Tα λόγια τα ... μεγάλα

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Να ρωτησω κάτι: γιατί, αντί να μην παίρνουμε στα σοβαρά τα μεγάλα λόγια και πιανόμαστε κορόιδα, να μην προσέχουν απλά οι άνθρωποι ώστε στον οποιοδήποτε ενθουσιασμό τους να μη λένε μεγάλα (διαρκείας) λόγια; Δηλαδή να τα λένε μόνο όταν μπορούν να τα κάνουν πράξη;:hmm:

Μα τι σε κανει να πιστευεις οτι τη στιγμη που τα ξεστομιζουν, δε τα νοιωθουν κιολας?
Τις περισσοτερες φορες λενε αυτο που αισθανονται, αλλα ο ερωτας πολλες φορες σε τρελλαινει...
Το "τοσο" μας κανει να το βλεπουμε αλλο "τοσο", να νοιωθουμε ικανοι για ολα...σημερα, αυριο και για παντα...
Απο κει και περα, ο καθενας τον χειριζεται αναλογα με το χαρακτηρα του .
Ισως οι παρορμητικοι, και ενθουσιωδεις να βρισκονται πιο συχνα στη θεση του "θυματος", αλλα και του "θυτη"...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.




Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε
δηλαδή.

Κάθε μέρα δεν ακούς,
ψήφισε εμάς είμαστε καλλίτεροι,
κάτσε λίγο παραπάνω και δεν
θα χάσεις,
σε εμάς θα μάθεις σε 9 μήνες
ότι σε άλλους σε 3 χρόνια,
29 κατασκευαστές πλυντηρίων συνιστούν..

..Αφουγκραζόμαστε,
κρατάμε αυτά που θέλουμε
και τα υπόλοιπα τα χαμογελάμε!

Τώρα αν αυτά που κρατάμε
κάνουν και την ζημιά,
τύχη, δεν είχαμε τύχη,
αλλά αποκτήσαμε εμπειρία.

Έτσι, την επόμενη φορά
θα έχουν γνώση οι φύλακες.




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,080 μηνύματα.

τύχη, δεν είχαμε τύχη,
αλλά αποκτήσαμε εμπειρία.

Έτσι, την επόμενη φορά
θα έχουν γνώση οι φύλακες.

Συμφωνώ σε αυτό που λες, αλλά γιατί να πρέπει σε μια σχέση που υποτίθεται είσαι ερωτευμένος να πρέπει να κρατάς αμυντική στάση και να προσέχεις; Να βλέπεις τον άλλον σαν εχθρό από τον οποίο πρέπει να προστατευτείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Συμφωνώ σε αυτό που λες, αλλά γιατί να πρέπει σε μια σχέση που υποτίθεται είσαι ερωτευμένος να πρέπει να κρατάς αμυντική στάση και να προσέχεις; Να βλέπεις τον άλλον σαν εχθρό από τον οποίο πρέπει να προστατευτείς;





Όχι δεν είναι ανάγκη να κρατάμε
αμυντική στάση.

Τότε χάνει και η σχέση το νόημά της.

Αλλοίμονο αν νιώθουμε καθημερινά πως
βρισκόμαστε σε κίνδυνο, σε ανασφάλεια.

Αυτό που πρέπει να κάνουμε κατ'εμέ
είναι να αφουγκραζόμαστε και να επεξεργαζόμαστε
τα μηνύματα που στέλνει ο σύντροφός μας καθημερινά.

Πότε καμία δεν θα ξυπνήσει το πρωϊ και θα πει, Αχιλλέα,
δεν σε θέλω πια στην ζωή μου,
κάτι θα έχει προηγηθεί και όχι μόνο κάτι, αλλά και κάποια
και συνήθως για μεγάλα χρονικά διαστήματα,
απλά, ο Αχιλλέας βρισκότανε στον κόσμο του.

Υπάρχουνε ανθρώποι εξωστρεφής και ανθρώποι εσωστρεφής,
ανθρώποι λένε αυτά που νιώθουν και ανθρώποι που δείχνουν
αυτά που νιώθουν.

Πρέπει να είμαστε εκεί και για τους δύο.

Τέλος, όπως έχουμε το μυαλό μας
στην δουλειά,
στον δρόμο,
στο διάβασμα,
έτσι πρέπει να λειτουργούμε και στην σχέση μας,
επικεντρωμένοι.




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,080 μηνύματα.

Όχι δεν είναι ανάγκη να κρατάμε
αμυντική στάση.

