O ρόλος του άντρα κατά την διάρκεια και μετά την εγκυμοσύνη

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
αν
τιμετωπίζεται με διάφορες παρόμοιες φοβίες..., από μεγάλο ποσοστό ανδρών,
που πραγματικά και εκείνοι υποφέρουν με αυτό το ζήτημα...,
επειδή δεν μπορούν να το δουν όπως είναι αντικειμενικά...

επειδη οπως το 90% των ανθρωπων ειναι ηλιθια αυταρεσκα πιθηκοειδη που δεν γνωριζουν την ματαιοτητα της υπαρξης τους, και μεσα σε αυτη την απυθμενη βλακεια τους εξαντλησαν τον πατρικο ρολο τους οταν εβγαλαν το πραμα τους απο τη κοπελια τους αντι να καθισουν να διαβασουν δυο βιβλια για την εγγυμοσυνη, για το να εισαι γονιος, για το τι σημαινει να εισαι εγγειος, τι πρεπει και τι δεν πρεπει να κανεις και ποτε.

οι αντρες εχουν την ταση να κανουν οτι κανουν και μετα να καθονται στο καναπε πινοντας μπυρα και ξυνοντας τα @@ τους, well too bad, καποιος πρεπει να τον σηκωσει ακομα και με παντοφλα και να του μαθει οτι την εγγυμοσυνη την περνανε ΔΥΟ. Και ΔΥΟ εχουν υποχρεωσεις ως προς αυτη, η γυναικα εχει την υποχρεωση να κουβαλαει 3 κιλα μεσα στη κοιλια της και να βλεπει τα ποδια της να μεγαλωνουν δυο νουμερα χωρις κανενα προφανη λογο και μετα να βγαλει απο μια οπη διαμετρου μερικων εκατοστων κατι που θυμιζει πολυκατοικια, ε τι στο διαολο ο αρσενικος εχει την ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να της πηγαινει φραουλες και να την ικανοποιει σεξουαλικα (στα πλαισια του εφικτου.

jesus, οτι μαλακια καθεται στο κεφαλι του καθενα βρισκουμε ενα τροπο να τη δικαιολογουμε "εχει ψυχολογικα προβληματα το παιδι" "ειναι φοβισμενος"

whatever, η αλλη εχει την κοιλια ταμπουρλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
αν

επειδη οπως το 90% των ανθρωπων ειναι ηλιθια αυταρεσκα πιθηκοειδη που δεν γνωριζουν την ματαιοτητα της υπαρξης τους, και μεσα σε αυτη την απυθμενη βλακεια τους εξαντλησαν τον πατρικο ρολο τους οταν εβγαλαν το πραμα τους απο τη κοπελια τους αντι να καθισουν να διαβασουν δυο βιβλια για την εγγυμοσυνη, για το να εισαι γονιος, για το τι σημαινει να εισαι εγγειος, τι πρεπει και τι δεν πρεπει να κανεις και ποτε.

οι αντρες εχουν την ταση να κανουν οτι κανουν και μετα να καθονται στο καναπε πινοντας μπυρα και ξυνοντας τα @@ τους, well too bad, καποιος πρεπει να τον σηκωσει ακομα και με παντοφλα και να του μαθει οτι την εγγυμοσυνη την περνανε ΔΥΟ. Και ΔΥΟ εχουν υποχρεωσεις ως προς αυτη, η γυναικα εχει την υποχρεωση να κουβαλαει 3 κιλα μεσα στη κοιλια της και να βλεπει τα ποδια της να μεγαλωνουν δυο νουμερα χωρις κανενα προφανη λογο και μετα να βγαλει απο μια οπη διαμετρου μερικων εκατοστων κατι που θυμιζει πολυκατοικια, ε τι στο διαολο ο αρσενικος εχει την ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να της πηγαινει φραουλες και να την ικανοποιει σεξουαλικα (στα πλαισια του εφικτου.

jesus, οτι μαλακια καθεται στο κεφαλι του καθενα βρισκουμε ενα τροπο να τη δικαιολογουμε "εχει ψυχολογικα προβληματα το παιδι" "ειναι φοβισμενος"

whatever, η αλλη εχει την κοιλια ταμπουρλο!


Φίλε μου καλέ,

νομίζω, πως είσαι περισσότερο αυστηρός, απ΄ όσο είναι σε θέση να αντιληφθούν...,
οι περισσότεροι άντρες, τουλάχιστον στην ελληνική πραγματικότητα...,
στην πραγματικότητα δηλαδή που ζούμε...

