Streetpanthers - Ακτιβισμός και οι μορφές του...

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
μα εγώ δεν είπα αν συγχωρείται ή όχι... είπα ότι είναι αυτοδικία :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Κουέ, κοίτα εδώ: (είναι από το site τους)

Τα νέα αυτοκόλλητα έχουν στο πίσω μέρος –στο χαρτί που αφαιρείται– τις οδηγίες χρήσεως που εμφανίζονται και εδώ στο blog, ώστε να αποφεύγεται η κατάχρηση και οι υπερβολές. Βοηθείστε να κρατήσουμε τη διαμαρτυρία μας καθαρή από κάθε έννοια αντεκδίκησης, τιμωρίας ή κακώς εννοούμενης αυτοδικίας. Ήδη κάποιες φωνές “αδικηθέντων” μας συνιστούν να είμαστε προσεκτικοί. Βέβαια, το αυτοκόλλητο παραμένει μια ήπια διαμαρτυρία, συγκρινόμενη με άλλες, πιο δραστικές και ανεξέλεγκτες αντιδράσεις.

:hmm:

Αν θέλεις διάβασε και το υπόλοιπο μηνυμα της suspiria. Λένε κι άλλα σχετικά με την ιδεολογία τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Βρε συ Ισι....
αν δεν είναι αυτοδικία, για ποιο λόγο είναι παράνομοι?
αν τους πιάσει η αστυνομία να κολλάνε πάνω σε τζάμια θα τους συλλάβει ναι ή όχι?
αν έκαναν πορεία διαμαρτυρίας θα τους συλλάμβαναν?
αν έβαζαν σημειώματα στα παρμπρίζ?

το ότι λένε ότι δεν είναι εκδίκηση, δεν σημαίνει ότι δεν είναι και αυτοδικία
είτε μας αρέσει είτε όχι, το να κολλάς πάνω στο τζάμι του άλλου κάτι, του προκαλείς έστω και ελάχιστη φθορά
κι επαναλαμβάνω, για ποιο λόγο δεν αφήνουν σημειώματα στο παρμπριζ?
ΑΥΤΟ θα ήταν διαμαρτυρία
το αυτοκόλλητο είναι αυτοδικία

τουλάχιστον με τον τρόπο που το αντιλαμβάνομαι εγώ


ΥΓ δεν είμαι κατά αυτής της τακτικής, αλλά καλό είναι να λέμε και τα πράγματα με το όνομα τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η διαφορά μεταξύ σημειώματος και αυτοκόλλητου είναι ότι το πρώτο απλά θα το πετάξεις. Το δεύτερο θα σε δυσκολέψει λίγο περισσότερο. Θα "νιώσεις" λίγο περισσότερο πως μερικοί ενοχλούνται και το εννοούν.
Υπάρχει και άλλη λύση: Κάθε φορά να τηλεφωνείς στην τροχαία που όμως:
α) δεν είναι πάντα εύκολο (βιάζεσαι, δεν έχεις πρόχειρο τηλ. κτλ)
β) και να πάρεις, δε θα γίνει τίποτα

και εν πάσει περιπτώσι, στην ονομασία της πράξης θα κολλήσουμε ή στην ουσία? :P

Χρειαζόμαστε λύσεις παιδιά και τις χρειαζόμαστε σύντομα. Τέλος χρόνου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
ναι το όλο θέμα μπορείς να το ονομάσεις και αυτοδικία. Να σας πω την αλήθεια ομως προτιμώ να κολλήσω ενα αυτοκόλλητο παρά να κατέβω να του σπάσω τα μούτρα ή να του σκάσω τα λάστιχα, ή να του ρίξω μια κλωτσιά στην πόρτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
η να του τραβηξεις μια γρατζουνια με το κλειδι σου... :(

μωρε... αυτοκολλητο!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.
Εγώ είχα παρκάρει μια φορά «σχεδόν» παράνομα (δεν υπήρχαν πινακίδες) σε έναν παλιόδρομο στη γειτονιά μου, που ενώ είναι πήχτρα κάθε Σάββατο πρωί κάποιοι αποφάσισαν ότι πρέπει να περάσει λεωφορείο (δεν το ήξερα αυτό). Δούλευα τότε με το ρολόι στο χέρι, βιαζόμουνα του θανατά, έψαχνα να βρω αλλού καλύτερα να παρκάρω....το χάος, δεν άντεξα και είπα: Ένα 20λεπτο θα κάνω, θα είμαι τόσο καντέμης;

Γυρνώντας, είχε έρθει το μπατσικό, μου είπαν ότι το λεωφορείο αναγκάστηκε να στρίψει από αλλού, μου πήρανε τις πινακίδες και πλήρωσα (σχεδόν άνεργος) ένα τσουχτερό πρόστιμο.

