Macbooks VS Laptops

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Δυστυχώς η μητέρα μου θα έχει μεγάλη δυσκολία με Mac. Αν ωστόσο έχει windows οκ.

Το μηλολειτουργικό είναι piece of cake.
Tο χειρίζεται η ανιψιά μου που είναι 9 χρόνων από τα 4-5 της...:D

Κι έπειτα αν θες win, τα τρέχεις χαλαρά. Αν και θα'ταν καθαρή μούρλα με mac os περιβάλλον να προτιμήσεις winxp.

Η ουσία είναι με apple, αγοράζεις ένα πολύ καλό φορητό το οποίο τρέχει και τα 3 λειτουργικά, έχει απίστευτη σχεδίαση και εργονομία και πολύ μικρό όγκο, προσφέροντας παράλληλα όλου του τύπου τις συνδέσεις. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του.

Ένα ταπεινό word
είπε ότι δουλεύει η μαμά της, θα την βάλεις τώρα να μάθει λέοπαρντ


Differences Between Win and Mac Word

Word on the Macintosh is basically Word for Windows re-compiled to run on the Mac. It's not just "compatible". It's not just "like" Word for the PC. It is Microsoft Word,
the same one Microsoft makes for every platform.

https://www.microsoft.com/mac/products/Word2008/default.mspx

https://www.microsoft.com/mac/products/Excel2008/default.mspx

https://www.microsoft.com/mac/products/PowerPoint2008/default.mspx

άρπα κι ένα entourage https://www.microsoft.com/mac/products/Entourage2008/default.mspx

Εμένα μου μοιάζουν εκπληκτικά ίδια. :P

Επειδή τυγχάνει να έχω και mac office 2008 (στο Os) αλλά και winxp - μπουτάροντας με windows -(ακριβώς όπως ξέρουμε όλοι τα winxp) το word κι όλα τα συμπράγκαλα του office παραμένoυν εξίσου ταπεινά και σε ένα μακ, δαιμονισμένε μου άγγελε. :redface:

Κάτι ακόμα:

These are equivalent to each other:
Windows - Macintosh

ctrl+c-Command+c

ctrl+v-Command+v

ctrl+s Command+s



Δύσκολο;

Κι όταν λέμε command key εννοούμε ατό ατό:
:D


και να γίνει μακάνθρωπος


Why not, mate?

Μέχρι κι εγώ ο τελευταίος tech-maniac της γης υπέκυψα στα θέλγητρα του μήλου.
Σημ: δε με λένε Αδάμ. ;)

επειδή έχουν μεταπωλητική...αξία που αρχίζει από....0;


Αν μετά από 2 χρονάκιους θέλει να κάνει ανανέωση στόλου, έχοντας απλ θα κάνει ένα καλό παζάρεμα.

Τα ίδια θα αξιώσεις πουλώντας μια μπέμπα και το ίδιο ένα σκόντα(ψα) ή σου(τ)ζούκι;


γιατί αν δεν κάνω λάθος ένα 70% δεν παίρνει μακ και να τον....χαρίζουνε!


Ψάξε τη μετοχή της apple στο Nasdaq και κάνε μας ένα print screen.

Πόσο πάει το κομμάτι, αλήθεια;
Θα'ναι γιατί το 70% προτιμάει fujitsu, yamamoto, sony psovaio. :confused:
Ψάξου λίγο καλύτερα γενικά.

Μιλάς σe european standards? Γιατί στο αμέρικα το 99% έχουν Αpple. Και είναι πάντα πιο μπροστά τεχνολογικά από ευρώπη, όπως θα ξέρεις.
Θα πεις, χαζοαμερικανάκια.

Υποστηρίζουν τα silicon valley προϊόντα σαμποτάροντας τον ιαπωνικό γίγαντα ανταγωνιστή.
Nahhhhh...

Τι πωλήσεις έκαναν τα apple displays, lap tops, i-macs, mac minies στην Ευρώπη (let's say the last five years), γρωνίζεις?

Έχουν σπάσει τους δείκτες πωλήσεων όλων των εποχών σε τεχνολογία electronics. (δε θα πω για i-pods, i-phones κλπ...)

Μου θυμίζεις, όταν κάποιος δεν μπορεί να πάρει ενα καλό αυτοκίνητο (λόγω αφραγκίασης) που μετά αντί να πεί ότι είναι καλό, αραδιάζει ένα σωρό για να το θάψει. :eek:

Τλσπ, και με hundai κάνεις δουλειά και μάλιστα πολύ καλά αλλά άλλη η αίσθηση από bmw, mercedes, VW κλπ.

Καί μην ακούω για τα vaio από σένα τέτοια ξεσπάσματα, με στεναχωρούν....


https://www.pcw.gr/Article/FN/sony_vaio_overehat_problem_tz_serie/180-3444.html

https://www.techteam.gr/index.php?act=view&id=131725

Η Sony σε όλες τις κατηγορίες συγκρίσιμων μοντέλων είναι κάπου 200 ευρώ κατά μέσο όρο πιο ακριβή. Και γενικότερα με λίγο χαμηλότερες προδιαγραφές. Η έρευνα έδειξε ότι στο κλάσμα χρημάτων/απόδοσης αυτή τη στιγμή οι φορητοί Sonyείναι οι χειρότεροι.
Sorry.

Δεν είμαι αντισονικός.

Αλλά πρόκειται για έναν τεχνολογικό κολοσσό (αδιαμφισβήτητα) με πολύ σπασμωδικές κινήσεις, συμμαχίες και μάρκετινγκ και οι παρηκούντες την Ιερουσαλήμ της τεχνολογικής εξέλιξης το γνωρίζουν καιρό τώρα.

Θυμίζω τις πατάτες με τα blue ray players που απέσυραν κακήν κακώς λόγω bad functioning για να προλάβουν τον ανταγωνισμό με το ανταγωνιστικό φορμά (HD-DVD) που παραγκωνίστηκε τελικώς και η sony έγινε διεθνώς ρόμπα (ξανά)...

Κι ας πάμε στις πολυπόθητες συγκρίσεις τώρα:

  • Χοντρό πλαστικό και μαγνήσιο vs aluminium ??? (θες συγκριτική ανάλυση αντοχής υλικού τώρα; Μια εποχή μάλιστα - την οποία και πρόλαβα - κυκλοφορούσε το περιβόητο πια titanium (το πρώτο μου φορητό) με επικάλυψη τιτανίου. Ναι, το ασημένιο βέλος μπορεί να είχε ένα κατά τι αυξημένο κόστος αλλά ήταν σκυλί, ένα τζετ της ξηράς, αν με εννοείς...)
  • Τα ηχεία δεν είναι τα καλύτερα, στην κατηγορία των 15,4″ φορητών (σειρά VAIO FZ ) με έλλειψη μπάσσων. Όλα τα απλ, πλην των mac book (13,3″ ) έχουν harman kardon. :P
  • Ο αεραγωγός θερμότητας των sony είναι τραγικός. ΤΡΑ-ΓΙ-ΚΟΣ. Οπότε μην παραξενεύεσαι μ'αυτό: https://kosmosnews.blogspot.com/2008/09/sony-vaio.html. Τον εχει στα πλαϊνά ενώ τα απλ σε όλο το μήκος του πίσω μέρους, στη βάση της πλάτης. Έψαχνα ένα site που υπολόγιζε τις απώλειες θερμότητες σε κάθε περίπτωση (με ίδιο επεξεργαστή, ίδια κατανάλωση σε watt) αλλά δε το βρήκα. :worry:
  • Μπορεί τα Μακ να είναι πιο λεπτά και συμπαγή, άρα λογικά να συγκρατούν μεγαλύτερα ποσά θερμότητας αλλά απάγεται περισσότερος θερμός αέρας από τη κίνηση του βεντιλατέρ αν σκεφτείς ότι έχει σχεδόν 3 με 4 φορές μεγαλύτερη διατομή αεραγωγού. Δεν έτυχε ποτέ να καώ ή να δυσανασχετήσω μe τη θερμοκρασία του mac, ούτε Ιούλιο μήνα.
  • Μια θύρα HDMI δεν βρίσκεις σε όλα τα sony. :hmm:
  • Το βύσμα των ακουστικών βρίσκεται στη δεξιά πλευρά και αυτό δημιουργεί αρκετά προβλήματα γι'αυτούς που θέλουν να συνδέσουν εξωτερικά ηχεία και εξωτερικό mouse και ταυτόχρονα να χρησιμοποιούν τη μονάδα δίσκου.
  • Στα χρήματα που παίρνεις το MacBook Pro δεν υπάρχει σοβαρός ανταγωνισμός... Το μοναδικό που πετάνε επάνω και καλά είναι ένα Blu-Ray εγγραφής το οποίο είναι για μένα εντελώς άχρηστο (αν και αναμένεται να υπάρξει σαν option και από την Apple σύντομα, και φυσικά ο Jobs ήξερε να περιμένει καθώς το φορμά του μέλλοντος ακόμα δεν έχει τεχνικά κατασταλλάξει).
  • Οι οθόνες είναι χαμηλής ανάλυσης (τα πασάρουν σαν 1080p, αλλά τα 1080p τα παίρνεις μόνο από την έξοδο HDMI/DVI), το κέλυφος είναι ΠΛΑΣΤΙΚΟ και όχι αλουμίνιο και φυσικά τρέχουν τα καταπληκτικά Vista (μη χέσω) με 2000 ακόμα Trial εφαρμογές που βάζει μέσα η Sony...(τονιονιό)
  • Άρα δεν αξίζει τον κόπο να ποθούμε vaio λες και θα μας προσφέρει κάτι περισσότερο από ένα msi,acer,asus. Βέβαια υπάρχουν και αυτοί που θα τους δώσει το κάτι παραπάνω και αυτό ειναι η ανάδειξη του οικονομικού status και της ευημερίας τους άρα δεν απευθύνεται στην mammygidi.gr/html.scrutz :) (βέβαια αυτό μπορείς να το πεις και για τα μακ...:redface:)

Δεν έχω τον παραμικρό ενδοιασμό για τα μακ αλλά της περισσεύει κάτι τέτοιο της γυναίκας!!!!!


Πριν άλλα έλεγες, ότι και να στο χαρίζανε θα έλεγες ξου-ξου. :confused::confused:

Τα πίνεις όλα μόνος σου κι έχει στερέψει η πιάτσα από ουσίες που σε "πιάνουν"...:D (χούμορ)

Λοιπόν, λαπτοπ "φτηνό" κυμαίνεται γύρω στα 600 ευρώ αλλά όταν με 150 επιπλέον μπορείς να αποκτήσεις ένα vaio σαν το προηγούμενο, δεν τίθεται καν θέμα, άλλωστε και στα 750 φθηνό συνεχίζει να θεωρείται!


Κι ερωτώ:

Για ποιο λόγο να δώσω 900 ευρώ (με φπα) για το (και καλά) designάτο φορητό της Sony και να μη δώσω 200 ακόμα και να πάρω αλουμινένιο Macbook ;

Υπερβολικά καλύτερο value for money.

Κι ένα σχολιάκι:
Δες τα νέα VAIO, τα οποία σε λίγο θα είναι 100% ίδια με τα MacBook Pro..

Αφού έκαναν στην ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ copy-paste το keyboard από το MacBook Air (φυσικά δεν είναι illuminated τα πλήκτρα), και χρησιμοποιούν ασημί χρώμα, και παραπλήσιο design, θα τους βάλουν και ένα slot drive και έδεσε το γλυκό...

Από αυτά θα χτύπαγα το 1ο, εαν το budget μου εκινείτο γύρω στα 800 ευρώ και με παρόμοιες ανάγκες.

800+ Χωρίς φουπουά.

Με φουπουά; :P

Να πούμε χιλιάρικο;

Να πούμε μακ μπουκ κι εδώ; :D (+100 επιδότηση από το γίδι.:whistle:Μάνα είναι μόνο μία, ντε..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Λοιπόν, φίλε Δεσμώτη, πες ότι είμαι αγοραστής εγώ και δεν έχω αγοράσει ούτε Μακμπουκ, ούτε Toshiba. (Ισχύει αυτό)

Πες λοιπόν ότι πάω στο Πλαίσιο καλή ώρα και κοιτάω τον κατάλογο. Πες ότι το μπάτζετ μου είναι 800 ευρώ, κομμάτια να γίνει παραλείψαμε και το ΦΠΑ, πες οτι είναι 1000 σύνολο και καθαρίσαμε, έτσι for the sake of argument ότι τόσα έχω στην τσέπη.

Πάμε:

Apple MacBook MB402GR/A (GR) - Τιμή 999 Ευρώ ΜΕ ΦΠΑ
(Από κάτω σε φωτισμένα πλάγια τα αντίστοιχα του Toshiba Satellite A300-1GN στα 899 με ΦΠΑ στο Πλαίσιο)

Χαρακτηριστικά

Λειτουργικό
Mac OS X v10.5 Leopard GR/EN
Genuine Microsoft® Windows® Vista™ Home Premium Edition Dual Greek/English

Μέγεθος Οθόνης
13,3 inches
15.4“ Toshiba TruBrite® WXGA TFT High Brightness display, resolution 1,280 x 800, 200 cd/m² (η ανάλυση στο πόστ του Γιδιού είναι ΛΑΘΟΣ τελικά, αυτή εδώ είναι η σωστή, από το site της Toshiba.

Ανάλυση
1280 x 800
1280 x 800

Επεξεργαστής
Intel Core 2 Duo 2.10GHz
Intel® Core™2 Duo Processor P8400 (3 MB Cache, 2.26 GHz, 1066 MHz FSB)

Μνήμη
1024MB DDR2
3,072 (2,048 + 1,024) MB

Τύπος Μνήμης
DDR2
DDR2

Επέκταση Μνήμης
up to 4096MB
maximum expandability: 8 GB

Χωρητικότητα Σκληρού Δίσκου
120GB
320GB

Τύπος Σκληρού Δίσκου
SATA
SATA

Ταχύτητα Σκληρού Δίσκου
5400 rpm
5400 rpm

Κατασκευαστής Κάρτας Γραφικών
Intel
ATI

Μοντέλο Κάρτας Γραφικών
GMA X3100
ATI Mobility Radeon™ HD 3650 supporting HyperMemory™ technology, 512 MB dedicated VRAM

Μέγιστη Μνήμη Γραφικών
up to 144MB
up to 2.302 MB total available graphics memory using HyperMemory™ technology with 4 GB system memory

Οπτικά Μέσα
DVD/CD-RW Combo Drive
DVD Super Multi (Double Layer) drive

Κάμερα
iSight
integrated 1.3 Megapixels Video Camera

Ηχεία
2 ενσωματωμένα ηχεία
Built-in Harman Kardon® stereo speakers, volume dial, built-in microphone

Δικτύωση
Bluetooth 2.0 with EDR Ethernet 10/100/1000 Wireless Lan (802.11a/b/g/n)
Wireless LAN (802.11a/b/g), Bluetooth® 2.1 with EDR (Enhanced Data Rate)

Θύρες
Ethernet RJ-45 x 1 Headphone out x 1 Microphone in x 1 SPDIF out x 1 USB 2.0 x 2 mini DVI-out x 1
DC-in, external monitor, RJ-11, RJ-45, 4 x USB 2.0 Sleep 'n Charge, headphone (stereo), 5-in-1 Bridge Media slot (supports SD™ & SDHC Cards, Memory Stick®, Memory Stick Pro™, MultiMedia Card™, xD-Picture Card™), i.LINK® (IEEE1394), external microphone, TV-out (S-video), S/PDIF - digital out (shared with headphone port),

Μπαταρία
Li-Ion
Technology: lithium-ion

Πρόσθετα
WiFi N / Bluetooth / Webcam
Όσα αντίστοιχα έχω πει πιο πάνω συν τα: Integrated VGA Web Camera and microphoneMultimedia Bar with 6 feather-touch Easy Keys (Mute on/off and Easy Keys plus Rewind, Play, Stop, Forward, CD/DVD launcher), Enhanced Intel® SpeedStep® Technology

Βάρος
2,30 kg
weight: starting at 2,7 kg

Διαστάσεις
325 x 227 x 27.5 mm
W x L x H: 363 x 267 x 34.5 (front) / 38.5 (back) mm

Λοιπά Χαρακτηριστικά
Με Apple Sudden Motion Sensor για προστασία του σκληρού δίσκου σε περίπτωση πτώσης. Με το iLife ʼ08.

ΕΓΓΥΗΣΗ (ΠΟΛΥ σημαντικό)
1 έτος ο Μακμπούκ
2 έτη με δυνατότητα επέκτασης στα 4 ο Toshiba


Και μετά περιμένεις να αγοράσω το Macbook; Ε όχι βρε Δεσμώτη μου, το πράγμα μιλάει από μόνο του. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Λοιπόν, φίλε Δεσμώτη, πες ότι είμαι αγοραστής εγώ και δεν έχω αγοράσει ούτε Μακμπουκ, ούτε Toshiba. (Ισχύει αυτό)

Ισχύει και δυναμοποιεί το συλλογισμό σου.
Δεκτό full. :thumbup:

Μα υποπίπτεις σε ένα ορατά λογικό σφάλμα σφαλμάτων.

Πας με γνώμονα το χρήμα και μου συγκρίνεις ένα 13άρι με ένα 15άρι για να συμπεράνεις ότι το 13άρι είναι υπερτιμημένο, τελικά.

Δεν πρότεινα εγώ ποτέ καρδιά μου, να πάρει το 13άρι...:worry:

Σίγουρα ακριβό το 13άρι σε σχέση με το 15άρι αλλά είναι σα να συγκρίνεις μπανάνες μάρκας (τσικίτα) με no name (κολομβίας από...το Λασίθι) και αφού έχω ένα χιλιάρικο στη τσέπη και οι μάρκας είναι τσουχτερές (αν και μικρότερες), παίρνεις τις no name τελικά που και εύγευστες είναι και έχεις και ρέστα και χορταίνεις περισσότερο...:hmm:

Το ορθόν είναι να συγκρίνεις ισομεγέθη πράγματα.
Δηλ. το 15άρι με το 15άρι, το 17άρι με το 17άρι και το 13άρι με το 13άρι.

Αν η τοσίμπα είχε 13άρι δε θα άντεχε σε συγκρίσεις με το mac book, να'σαι βέβαιος.
Κι όχι τυχαία, δεν επιλέγει να παίξει σε χαμηλότερες ίντσες...

Τα 15άρια της apple είναι κορυφαίας πιστότητας και αξιοπιστίας και υπερτερούν σε συγκρίσεις με τα αντίστοιχα της ναυαρχίδας των tosh.

Πάντως οφείλω να ομολογήσω ότι τα Toshiba και Dell είναι οι κύριοι (πραγματικοί κι όχι σε sale numbers) ανταγωνιστές των apple με αρκετές συμφέρουσες προσφορές σε φορητά από χιλιάρικο και άνω...

Συμφωνώ απολύτως με τις παραθέσεις και τις συγκρίσεις σου. Και όντως είναι έτσι. Με χιλιάρικο από Apple αγοράζεις ένα άριστο (αλλά υποδεέστερο σε τεχνικά χαρακτηριστικά) mac book (όχι pro) 13άρι τη στιγμή που με λίγα παραπάνω παίρνεις Toshiba 15άρι.

Εκτός και βρείς limited stock, προηγούμενης γενιάς mac book pro σε πολύ καλή τιμή, πράγμα διόλου απίθανο δεδομένου ότι οι τιμές έχουν πέσει πολύ και εγώ διαθέτω mac book pro στα 2,4 Ghz (Core 2 duo)με 160άρι HD, Nvidia καρτούλα (8600) και έχω κλείσει αισίως τα δύο χρόνια..

Ένας τέτοιος θα ήταν πολύ οικονομικός (μιας και μιλάμε για δύο γενεές πίσω) του κουτιού...

Θα έδινες λίγο περισσότερα από 1000 αλλά θα είναι αλφάδι.

Τσέκαρε αυτό το site και δες feats.

https://store.rainbow.gr/cgi-bin/Web...E6bFNPR5yLiyHg/1.0.7.10.11.9.0.3.0.0.1.0.0.13

Τιμή (το φλέγον ζήτημα) : 1.500 +φπα = 1800 ευρά

Θυμίζω, πρόκειται για τις τελευταίες αφίξεις που σκορπίζουν στον άνεμο το Satellite που παρέθεσε το γίδι. Σκέψου, λοιπόν καμιά 500άρα λιγότερα γι' αυτό που πριν 2 χρόνια το χτύπησα 2 χιλιαρικάκια.
Με υπεργρήγορο επεξεργαστή, κι όλα τα κομφόρ ενός πλήρους φορητού...

Δίνεις 1000 για ένα τοσίμπα ή 1200-1300 για ένα άπλ 2 χρόνων παλιό αλλά σαφώς ποιοτικότερο και καλύτερο σε ό,τι σπεκς γουστάρεις (2,4 αντί 2,26, υψηλότερη ανάλυση 1920 χ 1200 αντί 1280 χ 800, 2 λειτουργικά αντί ενός, 15,4 Led αντί TFT, 4Gb Ram (μαμίσιο) αντί 3, σκληρό 160 αντί 320 (σε αυτό μόνο χάνει), κάρτα γραφ. Νvidia GeForce 8600 αντί της ΑΤΙ Radeon 3650, 512 ΜΒ και οι δύο, Super Dual Layer Dvd και τα δύο, κάμερα και τα δύο, ηχεία ΗΚ και τα δύο, θύρες μία απ΄τα ίδια + firewire 400 που το Τοσίμπα δεν έχει, βάρος 2,4 αντί 2,7 Kgr, σένσορα προστασίας αντικραδασμικό ενώ το άλλο άμα πέσει θάψτο κιόλας εκεί που έπεσε, και εγγύηση ενός χρόνου που αν κάνεις χρήση της ανανεώνεται +1 ακόμη έτος..οψιόν εγγύησης δε γνωρίζω να προσφέρεται αλλού...το μικρό χρονικό όριο της εγγύησης φαντάζει το μόνο παράταιρο για την apple αλλά.. όπου ακούς πολλά κεράσια κράτα και πουγγί. Άκου οψιόν 4 χρόνων. Εδώ δύσκολα μένουμε απολύτως υγιείς για 4 μήνες, οι άνθρωποι! Φαντάσου πόσο κοροϊδευτικό φαντάζει το γκαραντί 4 χρόνων για μια πολύπλοκη φορητή συσκευή...)

Respect σε κάποια μοντέλα της Toshiba, πάντως και σίγουρα θα ήταν η δεύτερή μου επιλογή φορητού...
Πολύ πρωτοπόρα και στην έρευνα για αποσύνδεση του φορητού όχι μόνο από το ρεύμα αλλά κι από τις ίδιες τις μπαταρίες μέσω ενός προγράμματος δημιουργίας ενεργειακών κυψελών...

Αλήθεια, σε τι φάση να βρίσκεται αυτό το πρότζεκτ; Το'χα διαβάσει πριν 3-4 χρόνια...


edit: νομίζω ότι κατάλαβα την πέτρα του σκανδάλου:

Να πούμε μακ μπουκ κι εδώ; :D (+100 επιδότηση από το γίδι.:whistle:Μάνα είναι μόνο μία, ντε..)
Έγραψα μακ μπουκ (σκέτο) ξεχνώντας το "pro".
Και μάλλον για αυτό θα έκανες συγκριτικό mac book (13) με toshiba (15) νομίζοντας ότι εννοούσα το μικρό (και δικαίως).

Εξάλλου, τα mac book δεν είναι αλουμινένια.
Έπρεπε να το καταλάβεις.:mad:

....αφού λίγες σειρές παραπάνω είχα γράψει πάλι σκέτο mac book (χωρίς pro):

Για ποιο λόγο να δώσω 900 ευρώ (με φπα) για το (και καλά) designάτο φορητό της Sony και να μη δώσω 200 ακόμα και να πάρω αλουμινένιο Macbook ;

edit^2: τώρα που το σκέφτομαι και πάλι, όχι δε θα'πρεπε να το καταλάβεις γιατί το mac book aluminium είναι αλουμινένιο, ιντίντ.:redface::redface:

https://www.notebookcheck.net/Review-Apple-MacBook-Aluminium-Unibody-13-9400M.11984.0.html

Ούφ.