Οφείλω πάντως να ομολογήσω, πως έχεις δίκιο σε μεγάλο βαθμό...

Είναι, όπως και να το κάνουμε, ανευθυνότητα,
ένα τόσο σημαντικό γεγονός στη ζωή του καθενός μας,
όπως ο ερχομός ενός παιδιού...,
να είναι για τους περισσότερους, το μόνο ίσως γεγονός,
που κατά μεγάλη πλειοψηφία,
το περιμένουν τόσο απροετοίμαστοι..., επί της ουσίας...,
ακόμα και οι πιο μορφωμένοι...

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
[...] καποιος πρεπει να τον σηκωσει ακομα και με παντοφλα και να του μαθει οτι την εγγυμοσυνη την περνανε ΔΥΟ. Και ΔΥΟ εχουν υποχρεωσεις ως προς αυτη, η γυναικα εχει την υποχρεωση να κουβαλαει 3 κιλα μεσα στη κοιλια της και να βλεπει τα ποδια της να μεγαλωνουν δυο νουμερα χωρις κανενα προφανη λογο και μετα να βγαλει απο μια οπη διαμετρου μερικων εκατοστων κατι που θυμιζει πολυκατοικια, ε τι στο διαολο ο αρσενικος εχει την ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να της πηγαινει φραουλες και να την ικανοποιει σεξουαλικα (στα πλαισια του εφικτου.

Αν όλα αυτά που γράφεις, πέρα του ότι τα πιστεύεις, τα πράττεις κιόλας, τότε επέτρεψέ μου......
(γονατίζω, βγάζω από την τσέπη το κόκκινο βελούδινο κουτάκι, το ανοίγω και......)
- Will you marry me?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
χαχα, δυστοιχος ειμαι πιασμενος, αλλα ναι τα πιστευω και τα πρατω οσο το δυνατον μπορω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
αν

επειδη οπως το 90% των ανθρωπων ειναι ηλιθια αυταρεσκα πιθηκοειδη που δεν γνωριζουν την ματαιοτητα της υπαρξης τους, και μεσα σε αυτη την απυθμενη βλακεια τους εξαντλησαν τον πατρικο ρολο τους οταν εβγαλαν το πραμα τους απο τη κοπελια τους αντι να καθισουν να διαβασουν δυο βιβλια για την εγγυμοσυνη, για το να εισαι γονιος, για το τι σημαινει να εισαι εγγειος, τι πρεπει και τι δεν πρεπει να κανεις και ποτε.

οι αντρες εχουν την ταση να κανουν οτι κανουν και μετα να καθονται στο καναπε πινοντας μπυρα και ξυνοντας τα @@ τους, well too bad, καποιος πρεπει να τον σηκωσει ακομα και με παντοφλα και να του μαθει οτι την εγγυμοσυνη την περνανε ΔΥΟ. Και ΔΥΟ εχουν υποχρεωσεις ως προς αυτη, η γυναικα εχει την υποχρεωση να κουβαλαει 3 κιλα μεσα στη κοιλια της και να βλεπει τα ποδια της να μεγαλωνουν δυο νουμερα χωρις κανενα προφανη λογο και μετα να βγαλει απο μια οπη διαμετρου μερικων εκατοστων κατι που θυμιζει πολυκατοικια, ε τι στο διαολο ο αρσενικος εχει την ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να της πηγαινει φραουλες και να την ικανοποιει σεξουαλικα (στα πλαισια του εφικτου.

jesus, οτι μαλακια καθεται στο κεφαλι του καθενα βρισκουμε ενα τροπο να τη δικαιολογουμε "εχει ψυχολογικα προβληματα το παιδι" "ειναι φοβισμενος"

whatever, η αλλη εχει την κοιλια ταμπουρλο!