Φεύγοντας, βγήκε μία στο μπαλκόνι της και με στόλιζε με «γαλλικά» λες και με ήξερε από χθες. Έφταιγα, έκανα λαλακία, δεν το ξανακάνω που να απολυθώ γμτ....γιʼ αυτό, πλήρωσα το πρόστιμο με χαρά για να εξιλεωθώ και τέρμα. Είμαι γαϊδούρι;

Διάβασα όλα τα post, είδα το site τους, γέλασα με τα αυτοκόλλητα, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αυτά τα «ακτιβιστικά» παιδάκια κάτι! Έχουν δουλέψει ποτέ μεροκάματο; Έχουν δει πόσοι αναγκάζονται να παρανομήσουν, ρισκάροντας το εισόδημά τους γιατί ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΚΑΡΟΥΝ ΠΟΥΘΕΝΑ;

Ας πάνε να κολλήσουν αυτοκόλλητα στις αυθαίρετες βίλλες, στις ιδιωτικές πλαζ, στα ληγμένα προϊόντα που φιγουράρουν στα ράφια των supermarket. Αν δεν τους αρέσει η ιδέα, ας τα κολλήσουν πρώτα στις κουρσάρες των πλουσίων – που παρανομούν αδιακρίτως γιατί σβήνουν τα πρόστιμα – και μετά ας έρθουν να κολλήσουν και σε μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αυτά τα «ακτιβιστικά» παιδάκια κάτι! Έχουν δουλέψει ποτέ μεροκάματο; Έχουν δει πόσοι αναγκάζονται να παρανομήσουν, ρισκάροντας το εισόδημά τους γιατί ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΚΑΡΟΥΝ ΠΟΥΘΕΝΑ;
αδυνατώ να συμπάσχω, όσο κι αν το θέλω, διότι κάλλιστα θα μπορούσες να πάρεις το λεωφορείο, του οποίου τη διαδρομή ανέκαμψες και να είσουν στη δουλειά σου στην ώρα σου:D

άντε, το πολύ πολύ να πήγαινες σε κανά πάρκινγκ. δε θα πλήρωνες τόσα όσο το πρόστιμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Εγώ είχα παρκάρει μια φορά «σχεδόν» παράνομα (δεν υπήρχαν πινακίδες) σε έναν παλιόδρομο στη γειτονιά μου, που ενώ είναι πήχτρα κάθε Σάββατο πρωί κάποιοι αποφάσισαν ότι πρέπει να περάσει λεωφορείο (δεν το ήξερα αυτό). Δούλευα τότε με το ρολόι στο χέρι, βιαζόμουνα του θανατά, έψαχνα να βρω αλλού καλύτερα να παρκάρω....το χάος, δεν άντεξα και είπα: Ένα 20λεπτο θα κάνω, θα είμαι τόσο καντέμης;

aυτό το σχεδόν παράνομα, μου θυμίζει το "ολίγον έγκυος"... ή είσαι ή δεν είσαι, διάλεξε!!!
Παλιόδρομοι είναι το 95% των δρόμων στην Ελλάδα και σε αυτό συντελούν σε πολύ μεγάλο βαθμό και οι "σχεδόν παράνομοι" που παρκάρουν "σχεδόν παράνομα"
Και όχι... δεν θα ήσουν εσύ ο γκαντέμης για αυτό το 20λεπτο... Γκαντέμιδες ήταν τελικά όλοι όσοι επέβαιναν στο λεωφορείο και κατα την διάρκεια της αναμονής τους λόγο ενός σχεδόν παράνομου παρκαρίσματος άργησαν να πάνε στην δουλειά τους, ή απλά τα έκαναν πάνω τους αφού δεν μπορούσαν να τα κρατάνε άλλο...