Μου φαίνεται θα ξαμοληθώ να πιάσω κουβέντες με τις γάτες των ποιημάτων.
Μόνο οι γάτες θα με καταλαβαίνουν, έτσι ανυπόφορα που γράφω.

Μάλλον λείπει ο μπάφος, αφού λείπει και το "pro"..:P


σόρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
χαχαχαχαχαχ είσαι απίστευτος φίλε Δεσμώτη!!! Ούτε υπεύθυνος προώθησης mac ευρώπης να ήσουν! χαχαχαχχαχαχαχαχα η απάντηση, μου θύμισε την συμπεριφορά της γυναίκας μου, που της είχα πάρει αρχές του 2000 (όχι π.χ) δώρο ένα φορητό mac και έκτοτε δεν καταφέραμε να συνενοηθούμε σε επίπεδο...υπολογιστών τουλάχιστον, εκεί αριστερά ανεβαίνοντας στην ακαδημίας, ανάμεσα σε καλόγερους και αρσακιάδες ο πωλητής προσπαθούσε να μας φορτώσει...περιφερειακά που ΜΟΝΟ αυτά θα δούλευαν με το υπέροχο κατά τα άλλα μηχανάκι.....ας τα φίλε, είχα ξηλωθεί κανονικά σε τιμημένες ελληνικές δραχμούλες!:(
Πέρασαν αυτά βέβαια, ενταχθήκατε κι εσείς στην (τεχνολογική) κοινωνία, αλλά να....όλοι οι μακάνθρωποι λες και βγήκατε από το ίδιο καλούπι μοιάζετε, πα πα πα πα

Μερικές απαντήσεις υπό μορφή σχολίων μόνο, με χαμόγελο και καμμία διάθεση να αντιπαρατεθώ, πάω πάσο....:whistle:

Γράφαμε για την μητέρα της πιου πιου κι όχι για μένα και τους ενδοιασμούς μου!
Μη μου μιλάς για...μπέμπες, είναι δεύτερες για τα γούστα μου ποιοτικά και οι μερσέντες πολύ....συντηρητικές, παραμένω όμως γερμανόφιλος!
Ατυχές λοιπον το παράδειγμα και αν λάβω υπ όψιν την μεθοδολογία που σε διακρίνει, ήδη υποψιάζεσαι ....;)

Φοβερές οι επαγωγικές ιδιότητες του αλουμινίου, δε λέω δε λέω....και τα γούφερ με την αντι-επαγωγική του επίδραση, αποδίδουν σε συχνότητες ακρόασης...έσελον, που το πας αυτό;
:D

Τέσπα, ελπίζω να μην παρεξηγήσεις, ανάμεσα στις (πρώτες) γουλιές καφέ σου απαντάω..ναι τώρα ξύπνησα! Α! και κάτι ακόμη, δεν ήμουν εγώ αυτός που άρχισα να προτείνω λαπτόπι κατηγορώντας και απαξιώνοντας άλλους κατασκευαστές!
Αυτό λέγεται, να δεις πως....να δεις πως... μειώνοντας τον "ανταγωνισμό" ανεβαίνω εγώ! (η νομίζω τελοσπάντων) :P

Επί της ουσίας αν και επαναλαμβάνομαι....πρότεινα ένα ποιοτικό, οικονομικό, με καλές επιδόσεις λαπ -αν και η πιου μας άδειασε και τους 2, προαποφασισμένη ήταν για τα τοσίμπα- τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο...το αν ο κόσμος ανήκει στην sony ή στο δαγκωμένο μηλαράκι, που σημειωτέον η εξίσου "άρρωστη" με σένα συμβία μου, κόλλησε πάνω από τα κεφάλια μας στο...κρεβάτι, ποσώς με....καίει!

φιλικότατα, πάντα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Ούτε υπεύθυνος προώθησης mac ευρώπης να ήσουν!

Δεν είμαι ειδικός στην εργολαβία απλ.

Και τώρα υπεύθυνος προώθησης είμαι αλλά όχι μηλομηχανών και δε πάω για καριέρα. :D

Μα εκπρόσωπος συγκεκριμένου κυκλώματος που ανακυκλώνει ιδέες του ψεύδους μέχρι να ξανάρθει η σειρά για το επόμενο ψεμματάκι που προωθείται, δε γίνομαι... :redface:

και έκτοτε δεν καταφέραμε να συνενοηθούμε σε επίπεδο...υπολογιστών τουλάχιστον.

Εδώ δε κατάφερε να συννενοηθεί ο αυτόχειρας ποιητής της Πρέβεζας με τη κοινωνία της σύφιλλης.
Αλλά αυτό δεν εμπόδισε την Πολυδούρη να του γράψει ένα από τα συγκινητικότερα ραβασάκια της ελληνικής ιστορίας, με την υπενθύμιση ότι του πρότεινε να παντρευτούν, αλλά αυτός της απαντά αποκαλύπτοντας πως πάσχει από σύφιλη και πως δεν επιτρέπει στον εαυτό του να της μεταδώσει την αρρώστια. Εκείνη, με την επιστολή της 12ης Οκτωβρίου 1922 επιμένει με τρόπο συγκινητικό αλλά και με επιχειρήματα αφοπλιστικά:

"Έλα, Τάκη να ζήσουμε μαζί...να ιδείς, πόσο γλυκιά, πόσο ανακουφιστική θα΄μαι σε σένα. Δεν είναι δύσκολο, μα καθόλου δύσκολο. Ξέρω όλα τα εμπόδια, όλες τις συνέπειες. Είμαστε φτωχοί και οι δύο, αλλά τί μ'αυτό; μήπως τώρα που είμαστε χωριστά δεν είμαστε φτωχοί και χωρίς καμιά ελπίδα να γίνουμε πλούσιοι; Δύο δωμάτια μας φτάνουν. Θα εργάζομαι κι εγώ, όχι βέβαια όπως τώρα στη Νομαρχία και στη θέση αυτή.
Θα γράφω σε μια από τις βενιζελικές εφημερίδες από ένα μικρό αρθράκι [...] Θα παίρνω 400 δρχ.-500 το μήνα μέχρις ότου πάρω το δίπλωμά μου. Τότε θα κερδίζω πολύ περισσότερα. Δεν είναι όνειρα αυτά που σου γράφω [...]
Ξέρω πως θέλεις τώρα ακριβώς να βοηθήσεις το σπίτι σου, αλλά θα το βοηθάς όπως και τώρα, αφού δεν έχει να γίνει καμιά μεταβολή. Παιδιά δεν θα κάνουμε, βέβαια. --γελάς; ώ! είναι τόσο εύκολο και τόσο συνηθισμένο πράγμα αυτό σήμερα [...]
Ό,τι με κάνει να σκέπτομαι πολύ είναι ότι μπορεί να χάσεις το ταλέντο σου. Αλλά γιατί να γίνει αυτό; Εμείς δεν θα έχομε ούτε την οικογένεια ούτε τις παλιασχολίες της. Δεν θα'μαι η γυναίκα κείνη που θα σου φέρει γύρω σου τις ενοχλητικές σκέψεις του οικοκυριού, όχι, θα'μαι η αιώνια ερωμένη σου.
Δεν έχεις τίποτα από τη ζωή σου ν'αλλάξεις κοντά μου. Έλα, Τάκη μου. Μπορώ κάτι ακόμα να προσφέρω στη ζωή σου. Ω! αν ήξερες πόσο κακό μου κάνει να σκέπτομαι πως σύ, το ευγενικό εξιδανικευμένο πλάσμα με τη θεϊκή ψυχή, φέρεσαι έτσι από ανάγκη στις ελεεινές αυτές ακάθαρτες γυναίκες που σου χάλασαν την υγεία σου...πόσο κακό μου κάνει...πόσο κακό!..
Δεν είσαι πια παιδάκι που θα ντρεπόταν. Πες το στον πατέρα σου, δεν μπορεί, θα σε ακούσει. Τάκη, κάνε το, μη σκεφθείς τίποτα ανυπόστατα εμπόδια, δεν υπάρχει τίποτε.
Προ παντός μή -σε εξορκίζω- μη σκεφθείς πώς είσαι άρρωστος και θα μου έκανες κακό. Ξέρεις πως το μεγαλύτερο μαρτύριο που μπορεί να νιώσω είναι η κάθε στιγμή που περνώ μακριά σου...Α! είναι ένα φοβερό, ατέλειωτο μαρτύριο...Σιμά σου όλα θα'ναι όμορφα..όλα καλά...Να υποφέρω κάτι τι...να μου επιτρέπεις να πονώ τον πόνο σου, είναι η ευτυχία, η μόνη ευτυχία που μπορώ να νιώσω.
Ω! άκουσε με αγάπη μου, όποιον άλλον λόγο σου θα τον ακούσω, μα όχι, μη μου προβάλεις αυτόν τον τελευταίο -αν ήταν μονάχα αυτός!- μη, θα πιστέψω πώς δε θέλεις να πλησιάσω τόσο πολύ την ψυχή σου, πως δεν μ'αγαπάς.
Αρκεί να μη θέλω--και δεν θέλω--δεν θα κολλήσω ποτέ, σ'το βεβαιώνω.
Φοβάμαι μήπως σου φανώ αστεία με όλα αυτά. Εν τούτοις με όλα τ'άλλα που μπορείς να πιστέψεις, πίστεψε ακόμα πως η αγάπη μου με κάνει ικανή να κάνω το πάν.
Μη μου απαντήσεις απερίσκεπτα. Σκέψου πώς σ'αγαπώ πολύ πολύ...ατελείωτα" ...


Σε κάνει να ανατριχιάζεις...

Όπως ακριβώς η ήττα δεν είναι του ποιήματος αλλά της κοινωνίας,
έτσι και η ασυνενοησία σας σε επίπεδο υπολογιστών είναι...κακή εκτίμηση. :whistle:

εκεί αριστερά ανεβαίνοντας στην ακαδημίας, ανάμεσα σε καλόγερους και αρσακιάδες ο πωλητής προσπαθούσε να μας φορτώσει...περιφερειακά που ΜΟΝΟ αυτά θα δούλευαν με το υπέροχο κατά τα άλλα μηχανάκι.....ας τα φίλε, είχα ξηλωθεί κανονικά σε τιμημένες ελληνικές δραχμούλες!

(Άντε τώρα, ας ρίξω μια φτηνή παραπομπή ακόμα….)

"Ας μην οδυρόμαστε, για τις ανάποδες περιστάσεις. Όχι νοσταλγικές κλάψες και άσκοπη παραπόνεση για την εποχή. Η εποχή είμαστε εμείς. Και τίποτα να μη γίνεται στο φανερό ή και να περιμένομε χίλα χρόνια το είπαμε: the story of the beautiful is already complete. Αυτονόητο στο σημείο αυτό πως “συμπληρώθηκε” δε σημαίνει εξαντλήθηκε….
…Μιά τέτοια γνώση δεν απελπίζει. Αντίθετα, μοναχά η γνώση αυτή ( και η ατέρμονη ταπείνωση που φέρνει μαζί της) εξασφαλίζει την αληθινή χαρά της δημιουργίας… μοναχά η γνώση αυτή μπορεί να δώσει το σωστό μέτρο για τον καθένα από εμάς, τι αξίζει αληθινά και τι δεν αξίζει μέσα σε αυτό που κάνομε".

Ζήσιμος Λορεντζάτος, 1985.

Παραπονιάρη. :D

Πέρασαν αυτά βέβαια, ενταχθήκατε κι εσείς στην (τεχνολογική) κοινωνία, αλλά να....όλοι οι μακάνθρωποι λες και βγήκατε από το ίδιο καλούπι μοιάζετε, πα πα πα πα

Αυτό το "μακάνθρωποι" θύμισε λίγο μακάρθυ (:mad:) και το "βγήκατε από το ίδιο καλούπι" μοιάζει λες και είμαστε ανθρωπόμορφα δίποδα που τρέφονται με καλώδια και λιωμένες μπαταρίες...:worry:

Πάπιε ε πάπιε :P


tip: Οι μακάνθρωποι είναι καλά ενταγμένοι εδώ και quarter of a century, απλώς ο κυρ Gates αποδείχτηκε computer freak του γένους Arxikleftrum Lamogius sp., αν με εννοείς...

Άμα σου λέω ψάξου, το εννοώ...


Γράφαμε για την μητέρα της πιου πιου κι όχι για μένα και τους ενδοιασμούς μου!

Μα, αρχικά εδήλωσες περί μη ύπαρξης ενδοιασμών σου για μακ, σε πρώτο πλάνο κι έπειτα ξεπετάχτηκαν ενδοιασμοί απ'τον εξώστη με το "και να το χάριζαν στους 7/10 δεν..."
Αν λοιπόν έχεις ενδοιασμούς, θα πρέπει να παρέχονται (με μη οξύμωρο τρόπο) και ελάχιστες, έστω ανεπιτήδειες αιτιολογήσεις κι όχι αιτιάσεις του αέρος.
Δεν είμαστε σαλαμοποιητές. Κι εγώ τουλάχιστον, δεν το προσδοκώ...

Οι δικοί μου ενδοιασμοί για τα σονικόπτερα, ήταν (και είναι) έκδηλοι. :)

Πούντοι οι δικοί σου για τα μηλαράκι-α;

Φοβερές οι επαγωγικές ιδιότητες του αλουμινίου, δε λέω δε λέω....και τα γούφερ με την αντι-επαγωγική του επίδραση, αποδίδουν σε συχνότητες ακρόασης...έσελον, που το πας αυτό;


Γιατί στη στέρφα γη, πάντα έρχεται ένα σύστημα έκελον, προς ενυδάτωση των αγροβιοτόπων μιας συζήτησης;
Δεν το βλέπεις ότι περισσότερο μαραίνει; Ξεράθηκαν και οι ιπποπόταμοι, ακόμα...:/:

Ή αλλιώς εν συντομία:

"Όσα δε φτάνει η αλεπού τα φτάνει η καμηλοπάρδαλη" αλλά και "εκεί που τρώει η μέλισσα βοσκάει ο κηφήνας"...

Έσελον = Τονιονιόνννννν. :D

Τέσπα, ελπίζω να μην παρεξηγήσεις, ανάμεσα στις (πρώτες) γουλιές καφέ σου απαντάω..ναι τώρα ξύπνησα!

Όχι, απεναντίας.
Κι εγώ ξεσπώ τα πρωινά (άματι ξυπνήσω έγκαιρα) σε καυτά κρουασάν σοκολάτας.
Μιαμ. :redface:

Α! και κάτι ακόμη, δεν ήμουν εγώ αυτός που άρχισα να προτείνω λαπτόπι κατηγορώντας και απαξιώνοντας άλλους κατασκευαστές!

Αγκυλώθηκε η βασιλοπούλα από το αυγό;;;;;;;;;;;

Ιs that the issue here, κε daemon? :confused:
Το αυγό δεν αγκυλώνει. Μερικοί παραπονούνται και στεναχωριούνται ή θέλουν να φαίνονται ότι στεναχωρούνται με το τίποτα.

Λες να πέσει η πελατεία της σόνι; Λές να βγούν αυγά με γωνίες που θα ματώνουν κ*λους;:hmm:

Εγώ θυμάμαι να είπα "κασόνι" αν και πιο δόκιμο -τώρα που πιο σφαιρικά το σκέπτομαι- θα ήταν το "γιανασουσύρειτοκασόνιφορητάκι".
Κι εσένα να βγάζεις ασπροπρόσωπο τον Πανούση στο "νάτος πετιέται, νάτος νάτος πετιέται".:P

Λες και σου θίξαμε την τρύπια κάλτσα επειδή...μυρίζει. Εδώ ένα λολάκι το σηκώνει.

Θες να πεις ότι έχουμε δικαίωμα μόνο να προτείνουμε αλλά όχι να αντιπροτείνουμε;:eek:

Γιατί;

Πάντως θα την πάρω τη πάσα, Άγγελε για να σου πω ότι,
πολλά έχει κάνει η σόνυ… και με τα δυό της χέρια…:)
Άποψη μου αλλά δεν θα επαναπροβάλλω στοιχεία δια τούτο.
Τότε θα ήμουν εμπαθής...
Το'χω ήδη κάνει...

και στην υγειά σου. :)

Αυτό λέγεται, να δεις πως....να δεις πως... μειώνοντας τον "ανταγωνισμό" ανεβαίνω εγώ! (η νομίζω τελοσπάντων) :P

Άρα σύμφωνα με την ακριβώς παραπάνω παράθεση θα μπορούσα να πω κι εγώ για σένα αντιστοίχως: αυξάνοντας τον ανταγωνισμό (με το μη κράξιμο), μειώνομαι εγώ;
Κουλό κι ανακόλουθο.

1. γιατί τα υλικά δεν μας προσδιορίζουν ούτε μας προσδίδουν χαρακτηριστικά ή status. Παραμένουμε δαίμων και δεσμώτης είτε με απλ είτε με σόνι είτε με..φλιπεράκι γελαστό ξετρελαμένο κατά μπιλάκο (:D) ή χωρίς.
2. υπάρχει εκείνο που λέμε γούστο και κρίση, όπως επίσης και πλούτος αναγκών.

Άαααααακυρον.

Όταν λες "προτιμώ", αυτό υποννοεί την ίδια στιγμή ότι τα άλλα δε τα προτιμάς, κι ανάμεσα σε αυτά που δε προτιμάς έχεις διαβαθμίσεις μη προτίμησης. Κάποιο δε το προτιμάς περισσότερο από κάποιο άλλο.

Αυτό, το τελευταίο έκανα με τα σόνια, μαστόρι. :hmm:

Επίσης, έχω να δηλώσω ότι τα βράδυα το λαπ τοπ μου κοιμάται μόνο του σε μια πολυθρονίτσα αρχαϊκού τύπου με κανα κιλό σκόνη επάνω της (γιατί είμαι και βρωμύλος που θέλει και brand name φορητό) κι όχι στο διπλανό μου μαξιλάρι. :P


Επί της ουσίας αν και επαναλαμβάνομαι....πρότεινα ένα ποιοτικό, οικονομικό, με καλές επιδόσεις λαπ -αν και η πιου μας άδειασε και τους 2, προαποφασισμένη ήταν για τα τοσίμπα- τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο...το αν ο κόσμος ανήκει στην sony ή στο δαγκωμένο μηλαράκι, που σημειωτέον η εξίσου "άρρωστη" με σένα συμβία μου, κόλλησε πάνω από τα κεφάλια μας στο...κρεβάτι, ποσώς με....καίει!

Όταν μιλάει το κορίτσι για απλ,
τρώγε ένα μήλο και σφύρα αδιάφορα.

Να έτσι :whistle: :bleh:

:bigarmhug

πσ. μην επιτρέψεις να εγκλωβιστείς στην χαρισμένη ικανότητά σου να μεταχειρίζεσαι την ειρωνεία, (σημειωτέον) με άκρως ενδιαφέρον τρόπο.

Εσύ θα το δεις πάντα σαν συνέχεια της ειρωνείας σου με άλλα μέσα.

Κι εγώ θα μαλώσω μαζί σου μια φορά, έτσι, για να λέμε ότι έχουμε φιλία εν διαφορά..:redface:
Α μπα, σ'αγαπώ και σε υπολείπτομαι.


Στο περιθώριο του ερεθιστικού διαλόγου:

πσ 2. Ο φαντάγκο για το θέμα με την πίου πίου, πέτυχε διάνα.
Με 800 - 1000 ευρώ ξέχνα μηλαράκι.
Μόνο καμιά διασταύρωση ξινόμυλου με ρόδι (διπλάσιου αριθμού κουκουτσιών) :)

πσ3. Δεν ξέρω ποιος είναι πιο ατιμωτικός ακα τραγικός θάνατος; Ο δια πνιγμού από ρώγα σταφυλιού (Σοφοκλής) ή ο φόβος να ξεροκαταπιείς το σάλιο σου, daemon, την ώρα που γράφεις αράδες για τα απλ; :baby:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Πραγματικα δεν εχω καταλαβει αυτη την θερμη στα ορια της μανιας με την οποια οι mac users υπερασπιζονται τα μακ τους.

It defies logic, λες και εχουν μετοχες στην apple η κατι τετοιο.

Το μακ ειναι καλυτερο γιατι εχει αλουμινιο, γιατι το leopard ειναι unix γιατι η Microsoft ειναι ο βελζεβουλ κτλ κτλ.

Και οχι μονο υπερασπιζονται τα μακ προσπαθουν να πεισουν και τους υπολοιπουν να αγορασουν μακ γιατι ειναι "καλυτερη επιλογη" απο τα γουιντοουζ μπεισντ πισια.

by the way εχω μακ, το οποιο λατρευω, δουλευει ακριβως 156.789 φορες καλυτερα απο οποιοδηποτε πισι εχω δουλεψει (και εχω δουλεψει αρκετα). Το leopard απλα τα σπαει γιατι ολα ειναι εκει που πρεπει (για να μην αναφερθω στο ποσο βολικο ειναι το multi touch track pad). Αλλα πολυ απλα δεν με απασχολει αν πεισω κανενα οτι τα πισι ειναι χειροτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Πραγματικα δεν εχω καταλαβει αυτη την θερμη στα ορια της μανιας με την οποια οι mac users υπερασπιζονται τα μακ τους.

Κι όμως την έχεις καταλάβει,
γιατί κι εσύ την έχεις τη θέρμη (έστω υπολανθάνουσα)
γιατί κι εσύ απλ κατέχεις, m8. ;)

It defies logic, λες και εχουν μετοχες στην apple η κατι τετοιο.

Μετοχές δεν έχω γιατί δεν παίζω στο ΧΑΑ. (πολύ θα το'θελα, μα στη τιμή της μίας, παίρνω 5 καλώδια...)
Αλλά το ότι δεν έχω δε με αποτυφλώνει. Είναι σε κοινή θέα η κερδοφορία της apple και της orange, ακόμα και της apricot co. :D

Από οικονομικά κατές. Δε κατές;
https://www.naftemporiki.gr/infographics/graph.asp?id=9980

Το μακ ειναι καλυτερο γιατι εχει αλουμινιο, γιατι το leopard ειναι unix γιατι η Microsoft ειναι ο βελζεβουλ κτλ κτλ.

Δεν είναι;

Ακόμη και μπαζουάρ φορητό να είχα, το ίδιο θα'λεγα...
Τρεις λέξεις: welcome_to_reality

Microsoft = βλάκεσβουλ.

by the way εχω μακ, το οποιο λατρευω, δουλευει ακριβως 156.789 φορες καλυτερα απο οποιοδηποτε πισι εχω δουλεψει (και εχω δουλεψει αρκετα). Το leopard απλα τα σπαει γιατι ολα ειναι εκει που πρεπει (για να μην αναφερθω στο ποσο βολικο ειναι το multi touch track pad). Αλλα πολυ απλα δεν με απασχολει αν πεισω κανενα οτι τα πισι ειναι χειροτερα.

Η πειθώ δεν έρχεται πάντα ως αποτέλεσμα της βούλησής μας.
"Δε με νοιάζει και δε θέλω να σε πείσω,
παρόλαυτά μπορεί να πειστείς"
...

και προς επύρρωσιν,
1. έχεις μακ, 2. το λατρεύεις, 3. το'χεις δουλέψει >150.000 φορές και μάλιστα καλύτερα από κάθε πισι, 4. εύχρηστο και βολικό (τρακ παντ, λεοπαρντ κλπ.)..

Τον αδαή με απλ, μόλις τον έχεις πείσει, αγάπη μου κι ας μη σε απασχολεί...:P

ps. κι από πότε δηλ. η συγκριτικολογία και το να αποφαίνεται κανείς υπερ κάποιου μοντέλου ή μάρκας οδηγεί από ασφαλή, μάλιστα δρόμο στο συμπέρασμα ότι είσαι και ντιλερόνι; :worry::confused:

Δηλ. όταν στο pc master που γίνεται συγκριτικό τεστ 10 φορητών και αναλύεται πιο είναι οικονομικότερο/φθηνότερο, πιό είναι ισχυρότερο (spech marks) και τέλος ποιο εξυπηρετεί την αποσβεσιμότητα και το κλασματικό "πληρώνω/παίρνω" σημαίνει ότι το περιοδικό είναι μακικό, τοσιμπικό, σονικό αν προτείνεται το "Χ" για άριστη αγορά και το "Υ" γιαταμπάζα αγορά (1/5 στο star system)?

