• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Malboro Menthol και υγεία

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Καποιος γνωστος μου ειπε οτι τα Menthol ειναι τα χειροτερα τσιγαρα και καλλιτερα να τα αποφευγω ... Ο λογος ειναι επειδη μου ειπε οτι ειναι σαν καπνιζω βενζινη ... Ομως τα επιχειραματα του δεν μου φανηκαν και πολυ "δυνατα" αλλα με εβαλε σε σκεψεις ... γνωριζει κανεις τπτ πανω στο θεμα; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ποσο χειροτερα μπορει να ειναι απο ολα τα υπολοιπα τσιγαρα δηλαδη?
Δες πισσα/νικοτινη και συγκρινε, πιο ασφαλες μου φαινεται να βγαλεις ετσι συμπερασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
αυτό που είχα ακούσει στο παρελθόν και μου κάνει σε λογικό γιατί το είχα νιώσει κι ολας ήταν το εξής....
δεδομένου ότι το Menthol είναι ουσιαστικά άρρωμα μέντας, ανοίγει το λαιμό και τους... πνεύμονες! Με αποτέλεσμα τελικά η νικοτίνη και η πισσα να πάνε και να κάθονται πάνω τους με πιο καταστρεπτικές συνέπειες απ ότι ένα άλλο τσιγάρο.

Από τα πιο υγιεινά τσιγάρα - όσο μπορεί να ειναι - είναι τα στριφτα και ο καπνός....
Έχουν την λιγοτερη επεξεργασια με χημικά, δεν έχουν τις μαμακιες τα φιλτρα - τα ειδικά φιλτρακια ειναι πιο καλα απ τα φιλτρα των τσιγαρων- τα χαρτάκια δεν έχουν το "μπαρούτι" που έχουν τα τσιγαρα και τα κάνουν να καιγονται μόνα τους - το στριφτο σβηνει και το ξανα αναβεις μετα - και φυσικά ειναι και πιο οικονομικά και επειδη "στριβεις" και δεν το έχεις έτοιμο στο πακέτο, γλιτώνεις κάμποσα τσιγάρα αμηχανίας ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Από τα πιο υγιεινά τσιγάρα - όσο μπορεί να ειναι - είναι τα στριφτα και ο καπνός....
Έχουν την λιγοτερη επεξεργασια με χημικά, δεν έχουν τις μαμακιες τα φιλτρα - τα ειδικά φιλτρακια ειναι πιο καλα απ τα φιλτρα των τσιγαρων- τα χαρτάκια δεν έχουν το "μπαρούτι" που έχουν τα τσιγαρα και τα κάνουν να καιγονται μόνα τους - το στριφτο σβηνει και το ξανα αναβεις μετα - και φυσικά ειναι και πιο οικονομικά και επειδη "στριβεις" και δεν το έχεις έτοιμο στο πακέτο, γλιτώνεις κάμποσα τσιγάρα αμηχανίας ;)

Αυτό είναι σχετικό, διότι εξαρτάται και τί χαρτάκι για να στρίψεις αγοράζεις, όπως και τί είδους φιλτράκι. Τα πιο ''ασφαλή'' - αν μπορώ να τα χαρακτηρίσω έτσι, είναι αυτά που δεν έχουν ''κύκλους'' πίσσας, αλλά είναι σχέτο χαρτί. ;) Τα άλλα, είναι σαν εκείνο το χαρτί των τσιγάρων στα πακέτα.

Όσον αφορά τα Μarlboro Methanol, δε ξέρω να σου πώ για το θέμα της επιπλέον βλάβης που προκαλούν, (Θα εμπιστευτώ την Κ.Ε.) αλλά αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι έχουν ΑΠΑΙΣΙΑ γεύση. (Αυτό φυσικά είναι κάτι καθαρά υποκειμενικό) Τουλάχιστον αυτό έχουν ισχυριστεί όσοι φίλοι μου τα έχουν δοκιμάσει και κρίνοντας από το γεγονός ότι είναι <<Μερακλήδες>>, τους εμπιστεύομαι :D (Εγώ επιμένω κλασσικά στο Marlboro Lights)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
χμμ...η ΚΕ εχει απολυτο οσον αφορα στα τσιγαρα με μεντα ...
αλλα απο προσωπικη αποψη..επειδη καπνιζω More Menthol (με αυτα ξεκινησα)...αν και λενε οτι σου μαμαει η μεντα το λαιμο....εκτος αυτου που ανεφερε η ΚΕ...ο δικος μου ειναι μια χαρα...
για μενα ολα τα τσιγαρα ιδια ειναι..το ιδιο κακο κανουν...η καλυτερη προληψη ειναι το κοψιμο αυτου...και οχι η και καλα "σωστη" επιλογη τσιγαρου...ειτε αυτο λεγεται ελαφρυ ειτε χωρις μεντα ειτε στριφτο......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Βασικα πλεον δεν με εμπνευουν και τοσο τα menthol (Βασικα ουτε τα malboro αλλα αυτο το θεμα ειναι αλλο) Αλλα προτειμω το τσιγαρο να μην εχει την κλασσικη γευση (π.χ. malboro, lucky strike κτλ) και επειδη στην ελλαδα δεν υπαρχουν τοσες επιλογες δεν θελω να αποκλεισω τα menthol μονο και μονο για φημες.


