O υπολογιστής μου είναι καλύτερος από τον δικό σου

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
οι amd είναι φτηνότερες
πχ η r9 390 κάνει 368ευρωhttps://www.skroutz.gr/s/7530532/Sapphire-Radeon-R9-390-8GB-Nitro-11244-01-20G.html
η αντίστοιχη nvidia Που ειναι η quatro m4000 κάνει 991https://www.skroutz.gr/s/7616172/PNY-Quadro-M4000-8GB-VCQM4000-PB.html

γενικά για value for money νομίζω η amd είναι καλύτερη

Αυτη δεν ειναι αντιστοιχη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Αυτη δεν ειναι αντιστοιχη...
απο nvidia δεν ξέρω και πολλα
ποια nvidia θεωρείς αντίστοιχη σε δυνατότητες με την 390 π εβαλα και την 390x?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
1080 ίσως.. η οποία και δε ξέρω πώς συγκρίνεται με 980ti και TItan X

quadro δεν είναι τόσο consumer προϊόν

οι AMD είναι value4money κυρίως σε χαμηλά/mid range budget. Πιο ψηλά πληρώνεις απλά σε ρεύμα της ΔΕΗ και με drivers όποτε το θυμηθούν.

edit: όχι οκ μαλακία είπα πιο κάτω είναι.. γενικά όταν τα έψαχνα εγώ πριν κάνα χρόνο για το δικό μου pc η τότε 290x κοντράριζε σε επιδόσεις την 970 της nvidia που έκανε περιπου ένα 50άρι κάτω, κυρίως όμως μέχρι 1080p αναλύσεις πιο πάνω κέρδιζε λόγω VRAM. Γενικά πάντως όσο ανεβαίνεις budget μειώνεται και ο ανταγωνισμός. Προσωπικά αν ειναι να ξοδέψω ένα 400άρι και βάλε σε κάρτα θα το ψαχνα καλά πριν τα σκάσω σε AMD.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
με πέρασε για λίγο ο pinkman:P αλλά μετά το update που σχεδιαζω θα γινω το κυρίαρχο pc του φόρουμ:D
εχω:
i5 4430
amd hd 7770(στόχος μου η r9 390x)
8gb ram (στόχος 16)

16gb ram είναι άχρηστη. Εγώ έχω 8 και ακόμη και σε απαιτητικά παιχνίδια όπως total war ποτέ δεν ξεπέρασα τα 4.5gb σε χρήση. Και αυτό με browsers ανοιχτούς, μουσική κτλ. Αν θες επιδώσεις καλύτερα πάρε μνήμη που να τρέχει σε υψηλή συχνότητα παρά μνήμη με μεγάλο όγκο. Αυτό βέβαια αν σε ενδιαφέρει το value for money για περιορισμένο budget.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
16gb ram είναι άχρηστη. Εγώ έχω 8 και ακόμη και σε απαιτητικά παιχνίδια όπως total war ποτέ δεν ξεπέρασα τα 4.5gb σε χρήση. Και αυτό με browsers ανοιχτούς, μουσική κτλ. Αν θες επιδώσεις καλύτερα πάρε μνήμη που να τρέχει σε υψηλή συχνότητα παρά μνήμη με μεγάλο όγκο. Αυτό βέβαια αν σε ενδιαφέρει το value for money για περιορισμένο budget.

Βασικά, υπάρχουν παιχνίδια που πιάνουν πάνω από 4.5 gb, ειδικά modded. Στο Fallout 4 έχω πιάσει και τόσο, ενώ σε KSP έχει φτάσει και στα 5μιση μια φορά που το παράκανα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βασικά, υπάρχουν παιχνίδια που πιάνουν πάνω από 4.5 gb, ειδικά modded. Στο Fallout 4 έχω πιάσει και τόσο, ενώ σε KSP έχει φτάσει και στα 5μιση μια φορά που το παράκανα. :P

Still not over 8.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πας κοντά στα 8 αν το παρακάνεις τελειως. Οπότε όπως και να έχει αυτή τη στιγμή δεν χρειάζεσαι πάνω απο 8. Γλίτωσε λίγα λεφτά από εκεί και του χρόνου ή σε 2 χρόνια βάζεις 16, η ραμ είναι η πιο απλή αναβάθμιση που μπορείς να κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
4.6 μου ειναι τωρα που εχω outlook, skype, 2 cloud apps και firefox με 9 tabs ανοιχτα. Εχω 16 ram υψηλης συχνοτητας και δεν εχω περασει ποτε τα 5, αλλα δεν εχω τρεξει photoshop ταυτοχρονα με ολα τα παραπανω. Να πω την αληθεια δεν ειδα διαφορα στην ταχυτητα οταν πηγα απο τα 4 στα 16. Η μονη διαφορα ηταν οτι μπορουσα να ανοιγω περισσοτερα προγραμματα ταυτοχρονα, χωρις να lagαρει.