Με τη λογική σου, κάτι τέτοιο πρεσβεύεις, άθελά σου...:hmm:

Κρίμα που πολλοί δεν ξέρουν τι πραγματικά κάνεις με ένα mac πλέον.Όπως δεν ήξερα εγώ πριν 8-9 χρόνια...
Και ευτυχώς έμαθα και 'έκανα την ζωή μου πιο εύκολη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Από οικονομικά κατές. Δε κατές;
https://www.naftemporiki.gr/infographics/graph.asp?id=9980
Είμαι σίγουρος ότι τα περισσότερα είναι λόγω iPhone και όχι Mac, όχι;
Κρίμα που πολλοί δεν ξέρουν τι πραγματικά κάνεις με ένα mac πλέον.Όπως δεν ήξερα εγώ πριν 8-9 χρόνια...
Σίγουρα δεν παίζουν παιχνίδια πάντως (αν και κάτι πάει να κάνει η Ubisoft).:P

Επίσης, ξεχνάς ότι πλέον αρκεί να έχεις intel based μηχάνημα για να μπορείς να βάλεις Leopard το οποίο είναι και το δυνατό σημείο των Mac. Το αν θα είναι από αλουμίνιο ή όχι το laptop μου δεν με ενδιαφέρει και τόσο, ειδικά σε μια εποχή που οι υπολογιστές θεωρούνται αρχαίοι αν ξεπεράσουν τα 2 χρόνια. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Είμαι σίγουρος ότι τα περισσότερα είναι λόγω iPhone και όχι Mac, όχι;

Όλες οι εταιρείες που παράγουν και pc ή φορητούς υπολογιστές και κινητά ή άλλα γκάτζετ, κάνουν σαφώς περισσότερες πωλήσεις στα δεύτερα παρά σε pc ή laps.

Ο λόγος είναι αρκετά απλοϊκός και λογικά εξηγήσιμος. Είναι πολύ φθηνότερα και εντελώς πρωτοποριακά.
Το ίδιο ισχύει και με sony.

Τι θα πούμε δηλ. Ότι επειδή η sony λ.χ. πουλάει περισσότερες digital μηχανές ή play station πα να πεί ότι όλα τα φορητά της είναι αναξιόπιστα ή ακριβά;

Θα το πούμε, αλλά όχι για αυτόν το λόγο. :D

Σίγουρα δεν παίζουν παιχνίδια πάντως (αν και κάτι πάει να κάνει η Ubisoft).:P

Oscar ανακρίβειας goes to...:whistle:

Παίζω Crisis σε full high definition ανάλυση και Unreal Tournament 3 (δηλ. όχι εγώ.:redface: Το ανιψούδι.) και βλέπω Blue Ray ταινίες από Windows σε ένα Macbook pro 15,4.

Ό,τι παιχνίδι υπάρχει, χελωνίτσο, το τρέχει...Ο,ΤΙ ΜΑ Ο,ΤΙ. :P

Αν έχεις απορίες (εύλογες) για το θέμα του blue ray (δεδομένου ότι τα απλ φορητά δεν έχουν ακόμα ενσωματώσει blue ray drivers), just ask.
Απλώς θα σου πω 5-6 σκόρπιες λέξεις κι αν ακόμα δε καταλάβεις, εδώ είμαστε.

Power Dvd ultra, rip, 720p, dvi/apple display (1080p), external blue ray drive.

Επίσης, ξεχνάς ότι πλέον αρκεί να έχεις intel based μηχάνημα για να μπορείς να βάλεις Leopard το οποίο είναι και το δυνατό σημείο των Mac.

Υπάρχει μια σπασμένη (ο θεός να την κάνει) έκδοση του Leopard για όχι μακ, που όμως δεν υποστηρίζει βασικά πράγματα όπως επι παραδείγματι (και δεν είναι κουλουμοαστείο) ο ήχος...!!!!!
Δεν μπορείς να ακούσεις το χριστό σου...:eek::worry:

Επίσης δεν υποστηρίζει κάποιες σπουδαίες εφαρμογές όπως το dashboard.

Με την ευκαιρία, το πρώτο μηχάνημα που φόρτωσε τα Windows 7 ήταν ένα macbook pro 15άρι κι αυτό γιατί τα νέα apple φορητά έχουν τους ισχυρότερους επεξεργαστές Intel (υπάρχει δημοσιευμένο πρωτόκολλο συμφωνίας ανάμεσα σε Apple-Intel για παραγωγή ισχυρότερων mobile επεξεργαστών που μόνο στην Αpple Inc. θα δίνονται (ω ναι, κλαψ σονι κλαψ κλπ κοινά θνητά φορητά) και τα καλύτερα υποσυστήματα, όπως κάρτες γραφικών (θυμίζω το τελευταίο 15άρι μακμπουκπρο έχει δύο κάρτες γραφικών "NVIDIA GeForce 9600M GT graphics processor and NVIDIA GeForce 9400M graphics processor with 256MB of DDR3 SDRAM shared with main memory3")

Για να προλάβω πιθανόν σχόλιο κάποιου ότι υπάρχει και η καλύτερη 9800 GX (επίσης της NVIDIA), οκ...αλλά καταβροχθίζει τη μπαταρία σε μιση ώρα, μπέημπ.;)

H version του Leopard, λοιπόν που κυκλοφορεί σε μηχανάκια με Intel (που δεν είναι απλ) είναι μια κακοσπασμένη version, σαφώς όχι ολοκληρωμένη και δεν εκμεταλλεύεται όλους τους πόρους του μηχανήματος.

Σαν να είχες σπασμένα Windows (χα, αυτό ακούγεται τόσο ιλαρό) που κρασάρουν 40 φορές την ώρα εκτός βέβαια και θες να πιστεύεις ότι το πιάνει το γλυκύ του που θα'λεγε και η Παγώνα και σε αυτό οφείλεται το λειτουργικό, κι όχι το σπάσιμο.
Μα τότε πως να εξηγείται ότι στα μακ το λειτουργικό είναι ένα μαργαριτάρι; :hmm:

Μετανοήστε και περάστε στον κόσμο του δαγκωμένου μήλου, πάραυτα...
..διαφορετικά θα σας φάει η μαρμάγκα...:redface:

Α, κάτι ακόμα:

Το mac os είναι το λειτουργικό που μπορεί να διαβάσει δεδομένα από windows ενώ το αντίθετο γιοκ. :)

Τέλος, όταν κόλλησε ιός στο registry των windows μου, πριν ενάμιση χρόνο και είχα μπλε οθόνη και σβήσιμο χαλαρά, (παρόλο ότι είχα antivirus- της πλάκας) ξέρεις χάρη ποιού παράγοντα έσωσα τα δεδομένα που είχα στα windows?

Να δω τι αξίζει η χελώνειος μαντεία...:D
Διαφορετικά ήθελα Format και αλόχα σε ο,τι αρχείο είχα (και δεν τα λες και λίγα).

Λόγω του γ@μ@του Μac Οs Χ, μωρό μου.

Start button --- παρατεταμένο alt ---- επιλογή boot mac os or WinXP (images) ---και άντε γεια.


Το αν θα είναι από αλουμίνιο ή όχι το laptop μου δεν με ενδιαφέρει και τόσο, ειδικά σε μια εποχή που οι υπολογιστές θεωρούνται αρχαίοι αν ξεπεράσουν τα 2 χρόνια. :)

Τι σχέση έχει το κατασκευαστικό κομμάτι με την επιλογή της τεχνολογίας ενσωμάτωσης και με την αρχαιότητα των υπολογιστών;

Δηλ ρε Τόντορα, αφού τα λαπ τοπς σε 24 μήνες θεωρούνται παρωχημένα boxes with buttons να τα φτιάχνουμε από σκαρολάχανο;
Το ίδιο είναι η χοντροκομμένη, αηδιαστική (στο μάτι και την αισθητική) πλαστικούρα και το ίδιο το αχάρακτο και ασυναγώνιστο aluminium;

Δε σου δείχνει αυτό ένα σεβασμό του κατασκευαστή προς τον πελάτη;
Η εμμονή στη ποιότητα και δει του υλικού κατασκευής δεν αποτελεί μόνο στοιχείο των εμπνεύσεων αλλά και μια τεχνολογική αρτιότητα που προδίδει σεβασμό στο χρήστη.

Αυτό το λαπτοπ ζυγίζει 2,3 κιλά και πάχος 1,5 ίντσα.
Σε προκαλώ να βρεις άλλο λαπτοπ, με ίδια tech specs, εξίσου συμπαγές που να είναι τόσο ισχυρό και να τρέχει όλα τα λογισμικά της υφηλίου.

Πάμε και σε iphone τώρα;
Σε browsers;
Σε mp3 players;

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Δεσμώτης:
Αν έχεις απορίες (εύλογες) για το θέμα του blue ray (δεδομένου ότι τα απλ φορητά δεν έχουν ακόμα ενσωματώσει blue ray drivers), just ask.

[Σφίνα mode on]Just for the record, το Dellάκι μου έχει blue-ray drive. (όχι ότι το χρειάστηκα μέχρι τώρα...)[/Σφίνα mode off]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Όλες οι εταιρείες που παράγουν και pc ή φορητούς υπολογιστές και κινητά ή άλλα γκάτζετ, κάνουν σαφώς περισσότερες πωλήσεις στα δεύτερα παρά σε pc ή laps.

Ο λόγος είναι αρκετά απλοϊκός και λογικά εξηγήσιμος. Είναι πολύ φθηνότερα και εντελώς πρωτοποριακά.
Το ίδιο ισχύει και με sony.

Τι θα πούμε δηλ. Ότι επειδή η sony λ.χ. πουλάει περισσότερες digital μηχανές ή play station πα να πεί ότι όλα τα φορητά της είναι αναξιόπιστα ή ακριβά;
Κακώς συγκρίνεις τα mac μόνο με sony. Άλλωστε δεν είμαι sony fan (σε αντίθεση με εσένα που φαίνεται να είσαι mac fan) για να τα υποστηρίξω.

Επίσης, αφού οι περισσότερες πωλήσεις είναι στα κινητά και άλλα gadgets, γιατί μας έδωσες οικονομικά στοιχεία πωλήσεων της Apple αφού δεν μπορεί να βγει κάποιο συμπέρασμα από τα συγκεκριμένα; :P
Παίζω Crisis σε full high definition ανάλυση και Unreal Tournament 3 (δηλ. όχι εγώ.:redface: Το ανιψούδι.) και βλέπω Blue Ray ταινίες από Windows σε ένα Macbook pro 15,4.

Ό,τι παιχνίδι υπάρχει, χελωνίτσο, το τρέχει...Ο,ΤΙ ΜΑ Ο,ΤΙ. :P
Που σημαίνει ότι πρέπει να περάσεις Windows που για σένα είναι ο Βελζεβούλ... :D
Αλλά όπως είπα, η Ubisoft ξεκινάει να ασχολείται και με το να φέρει παιχνίδια ΚΑΙ στα Mac OS.
Υπάρχει μια σπασμένη (ο θεός να την κάνει) έκδοση του Leopard για όχι μακ, που όμως δεν υποστηρίζει βασικά πράγματα όπως επι παραδείγματι (και δεν είναι κουλουμοαστείο) ο ήχος...!!!!!

Δεν μπορείς να ακούσεις το χριστό σου...:eek::worry:
Αν δεν κάνω λάθος, το πρόβλημα αυτό το έχουν με συγκεκριμένο hardware. Δεν έχω δοκιμάσει να τα περάσω ποτέ, δεν μιλάω από προσωπική πείρα.
Με την ευκαιρία, το πρώτο μηχάνημα που φόρτωσε τα Windows 7 ήταν ένα macbook pro 15άρι κι αυτό γιατί τα νέα apple φορητά έχουν τους ισχυρότερους επεξεργαστές Intel (υπάρχει δημοσιευμένο πρωτόκολλο συμφωνίας ανάμεσα σε Apple-Intel για παραγωγή ισχυρότερων mobile επεξεργαστών που μόνο στην Αpple Inc. θα δίνονται (ω ναι, κλαψ σονι κλαψ κλπ κοινά θνητά φορητά) και τα καλύτερα υποσυστήματα, όπως κάρτες γραφικών (θυμίζω το τελευταίο 15άρι μακμπουκπρο έχει δύο κάρτες γραφικών "NVIDIA GeForce 9600M GT graphics processor and NVIDIA GeForce 9400M graphics processor with 256MB of DDR3 SDRAM shared with main memory3")
Για να προλάβω πιθανόν σχόλιο κάποιου ότι υπάρχει και η καλύτερη 9800 GX (επίσης της NVIDIA), οκ...αλλά καταβροχθίζει τη μπαταρία σε μιση ώρα, μπέημπ.;)
Αυτό που λες είναι ανακριβές, γιατί πρώτον δεν χρειάζεται να έχεις τον ισχυρότερο επεξεργαστή για να τρέξεις Windows 7, ίσα ίσα που έχουν χαμηλότερες απαιτήσεις από τα Vista.

Δεύτερη ανακρίβεια είναι ότι ούτε τον ισχυρότερο επεξεργαστή για laptop έχουν,αφού αυτός που χρησιμοποιούν είναι o Intel Core2 Duo T9400 @ 2.53GHz, που έχει τις μισές επιδόσεις από τον Intel Core2 Quad Q9000 @ 2.00GHz πχ, ο οποίος επίσης δεν είναι ο ισχυρότερος επεξεργαστής για φορητούς.

Η τρίτη ανακρίβεια είναι ότι δεν έχουν καν την αποκλειστικότητα, αφού υπάρχει αντίστοιχος και σε μοντέλα άλλων εταιρειών πχ. Εκτός αν έχουν κάποια ειδική τροποποίηση. :)

Η τέταρτη ανακρίβεια είναι ότι η 9600GT είναι στην 44η θέση των mobile καρτών γραφικών αυτό το διάστημα, όχι απλά πιο πίσω από την 9800GTX (όχι GX) η οποία επίσης δεν είναι η καλύτερη single κάρτα για φορητούς.
H version του Leopard, λοιπόν που κυκλοφορεί σε μηχανάκια με Intel (που δεν είναι απλ) είναι μια κακοσπασμένη version, σαφώς όχι ολοκληρωμένη και δεν εκμεταλλεύεται όλους τους πόρους του μηχανήματος.
Αυτό δεν το ξέρω, δεν έχω ασχοληθεί τόσο.
Το mac os είναι το λειτουργικό που μπορεί να διαβάσει δεδομένα από windows ενώ το αντίθετο γιοκ. :)
Αυτό δεν μου λέει κάτι. Επίσης το βρίσκω μάλλον σαν μια τακτική της MS, αφού τα Mac, για να φέρουν κόσμο χρειάζεται να είναι συμβατά με αρχεία των Windows, ενώ η MS δεν επιδιώκει (ακόμα) κάτι τέτοιο. Ίσα ίσα που αποκλείει αρκετούς από το να χρησιμοποιούν Mac, αφού χάνουν αρκετές συμβατότητες. Άρα αυτό που παρουσιάζεις ΔΕΝ είναι προτέρημα των Mac.
Τέλος, όταν κόλλησε ιός στο registry των windows μου, πριν ενάμιση χρόνο και είχα μπλε οθόνη και σβήσιμο χαλαρά, (παρόλο ότι είχα antivirus- της πλάκας) ξέρεις χάρη ποιού παράγοντα έσωσα τα δεδομένα που είχα στα windows?

Να δω τι αξίζει η χελώνειος μαντεία...:D
Διαφορετικά ήθελα Format και αλόχα σε ο,τι αρχείο είχα (και δεν τα λες και λίγα).

Λόγω του γ@μ@του Μac Οs Χ, μωρό μου.
Αντίστοιχα και εγώ είχα σώσει αρχεία μετά από σβήσιμο partition, με τη χρήση Linux. Αυτό δεν κάνει τα Linux καλύτερα από τα Windows και ισάξια των Mac έτσι;

Όσον αφορά τους ιούς, θα έπρεπε να ξέρεις ότι ό,τι έχει περισσότερη πέραση, γίνεται στόχος περισσότερων κακόβουλων. Μέχρι πρόσφατα η Apple ισχυριζόταν ότι δεν χρειάζεται κανενός είδους AntiVirus αλλά το άλλαξε και πλέον συστήνει στο χρήστη να κάνει χρήση συγκεκριμένων προγραμμάτων. Το ότι η MS έχει αρκετούς φανατικούς εχθρούς, κάλλιστα οδηγεί στην αύξηση "επιθέσεων" προς τα λειτουργικά της. Επίσης είναι γνωστό ότι αρκετές εταιρείες AntiVirus δημιουργούν ιούς, για να πλασάρουν τα προϊόντα τους στον κόσμο. Και ποιο λειτουργικό έχει το μεγαλύτερο κοινό; :P
Τι σχέση έχει το κατασκευαστικό κομμάτι με την επιλογή της τεχνολογίας ενσωμάτωσης και με την αρχαιότητα των υπολογιστών;

Δηλ ρε Τόντορα, αφού τα λαπ τοπς σε 24 μήνες θεωρούνται παρωχημένα boxes with buttons να τα φτιάχνουμε από σκαρολάχανο;
Το ίδιο είναι η χοντροκομμένη, αηδιαστική (στο μάτι και την αισθητική) πλαστικούρα και το ίδιο το αχάρακτο και ασυναγώνιστο aluminium;
Όχι, αισθητικά σαφώς και δεν είναι το ίδιο. Σίγουρα σαν σχεδίαση τα MacBook είναι ιδιαίτερα και γενικά η Apple σε αυτόν τον τομέα είναι πρωτοπόρος. Αλλά για ένα laptop το οποίο θα χρησιμοποιώ 2 χρόνια άντε 3 max, το αν θα είναι από τιτάνιο, αλουμίνιο και ότι υλικό κρατάει 10000 χρόνια, μου είναι αδιάφορο. Μου αρκεί οτιδήποτε θα αντέξει στο διάστημα πραγματικής χρήσης του φορητού και σίγουρα το πλαστικό αρκεί. Τώρα αν είναι να έχει φινιρίσματα θετικό είναι, αλλά δεν θα δώσω παραπάνω λεφτά για αυτό. Με ενδιαφέρει η τεχνολογία που έχει μέσα στο κουτί και όχι το κουτί. :)

Για να καταλάβεις, εγώ ένα TurboX flynote έχω και είμαι ήσυχος. :P
Αυτό το λαπτοπ ζυγίζει 2,3 κιλά και πάχος 1,5 ίντσα.
Σε προκαλώ να βρεις άλλο λαπτοπ, με ίδια tech specs, εξίσου συμπαγές που να είναι τόσο ισχυρό και να τρέχει όλα τα λογισμικά της υφηλίου.
Ποιο laptop; Ξέχασες να βάλεις link ή χάνω κάτι; :worry:
Υποθέτω από τις διαστάσεις ότι μιλάς για αυτό.
Δεν μπορώ να ξέρω αν τρέχουν όλα τα λογισμικά της υφηλίου, αλλά υπάρχει αυτό πχ το οποίο έχει αντίστοιχα specs (λίγο μεγαλύτερο βάρος σαφώς), και θα προτιμούσα να το αγοράσω αφού είναι ισάξιο στους περισσότερους τομείς αλλά και:

  • υποστηρίζει διπλάσια RAM (μέχρι 8GB)
  • έχει διπλάσιο δίσκο (640GB)
  • έχει καλύτερα ηχεία (Harman Kardon)
  • έχει δέκτη τηλεόρασης
  • και το σημαντικότερο: κοστίζει 550? λιγότερο!

Πάντως αν σε κάνει να νιώθεις καλύτερα, αν μου χαρίζανε MacBook Pro θα το έπαιρνα. Αν είχα απεριόριστα χρήματα, πάλι θα το έπαιρνα να το δοκιμάσω. :)

υγ: θα ήθελα να ακούσω και την άποψη σου για το iPhone και τα mp3 players της Apple :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Σημαντικό λάθος σκέφτεσαι σαν γνώστης που κάνει το πι σι ότι θέλει.Γεγονός είναι ότι τα μακ λύνουν τα χέρια σε χαμηλότερου επιπέδου χρήστες, πράγμα το οποίο τα κάνει πιο αναγνωρισμένα σε αυτούς.

Προσωπικά θα ήθελα να φορέσω λέοπαρντ για ποζεριά και για να δω πως είναι. Πρακτικά είμαι ευχαριστημένος με τα παράθυρά μου.

Όσον αφορά τα games δεν τα βγάζει μόνο η ubisoft. Ένας λόγος που δεν βάζω μακ είναι γιατί βαριέμαι εξοιμειώσεις και αηδίες. Αλλά οφείλω να ομολογήσω ότι σε επίπεδο εργαλείων developping απλά τα σπάνε.

Γνώμη μου:
Μακ για μη γνώστες που θέλουν να κάνουν τη δουλειά τους γρήγορα, εύκολα και με λιγότερο όγκο
Λάπτοπ για αυτούς που έχουν διάθεση και χρόνο για παραμετροποίηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Σημαντικό λάθος σκέφτεσαι σαν γνώστης που κάνει το πι σι ότι θέλει.Γεγονός είναι ότι τα μακ λύνουν τα χέρια σε χαμηλότερου επιπέδου χρήστες, πράγμα το οποίο τα κάνει πιο αναγνωρισμένα σε αυτούς.
[...]
Μακ για μη γνώστες που θέλουν να κάνουν τη δουλειά τους γρήγορα, εύκολα και με λιγότερο όγκο
Λάπτοπ για αυτούς που έχουν διάθεση και χρόνο για παραμετροποίηση
Από που συμπέρανες αυτό το πράγμα; Ξεχνάς ότι το μαγαλύτερο ποσοστό των χρηστών στον πλανήτη είναι Windows Users, άρα με αυτά έχουν καλύτερη εξοικείωση;

Δεν διαφωνώ ότι αρκετοί επαγγελματίες χρησιμοποιούν macbooks για τη δουλειά τους, αλλά άλλοι τόσοι και περισσότεροι χρησιμοποιούν laptops. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Κακώς συγκρίνεις τα mac μόνο με sony. Άλλωστε δεν είμαι sony fan (σε αντίθεση με εσένα που φαίνεται να είσαι mac fan) για να τα υποστηρίξω.

Προς θεού, δεν παίρνω τίποτα προσωπικά επειδή έχω απλ και κάποιος άλλος σόνι(κο).:P

Άλλωστε το είπε κι ο W.S. (βρίσκοντας κέντρο):

Αυτοί οι επίγειοι νονοί ουρανίων φώτων
Που δίνουνε ονόματα στους απλανείς αστέρες
Δε χαίρονται τις έναστρές τους νύχτες
Περισσότερο απʼ εκείνους που βαδίζουν αγνοώντας τι είναι αυτά.


Δεν έκανα, μωρέ καμιά κακοπροαίρετη σύγκριση μακ/σόνι. Απλώς αναφέρθηκαν τα σόνι και σαν νονός κι εγώ ονοματοδότησα τον PXK-1572 σαν διάττοντα αστέρα μηδαμινού ενδιαφέροντος για το visual contrast μου.
Αυτό ήταν όλο.

Το ότι είμαι μακ φαν δε θα πει ότι δεν έχω και τους λόγους μου και πολύ δε περισσότερο ότι δεν είμαι εις θέσιν να πω και 2-3-1023 λογάκια και για άλλα φορητά.

Θα πείς (και σωστά), μα δεσμώτη, αν κάποιος θέλει να υψωθεί, ας αρθεί από τα πρότυπά του, όχι μειώνοντας τους άλλους…

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα βάζει στη θέση τους τους φέικ. Σημαίνει ότι δεν θα βάζει στη θέση των φέικ το γραπτό του, αλλά θα αφήνει το διάδρομο ανοιχτό για το γραπτό…
Άσε που δε γουστάρω τις θέες από ψηλά. Μου θυμίζουν πάντα "βουτιές σε μολυβένιες θάλασσες" (ανίατο πρόβλημα όχι υψοφοβίας αλλά "simulating God's eye"...:hmm:)

Αν είμαι άδικος, ας έρθουν οι σονυβαϊτες να με ψέξουν.
Ο αέρας της ελεύθερης έκφρασης πνέει δυνατά.
Όσοι λοιπόν αντέχουν τους αέρηδες ας καταθέσουν την διαφωνία τους θαρρετά, δίχως λησμονιά στο ότι ο αλάνθαστος τρόπος για να πλανηθείς, είναι να θεωρήσεις πως γνωρίζεις περισσότερα από τους άλλους.

