Supermarkets

Ποια αλυσίδα Supermarket προτιμάτε για τις αγορές σας??
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 11)

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,492 μηνύματα.
Τα Λιντλ εχουν την χειροτερη ποιοτητα για αυτο ειναι φτηνοτερα.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Μακραν πιο φθηνα και ποιοτηκοτερα πραγματα το Lidl .....εξου και η τεραστια επιτυχια της στον τομεα
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,334 μηνύματα.
Τα Λιντλ εχουν την χειροτερη ποιοτητα για αυτο ειναι φτηνοτερα.
Μία φορά μπήκα στα lidl και έφυγα. Είναι εντελώς ανοργάνωτα και δεν έχουν μεγάλη ποικιλία από επώνυμα προϊόντα δυστυχώς. Εκεί που αξίζουν είναι στα χαρτικά, εργαλεία και σε μαναβική από ότι μου λέει η γιαγιά μου.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Κι εμένα πολύ καλή μου φαίνεται η ποιότητα τους
Και επισης στα φρουτα ! Εμεις εχουμε δικο μας ατομο που δουλευει εκει και μας λεει οτι βαζει το προσπωικο του να ελεγχει κομματι κομματι τα μηλα ,μπανανες κλπ για να ειναι καλα

Οταν τα μακαρονια κανουν 1 ευρω και κατι στα αλλα μαγαζια εκει κανει 70 λεπτα(0.69 για την ακριβεια :) )


Οταν ο κοσμος (κυριως στην ελλαδα)καταλαβει οτι τα ιδια προιοντα πουλουνται στα σουπερμακρετ απλα αυτα καθοριζουν την τιμη αναλογα με το ποσο δυνατη ειναι ,θα ειναι πλεον αργα .Μεχρι τοτε ασε τα ελληνικα σουπερμακρετ να εκμμεταλευονται


ΥΓ:Ο μονος λογος που δεν αγοραζω καμια φορα στα λιντλ ειναι οταν θελω ενα μικρο πραγμα ,ας πουμε ενα πακετο μακαρονια ...γιατι υπολογιζω και την βενιζνη .Αλλα συνηθως γεμιζω το καροτσι για ολοκληρο μηνα .Ενω τα μακαρονια,ρυζι κλπ αγοραζω για 6 μηνες ας πουμε
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Μία φορά μπήκα στα lidl και έφυγα. Είναι εντελώς ανοργάνωτα και δεν έχουν μεγάλη ποικιλία από επώνυμα προϊόντα δυστυχώς. Εκεί που αξίζουν είναι στα χαρτικά, εργαλεία και σε μαναβική από ότι μου λέει η γιαγιά μου.
Ναι αυτό με τα επώνυμα προϊόντα ισχύει , αλλά εμένα δεν με ενδιαφέρει η μάρκα , τα δικά τους είναι πολύ καλά . Τώρα αυτό που λες για την οργάνωση μάλλον ισχύει για το συγκεκριμένο που είχες πάει , εδώ μια χαρά είναι.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,334 μηνύματα.
Ναι αυτό με τα επώνυμα προϊόντα ισχύει , αλλά εμένα δεν με ενδιαφέρει η μάρκα , τα δικά τους είναι πολύ καλά . Τώρα αυτό που λες για την οργάνωση μάλλον ισχύει για το συγκεκριμένο που είχες πάει , εδώ μια χαρά είναι.

Ο Σκλαβενίτης έχει καλές τιμές στα δικά του προϊόντα επίσης. Τα μακαρόνια τα έχει 0,62€ το ένα, πραγμα που είναι άριστη τιμή. Επίσης , την περίοδο αυτή έχει τα επώνυμα σε προσφορά και έτσι τα βρίσκεις κάτω από το 1€.😉😉

D50CDC64-1A13-47CA-8CD1-7FD68E350912.png
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
0.61 τα lidl .......1-0
1677412600192.png
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Ο Σκλαβενίτης έχει καλές τιμές στα δικά του προϊόντα επίσης. Τα μακαρόνια τα έχει 0,62€ το ένα, πραγμα που είναι άριστη τιμή. Επίσης , την περίοδο αυτή έχει τα επώνυμα σε προσφορά και έτσι τα βρίσκεις κάτω από το 1€.😉😉