Καλέ μου epote έχεις απόλυτο δίκιο επί του θέματος. Μιλάμε για μια διαδικασία που πρέπει να την περνάνε και οι δύο. Δυστυχώς όμως είναι ελάχιστοι οι άντρες που σκέφτοντε έτσι και που ασχολούντε με την εγκυμοσύνη της γυναίκας τους περισσότερο απο το να της μεταφέρουν τα ψώνια του souper market και να χαϊδεύουν μια κοιλιά που κλωτσάει. ΔΕν ξέρω πάνω από 2 άντρες που να έχουν έστω ξεφυλήσει ενα βιβλίο εγκυμοσύνης για να δούν έστω και τις φωτογραφείες από μια μεγάλη κοιλιά (για διαδικασία τοκετού άσε)! Ο δικός μου στην αρχή με έπιανε στο ψιλό όταν του διάβαζα μέρη από τα βιβλία αυτά. Ολο μου έλεγε "αφού τα ξέρω βρε τα'χω περάσει.." Και τελικά όλα του φαινόντουσαν μετά καινούργια και άγνωστα! Το χειρότερο ήταν όταν μου λεγε "τι μου το λές εσύ θα γεννήσεις όχι εγώ, εσύ πρέπει να ξέρεις εγώ έξω θα περιμένω να με φωνάξουν να δω το παιδί!!" ΓΚΡΡΡΡΡ:mad: Μακάρι να ήταν παρών έστω στη γέννα κι ας μου έπιανε μόνο το χέρι. Ας μην κοιταζε την διαδικασία ή εμένα, ας κοίταζε τα ντουβάρια πίσω μου και μόνο που θα ήταν εκεί θα ένιωθα πολύ καλύτερα! Τέσπα τι τα σκαλίζω αφού δεν!
Πάντως epote αν όσα λες τα κάνεις πράξη να ξέρεις πως θα κάνεις μια γυναίκα πάρα πολύ ευτυχισμένη και θα έχεις μια τέλεια επαφή με το παιδί σου!!
Εκ μέρους όλων των μαμάδων :worship:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
torry:

το χειροτερο απο ολα ειναι πως αλαζεις με τον καιρο και οσο βρισκεσαι σε μια σχεση.

ειμαι σχετικα μικρος (24) και πριν 2 χρονια αν μου ελεγες "παιδι" θα εβγαζα σπυρια. Τωρα σκεφτομαι ενα χνουδοτο κεφαλακι στην αγγαλια μου και λιγονομαι, πραγμα το οποιο με εχει κατατρομαξει:p

Βεβαια για να μιλισουμε λιγο σοβαρα, εχεις δικιο λιγοι ειναι οι μπαμπαδες που ουσιαστικα εμλεκονται στην εγγυμοσυνη και εδω που τα λεμε στην ανατροφη του παιδιου τους! Διοτι το να φερνεις λεφτα και να του λες καληνυχτα ΔΕΝ ειναι το να εισαι γονεας. Δεν το εχω βιωσει απο πρωτο χερι αλλα ειμαι σιγουρος οτι το να εχεις παιδι ειναι κατι αρκετα δυσκολο οχι μονο προς το παιδι αλλα και προς τον συντρωφο σου, γιατι απο εκεινη τη στιγμη και μετα ουσιαστικα ο κωσμος σταματαει να περιστρεφεται γυρω σου, οποτε οτιδηποτε κανεις ειναι αμμεσα εξαρτημενο απο το παιδι σου.

αυτο δεν ειναι ευκολο για τους αντρες, για τις γυναικες ειναι πιο ευκολο γιατι το μητρικο ενστικτο (το βλεπω στη κοπελια μου) πραγματικα υπερισχιει των παντων, στους αντρες δεν συμβαινει αυτο οσο καλες προθεσεις και αν εχουν, ειμαστε πιο ρεαλιστες, βλεπουμε την μεγαλυτερη (και πιο τρομακτικη:P) εικονα. Για εμας το παιδι δεν ειναι μονο κατι που μυριζει ωραια (καλα ουτε για τις γυναικες ειναι, αλλα ξερεις τι εννοω). Ειναι και νυχτες αγρυπνες, ειναι και 14 χρονων με καθε εφηβικο νταλγκα, ειναι εξοδα κτλ κτλ.

Το θεμα ειναι και αυτο εχει σημασια, να μην τον αφηνεις απεξω. Μην τον κανεις να αισθανεται ξενος στη διαδικασια, οταν πηγαινεις στο γυναικολογο μην τον αντιμετοπιζεις σαν οδηγο, μην εχεις την εντυποση οτι δεν ειναι δυσκολη διαδικασια και για αυτον να βλεπει την αγαπη του να αλαζει τοσο πολυ. Η συνηθεια ειναι δυσκολο πραγμα, και δειχνε του κατα προτιμιση μονο τα θετικα:p

ο αντρας εχει την ταση να νοιωθει ανημπορος και ανεπαρκης σε μια εγγυμοσυνη και σε αυτο φταιτε και εσεις οι γυναικες (και οι μαναδες σας κυριος:p). Κλασικο παραδειγμα γεννιεται το παιδι και το πρωτο πραγμα που αντικριζει δεν ειναι οι περιχαροι γονεις να το κοιτανε αλλα η μαμα της καινουριας μαμας να λεει πως πρεπει να το μεγαλοσουν. Το αλλο το καλυτερο, παει ο κακομοιρος αρσενικος να κρατησει το παιδι του (διοτι ενταξι, μπορει να μην το γεννησε, αλλα οπως και να εχει τα μισα γονιδια ΕΙΝΑΙ δικα του) και ερχετε μανα και κορη και αρχιζουν "δεν το κρατας καλα δωσε μου εδω" κτλ κτλ.

