Tablet για σημειώσεις ipad & samsung tab

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Ως χρήστης ipad εδώ και 5 χρόνια αποφάσισα μιας που το χρησιμοποιώ σχεδόν 10 ώρες την ημέρα για την σχολή αλλά και για την εκμάθηση ξένων γλωσσών να ανεώσω την συσκευή μου.

Στην αρχή αποφάσισα να αγοράσω ipad pro αλλά επειδή δεν υποστηρίζει όσα υποστηρίζει η samsung όπωσ Samsung DeX που είναι η μετατροπή του τάμπλετ σε υπολογιστή αλλά και το πιο σημαντικό η τοποθέτηση παραπάνω μνήμης.

Επειδή σκοπεύω να αγοράσω μια μακροχρόνια συσκευή μάλλον στοχεύω να πάρω το galaxy tab s9. Αν γνωρίζει κανένας ή έχει καμία άποψη θα την εκτιμούσα. @akikos (μιας που γνωρίζεις λίγο από αυτά)
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Επειδή σκοπεύω να αγοράσω μια μακροχρόνια συσκευή μάλλον στοχεύω να πάρω το galaxy tab s9. Αν γνωρίζει κανένας ή έχει καμία άποψη θα την εκτιμούσα. @akikos (μιας που γνωρίζεις λίγο από αυτά)
Αν είσαι στο οικοσύστημα της Apple (iPhone, MacBook κ.λπ.) πας σε iPad.

To iPad Pro είναι overkill. To iPad Air επίσης. Eγώ αυτό θα έπαιρνα iPad 9th Generation. Το κακό είναι ότι είναι συμβαό με Apple Pencil 1ης γενιάς:

Περιμένεις εντός του μήνα που θα παρουσιαστούν νέα iPad μήπως παρουσιαστεί κανένα iPad 10th gen με υποστήριξη στο Apple Pencil 2.

Καλύτερα να παίρνεις το φθηνό iPad και να το ανανεωνείς πιο συχνά παρά τα ακριβά. Και η μπαταρία πέφτει με τα χρόνια (ή αντιπροσωπεία δεν τις αλλάζει αλλά σου δίνει την ίδια συσκευή φθηνότερα) και το iPad OS το υποστηρίζει περίπου ίδια χρόνια με τα απλά iPad.


Το samsung tab δεν το ξερω. Νομιζω έχει δουλέψει ο @Scandal με tablet της Samsung. To deck παντως που το ειδα μια φορά είναι ωραιο αν εχεις μαθει με πληκτρολόγιο και ποντίκι.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
Είμαι σε Tab S7 11" και ψάχνω χρήματα να πάω σε Tab S9 Plus 12.4".

Έχω την έκδοση με SIM και το δουλεύω και ως κινητό. Απλά για να μιλήσεις (που μιλάω σπάνια) παίζει από τα ηχεία και σε ακούνε οι γύρω.

Δυστυχώς δε μπορώ να σε διαφωτίσω για το DeX. Μια φορά μόνο το χρησιμοποίησα στο χωριό.
Ουσιαστικά σύνδεσα ένα ασύρματο ποντίκι (τον USB receiver του), στο type-C με έναν μικρό μετατροπέα, αναγνώρισε άμεσα το ποντίκι και ήταν σαν PC.

Ίσως να ψαχτείς για bluetooth ποντίκι ή set ποντίκι + πληκτρολόγιο για να μην μπλέξεις με συνδεσιμότητα usb σαν την παραπάνω.
 

Maria23667

Νεοφερμένος

Η Maria23667 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
γεια σας τι διαφορα εχει το η εκδοση ταμπλετ με 5g και wifi σε σχεση με μονο wifi ;
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
γεια σας τι διαφορα εχει το η εκδοση ταμπλετ με 5g και wifi σε σχεση με μονο wifi ;
Το 5G δέχεται και κάρτα sim για να έχει τηλεφωνία και internet (μέσω της sim) και άρα έχεις και internet παντού με τα δεδομένα.
Το μόνο wifi συνδέεται στο internet μόνο με... wifi.

ΥΓ: Έχω το Samsung Tab S9+ 5G / WiFi!!
 

Maria23667

Νεοφερμένος

Η Maria23667 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Το 5G δέχεται και κάρτα sim για να έχει τηλεφωνία και internet (μέσω της sim) και άρα έχεις και internet παντού με τα δεδομένα.
Το μόνο wifi συνδέεται στο internet μόνο με... wifi.