Γυρνώντας, είχε έρθει το μπατσικό, μου είπαν ότι το λεωφορείο αναγκάστηκε να στρίψει από αλλού, μου πήρανε τις πινακίδες και πλήρωσα (σχεδόν άνεργος) ένα τσουχτερό πρόστιμο.

Φεύγοντας, βγήκε μία στο μπαλκόνι της και με στόλιζε με «γαλλικά» λες και με ήξερε από χθες. Έφταιγα, έκανα λαλακία, δεν το ξανακάνω που να απολυθώ γμτ....γιʼ αυτό, πλήρωσα το πρόστιμο με χαρά για να εξιλεωθώ και τέρμα. Είμαι γαϊδούρι;

και εμένα ρε γμτ μου πέρασε απο το μυαλό να σκοτώσω τον μπάτσο που με σταμάτησε στις 6 το πρωί όταν επέστρεφα απο το μαγαζί έτσι απλά για ένα τυπικό έλεγχο και με είχε στο περίμενε τουλάχιστον 2 ώρες επειδή ενα αυτοκίνητο σαν το δικό μου, με διαφορετικές πινακίδες όμως έιχε προκαλέσει ενα ατύχημα και είχε εξαφανιστεί στην Ελευσίνα.
Να σου πω την αλήθεια άνετα θα τον σκότωνα, θα έτρωγα ισόβια, θα έκανα με χαρά 25 χρόνια μέσα με καλή διαγωγή στον Κορυδαλλό για να εξιλεωθώ και τέρμα.
Τελικά εγώ είμαι το γαιδούρι που δεν το έκανα...


Διάβασα όλα τα post, είδα το site τους, γέλασα με τα αυτοκόλλητα, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αυτά τα «ακτιβιστικά» παιδάκια κάτι! Έχουν δουλέψει ποτέ μεροκάματο; Έχουν δει πόσοι αναγκάζονται να παρανομήσουν, ρισκάροντας το εισόδημά τους γιατί ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΚΑΡΟΥΝ ΠΟΥΘΕΝΑ;

Ας πάνε να κολλήσουν αυτοκόλλητα στις αυθαίρετες βίλλες, στις ιδιωτικές πλαζ, στα ληγμένα προϊόντα που φιγουράρουν στα ράφια των supermarket. Αν δεν τους αρέσει η ιδέα, ας τα κολλήσουν πρώτα στις κουρσάρες των πλουσίων – που παρανομούν αδιακρίτως γιατί σβήνουν τα πρόστιμα – και μετά ας έρθουν να κολλήσουν και σε μένα.

Οχι ρε δεν έχουμε δουλέψει ποτέ μεροκάματο... βρήκαμε τον μπαμπά με τα λεφτά και κάνουμε το χαβαλέ μας. Αν δεν το έχεις καταλάβει δεν έχουμε να κάνουμε τιποτα άλλο στην ζωή μας και σκοτώνουμε την ώρα μας κάνοντας "ακτιβιστικά" πραγματάκια!
Λες και διάβασες πουθενά για διαχωρισμό σε βίλες και σπιτάκια ή για αυτοκινητάκια και κουρσάρες!

"Παιδιά, μην βάλετε αυτοκόλλητο στην μερσεντές, στο φιατάκι να βάλετε!!!"

Σκοπός του θρεντ αυτού ήταν αυτό ακριβώς που αναφέρεις παραπάνω, να πάρουμε γνώμες για το πως μπορούμε να κινηθούμε λίγο περισσότερο σαν άνθρωποι για μια καλύτερη ποιότητα ζωής. Για το πως θα μπορούμε να αντιδράσουμε για όλα αυτά που μας πνίγουν καθημερινά και για άλλα που "καλύπτονται" απο τους μεγαλο-μπαμπάδες!