λογικο ειναι να νοιωθει αχρηστος μετα και να τραβαει 16ωρα στη δουλεια για να αποφυγει τα δασκαλεματα για το πως πρεπει να μεγαλωσει το παιδι του.

τωρα επι τις ουσιας, για οσους αντρες διαβαζουν το κειμενο:

διαβαστε, εννημεροθητε, μοιραστητε συναισθηματα και φοβους με τη συντροφο σας το παιδι ειναι ευθυνη και χαρα το ιδιο και η εγγυμοσυνη

(δεν τα λεω για σενα, τα λεω γενικα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
torry:

Για εμας το παιδι δεν ειναι μονο κατι που μυριζει ωραια (καλα ουτε για τις γυναικες ειναι, αλλα ξερεις τι εννοω).


Καλά δοκίμασε να το αλλάξεις όταν έχει χ@στεί και έλα να το ξανασυζητήσουμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
γιαννη:

ναι αυτο ακριβος λεω, στις μαμαδες το μητρικο ενστικτο το ξεπερνα αυτο, σε εμας ουχι:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
γιαννη:

ναι αυτο ακριβος λεω, στις μαμαδες το μητρικο ενστικτο το ξεπερνα αυτο, σε εμας ουχι:p

Άλλο κατάλαβα, επειδή τα παιδιά γενικά (και όχι όταν είναι χ@σμένα έχουν μια φοβερή μυρωδιά, νόμιζα ότι το έλεγες για αυτό!):)
Δεν το ήξερα ότι το μητρικό ένστικτο ξεπερνά την μπόχα πάντως.:hmm: Όντως?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
torry:

το χειροτερο απο ολα ειναι πως αλαζεις με τον καιρο και οσο βρισκεσαι σε μια σχεση.

ειμαι σχετικα μικρος (24) και πριν 2 χρονια αν μου ελεγες "παιδι" θα εβγαζα σπυρια. Τωρα σκεφτομαι ενα χνουδοτο κεφαλακι στην αγγαλια μου και λιγονομαι, πραγμα το οποιο με εχει κατατρομαξει:p

Βεβαια για να μιλισουμε λιγο σοβαρα, εχεις δικιο λιγοι ειναι οι μπαμπαδες που ουσιαστικα εμλεκονται στην εγγυμοσυνη και εδω που τα λεμε στην ανατροφη του παιδιου τους! Διοτι το να φερνεις λεφτα και να του λες καληνυχτα ΔΕΝ ειναι το να εισαι γονεας. Δεν το εχω βιωσει απο πρωτο χερι αλλα ειμαι σιγουρος οτι το να εχεις παιδι ειναι κατι αρκετα δυσκολο οχι μονο προς το παιδι αλλα και προς τον συντρωφο σου, γιατι απο εκεινη τη στιγμη και μετα ουσιαστικα ο κωσμος σταματαει να περιστρεφεται γυρω σου, οποτε οτιδηποτε κανεις ειναι αμμεσα εξαρτημενο απο το παιδι σου.

αυτο δεν ειναι ευκολο για τους αντρες, για τις γυναικες ειναι πιο ευκολο γιατι το μητρικο ενστικτο (το βλεπω στη κοπελια μου) πραγματικα υπερισχιει των παντων, στους αντρες δεν συμβαινει αυτο οσο καλες προθεσεις και αν εχουν, ειμαστε πιο ρεαλιστες, βλεπουμε την μεγαλυτερη (και πιο τρομακτικη:P) εικονα. Για εμας το παιδι δεν ειναι μονο κατι που μυριζει ωραια (καλα ουτε για τις γυναικες ειναι, αλλα ξερεις τι εννοω). Ειναι και νυχτες αγρυπνες, ειναι και 14 χρονων με καθε εφηβικο νταλγκα, ειναι εξοδα κτλ κτλ.

