Motto (ρητά) με τα οποία διαφωνείτε

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,555 μηνύματα.
Εγώ διαφωνώ εν μέρει με το "η προσπάθεια μετράει". Εξαρτάται από την ένταση και την ποιότητα της εκάστοτε προσπάθειας και φυσικά από το πόσο σημαντική ήταν η επίτευξη του αποτελέσματος. Σαν να μετατίθεται το βάρος από το αποτέλεσμα στην προσπάθεια. Σημαντική και εκτιμητέα η προσπάθεια βέβαια, αλλά πολλές φορές χρειάζονται και τα αποτελέσματα για να μπορέσουμε να επαινέσουμε. Είναι σαν να δίνουμε λευκή επιταγή σε κάποιον απλά να προσπαθήσει για κάτι, χωρίς να βάλει το 100% των δυνατοτήτων του γιατί εντάξει, και να αποτύχει, τουλάχιστον προσπάθησε.

(Θέλω να καταλήξω στο συμπέρασμα ότι μερικές φορές όντως μετράει η προσπάθεια, αλλά όχι πάντα στον βαθμό που παρουσιάζεται)
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Αν το θέλεις όλα γίνονται.
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
δεν μετραει το δωρο, μετραει απλα που σε σκεφτηκε
(θεια μου στη γιορτη μου με την οποια εχω αρκετα καλες σχεσεις και μενουμε σχεδον διπλα μου εγραψε σε μια ασπρη καρτα χρονια πολλα μαζι με ενα γλειφιτζουρι σε μια σακουλα και την αφησε εξω απο το σπιτι, η οποια θεια ουτε οικογενεια εχει και βγαζει κι αρκετα )
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Σαν να μετατίθεται το βάρος από το αποτέλεσμα στην προσπάθεια.
Το δίλημμα είναι προσπάθεια ή ικανότητα και αυτή είναι η μετάθεση .
Επιτυχία = προσπάθεια + ικανότητα .

Εγώ θα πάω με την προσπάθεια γιατί η ικανότητα πχ ομορφιά εξυπνάδα αξίζει λιγότερο έπαινο αφού ο άλλος έτσι γεννήθηκε και δεν κόπιασε για κάτι και γιατί αυτός θα επιβραβευτεί έτσι και αλλιώς από την κοινωνία , στο τάδε διαγώνισμα ως μαθητής, στην τάδε δουλειά ως εργαζόμενος και δεν έχει τη δική μας την ανάγκη .
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Υπάρχουν πολλά μοττο που τα ακούμε από μικροί, μας τα λένε σε διάφορες στιγμές αλλά αν κάτσουμε να τα αναλύσουμε δε συμφωνούμε.

Για παράδειγμα, εγώ διαφωνώ με το Never give up. Καμία φορά στη ζωή μπορεί και να τα παρατήσεις. Να το αφησεις για αργότερα ή και για ποτέ. Μπορεί κάτι να μη σου ταιριάζει και να το καταλάβεις στην πορεία και να το αφήσεις. Κάπου να μην περνάς καλά και να μη θέλεις άλλο να παλέψεις γι'αυτό.

Για πείτε κι εσείς.
Νομίζω δεν εννοεί αυτό το never give up το νεύρο κεμπάπ σημαίνει ότι κάτι το θέλεις και δεν τον εγκαταλείπεις αν δεν περνάς καλά Για ποιο λόγο να το παλεύεις εάν δεν σου ταιριάζει για ποιο λόγο να προσπαθείς never give up Εγώ το έχω ως θέλω κάτι και δεν τα παρατάω με την πρώτη δυσκολία
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Φάε τη μπουκιά σου...αφήνεις τη δύναμή σου..διαχρονικό motto κλασικής Ελληνίδας μάνας.
Άμα σου πω έχω πιάσει τον εαυτό μου να το λέω και εγώ Πω πω
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν συμφωνώ με το πίστευε και μη ερεύνα
 

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Νομίζω είναι "πίστευε και μη, ερεύνα" δηλαδή είτε πιστεύεις είτε όχι να ερευνάς.
 

Experience

Νεοφερμένος

Ο Experience αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 74 ετών. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Εντυπωσιακό! Κάτω από σχεδόν κάθε μοττο διαβάζω ως σχόλιο τη δημιουργία ενός νέου!
:bye:
Το δικό μου μότο είναι μόνο ένα. ΧΧ1100
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.

