Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Φαντάσου τώρα να έχεις άδεια διαχειριστή και το Pc να έχεις πρόσβαση στο δίκτυο...Πόσες επιθέσεις θα δέχεσαι καθημερινά...
Μια φορά τα είχα αφήσει όλα ανοιχτά για να βλέπω πιθανές επιθέσεις στο σύστημά μου.

και σε win ubuntu κλπ,,admin ημουν,,και δεν δεχτηκα καμια επιθεση..

δεν δεχομαι να θελω αδεια για να βαλω προγραμματα στον υπολογιστη μου,ή για να αλλαξω μια ρυθμιση της οθονης.. στον υπολογιστη μου

τοσα χρονια admin ειμαι,,και δεν ειχα δεχθει ποτε επιθεση..

αν δεν μπαινεις σε επικινδυνα σαιτ μια χαρα εισαι..

αμα ο υπολογιστης ειναι δικος σου και οχι κοινοχρηστος..οτι γουσταρεις κανεις..δεν μπορει να σου κρυβει τα πληρη δικαιωματα το λειτουργικο..

αυτη ειναι μοντερνα βλακεια οπου θεωρουνται ολοι οι χρηστες σαν ηλιθια παιδια που προστατευονται απο τον εαυτο τους..

χουντα..
και παρανοικη εμμονη στην ασφαλεια,,για να κονομανε διαφοροι σαν τις πορτες ασφαλειας..

τη στιγμη που το καλυτερο αντιικο ειναι το μυαλο μας..

ακους εκει να μην μπορω να κανω οτι θελω στον υπολογιστη μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
ΟΚ, καλά τα λες...
Επίθεση μπορεί να δεχθείς έτσι, στα καλά καθούμενο, δεν χρειάζεται να μπεις σε warez, myp2p, torrent, κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Άγγελε υπάρχει root account και admin και στα windows και στο ubuntu. H λογική είναι οτι αν κανεις πράγματα για τα οποία θές root account ξερεις να τον ενεργοποιήσεις. Αυτό που έχει γίνει τώρα είναι η gui έκδοση του su root και ομολογώ οτι είναι καλύτερη απο το να ανοιγεις ολοκληρο x session για να μπεις σαν root να στήνεις πράγματα και να κάνεις και πρόσθετα chown μετά. Είναι σίγουρα καλύτερο για τον απλό χρήστη γιατι τον εκθέτει στην έννοια του "θέλω elevated privileges" κι εμείς μπορούμε να κάνουμε παλι δουλεια με ελάχιστη προεργασία. Εγώ το βλέπω θετικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οντως το καλυτερο ειναι ο συνδιασμος..


να μπορει ο παραπανω χρηστης να πειραζει οτι θελει-η εγκατασταση καθε μικροπρογραμματος επρεπε να ειναι να μην θελει κωδικο κανονικα,,,, για μενα-

και ο αρχαριος να μην κανει καμια κοτσανα που χαλασει το λειτουργικο χωρις να ξερει..

τυχαιο ειναι αλλωστε που η επιλογη για ενεργοποιηση του admin ειναι σε μενου ευκολο στα win 7 pro και στα home θελεις εντολες με το χερι?

επειδη απλωνεται σε πολλους η χρηση υπολογιστων,,υπαρχει η ταση να κλειδωνονται τα παντα μηπως και του κανει ζημια ο αρχαριος χρηστης..

αλλα μην φτασουμε σαν κατι ανθρωπους που πατανε κωδικο καθε φορα στο συναγερμο για να μπουνε σπιτι τουςς
και μετα λενε χαρουμενοι"Ειδες ποσο ασφαλης ειμαι?"
και αν ξεχασουν τον κωδικο κλειδωνονται εξω..:hehe:

το ασφαλες σπτι ή λειτουργικο πρεπει να εμποδιζει τους κακους ξενους να μπουνε μεσα,,να τους καταλαβαινει,,οχι να εμποδιζει εμενα να μπω..