Το θεμα ειναι και αυτο εχει σημασια, να μην τον αφηνεις απεξω. Μην τον κανεις να αισθανεται ξενος στη διαδικασια, οταν πηγαινεις στο γυναικολογο μην τον αντιμετοπιζεις σαν οδηγο, μην εχεις την εντυποση οτι δεν ειναι δυσκολη διαδικασια και για αυτον να βλεπει την αγαπη του να αλαζει τοσο πολυ. Η συνηθεια ειναι δυσκολο πραγμα, και δειχνε του κατα προτιμιση μονο τα θετικα:p

ο αντρας εχει την ταση να νοιωθει ανημπορος και ανεπαρκης σε μια εγγυμοσυνη και σε αυτο φταιτε και εσεις οι γυναικες (και οι μαναδες σας κυριος:p). Κλασικο παραδειγμα γεννιεται το παιδι και το πρωτο πραγμα που αντικριζει δεν ειναι οι περιχαροι γονεις να το κοιτανε αλλα η μαμα της καινουριας μαμας να λεει πως πρεπει να το μεγαλοσουν. Το αλλο το καλυτερο, παει ο κακομοιρος αρσενικος να κρατησει το παιδι του (διοτι ενταξι, μπορει να μην το γεννησε, αλλα οπως και να εχει τα μισα γονιδια ΕΙΝΑΙ δικα του) και ερχετε μανα και κορη και αρχιζουν "δεν το κρατας καλα δωσε μου εδω" κτλ κτλ.

λογικο ειναι να νοιωθει αχρηστος μετα και να τραβαει 16ωρα στη δουλεια για να αποφυγει τα δασκαλεματα για το πως πρεπει να μεγαλωσει το παιδι του.

τωρα επι τις ουσιας, για οσους αντρες διαβαζουν το κειμενο:

διαβαστε, εννημεροθητε, μοιραστητε συναισθηματα και φοβους με τη συντροφο σας το παιδι ειναι ευθυνη και χαρα το ιδιο και η εγγυμοσυνη

(δεν τα λεω για σενα, τα λεω γενικα)

Ξέρεις τι πρέπει να συμβαίνει στην δική μας περίπτωση? Μάλλον όλο αυτό με την απαξιώση του άντρα, όσο αφορά την φροντίδα του παιδιού, να του το έκανε η πρώην. Γιατί απ'ότι έχουμε συζητήσει δεν ασχολήθηκε ποτέ ούτε να ταϊσει ούτε να αλλάξει τα παιδιά ούτε καν να τα νανουρήσει ! Εγώ από την αρχή τον "πιέζω" να ασχοληθεί. Δλδ του διαβάζω αποσπάσματα από βιβλία εγκυμοσύνης ή έρευνες πάνω στο θέμα. Τον τρέχω να ψωνήσουμε του παιδιού. Τον ρωτάω για όλα, θέλω να ασχολείται. Στις αρχές έκανε απλά τον ταξιτζή μέχρι που τα πήρα και του την είπα. Ερχόταν στον γιατρό αλλά δεν ήθελε να μπαίνει μέσα. Τι να κάνω εγώ εκεί μου έλεγε, σιγά τι θα δω?Οταν γεννηθεί έλεγε. Τότε μια μέρα του πέταξα πως δεν ασχωλείται με το παιδί, πως ένιωθα σαν να μου έκανε χάρη που με άφησε έγκυο. Και πως μάλλον δεν του άξιζε αυτό το παιδί γιατί δεν δείχνει να το θέλει!(χοντρό ναι αλλά έπιασε!) Από τότε τρέχει παντού, με ρωτάει και ασχολείται με τα πάντα! Μάλλον του χρειαζότανε αυτό το σόκ!;) Πάντως και μετά δεν πρόκειται να είμαι αυστηρή μαζί του μην το ένα και μην το άλλο. Θα τον βάζω μέσα σε όλα με κάθε ευκαιρία. Στην αρχή δήθεν για να με βοηθάει και μετά είμαι σίγουρη πως θα το πάρει πολύ ζεστά και μέχρι που θα με διορθώνει κιόλας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Πάντως και μετά δεν πρόκειται να είμαι αυστηρή μαζί του μην το ένα και μην το άλλο. Θα τον βάζω μέσα σε όλα με κάθε ευκαιρία. Στην αρχή δήθεν για να με βοηθάει και μετά είμαι σίγουρη πως θα το πάρει πολύ ζεστά και μέχρι που θα με διορθώνει κιόλας!