Το λειρί του ο καθένας μας δεν το βλέπει γιατί το ʽχει πάνω από το κεφάλι του…αυτό είναι μια αλήθεια αναπόφευκτη όσο και αδιάψευστη. :worry:

Επίσης, αφού οι περισσότερες πωλήσεις είναι στα κινητά και άλλα gadgets, γιατί μας έδωσες οικονομικά στοιχεία πωλήσεων της Apple αφού δεν μπορεί να βγει κάποιο συμπέρασμα από τα συγκεκριμένα;

Σου φάνηκαν χαμηλοί οι δείκτες πώλησης mac? :eek:

Μα αφού στα ιστογράμματα διαχωρίζει με χρώματα (ανοιχτό/σκούρο μπλε) τα μακ από τα υπόλοιπα. :confused:

Που σημαίνει ότι πρέπει να περάσεις Windows που για σένα είναι ο Βελζεβούλ...
Αλλά όπως είπα, η Ubisoft ξεκινάει να ασχολείται και με το να φέρει παιχνίδια ΚΑΙ στα Mac OS.

Υπάρχει και η προσομοίωση των win (Power Pc) μέσα στο mac os η οποία είναι αργή και απαράδεκτη βέβαια. (To'φαγα στη μάπα 2-3 χρόνια μέχρι τα πρώτα intel mac).
Αλλά μπορείς να εγκαταστήσεις τα Windows XP (προσωπικά τα vista δε τα πάω μία) όπως και σε κάθε άλλο φορητό υπολογιστή, καλή ώρα όπως έκανα εγώ. Και επιλέγεις από τις ρυθμίσεις σου με ποιο θέλεις να κάνεις έναρξη. Διαβολεμένα απλό.

Για να παίξεις παιχνίδια που είναι μόνο με windows συμβατά, απλώς μπουτάρεις με αυτά.
Αν θες mac games μπουτάρεις με mac os.
Φυσικά τα mac games είναι λιγότερα και γι'αυτό εξ'ανάγκης εγκαθιστάς windows (και για μερικές ακόμη συμβατότητες που δεν είναι και καμιάς δραστικής σημασίας όπως πχ το windows live messenger αντι του mac msn που είναι για τα ζμπάρα. okkkk, so???)

To θέμα είναι άλλο.
Τα μακ γκέημς άραγε, να τρέχουν στους χρήστες αποκλειστικά των windows? :whistle: Αναρωτηθήκατε ποτέ...(focus)

Πολύ πριν την ubisoft έχουν ηδη βγεί παιχνιδάρες για μακ ος. Σε βρίσκω επιεικώς ανενημέρωτο χελώνι.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Macintosh_games
https://guides.macrumors.com/Universal_Binary_Games (όπου βλέπεις "Universal" σημαίνει ότι τα παιχνίδια αυτά παίζουν και με προσομείωση των win μέσα στο μακος (λέγεται PowerPc το simulating πρόγραμμα) και σε Ίντελ μακ βεβαίως βεβαίως).

Αν δεν κάνω λάθος, το πρόβλημα αυτό το έχουν με συγκεκριμένο hardware. Δεν έχω δοκιμάσει να τα περάσω ποτέ, δεν μιλάω από προσωπική πείρα.

Έχω εγώ τη σπασμένη έκδοση του μακ ος...:smoke:

Και δεν συντρέχουν λόγοι περιοριστικοί συγκεκριμένου hardware.
Δεν θα βρεις εκεί έξω κανένα desktop, lap top με Μακός λειτουργικό που να μην είναι και μακ μηχάνημα.
Το να βρεις θα ήταν τόσο σεξπηρικό όσο και το "όνειρο θερινής νυκτός" Μάρτη μήνα.
Αν βρεις θα είναι ένα λυπητερό μακός που σε τίποτα δε θυμίζει το authentic.

Αυτό που λες είναι ανακριβές, γιατί πρώτον δεν χρειάζεται να έχεις τον ισχυρότερο επεξεργαστή για να τρέξεις Windows 7, ίσα ίσα που έχουν χαμηλότερες απαιτήσεις από τα Vista.

Όχι δε χρειάζεται να έχεις τον ισχυρότερο cpu να τρέξεις Win 7 αλλά όταν δοκιμάστηκε, αυτό έγινε πάνω σε ένα μακμπουκπρο.
Οι προγραμματιστές του το δοκίμασαν εκεί γιατί ανέμεναν καλύτερη απόδοση σε ένα μηχάνημα με κατα τεκμήριο καλύτερα τεχνικά χαρακτηριστικά (διπλή κάρτα γραφικών, ταχύτερος επεξεργαστής από τα άλλα φορητά).

Οι δύο τελευταίοι ισχυρότεροι επεξεργαστές της Ιntel δίνονται μόνο στην Apple (o extreme και ο Τ9700 στα 2,93 ή 3GΗz. Αν μπεις στην Apple θα το δεις).
Αυτοί οι δύο δεν δίνονται σε άλλους κατασκευαστές μετά από διμερή συμφωνία Intel και Apple, κάτι που με είχε εντυπωσιάσει σαν είδηση. Ή δίνονται μετά πάροδο 6 μηνών και άνω στους υπολοίπους.

Αν καίγεσαι για πηγή ψάξε στο λινκ της Intel να τους δεις.
Δεν θυμάμαι αν το είχα διαβάσει σε περιοδικό (όχι απλ μάγκαζιν :P) ή site.

Οι χαμηλές version δίνονται σε άλλους. Μετά από χρονοκαθυστέρηση δίνονται οι ισχυρές εκδόσεις τους στους υπόλοιπους (6 μήνες - 2 χρόνια).

Δεύτερη ανακρίβεια είναι ότι ούτε τον ισχυρότερο επεξεργαστή για laptop έχουν,αφού αυτός που χρησιμοποιούν είναι o Intel Core2 Duo T9400 @ 2.53GHz, που έχει τις μισές επιδόσεις από τον Intel Core2 Quad Q9000 @ 2.00GHz πχ, ο οποίος επίσης δεν είναι ο ισχυρότερος επεξεργαστής για φορητούς.

Ο Intel Core2 Quad (Q9000), αγαπητέ τεοντόρ, είναι desktop επεξεργαστής.

Ο ισχυρότερος επεξεργαστής για διπύρηνο φορητό είναι ο Core2 Duo extreme (νομίζω κωδική ονομασία: Τ9600 ) με συχνότητα 3,2 GHz κι αυτός ακόμη με παραγγελία (όχι standard configuration).

Ξαναλέω. Ο Quad δεν είναι για Λαπτοπς (ακόμα), είναι για desktops.

Η σειρά Core I 7 Nehalem, η τελευταία σειρά της Intel είναι 4πύρηνη αλλά σε κάθε πυρήνα υπάρχουν 4 threads (υποπυρήνες) δηλ. συνολικά 16. Με παρέσυρες σε desktop συζήτηση. :mad:

Αναμένεται για φορητά...

Nehalem is the codename for an Intel processor microarchitecture,[1] successor to the Core microarchitecture. The first processor released with the Nehalem architecture is the desktop Core i7,[2] which was released on November 15, 2008 in Tokyo and November 17, 2008 in the USA.[3] Nehalem-based Xeon processors for servers are expected in March of 2009 for 2 socket servers (the Xeon EP) and in Q4 of 2009 for larger servers (the Xeon EX).[4] Mobile Nehalem-based processors will follow in 2010.
Initial Nehalem processors use the same 45 nm manufacturing methods as Penryn. A working system with two Nehalem processors was shown at Intel Developer Forum Fall 2007,[5] and a large number of Nehalem systems were shown at Computex in June 2008.
Η τέταρτη ανακρίβεια είναι ότι η 9600GT είναι στην 44η θέση των mobile καρτών γραφικών αυτό το διάστημα, όχι απλά πιο πίσω από την 9800GTX (όχι GX) η οποία επίσης δεν είναι η καλύτερη single κάρτα για φορητούς.

Μόνο ο spech.org είναι ο πιστοποιημένος παγκόσμιος οργανισμός που βγάζει μετροπρογράμματα (ειδικές αλληλουχίες προγραμμάτων, σε κώδικα C για μέτρηση επιδόσεων σε ειδικά benchmarks για επεξεργαστές + κάρτες γραφικών) που περιλαμβάνουν και παιχνίδια (πχ πόσα frames/sec ανάλογα την ανάλυση και τη πολυπλοκότητα και τις υφές. Αν είναι χ4 ή χ16 πολυπλοκότητα. Αν ένα πολύγωνο δηλ. αποτελείται από 4 ή 16 κομμάτια. Όσο περισσότερα τα πολύγωνα τόσο πληρέστερη η εικόνα (anisometric/anisotropic filters)...ως ξέφυγα!)

Σωστή η διόρθωση σου για το GTX (κι όχι GX). :redface:

Ερώτηση: Ποια είναι η καλύτερη single κάρτα για ΦΟΡΗΤΟΥΣ δηλ.;
Μη μας πεις από επαγγελματική σειρά: Fire GL 3700 που είναι για workstation φορητά τα οποία κοστίζουν 5000 και 6000 ευρώ και ζυγίζουν 6,5-7 κιλά, κοινώς νταμάρια...

Αντίστοιχα και εγώ είχα σώσει αρχεία μετά από σβήσιμο partition, με τη χρήση Linux. Αυτό δεν κάνει τα Linux καλύτερα από τα Windows και ισάξια των Mac έτσι;

Τα Linux ΔΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΝ είναι ισάξια των Mac, βέβαια.
Μπορεί να είναι ανοικτού κώδικα αλλά είναι υποδεέστερο σα λογισμικό από το Mac Os γιατί δεν έχει εφαρμογές γραμμένες όπως το Mac Os και δεν είναι αξιόπιστο.
Οι ισχυρότερες εταιρείες στον πλανήτη σε επίπεδο αξιοπιστίας, επενδύσεων έχουν mac πλατφόρμα ή και λογισμικό κι όχι Linux.

Τα Linux είναι για πολύ ελάχιστα προγράμματα.
Είναι ένα σκαλί παρακάτω.
Κι οι λόγος είναι ότι δεν έχει μία εταιρία από πίσω, επίσημη να συμφωνήσουν σε μια κοινή στρατηγική, να κάνει κουμάντο ρε παιδί μου.
Πρέπει να υπάρχει ένας γενικός κουμανταδόρος για να ελέγχει τι δουλειά πρέπει να γίνει.
Στο Linux δεν υπάρχει αυτό για αυτό και σαν λειτουργικό μειονεκτεί από τις στοχευμένες προσεγγίσεις του μακός λόγω Apple.

Όσον αφορά τους ιούς, θα έπρεπε να ξέρεις ότι ό,τι έχει περισσότερη πέραση, γίνεται στόχος περισσότερων κακόβουλων. Μέχρι πρόσφατα η Apple ισχυριζόταν ότι δεν χρειάζεται κανενός είδους AntiVirus αλλά το άλλαξε και πλέον συστήνει στο χρήστη να κάνει χρήση συγκεκριμένων προγραμμάτων. Το ότι η MS έχει αρκετούς φανατικούς εχθρούς, κάλλιστα οδηγεί στην αύξηση "επιθέσεων" προς τα λειτουργικά της. Επίσης είναι γνωστό ότι αρκετές εταιρείες AntiVirus δημιουργούν ιούς, για να πλασάρουν τα προϊόντα τους στον κόσμο. Και ποιο λειτουργικό έχει το μεγαλύτερο κοινό;

Όχι δεν είναι ότι η MS έχει πέραση και για αυτό της έχουν αλλάξει τον αδόξαστο.

Δεν κάθεται κανείς να γράψει κώδικα για ιούς για τα Άπλ γιατί κανείς δεν τα μισεί. Όλοι τ'αγαπάμε :D ενώ τα Win που όλοι τα μισούν γιατί βγάζουν ένα κάρο προβλήματα τα ξεσκίζουν γα να περάσουν το μήνυμα ότι δεν είμαστε κορόϊδα (την έχουμε από καιρό πάρει πρέφα την MS για τις πολλαπλές πατάτες της) και να τα βελτιώσουν καθώς είναι βέβαιο ότι δεν ανταποκρίνονται στους όρους ασφαλείας όπως τα ανταγωνιστικά λειτουργικά και προαπαιτούν προσθετικά προγράμματα για να ολοκληρώσουν τη προστασία του χρήστη στον παγκόσμιο ιστό που σημαίνει έξτρα κόστος.

Σαν να αγοράζεις χυμό σε κουτάκι (από τους μικρούς) και να μην έχει το καλαμάκι.
Για να το πιεις πρέπει να αγοράσεις ξεχωριστά το καλαμάκι.
Μλκ δεν είναι;
Σκέψου το...(και μη πάρεις παράδειγμα από τον εαυτό σου που με μηδαμινό κόστος από free downloadable προγράμματα ψιλοκαλύπτεσαι. Μια επιχείρηση δε καλύπτεται και θέλει ολοκληρωμένη προστασία που τα windows δε προσφέρουν αφ'εαυτού. Ενώ με μακ, από την άλλη...)

Η απλ δε συστήνει κανένα πρόγραμμα antivirus για χρήση των μηχανημάτων της. :eek:
Έχει άλλο κώδικα, μωρό μου.
Δεν υπάρχει κανείς σοβαρός προγραμματιστής που να έχει ασχοληθεί και να κατορθώσει κάτι το καταστροφικό με τα Unix.

Ενώ τα windows που έχουν σκελετό μπαζοειδούς τύπου :P διατρέχουν άπειρους κινδύνους που κι η ίδια η MS δεν μπορεί να μην παραδεχτεί. (ρόμπες εις το διηνεκές, ναι ναι έχουμε προβλήματα, θα το λύσουμε στα επόμενα windows. Έμοιασαν να είναι οι διάδοχοι των ιεχωβάδων. Κάτι σαν προφήτες της συντέλειας του κόσμου από την ανάποδη. Θα τα σώσουμε και σε κάθε νέα έκδοση η συντέλεια ακολουθεί κατα πόδας με τη χρήση τους. Όχι έλεος, έλεορ !)

Όχι, αισθητικά σαφώς και δεν είναι το ίδιο. Σίγουρα σαν σχεδίαση τα MacBook είναι ιδιαίτερα και γενικά η Apple σε αυτόν τον τομέα είναι πρωτοπόρος. Αλλά για ένα laptop το οποίο θα χρησιμοποιώ 2 χρόνια άντε 3 max, το αν θα είναι από τιτάνιο, αλουμίνιο και ότι υλικό κρατάει 10000 χρόνια, μου είναι αδιάφορο. Μου αρκεί οτιδήποτε θα αντέξει στο διάστημα πραγματικής χρήσης του φορητού και σίγουρα το πλαστικό αρκεί. Τώρα αν είναι να έχει φινιρίσματα θετικό είναι, αλλά δεν θα δώσω παραπάνω λεφτά για αυτό. Με ενδιαφέρει η τεχνολογία που έχει μέσα στο κουτί και όχι το κουτί.

Τα apple αντέχουν περισσότερο από δύο χρόνια κι αυτή είναι η διαφορά τους με πάρα πολλά άλλα φορητά.
Τα υποσυστήματά τους εννοώ ότι αντέχουν κι όχι απλώς το υλικό που είναι φτιαγμένα.

Για να καταλάβεις, εγώ ένα TurboX flynote έχω και είμαι ήσυχος

Ακόμα στην εποχή TurboX ;;; :eek:

Κάνε το επόμενο μεγάλο βήμα, ίσως και άλμα στη τεχνολογική ζωή σου.
Αν είναι δυνατόν, TurboXXXXXXXXXXX παναγία και χριστέ μου!!

TurboX δούλευα πριν...από 20 χρόνια. Ακριβώς.

Δεν χρειάζεται να σου θυμήσω ότι και οι μεγαλύτεροι σεφ του κόσμου από ένα τηγανητό αυγό ξεκίνησαν. (Είναι λυπηρό, βέβαια, ότι οι περισσότεροι από αυτούς παρέμειναν δια παντός καθηλωμένοι στα αυγά…:P)

Δεν μπορώ να ξέρω αν τρέχουν όλα τα λογισμικά της υφηλίου

Πάρτο γιουρόπα παλάς κι έλα σπίτι μου να τα δεις και τα τρία μαζί ή φέρε το τούρμπο-χι σου να σου τα εγκαταστήσω, να πειστείς.

Καλά για το τελευταίο δεν ορκίζομαι στο ευαγγέλιο. Φοβάμαι αυτή η κίνηση να μην είναι η αρχή του τέλους. :whistle:

Μη βαρέσουν ανάποδα σπινιαρίσματα οι τουρμπίνες του και γίνει του τούρμπο εξ εδώ πέρα...:D

αλλά υπάρχει αυτό πχ το οποίο έχει αντίστοιχα specs (λίγο μεγαλύτερο βάρος σαφώς)

2,9 κιλά σε σύγκριση με 2,4 είναι μισό κιλό διαφορά για ίδιες ίντσες.
Αυτό δεν είναι λίγο.
Είναι βαρβάτη διαφορά.

Λίγο θα ήταν μια διαφορά της τάξης 0,15 - 0,3 του κιλού.
Μα μισό κιλό στα 2,5 είναι 20% επί του βάρους...λίγο θα πείς το πολύ μέχρι 10%. Ξέρω γω;

υποστηρίζει διπλάσια RAM (μέχρι 8GB)

Λοιπόν άκου αυτό:

8 GB δεν μπορεί να πάρει το αγαπητό καθ'όλα Qosmio (που μου αρέσει κι εμένα αρκετά, είναι quality αγορά, αλλά υστερεί σε φινέτσα και μερικά άλλα) γιατί δεν υπάρχουν Ram modules για να φτάσουν εκεί τη μνήμη του κι εκτός αυτού και να τα βάλει (here comes the best part) θα βλέπεις μέχρι τα 3 το πολύ.

Γιατί;

Λόγω της "αθάνατης" αρχιτεκτονικής Windows. Μπουαχαχαχαχαχα.

Δεν τα βλέπει.

έχει διπλάσιο δίσκο (640GB)

Αφού έχει δύο θέσεις για δίσκο, χαίρω πολύ. (2 χ 320)

Η apple έχει 1 χ 320, αλλά έχει τόσες θύρες που μπορείς να προσθέσεις ό,τι εξωτερικό σκληρό θες. Let's say 2 ΤΒ της Lacie. Καλό μου ακούγεται για αρχούλα.

Με ένα μακμπουκάκι-προ αποκτάς μια βάση δεδομένων. Νοικιάζεις ακόμα και χώρο σε εταιρείες, φθηνά κι όμορφα και βγάζεις και το κατιτίς σου.

έχει καλύτερα ηχεία (Harman Kardon)

Εγώ έχω συνδέσει πάνω στο φορητό μου δύο Focal Grande Utopia που κάνουν από 70.000 ευρά το ζευγάρι.
Κράτα εσύ τα χάρμαν να κάνεις χαρά. :P

Αναρωτήθηκες ποτέ γιατί όλοι οι djάδες περιοπής δίνουν συναυλίες σε global tours με μακμπουκ(προ) κι όχι με τοσίμπα κόσμιο ή με σόνυ βάιο;

έχει δέκτη τηλεόρασης

Λόοοοοοοολ.

Σιγά μη σπάσουν τα αυγά.
Βάζεις ένα εξωτερικό speak που έχει δέκτη τηλεόρασης και τέλος.

Δεν είναι κάτι φοβερό που χρειάζεται να έχει ο καθένας.
Firewire θύρα παίζει στο τοσίμπα;

Είπες όσα έχει.
Όσα δεν έχει; :worry:

και το σημαντικότερο: κοστίζει 550? λιγότερο!

Το μακ μπουκ δεν κοστίζει 1800 (κόσμιο) +550 = 2350 ....

Ξεκινάει από 1900.

Κι εγώ θα το "καταπιώ" με 2000 (ούτε σεντ παραπάνω) γιατί εκμεταλλεύομαι τις φιλίες μου. :redface:
Ε κι αν συνυπολογίσεις ότι το τωρινό θα το σπρώξω κι ένα χιλιαρικάκι, pas mal...

Πάντως αν σε κάνει να νιώθεις καλύτερα, αν μου χαρίζανε MacBook Pro θα το έπαιρνα.

Τα μακ θα κοιμηθούν ήσυχα τώρα που δήλωσες και δημόσια ότι δε θα σου ήταν βάρος αν σου χαρίζονταν.

Όποιος κατάλαβε κατάλαβε. Δεν μπορώ να γίνομαι συνεχώς κακός υπογραμμίζοντας ότι αυτού του τύπου παιδική έπαρση (από τουρμποιξάδες), εκτός από το ότι μας κάνει να γελάμε, γεμίζει κάποτε και τη ζωή μας με αφελές σκουπίδι λόγων, που δεν έχουμε χρόνο να αφομοιώσουμε… Καταντάει αφόρητη μονοτονία.

Ρε συ Θοδωρή, στη ζωή τα αξιόλογα δε χαρίζονται. Κι όχι μόνον αυτό. Κοστίζουν.
(τίποτα δεν έμαθες στο στρατό; :P)
Ο σεβασμός ή η έλλειψη του αποτιμάται αδρά, άλλοτε με χρήμα άλλοτε με κρίμα...

Αν είχα απεριόριστα χρήματα, πάλι θα το έπαιρνα να το δοκιμάσω

Εγώ δεν έχω μια σέσουλα χρημάτων.
Δεν ανήκω στους λούμπεν με λεφτά (οξύμωρο όσο δε πάει).
Απλώς προτιμώ ποιότητα από μετριότητες ή σκουπίδια. That's all.

θα ήθελα να ακούσω και την άποψη σου για το iPhone και τα mp3 players της Apple :P

..coming soon. :redface:

Γεγονός είναι ότι τα μακ λύνουν τα χέρια σε χαμηλότερου επιπέδου χρήστες, πράγμα το οποίο τα κάνει πιο αναγνωρισμένα σε αυτούς.

False ή μάλλον 50% true.

Σε διαψεύδει η προτίμησή τους από μεγάλες σχεδιαστικές ΚΑΙ κατασκευαστικές εταιρείες και....(μακρύς κατάλογος)

Προσωπικά θα ήθελα να φορέσω λέοπαρντ για ποζεριά και για να δω πως είναι.

Tο μόνο κοινό του μακός με τα Win.
mac = ποζεριά
Win = pauseria (από crash ολκής). :clapup:

Εγώ πάλι σκέφτηκα, στο καρναβάλι, για φέτος να ντυθώ "silver mac" αλλά τελικά επικράτησε η λογική πως είμαι ήδη απλ μασκαράς.
Μπα.
Απλώς είναι βολικά τα θκατούλικα και γλυκά σαν λικέρ κουμ κουάτ. :redface:

Πρακτικά είμαι ευχαριστημένος με τα παράθυρά μου.

1. Δοκίμασε να απεγκαταστήσεις ό,τι αντισπαμ, αντιβάϊρους έχεις, αντιποπ, αντι-αντι-αντι μαμώ τον αντί μου δηλαδή να δούμε για πόσο καιρό θα δουλέψεις στο ιντερνετ και μετά ξανακάνε εγκατάσταση και τρέξε ένα σκαν. Μη φοβηθείς από τα ευρήματα. Το firewall των windows ήταν εδώ για σένα για να σε προστατέψει από τα 78.142 suspicious files. :P:P

2. Το ότι είσαι ευχαριστημένος από τα παραθύρια σου δεν λέει τίποτα, ούτε και θα πρέπει να λέει κάτι ότι εγώ είμαι υπερευχαριστημένος από το μακόσι. Το θέμα είναι το κατά πόσο περνάει τα τεστ ασφάλειας και ποιότητας κώδικα και με τι..βαθμό...:)

3. Θα έλεγα ότι πρακτικά είμαστε τόσο ευχαριστημένοι όσο δεν εισερχόμαστε σε dangerous zone.

Τι θέλω να πω:

Αν μια μηχανή δουλεύει άψογα σε χαμηλές στροφές και σε ψηλές είναι ζήτημα χρόνου η έκρηξη, αν πάω σα κυρία στο δρόμο μια χαρά θα μου φαίνεται κι η μηχανή και η οδηγική συμπεριφορά του αμαξιού θα'ναι άψογη.