Πρεπει να μας γίνει συνείδηση να μην επιλέγουμε την λύση του "σχεδόν παράνομου" αφού αυτή η ενέργειά μας ίσως να ταλαιπωρεί τους νόμιμους συνανθρώπους μας και συγχρόνως τους μειώνει, αφού εμείς οι σχεδόν παράνομοι είμαστε οι μάγκες της γειτονιάς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Νέα από το μέτωπο! Ένας τύπος (που τυγχάνει να είναι και blogger) περπατούσε αμέριμνος σε ένα πεζοδρόμιο όταν ξαφνικά φτάνει σε μια φάση που ήταν μπροστά του ένα παρκαρισμένο τζιπ. Τι κάνει λοιπόν; Αντί να κατέβει στο πεζοδρόμιο και να διακινδυνέψει την ζωή του, αποφασίζει να περάσει πάνω από το τζιπ, αφού δόξα τω θεώ δεν είναι ανάπηρος και μπορει (σε αντίθεση με έναν ανάπηρο που θα αναγκαζόταν να κινδυνέψει...)

Ο ιδιοκτήτης του τζιπ τον έπιασε και κάλεσε την αστυνομία. Ο τύπος αυτός τώρα αντιμετωπίζει κατηγορίες για φθορά ξένης περιουσίας, ενώ ο ιδιοκτήτης του αυτοκινήτου δεν έλαβε ούτε καν μια κλήση έτσι, για τα μάτια του κόσμου.

Ακραία κίνηση; Ίσως για κάποιους... Με μεγάλο συμβολισμό όμως (κατ' εμέ). Το να είσαι γάιδαρος και να παρκάρεις όπου λάχει χωρίς να σκέφτεσαι ότι από το σημείο αυτό περνάει κόσμος που μπορεί να μην γουστάρει να διακινδυνέψει την ζωούλα του κατεβαίνοντας στο οδόστρωμα ή απλά να μην μπορεί (ανάπηρος/ τυφλός κτλ) δεν είναι ούτε καν αδίκημα σε αυτή τη χώρα. Καιρός να γίνει :)

Ακολουθεί η αφήγηση του παιδιού (Τάσος) που πέρασε (ουσιαστικά πήδηξε) πάνω από το αυτοκίνητο (την βρήκα στους streetpanthers)

--------
Καλημερα παιδια. Ειχα πει να σας στειλω ολη την ιστορια που μου ειχε
συμβει με το jeep ενος ελληναρα, αλλα λογω δουλειάς δε καταφερα να το
συντάξω ποτέ. Θα σας κανω μια συντομη περιγραφη των γεγονοτων -εφ'οσον
μου ειχατε πει οτι σας ενδιαφερει η περιπτωση, για να μου πειτε κι
εσεις αν μπορουμε να κανουμε κατι.

Στα τέλη Μαρτίου έγινε το σκηνικό, στα Εξάρχεια. Περπατούσα στο
πεζοδρόμιο με μια φίλη μου όταν συνάντησα μπροστά μου κάθετα ένα jeep
που έκλεινε το πεζοδρόμιο απ'άκρη σ'άκρη. Συνέχισα να περπατάω και
πέρασα από πάνω του. Μάλιστα -και για να μη του κάνω μεγάλη ζημιά-
έβαλα τα χέρια μου πάνω και το πήδηξα σαν εμπόδιο (τα παπούτσια μου δε
το ακουμπησαν καν!). Το αποτέλεσμα ήταν ένα μικρό βαθούλωμα στην άκρη
του καπώ. Ο συναγερμός χτύπησε, ο τύπος βγήκε έξω από το μαγαζί του
που ήταν λίγο πιο πάνω κι εγώ γύρισα κατευθείαν να ζητήσω τα ρέστα
(βλακεία μου όπως αποδείχτηκε αργότερα, γιατί ήταν όλοι εναντίον μου
και θεωρήθηκε η πράξη μου βανδαλισμός προς ένα πολυτελές αυτοκίνητο!).
Φυσικά ο τύπος δε καταλάβαινε τίποτα. Με έβριζε, με έσπρωχνε, αλλά δεν
αντιδρούσα επίτηδες μέχρι να έρθουν οι μπάτσοι από το τμήμα των
Εξαρχίων για να εξηγήσω τι ακριβώς είχε γίνει, καθώς και για να
μπορέσω να χρησιμοποιήσω την εξύβριση και τη χειροδηκία υπέρ μου. Στο
τμήμα το 90% αυτών που κατέθεσε ήταν ψέμματα (είπε ότι προσπάθησα να
διαφύγω τη στιγμή που εγώ γύρισα κατευθείαν προς το μέρος του, είπε
ότι τον έβριζα τη στιγμή που σκόπιμα δεν άνοιξα το στόμα μου, είπε -το
καλύτερο!- ότι η φίλη μου χτύπαγε το αμάξι με μπουνιές τη στιγμή που η
ίδια με κοίταγε αποσβωλομένη μη περιμένοντας να προσπεράσω το αμάξι
από πάνω) με αποτέλεσμα στο τέλος -κι επειδή δεν ήθελε να μπλέξει η
φίλη μου και να περάσει το βράδυ στο κρατητήριο- να υπογράψω ότι θα
του φτιάξω το αυτοκίνητο και να αποσύρουμε κι οι δύο τις μηνύσεις! Όλα
αυτά επειδή χρησιμοποιούσε στην υπόθεση τη φίλη μου που δεν είχε κάνει
απολύτως τίποτα! Ήταν ό,τι χειρότερο έχω υπογράψει...