ελπίζω να μην σε πιάσουν φοβίες μόνο [αν και όπως μου ακούγεσαι δεν! ;)] και να το κάνεις! Μια φίλη μου γέννησε πρόσφατα [5 μηνών το παιδάκι] και το έκανε, νίκησε κανά δύο φορές τον πανικό της ["αχχχ, δεν το πιάνει καλά, αχ δεν το ταίζει καλά θα το πνίξει!"] και από ότι μου λέει η αυτοκυριαρχία τις πρώτες φορές σε τέτοια συναισθήματα έκανε πολύ καλό και στον πατέρα [πήρε τα πάνω του] και συμμετέχει στη διαδικασία ενεργά και είναι διευκόλυνση και για τους 2 τους το ότι μπορούν και οι 2 εξίσου [καλά σχεδόν, όπως καταλαβαίνεις δύσκολο να θηλάζει ο άντρας! :P] να προσέχουν το μωρό. άντε με το καλό να έρθει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
ελπίζω να μην σε πιάσουν φοβίες μόνο [αν και όπως μου ακούγεσαι δεν! ;)] και να το κάνεις! Μια φίλη μου γέννησε πρόσφατα [5 μηνών το παιδάκι] και το έκανε, νίκησε κανά δύο φορές τον πανικό της ["αχχχ, δεν το πιάνει καλά, αχ δεν το ταίζει καλά θα το πνίξει!"] και από ότι μου λέει η αυτοκυριαρχία τις πρώτες φορές σε τέτοια συναισθήματα έκανε πολύ καλό και στον πατέρα [πήρε τα πάνω του] και συμμετέχει στη διαδικασία ενεργά και είναι διευκόλυνση και για τους 2 τους το ότι μπορούν και οι 2 εξίσου [καλά σχεδόν, όπως καταλαβαίνεις δύσκολο να θηλάζει ο άντρας! :P] να προσέχουν το μωρό. άντε με το καλό να έρθει!

Κοιτα έναν πανικό στην αρχή θα τον πάθω αλλά πιστεύω πως δεν θα του το δείξω. Θέλω πολύ να δεθεί με το παιδί μας και να μην είναι απλά ένας μπαμπάς τύπου δουλεύω για να τα παρέχω όλα αρα υποχρεώσεις τέλος! Και επειδή ξέρω πως τα αλλα 2 παιδιά του δεν τα έχει ζήσει και τόσο λόγο του οτι έλειπε σε μακροχρόνια ταξίδια για δουλειά ή και όταν ήταν εδώ δούλευε όλη μέρα, θέλω αυτό να το ζήσει από την αρχή και να είναι παρόν σε κάθε αλλαγή του! Ξέρω πως κι αυτός το θέλει πολύ και γι αυτό πρέπει να τον βοηθήσω να πάρει γρήγορα τον αέρα κι όχι να τον απογωητεύσω με το πρώτο λαθάκι! Εξάλου κανείς δεν τα ήξερε από γενησιμιού του!

:offtopic: Προς Moderators: Ισως θεωρήσετε πως βγήκαμε λίγο εκτώς θέματος. Πάντως οτιδήποτε έχει σχέση με εγκυμοσύνη κτλ πιστεύω πως είναι εντώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από XZR:
[καλά σχεδόν, όπως καταλαβαίνεις δύσκολο να θηλάζει ο άντρας! ]

Να θηλάσει δε μπορεί, αλλά ήξερα έναν άντρα (φίλο του άντρα μου) ξύπναγε το βράδυ όταν έκλαιγε το μωρό και έλεγε στη γυναίκα του:

"Άσε, θα το θηλάσω εγώ απόψε"

...και έπαιρνε το μωρό το ακούμπαγε στο στήθος της γυναίκας του (πάνω σε ένα μαξιλαράκι), το περίμενε να τελειώσει το έβαζε να ρευτεί, το άλλαζε αν χρειζόταν και το έβαζε για ύπνο. :inlove:

Ε, φυσικά όχι πως η κοπέλα μπορούσε απόλυτα να συνεχίσει να κοιμάται, αλλά λαγοκοιμόταν και δεν είχε και την έγνοια. (Είχε γεννήσει και με καισαρική και ένιωθε κούραση τις πρώτες βδομάδες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Να θηλάσει δε μπορεί, αλλά ήξερα έναν άντρα (φίλο του άντρα μου) ξύπναγε το βράδυ όταν έκλαιγε το μωρό και έλεγε στη γυναίκα του:

"Άσε, θα το θηλάσω εγώ απόψε"

...και έπαιρνε το μωρό το ακούμπαγε στο στήθος της γυναίκας του (πάνω σε ένα μαξιλαράκι), το περίμενε να τελειώσει το έβαζε να ρευτεί, το άλλαζε αν χρειζόταν και το έβαζε για ύπνο. :inlove:

Ε, φυσικά όχι πως η κοπέλα μπορούσε απόλυτα να συνεχίσει να κοιμάται, αλλά λαγοκοιμόταν και δεν είχε και την έγνοια. (Είχε γεννήσει και με καισαρική και ένιωθε κούραση τις πρώτες βδομάδες).