Πες τα αυτά στους κρακεράδες των MS. Large amount of LoLz.:D

Και να εύχεσαι να μη πέσεις ποτέ πάνω σε έναν. Μυρίζονται τις οσμές από τις "γαρδένιες" των παραθύρων σου για πλάκα.

Όσον αφορά τα games δεν τα βγάζει μόνο η ubisoft. Ένας λόγος που δεν βάζω μακ είναι γιατί βαριέμαι εξοιμειώσεις και αηδίες. Αλλά οφείλω να ομολογήσω ότι σε επίπεδο εργαλείων developping απλά τα σπάνε.

Δε θες πλέον εξομοιώσεις αγορίνα, λέμεεεεεεεεεεεεεεεεεεε για να είσαι συμβατός με προγράμματα για win. (ουφ)
Από την εποχή του πρώτου intel μακ.
Και πάει καιρός, τώρα...

Τα windows για μακ είναι ίιιιιιιιιιιιιιιιιδια κι απαράλλακτα με κάθε άλλο πισι ή φορητό.

Ωραία αυτή η μακοσυζήτηση.
Είχα καιρό να τη κάνω. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα βάζει στη θέση τους τους φέικ. Σημαίνει ότι δεν θα βάζει στη θέση των φέικ το γραπτό του, αλλά θα αφήνει το διάδρομο ανοιχτό για το γραπτό…
Από αυτό να υποθέσω ότι με θεωρείς φέικ;
Σου φάνηκαν χαμηλοί οι δείκτες πώλησης mac? :eek:

Μα αφού στα ιστογράμματα διαχωρίζει με χρώματα (ανοιχτό/σκούρο μπλε) τα μακ από τα υπόλοιπα. :confused:
Δεν το είχα προσέξει, να με συγχωρείς. Οπότε έχουμε ότι η Apple πούλησε 2,32εκ κομμάτια Mac υπολογιστών και desktop. Σύμφωνα με αυτό το site, τα Macbooks είναι 1,4εκ κατατάσσοντας την Apple 7η παγκοσμίως με ένα ποσοστό 4,6%. Πράγμα που σημαίνει ότι είσαστε σχεδόν 5% του κόσμου. Τι συμπέρασμα να βγάλω από αυτό; Ότι είναι χαμηλοί οι δείκτες πώλησης mac και ότι το 95% των χρηστών laptop χρησιμοποιούν Windows/Linux.
Υπάρχει και η προσομοίωση των win (Power Pc) μέσα στο mac os η οποία είναι αργή και απαράδεκτη βέβαια. (To'φαγα στη μάπα 2-3 χρόνια μέχρι τα πρώτα intel mac).
Αλλά μπορείς να εγκαταστήσεις τα Windows XP (προσωπικά τα vista δε τα πάω μία) όπως και σε κάθε άλλο φορητό υπολογιστή, καλή ώρα όπως έκανα εγώ. Και επιλέγεις από τις ρυθμίσεις σου με ποιο θέλεις να κάνεις έναρξη. Διαβολεμένα απλό.

Για να παίξεις παιχνίδια που είναι μόνο με windows συμβατά, απλώς μπουτάρεις με αυτά.
Αν θες mac games μπουτάρεις με mac os.
Φυσικά τα mac games είναι λιγότερα και γι'αυτό εξ'ανάγκης εγκαθιστάς windows (και για μερικές ακόμη συμβατότητες που δεν είναι και καμιάς δραστικής σημασίας όπως πχ το windows live messenger αντι του mac msn που είναι για τα ζμπάρα. okkkk, so???)

To θέμα είναι άλλο.
Τα μακ γκέημς άραγε, να τρέχουν στους χρήστες αποκλειστικά των windows? :whistle: Αναρωτηθήκατε ποτέ...(focus)

Πολύ πριν την ubisoft έχουν ηδη βγεί παιχνιδάρες για μακ ος. Σε βρίσκω επιεικώς ανενημέρωτο χελώνι.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Macintosh_games
https://guides.macrumors.com/Universal_Binary_Games (όπου βλέπεις "Universal" σημαίνει ότι τα παιχνίδια αυτά παίζουν και με προσομείωση των win μέσα στο μακος (λέγεται PowerPc το simulating πρόγραμμα) και σε Ίντελ μακ βεβαίως βεβαίως).
Με έναν γρήγορο έλεγχο, διαπιστώνω ότι native στα Mac έχουμε αρκετές ελλείψεις τίτλων και μάλιστα η πλειοψηφία είναι παιχνίδια 3ετίας...
Το ότι μπορείς να έχεις dualboot χαίρω πολύ, είπαμε η Apple έχει την ανάγκη να προσφέρει συμβατότητα με τα υπόλοιπα λειτουργικά γιαυτό και έβαλε Intel επεξεργαστές, πράγμα που τελικά φαίνεται να αποδίδει (αφού έχει αύξηση στις πωλήσεις).
Επίσης πόσοι τίτλοι παιχνιδιών-παιχνιδάρες έχουν αποκλειστικότητα για τα MacOS; 2; 3; Κανένας; Ενημέρωσε με...

Και φυσικά ένας επαγγελματίας αδιαφορεί για τα games και σίγουρα όποιος σέβεται τον εαυτό του σαν gamer δεν θα κατέφευγε σε laptop/macbook, αλλά αυτό ισχύει και για τα υπόλοιπα Mac. Οπότε εσύ "απλώς" μπουτάρεις με Windows, άσχετα αν εσύ πάλι, τα βλέπεις σαν λιβάνι (είσαι ένα διαολάκι εσύυυυ :P)
Έχω εγώ τη σπασμένη έκδοση του μακ ος...:smoke:

Και δεν συντρέχουν λόγοι περιοριστικοί συγκεκριμένου hardware.
Δεν θα βρεις εκεί έξω κανένα desktop, lap top με Μακός λειτουργικό που να μην είναι και μακ μηχάνημα.
Το να βρεις θα ήταν τόσο σεξπηρικό όσο και το "όνειρο θερινής νυκτός" Μάρτη μήνα.
Αν βρεις θα είναι ένα λυπητερό μακός που σε τίποτα δε θυμίζει το authentic.
Εννοείς ότι δεν θα βρω κανέναν που να έχει σαν κύριο λειτουργικό το MacOS και να μην έχει mac μηχάνημα; Σύμφωνοι αν και όχι τόσο απόλυτα. Βέβαια αυτό γιατί αποδεικνύει τον ισχυρισμό σου για τον ήχο δεν το καταλαβαίνω. Αν κάποιος ήθελε σαν κύριο λειτουργικό το MacOS θα αγόραζε mac, προφανές. Όπως προφανώς και αν ήθελε κύριο λειτουργικό windows ΔΕΝ θα αγόραζε mac.
Όχι δε χρειάζεται να έχεις τον ισχυρότερο cpu να τρέξεις Win 7 αλλά όταν δοκιμάστηκε, αυτό έγινε πάνω σε ένα μακμπουκπρο.
Οι προγραμματιστές του το δοκίμασαν εκεί γιατί ανέμεναν καλύτερη απόδοση σε ένα μηχάνημα με κατα τεκμήριο καλύτερα τεχνικά χαρακτηριστικά (διπλή κάρτα γραφικών, ταχύτερος επεξεργαστής από τα άλλα φορητά).
Α οκ, γιατί το παρουσίασες σα να έλεγες ότι έτρεξε πρώτα στα macbook γιατί μόνο αυτά ήταν αρκετά δυνατά (εδώ τρέχουν και σε Asus 1000H netbook). Ευτυχώς το διευκρινίσαμε.
Επίσης, θα ήθελα μια πηγή για αυτό που λες.
Ο Intel Core2 Quad (Q9000), αγαπητέ τεοντόρ, είναι desktop επεξεργαστής.
Κάνεις λάθος...
Ο ισχυρότερος επεξεργαστής για διπύρηνο φορητό είναι ο Core2 Duo extreme (νομίζω κωδική ονομασία: Τ9600 ) με συχνότητα 3,2 GHz κι αυτός ακόμη με παραγγελία (όχι standard configuration).

Ξαναλέω. Ο Quad δεν είναι για Λαπτοπς (ακόμα), είναι για desktops.
Επίσης κάνεις λάθος...
Μόνο ο spech.org είναι ο πιστοποιημένος παγκόσμιος οργανισμός που βγάζει
Με βοηθάς λίγο να βρω το site γιατί δεν μου κάθεται; Επίσης θες να μου πεις ότι δεν σε ενδιαφέρουν αποτελέσματα από 3DMarks;
Ερώτηση: Ποια είναι η καλύτερη single κάρτα για ΦΟΡΗΤΟΥΣ δηλ.;
Μη μας πεις από επαγγελματική σειρά: Fire GL 3700 που είναι για workstation φορητά τα οποία κοστίζουν 5000 και 6000 ευρώ και ζυγίζουν 6,5-7 κιλά, κοινώς νταμάρια...
Καταρχάς δεν υπάρχει FireGL 3700 υπάρχει 3600 και μάλιστα δεν είναι η καλύτερη επαγγελματική ούτε αυτή.
Όπως και να έχει η GeForce 9800M GTX συγκρίνεται με την Mobility Radeon HD 4870 οι οποίες και πάλι έχουν άλλες 30+ κάρτες ενδιάμεσα μέχρι να βρούμε σε επιδόσεις την 9600Μ GT.
Οι ισχυρότερες εταιρείες στον πλανήτη σε επίπεδο αξιοπιστίας, επενδύσεων έχουν mac πλατφόρμα ή και λογισμικό κι όχι Linux.
Επίσης θα ήθελα link για αυτό.
Στο Linux δεν υπάρχει αυτό για αυτό και σαν λειτουργικό μειονεκτεί από τις στοχευμένες προσεγγίσεις του μακός λόγω Apple.
Τα Linux λειτουργικά μειονεκτούν σε marketing από την Apple.
Η απλ δε συστήνει κανένα πρόγραμμα antivirus για χρήση των μηχανημάτων της. :eek:
Έχει άλλο κώδικα, μωρό μου.
Και πάλι λάθος...
Δεν υπάρχει κανείς σοβαρός προγραμματιστής που να έχει ασχοληθεί και να κατορθώσει κάτι το καταστροφικό με τα Unix.
Άλλη μια φορά λάθος... (Gone in 2 minutes: Mac gets hacked first in contest)
Τα apple αντέχουν περισσότερο από δύο χρόνια κι αυτή είναι η διαφορά τους με πάρα πολλά άλλα φορητά.
Τα υποσυστήματά τους εννοώ ότι αντέχουν κι όχι απλώς το υλικό που είναι φτιαγμένα.
Εννοείς ότι δεν χρειάζεται να κάνει ο χρήστης χρήση της εγγύησης; Ή ότι δεν χρειάζεται να αγοράσεις μηχάνημα σε 2 χρόνια πάλι;
Ακόμα στην εποχή TurboX ;;; :eek:

Κάνε το επόμενο μεγάλο βήμα, ίσως και άλμα στη τεχνολογική ζωή σου.
Αν είναι δυνατόν, TurboXXXXXXXXXXX παναγία και χριστέ μου!!
Ποιο είναι το περίεργο; Έδωσα ελάχιστα χρήματα (600?) και έχω έναν πραγματικά φορητό φορητό, να κάνω τα απολύτως απαραίτητα και κάτι παραπάνω. Όταν και αν πάθει τίποτα, θα το πάω στο διπλανό ΠΛΑΙΣΙΟ και δεν θα τρέχω σε αντιπροσωπείες.
2,9 κιλά σε σύγκριση με 2,4 είναι μισό κιλό διαφορά για ίδιες ίντσες.
Αυτό δεν είναι λίγο.
Είναι βαρβάτη διαφορά.
Και αξίζει 550? διαφορά; Πίστεψε με όχι...
8 GB δεν μπορεί να πάρει το αγαπητό καθ'όλα Qosmio (που μου αρέσει κι εμένα αρκετά, είναι quality αγορά, αλλά υστερεί σε φινέτσα και μερικά άλλα) γιατί δεν υπάρχουν Ram modules για να φτάσουν εκεί τη μνήμη του κι εκτός αυτού και να τα βάλει (here comes the best part) θα βλέπεις μέχρι τα 3 το πολύ.

Γιατί;

Λόγω της "αθάνατης" αρχιτεκτονικής Windows. Μπουαχαχαχαχαχα.

Δεν τα βλέπει.
Και πάλι λάθος...
(64-bit architecture effectively increases the memory ceiling to 264 addresses, equivalent to approximately 17.2 billion gigabytes, 16.8 million terabytes, or 16 exabytes of RAM)
Αφού έχει δύο θέσεις για δίσκο, χαίρω πολύ. (2 χ 320)

Η apple έχει 1 χ 320, αλλά έχει τόσες θύρες που μπορείς να προσθέσεις ό,τι εξωτερικό σκληρό θες. Let's say 2 ΤΒ της Lacie. Καλό μου ακούγεται για αρχούλα.
Επιπλέον χρήματα δηλαδή. Δεν αρκούν όσα έχεις δώσει ήδη; Το θέμα έιναι ότι τα 640GB είναι μέσα στο πακέτο των 550? λιγότερο.
Με ένα μακμπουκάκι-προ αποκτάς μια βάση δεδομένων. Νοικιάζεις ακόμα και χώρο σε εταιρείες, φθηνά κι όμορφα και βγάζεις και το κατιτίς σου.
Αυτό δεν το έπιασα. Γιατί γίνεται μόνο με Mac;
Εγώ έχω συνδέσει πάνω στο φορητό μου δύο Focal Grande Utopia που κάνουν από 70.000 ευρά το ζευγάρι.
Κράτα εσύ τα χάρμαν να κάνεις χαρά. :P
Κι άλλα λεφτά; Νόμιζα ότι κοιτάμε μόνο τι προσφέρει το ίδιο το MacBook pro και σε αυτά κάναμε σύγκριση. Τα ίδια ηχεία μπορείς να πάρεις για οτιδήποτε... Ξεφεύγεις από τον στόχο...
Αναρωτήθηκες ποτέ γιατί όλοι οι djάδες περιοπής δίνουν συναυλίες σε global tours με μακμπουκ(προ) κι όχι με τοσίμπα κόσμιο ή με σόνυ βάιο;
Ακόμα και αν ισχύει αυτό (περιμένω αποδείξεις) η απάντηση είναι "για μούρη;" Είναι ευρέως γνωστό ότι τέτοιοι τύποι γουστάρουν να προβάλλονται...
Βάζεις ένα εξωτερικό speak που έχει δέκτη τηλεόρασης και τέλος.
Κι άλλα λεφτά; Ε συγνώμη αλλά αν είναι να δώσω 2300? και να σκάσω και τόσα άλλα μετά για να συμπληρώσω, δεν θα πάρω. Είπαμε συγκρίνουμε τι προσφέρει το κάθε ένα εξού και η αναφορά. Προσωπικά αδιαφορώ αν θα έχει δέκτη τηλεόρασης, απλά είναι ένα extra που ΔΕΝ προσφέρει το MacBook.
Firewire θύρα παίζει στο τοσίμπα;

Είπες όσα έχει.
Όσα δεν έχει; :worry:
Αρχίζω να πιστεύω ότι έχεις βασικές γνωστικές ελλείψεις ή δεν διαβάζεις καλά. Πληροφοριακά η θύρα Firewire λέγεται και ΙΕΕΕ 1394, την οποία σαφώς και έχει το Toshiba και την οποία θεωρώ άχρηστη, αλλά αφού τη θες...

Για δες τι έχει το Macbook Pro σε συνδεσιμότητα:
ExpressCard/34 x 1 Headphone out x 1 IEEE-1394 x 1 Microphone in x 1 Mini Display Port SPDIF out x 1 USB 2.0 x 2
Και τι έχει το Toshiba:
Card Reader 5-in-1 Ethernet RJ-45 x 1 HDMI-out port x 1 Headphone out x 1 IEEE-1394 x 1 Microphone in x 1 Modem RJ-11 x 1 PC Card Type II x 1 SPDIF out x 1 USB 2.0 x 4 VGA out x 1 e-SATA x 1

Τα πράσσινα είναι κοινά, τα πορτοκαλί είναι μεν κοινά αλλά υπερτερεί το ένα από τα δύο και τα κόκκινα τα έχει ΜΟΝΟ το Toshiba. Ποιο από τα δύο έχει ελλείψεις λοιπόν; 2 USB το MacBook; Με τόσα περιφερειακά που αναφέρεις ότι χρειάζεσαι, που να σου φτάσουν;

Δεν έχει HDMI; VGA θύρα; e-SATA; Έλεορ που λες και εσύ...
Κι εγώ θα το "καταπιώ" με 2000 (ούτε σεντ παραπάνω) γιατί εκμεταλλεύομαι τις φιλίες μου. :redface:
Μιλάμε ή όχι για τιμές εμπορίου;
Όποιος κατάλαβε κατάλαβε. Δεν μπορώ να γίνομαι συνεχώς κακός υπογραμμίζοντας ότι αυτού του τύπου παιδική έπαρση (από τουρμποιξάδες), εκτός από το ότι μας κάνει να γελάμε, γεμίζει κάποτε και τη ζωή μας με αφελές σκουπίδι λόγων, που δεν έχουμε χρόνο να αφομοιώσουμε… Καταντάει αφόρητη μονοτονία.
Δεν είμαι Turboιξάς, είμαι απλά value for money τύπος. Δεν είναι καν παιδική έπαρση και θα μπορούσες να κάνεις συζήτηση και χωρίς να προσπαθείς να μειώσεις τον άλλο. Αλλά ελλείψει επιχειρημάτων...

Από εδώ και κάτω έχεις σχολιάσει παραθέσεις που φαίνεται να έχω γράψει εγώ, αλλά τις έγραψε ο Metal, οπότε θα σου ζητήσω να τροποποιήσεις το μήνυμα σου. Με τιμά βέβαια που μόνο σε μένα θες να απευθύνεσαι. :P
Παρόλα αυτά θα κάνω κάποια σχόλια :)
mac = ποζεριά
Χαίρομαι που δέχεσαι ότι τα Mac είναι ποζεριά. Αυτό προσπαθεί να περάσει και η ίδια η Apple με τις διαφημιστικές της εξτρατείες και φαίνεται είσαι ιδανικό "θύμα".
1. Δοκίμασε να απεγκαταστήσεις ό,τι αντισπαμ, αντιβάϊρους έχεις, αντιποπ, αντι-αντι-αντι μαμώ τον αντί μου δηλαδή να δούμε για πόσο καιρό θα δουλέψεις στο ιντερνετ και μετά ξανακάνε εγκατάσταση και τρέξε ένα σκαν. Μη φοβηθείς από τα ευρήματα. Το firewall των windows ήταν εδώ για σένα για να σε προστατέψει από τα 78.142 suspicious files. :P:P
Προσωπικά δεν έχω τίποτα από αυτά τα αντι- εγκατεστημένο εδώ και 2 χρόνια τουλάχιστον. Παρόλα αυτά μια χαρά με βλέπεις και σου μιλάω στο internet.
Δε θες πλέον εξομοιώσεις αγορίνα, λέμεεεεεεεεεεεεεεεεεεε για να είσαι συμβατός με προγράμματα για win. (ουφ)
Από την εποχή του πρώτου intel μακ.
Και πάει καιρός, τώρα...
Ναι βάζεις κατευθείαν Win και είσαι εντάξει... Ακούγεται τόσο αστείο...
Τα windows για μακ είναι ίιιιιιιιιιιιιιιιιδια κι απαράλλακτα με κάθε άλλο πισι ή φορητό.
Τότε γιατί όλος αυτός ο χαμός;
Ωραία αυτή η μακοσυζήτηση.
Είχα καιρό να τη κάνω. :redface:
Εγώ πάλι πρώτη φορά την κάνω. Φαίνεται έχει δίκιο ο epote που έλεγε ότι τα macboys σκίζονται να αποδείξουν πόσο καλύτερα είναι τα Mac.

Δεν ξέρω αν έχει νόημα να συνεχίσουμε βέβαια, τα σημαντικά λάθη στα οποία υπέπεσες με κάνουν να πιστεύω ότι είσαι απλά ένα θύμα του Apple Marketing και υποστηρίζεις τα Mac, μόνο για να τα υποστηρίζεις. Επίσης καταντάει παιδιάστικος ο τρόπος που προσπαθείς να μειώσεις τους συνομιλιτές. Και καλό θα ήταν όταν συγκρίνουμε 2 πράγματα να συγκρίνουμε αυτά τα δύο και μόνο.

Επίσης οι διαστάσεις των post σου είναι τεράστιος, κάνε και λίγο κράτει... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Από αυτό να υποθέσω ότι με θεωρείς φέικ;

Απολαμβάνω το γραπτό ως εναντίωση στο πρόσωπο, ως συνέχεια της ευγένειας του προσώπου με άλλα μέσα…
Ονειροπολώ μια κίνηση που θα έκανε το πρόσωπο και το γραπτό ένα.

Σύμφωνα με αυτό το site, τα Macbooks είναι 1,4εκ κατατάσσοντας την Apple 7η παγκοσμίως με ένα ποσοστό 4,6%. Πράγμα που σημαίνει ότι είσαστε σχεδόν 5% του κόσμου. Τι συμπέρασμα να βγάλω από αυτό; Ότι είναι χαμηλοί οι δείκτες πώλησης mac και ότι το 95% των χρηστών laptop χρησιμοποιούν Windows/Linux.

Και η Lamborgini με την Porche αποτελούν το 5% του κόσμου σε πωλήσεις.
Σημαίνει αυτό ότι δεν είναι τα πιο γκαζιάρικα ή μήπως ότι είναι τα χείριστα αυτοκινητάκια;

Είναι γεγονός ότι στο χώρο των φορητών (μιας και μιλάμε για αυτούς) είναι 7η με ταχείς ρυθμούς ανάπτυξης και πωλήσεων.
Οι δείκτες πωλήσεων, όμως δεν είναι και δείκτες ποιότητας.

Με έναν γρήγορο έλεγχο, διαπιστώνω ότι native στα Mac έχουμε αρκετές ελλείψεις τίτλων και μάλιστα η πλειοψηφία είναι παιχνίδια 3ετίας...

Φάντα,

Ο όρος "native" δεν είναι πλέον δόκιμος όταν μιλάμε για μακ μηχανήματα.
Το native δεν έχει έννοια, πλέον.
Αφού όλα τα games τρέχουν και σε μακ χωρίς emulation. Είναι κανονικές εφαρμογές.

Το ότι μπορείς να έχεις dualboot χαίρω πολύ, είπαμε η Apple έχει την ανάγκη να προσφέρει συμβατότητα με τα υπόλοιπα λειτουργικά γιαυτό και έβαλε Intel επεξεργαστές, πράγμα που τελικά φαίνεται να αποδίδει (αφού έχει αύξηση στις πωλήσεις).

Nah nah nah nah na-na-na-na-nah...

Η apple δεν επέλεξε τη συμμαχία με intel γιατί είχε ανάγκη να βάλει windows..
Έβαλε intel επεξεργαστές γιατί είναι το ισχυρότερο brandname στο χώρο καθώς επίσης η IBM ήταν ανακόλουθη με τις συμφωνίες της προς την apple γιατί δεν έβγαζε επεξεργαστές. Όπως ακριβώς στο λέω. Δ-Ε-Ν ΠΑΡΗΓΑΓΕ Ν-Ε-Α ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ στον τομέα των μικροεπεξεργαστών.

Η apple, θα πάει να κλείσει; :eek:

Και ποια ήταν η καλύτερη εταιρεία και η πιο ισχυρή δύναμη στην ανάπτυξη νέας τεχνολογίας στους επεξεργαστές; Intel baby...κι η συμφωνία με apple καθόλου δε τη χάλαγε γιατί για την intel αυτό μεταφραζόταν σε επέκταση κι ανέλιξη σε μια νέα και πολλά υποσχόμενη πλατφόρμα, στα μακ.

Τα πάντα είχε και πρώτα η apple χωρίς χρήση windows.
Πάρε για παράδειγμα το i-phone. Βλέπεις να έχει windows mobile? Έχει μόνο Mac-Os.

