τα χαρακτηριστικά εκτός αν είναι εταρικό. Μόνο ο 500 ssd πριν 4 χρόνια έκανε 1000 ευρώ. Εκτός αν έβαλες τον ssd και τη μνήμη πρόσφατα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δυστυχώς ο acer μου χάλασε. Το πήρα στην επίσημη αντιπροσωπία και μετά από μία εβδομάδα αναμονή μου ζήτησαν ..... 640 ευρώ λόγω βλάβης της μητρικής για μία βλάβη ενώ τον υπολογιστή τον είχα πάρει πολύ φτηνότερα κάποια χρόνια πίσω.

:(

Εμπιστευτείτε την apple γιατί τα laptop της δε χαλάνε. Έχω αλλάξει 2 φορητούς για μητρική και του ακικου το macbook δουλεύει από το 2009 χωρις πρόβλημα . Τώρα μου ζητάνε 640 ευρώ για ένα υπολογιστή που τον πήρα 4 χρόνια πριν 440 φυσικά δε θα το αλλάξω....... αντί αυτού θα αρχίσω να κλαίω.... γιατί λίγα χρόνια πριν διάλεξα να πάρω acer αντι για apple.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εμπιστευτείτε την apple γιατί τα laptop της δε χαλάνε.
:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
Στον πρωην μου του χαλασε η μητρικη στο macbook pro του (ενα μηνα μολις του εληξε η εγγυηση) και πληρωσε ενα χιλιαρικο για να του την αλλαξουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
Στον πρωην μου του χαλασε η μητρικη στο macbook pro του (ενα μηνα μολις του εληξε η εγγυηση) και πληρωσε ενα χιλιαρικο για να του την αλλαξουν.

:/ αν χρειαστώ καινούριο θα πάρω τον thinkpad. Είχε ένα ο πατέρας μου από το 95 και ανοίγει κανονικότατα. Το θέμα είναι ότι όσο εξελισσσονται τα προιόντα τόσο πιο ευάλωτα τα κάνουν για να μας κάνουν τα κλαίμε και να παίρνουμε νέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
H αξιοπιστία δεν έιναι κάτι τυχαίο. Η κατασκευαστές την επιλέγουν. Υπάρχει πιθανότητα να χαλάσει ένα macbook pro αλλά είναι πολύ σπάνιο.
https://www.pcsteps.gr/98774-αξιόπιστο-laptop-προβληματικό-laptop/

Αυτό άρθρο λέει κάποια καλά πράγματα για την ποιότητα των laptops.

Αναφέρει για κάτι προβληματικά macbook air (γνωστό πρόβλημα) αλλά ξεχνά να αναφέρει ότι η apple τα φτιάχνει και μετά το πέρας της εγγύησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
H αξιοπιστία δεν έιναι κάτι τυχαίο. Η κατασκευαστές την επιλέγουν. Υπάρχει πιθανότητα να χαλάσει ένα macbook pro αλλά είναι πολύ σπάνιο.
https://www.pcsteps.gr/98774-αξιόπιστο-laptop-προβληματικό-laptop/

Αυτό άρθρο λέει κάποια καλά πράγματα για την ποιότητα των laptops.

Αναφέρει για κάτι προβληματικά macbook air (γνωστό πρόβλημα) αλλά ξεχνά να αναφέρει ότι η apple τα φτιάχνει και μετά το πέρας της εγγύησης.
Με το αζημιωτο φυσικα.

Καποτε μου ειχε χαλασει στους 13-14 μηνες το home button στο iphone και ηθελε ενα διακοσαρι για την επισκευη. Ηταν το τελευταιο προιον apple που περασε απο τα χερια μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:) θα πάω Δευτέρα, Τρίτη σε ένα μαγαζί που φτιάχνει μητρικές μήπως μπορέσει να μου φτιάξουν την δική μου, Το εργαστήριο πης αντιπροσωπίαςς της acer πηρε τον υπολογιστή μου μου είπαν οτι φταίει η μητρική και μου ζήτησαν 650+ για να το φτιάξουν. Ο κόσμος εκμεταλεύεται και το ίδιο κάνουν οι εταιρίες. Επίσης η νέα τακτική εταιρία της acer άλλων εταιριών είναι να κολλάνε επεξεργαστή και κάρτα γραφικών στις μητρικές τους έτσι όταν χαλάει ένα από αυτά αχρηστεύονται όλα τα υπόλποια. πχ ένα κάψιμο στο σύστημα τροφοδοσίας της μητρικής σημαίνει αντικατάσταση μητρικής, κάρτας γραφικών, επεξεργαστή. Δηλαδή όλο το pc.

Θέλω να μου πείτε μία μάρκα φορητού που να μην έχει κολλημένη πάνω στην μητρική τον επεξεργαστή και την κάρτα γραφικών. Το να καει κάτι είναι λογικό το να τα αλλάξω όλα δεν είναι. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάρω υπολογιστή περασμένης γενιάς με core duo είναι αν αυτό είναι το νέο στανταρτ στους υπολογιστές.

Καποτε μου ειχε χαλασει στους 13-14 μηνες το home button στο iphone και ηθελε ενα διακοσαρι για την επισκευη. Ηταν το τελευταιο προιον apple που περασε απο τα χερια μου.

Εγώ στο iphone 5 μου ειχα πρόβλημα με την μπαταρία :( μου ζήτησαν στην αντιπροσωπία ένα σωρό λεφτά αυτό που έκανα ειναι να πάρω μια μπαταρία από το ebay και να την αλλάξω μόνος μου φοβόμουνα γα το ανοίξω αλλά δυστυχώς είναι η μόνη λύση γιατί αυτοί μόνο να εκμεταλεύονται ξέρουν.

Είναι ενοχλητικό αυτό που κάνει η μηλοεταιρία και γενικά οι άλλες εταιρίες είναι κάποιοι που δε θέλουν να αλλαξουν κάθε δύο χρονια κινητό και κάθε τέσσερα υπολογιστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Με το αζημιωτο φυσικα.

Καποτε μου ειχε χαλασει στους 13-14 μηνες το home button στο iphone και ηθελε ενα διακοσαρι για την επισκευη. Ηταν το τελευταιο προιον apple που περασε απο τα χερια μου.

Πλέον εντός Ε.Ε. έχεις 2 χρόνια εγγύηση από το κατασκευαστή. Κανονικά έπρεπε να σου δώσουν ανακατασκευασμένο δωρεάν. Οι αντιπροσωπίες πάνω κάτω τα ίδια χρήματα παίρνουν.

Μετά τα δυο χρόνια υπάρχουν ειδικά προγράμματα όπως του macbook air με το flash storage που φτιάχνεται δωρεάν https://www.apple.com/gr/support/macbookair-flashdrive/.
και το πρόβλημα με το touch στο iPhone 6 που στο φτιάχνουν για 155 ευρώ.
https://www.apple.com/gr/support/iphone6plus-multitouch/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 0 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top