ΥΓ. Εχω την εντυπωση οτι τα τελευταια 1-2 χρονια ο firefox εχει γινει ιδιαιτερα βαρυς, ισως λογω του adblock plus?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
δεν νομίζω να χει να κάνει όσο αυτό ( όχι όσο του flash τουλαχιστον ) αλλά για όνομα όχι adblock plus
https://addons.mozilla.org/el/firefox/addon/ublock-origin/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το facebook σε εμένα τρώει "πολύ" ραμ ειδικά αν έχω ανοίξει κάποιο τεράστιο άλμπουμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
δεν νομίζω να χει να κάνει όσο αυτό ( όχι όσο του flash τουλαχιστον ) αλλά για όνομα όχι adblock plus
https://addons.mozilla.org/el/firefox/addon/ublock-origin/

το εβαλα, ελπιζω να βοηθησει γιατι πολλες φορες φτανει και τα 900mb με 2 μολις tab (πχ facebook και news)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
4.6 μου ειναι τωρα που εχω outlook, skype, 2 cloud apps και firefox με 9 tabs ανοιχτα. Εχω 16 ram υψηλης συχνοτητας και δεν εχω περασει ποτε τα 5, αλλα δεν εχω τρεξει photoshop ταυτοχρονα με ολα τα παραπανω. Να πω την αληθεια δεν ειδα διαφορα στην ταχυτητα οταν πηγα απο τα 4 στα 16. Η μονη διαφορα ηταν οτι μπορουσα να ανοιγω περισσοτερα προγραμματα ταυτοχρονα, χωρις να lagαρει.

ΥΓ. Εχω την εντυπωση οτι τα τελευταια 1-2 χρονια ο firefox εχει γινει ιδιαιτερα βαρυς, ισως λογω του adblock plus?

Τι λειτουργικό έχεις; Δεν είναι φυσιλογικό να πας από 4 στα 16 και να μην δεις διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Τι λειτουργικό έχεις; Δεν είναι φυσιλογικό να πας από 4 στα 16 και να μην δεις διαφορά.

Δεν ειδα διαφορα. Τα παραθυρα ανοιγαν αμεσως με τα 4GB και ανοιγουν αμεσως και τωρα με τα 16. Η διαφορα ειναι στον αριθμο των εφαρμογων. Πχ με τα 4 οταν ετρεχα 20 tabs στο firefox, outlook, excel, windows explorer και 1-2 ακομα ελαφρια προγραμματα (word, calculator) και επειτα ανοιγα skype ή μερικα pdfs, ζοριζοταν και κολλουσε. Οταν εκλεινα το skype και τα pdfs, επανερχοταν. Τωρα με τα 16 μπορω να εχω ανοιχτα ολα τα παραπανω, συν αλλα τοσα και δεν κολλαει καθολου.

Τοτε ετρεχα windows 7 pro. Οταν εκανα αναβαθμιση ετρεχα παλι 7 pro, αλλα για περιπου 1 μηνα. Μετα εκανα upgrade στα 10 pro, τα οποια μου φανηκαν πιο γρηγορα (στην εκκινηση κυριως).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Δεν ειδα διαφορα. [...] Η διαφορα ειναι στον αριθμο των εφαρμογων. [...] Τωρα με τα 16 μπορω να εχω ανοιχτα ολα τα παραπανω, συν αλλα τοσα και δεν κολλαει καθολου.
Άρα, ΕΙΔΕΣ διαφορά. :P
Απλά δεν ήταν αυτό που περίμενες, αλλά αυτή τη διαφορά μπορεί να σου προσφέρει η επί πλέον RAM δεδομένης συχνότητας.

Εγώ, όμως, θα επιμείνω λίγο στο θέμα του Firefox. Καταρχάς, πίστεψέ με, ο Chrome χρειάζεται πολύ περισσότερη RAM και CPU. Πέρα, όμως, από αυτό, δοκίμασε, αν δεν έχεις ήδη, να βάλεις έναν firefox x64. Θα χρησιμοποιεί παραπάνω ram, αλλά λειτουργεί σημαντικά καλύτερα. Και αν δε χρησιμοποιείες extensions εκτός του ublock, να ενεργοποιήσεις και το multi-process, το οποίο, επίσης κάνει μεγάλη διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Άρα, ΕΙΔΕΣ διαφορά. :P
Απλά δεν ήταν αυτό που περίμενες, αλλά αυτή τη διαφορά μπορεί να σου προσφέρει η επί πλέον RAM δεδομένης συχνότητας.

Εγώ, όμως, θα επιμείνω λίγο στο θέμα του Firefox. Καταρχάς, πίστεψέ με, ο Chrome χρειάζεται πολύ περισσότερη RAM και CPU. Πέρα, όμως, από αυτό, δοκίμασε, αν δεν έχεις ήδη, να βάλεις έναν firefox x64. Θα χρησιμοποιεί παραπάνω ram, αλλά λειτουργεί σημαντικά καλύτερα. Και αν δε χρησιμοποιείες extensions εκτός του ublock, να ενεργοποιήσεις και το multi-process, το οποίο, επίσης κάνει μεγάλη διαφορά.