Συμφωνώ απόλυτα, όμως με την άποψη ότι συνετέλεσε ως παράγοντας αύξησης των πωλήσεων και η χρήση των win καθώς με αυτά αποκτάει συμβατότητα χωρίς χρήση emulators σε μακ λειτουργικό κι αυτό στη συνείδηση του χρήστη μετράει καθοριστικά. :)
Αλλά μόνο ως high rate δείκτης πωλήσεων κι όχι μιας κατα τα άλλα βάσιμης αναγκαιότητας.

Και φυσικά οι πωλήσεις είναι εκτός των άλλων, ένα ζητούμενο.

Τα Win μπαίνουν για δική μας εξυπηρέτηση.
Η Apple διάλεξε το δρόμο της κλειστής πλατφόρμας κι αυτό για χιλιάδες λόγους.
Μερικοί από τους σημαντικότερους είναι ότι αυτό την προστάτεψε από μη εγκεκριμένους ανθρώπους, από ιούς.
Το κάθε τι έχει τα καλά του, έχει και τα κακά.

Αυτό που πλήρωσε η apple είναι ότι έχει μικρή διείσδυση στην αγορά. Ο κόσμος που είδε, όμως τι προσφέρουν τα μηχανήματα της έχουν κάνει τα Windows πλέον, να μετρούν αντίστροφα.

Και η ίδια η ΜS παραδέχεται ότι πρέπει να κάνει ένα πιο επαναστατικό λειτουργικό.

Επίσης πόσοι τίτλοι παιχνιδιών-παιχνιδάρες έχουν αποκλειστικότητα για τα MacOS; 2; 3; Κανένας; Ενημέρωσε με...

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ MONO ΓΙΑ MAC OS και μάλιστα πάρα πολλά! Για την ακρίβεια όλες οι εταιρείες που σέβονται τον εαυτό τους κυκλοφορούν τα παιχνίδια τους και για mac!

Το πρόβλημα το έχουν συνήθως όσοι αγοράζουν παράνομα αντεγραμμένα, γιατι οι mac εκδόσεις δεν κυκλοφορούν πολυ... Αλλά εδώ μιλάμε μόνο για νόμιμα πράγματα, και δεν ασχολούμαστε με όσους ψάχνουν παράνομα. (κάνε ένα κόπο να μπεις στο i-store και πάτα "games for mac only")

Ενδεικτικά μόνο κοίταξε και στο greek applestore.:)

Παιχνίδια ΥΠΑΡΧΟΥΝ λοιπόν στα Mac, απλώς δεν βγαινουν εκατοντάδες κάθε μέρα όπως στα πισι. Για παράδειγμα εγώ σήμερα έπαιζα το doom3. Αν πάντως θέλεις τον μακ για games απλώς ξέχασε τον. Το OS δεν γεννήθηκε γι' αυτή τη δουλειά.

Μπορεί η παραγωγή παιχνιδιών για μακός να μην μπορεί να συγκριθεί (ακόμα) με αυτή τον πισι αλλά αυτό δεν την αγγίζει γιατί πλέον ο,τι παίζουν τα πισιά παίζουν και τα μακ λόγω πλήρους συμβατότητας.

Σίγουρα δεν συγκρίνονται τα mac (με μακός) με τα wintel ως παιχνιδομηχανές σε αριθμό τίτλων (το τονίζω) αλλά και τι μ'αυτό;
Όπως έχω ήδη πει ίσα με 268 φορές, mac+windows = games forever. (είμαστε στο 2009, έχουμε φύγει από τα RISC mac, πια..)

Για πες μου μια παιχνιδομηχανή που να είναι και φορητός υπολογιστής καλύτερος από το μακ μπουκ προ;
Το Qosmio ή ...το Turbo-x ??? (ε ρε λολ μέχρι πρωϊας)

Και φυσικά ένας επαγγελματίας αδιαφορεί για τα games και σίγουρα όποιος σέβεται τον εαυτό του σαν gamer δεν θα κατέφευγε σε laptop/macbook, αλλά αυτό ισχύει και για τα υπόλοιπα Mac. Οπότε εσύ "απλώς" μπουτάρεις με Windows, άσχετα αν εσύ πάλι, τα βλέπεις σαν λιβάνι (είσαι ένα διαολάκι εσύυυυ)

Η μόνη ορθή πρόταση σ'αυτή τη παράθεση ήταν το μπολνταρισμένο.

Ο λόγος:

Τα mac παίζουν αρκετά καλύτερα τα games με ίδιο hardware.
Eπίσης, με κατώτερο hardware καταφέρνουν να παίξουν καλά, πράγμα που δε θα έκανε το pc ή ένα απλό notebook γιατί στα mac γίνεται καλύτερη αξιοποίηση πόρων από το OS.
Μακράν καλύτερη από αυτή των windows.
Έχω δει game στο linux με emulator να ανεβάζει περισσότερα frames από τα windows στο ίδιο μηχάνημα.
Άντε βγάλε άκρη.

Απλώς τα windows είναι πολύ bloatware οπότε αυτά είναι αναμενόμενα, darling.:redface:

Να μην ξεχνάμε και το γεγονός ότι οι ταχύτητες σε MHz δεν μεταφράζονται το ίδιο στις δύο πλατφόρμες.
Δεν έχω τεχνικές γνώσεις επί του θέματος, αλλά ξέρω ότι τα Mac χρησιμοποιούν το πρωτόκολο OpenGL για τα παιχνίδια.
Απ' όσο ξέρω το OpenGL είναι πιο ελαφρύ από το DirectX. Ίσως έτσι να εξηγείται και η δυνατότητα να τρέχεις καινούργια games σε Mac περασμένων γενιών με μικρή ισχύ.

Αν και με ta intel mac, πλέον δεν παίζει κανένα ρόλο αυτό.

Επίσης, ένας σημαντικός λόγος που τα παιχνίδια καθυστερούν να κυκλοφορήσουν στο Mac είναι ότι η Apple δεν αφήνει να γίνονται μλκίες στο OS της όπως με StarForce κτλ. οπότε τα κυκλοφορούν όταν έχουν σιγουρευτεί ότι:
1.Έβγαλαν το βασικό ποσό κέρδους που ήθελαν.
2.Οι πωλήσεις δικαιολογούν το κόστος κυκλοφορίας μιας Mac version.

Προσωπικά πιστεύω ότι ότι η Apple σωστά δεν επιτρέπει τέτοιου είδους ματσωλιές στο OS της.

Μην ξεχνάμε ότι αρκετές φορές οι εταιρείες που βγάζουν την έκδοση PC δεν είναι οι ίδιες με αυτές που βγάζουν της έκδοση Mac.

Για παράδειγμα, το Age of Empires έχει βγει για Mac αλλά το επίσημο site της Ensemble Studios δεν αναφέρει τίποτα περί αυτού - ούτε φυσικά το σχετικό site της Microsoft, η οποία έχει αγοράσει την Ensemble Studios. Κι αυτό γιατί το AoE έχει εκδοθεί από την MacSoft.

Το ίδιο συμβαίνει με το Quake4 και το Doom3 - η id software δεν λέει τίποτα, γιατί τα παιχνίδια έχουν κυκλοφορήσει από την Aspyr. :hmm: (keyword: δικαιώματα)

Ένας gamer που σέβεται τον εαυτό του θα πάει να πάρει ένα φοβερό μηχάνημα με τρομερό τροφοδοτικό. Όταν πρωτοβγήκε το Power Mac Pro ήταν το πιο καλοσχεδιασμένο φορητό με τροφοδοτικό 1000 watt.

Εννοείς ότι δεν θα βρω κανέναν που να έχει σαν κύριο λειτουργικό το MacOS και να μην έχει mac μηχάνημα; Σύμφωνοι αν και όχι τόσο απόλυτα. Βέβαια αυτό γιατί αποδεικνύει τον ισχυρισμό σου για τον ήχο δεν το καταλαβαίνω. Αν κάποιος ήθελε σαν κύριο λειτουργικό το MacOS θα αγόραζε mac, προφανές. Όπως προφανώς και αν ήθελε κύριο λειτουργικό windows ΔΕΝ θα αγόραζε mac.

Απολύτως απόλυτα. ;)

...μα έχω μια καλύτερη ιδέα.
Μπορώ να σου πω τι μπορώ να κάνω έχοντας αλλάξει 4 λογισμικά από το 2001-2002. Εσύ μάλλον 2 μόνο με τα Vista τα bugaρισμένα τέσπα.

1) Μπορώ να κάνω αυτό που εσύ και να θέλεις δεν μπορείς διότι Multitasking δεν θα δεις από αυτήν την εταιρία από ότι φαίνεται ποτέ.
https://youtube.com/watch?v=9p6D0r7r_zo

2) Μπορώ να κάνω αυτό που εσύ πάλι δεν μπορείς να το κάνεις διότι πάλι όπως είπα πριν Multitasking δεν έχετε και δεν νομίζω ότι θα έχετε μια τεχνολογία για να μάθεις που η Apple το είχε στα σχέδια σαν ιδέα την δεκαετία του 80 όπου οι άλλοι ακόμα δεν μπορούσαν να κάνουν development να βάλουν ποντίκια.
https://youtube.com/watch?v=Eoo9AShE0Fw

3) Μπορώ και κάνω αυτό με το οποίο έχω ξεφτιλίσει όλες τις εταιρίες παραγωγής ταινιών δες το έχει πλάκα άμα ξέρεις Αγγλικά θα καταλάβεις.
https://youtube.com/watch?v=j66nwE3AJqo
https://youtube.com/watch?v=4TMnNtuxeuI

4) Και έτσι για να γελάσουμε και λίγο

https://youtube.com/watch?v=N-2C2gb6ws8 (τα τελευταία 5 χρόνια άμα σου λέει κάτι,my love.. )
https://youtube.com/watch?v=7RsOIdF_DdY (εδώ είναι που γελάμε και ξανά γελάμε και θα γελάμε που θα γελάμε όπου και να είμαστε πάλι θα γελάμε )

Τσεκ δύο βίδεα ακόμη:

PC https://youtube.com/watch?v=oiG7KFDYkLI&feature=related

Mac https://youtube.com/watch?v=Iaa6TVyc-NI&feature=related


Βέβαια υπάρχει κι αυτό από ένα τύπο που τρέχει XP, Mac os Tiger και Linux σε ενα καημένο hewlett packard:



Προσωπικά, δε πείθομαι γιατί με κωλουποπτεύει η απουσία ήχου. :whistle:
Hackindosh my ass. :redface:

Α οκ, γιατί το παρουσίασες σα να έλεγες ότι έτρεξε πρώτα στα macbook γιατί μόνο αυτά ήταν αρκετά δυνατά (εδώ τρέχουν και σε Asus 1000H netbook). Ευτυχώς το διευκρινίσαμε.
Επίσης, θα ήθελα μια πηγή για αυτό που λες.

Στο engadget.com αναφέρεται ρητά ότι η πρώτη beta version windows 7 δοκιμάστηκε πάνω σε μακμπουκ προ.

Θα βρεις και βιντεούμπα στο γιουτούμπι με την ιστορική στιγμή του testing.

Κάνεις λάθος... (αναφερόμενος στο ότι Ο Intel Core2 Quad (Q9000), είναι desktop επεξεργαστής.  )

O Quad (Q9000) βγήκε όντως, πρόσφατα για φορητά αλλά δεν είναι βελτιστοποιημένος για αυτά και καταναλώνει τ'άντερά του (περιορίζεται στη μισή - 1 ώρα availability μπαταρίας).

Δεν ασχολήθηκε καθόλου η Intel με την παραγωγή Quad Core φορητών.
Δεν τους βάζει τετραπύρηνο ο κατασκευαστής όταν δεν του παρέχει αυτονομία αξιώσεων.

Είναι καλύτερος ο Quad Core κι ελεγμένος (με πιστοποίηση και more than enough warranties) σε περιβάλλον desktop.
To περιβάλλον laptop όμως, έχει άλλα δεδομένα χώρου και άλλα δεδομένα θερμοκρασιών, υστερεί τραγικά στο θέμα βελτιστοποίησης ενεργειακής απόδοσης και άλλες ανάγκες ψύξης.

Αν τον αντιπαραβάλλεις σε notebook πλατφόρμες η απόδοσή του (Q.C. εννοείται) θα πέσει κάτω από 150% με τα υπάρχοντα συστήματα ψύξης και ενεργειακής απόδοσης.

Επίσης κάνεις λάθος...(αναφερόμενος στο ότι ο ισχυρότερος επεξεργαστής για διπύρηνο φορητό είναι ο Core2 Duo extreme)

Ο extreme είναι ο καλύτερος αυτή τη στιγμή που υπάρχει για φορητό υπολογιστή δεδομένης της ανεπάρκειας των υποσυστημάτων από quad επεξεργαστές, πάντα για φορητά.

Αν έχουμε την πρόθεση να προσθέσουμε περισσότερους επεξεργαστές μειώνοντας την αυτονομία του υπολογιστή μας, αυτό είναι κάπως χαζό. Δεν επιτυγχάνεις αύξηση της απόδοσης χώνοντας δύο επεξεργαστές αντί ενός αλλά ταυτόχρονα χάνοντας σε ενέργεια και αυξάνοντας επικίνδυνα τα temperature levels.

Είναι φέικ τεστ, για να είμαι ακριβής, το λινκ που παρέθεσες.

Επίσης αν είναι να αγοράσω ιντελ quad core φορητό για το παρακάτω

If you have serious computing needs for applications that use Artificial Intelligence, Physics, or Fluid Dynamics then you need Intel's highest performing quad-core mobile processor.
..που δεν έχω βλέψεις για επεξεργασία αποτελεσμάτων στη δυναμική των ρευστών ή στην ανάπτυξη μοντέλων τεχνητής νοημοσύνης, δε βλέπω γιατί να σκάσω 3000 ζεστά και καυτά ευρωπουλίνια...

Στην αγορά υπάρχουν quad core φορητά. Σαφώς. Από Lenovo μέχρι Toshibα...
Αλλά πρόκειται για workstation μονάδες, τόφαλους και τιμές από 3.000 κι απάνω...

Ένα δείγμα:
https://www.engadget.com/2008/09/22/dell-teases-with-17-inch-quad-core-laptop-with-16gb-of-memory/

Με βοηθάς λίγο να βρω το site γιατί δεν μου κάθεται; Επίσης θες να μου πεις ότι δεν σε ενδιαφέρουν αποτελέσματα από 3DMarks;

Δε μου το βγάζει ούτε εμένα. :worry::(
Δοκίμασα και το spech500.org.
Κάτι δε θυμάμαι καλά...σνιφ, ουα, κλαψ.

Από που παίρνεις τα 3DMarks?


Της σειράς της, η ΑΤΙ είναι η καλύτερη.
Υπάρχει και η 8700 FireGL αλλά το κόστος της πάει στα forbidden. :mad:

PC Magazine, τεύχος Μαρτίου, σελ. 138.
Έχει συγκριτικό τεστ τις επαγγελματικές κάρτες γραφικών.

Οι δύο κορυφαίες:

- GeForce 295 GTX (NVidia)
- 4870 XZ (ATI Radeon)

Όπως και να έχει η GeForce 9800M GTX συγκρίνεται με την Mobility Radeon HD 4870 οι οποίες και πάλι έχουν άλλες 30+ κάρτες ενδιάμεσα μέχρι να βρούμε σε επιδόσεις την 9600Μ GT.

Λολ.

Ποιος φορητός υπολογιστής φοράει την mobility Radeon 4870, μπορείς να μου δείξεις σε παρακαλώ;
Ρε φαντάγκο, πρέπει να έχει AMD επεξεργαστή και AMD mobo υποχρεωτικά.
Αν δεν έχει AMD Mod ΔΕΝ μπορεί να πάρει την κάρτα αυτή.

Καπίτο;

Επίσης, δε συζητάμε για το πιο είναι το ισχυρότερο φορητό του κόσμου τώρα.
Μιλάμε για single φορητά.Όχι για desktop φορητούς κολοσσούς με 16GB Ram (όταν ο μ.ο. βρίσκεται ακόμα στο 2) σε σύνδεση με δύο 30ρια displays.
Αυτό μόνο στους τύπους φορητό είναι. Ουσιωδώς, desktop είναι που έτσι κι αλλιώς δεν μπορείς να τον κάνεις κουπεπέ στα ποδαράκια. (17 και 19 ίντσες δεν αντέχονται αγόρι μου εκτός και θες να δεις τα πόδια σου ροσμπίφ)

Τα Linux λειτουργικά μειονεκτούν σε marketing από την Apple.

Τα λίνουξ είναι πολύ εξειδικευμένα.
Δε θέλει μυαλό.
Δεν υπάρχει καν marketing για το Linux από τη στιγμή που δεν κερδίζει κανείς και το μάρκετινγκ έχει λόγο ύπαρξης κυρίως όταν υπάρχει κέρδος.

Και πάλι λάθος...(αναφερόμενος στο ότι η απλ δε συστήνει κανένα πρόγραμμα antivirus για χρήση των μηχανημάτων της)

Μου έβγαλες για απόδειξη το λινκ αυτό ===> https://www.tcmagazine.com/comments.php?shownews=23201&catid=5

Πολύ πειστικό ειδικά με τη στάμπα άνω δεξιά "Microsoft expertzone members".
Tο μάτι μου'βγαλες κι ακόμα γελάω...
Λιτό χωρίς φραστικά πυροτεχνήματα μα εντελώς μεροληπτικό...σα να έβγαζα συγκριτικό μακ με πισι από το macworld.
Δεν θα ωρυόσουν;

Άλλη μια φορά λάθος... (Gone in 2 minutes: Mac gets hacked first in contest)

Αυτό είναι μια φήμη την οποία την ρούφηξες κι εσύ σαν μακαρόνι μπαρίλα όπως και τόσοι άλλοι όταν πρωτοκυκλοφόρησε.

Αν εφαρμόζεται ο κώδικας προστασίας του Μac Os δεν μπαίνει ο χακεράς που να χτυπιέται.
Το σύστημα που "χάκαραν" ήταν εντελώς free, χωρίς τίποτα, με απενεργοποιημένα τα πάντα. Τι να το κάνω αυτό!!!!!!!!
Και μπήκαν στο λογαριασμό του email. Έ και ΛΕ και ΟΣ. Μακ-ΟΣ. :D
Αυτά είναι για παιδιά.

Αν δε σκαμπάζεις βέβαια εντυπωσιάζεσαι κι από την ιδέα ότι το νερό στην ουσία είναι παρτούζα ενός μορίου Οξυγόνου με δύο Υδρογόνα.

Ποιο είναι το περίεργο; Έδωσα ελάχιστα χρήματα (600?) και έχω έναν πραγματικά φορητό φορητό, να κάνω τα απολύτως απαραίτητα και κάτι παραπάνω. Όταν και αν πάθει τίποτα, θα το πάω στο διπλανό ΠΛΑΙΣΙΟ και δεν θα τρέχω σε αντιπροσωπείες.

Θα το πας στο διπλανό πλαίσιο κι αυτός θα ανοίξει έναν κάδο να το πετάξει μέσα. :(
Αν πάθεις μια σοβαρή βλάβη δε θα σε συμφέρει να το επιδιορθώσεις.
It happens all the time, με τα cheap φορητά....δυστυχώς.


Και πάλι λάθος...
(64-bit architecture effectively increases the memory ceiling to 264 addresses, equivalent to approximately 17.2 billion gigabytes, 16.8 million terabytes, or 16 exabytes of RAM)
Τα Windows βλέπουν μόνο μέχρι 3. Δεν υπάρχουν modules για να εκμεταλλευτείς τα περίσσεια 5.
Θα λες "α έχω 8 Giga".
Αν θα βγουν Ram modules των 4 GB τότε θα μπορεί να πάρει (2 slot μνήμης) και να πας στα 6 GB.

Αλλά:
1. Είναι πανάκριβα. Δεν θα τα πάρεις.
2. Δεν έχουν διαθεσιμότητα ακόμη.
3. ΤΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΦΟΥ ΤΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΣΟΥ ΘΑ ΒΛΕΠΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 3???? Θα πετάς τσάμπα λεφτά;
Δώστα σε μένα :redface:

Το Μακός αντίθετα βλέπει μέχρι 4096 GB δηλ 4 ΤΒ (είναι Unix, μην το ξεχνάς) και στο Snow Leopard έχει ένα σύστημα αρχείων (ZFS) το οποίο μπορεί και αναγνωρίζει άπειρη χωρητικότητα άπειρων αρχείων. Αξιοποιεί εντελώς με φτωχά ελληνικά, τη RAM σου.

Επιπλέον χρήματα δηλαδή. Δεν αρκούν όσα έχεις δώσει ήδη; Το θέμα έιναι ότι τα 640GB είναι μέσα στο πακέτο των 550? λιγότερο.

Με τι πάχος και με τι βάρος όμως;
Κάτι χάνεις κάτι κερδίζεις.

Αυτό δεν το έπιασα. Γιατί γίνεται μόνο με Mac;

Uni Brain.

Για τεράστιες χωρητικότητες και μεγάλες βάσεις δεδομένων η αξιόπιστη λύση είναι μία και μόνο μία. Μακ.
Κι αυτό λόγω Mac Os (το Leopard έχει σύστημα αυτόνομου back up το οποίο είναι από τα τελειότερα και το χρησιμοποιούν όλες οι εταιρείες στις βάσεις δεδομένων τους. Έχω γνωστό μου προγραμματιστή σε apple και έχει κάνει τρελές εγκαταστάσεις σε εταιρείες με @ρχίδι@, όχι @ρχιδι@ εταιρείες.

Τα Windows τι έχουν;
Απαρχαιωμένα συστήματα.

Ακόμα και αν ισχύει αυτό (περιμένω αποδείξεις) η απάντηση είναι "για μούρη;" Είναι ευρέως γνωστό ότι τέτοιοι τύποι γουστάρουν να προβάλλονται...

Είναι επίσης γνωστό ότι δε παίζουν με την υστεροφημία τους (παγκοσμίου φήμης dj) κι έχουν πάντα το καλύτερο, που δεν θα τους προδώσει ποτέ, βλέπε: crash windows, ιούς, μπλε οθόνες και πόσα άλλα..
Και βέβαια τα καλύτερα προγράμματα για δημιουργία, επεξεργασία και αναπαραγωγή μουσικής, όπως το Logic Pro, Garage Band κλπ.

Όσο για το θέμα προβολής, τι να έκαναν δηλ. Να έπαιζαν live sets πίσω από παραβάν;
Όσο προβάλλεται ένας τραγουδιστής τόσο και περισσότερο ακόμα θα προβληθεί ένας γνωστός (έξω από τα όρια της γειτονιάς του) Dj.

Άρα μοιραία θα προβάλλονται και τα εργαλεία της δουλειάς του...Από ακουστικά μέχρι κονσόλες και laptops.
Δεν είναι τα πάντα διαφήμιση. Τσίλαρε.

Λάβε και εικόνες από ένα επιτόπιο searchάκι μιας κι είσαι (και ορθώς) εις άγραν αποδείξεων:

https://cache.daylife.com/imageserve/0efT6a38jggQc/610x.jpg

https://farm1.static.flickr.com/115/263267066_2a1ed7d7cf.jpg?v=1160302491

https://farm4.static.flickr.com/3199/2786808777_376f0da46c.jpg?v=0

https://dependablecomputer.com/images/paul-van-dyk-2

https://farm4.static.flickr.com/3141/2762177366_cf2a28022b.jpg?v=0

και βίδεα:





Κι άλλα λεφτά; Ε συγνώμη αλλά αν είναι να δώσω 2300? και να σκάσω και τόσα άλλα μετά για να συμπληρώσω, δεν θα πάρω. Είπαμε συγκρίνουμε τι προσφέρει το κάθε ένα εξού και η αναφορά. Προσωπικά αδιαφορώ αν θα έχει δέκτη τηλεόρασης, απλά είναι ένα extra που ΔΕΝ προσφέρει το MacBook.

Πάρε το μπάζο φορητό επειδή έχει δέκτη τηλεόρασης...
Σα να λες ότι θα αγόραζες οδοντόβουρτσα που πουλιέται μαζί με την οδοντόκρεμα αλλά έχει 10 τρίχες όλες όλες.
Έξτρα από έξτρα διαφέρει...