αυτη ειναι η εξυπναδα..οχι να κλειδωνουμε τα παντα για ολους,,ξενους και ιδιοκτητες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
γεια παιδια!!!
θελω να παρω ενα netbook (η ταμπλετ)αποκλειστικα για ιντερνετ και καμια ταινιουλα αντε και στο τσακιρ κεφι καμια παρουσιαση...
Το θεμα ειναι οτι δεν ειναι κατι που μου χρειαζεται πραγματικα, οποτε θελω κατι πολυυυυυυυ οικονομικο.
Δηλαδη στα 150 ευρω
Επειδη δεν κυκλοφορουν νετ σε αυτην την τιμη λεω να παρω μεταχειρισμενο, βρηκα το ACER ASPIRE ONE AOA110-AW στα 90 ευρω και το
ASUS EEE pc 900 στα 110, τι λετε?
το μονο που θελω ειναι να μην σερνονται και η μπαταρια τους να ψιλοκραταει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Δώσε τα 150€ ντούκου, και τα υπόλοιπα σε 10-15 δόσεις των 10-15€ και πάρε ένα καλύτερο μηχάνημα. Ό,τι και να πάρεις, φρόντισε να βάλεις άλλο 1GB RAM γιατί θα γονατίζει το σύστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ό,τι και να πάρεις, φρόντισε να βάλεις άλλο 1GB RAM γιατί θα γονατίζει το σύστημα.
σωστος,,,2 γιγα ραμ ειναι αψογο..

τα asus acer θεωρουνται καλα ανθεκτικα ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
λοιπον εχω το laptop ενως φιλου για format το οποιο ειναι το εξης:
Intel Core 2 Duo T6600 2.2GHz,
4GB DDR2-800 (2x2048)
HD 400GB SATA 5400rpm,
VGA ATI HD3470 256MB
DVDRW DL,
15.4" WXGA TruBrite TFT 1280x800

θα ηθελα να μου πειτε αν θα υπαρξει προβλημα αν του κανω install τα windows 7 ultimate 32bit:hmm:(δεν θα εκμεταλευτει ολη την ram???)
ρωταω διοτι ηδη το laptop εχει vista 32bit παρακαλω και μου κανει εντυπωση,νομιζα απο 4gb ram και πανω βαζουμε 64bit σωστα???


Αν βαλω 64bit win 7 θα μπορω να παιζω παλια παιχνιδια για PC που ειναι σχεδιασμενα για 32bit-παλια γενικα 32αρια software-(μαλλον windows xp)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
θα ηθελα να μου πειτε αν θα υπαρξει προβλημα αν του κανω install τα windows 7 ultimate 32bit:hmm:(δεν θα εκμεταλευτει ολη την ram???)

εμενα με xp home τα 6 γιγα ραμ ,μου βγαινουν 3.25.. οποτε καταλαβε..:worry:

και παλια παιχνιδια παιζουν σε 64βιτ,με καποια προσπαθεια..

δεν αξιζει να βαλεις 32 νομιζω,,64 και εκμεταλλευεται καλυτερα ολη τη μνημη σου..
εγω 64 βιτ σχεδιαζω να βαλω,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
εμενα με xp home τα 6 γιγα ραμ ,μου βγαινουν 3.25.. οποτε καταλαβε..:worry:

και παλια παιχνιδια παιζουν σε 64βιτ,με καποια προσπαθεια..

δεν αξιζει να βαλεις 32 νομιζω,,64 και εκμεταλλευεται καλυτερα ολη τη μνημη σου..
εγω 64 βιτ σχεδιαζω να βαλω,,

οκ οκ done 64bit και απο αρθρα που διαβασα καταλαβα οτι ειναι το μελλον ακομα και αν δεν εχεις και <2gb ram και παλι δεν χανεις τπτ αρα συμφερει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Η μονη διαφορα που εχουν τα 32αρια με τα 64αρια ιναι οτι τα 64αρια αναγνωριζουν πρισσοτερη μνημη. Ουτε πιο βαρια θα σου βγουν, ουτ θα σου προσφερουν η θα χασεις καπιες αλλες δυνατοτιτες. Οποτε εγω προτινω ξεκαθαρα 64αρια μια και ειναι ακριβος το ιδιο, αλλα θα εχεις δυνατοτιτα να βαλεις οση ραμ σηκωνει το μηχανημα, και θα την αναγνωρισει ολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Η μονη διαφορα που εχουν τα 32αρια με τα 64αρια ιναι οτι τα 64αρια αναγνωριζουν πρισσοτερη μνημη. Ουτε πιο βαρια θα σου βγουν, ουτ θα σου προσφερουν η θα χασεις καπιες αλλες δυνατοτιτες. Οποτε εγω προτινω ξεκαθαρα 64αρια μια και ειναι ακριβος το ιδιο, αλλα θα εχεις δυνατοτιτα να βαλεις οση ραμ σηκωνει το μηχανημα, και θα την αναγνωρισει ολη.
ΝΑΙ ΝΑΙ οκ δικιο εχεις διοτι ετσι δεν θα χρειαστει να αλλαξω ολα τα windows σε μελλοντικη αναβαθμιση του pc;):clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
cacofonix δεν θελω ακριβο γιατι δεν θελω να κανω τπτ τραγικο...