Η ιστορία αυτή έχει πάρα πολλά ακόμα που συνέβησαν στο ενδιάμεσο (από
τη συμπεριφορά της οικογένειας του τυπου, από τη συμπεριφορά των
μπάτσων, απο τον 2ωρο εγκλεισμο μας στο κρατητηριο -μόνο τον δικό μας
όμως!- και πολλά άλλα που τα προσπερνάω τωρα για να μη σας κουράσω.
Για μένα το χειροτερο ηταν οτι κανενας δεν καταλαβε για πιο λογο το
εκανα. Αυτο που περασε σε ολους, ηταν οτι ενα κωλοπαιδο περναγε απο τα
εξαρχεια, ειδε ενα ακριβο αυτοκινητο και αποπειραθηκε να το
βανδαλησει. Κριμα...
Μέχρι χθες η ιστορια ειχε ψιλοξεχαστει. Περιμενα τηλεφωνο του
δικηγορου του τυπου, αλλα τελικα το εκανε μετα απο 2 μηνες! Χθες
λοιπον εμαθα οτι πρεπει να βρω αμεσα δικο μου εκτιμητη και να κανονισω
να τους φτιαξω το αυτοκινητο. Η πλακα ειναι οτι ο ιδιος λεει εφερε
εκτιμητη απο τη Ford ο οποιος κοστολογησε τη ζημια στα 700
ευρώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Όπως και να'χει το θεμα ειναι οτι εχω μπλεξει με υπανθρωπους που το
μονο που τους νοιαζει ειναι να παρουν οσα περισοτερα χρηματα μπορουν
χωρις να ειναι σε θεση να αντιληφθουν οτι με τη σταση τους δε μπορει
να κυκλοφορησει κανεις στα πεζοδρομια και ειδικα ανθρωποι με ειδικες
αναγκες. Ενα μονο σας λεω: Ο τύπος δε πηρε καν κληση για παρανομο
παρκαρισμα!
Αυτα ειχα να σας πω για την ωρα. Βασικα δε ξερω πως να κινηθω. Δεν
ξερω αν με παιρνει να κανω κατι με κανα δικηγορο. Δεν εχω δικηγορο.
Φυσικα δεν ειμαι σε θεση να καλυψω ενα τοσο μεγαλο χρηματικο ποσο (που
ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ η ζημια να ηταν τοσο μεγαλη!). Δε γνωριζω καποιο μηχανικο
σε καποιο συνεργειο. Μου δενει τα χερια η καταθεση του που κατηγορει
και τη φιλη μου. Δεν ξερω αν με παιρνει να κανω πλεον μηνυσεις για
εξυβριση κτλ. Ο τυπος τους εχει ολους με το μερος του στη γειτονια του
και θα βρει ανετα μαρτυρες που θα υποστηριξουν τα ψεμματα του. Εν
ολιγοις δεν εχω ιδεα τι πρεπει να κανω πλεον...

Αν εχετε καμια ιδεα την αναμενω...