Αρχίζω να πιστεύω ότι έχεις βασικές γνωστικές ελλείψεις ή δεν διαβάζεις καλά. Πληροφοριακά η θύρα Firewire λέγεται και ΙΕΕΕ 1394, την οποία σαφώς και έχει το Toshiba και την οποία θεωρώ άχρηστη, αλλά αφού τη θες...

Για δες τι έχει το Macbook Pro σε συνδεσιμότητα:
ExpressCard/34 x 1 Headphone out x 1 IEEE-1394 x 1 Microphone in x 1 Mini Display Port SPDIF out x 1 USB 2.0 x 2
Και τι έχει το Toshiba:
Card Reader 5-in-1 Ethernet RJ-45 x 1 HDMI-out port x 1 Headphone out x 1 IEEE-1394 x 1 Microphone in x 1 Modem RJ-11 x 1 PC Card Type II x 1 SPDIF out x 1 USB 2.0 x 4 VGA out x 1 e-SATA x 1

Τα πράσσινα είναι κοινά, τα πορτοκαλί είναι μεν κοινά αλλά υπερτερεί το ένα από τα δύο και τα κόκκινα τα έχει ΜΟΝΟ το Toshiba. Ποιο από τα δύο έχει ελλείψεις λοιπόν; 2 USB το MacBook; Με τόσα περιφερειακά που αναφέρεις ότι χρειάζεσαι, που να σου φτάσουν;

Άχρηστη η Firewire????? :eek::eek:

Τόσα ξέρεις, τόσα λες.
Η ΙΕΕ είναι το mini Firewire που σημαίνει ότι δεν υποστηρίζει ρεύμα μέσα από τη θύρα (πρέπει να'χω καλώδιο τροφοδοσίας οπωσδήποτε). Το Macbook pro έχει Firewire 800 που είναι η ταχύτερη εξωτερική θύρα που υπάρχει.

Ξέρεις πολλές motherboards που έχουν firewire 800ari? Εγώ καμία εκτός από μακς :P...Όλες με 400ari είναι...(δλδ 400mbit/sec) σαν του qosmio που αναφέρεις.

Ψάξε να βρεις τι σημαίνει firewire και να δεις που χρησιμοποιείται;
Άμα έχεις camera, πώς θα βάλεις το video μεσ'τον υπολογιστή;

Και για τοπική δικτύωση πάει 20% πιο γρήγορα από Usb 2.0 (με μετροπρογράμματα)


Δεν έχει HDMI; VGA θύρα; e-SATA; Έλεορ που λες και εσύ...


  • Έχει το Display port out το οποίο είναι καλύτερη θύρα από την HDMI (πιο πρόσφατη και υποστηρίζει μεγαλύτερες ταχύτητες και μεταφορές δεδομένων)
  • Τι να τη κάνει τη VGA θύρα, βρε καρδιά μου; Αν είναι να βάλει κι ένα disk drive. :confused: Πίσω αντι για μπροστά θα πηγαίνουμε;
  • Δεν έχει e-sata αλλά έχει τη firewire 800 (αντίστοιχο σε δυνατότητες)

Δεν είμαι Turboιξάς, είμαι απλά value for money τύπος. Δεν είναι καν παιδική έπαρση και θα μπορούσες να κάνεις συζήτηση και χωρίς να προσπαθείς να μειώσεις τον άλλο. Αλλά ελλείψει επιχειρημάτων...

Παραείσαι value for money, όμως.
Το φθηνότερο κρέας το δίνουμε στα σκυλιά.
Το φιλετάκι το κρατάμε για τη πάρτη μας. :)

Από εδώ και κάτω έχεις σχολιάσει παραθέσεις που φαίνεται να έχω γράψει εγώ, αλλά τις έγραψε ο Metal, οπότε θα σου ζητήσω να τροποποιήσεις το μήνυμα σου. Με τιμά βέβαια που μόνο σε μένα θες να απευθύνεσαι. :P

FIxed. :redface:

Χαίρομαι που δέχεσαι ότι τα Mac είναι ποζεριά. Αυτό προσπαθεί να περάσει και η ίδια η Apple με τις διαφημιστικές της εξτρατείες και φαίνεται είσαι ιδανικό "θύμα".

όσο και να στήνονται κόμματα το πολύ πολύ να πάρουν και τις εκλογές… μα όλες οι κυβερνήσεις θα πέσουν, αυτή είναι η μοίρα τους...

Η αρωγή εκ των ρωγμών των σχολίων σου είναι σαν την κλίμακα Ρίχτερ του ασυνειδήτου μου. Λειτουργούν με κλυδωνισμούς που καταγράφονται στον σεισμογράφο αλλά δε νιώθουν τα πόδια και το σώμα μου.. :worry:

Εγώ πάλι πρώτη φορά την κάνω. Φαίνεται έχει δίκιο ο epote που έλεγε ότι τα macboys σκίζονται να αποδείξουν πόσο καλύτερα είναι τα Mac.

Αχ δεν έχεις συνειδητοποιήσει τόσα ποστ τώρα, ότι κείνη η οικουμενική φωνή σου για τα windows σε βουλιάζει σε αυτό που προσπαθείς εμένα να σώσεις.

Μου λες ότι είμαι θύμα των μακ (μόνο και μόνο επειδή έχω στη κατοχή μου ένα ή επειδή αντιπαρατίθεμαι μαζί σου χωρίς να έχεις χειριστεί στη ζωή σου apple φορητό) αλλά θυματοποιούμαι ακριβώς τόσο όσο έχεις γίνει εσύ θύμα ενός δύσμοιρου λειτουργικού της MSFT.

Κατά τα λοιπά, κράτα το σωσίβιο για σένα γιατί εγώ και η κεητ γουίνσλετ επιβιώνουμε, τελικά...

..και κλείσε τα "παράθυρα" γιατί μπάζει...λολ:redface:

Δεν ξέρω αν έχει νόημα να συνεχίσουμε βέβαια, τα σημαντικά λάθη στα οποία υπέπεσες με κάνουν να πιστεύω ότι είσαι απλά ένα θύμα του Apple Marketing και υποστηρίζεις τα Mac, μόνο για να τα υποστηρίζεις.

Θʼ αναλωθείς θριαμβικά αν νομίζεις ότι θέλω να πειστείς για τα μακ.

Απλές αντιπαραβολές κάνουμε χωρίς να με κατατρώει η αχνή εμμονή. Τώρα πχ τρώω κάτι μπισκότα cookies κι απαντώ μασουλοκαταπίνοντας με ανοιχτή τη τηλεόραση στον Αnt1. (τα σαρακοστιανά ετελείωσαν και τις απόκριες ντύθηκα "silver mac". Βασικά τις απόκριες ντύνομαι αυτό που είμαι όλο το χρόνο βρε. Μην ψαρώνεις...)

Επίσης καταντάει παιδιάστικος ο τρόπος που προσπαθείς να μειώσεις τους συνομιλιτές.

Αιθέρια νεύρα –ναι... – ηώα κάγκελα... Σιγά τα σκόρδα!

Διαβάζεις μια γραμμή, γρικάς πατάγους, σαν να κρώζει κοράκων γέννα...

Όταν συναντάς τέτοιους ανθρώπους, με το δεδομένο που μπορώ να φανταστώ, μιας ενδιαφέρουσας συναναστροφής, ή σωπαίνεις ευγενικά, ή λες την γνώμη σου.
Εγώ πήγα με το δεύτερο.

Γιατί εθίγεις, εσύ;

Θα τσακωθούμε και θα τα βρούμε…:)

Μα κατανόησε κάτι:
Δεν τα έβαλα με ένα άτομο (που πρότεινε σόνυ ή τοσίμπα, ούτε με αυτό που τα υπερασπίζεται), τα έβαλα με μια λογική. Εάν ήταν δομημένος αλλιώς (όπως είναι στο θεατρικό), θα το είχα προσπεράσει.
Να είσαι σίγουρος.

Επίσης οι διαστάσεις των post σου είναι τεράστιος, κάνε και λίγο κράτει... :P

Δεν είναι τα λόγια
που μέʼφεραν κοντά σου.
Όσα δεν είπαμε
με κρατούν αιχμάλωτο. :D

υγ. Όλες οι τεχνολογικές συζητήσεις τελειώνουν σε μπουφέ...
Λάβε τα σχόλιό μου σα να είναι εξευγενισμένος εμετός..:hmm:

Αχ το αυτό το διαδίκτυο, έδαφος πρόσφορο για την μάχη της προβολής.
Κι όσοι εκθέτουν, παράλληλα εκτίθενται. :/:

Νοτε: Έχω την εντύπωση πως όλοι μας έχουμε λανθασμένη αντίληψη για ένα εργαλείο που μας προσφέρει χρήματα, ευχαρίστηση, διασκέδαση κ.α., δε σημαίνει πως είναι το τέλειο. Τίποτα δεν είναι τέλειο. Ας προσπαθήσουμε ίσως να ανταλλάσουμε "υγιείς" απόψεις περι των δύο (υπάρχει κ το linux βέβαια) λειτουργικών και ας μην αναλώνουμε το χρόνο μας σε παιδικές διαμάχες.
Κάτι τελευταίο, ενθουσιάστηκα απίστευτα με τον πρώτο μου υπολογιστή (έναν pc 1512) αλλά μετά από τόσα χρόνια δουλεύει αυτός για εμένα και όχι εγώ για αυτόν? Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.



*** Φααααααααααααααααντ, άνοιξε threadουλίνι για iphone, mp3, κουλούπια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Δεσμωτη, τα Windows 32-bit βλεπουν μεχρι και 3Gb μνημης. Οι εκδοσεις 64bit βλεπουν πρακτικα οση βαλεις (πχ , δες: https://support.microsoft.com/kb/294418)

Κατα δευτερον, η αποψη "Δεν εχει αρκετο σκληρο...Ε βαζω εναν εξωτερικο Lacie 2TB" ειναι ολιγον τι...παραλογη. Αν για να εχω χωρο στο laptop μου πρεπει να κουβαλαω και εναν εξωτερικο σκληρο, και για να εχω καλο ηχο να κουβαλαω και τα εξωτερικα ηχεια μου...ε καλα...

Τριτον, να τα δεχτω ολα. Αλλα να θεσεις και ως επιχειρημα υπερ των mac το οτι εχουν και παιχνιδια που δεν κυκλοφορουν σε pc, νομιζω ειναι παρατραβηγμενο οταν το αντιστροφο ειναι που συμβαινει κατα κορον, και τα παιχνιδια για pc ειναι απειρως περισσοτερα γενικα.

Τελος, νομιζω οτι η συγκριση γενικα ποιο ειναι καλυτερο ανεξαρτητως τιμης ή μονο βασει αποδοσης προς τιμη ειναι σχετικα ακυρη, μιας και ο μεσος προς low budget χρηστης, λογω της πολιτικης της apple αποκλειεται απο τη χρηση Mac OS, εξαιτιας του πολυ υψηλου κοστους αυτων (για laptop μιλαω, αν και τα ιδια σχετικα - αν και σε καλυτερη κατασταση - ισχυουν και σε desktop)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Νόμιζα πως χάθηκες και πως δεν θα απαντούσες, αλλά τελικά άργησες για να μαζέψεις τα videos που μου παρέθεσες; :P
Καταρχάς να πω ότι θα προσπαθήσω να κρατήσω το post μου σε ένα φυσιολογικό μέγεθος, γιατί ομολογώ ότι άρχισα να κουράζομαι να τα διαβάζω. Άσε που τα μισά που λες είναι αέρας...
Οι δείκτες πωλήσεων, όμως δεν είναι και δείκτες ποιότητας.
Δεν ήσουν εσύ που μας έδωσες στατιστικά από την ναυτεμπορική για να μας δείξεις πόσο καλά τα πάει η Apple; :confused:
Φάντα,

Ο όρος "native" δεν είναι πλέον δόκιμος όταν μιλάμε για μακ μηχανήματα.
Το native δεν έχει έννοια, πλέον.
Δεσμώ,
Απλά χρησιμοποίησα όρο που χρησιμοποιούσαν στις δικές σου πηγές:
This alphabetical list of Mac games itemizes those video games available for any version of Mac OS in native mode.
Αυτό που πλήρωσε η apple είναι ότι έχει μικρή διείσδυση στην αγορά. Ο κόσμος που είδε, όμως τι προσφέρουν τα μηχανήματα της έχουν κάνει τα Windows πλέον, να μετρούν αντίστροφα.
Δεν ξέρω αν μας συμφέρει πολύ αυτό, αφού μόνο η Apple φτιάχνει Mac, που σημαίνει ότι καθορίζει και την τιμή τους. Γιαυτό άλλωστε και είναι πανάκριβα, το οποίο είναι και ο βασικότερος λόγος που δεν τα αγοράζει ο κόσμος (θέλω να πιστεύω).
Και η ίδια η ΜS παραδέχεται ότι πρέπει να κάνει ένα πιο επαναστατικό λειτουργικό.
Αλίμονο αν έλεγε κάτι διαφορετικό.
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ MONO ΓΙΑ MAC OS και μάλιστα πάρα πολλά! Για την ακρίβεια όλες οι εταιρείες που σέβονται τον εαυτό τους κυκλοφορούν τα παιχνίδια τους και για mac!
Εγώ όμως σε ρώτησα για αποκλειστικότητες, γιατί κάτι τέτοιο πέταξες.
Αν πάντως θέλεις τον μακ για games απλώς ξέχασε τον. Το OS δεν γεννήθηκε γι' αυτή τη δουλειά.
Α γεια σου, αυτό λέω και εγώ αλλά εσύ μου αράδιασες κατεβατά...
Μπορεί η παραγωγή παιχνιδιών για μακός να μην μπορεί να συγκριθεί (ακόμα) με αυτή τον πισι αλλά αυτό δεν την αγγίζει γιατί πλέον ο,τι παίζουν τα πισιά παίζουν και τα μακ λόγω πλήρους συμβατότητας.
Τελικά δεν είναι τα Windows ο Βελζεβούλ; Ή είναι αναγκαίο κακό;
Για πες μου μια παιχνιδομηχανή που να είναι και φορητός υπολογιστής καλύτερος από το μακ μπουκ προ;
Το Qosmio ή ...το Turbo-x ??? (ε ρε λολ μέχρι πρωϊας)
Το Qosmio έχει ή όχι ίδια χαρακτηριστικά με το Mac Book; Επίσης τι φορητό θες να σου δείξω; Υπάρχουν τέρατα που έχουν τη δυνατότητα να είναι φορητοί, αλλά θα μου πεις ότι είναι 3 και 4 κιλά. Φορητοί δεν είναι και αυτοί;
Τα mac παίζουν αρκετά καλύτερα τα games με ίδιο hardware.
Eπίσης, με κατώτερο hardware καταφέρνουν να παίξουν καλά, πράγμα που δε θα έκανε το pc ή ένα απλό notebook γιατί στα mac γίνεται καλύτερη αξιοποίηση πόρων από το OS.
Μα αφού από πάνω παραδέχτηκες ότι τα Mac δεν είναι για παιχνίδια και ότι για τα παιχνίδια βάζεις Windows. Αφού παίζουν καλύτερα τα games, γιατί να το κάνεις αυτό; :confused:
Δεν έχω τεχνικές γνώσεις επί του θέματος, αλλά ξέρω ότι τα Mac χρησιμοποιούν το πρωτόκολο OpenGL για τα παιχνίδια.
Μακάρι κάποτε όντως τα παιχνίδια να είναι όλα OpenGL και εγώ το περιμένω.
Επίσης, ένας σημαντικός λόγος που τα παιχνίδια καθυστερούν να κυκλοφορήσουν στο Mac είναι ότι η Apple δεν αφήνει να γίνονται μλκίες στο OS της όπως με StarForce κτλ. οπότε τα κυκλοφορούν όταν έχουν σιγουρευτεί ότι:
1.Έβγαλαν το βασικό ποσό κέρδους που ήθελαν.
2.Οι πωλήσεις δικαιολογούν το κόστος κυκλοφορίας μιας Mac version.
Φτηνές δικαιολογίες. Απλά το κοινό της Apple είναι κατά πολύ μικρότερο για να αξίζει να ασχοληθούν να φτιάξουν τα παιχνίδια ώστε να παίζουν στα μηχανήματα της. Τώρα που αρχίζει και ανεβαίνει η Apple, ξεκινάνε οι εταιρείες να ασχολούνται πιο σοβαρά.
Μπορώ
Μπορώ
Μπορώ
Μπορώ
Αυτά γίνονται και σε Ubuntu για παράδειγμα. Ψάξε για το Compiz Fusion:

4) Και έτσι για να γελάσουμε και λίγο

[...]
Τσεκ δύο βίδεα ακόμη:
Πάλι καλά που δεν μου έδειξες και τα κλασσικά Mac vs PC videos. Δεν ήθελες να φανεί ότι σε έχει πιάσει τόσο το Marketing της Apple (το οποίο παραδέχομαι πραγματικά).

Έχω πει επίσης ότι η Apple είναι πολύ καλή στο σχεδιασμό και στην εμφάνιση των προϊόντων της. Της βγάζω το καπέλο. Απλά όπως έχω ξαναπεί, κάνει μόστρα...
Στο engadget.com αναφέρεται ρητά ότι η πρώτη beta version windows 7 δοκιμάστηκε πάνω σε μακμπουκ προ.
Και σου είναι τόσο δύσκολο να μου βάλεις link;
O Quad (Q9000) βγήκε όντως,
[...]
Ο extreme είναι ο καλύτερος αυτή τη στιγμή που υπάρχει για φορητό υπολογιστή δεδομένης της ανεπάρκειας των υποσυστημάτων από quad επεξεργαστές, πάντα για φορητά.

Αν έχουμε την πρόθεση να προσθέσουμε περισσότερους επεξεργαστές μειώνοντας την αυτονομία του υπολογιστή μας, αυτό είναι κάπως χαζό. Δεν επιτυγχάνεις αύξηση της απόδοσης χώνοντας δύο επεξεργαστές αντί ενός αλλά ταυτόχρονα χάνοντας σε ενέργεια και αυξάνοντας επικίνδυνα τα temperature levels.
Το θέμα είναι ότι όταν έλεγες ότι το MacBook φοράει το καλύτερο hardware που υπάρχει, απλά δημιουργούσες εντυπώσεις λέγοντας ανακρίβειες. Αυτό μετράει.

Αν από την αρχή έλεγες ότι τα MacBook έχουν πολύ καλό πακέτο hardware σε συνδυασμό με ότι άλλο προσφέρουν, θα το δεχόμουν. Δεν έχουν όμως ότι καλύτερο κυκλοφορεί. Γιατί και καλύτερος επεξεργαστής υπάρχει και τετραπύρηνος για laptop και η κάρτα γραφικών δεν είναι η top όπως έλεγες εσύ.
Είναι φέικ τεστ, για να είμαι ακριβής, το λινκ που παρέθεσες.
Αυτό από την σελίδα της Intel;
Από που παίρνεις τα 3DMarks?
https://www.futuremark.com/
Μου έβγαλες για απόδειξη το λινκ αυτό ===> https://www.tcmagazine.com/comments.php?shownews=23201&catid=5

Πολύ πειστικό ειδικά με τη στάμπα άνω δεξιά "Microsoft expertzone members".
Tο μάτι μου'βγαλες κι ακόμα γελάω...
Λιτό χωρίς φραστικά πυροτεχνήματα μα εντελώς μεροληπτικό...σα να έβγαζα συγκριτικό μακ με πισι από το macworld.
Δεν θα ωρυόσουν;
Ok, πάρε αυτά τότε.
Αυτό είναι μια φήμη την οποία την ρούφηξες κι εσύ σαν μακαρόνι μπαρίλα όπως και τόσοι άλλοι όταν πρωτοκυκλοφόρησε.
Φήμη ο διαγωνισμός;
Θα το πας στο διπλανό πλαίσιο κι αυτός θα ανοίξει έναν κάδο να το πετάξει μέσα. :(
Αν πάθεις μια σοβαρή βλάβη δε θα σε συμφέρει να το επιδιορθώσεις.
Κάτσε να δεις... Τα MacBook έχουν εγγύηση πόσο; 1 χρόνο. Τα TurboX πόσο; 2 χρόνια. Υπάρχει περίπτωση να με νοιάζει όπως με κόβεις ο φορητός, μετά από 2 χρόνια; Όχι. Αν έχω δώσει όμως 2.300 για ένα MacBook, σαφώς και δεν μου αρκεί ο 1 χρόνος. Το ότι δίνουν έναν χρόνο τι μου δείχνει; Ότι απλά δεν θεωρούν ότι τους συμφέρει να δώσουν επιπλέον 1 χρόνο, που σημαίνει τι; Βρες το μόνος σου...
Τα Windows βλέπουν μόνο μέχρι 3. Δεν υπάρχουν modules για να εκμεταλλευτείς τα περίσσεια 5.
Θα λες "α έχω 8 Giga".
Στο εξήγησα, αλλά μάλλον άλλος δεν σκαμπάζει. Ίσως να σε πείσει ο Inso...
Με τι πάχος και με τι βάρος όμως;
Κάτι χάνεις κάτι κερδίζεις.
Αλίμονο.
Έχω γνωστό μου προγραμματιστή σε apple και έχει κάνει τρελές εγκαταστάσεις σε εταιρείες με @ρχίδι@, όχι @ρχιδι@ εταιρείες.
Τρομερή πηγή και αξιόπιστη.
Πάρε το μπάζο φορητό επειδή έχει δέκτη τηλεόρασης...
Νόμιζα ότι κάναμε σύγκριση πακέτων. Σαφώς ο χαρακτηρισμός "μπάζο φορητό" είναι ένα μέτρο σύγκρισης...
Η ΙΕΕ είναι το mini Firewire που σημαίνει ότι δεν υποστηρίζει ρεύμα μέσα από τη θύρα (πρέπει να'χω καλώδιο τροφοδοσίας οπωσδήποτε). Το Macbook pro έχει Firewire 800 που είναι η ταχύτερη εξωτερική θύρα που υπάρχει.
Απαντάς μόνος σου (αν και στο μοντέλο του ΠΛΑΙΣΙΟ, έχει MacBook Pro με IEEE-1394)
Δεν έχει e-sata αλλά έχει τη firewire 800 (αντίστοιχο σε δυνατότητες)
Παραείσαι value for money, όμως.
Με τον ρυθμό που αναπτύσσεται η τεχνολογία, δεν αξίζει να είσαι κάτι άλλο. Πεταμένα λεφτά...
Όταν συναντάς τέτοιους ανθρώπους, με το δεδομένο που μπορώ να φανταστώ, μιας ενδιαφέρουσας συναναστροφής, ή σωπαίνεις ευγενικά, ή λες την γνώμη σου.
Εγώ πήγα με το δεύτερο.
Δεν είπες απλά τη γνώμη σου. Την είπες με δεδομένο ότι μόνο η δική σου είναι σωστή συν του ότι προσπάθησες να με μειώσεις.
Νοτε: Έχω την εντύπωση πως όλοι μας έχουμε λανθασμένη αντίληψη για ένα εργαλείο που μας προσφέρει χρήματα, ευχαρίστηση, διασκέδαση κ.α., δε σημαίνει πως είναι το τέλειο. Τίποτα δεν είναι τέλειο. Ας προσπαθήσουμε ίσως να ανταλλάσουμε "υγιείς" απόψεις περι των δύο (υπάρχει κ το linux βέβαια) λειτουργικών και ας μην αναλώνουμε το χρόνο μας σε παιδικές διαμάχες.
Σίγουρα, καλό θα ήταν να ξεκινήσεις να το κάνεις λοιπόν.

Οπωσδήποτε δεν θεωρώ ότι τα Mac είναι χάλια, ίσως απλά δεν είμαι το target group τους. Θεωρώ ότι στο βωμό της διαφήμισης είναι υπερτιμημένα. Απευθύνονται σε συγκεκριμένο τύπο ανθρώπων (μάλιστα είχε γίνει και μια έρευνα την οποία αδυνατώ να εντοπίσω), που έδινε των προφίλ των χρηστών.