Τότε χάνει και η σχέση το νόημά της.

Αλλοίμονο αν νιώθουμε καθημερινά πως
βρισκόμαστε σε κίνδυνο, σε ανασφάλεια.

Αυτό που πρέπει να κάνουμε κατ'εμέ
είναι να αφουγκραζόμαστε και να επεξεργαζόμαστε
τα μηνύματα που στέλνει ο σύντροφός μας καθημερινά.

Πότε καμία δεν θα ξυπνήσει το πρωϊ και θα πει, Αχιλλέα,
δεν σε θέλω πια στην ζωή μου,
κάτι θα έχει προηγηθεί και όχι μόνο κάτι, αλλά και κάποια
και συνήθως για μεγάλα χρονικά διαστήματα,
απλά, ο Αχιλλέας βρισκότανε στον κόσμο του.

Υπάρχουνε ανθρώποι εξωστρεφής και ανθρώποι εσωστρεφής,
ανθρώποι λένε αυτά που νιώθουν και ανθρώποι που δείχνουν
αυτά που νιώθουν.

Πρέπει να είμαστε εκεί και για τους δύο.

Τέλος, όπως έχουμε το μυαλό μας
στην δουλειά,
στον δρόμο,
στο διάβασμα,
έτσι πρέπει να λειτουργούμε και στην σχέση μας,
επικεντρωμένοι.

Εμένα πάντως με αγχώνει όλο αυτό, να πρέπει πάντα να είμαι σε επιφυλακή αν εννοεί ο άλλος αυτό που λέει, μήπως είναι κάτι που θα του περάσει, μήπως άλλο ήθελε να πει κλπ. Ίσως επειδή εγώ είμαι πολύ αυθόρμητη κι αυτά που λέω τα εννοώ.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δηλαδή να τα λένε μόνο όταν μπορούν να τα κάνουν πράξη;:hmm:

Εμένα πάντως με αγχώνει όλο αυτό, να πρέπει πάντα να είμαι σε επιφυλακή αν εννοεί ο άλλος αυτό που λέει, μήπως είναι κάτι που θα του περάσει, μήπως άλλο ήθελε να πει κλπ. Ίσως επειδή εγώ είμαι πολύ αυθόρμητη κι αυτά που λέω τα εννοώ.:/:

Αρχίζω να αναρωτιέμαι τι εννοείς όταν λες "μεγάλα λόγια" :hmm: Μπορείς να πεις μερικά παραδείγματα;
Διότι είναι άλλο να πει κανείς "μωρό μου θα σου αγοράσω μια βιλίτσα με θέα τη θάλασσα να στεγάσουμε τον έρωτά μας" και άλλο να πει "θα σ' αγαπώ για πάντα" :P

Μερικά παραδείγματα ίσως βάλουν τη συζήτηση σε τάξη. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Εμένα πάντως με αγχώνει όλο αυτό, να πρέπει πάντα να είμαι σε επιφυλακή αν εννοεί ο άλλος αυτό που λέει, μήπως είναι κάτι που θα του περάσει, μήπως άλλο ήθελε να πει κλπ. Ίσως επειδή εγώ είμαι πολύ αυθόρμητη κι αυτά που λέω τα εννοώ.:/:




Μακάρι να ήταν τόσο απλά τα πράγματα συνδίκτια.

Ένα φιλί το πρωϊ και μια αγκαλιά το βράδυ
να μπορούσαν να τα επισκιάσουν όλα.




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,080 μηνύματα.
Αυτό που είπα στην αρχή "είσαι η γυναίκα της ζωής μου", "θα σ' αγαπώ για πάντα", "δε θα αγαπήσω ποτέ άλλη σαν εσένα" κλπ κλπ.

Αφού ρε φίλε δεν ξέρεις αν θα μπορέσεις να τα κρατήσεις, ποιος ο λόγος να τα πεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αυτό που είπα στην αρχή "είσαι η γυναίκα της ζωής μου", "θα σ' αγαπώ για πάντα", "δε θα αγαπήσω ποτέ άλλη σαν εσένα" κλπ κλπ.