Καλέ τι γλυκός:inlove: ! Αχ που είναι αυτοί οι άντρες? Πολύ τυχερή η κοπέλα:worship: !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
Μωρέ κακό δεν είναι αλλά αν κατάλαβα καλά αυτό που της λείπει δεν είναι τόσο το σεξ, όσο η ανθρώπινη επαφή και ειδικά από το σύντροφό της.

συμφωνω μαζι σου... δεν ειναι οτι της λειπει το σεξ αλλα η επαφη του συζυγου της. μηπως ο χαρακτηρας του ειναι κλειστος? ξερεις ουτε ο μπαμπας μου εκφραζει την αγαπη του στη μαμα μου και σε εμας... ξερουμε οτι μας αγαπα αλλα δε θα ερθει π.χ. να μας φιλησει η να μας αγκαλιασει( οπως κανει ο φιλος μου). το δειχνει με αλλους τροπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
συμφωνω μαζι σου... δεν ειναι οτι της λειπει το σεξ αλλα η επαφη του συζυγου της. μηπως ο χαρακτηρας του ειναι κλειστος? ξερεις ουτε ο μπαμπας μου εκφραζει την αγαπη του στη μαμα μου και σε εμας... ξερουμε οτι μας αγαπα αλλα δε θα ερθει π.χ. να μας φιλησει η να μας αγκαλιασει( οπως κανει ο φιλος μου). το δειχνει με αλλους τροπους.

Δεν θα έλεγα οτι είναι και τόσο κλειστός σαν χαρακτήρας απλά μάλλον έχει μπλοκάρει και δεν ξέρει πως να αντιδράσει. Πάντως τώρα τα πράγματα αλλάζουν σιγά σιγά. Μάλλον χρειαζόταν λίγο χρόνο να συνηδητοποιήσει την κατάσταση και το τι χρειάζομαι.
Για την ακρίβεια ενα βράδυ δεν άντεξα και ξέσπασα στα κλάματα μπροστά του μόλις γύρισε την πλάτη να κοιμηθεί. Εκείνος τσαντήστηκε που δεν μπορούσα να ηρεμήσω με τίποτα και έκλαιγα όλο και πιο πολυ(χωρίς σοβαρό λόγο) και στο τέλος τα άκουσα κιόλας! Ευτυχώς όμως την επόμενη μέρα μιλήσαμε και όταν του είπα κατά λέξη οτι με βλέπει σαν μια θεόχοντρη και συγκεκριμένα μια κοιλιά μόνο και πως είμαι κάτι αηδιαστικό γι αυτόν αν προσπαθήσει να με δει ερωτικά και πολλά πολλά τέτοια, μου ζήτησε πολλά πολλά συγνώμη. Μου είπε πως είμαι χαζούλα που νομίζω πως δεν είναι πια ερωτευμένος μαζί μου και πως δεν με βλέπει σαν γυναίκα. Μου είπε πως δεν φταίω εγώ για το κώλημα του και για το οτι δεν μπορεί να λειτουργήσει λόγω του παιδιού.Πως όλα θα αλλάξουν μετά την γέννα και να μην στεναχοριέμαι γιατί δεν κάνει για το μωράκι μας. Πως είναι τρελός για΄μένα και πως είναι μ@λ@κ@ς που με παραμέλησε και με έκανε να νιώσω έτσι κτλ.. Και από τότε έχει αρχίσει και μου κάνει κοπλιμέντα και για άλλα σημεία του σωμματός μου εκτώς από την κοιλιά, με πέρνει αγκαλίτσα σε κάθε ευκαιρία και γενικά με κανακεύει πολύ περισσότερο! :) Μπορεί να μην άλλαξε κάτι στο θέμα του σεξ αλλά νιώθω πολύ όμορφα με όλη αυτή την αλλαγή και μπορώ να πώ πως δεν ασχολούμε τόσο με το θέμα 2 μέρες τώρα. Μου φτάνει που μ΄αγαπέι και το δείχνει ξανά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Α μπράβο καλό μου!!!!!!!!! :clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Άλλο κατάλαβα, επειδή τα παιδιά γενικά (και όχι όταν είναι χ@σμένα έχουν μια φοβερή μυρωδιά, νόμιζα ότι το έλεγες για αυτό!)

ugh οχι παλι δεν με καταλαβες:p

ελεγα το εξις:

για τη μαμα υπαρχει μονο η φανταστικη μυροδια του μωρου

για το μπαμπα υπαρχει αυτο και τα σκατα

καταλαβες?:p

Τον τρέχω να ψωνήσουμε του παιδιού.