ΥΓ: Έχω το Samsung Tab S9+ 5G / WiFi!!
και γω λέω να πάρω το συγκεκριμένο ταμπλέτ ή το s9 fe plus αν και δεν το βλεπω για τωρα κυριως για σημειωσεις και καμια ταινια και browsing
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Τελικά πήρα το Samsung tab s9 ultra με έκπτωση(black Friday)

Δεν έχω λόγια, αρκετά καλύτερο από το iPad που είχα και στη σχολή με έχει βοηθήσει αρκετά. Όποτε σε απάντηση του ερωτήματος μου ξεκάθαρα Samsung tab> iPad. Το iPad το συνιστώ μόνο αν έχεις MacBook & iPhone
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Τελικά πήρα το Samsung tab s9 ultra με έκπτωση(black Friday)

Δεν έχω λόγια, αρκετά καλύτερο από το iPad που είχα και στη σχολή με έχει βοηθήσει αρκετά. Όποτε σε απάντηση του ερωτήματος μου ξεκάθαρα Samsung tab> iPad. Το iPad το συνιστώ μόνο αν έχεις MacBook & iPhone
To πρόβλημα με τα Android tablet είναι ότι δεν βοηθά το SDK της Google ώστε να γίνουν optimized οι εφαρμογές σε tablet. Είτε κινητό έχεις, είτε tablet, είτε boxTV oι εφαρμογές φαίνονται το ίδιο.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
To πρόβλημα με τα Android tablet είναι ότι δεν βοηθά το SDK της Google ώστε να γίνουν optimized οι εφαρμογές σε tablet. Είτε κινητό έχεις, είτε tablet, είτε boxTV oι εφαρμογές φαίνονται το ίδιο.
να σου πω την αλήθεια δεν γνωρίζω σχετικα με αυτό αλλά όσο καιρό χρησιμοποιώ το ταμπλετ δεν διακρίνω κάποια διαφορά στις εφαρμογές σε σύγκριση με το iPad.

Είχα ακούσει κάτι παρόμοιο και νόμιζα ότι είναι του στυλ ότι οι εφαρμογές δεν μπορούν να είναι fullscreen ή κάτι τέτοιο αλλά δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα.

Σχετικά με τις εφαρμογές είχα φοβηθεί επισης λίγο με αυτό που έλεγαν ότι δεν υπάρχουν καλής ποιότητας εφαρμογές στα android αλλά ευτυχώς όσες εφαρμογές ήθελα τύπου notion, obsidian κτλ τις βρήκα.

Για όσους διαβάζουν και ενδιαφέρονται για σημειώσεις, το Samsung notes για εμένα προσωπικά είναι αρκετά καλύτερο απο notability good notes. Είναι και δωρεάν
 

Maria23667

Νεοφερμένος

Η Maria23667 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
και γω λέω να πάρω το συγκεκριμένο ταμπλέτ ή το s9 fe plus αν και δεν το βλεπω για τωρα κυριως για σημειωσεις και καμια ταινια και browsing
Παραθετω εδω :
καλησπέρα σκέφτομαι το τελευταίο καιρό να πάρω μια συσκευή για την σχολή μου (προσχολικής αγωγής ) καταρχάς έχω ήδη στο σπίτι ένα pc όποτε για εργασίες και ότι άλλο χρειαστεί στο σπίτι θα έχω αυτό γενικά η χρίση που θέλω να κάνω είναι για σημειώσεις ταινίες παιχνίδια σερβίρισμα στο σερβίρισμα εφόσον έχω pc δεν ξέρω αν αξίζει η αγορά ενός λαπτοπ έτσι σκέφτομαι για ταμπλέτα με πενάκι( samnsung tab / ipad ) όμως έχω κάποιες απορίες

