Motto (ρητά) με τα οποία διαφωνείτε

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,616 μηνύματα.
Διαφωνώ, εν μέρει, με το "Τα ράσα δεν κάνουν τον παππά".
Αφού αυτό που κυρίως ξεχωρίζει τον παππά, είναι τα ράσα του.

Μη πούμε κιόλας οτι όποιος φοράει για καιρό ράσα, λίγο-λίγο μπαίνει στο πετσί του ρόλου και αρχίζει να συμπεριφέρεται ως... παππάς.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,616 μηνύματα.
"Κάλλιο να σου βγει το μάτι, παρά το όνομα"

Το σκέφτηκες καλά; :shifty: :P
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
"Κάλλιο να σου βγει το μάτι, παρά το όνομα"

Το σκέφτηκες καλά; :shifty: :P
Σιγά μην θυσιασουμε τα όμορφα ματάκια μας για να μην μας κακοχαρακτηρισουν κάποιοι :P:P

Ποιο άκυρο και ενοχικό από από αυτό πεθαίνεις ;);)


Προτιμώ καλύτερα να σε φοβούνται παρά να σε λυπούνται, το έχω κάνει μότο πλεον :cool:
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάτι έχουμε καταλάβει :scare2:
Έτσι τον φόβο μου να έχετε γιατί πραγματικά και άγιος φοβερά θέλει αντε μην βγάλω και μαστίγιο σε λίγο γιατί πολυ τον καλο πατάτε και όχι αυτό που έχω στον εγκέφαλο :bleh: :bleh:
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Πάμε σε κάτι που έχει γίνει πολύ ωραία καραμελίτσα:

«Μην είσαι σκληρός με τον εαυτό σου», μερικές φορές γίνεται κατάχρηση της φράσης, αλλά και παράφραση της.

Συχνά το λένε όσοι δεν είναι αρκετά αυστηροί με τους εαυτούς τους, νομίζουν ότι είναι, δεν δέχονται καμία κριτική, αν δεχθούν σπάνε και και δείχνουν πληρη αδυναμία διαχείρισης και προβάλουν κάθε τους ανασφάλεια, τους αρέσει να λένε πόσο χάλια είναι η ζωή τους και πόσο κακή εικόνα έχουν για τους εαυτούς τους αλλά δεν κάνουν τίποτα άλλο παρά να κλαίγονται. Θεωρώ κρύβονται πίσω από τη φράση για να δικαιολογήσουν ελλείψεις, να τραβήξουν προσοχή, να ακούσουν το ταπ ταπ και να ξαναμπούν στον φαύλο κύκλο. Κι αυτό είναι ένα επαναλαμβανόμενο μοτίβο , όχι μιας κακής περιόδου, αλλά μονιμης

Κανείς δεν είναι ατρόμητος, ουτε αλάνθαστος, αλλά ο αυστηρός με τον εαυτό του μετά τα πρώτα στάδια προχωρά σε βουβή ενδοσκόπηση, πράξεις και αλλαγές. Δεν κάνει τον καημένο μια ζωή που «απλά είναι άνθρωπος και κάνει και λάθη» για να δικαιολογείται και σε αυτόν και στους άλλους. Έχει το θάρρος να κοιτάξει τον εαυτό του στον καθρέφτη, να δει τα κακώς κείμενα, να στεναχωρηθεί, να πέσει και να πει «θα εξελιχθώ», χωρίς να φτάνει στο άκρο να μισεί τον εαυτό του και να γίνεται δυσλειτουργικός.