Neraida ποσα τσιγαρα κανεις περιπου την ημερα;


Υ.γ.: Παρακαλω θα ηθελα να θυμησω οτι αυτο το θεμα δεν αφορα τα τσιγαρα αν ειναι αρρωματικα ή όχι ... Για αυτο το λογω εβγαλα off-topic τα παρακατω
https://www.e-steki.com/forum/showthread.php?t=3541
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Βασικα πλεον δεν με εμπνευουν και τοσο τα menthol (Βασικα ουτε τα malboro αλλα αυτο το θεμα ειναι αλλο) Αλλα προτειμω το τσιγαρο να μην εχει την κλασσικη γευση (π.χ. malboro, lucky strike κτλ) και επειδη στην ελλαδα δεν υπαρχουν τοσες επιλογες δεν θελω να αποκλεισω τα menthol μονο και μονο για φημες.


Neraida ποσα τσιγαρα κανεις περιπου την ημερα;

χμ...συνηθως γυρω στο πακετο...αλλες φορες περισσοτερο και aλλες φορες λιγοτερο...και καπνιζω τα More Menthol εδω και 10 χρονια...
και κατι αλλο...εδω στην Ελλαδα δεν προτιμουνται τα αρωματικα ειτε ειναι menthol ειτε κατι αλλο...παντως στην Αμερικη που ημουν...το ποσοστο αυτων που καπνιζαν menthol τσιγαρα ηταν πολυ μεγαλο..εξου και το οτι δεν υηρχε μαρκα που να μην εχει και menthol...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Papaki_tango

Νεοφερμένος

Ο Papaki_tango αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα Νεράιδα και σε όλους στο φόρουμ. Έψαχνα τυχαία για το θέμα και να πω την αλήθεια δεν υπάρχουν και πολλοί που να καπνίζουν τα συγκεκριμένα τσιγάρα. Λοιπόν, εγώ καπνίζω τα more με μέντα εδώ και τέσσερα χρόνια περίπου με χρήση ένα πακέτο ημερησίως. Έχω παρατηρήσει οτι σε κλειστό χώρο όταν καπνίζω, αρκετές φορές το βράδυ θα με τσούζει ο λαιμός μου παρά πολύ σε σημείο να μη μπορώ να κοιμηθώ. Γι αυτο αποφεύγω τουλάχιστον τον κλειστό χώρο,έχω προμηθευτεί και ιονιστη για το λόγο αυτο. Επίσης έχω συναντήσει κάποιες μεγάλες γυναίκες σε κανά περίπτερο που και που και μου λένε κόψει το τσιγάρο αυτο δε θα μπορείς να μιλάς μετά απο κάποια χρόνια...το θέμα ειναι οτι έχω πει οτι ειναι πολύ δύσκολο να κάψεις αυτο το τσιγάρο...οπότε η αυτο η τέρμα το κάπνισμα....επίσης έχω ακούσει φήμες φυσικά σχετικά με την επιρροή του στο ανδρικο σπερμα κ διάφορα τέτοια....να πω επίσης οτι κάνω κολύμβηση και παρόλο το κάπνισμα δεν έχω θέμα αντοχής , μπορώ να κολύμπησε κ δυο χιλιόμετρα....φυσικά μετά δε θέλω να καπνίζω για κάποιες ώρες λογικό αυτο για οποιοδήποτε τσιγάρο.....φυσικά τέλος να πωοτι ο οικογενειακός μου κύκλος εστι γονεις χι χι ανησυχούν πιο πολύ για το συγκεκριμένο τσιγάρο παρά με το κάπνισμα το ίδιο.....θα χαρώ να ακούσω τις γνώμες σας....ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top