Men's Hair Products

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Είχα ξαναγράψει σε ένα άκυρο θεμα για το αν τα προϊόντα μαλλιών τύπου wax,gel, hairspray ,mouse κλπ προκαλούν τριχόπτωση .
Τελικά κατέληξα μια πήρα Syoss Molding paste χωρίς αλκοόλ και σιλικόνη.Αλλα διαβάζω στο ίντερνετ ότι γενικά τα προϊόντα δημιουργούν build up στην τρίχα .
Πως λούζεται εσείς το μαλλί σας μετά τα προϊόντα? Βάζετε κανονικό σαμπουάν ? clarifying shampoo ή κάτι τεχνικές με μιλοξυδο που έχω διαβάσει στο ίντερνετ?
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
κουρεύομαι πολύ κοντά militair οπότε δεν βάζω κάποιο προϊόν
χρησιμοποιώ σαμπουάν axe που είναι 2 σε 1 για μαλλιά και σώμα
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Πως γίνεται τόσα άτομα εδώ στο φόρουμ και κανένας να μην βάζει προϊόντα μαλλιών 😂🤦‍♂️🤷‍♂️
 

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Είχα ξαναγράψει σε ένα άκυρο θεμα για το αν τα προϊόντα μαλλιών τύπου wax,gel, hairspray ,mouse κλπ προκαλούν τριχόπτωση .
Τελικά κατέληξα μια πήρα Syoss Molding paste χωρίς αλκοόλ και σιλικόνη.Αλλα διαβάζω στο ίντερνετ ότι γενικά τα προϊόντα δημιουργούν build up στην τρίχα .
Πως λούζεται εσείς το μαλλί σας μετά τα προϊόντα? Βάζετε κανονικό σαμπουάν ? clarifying shampoo ή κάτι τεχνικές με μιλοξυδο που έχω διαβάσει στο ίντερνετ?
βασικα πρεπει να εχεις ενα σαμπουαν με καθαριστικους παραγοντες περισσοτερο ωστε να καθαρισει καθε υπολειμμα απο ζελε κλπ διαφορα.Αν δεις γραφουν στις ετικετες.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
βασικα πρεπει να εχεις ενα σαμπουαν με καθαριστικους παραγοντες περισσοτερο ωστε να καθαρισει καθε υπολειμμα απο ζελε κλπ διαφορα.Αν δεις γραφουν στις ετικετες.
Δεν έχω 😢ελπίζω να μην μου είναι πρόβλημα....αλλά βάζω και παρά πουλιού προϊόν
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Δεν έχω 😢ελπίζω να μην μου είναι πρόβλημα....αλλά βάζω και παρά πουλιού προϊόν
να τα καθαριζεις με σαμπουαν που να μην ειναι τοσο αρωματικο καταλαβες αλλα αυτα που γραφουν απολυτη φρεσκαδα/βαθυς καθαρισμος κατι τετοιο.
δες κι αυτο

Η χρήση του ζελέ και η σχέση του με την τριχόπτωση​

Η χρήση του ζελέ από μόνη της δεν προκαλεί τριχόπτωση, οπότε μπορείτε να χρησιμοποιείτε το ζελέ για πολύ καιρό χωρίς να αντιμετωπίσετε αρνητικές παρενέργειες, με την προϋπόθεση ότι πλένετε τα μαλλιά σας καλά κάθε μέρα και αποφεύγετε να κοιμηθείτε με το ζελέ στα μαλλιά.
Όμως το ζελέ μπορεί να έχει έμμεσα σχέση με την τριχόπτωση.
Να γιατί….

Τα μαλλιά μεγαλώνουν σε φάσεις. Κάθε μια τρίχα στο κεφάλι σας μεγαλώνει για κάποια χρόνια, μετά περνάει στην φάση της στάσης για περίπου δυο εβδομάδες, πριν να πέσει.
Τα μαλλιά που πέφτουν αναπληρώνονται από καινούρια.

Γι’ αυτό το λόγο, είναι σημαντικό να διατηρείται το τριχωτό καθαρό και τους πόρους ανοικτούς.


Παρατηρήσατε ότι τα άτομα με αλωπεκία έχουν γυαλιστερό κρανίο;

Ίσως έχετε παρατηρήσει, ότι τα άτομα με αλωπεκία ή με υποχώρηση του τριχωτού ή με λέπτυνση των μαλλιών, συχνά, έχουν γυαλιστερό κρανίο. Αυτό οφείλεται στην συσσώρευση ενός ελαίου που ονομάζεται σμήγμα, το οποίο συνδυάζεται με τα νεκρά κύτταρα, τα προϊόντα, όπως το ζελέ, και άλλους παράγοντες.
Το λιπαρό αυτό στρώμα συσσωρεύεται και εμποτίζει το κρανίο, οπότε δεν μπορεί να φύγει με τους συμβατικούς τρόπους λουσίματος. Το σκληρό έλαιο γεμίζει τους πόρους, πρώτα στις άκρες και έπειτα εντελώς. Αυτό μειώνει τους θύλακες των τριχών και τελικά οδηγεί στην τριχόπτωση.
Ενώ, λοιπόν η χρήση του ζελέ δεν προκαλεί άμεσα τριχόπτωση, αποτελεί έναν παράγοντα που οδηγεί σε αυτήν, ειδικά αν το χρησιμοποιείτε για πολλά χρόνια, χωρίς να πλένετε σχολαστικά το κεφάλι σας καθημερινά, ιδιαίτερα πριν από τον ύπνο, για να διατηρήσετε ανοικτούς τους πόρους του δέρματός σας.


πηγή:www.nicehair.org
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Ενδιαφέρον πηγή γιατί δεν είχα βρει τίποτα στα ελληνικά.
Ευτυχως που διάλεξα paste
Αν και σκέφτομαι να ξανά πάω σε κοντό κούρεμα γιατί νιώθω κάπως περίεργα με αυτήν την αλλαγή
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top