Αφού ρε φίλε δεν ξέρεις αν θα μπορέσεις να τα κρατήσεις, ποιος ο λόγος να τα πεις;

Ο λόγος είναι απλός: Είναι πολύ εύκολο να πιστέψεις όταν διακατέχεσαι από πάθος ότι αυτός που έχεις πλάι σου είναι η γυναίκα ή ο άντρας της ζωής σου και πράγματι να το εννοείς την ώρα που το λες και να είσαι διατεθειμένος να κάνεις τα πάντα και για να σταθείς στο ύψος των λόγων σου και για να το αποδείξεις. Αυτό το συναίσθημα σε ξεχειλίζει, σε διαπερνά, σε γεμίζει ολόκληρο και όταν μεταφραστεί σε λόγια μπορεί να περιγράφει το αδύνατο.

Κανείς δεν υπογράφει συμβόλαιο με το αύριο παρ' όλα αυτά...

Προσωπικά μου φτάνει να ξέρω πως κάποιος ένιωσε για μένα, έστω και για μια στιγμή, ότι θα μπορούσα να είμαι η γυναίκα της ζωής του και είχε το θάρρος να το ξεστομίσει. Μπορώ να χαίρομαι στο άκουσμα μιας τέτοιας δήλωσης, χωρίς να απαιτώ διαπιστευτήρια σε βάθος χρόνου (αν συμβεί έχει καλώς). Κι αν αύριο αυτή η δήλωση πάψει να ισχύει, προτιμώ ο εκφραστής της να πάρει το βάρος της ευθύνης του και να δώσει τέλος στη σχέση, παρά να μείνει μαζί μου για να μην την διαψεύσει.
Με άλλα λόγια αν ο σύντροφός μου νιώσει το πάθος του για μένα να τον οδηγεί σε τέτοιες παράλογες δηλώσεις, θέλω να έχω τη χαρά να τις μοιραστεί μαζί μου. Αν νιώσει έτσι και προτιμήσει να σωπάσει θα έχουμε χάσει πιθανότατα και οι δυο μια όμορφη ρομαντική στιγμή, απ' αυτές που θυμάσαι μετά από χρόνια και χαμογελάς...

Ευθύνη άλλωστε, έχουν και αυτός που κάνει τη δήλωση, αλλά κι εκείνος που την ακούει, την αντιλαμβάνεται και την εξηγεί κατά το δοκούν. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,080 μηνύματα.
το αδύνατο

παράλογες δηλώσεις

Μα γιατί λες οτι αυτές οι δηλώσεις είναι αδύνατες ή παράλογες; Το έχω ξαναπεί, αυτή η αγάπη "για πάντα" υπάρχει. Είδα τον προπάππο μου που πέθανε πρόπερσυ σε ηλικία 96 ετών να αγαπάει για 70 χρόνια (μια ζωή) την προγιαγιά μου ίσως και πιο πολύ από τα παιδιά του.

μια όμορφη ρομαντική στιγμή, απ' αυτές που θυμάσαι μετά από χρόνια και χαμογελάς...

Γιατί σε αυτή τη δήλωση γελάμε και δεν της δίνουμε σημασία; Κι εφόσον είναι για γέλια και δεν την πιστεύει κανείς, γιατί λέγεται;

Ευθύνη άλλωστε, έχουν και αυτός που κάνει τη δήλωση, αλλά κι εκείνος που την ακούει, την αντιλαμβάνεται και την εξηγεί κατά το δοκούν.

Μα γιατί να έχω ευθύνη εγώ που την ακούω και κάνω το πιο λογικό πράγμα: την πιστεύω;

Αν μου έλεγε "η γη είναι τετράγωνη" και τον πίστευα, ναι θα ήμουν αφελής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Γιατί σε αυτή τη δήλωση γελάμε και δεν της δίνουμε σημασία; Κι εφόσον είναι για γέλια και δεν την πιστεύει κανείς, γιατί λέγεται;
Δεν εννοούσα ότι είναι για γέλια Himela. Εννοούσα ότι μπορεί να δημιουργήσει μια γλυκιά ανάμνηση που όταν μετά από χρόνια θα τη θυμάσαι θα ΧΑΜΟγελάς, από ευχαρίστηση που την έζησες.

Μα γιατί λες οτι αυτές οι δηλώσεις είναι αδύνατες ή παράλογες;
Μα γιατί να έχω ευθύνη εγώ που την ακούω και κάνω το πιο λογικό πράγμα: την πιστεύω;
Δεν είναι αδύνατες, ούτε παράλογες, ...αλλά μπορεί να είναι και τέτοιες.
Ευθύνη έχεις για τον τρόπο που τις πιστεύεις. Δεν ξέρω πώς αλλιώς να το εξηγήσω.