Φιλικα
Τασος
-----------------------
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.
αδυνατώ να συμπάσχω, όσο κι αν το θέλω, διότι κάλλιστα θα μπορούσες να πάρεις το λεωφορείο, του οποίου τη διαδρομή ανέκαμψες και να είσουν στη δουλειά σου στην ώρα σου
άντε, το πολύ πολύ να πήγαινες σε κανά πάρκινγκ. δε θα πλήρωνες τόσα όσο το πρόστιμο...
Όχι μηηηηη, χωρίς τη συμπόνια του πηδηχτούλη ποντικού, θα καώ στην κόλαση….δεν με λυπάσαι; :devil::bye:

Μου αρέσει αυτή η ιδέα και είμαι μαζί τους, η ένσταση που έχω είναι οτι θα ήθελα να το "χοντρύνω" λίγο το παιχνίδι... εκτός του οτι θα ήθελα να κολλάω τα αυτοκόλλητα πάνω στα αυτοκίνητα που ενοχλούν, θα ήθελα ακόμα περισσότερο να ξεφύγουμε απο τα στενά πλαίσια του παρκινγκ και να ασχοληθούμε και με άλλα θέματα πολύ πιο σοβαρά...
Πρεπει να μας γίνει συνείδηση να μην επιλέγουμε την λύση του "σχεδόν παράνομου" αφού αυτή η ενέργειά μας ίσως να ταλαιπωρεί τους νόμιμους συνανθρώπους μας και συγχρόνως τους μειώνει, αφού εμείς οι σχεδόν παράνομοι είμαστε οι μάγκες της γειτονιάς...

Τούμπαλιννννν…..πως τα φέρνει η ζωή ε; Ρόδα είναι και γυρίζει. Ακτιβιστής στα 18, βουλευτής Ν.Δ στα 40!:P

Πέρα από την πλάκα, το αν έκανα μια «λαλακία» και την πλήρωσα είναι δικό μου θέμα. Το ανέφερα απλά και μόνο για να τονίσω αυτό το ρημάδι: «Ο αναμάρτητος τον πρώτο λίθο βαλέτω»! Βγες έξω να διασκεδάσεις, πιες ένα κουτάκι μπύρα και πάρε το αμάξι να γυρίσεις σπίτι. «Σχεδόν» παράνομος θα είσαι κι εσύ. Φτιάξε ένα αυτοκολλητάκι με ένα κουνουπίδι που να λέει: «Είμαι 0,25 παράνομος» και κόλλησέ το στο δικό σου αμάξι!

Ας αφήσουμε ήσυχο τον απλό κοσμάκι. Δεν χρειαζόμαστε ηθικοπλαστική συνειδήσεων αλλά αφύπνιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
οχι φίλε μου... υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που έχουν αξίες και τις έχουν για πάντα.

ποιος μίλησε για ηθικοπλαστική συνειδήσεων?

Ναι η αφύπνιση θα έλθει με την αδράνεια γιατι ο κοσμάκης είναι απλός... ο απλός κοσμάκης... αυτός που ευθύνεται για την κατάντια μας γιατι πολύ απλά βρίσκεται σε λίθαργο!

Με την ίδια λογική του οτι οι μαλακίες είναι για να πληρώνονται μπορεί πολύ απλά να περάσεις ενα κοκκινο και μετά απλά να πληρώσεις τα 700e (που αν τα δώσεις μέσα σε 10 μέρες θα γίνουν 350e και θα είσαι κύριος και καθαρός) έτσι δεν είναι ???
Αυτο θα ήθελα να το πεις και στην μανούλα του φίλου μου του Δημητράκη που κάθε μέρα τον κλαίει γιατι πολύ απλά βγήκε στην άσφαλτο αφού ενας σχεδόν παράνομος είχε κλήσει το πεζοδρόμιο με το αμάξι του και εκείνη την ώρα ενας άλλος σχεδόν παράνομος αντι να σταματήσει στο κόκκινο που είχε ανάψει πριν απο 1 δευτερόλεπτο, αποφάσισε να πατήσει γκάζι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.
Ναι η αφύπνιση θα έλθει με την αδράνεια γιατι ο κοσμάκης είναι απλός... ο απλός κοσμάκης... αυτός που ευθύνεται για την κατάντια μας γιατι πολύ απλά βρίσκεται σε λίθαργο!

