Scent of a Woman (1992)

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δυστυχώς για την ταινία δεν έχω να πω πολλά. Για ποιο θέμα να μιλήσω; Για τους διαλόγους που σπάνε κόκαλα; Για το ότι ο Martin Brest (σκηνοθέτης) κατάφερε να κερδίσει με το παραπάνω τους θεατές παρόλο που η ταινία έχει σταθερό ρυθμό; Για τις ερμηνείες όπου ακόμη και αυτές με δευτερεύουσα σημασία είναι εκπληκτικές; Για κάποιους θεωρείτε η καλύτερη ερμηνεία του Al Pacino. Επίσης το σενάριο είναι άψογο, αφού διαθέτει νόημα και ουσία. Όλα τα παραπάνω χαρακτηριστικά με καθήλωσαν αφού δεν τα συναντώ συχνά.
scent-of-a-woman.jpgtn2_scent_of_a_woman_4.jpgxne0ie.jpg
Η ταινία βασίζετε στο βιβλίο "Il Buio E Il Miele" του Giovanni Arpino ενώ αποτελεί την δεύτερη κινηματογραφική μεταφορά του βιβλίου αυτού. 1974 είχε γυριστεί η πρώτη μεταφορά, με τίτλο Il Profumo Di Donna”.
uq7fl.jpg3088x8h.jpgScent_of_a_Woman__1992_-fanart.jpg
Τέλος θα παραθέσω ένα απόσπασμα από τους διαόλους της ταινίας. (Σημείωση: Τον Slade τον ερμηνεύει ο Al Pacino ενώ τον Trask ο James Rebhorn). Προσοχή, για κάποιους ίσως είναι Spoiler.

------
Frank Slade: Δεν ενδιαφέρεται να του κολλήσετε την ταμπέλα... "αξίζει να είναι μέλος του Μπέϊρντ"

Trask: Τί στην ευχή είναι αυτό;

Slade: Ποιό είναι το ρητό σας εδώ; "Παιδιά, καταδώστε τους συμμαθητές σας, σώστε το τομάρι σας, με ό,τι λιγότερο απο αυτό θασας ρίξουμε στην πυρά"; Λοιπόν κύριοι, όταν τα σκατά εκτοξεύονται, μερικοί το βάζουν στα πόδια... και μερικοί παραμένουν. Ορίστε ο Τσάρλυ που αντιμετωπίζει την φωτιά, και ορίστε ο Τζωρτζ... που κρύβεται στην τσέπη του πατέρα του. Και τί κάνετε; Θα επιβραβεύσετε τον Τζωρτζ... και θα καταστρέψετε τον Τσάρλυ.

Trask: Τελειώσατε κυριε Slade;

Slade: Όχι, τώρα άρχισα να ζεσταίνομαι. Δε μ'ενδιαφέρει ποιός φοίτησε εδώ. Ο Ουΐλλιαμς Ταφτ, ο Ουΐλιαμς Μπράϊαντ, ο Ουΐλιαμς Τέλος, οποιοσδήποτε. Το πνεύμα τους πέθανε, αν ποτέ είχαν. Χάθηκε. Φτιάχνετε ένα καράβι με αρουραίους, ένα σκάφος για θαλάσσιους απατεώνες. Και αν νομίζετε οτι προετοιμάζεται αυτά τα δολώματα για την ανθρωπότητα, καλύτερα να το ξανασκεφτείτε, γιατί σκοτώνετε το πραγματικό πνεύμα... αυτού του σχολειού. Τι υποκρισία! Σε τί είδους θέαμα τοποθετείτε σήμερα αυτά τα παιδιά; Εννοώ, ότι η μοναδική κλάση σ'αυτήν την υπόθεση, κάθετε δίπλα μου. Είμαι εδώ για να σας πώ ότι η ψυχή του είναι ανέπαφη. Δεν διαπραγματεύεται. Ξέρετε πώς το ξέρω; Κάποιος εδώ μέσα,δεν θα πώ ποιός προσπαθεί να την εξαγοράσει. Μόνο που ο Τσάρλυ δεν πουλάει.
[...]
Slade: Έχω ταξιδέψει πολύ, ξέρετε κάποτε μπορούσα να δώ. Και είδα πολλά. Παιδιά σαν κι αυτό, με κομμένα χέρια, ξεσκισμένα πόδια. Αλλά δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο απο ένα ακρωτηριασμένο πνεύμα. Δεν υπάρχει καμμία προσθετική γι'αυτό. Νομίζετε ότι άξια στεέλνετε αυτόν τον άξιο στρατιώτη. πίσω στο Όρεγκον, με την ουρά στα σκέλια, αλλά σας λέω ότι στέλνετε στο απόσπασμα την ψυχή του! Και γιατί; Επειδή δεν είναι άνθρωπος του Μπέϊρντ. Άνθρωπος του Μπέϊρντ. Πληγώνετε αυτό το παιδί, είστε αλήτες του Μπέϊρντ, οι περισσότεροι απο εσάς. Χάρυ και Τζίμυ, Τρεντ, όπου κι αν είσαστε εκεί πέρα, άντε πηδηχτείτε κι εσείς!

Trask: Καθήστε κάτω κύριε Slade!

Slade: Δεν τελείωσα ακόμα. Μόλις μπήκα εδώ μέσα, άκουσα αυτά τα λόγια:"Λίκνο των αρχηγών. " Λοιπόν,όταν το κλαδί σπάσει, το λίκνο θα πέσει, κι εδώ μέσα έπεσε. Έπεσε. Δημιουργοί αντρών, πλάστες ηγετών.Προσέχτε τί είδους ηγέτες κατασκευάζετε εδώ μέσα. Δεν ξέρω αν η σιωπή του Τσάρλυ σήμερα... είναι σωστή ή λάθος, δεν είμαι δικαστής, ούτε ένορκος. Αλλά μπορώ να σας πώ το εξής: δεν θα ξεπουλήσει κανέναν... για να αγοράσει το μέλλον του! Και αυτό φίλοι μου λέγεται ακεραιότητα. Λέγεται κουράγιο. Αυτή είναι η στόφα ενός ηγέτη. Έχω φτάσει σ'ένα σταυροδρόμι. Πάντοτε ήξερα ποιό ήταν το σωστό μονοπάτι. Χωρίς εξαίρεση, το ήξερα, αλλά ποτέ δεν το ακολούθησα. Ξέρετε γιατί; Ήταν πάρα πολύ σκληρό. Κι ορίστε ο Τσάρλυ. Βρίσκεται σ'ένα σταυροδρόμι. Διάλεξε ένα μονοπάτι. Είναι το σωστό μονοπάτι. Ένα μονοπάτι φτιαγμένο με αρχές... που οδηγεί στο χαρακτήρα. Αφήστε τον να συνεχίσει το ταξίδι του. Κρατάτε το μέλλον αυτού του νέου στα χέρια σας.Ένα αξιόλογο μέλλον, πιστέψτε με. Μη το καταστρέφετε. Προστατέψτε το. Αγκαλιάστε το. Θα σας κάνει περήφανους μιαμέρα. Σας το υπόσχομαι.
--------
(10/10)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Μου άρεσε απίστευτα η ταινία, αλλά κυρίως λόγω Al Pacino... Αν έπαιζε κάποιος λιγότερο αγαπητός σε εμένα δεν νομίζω να ξετρελαινόμουν...Αλλά παίζει ο Αl Pacino, οπότε,ναι, ου αρέσει πάρα πολύ...Τώρα αν είναι η καλύτερη ερμηνεία του....Ίσως και να είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top