το ASUS EEE pc 900 αξιζει να το παρω μεταχειρισμενο?η ειναι παλιο και δεν θα την παλευει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Η μονη διαφορα που εχουν τα 32αρια με τα 64αρια ιναι οτι τα 64αρια αναγνωριζουν πρισσοτερη μνημη. Ουτε πιο βαρια θα σου βγουν, ουτ θα σου προσφερουν η θα χασεις καπιες αλλες δυνατοτιτες. Οποτε εγω προτινω ξεκαθαρα 64αρια μια και ειναι ακριβος το ιδιο, αλλα θα εχεις δυνατοτιτα να βαλεις οση ραμ σηκωνει το μηχανημα, και θα την αναγνωρισει ολη.
Επίσης, τα 64bitα Windows προσφέρουν μεγαλύτερη προστασία σε σχέση με τα 32bitα.. Δες το παρακάτω κείμενο:

Η Microsoft υποστηρίζει ότι οι εκδόσεις των 64-bit των Windows αντιμετωπίζουν μικρότερο κίνδυνο να προσβληθούν από κακόβουλο κώδικα
Οι χρήστες των Windows που χρησιμοποιούν τις 64-bit εκδόσεις του λογισμικού, είναι λιγότερο πιθανό να προσβληθούν από κακόβουλο κώδικα, δήλωσε χτες η ομάδα ασφαλείας της Microsoft.
"Οι εκδόσεις των 64-bit Windows έχουν σημειώσει το μικρότερο ποσοστό προσβολής από malware, κατά το πρώτο εξάμηνο του 2009" δηλώνει σε blog ο Joe Faulhaber, του κέντρου Microsoft Malware Protection Center. "Οι περιπτώσεις όπου συστήματα με έκδοση 64-bit έχουν δεχτεί επίθεση από κακόβουλο λογισμικό είναι εξαιρετικά σπάνιες".
Ο Faulhaber αναφέρει ότι σε αυτό το συμπέρασμα οδηγούν τα στατιστικά που έχουν συγκεντρωθεί μέσω του Malicious Software Removal Tool (MSRC) της Microsoft –ένα δωρεάν εργαλείο εντοπισμού και αφαίρεσης malware, το οποίο η εταιρεία αναβαθμίζει κάθε μήνα. Σύμφωνα με τις πληροφορίες της Microsoft, η έκδοση 64-bit των Windows XP ήταν κατά 48% λιγότερο πιθανό να προσβληθεί σε σχέση με αυτή των 32-bit. Από την άλλη, τα συστήματα που τρέχουν σε Vista 64-bit είναι κατά 38% πιο απίθανο να προσβληθούν σε σχέση με τα Vista 32-bit.
Τα Windows, πληροφορίες για τα οποία δεν περιέχονταν στα στατιστικά δεδομένα, αφού η επίσημη έκδοσή τους δεν είχε κυκλοφορήσει εκείνη την περίοδο, είναι, επίσης, διαθέσιμα στις εκδόσεις των 32-bit και 64-bit. Αλλά όπως δήλωσε ο Faullhaber "Οι περισσότεροι ηλεκτρονικοί υπολογιστές που τρέχουν στα 7, διαθέτουν την 64-bit έκδοση των Windows".
Όπως επιχειρηματολογεί, τα Windows 64-bit είναι ασφαλέστερα, αφού το malware που γράφεται για τις πιο ευρέως διαδεδομένες εκδόσεις των 32-bit, "μπερδεύεται" από αυτή των 64-bit".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
γνωμη μου οτι δεν αξιζει μεταχειρισμενο νετβοοκ..παρε ενα καινουριο 250 ευρω με δοσεις και καλυτερα θα ειναι..

ειναι πολυ μικρο και ευαισθητο για να το εμπιστευθω προσωπικα τουλαχιστον σαν μεταχειρισμενο..:hmm:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
λες ε?και τι χαρακτηριστικα πρεπει να εχει για να μη σερνεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
cacofonix δεν θελω ακριβο γιατι δεν θελω να κανω τπτ τραγικο...

το ASUS EEE pc 900 αξιζει να το παρω μεταχειρισμενο?η ειναι παλιο και δεν θα την παλευει?
Μα και τα ακριβά δεν κάνουν τίποτα το ιδιαίτερο. Με 3-4 tabs στο Firefox γονατίζουν. Με 2 GB RAM ψιλοπαλεύονται.

Με 240€ παίρνεις με 3 έτη εγγύηση το Dell 1018 από Αγγλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
απο ebay?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τα dell δεν θεωρουνται τα καλυτερα νεττβοοκς

το dell το εχει εδω με 289

παρε acer ή asus για ανθεκτικο μηχανημα.. και με καλη μπαταρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Acer και όταν πάθει κάτι να το πετάξει στα σκουπίδια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top