α οχι, αυτο μη του το κανεις:p συγνωμη αλλα η αληθεια ειναι οτι υπαρχουν λιγα πραγματα τα οποια οι αντρες σιχαινονται περισοτερο απο το να ακολουθουν τις γυναικες τους οταν ψωνιζουν.

ειναι σαν να σε βαζουν εσενα να βλεπεις μπαλα η κατι αναλογο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
Δεν θα έλεγα οτι είναι και τόσο κλειστός σαν χαρακτήρας απλά μάλλον έχει μπλοκάρει και δεν ξέρει πως να αντιδράσει. Πάντως τώρα τα πράγματα αλλάζουν σιγά σιγά. Μάλλον χρειαζόταν λίγο χρόνο να συνηδητοποιήσει την κατάσταση και το τι χρειάζομαι.
Για την ακρίβεια ενα βράδυ δεν άντεξα και ξέσπασα στα κλάματα μπροστά του μόλις γύρισε την πλάτη να κοιμηθεί. Εκείνος τσαντήστηκε που δεν μπορούσα να ηρεμήσω με τίποτα και έκλαιγα όλο και πιο πολυ(χωρίς σοβαρό λόγο) και στο τέλος τα άκουσα κιόλας! Ευτυχώς όμως την επόμενη μέρα μιλήσαμε και όταν του είπα κατά λέξη οτι με βλέπει σαν μια θεόχοντρη και συγκεκριμένα μια κοιλιά μόνο και πως είμαι κάτι αηδιαστικό γι αυτόν αν προσπαθήσει να με δει ερωτικά και πολλά πολλά τέτοια, μου ζήτησε πολλά πολλά συγνώμη. Μου είπε πως είμαι χαζούλα που νομίζω πως δεν είναι πια ερωτευμένος μαζί μου και πως δεν με βλέπει σαν γυναίκα. Μου είπε πως δεν φταίω εγώ για το κώλημα του και για το οτι δεν μπορεί να λειτουργήσει λόγω του παιδιού.Πως όλα θα αλλάξουν μετά την γέννα και να μην στεναχοριέμαι γιατί δεν κάνει για το μωράκι μας. Πως είναι τρελός για΄μένα και πως είναι μ@λ@κ@ς που με παραμέλησε και με έκανε να νιώσω έτσι κτλ.. Και από τότε έχει αρχίσει και μου κάνει κοπλιμέντα και για άλλα σημεία του σωμματός μου εκτώς από την κοιλιά, με πέρνει αγκαλίτσα σε κάθε ευκαιρία και γενικά με κανακεύει πολύ περισσότερο! :) Μπορεί να μην άλλαξε κάτι στο θέμα του σεξ αλλά νιώθω πολύ όμορφα με όλη αυτή την αλλαγή και μπορώ να πώ πως δεν ασχολούμε τόσο με το θέμα 2 μέρες τώρα. Μου φτάνει που μ΄αγαπέι και το δείχνει ξανά!
αυτο ειναι μια αρχη.....:clapup:σιγα σιγα θα συνηθισει στην ιδεα και εεε αντρας ειναι ... καποια στιγμη 8α θελησει να κανετε κατι παραπανω.... ποσο θα αντεξει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Και μην ξεχνάτε ότι η εικόνα του τοκετού έχει γίνει σχετικά σύνηθεις λόγω ταινιών και τηλεόρασης, συνεπώς όσοι άνδρες παρίστανται στον τοκετό δεν πάνε εντελώς απροετοίμαστοι.Δλδ σε σχέση με παλαιότερα οι συνθήκες βοηθούν ένα άνδρα για την έμπειρία ενός τοκετού.

dude....damn εχεις δει ποτε πραγματικο video τοκετου? Ειναι χαλαρα απο τα χειροτερα πραγματα που μπορεις να δεις.

σου μιλαω για τρελη φρικη, δεν περιγραφεται, ασε που πολλες φορες πατανε και ψαλιδιες. Αστα σου λεω κωλαση, αλλα ειναι το παιδακι σου, οταν το πιασεις στην αγγαλια σου τα ξεχνας αυτα (απλα δεν το κανεις δευτερη φορα:D)

παντος ειναι κατι καινουριες μεθοδοι γεννας μεσα σε νερο που πρεπει να ειναι πολυ πολυ καλες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top