"Political correctness" στην τέχνη και στην ελευθερία του λόγου

Συμφωνείτε με το Political correctness στη τέχνη και στο λόγο των τελευταίων ετών;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 21)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Είναι σημαντικό πρόβλημα, θα συμφωνήσω στο ότι υπάρχουν αλλά αρκετά επιτακτικότερα.

Δεν είχα ιδέα για τους νόμους του Νεύτωνα!
Φαντάζομαι πως εννοείς ότι δεν έχουν καθολική ισχύ, αυτό βρήκα κάνοντας μία πρόχειρη αναζήτηση.
Λογικό μου φαίνεται μιας και τα μέσα που είχε ο Νεύτωνας εκείνη την εποχή ήταν περιορισμένα.

Ναι, αυτό με τον Νεύτωνα έχει να κάνει με πολλά, κυρίως με τη γεωμετρία του σύμπαντος - αργότερα ανακαλύψαμε ότι το σύμπαν μας μάλλον περιγράφεται αρκετά καλά ως μία τοπικά ευκλείδεια πολλαπλότητα. Αλλά ας μη βγούμε πολύ off-topic εδώ. :Ρ
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Τρομος στο Βανκουβερ

download (2).gif
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
O σκιτσογράφος Κωνσταντίνος Παππάς αποκλείστηκε από την Comicdom Athens.

 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,639 μηνύματα.
Το έχω αναφέρει αυτό το θέμα. Φτάσαμε στο σημείο εκτός από ιστορικές προσωπικότητες της χώρας μας να μας πειράζει και η εθνική σημαία. Οι εφημερίδες ΕΣΤΙΑ, Ελεύθερη Ώρα και Μακελειό το έχουν καλύψει το θέμα. Όσο υπάρχει πατριωτικός Τύπος ενεργός οι σκευωρίες αυτών των εθνοπροδοτών δεν θα μένουν στο σκοτάδι. Θα έπρεπε να λογοδοτήσουν για αυτή τη φρικτή πράξη φίμωσης του λόγου αλλά δεν περιμένω τίποτα από το ελληνικό κράτος που είναι βαθύτατα ανθελληνικό. Και όλο αυτό συνέβη γιατί ο Παππάς έκανε κόμικ με προσωπικότητες όπως ο Ιωάννης Μεταξάς, ο Γρίβας Διγενής κλπ. Απαρατήρητος θα περνούσε εάν είχε κάνει για Ζαχαριάδη, Βελουχιώτη και λοιπούς της κομμουνιστικής συνομοταξίας. Ας τολμούσαν τότε να τον έκοβαν, με τον σάλο που θα γίνονταν θα του φιλούσαν και τα πόδια μετά. Τώρα παρά τον σάλο που έγινε (ευτυχώς υπάρχουν ενεργοί πατριώτες να ενδιαφερθούν) δεν έγινε τίποτα.

Προσωπικά θα αγοράσω το κόμικ του εις ένδειξιν συμπαράστασης προς την φίμωσή του.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,639 μηνύματα.
Και εν τέλει το κόμικ του Παππά που λογοκρίθηκε από την διοργάνωση comicdom Athens, λόγω του εθνικού περιεχομένου του που δεν συνάδει με τις "αρχές" της, έγινε πρώτο σε πωλήσεις διμήνου και σε Πολιτεία και στον ΙΑΝΟ ενώ και επίσημα ξεπουλήθηκε όλο το απόθεμα της πρώτης φουρνιάς από την επίσημη ιστοσελίδα τους.

Μεγάλο μπράβο στους προδότες που του έκαναν την μεγαλύτερη διαφήμιση που μπορούσαν να κάνουν. Από εκεί που απλά θα συμμετείχε σε ένα φεστιβάλ και κάποιοι λίγοι θα αγόραζαν το κόμικ του και όλοι μια χαρά οι γνωστοί άγνωστοι φρόντισαν να τον κάνουν διάσημο σε όλη την Ελλάδα και οι πατριώτες της χώρας να τον στηρίξουν έμπρακτα. Μεγάλη επιτυχία ο αγώνας σας αντιμπασίστες.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,897 μηνύματα.
Εχουν μπει και στη δική μου λίστα προς αγορά τα εκ της Κόνεως και το 60χμ εξω απο την Αγκυρα.

Και φαντασου, εχω τοση σχέση με τα κομικς όσο η γατα μου με τις Harley.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,639 μηνύματα.
Εχουν μπει και στη δική μου λίστα προς αγορά τα εκ της Κόνεως και το 60χμ εξω απο την Αγκυρα.

Και φαντασου, εχω τοση σχέση με τα κομικς όσο η γατα μου με τις Harley.
Και εγώ θέλω αλλά για την ώρα δεν με περισσεύουν χδ.
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
@spsj94n For the record, ο Νεύτωνας ήταν λάθος...
Να ενημερωσεις τη νασα γιατι κατι με κλασικη μηχανικη πηγαν στο φεγγαρι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι, αυτό με τον Νεύτωνα έχει να κάνει με πολλά, κυρίως με τη γεωμετρία του σύμπαντος - αργότερα ανακαλύψαμε ότι το σύμπαν μας μάλλον περιγράφεται αρκετά καλά ως μία τοπικά ευκλείδεια πολλαπλότητα. Αλλά ας μη βγούμε πολύ off-topic εδώ. :Ρ
Πολυ λιγοι θα καταλαβαιναν οτι το "μαλλον" και το "αρκετα καλα" δεν ειναι σχημα λογου και εχουν ουσια. Μαθηματικοι ρε φιλε, ζαβοι ολοι (συναδελφος btw, αθηνα εισαι? Εγω ημουν οταν ακομα καναμε στου χημικου τις αιθουσες.)
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,639 μηνύματα.
Και πάλι πρώτο σε πωλήσεις εξαμήνου το κόμικ που λογοκρίθηκε από την woke λαίλαπα.

411740152_851000197027538_1532814389917238891_n.jpg
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top