View attachment 113330
Ναι ο Σκλαβενίτης είναι νομίζω το πιο οικονομικό ελληνικό σούπερ μάρκετ και ισχύει ότι κ τα δικά του προϊόντα είναι πολύ οικονομικά
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,602 μηνύματα.
Ειδικά για κρέας δεν διανοούμαι να πηγαίνει κάποιος στα Lidl. Είναι common sense ότι δεν θα πάρεις ποιότητα. Όταν 1 κιλό κιμά κάνει 12 ευρώ έξω και το βρίσκεις μισή τιμή στα Lidl, κάτι πάει λάθος.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Εμπιστευομαι πιο πολυ σουπερμαρκετ με πιστοποιήσεις ποιοτητας ελεγχου παρα κρεωπολειο χωρις καπια σταμπα ελεγχου πανω .........ή ακομα καλυτερα βιολογικο κρεας

Το αλλο αστειο ειναι οτι τα κρεατα προμηθευονται κυριως απο ολλανδια (μεσω του καταστηματος ΕΝΑ,που αυτο το καταστημα εχει ΟΛΑ τα προιοντα που υπαρχουν στην ελληνικη αγορα ,απ οπου προμηθευονται και μικρο εμποροι ).Στο καταστημα αυτο προμηθευονται οι τοπικοι κρεοπωλεις κρεατα και στο πουλανε μετα διπλασια τιμη για να βγαλουν κερδος (πως θα ζησει η επιχειρηση ?)


ολα εγω θα σας τα λεω πχια?:P
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,828 μηνύματα.
Στο lidl πάω για να πάρω δημητριακά και σοκολάτες/γκοφρετες που μου αρέσουν άντε και καθαριστικό. Για οτιδήποτε άλλο προτιμώ να παίρνω από τα άλλα σούπερ μάρκετ.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Κακά τα ψέματα, στο lidl μπορείς να φτάσεις το μικρότερο σύνολο γιατί πολύ απλά έχει σχεδόν τα πάντα σε βερσιόν ιδιωτικής ετικέτας. Το κύριο κακό του lidl για μένα είναι το πόσο κάτεργο φαίνεται και η δεδομένη 10λεπτη αναμονή για ταμείο.
(Καλά γενικά στην Ελλαδά πρέπει σιγά-σιγά να έρθει το self checkout, για την ώρα σε κάνα-δύο Βασιλόπουλους και Σκλαβενίτηδες το έχω πετύχει.)

Η ποιότητα/γεύση είναι άλλου παπά ευαγγέλιο αν και πολλά από τα προϊόντα είναι από εταιρείες στην ελλάδα με τις οποίες έχει κάνει συμφωνίες (πχ. τις μπύρες του τις βγάζει η ΕΖΑ αν θυμάμαι καλά).
Σκλαβενίτης και ακόμα περισσότερο Βασιλόπουλος δεν έχουν την ίδια ποικιλία σε ιδιωτικής ετικέτας και ο Βασιλόπουλος είναι και παραδοσιακά ακριβός στα επώνυμα.

Επίσης μεγάλη γκάμα ιδιωτικής έχει και το Market In, πράγμα λίγο οξύμωρο για το μέγεθος του, αν και τον τελευταίο χρόνο όλο και λίγοτερα απ' αυτά βρίσκεις στα ράφια του.

Αλλά γενικά, δεν υπάρχει προτίμηση. Το "παίρνω το Χ προϊόν από το Y σούπερ μάρκετ που το έχει τώρα προσφορά" είναι δεδομένο.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Γνώρισα κάποιον (συνταξιούχο) που πηγαίνει σε αρκετά supermarket, τσεκάρει τις τιμές και μετά ξαναπηγαίνει και ψωνίζει με τις χαμηλότερες (π.χ. καφέ από το Βασιλόπουλο, ρύζι από το Σκλαβενίτη, ζάχαρη από τα Lidl). Ίσως κάποιος θα έπρεπε να του πει ότι όσα κερδίζει από τις τιμές τα καίει (και με το παραπάνω) στη βενζίνη.

1677420961846.png
 

camil

Πολύ δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 800 μηνύματα.
Λόγω εγγύτητας προτιμώ το Market In, καμιά φορά όμως πηγαίνω στον Μασούτη ή τον Σκλαβενίτη. Το Lidl δεν έχει ποιότητα. Ως ειδήμων στις σοκολάτες και τις κρέμες καραμελέ μπορώ να πω πως αυτά τα προϊόντα είναι πολύ κατώτερα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top