Εννοουσα οτι δεν ειδα διαφορα στην ταχυτητα :P Βασικα δεν εχω προβλημα με τον firefox. Εννοω, δεν μου κολλαει, απλα αναρωτιομουν αν ειναι φυσιολογικο να καταναλωνει τοση ram. Απο extensions χρησιμοποιω το ublock, speeddial και το extension του mcafee. Θα δοκιμασω τον χ64, αλλα πριν το κανω, αναρωτιεμαι αν θα μεταφερθουν κωδικοι, history, κτλ στον καινουριο αυτοματα ή αν πρεπει να μεταφερω manually το profile στο χ64? <-Ακυρο, χρησιμοποιουσα ηδη χ64 :lol: Το multiprocess πως το ενεργοποιω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Το multiprocess πως το ενεργοποιω;
Ή θα κατεβάσεις τον firefox developer (https://www.mozilla.org/en-US/firefox/developer/all/) ή nightly (https://nightly.mozilla.org/) που το έχουν ενεργοποιημένο από την αρχή, αλλά σίγουρα θα έχεις πρόβλημα με κάποια addons, ειδικά με το δεύτερο.
Ή, πάλι διακινδυνεύοντας να έχεις πρόβλημα με κάποια addons (σίγουρα όχι με το ublock), πήγαινε στο about:config και άλλαξε σε true τα:
layers.offmainthreadcomposition.testing.enabled
browser.tabs.remote.autostart

και σε false το
extensions.e10sBlocksEnabling

Μετά από αυτό κάνε restart και πήγαινε στο about:support, έχοντας μόνο ένα παράθυρο του ff ανοιχτό. Αν έχει ενεργοποιηθεί, πρέπει στο Multiprocess Windows, να γράφει δίπλα 1/1 (Enabled by user)

Αν κατεβάσεις τις άλλες εκδόσεις και αν έχεις σχετικώς αδύναμο επεξεργαστή ή χρησιμοποιείς laptop σε μπαταρία συχνά, να αλλάξεις την τιμή του media.benchmark.vp9.threshold σε μία τιμή που να είναι αρκετά μεγαλύτερη της τιμής του media.benchmark.vp9.fps, έτσι ώστε να απενεργοποιήσεις το VP9, που ακόμη δεν έχει hardware acceleration. Με αυτό θα δεις βελτίωση στα online video που το χρησιμοποιούν (όχι ακόμη στην stable έκδοση του ff, αλλά σύντομα), όπως, σίγουρα, στο youtube. Αν χρησιμοποιείς σύνδεση με ογκοχρέωση, τότε ίσως θέλεις το vp9, γιατί μπορεί να μειώσει τη χρήση του δαδικτύου κατά περίπου 20-25% ακόμη και στα συνήθη video.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Σε chrome υπάρχει κάτι αντίστοιχο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Σε chrome υπάρχει κάτι αντίστοιχο;
Το Chromium ξεκίνησε με multiprocessing, διαφορετικό, βέβαια, από ό,τι ο FF κάνει τώρα, αλλά όπως και να έχει δε χρειάζεται να κάνεις κάτι, γιατί είναι το default και δε μπορείς να το αλλάξεις, κιόλας.

Για το VP9, που είναι ενεργοποιημένο by default στο Chromium, μιας και είναι royalty-free codec της google (έλεγξε εδώ: https://www.youtube.com/html5), δε γνωρίζω και δε νομίζω να γίνεται με κάποια αλλαγή ρύθμισης, αλλά υπάρχει extension: https://chrome.google.com/webstore/detail/h264ify/aleakchihdccplidncghkekgioiakgal
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μετά από clean format και πέρασμα windows 10 και αναβάθμιση σε aniversary :P ο υπολογιστής μου acer E1 572g κυριολεκτικά εγινε πολύ πιο γρήγορος.

Κοιτάξτε σκορ που μου έδειξε. :clapup: . Πριν αποφασίσετε να πάρετε νέο Pc γιατί το παλιό δε τραβάει σκεφτείτε να ασχοληθείτε και λίγο με το παλιό σας................. μήπως τραβάει τελικά.




από 4960 παιδιά είναι σημαντική η διαφορά οπότε η λίστα πάει

1) pinkman 9960
2) akikos 9610
3) fockos 4960 --> νέα τιμή 6210
4) Bemanos 2480
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • windows aniversay.png
    windows aniversay.png
    1 MB · Εμφανίσεις: 574
Τελευταία επεξεργασία:

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
CPU: AMD A10 - 6800K APU
RAM: 8 GB
OS: Windows 10 64bit
GPU: Radeon RX 480 8GB
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top