Η αφύπνιση θα έλθει με την αδράνεια γιατί ο κοσμάκης είναι απλός. Δεν σε πιάνω ρε φίλε, sorry. Σίγουρα κάτι προσπαθείς να πεις αλλά είμαι κι εγώ σε λήθαργο και σε χάνω.

Με την ίδια λογική του οτι οι μαλακίες είναι για να πληρώνονται μπορεί πολύ απλά να περάσεις ενα κοκκινο και μετά απλά να πληρώσεις τα 700e (που αν τα δώσεις μέσα σε 10 μέρες θα γίνουν 350e και θα είσαι κύριος και καθαρός) έτσι δεν είναι ???

Αυτή είναι δική σου λογική αντιπερισπασμού φίλε, όχι δική μου. Κλαίει η μανούλα του φίλου σου και είναι λυπηρό αλλά εγώ νομίζω ότι κλαίει και αυτός που γκάζωσε στο κόκκινο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
ειρωνικά μιλάω βέβαια... αν είναι δυνατόν!!!

καλα, τωρα μου συγκρίνεις τις δυο αυτές περιπτώσεις ? ? ?

Η αφέλεια σου σπάει κοκκαλα... τιποτα παραπάνω. Συγνώμη κιόλας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αυτή είναι δική σου λογική αντιπερισπασμού φίλε, όχι δική μου. Κλαίει η μανούλα του φίλου σου και είναι λυπηρό αλλά εγώ νομίζω ότι κλαίει και αυτός που γκάζωσε στο κόκκινο.

!!!!!!!!!!!!!!

Ποιός όμως είναι η αιτία όλου αυτού του θρήνου;;;; Η μάνα, ο "Δημητράκης", ή ο "ολίγον τι παράνομος"; Μην τρελαθούμε ρε παιδιά! :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
...Δεν ξέρω αν το έχουν και άλλοι λάοι, πάντως εμείς αντί να αναγνωρίσουμε τα λάθη μας και να μην τα ξανακάνουμε, παίρνουμε το λάθος μας και το κάνουμε κανόνα και παντιέρα! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Οι streetpanthers ξεκινήσαμε από τη Θεσσαλονίκη στα τέλη του 2006 αλλά επεκταθήκαμε γρήγορα σε πολλά αστικά κέντρα. Κοινή διαπίστωση όλων μας ήταν ότι η ζωή των πεζών στην πόλη είχε φτάσει στο απροχώρητο. Έτσι, αποφασίσαμε "με πόνο καρδιάς" ότι:

- Δεν αρκούσε να τσατιζόμαστε βλέποντας τους παράνομα παρκαρισμένους πάνω σε πεζοδρόμια, διαβάσεις και πεζόδρομους.

- Δεν αρκούσε να φοβόμαστε όταν μας κυνηγούσαν τα μηχανάκια ακόμα και πάνω στα πεζοδρόμια.

- Δεν αρκούσε να κοιτάζουμε ανήμποροι όταν αυτοκίνητα και μηχανές έκαναν σιγά-σιγά κατάληψη στο μοναδικό χώρο περιπάτου, το πλακόστρωτο της νέας παραλίας.

Δεν αρκούμασταν να περιμένουμε πότε η πολιτεία –το κράτος, ο δήμος, η αστυνομία– θα ξυπνούσαν. Καταλάβαμε πως με τα "θα-θα" θα φτάναμε να γεράσουμε και ακόμα θα περιμέναμε τα πράγματα να διορθωθούν. Έπρεπε να κάνουμε κάτι.