Αυτό είναι θέμα μη ωφέλιμης διαχείρισης πιστεύω που το βαφτίζουν διαφορετικά. Κι αυτή ενίοτε μέσα σε όλα τα άλλα που μπορεί να κρύβει, ενδεχομένως να δείχνει κι εγωισμό και βόλεψη.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,848 μηνύματα.
"Κάλλιο να σου βγει το μάτι, παρά το όνομα"

Το σκέφτηκες καλά; :shifty: :P
Δεν ήξερα ότι το κάλιο έχει και μάτι :P
Κατά τα άλλα, ναι δίκιο έχεις. Ακόμα και το ένα μάτι είναι πολυτιμότερο από την κακη φήμη.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
"Μην αγχώνεσαι / τρελαίνεσαι, έχει ο Θεός"

Αν τα αφήνεις όλα στην τύχη και δε σέβεσαι και τους γύρω σου που θέλουν να προγραμματίζουν, τί να σου κάνει κι ο Θεός...
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,848 μηνύματα.
Kαλα, με το "Θεός" στα ρητά γίνεται γενικότερα χαμός. Π.χ ο Θεός να είναι μαζί σου. Γιατί μαζί μου δηλαδή; Και όχι με τους άλλους; Οι άλλοι δηλαδή δεν έχουν ψυχούλα; :P
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,418 μηνύματα.
''Ειχα αγιο''.Πχ βυθιστηκε το καραβι πεθαναν και παιδια,εγω σωθηκα...εγω ειχα αγιο.ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟ ΠΗΓΑΔΙ ΚΑΤΟΥΡΗΣΑΝ ή ηταν αυτα αμαρτωλα και εγω η καθαρη;
ΟΤΙ ΠΙΟ ΣΙΧΑΜΕΡΟ ΚΑΙ ΕΓΩΙΣΤΙΚΟ.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ένα που λέω πλέον και πραγματικα πολλοί γελάνε..

Τα παιδιά μας δεν τα μεγαλώνουμε εμείς αλλά μια ανώτερη δύναμη..
Αν σκεφτούμε πόσες φορές γλύτωσαν από χοντρά περιστατικά με ατυχήματα ειδικά όταν ήταν μικρά...
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,616 μηνύματα.
Δεν ήξερα ότι το κάλιο έχει και μάτι :P
Κατά τα άλλα, ναι δίκιο έχεις. Ακόμα και το ένα μάτι είναι πολυτιμότερο από την κακη φήμη.
(Σε περίπτωση που δεν αστειεύεσαι) :D
Κατ αρχάς το κάλιο είναι μεταλλικό στοιχείο, γράφεται με ένα λάμδα και διαφοροποιείται από το
το κάλλιο (με 2 λάμδα) που σημαίνει "καλύτερα" με την έννοια του προτιμότερα.
Πώς λέμε "κάλλιο αργά παρά ποτέ"; "Κάλλιο γαϊδουρόδενε, παρά γαϊδουρογύρευε";

Και κατά δεύτερον,
Κατά τα άλλα, ναι δίκιο έχεις. Ακόμα και το ένα μάτι είναι πολυτιμότερο από την κακη φήμη
Δεν πολυκατάλαβα αυτό με το ένα μάτι τι εννοείς, μα νομίζω δεν είναι αυτό που εννοώ.
Κι αυτό που εννοώ είναι οτι καλύτερα έστω και με ένα μάτι , παρά εντελώς τυφλός και με καλή φήμη.:P
Γιατί η φήμη κάποτε, ίσως έχει περιθώρια να ξεχαστεί, το βγαλμένο μάτι όμως, δεν ξαναφυτρώνει. ;)
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,848 μηνύματα.
(Σε περίπτωση που δεν αστειεύεσαι) :D
Κατ αρχάς το κάλιο είναι μεταλλικό στοιχείο, γράφεται με ένα λάμδα και διαφοροποιείται από το
το κάλλιο (με 2 λάμδα) που σημαίνει "καλύτερα" με την έννοια του προτιμότερα.
Πώς λέμε "κάλλιο αργά παρά ποτέ"; "Κάλλιο γαϊδουρόδενε, παρά γαϊδουρογύρευε";