Αρχίζω να καταλαβαίνω γιατί αν και ξεκινάς από ένα θέμα συνεχώς προσθέτεις νέα, το γυρνάς βόλτες και γράφεις ένα σωρό άσχετα κατεβατά. Κουράζεις και το κάνεις πολύ καλά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Δεσμωτη, τα Windows 32-bit βλεπουν μεχρι και 3Gb μνημης. Οι εκδοσεις 64bit βλεπουν πρακτικα οση βαλεις (πχ , δες: https://support.microsoft.com/kb/294418)

Σe 64bit εκδόσεις, θεωρητικά είναι έτσι.
Αλλά αν διάβαζες σύμφωνα με τη ροή των όσων έγραφα, θα καταλάβαινες ότι δεν εννοούσα τα 64bitα win.
Τα 64bit βλέπουν ως και 16ΤΒ. Αλλά μακρυά από 64-bit XP ή Vista και ειδικά σε φορητούς. (λιβάνια, σκόρδα)

Σε πληροφορώ ότι με ένα 64bitο λειτουργικό μπορεί να τρέχεις πιο αργά από ένα 32bitο, αν τρέχεις κυρίως 32bit εφαρμογές.

Σε πάρα πάρα πολλές περιπτώσεις, ένα upgrade (μάλλον Fresh install κι όχι upgrade, είναι το σωστό) από windows 32-bit( XP) σε 64-bit windows (Vista Ultimate) οδήγησε σε κόλαφο και code errors.

Aν είναι να διαβάζω περισσότερη Virtual memory και να έχω μηχάνημα με κάρτα ήχου αλλά χωρίς τον ήχο (!) (σύμφωνα με το device manager) ευχαριστώ δεν θα πάρω 64 bit windows. Καλύτερα 1-bit window και να'ναι και παντζούρι...:P

Θα μου πεις τώρα ότι τα 32-bit προγράμματα που τρέχουν σε 64-bit versions of Windows το κάνουν με 4-GB tuning model.

Βγάλε άκρη με τα μπουρδελοwindows. :whistle:

Τρώς ήττα με windows 64bit (XP) κι όσοι ακόμα είχαν 64bit cpu (π.χ. athlon) το σκέφτονται πολύ πριν το κάνουν (εννοείται πάντα με υπαρκτούς drivers).

Και το τελευταίο : Θες Ελληνικά Xp ; Ξέχνα τα 64bit! :whistle::whistle:

Κατα δευτερον, η αποψη "Δεν εχει αρκετο σκληρο...Ε βαζω εναν εξωτερικο Lacie 2TB" ειναι ολιγον τι...παραλογη. Αν για να εχω χωρο στο laptop μου πρεπει να κουβαλαω και εναν εξωτερικο σκληρο, και για να εχω καλο ηχο να κουβαλαω και τα εξωτερικα ηχεια μου...ε καλα...

https://store.apple.com/us/browse/home/shop_mac/family/macbook_pro

Στο 15ιντσο των 2.66 η χωρητικότητα σκληρού είναι στα 320GB.

1.Tα παρουσιάζεις σαν μηδαμινής χωρητικότητας όταν λες "δεν έχει αρκετό σκληρό"...:confused:
Αν θέλεις να συνδέσεις τα κέρατά σου σε εξωτερικό σκληρό, εννοούσα. Αν είχε 100-160 Giga ενώ ο ανταγωνιστικός έχει 640 τότε θα σου έλεγα, ναι υστερεί (και πώς να μην...)
2. Θα προτιμούσα έναν Uni Brain (αντι της Lacie). Τεχνικά μακράν ανώτερος. :P
3. Ο ήχος από τα ηχεία του macbookpro είναι περίφημος. Κυριολεκτικά.

Τριτον, να τα δεχτω ολα. Αλλα να θεσεις και ως επιχειρημα υπερ των mac το οτι εχουν και παιχνιδια που δεν κυκλοφορουν σε pc, νομιζω ειναι παρατραβηγμενο οταν το αντιστροφο ειναι που συμβαινει κατα κορον, και τα παιχνιδια για pc ειναι απειρως περισσοτερα γενικα.

News: Δεν υπάρχουν games για pc που να μην παίζονται σε mac πλέον, αφού τα μακ φορτώνουν windows όπως κάθε άλλο pc ή φορητό.

Και ναι τα παιχνίδια για pc είναι απείρως περισσότερα. Το ανέφερα στο προηγούμενο ποστ κι εγώ. Συμφωνούμε...(Το ΟS δεν φτιάχτηκε για game console. Άσχετα ότι αποδεικνύεται εξαιρετικό και για παιχνίδια. Βλέπε: Halo, Unreal Tournament κλπ...)

Τελος, νομιζω οτι η συγκριση γενικα ποιο ειναι καλυτερο ανεξαρτητως τιμης ή μονο βασει αποδοσης προς τιμη ειναι σχετικα ακυρη, μιας και ο μεσος προς low budget χρηστης, λογω της πολιτικης της apple αποκλειεται απο τη χρηση Mac OS, εξαιτιας του πολυ υψηλου κοστους αυτων (για laptop μιλαω, αν και τα ιδια σχετικα - αν και σε καλυτερη κατασταση - ισχυουν και σε desktop)

Έχουν μειωθεί εξαιρετικά οι τιμές όλων των μηχανημάτων μακ την τελευταία τριετία.
Παλιότερα ήταν απλησίαστα αλλά όχι πλέον.

Βέβαια αν θες φορητό κάτω των 1000 ευρώ, είναι απαγορευτικό το apple. Δεν υπάρχει (εκτός αν πρόκειται για μεταχειρισμένο ή στοκ παλαιότερης γενιάς κι εφόσον το βρεις σε αποθήκες γιατί σε πολλά μοντέλα έχει σταματήσει η παραγωγή τους ήδη...)

Και φυσικά αγοράζεις, ένα πραγματικά ισχυρό μηχάνημα με 1000 και κάτι ψιλά σε Apple desktop υπολογιστή (μεγάλη καψούρα αλλά που χώρος :/:)...
Και θα είναι πολλαπλά ισχυρότερος από ένα αντίστοιχο λαπτοπίδι στα ίδια λεφτά.

Οκ υπάρχουν και τα δευτεροκλασάτα φορητά τύπου hp, sony αλλά οι τιμές είναι συγκρίσιμες με apple.
Αν πάλι θέλει κάποιος να αποφύγει apple λόγω οικονομικού πλαφούντος (από "πλαφόν" :redface:), θεωρώ πως Τoshiba και Dell (με καλό ψάξιμο) είναι εξαιρετικά καλές εναλλακτικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Νόμιζα πως χάθηκες και πως δεν θα απαντούσες, αλλά τελικά άργησες για να μαζέψεις τα videos που μου παρέθεσες; :P

Άδραξα τις μέρες, όχι τα βίδεα. Την είδα καρπεντιεμικός. :P
Μερικοί -ειδικά στον κόσμο της ποιήσεως-υποστηρίζουν την θεληματική τού να ζήσουμε πριν χαθούμε.
Εγώ πάλι είπα να χαθώ για λίγο μέχρι να με ξαναζήσεις. :redface:
Τόσο όσο να σου λείψω. :rolleyes:

Σιγά μην άφηνα ταραμοσαλάτες, ντολμαδοκαλαμαροχταποδογάμπαρη για να παριστάνω τον Wozzniak. :hmm:

Και συμφωνώ με μια άγνωστη ποιήτρια πως "στα υπόγεια ρεύματα της αφάνειας βρίσκουμε δύναμη και ορμή. Κρυφή μα υπαρκτή".

Έτσι να'χουμε να αεριζόμαστε, 4fun. :)

Καταρχάς να πω ότι θα προσπαθήσω να κρατήσω το post μου σε ένα φυσιολογικό μέγεθος, γιατί ομολογώ ότι άρχισα να κουράζομαι να τα διαβάζω.

Ουκ εν τω πολλώ το ευ
Γιατί κάπου το κοινό χασμουριέται
κι επειδή κι εγώ, κοινό είμαι,
αααααμμμμ:yawn::sleep:

Άσε που τα μισά που λες είναι αέρας...

Τι αέρας όμως;
Κι ο ούριος, άνεμος είναι και η τραμουντάνα επίσης.
Ακόμη κι ο κοπανιστός είναι μια version αλλά ας μη σου βάζω ιδέες γιατί είστε και βίαιοι εκεί κάτω. :whistle:
Κι ας μη ξεχνάμε και ...το Macbook Air :wall: (ε όχι)

[................σπουδάσαμε
διαβάζοντας τον άνεμο
και τα μάτια των ανθρώπων]
k. Muller

Ε, μάτια δεν έχουμε στο δίκτυο να τα βλέπουν οι άλλοι.
Άρα μας μένουν οι άνεμοι, my ninja turtle :D

Δεν ήσουν εσύ που μας έδωσες στατιστικά από την ναυτεμπορική για να μας δείξεις πόσο καλά τα πάει η Apple; :confused:

Και απάντησες ότι καταλαμβάνει το 5% του global market στα φορητά.
Και επισημαίνω ότι η ποσότητα δεν είναι οδηγός ποιότητας κι επιπλέον: (look down)


Apple reveals profit increase in first quarter
Sales of Macs up 9 percent on last year

Nancy Gohring

Δείξε μου κάποια άλλη εταιρεία που παρουσίασε αύξηση των πωλήσεων (9% παρακαλώ) το πρώτο τέταρτο του χρόνου σε σχέση με το τέταρτο του προηγούμενου έτους και μάλιστα σε περίοδο ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ οικονομικής βούτας...και συνυπολόγισε ότι η apple δεν έχει σχεδόν καθόλου πάρε δώσε με χώρες τρίτου κόσμου που εκεί λόγω πληθωρισμού βοηθάει άλλες εταιρίες στην διατήρησή τους σε ισόρροπες πωλήσεις...

Και τέλος βάλε στο λογαριασμό ότι είχε να βγάλει μηχάνημα από τον περασμένο απρίλιο κι ότι ο Μr Jobs είχε δημόσια δηλώσει ότι θα απέχει από το management λόγω κάποιας σκιώδους ορμονοθεραπείας που επίσης επηρέασαν τη μετοχή της apple αλλά όχι και τις πωλήσεις μακ.

Recently, HP announced a 19% loss in terms of PC sales, Dell reported an astounding 27% decline in desktop sales and a 17% drop in laptop shipments. Other companies such as Intel, Western Digital, and Nvidia have also reported losses.

Τελικά δεν είναι τα Windows ο Βελζεβούλ; Ή είναι αναγκαίο κακό;

Τα windows αν και βελζεβούλ βρίσκουν χρησιμότητα στα apple αν είσαι τρελαμένος gamer ΜΟΝΟ ή θες να έχεις το windows live messenger αντί του σαφώς lower rated mac msn.:confused: (spam lol)

Πουθενά αλλού, μωρό μου.

Το Qosmio έχει ή όχι ίδια χαρακτηριστικά με το Mac Book; Επίσης τι φορητό θες να σου δείξω; Υπάρχουν τέρατα που έχουν τη δυνατότητα να είναι φορητοί, αλλά θα μου πεις ότι είναι 3 και 4 κιλά. Φορητοί δεν είναι και αυτοί;

Η διαφορά σε κιλά δεν είναι μόνο διαφορά όγκου/βάρους.
Ρώτα έναν που κατέχει από hardware φορητών να σου εξηγήσει.
Και βέβαια το Qosmio δεν είναι των ιδίων χαρακτηριστικών με mac.
To ότι έχουν κάποιες κοινές θύρες δε τα ταυτοποιεί κιόλας!!!!

Πάλι θα τα λέω;

Δύο κάρτες γραφικών έναντι μιας (και υποδεέστερης).
Ταχύτητα μικρότερη από του μακμπουκ: 2,66 / 2.53(δες εδώ https://www.computerfood.gr/index.php?target=products&product_id=30591 ένα 18,4 ίντσες Toshiba G50-11S από τα πιο ισχυρά της ιαπωνικής αρμάδας πώς τρώει χώμα από το μακμπουκπρο το 15άρι παρακαλώ, μην πω καλύτερα για το 17άρι αντίστοιχο μακμπουκπρο γιατί θα με πιάσουν τα κλάμματα, με αρχική τιμή 2.5 χιλιάρικα :eek::eek: μπουαχαχαχαχα. Και μετά λέμε για value for money τοσιμπα;)

Και DDR2..:confused::confused: (γλέντια)
Και τόφαλος (4,4Kg που φτάνει και ξεπερνά το πεντόκιλο με τον πρόσθετο σκληρό...)

2 σκληροί (500+320), super ανάλυση, 1080p. Οκ. Αλλά...

Και εγγύηση 3 χρόνια με επέκταση στα 4.
Οκ άμα του κάνω τη χρήση που κάνω στο μακμπουκ μου, και βγάλει τον ένα χρόνο θα'μαι ευτυχισμένος.
Αν είναι να πάρω 19 ίντσες φορητό, δε παίρνω καλύτερα με 2.500 ένα powerful workstation να αναστενάξουν τα καλώδια;

Μα αφού από πάνω παραδέχτηκες ότι τα Mac δεν είναι για παιχνίδια και ότι για τα παιχνίδια βάζεις Windows. Αφού παίζουν καλύτερα τα games, γιατί να το κάνεις αυτό;

Ρε συ, ποιός έχασε τη σκυτάλη του ασυννενόητου και την βάστηξες εσύ;
Σε ποιο σημείο ανέφερα ότι τα Μακ δεν είναι για παιχνίδια;
Είναι και παραείναι.

Είπα ότι λόγω Οs (ανοιχτός κώδιξ) υπάρχουν λιγότερες επιλογές για gaming (όχι βέβαια λόγω υστέρησης του λειτουργικού αλλά λόγω ότι είναι λιγότεροι οι προγραμματιστές για openGL). Τα παιχνίδια μπουτάροντας με Οs είναι σαφέστατα πιο λίγα από ότι στα Win.
Όχι ότι ο κώδικας του Οs δεν είναι κατάλληλος για παιχνίδια.

Μα αφού γράφουν τα περισσότερα games σε DirectX; :hmm:
Ό,τι δεν παίζει σε Os, μπουτάρεις με Win κι αρχοντιά.

Τα λέω δυσνόητα ή με διαβάζεις κουρασμένος;
Δοκίμασε πρωινές ώρες. :redface:

Και επίσης δεν παίζουν καλύτερα τα (ίδια) games σε πισι από ότι σε μακ.
Μέγα ψέμα.

Το αντίθετο. Επειδή οι κάρτες γραφικών και το λειτουργικό στα apple είναι κορυφαία, οι αποδόσεις είναι απείρως καλύτερες.
Αν μιλάμε για παιχνίδια απαιτήσεων (μνήμη, υποσυστήματα γραφικών).

Αυτά γίνονται και σε Ubuntu για παράδειγμα. Ψάξε για το Compiz Fusion:

Αυτό Linux δεν είναι; :confused: (ζμπόϊνγκ)

Έχω πει επίσης ότι η Apple είναι πολύ καλή στο σχεδιασμό και στην εμφάνιση των προϊόντων της. Της βγάζω το καπέλο. Απλά όπως έχω ξαναπεί, κάνει μόστρα...

Και βέβαια κάνει μόστρα.
Αλλά δικαιολογημένα.
Όταν την ίδια στιγμή η MS την κάνει αδικαιολογήτως.

Επενδύει σε εξμπόξια αντί να κοιτάξει να επενδύσει στην ασφάλεια του γ@μολογισμικού της μόνο και μόνο για να σπάσει την κυριαρχία της sony.:mad:

Αυτή είναι η πολιτική της MSFT.

Σε βλέπει σαν προσάναμμα. Σου λέει (αλλά δεν την ακούς):
Θα γίνεις που θα γίνεις
στάχτη.
Τουλάχιστον ας καείς.


Φήμη ο διαγωνισμός;

Σε ένα διαγωνισμό ταχύτερης προσβασιμότητας σε υπολογιστές, ποιο είναι το διαγωνιστικό κομμάτι; Να σπάσουμε τον admin του συστήματος; Να μπούμε στο mail από ξένο πόρο; Τι να κάνουμε; Αυτά θαρρείς ότι καθιστούν κάποιον χακερά;
Next question: όταν ο διαγωνισμός είναι χρονικά οριοθετημένος πιστεύεις ότι αυτό μετράει καθόλου ή όχι;

Αυτοί οι διαγωνισμοί είναι της πλάκας.
Τίποτα χακερίστικο δεν γίνεται γνωστό δημόσια γιατί αυτό αναφέρεται ως extremely confidential εντός ορίων των επιχειρήσεων υψηλής τεχνολογίας (όχι μόνο μακ). Απλώς συμβαίνει να γνωρίζουμε τόσα για τα potatoe-windows γιατί όλοι έχουμε φάει φρίκη απ'αυτά. :whistle:
..και χωρίς την συμβολή κάποιου χάκερ, υπόψιν.

Κάτσε να δεις... Τα MacBook έχουν εγγύηση πόσο; 1 χρόνο. Τα TurboX πόσο; 2 χρόνια. Υπάρχει περίπτωση να με νοιάζει όπως με κόβεις ο φορητός, μετά από 2 χρόνια; Όχι. Αν έχω δώσει όμως 2.300 για ένα MacBook, σαφώς και δεν μου αρκεί ο 1 χρόνος. Το ότι δίνουν έναν χρόνο τι μου δείχνει; Ότι απλά δεν θεωρούν ότι τους συμφέρει να δώσουν επιπλέον 1 χρόνο, που σημαίνει τι; Βρες το μόνος σου...

Αυτό είναι ένα σημαντικό ελάττωμα του σέρβις των μακ. Αλλά μεστο χρόνο είναι καλυμένα μέχρι και ο αριθμός των οπών του ηχείου. :) Τα πάντα...

Σου καλύπτουν στην εγγύηση το παραμικρό. Έχω κάνει χρήση της εγγύησης τις 2 φορές (από τις 3) που είχα macbook pro.:redface:
Τη μία με την πλάτη (κάψιμο μερικών πίξελ στο κέντρο της οθόνης από δική μου μλκ: έβαζα στο βαλιτσάκι του φορητού και ρούχα πάνω από την οθόνη + το φορτιστή πάνω από τα ρούχα (!!!) ενώ κανονικά έπρεπε τον φορτιστή να τον βάζω σε μια εσωτερική θήκη που υπήρχε, να πεις πως δεν υπήρχε.Λολ), και άλλη μία με αλλαγή φορτιστή (πάλι με δική μου υπαιτιότητα: έπεσε ο φορτιστής κατα γής και έγινε βραχυκύκλωμα με την πρίζα λογω πτώσης = κάηκε).

Πάω στοίχημα ότι σε άλλη εταιρεία θα τα χρυσοπλήρωνα. Ειδικά την πλάτη (ήρθε ολοκαίνουργια οθόνη από Ολλανδία)..γιατί ο φορτιστής άντε να είχε 50-60 ευρώ max. Η πλάτη όμως; Χιλιάρικο χαλαρά;


Τρομερή πηγή και αξιόπιστη.

Αν ο άλλος δουλεύει πάνω σε αυτά που εμείς οι δύο απλώς συζητάμε ακαδημαϊκά, και μάλιστα όντας πληροφορικάριος όχι αποκλειστικά για apple, έχει μια "α" βαρύτητα η γνώμη του (ως πιο ειδικού) σε σύγκριση με την α/10 γνώμη σου και υποστήριξή σου για windows καθώς και άλλα φορητά όπως qosmio και...άσε δε το λέω το άλλο γιατί μετά θα πρέπει να γράψω "xaxaxa" copy/paste και πήγε αργά η ώρα...:D

Βέβαια εσύ δεν πείθεσαι με αυτό γιατί δεν τον ξέρεις ή γιατί ίσως να είναι αποκύημα φαντασίας μου.
Απλώς στην Ηλία Ηλιού ο κυριούλης αυτός έχει ζωγραφίσει πολλά ουράνια τόξα σε μούρες πελατών κι όχι μόνο στην εταιρεία που εργάζεται.

Δεν καρατιέμαι να μην πω: Γεια σου ρε Ντίναρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε :clapup::clapup:

Νόμιζα ότι κάναμε σύγκριση πακέτων. Σαφώς ο χαρακτηρισμός "μπάζο φορητό" είναι ένα μέτρο σύγκρισης...

Το έχεις πιάσει στα χέρια σου το συγκεκριμένο;
Εγώ το έπιασα προ 4 ημερών.
Δεν διέφερε και πολύ από μια επίπεδη μπάλα (πες με "ράγκμπυ").
Το υλικό κατασκευής είναι απογοητευτικό.
Θυμίζει κινέζικο, η τόση πλαστικούρα...

Απαντάς μόνος σου (αν και στο μοντέλο του ΠΛΑΙΣΙΟ, έχει MacBook Pro με IEEE-1394)

Στο πλαίσιο μπορεί να διαβάζεις και την ethernet, κουρδιστό πορτοκάλι.
Όλα είναι πιθανά.

Για να τελειώνουμε με τα apps. του μακ...
Δες εδώ παλικάρι, μην κουράζεσαι:

https://www.apple.com/macbookpro/specs.html

Κάνε λίγο scroll down ώσπου να δεις τα configurations.

Δεν είπες απλά τη γνώμη σου. Την είπες με δεδομένο ότι μόνο η δική σου είναι σωστή συν του ότι προσπάθησες να με μειώσεις.

ντουμπουντουμπουντουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ μιχ μιχ, πλαντάζ, οδύρμ, σπαράγμμμμμ.

Οι άγγελοι πίνουν νερό
τις μέρες που δεν έχουν ρω
Πέμπτη και Σάββατο.

ή αλλιώς:

εσύ ό,τι πεις...

Οπωσδήποτε δεν θεωρώ ότι τα Mac είναι χάλια, ίσως απλά δεν είμαι το target group τους. Θεωρώ ότι στο βωμό της διαφήμισης είναι υπερτιμημένα. Απευθύνονται σε συγκεκριμένο τύπο ανθρώπων (μάλιστα είχε γίνει και μια έρευνα την οποία αδυνατώ να εντοπίσω), που έδινε των προφίλ των χρηστών.

Γνωστές του λούτσου έρευνες.
Αυτό ταιριάζει άνετα και για γαμοτράγουδο... :redface:

Αν είναι να ταυτίζουμε τους χρήστες του χ πλυντηρίου, του ψ κλιματιστικού, του z θερμοσίφωνα (άραγε η Μάρω Κοντού στο αθάνατο "η δε γυνή να afraid τον άνδρα" με τον θερμοσίφωνα που το έπιανε το γλυκύ του, την κατατάσσει στις θερμές και γλυκές γυναίκες αν μάλιστα σκεφτούμε και ότι ο Κωνσταντίνου σε ένα άλλο ελληνικό παραγγέλνει άγαρμπα ένα προφιτερόλ) και του ω νεροχύτη με προφίλ ανθρώπων συγκεκριμένων γνωρισμάτων (a.Platykefalus isxyrognomonis ή b.fysus europulis) κι εφόσον δείχνεις να συμφωνείς με την έρευνα (και καλά προτάσσεις μια έρευνα για να μην πάρεις κι όλη την ευθύνη της υποψηφιότητας για βατόμουρο 2009), τότε δεν θα μπορούσα παρά να σου αφιέρωνα τον τίτλο ενός βιβλίου:

“Το θάρρος να κρατάς το στόμα σου κλειστό” της Σύλβιας Πλαθ.

..αλλιώς μπορεί και από σπόντα να το πάρεις…(για το raspberry λέω)

Μόνο φέρτε μου και τη σακκούλα… γιατί μόλις που κρατιέμαι με τέτοιες έρευνες…


Αρχίζω να καταλαβαίνω γιατί αν και ξεκινάς από ένα θέμα συνεχώς προσθέτεις νέα, το γυρνάς βόλτες και γράφεις ένα σωρό άσχετα κατεβατά. Κουράζεις και το κάνεις πολύ καλά

Αρχίζεις να καταλαβαίνεις ότι μπορεί και να μην καταλαβαίνεις τι γράφεις ή να γράφεις μέχρι να καταλάβεις το γιατί.

Μου θύμισες Άμλετ.

“Μπορεί ένας να ψαρέψει με το σκουλήκι που ʽφαγε από βασιλιά, και να φάει το ψάρι που ετράφη μ΄αυτό το σκουλήκι.”

Κουράζω και το κάνω πολύ καλά;
Αν ποτέ έχεις πρόβλημα σιλουέτας, μην πέσεις με τα μούτρα στα βάρη και τα ποδήλατα.

Εδώ είμαι εγώ. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 20 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top