Ο ακτιβισμός έχει το κόστος του. Τίποτα δεν αλλάζει αν δεν συγκρουστούμε με τα κατεστημένα: τον τρόπο σκέψης και συμπεριφοράς μας (καβάλα πάνʼ στην εκκλησιά, καβάλα περπατάνε), το βόλεμά μας (να κάνω εγώ τη δουλειά μου κι ας πάνε στο διά*** όλοι οι άλλοι), την αδιαφορία μας (εγώ θα σώσω τον κόσμο;)

Γιʼ αυτό αναλάβαμε δράση. Τέρμα η ανοχή και τα παρακάλια. Όποιος δεν συμμορφώνεται, να πληρώνει το τίμημα επιτόπου. Μπορεί να ακούγεται σαν “να παίρνουμε το νόμο στα χέρια μας” αλλά επιτέλους κάποιος πρέπει να αντιδράσει. Και μην ξεχνάτε: οι παράνομοι έκαναν πρώτοι την αρχή!
https://www.streetpanthers.gr/index.html



Αν δείτε ένα τέτοιο αυτοκόλλητο πάνω στο παρμπρίτζ του αυτοκινήτου σας, να μου το πείτε για να σας στείλω ένα υπέροχο pm με αρκετές βρισίες. ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟΙ ΠΟΥ ΠΑΡΚΑΡΕΤΕ ΟΠΟΥ ΝΑ ΝΑΙ!

Πηγές:
https://viosaviotos2009.blogspot.com/2009/03/blog-post_4004.html
https://viosaviotos2009.blogspot.com/2009/03/eimai-e.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Ιδιοκτήτης και θαμώνας καταστήματος στο Γκάζι επιτέθηκαν σε πολίτη την Πέμπτη 25 Φεβρουαρίου το απόγευμα, μόλις αντιλήφθηκαν ότι κόλλησε το γνωστό αυτοκόλλητο «είμαι γάιδαρος, παρκάρω όπου γουστάρω» σε αυτοκίνητο θαμώνα που ήταν παράνομα παρκαρισμένο πάνω στο πεζοδρόμιο ακριβώς έξω από το κατάστημα, αποκλείοντας τη διέλευση των πεζών από το πεζοδρόμιο.

Οι επιτιθέμενοι έβρισαν και χτύπησαν με γροθιές και κλωτσιές τον ακτιβιστή, ενώ του αφαίρεσαν το κινητό τηλέφωνο για να μην καλέσει βοήθεια. Τη σκηνή διέκοψαν δύο δημοτικοί αστυνομικοί. Τελικά ο ιδιοκτήτης του καταστήματος συνελήφθη, ενώ ο θερμόαιμος θαμώνας, ιδιοκτήτης του αυτοκινήτου πήρε το όχημά του και εξαφανίστηκε. Ο πολίτης νοσηλεύεται φρουρούμενος στο νοσοκομείο, αφού και εναντίον αυτού υποβλήθηκε μήνυση ως αντίποινα από τον καταστηματάρχη για εξύβριση.


Η επίθεση είναι άλλη μια όψη της καθημερινής βαρβαρότητας που υφίστανται χιλιάδες πολίτες της χώρας μας, όταν τους έχει αφαιρεθεί το δικαίωμα να περπατούν στα πεζοδρόμια. Ο ανενημέρωτος θαμώνας νομίζει πως έχει το δικαίωμα να παρκάρει το αυτοκίνητό του δίπλα ακριβώς στο φραπέ του. Η ομάδα μας θα συμπαρασταθεί ηθικά και νομικά στον πολίτη που διεκδίκησε, για λογαριασμό όλων μας, μια καλύτερη πόλη. Οι καταστηματάρχες καταμήνυσαν τον ακτιβιστή για εξύβριση (ο ίδιος όπως μας είπε δεν άνοιξε το στόμα του) και εκτιμούμε πως θα περιφρουρήσουν με κάθε μέσο, το «δικαίωμά» τους στην κατάληψη των δημόσιου χώρου. Το θέμα της μαζικής κατάληψης πλατειών και πεζοδρομίων από τραπεζοκαθίσματα στο Γκάζι, έρχεται άλλη μια φορά στην επικαιρότητα μετά από κινητοποιήσεις των κατοίκων τους προηγούμενους μήνες.
https://www.streetpanthers.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Επίσης είχα κάποτε διαβάσει για μία ομάδα διαφημιστών που έβγαιναν τα βράδια και ξεκρεμούσαν παράνομες διαφημίσεις καταστημάτων, υπηρεσιών κτλ...(όπως αυτές που όλοι ξέρουμε πάνω σε τοίχους, σήματα, σύρματοπλέγματα κτλ)

Αν βρω το άρθρο θα το παραθέσω... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top