Γιατί; Εγώ θέλω να παραιτηθώ από αυτόν τον στόχο και να προσπαθήσω άλλον ή να μην προσπαθήσω κανέναν. Δεν έχω δικαίωμα;
 

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί; Εγώ θέλω να παραιτηθώ από αυτόν τον στόχο και να προσπαθήσω άλλον ή να μην προσπαθήσω κανέναν. Δεν έχω δικαίωμα;
Νομίζω ότι όσο μεγαλώνουμε είμαστε πιο άνετοι στο να παρατάμε πράγματα γιατί συνειδητοποιούμε πιο έντονα ότι η ζωή είναι πολύ μικρή για να επιμένεις σε καταστάσεις που δεν σου ταιριάζουν ή όντως να μην προσπαθούμε απολύτως τίποτα γιατί το να μην κάνεις τίποτα είναι πολύτιμο 😋
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
I would pick : "Το πεπρωμένον φυγείν αδύνατον".
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,005 μηνύματα.
''Να είσαι ο εαυτός σου'', κλασικό ρητό/Motto, το οποίο σηκώνει μεγάλη κουβέντα και πολλές φορές παρερμηνεύεται από τον εκάστοτε αποδέκτη του
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,548 μηνύματα.
«Να μην σε νοιάζει η γνώμη των άλλων»

Συμφωνώ, ότι σε πολλές περιπτώσεις, αυτό στέκει. Ωστόσο μερικές γνώμες, μπορούν να μας εξελίξουν, ή να μας κάνουν να καταλάβουμε κάτι το οποίο πιθανότατα δεν βλέπαμε πριν. Δεν είναι όλες κακοπροαίρετες, δεν χρειάζεται να κλείνουμε αυτιά σε οτιδήποτε hard to swallow. Έχω «σωθεί» από καταστάσεις στις οποίες θα είχα μπει, αν δεν άκουγα «αυτή τη μια άποψη» που δεν μου άρεσε στην αρχή, αλλά αποδείχθηκε ωφέλιμη αργότερα.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
If you can dream it you can do it .
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,772 μηνύματα.
Δεν είναι ρητό αλλά σεξιστική λέξη.
«Νάκι»
Ίσως να βγαίνει από το.. γκομε-νάκι, ίσως από κάτι άλλο. Το χρησιμοποιούν συνήθως οι άντρες της παρέας, βαζοντας συχνά κάποιο κοσμητικό επίθετο για να χαρακτηρίσουν κάποια κοπέλα που μόλις πέρασε από μπροστά τους. Λόγου χάρη "καλό το νάκι" που μόλις πέρασε...
 

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 797 μηνύματα.
If you can dream it you can do it .

Υπερβολικό αλλά όχι τελείως λάθος. Αν θέλω να πάω στην Καραϊβική προφανώς δε χρειάζεται μόνο να το ονειρευθώ. Αν όμως προσανατολίσω τη σκέψη μου σε αυτό mood, τότε είναι πολύ πιθανότερο να δώσω ένα κίνητρο στον εαυτό μου να εργαστεί περισσότερο, να ψάξει τρόπους να βγάλει περισσότερα λεφτά, να δει προσφορές και ευκαιρίες και κάποτε να το καταφέρω.
Το μυαλό μας φτιάχνει και το μέλλον μας -όχι μόνο φυσικά.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Ουδείς αναντικατάστατος.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Διαφωνω ρητά με την έκφραση "αντισυστημικα κόμματα". Η μεγαλύτερη κουταμαρα ever. Η αντίθεση βρίσκεται ανάμεσα στο "αντισυστημικός" και το "κόμμα".
Πείτε τα λαικικιστικα κόμματα καλύτερα. Τουλάχιστον δεν υπάρχει αντίθεση :P
Με βρίσκεις απολύτως σύμφωνο εδώ.
Πώς γίνεται να χρηματοδοτούνται τα κόμματα απο το σύστημα και να υπάρχει έστω και ένα, αντισυστημικό;;;
αυτό αποκλείεται!!!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν το θέλεις όλα γίνονται.
Και να το θέλεις πολύ, στο τέλος θα δεις πως γίνονται μόνο όσα γίνονται και τα άλλα τότε γίνεται φανερό, οτι απλά δεν έγιναν, γιατι δεν γίνονται ακόμα και να χτυπάς τον πισινό σου κάτω.

Αλλά, θα συμφωνήσω οτι σε ότι προσπαθείς, πρέπει αρχικά να το θέλεις. Τότε μόνο θα καταφέρεις το καλύτερο που μπορείς.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Διαφωνώ με το
Όποιος βιάζεται σκοντάφτει

Αλλά διαφωνώ και με
Το γοργον και χάριν έχει

Αντε βγάλτε άκρη τώρα :P
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,772 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top