Μεταξύ μιας αληθινής μεγάλης δήλωσης και μιας ψεύτικης, υπάρχει μόνον ο χρόνος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,080 μηνύματα.
Δεν είναι αδύνατες, ούτε παράλογες, ...αλλά μπορεί να είναι και τέτοιες.
Μεταξύ μιας αληθινής μεγάλης δήλωσης και μιας ψεύτικης, υπάρχει μόνον ο χρόνος...

Οπότε λες οτι μπορεί να βγει αληθινή, μπορεί και όχι.

Γιατί εγώ να είμαι υπεύθυνη αν το πιστέψω και περιμένω την ανάλογη συμπεριφορά; Εννοώ,γιατί στον έρωτα που υποτίθεται δίνεσαι κι αφήνεσαι να πρέπει να κρατάς πισινές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Γιατί δεν υπάρχουν συμβόλαια στις σχέσεις Χιμ. Δεν είναι οικόπεδο ο άλλος να είναι πάντα εκεί και ολόιδιο όσα χρόνια κι αν περάσουν. Είναι άνθρωπος. Κι ως άνθρωπος έχει συναισθήματα. Συναισθήματα που επηρεάζονται από διάφορα πράγματα, καταστάσεις, εμπειρίες, σκέψεις. Είναι παράλογο συνεπώς να απαιτείς από οποιονδήποτε να νιώθει ΔΙΑΡΚΩΣ το ίδιο για σένα. Ο έρωτας δεν μπορεί να μπει σε καλούπια. Και το ότι κάποιος αλλάζει γνώμη, αυτό δεν σημαίνει πως σου είχε πει ψέμματα τότε. Απλώς τα συναισθήματά του άλλαξαν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Γιατί δεν υπάρχουν συμβόλαια στις σχέσεις
Γιατί δεν υπάρχει συμβόλαιο για τίποτα στη ζωή. :yes: Κι αυτός δεν είναι λόγος για να κρατάς πισινές.
Ίσα-ίσα, είναι λόγος για να αφήνεσαι και να απολαμβάνεις. Όσο πάει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.




Και για να αναφέρω κάτι
που ξέχασα να γράψω στα προηγούμενα ποστ
αγαπητή συνδίκτια.

Το νόμισμα έχει δύο πλευρές.

Καμιά φορά το να ακούσουμε αυτό που θέλουμε,
μας κάνει να δένουμε τον γάϊδαρό μας.

Καμιά φορά.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zutmazut

Νεοφερμένος

Ο zutmazut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Σε αγαπώ πιο πολύ απ'το μπέικον. (αλλά όχι από το γύρο:P)

Χωρίς εσένα δε μπορώ (αλλά μπορώ με την κολλητή σου:P)

Θέλω να γίνεις η μητέρα μερικών από τα παιδιά μου :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,080 μηνύματα.
Γιατί δεν υπάρχει συμβόλαιο για τίποτα στη ζωή. :yes: Κι αυτός δεν είναι λόγος για να κρατάς πισινές.
Ίσα-ίσα, είναι λόγος για να αφήνεσαι και να απολαμβάνεις. Όσο πάει...

Τελικά δεν έχω καταλάβει, πρέπει να κρατάω πισινές ή πρέπει να αφήνομαι; Γιατί εγώ έκανα το δεύτερο και απογοητεύτηκα. Δεν είμαι άνθρωπος που θα κάνει μια σχέση για όσο πάει. Θέλω να πιστεύω οτι "this is the one".



Και για να αναφέρω κάτι
που ξέχασα να γράψω στα προηγούμενα ποστ
αγαπητή συνδίκτια.

Το νόμισμα έχει δύο πλευρές.

Καμιά φορά το να ακούσουμε αυτό που θέλουμε,
μας κάνει να δένουμε τον γάϊδαρό μας.

Καμιά φορά.


Πολύ σωστή παράμετρος. Δεν το είχα σκεφτεί.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Τι σημαίνει στην πράξη "κρατάω πισινή";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,080 μηνύματα.
Τι σημαίνει στην πράξη "κρατάω πισινή";

Ωραία ερώτηση. Όπως το αντιλαμβάνομαι, σημαίνει δεν επαναπαύομαι, δεν θεωρώ οτι εφόσον είπε ο άλλος μια κουβέντα σημαίνει οτι το εννοούσε κι οτι θα κρατήσει για πάντα, δε δένω το γάιδαρό μου, όπως είπε ο Αχιλλέας. Περιμένω οτι μπορεί αυτο να τελειώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top