Και κατά δεύτερον,

Δεν πολυκατάλαβα αυτό με το ένα μάτι τι εννοείς, μα νομίζω δεν είναι αυτό που εννοώ.
Κι αυτό που εννοώ είναι οτι καλύτερα έστω και με ένα μάτι , παρά εντελώς τυφλός και με καλή φήμη.:P
Γιατί η φήμη κάποτε, ίσως έχει περιθώρια να ξεχαστεί, το βγαλμένο μάτι όμως, δεν ξαναφυτρώνει. ;)
Κάλλιο, να σου βγει το μάτι. Όπως λέμε... Στέλιο, να σου βγει το μάτι.
Αυτό εννοούσα :P
Εννοείται πως κατάλαβα τι εννοούσες. Απλά το δικό μου ήταν παρατραβηγμενο αλλά νόμισα πως κατάλαβες λόγω του ριακσιον σου :laugh::hehe::lol:
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
«Τα λεφτά δεν φέρνουν την ευτυχία»

Ναι, την φέρνουν.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
"μαζί δεν κάνουμε και χώρια δεν μπορουμε"

Μήπως περιγράφει μια τοξική κατάσταση ; :hmm:
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,616 μηνύματα.
«Τα λεφτά δεν φέρνουν την ευτυχία»

Ναι, την φέρνουν.
Δεν την φέρνουν ακριβώς, πάντως συμβάλλουν αρκετά.
Και σίγουρα κάνουν τη δυστυχία πιο υποφερτή.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

"μαζί δεν κάνουμε και χώρια δεν μπορουμε"

Μήπως περιγράφει μια τοξική κατάσταση ; :hmm:
Καρμική, θα έλεγα. :D
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Δεν την φέρνουν ακριβώς, πάντως συμβάλλουν αρκετά.
Και σίγουρα κάνουν τη δυστυχία πιο υποφερτή.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Καρμική, θα έλεγα. :D
Γιατί καρμικη ? Γιατι να θεωρούμε ότι μια καλή σχέση (είτε φιλική είτε ερωτική )για να έχει ενδιαφέρον πρέπει συνέχεια να τσακωνόμαστε και να τα βρίσκουμε ;με κουράζει λίγο αυτό , θέλω ασφάλεια και σταθερότητα :)
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,616 μηνύματα.
Γιατί καρμικη ? Γιατι να θεωρούμε ότι μια καλή σχέση (είτε φιλική είτε ερωτική )για να έχει ενδιαφέρον πρέπει συνέχεια να τσακωνόμαστε και να τα βρίσκουμε ;με κουράζει λίγο αυτό , θέλω ασφάλεια και σταθερότητα :)
"Καρμική" εννοώ την έντονη έλξη (και πέρα από κάθε λογική). Που δεν είναι απαραίτητα μόνο συναισθηματική"τραμπάλα", αλλά περιλαμβάνει και αυτό που λες: μια "συμπαγή" σχέση αμοιβαίας αγάπης και εμπιστοσύνης. :)
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
"Καρμική" εννοώ την έντονη έλξη (και πέρα από κάθε λογική). Που δεν είναι απαραίτητα μόνο συναισθηματική"τραμπάλα", αλλά περιλαμβάνει και αυτό που λες: μια "συμπαγή" σχέση αμοιβαίας αγάπης και εμπιστοσύνης. :)
Δηλαδή λες ότι όταν υπάρχει αυτό δείχνει ίδιαιτερη έλξη?
Δεν νομίζω ότι ισχύει
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Εντωμεταξύ γενικά μιλώντας πιστεύω ότι οι περισσότερες εκφράσεις τέτοιου είδους είναι απλά μπαλαντέρ που κολλάνε σε καταστάσεις που κάποιος δε θέλει ή δεν μπορεί να εμβαθύνει. Πχ σού λέει κάποιος, με διώξανε από τη δουλειά μου, κι αντί να κάτσεις να μιλήσεις μαζί του να καταλάβεις πώς νιώθει, τού πετάς ένα "μη στεναχωριέσαι βρε, για όλους έχει ο Θεός" και ξεμπερδευεις. Είμαι σίγουρη ότι στις μισές αυτών των περιπτώσεων αν κάποιος καθόταν να εμβαθύνει θα έβλεπε ότι η έκφραση που χρησιμοποίησε δεν είχε τελικά ούτε νόημα ούτε βοήθησε σε τίποτα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top