  1. οι σημειώσεις θα γίνονται κυρίως στα ελληνικά έχω δει μερικά βίντεο που σου διαμορφώνουν τα γράμματα σου αυτόματα έτσι ώστε να διαβάζονται και είναι στην ανάγνωση πολύ ευχάριστα στα αγγλικά όποτε δεν έχω ιδέα αν γίνεται και στα ελληνικά ρωτάω γιατί θέλω οι σημειώσεις μου να διαβάζονται και όχι σαν να πρόκειται για ένα παιδί που μόλις μαθαίνει να γράφει
  2. το πενάκι πρέπει να το φορτίσω κάθε μέρα ; πως είναι αυτη η διαδικασια ; επισης της μυτες της αλλαζουμε και γενικα τι πρεπει να προσεξω στο pen
  3. ποιες είναι οι διάφορες στο κομμάτι των σημειώσεων σε samnsung και ipad ( εφαρμογές πενάκι η λειτουργιά στο σύνολο και γενικά σε αυτό το κομμάτι των σημειώσεων ) για την ευαισθησία και απόκριση της γραφίδας, ώστε αυτή να είναι εύκολη στη χρήση, αλλά και αποτελεσματική
  4. οι εφαρμογής και στης δυο μάρκες στο κομμάτι της περιστροφής του ταμπλέτ γίνεται ομαλά ώστε να μην ζορίζομαι κατά την χρήση της κυρίως σε οριζόντια θέση οι περισσότερες εφαρμογές λειτουργούν έτσι ;
  5. από χαρακτηριστικα με ενδιαφέρει κυρίως 5g sim 8gb/12gb ram 256gb χώρος η οθόνη πάνω από 10' ιντσών
  6. με ενδιαφέρει και ο επεξεργαστής να μην κολλάει και να είναι κάλος στο σύνολο
  7. τα samnsung s8 ultra ή s9 ultra μπορουν να αντικαταστησουν ένα λαπτοπ σε γενικές γραμμές
Μερικά που έχω στο μυαλό μου είναι

  1. samsyng tab s9+
  2. samsung s9 fe+
  3. ipad air 5th gen
  4. ipad 10th gen
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Έχοντας στη κατοχή μου ταμπλετ της Samsung & ipad (s9 ultra, 8th gen ipad) μπορω να σου απαντησω.
κάνω είναι για σημειώσεις ταινίες παιχνίδια σερβίρισμα στο σερβίρισμα εφόσον έχω pc δεν ξέρω αν αξίζει η αγορά ενός λαπτοπ έτσι σκέφτομαι για ταμπλέτα με πενάκι( samnsung tab / ipad ) όμως έχω κάποιες απορίες
Η αγορα ενος ταμπλετ αξιζει αν σου αρεσουν οι σημειωσεις ηλεκτρονικης μορφης και σου χρησιμευουν στη σχολη. Μπορεις να φανταστεις δεν χρησιμοποιω καθολου λαπτοπ. Εχω βρει της καταλληλες εφαρμογες για σημειωσεις οπως obsidian και παραλληλα χρησιμοποιω το samsunng notes για σημειωσεις και καθημερινα πανω απο 6 ωρες επεξεργαζομαι τις σημειωσεις μου και διαβαζω απο αυτες χωρις να εχω αγορασει κανενα τετραδιο.
οι σημειώσεις θα γίνονται κυρίως στα ελληνικά έχω δει μερικά βίντεο που σου διαμορφώνουν τα γράμματα σου αυτόματα έτσι ώστε να διαβάζονται και είναι στην ανάγνωση πολύ ευχάριστα στα αγγλικά όποτε δεν έχω ιδέα αν γίνεται και στα ελληνικά ρωτάω γιατί θέλω οι σημειώσεις μου να διαβάζονται και όχι σαν να πρόκειται για ένα παιδί που μόλις μαθαίνει να γράφει
Δεν γνωριζω αν γινεται αυτο στα Ελληνικα. Μια φιλη μου που εχει samsung στις σημειωσεις της χρησιμοποει αυτο που αναφερεις και αμεσως αναγνωριζει την γραφη της. Αλλα σ εμενα με τιποτα αλλα εξαρταται. Πιστευω οτι με το χρονο θα εξηκιωθεις και το πενακι της samsung ειναι αντιολισθητικο με συνεπεια να σε βοηθαει καλυτερα στη γραφη. Με το χρονο θα συνηθισεις.
το πενάκι πρέπει να το φορτίσω κάθε μέρα ; πως είναι αυτη η διαδικασια ; επισης της μυτες της αλλαζουμε και γενικα τι πρεπει να προσεξω στο pen
Πενακι samsung = Δωρεαν + φορτιζει αυτοματα οταν κολλαει στο ταμπλετ ΑΛΛΑ καθε χρονο αλλαγη της μυτης (κανει μονο 10 ευρω μπορει και λιγοτερα)
Πενακι Αππλ= 90 ευρω γενιας 1, 100+ γενιας 2, απο αλλη εταιρια 25+, χωρις αλλαγη μυτης αλλα δεν ειναι αντιολισθητικο με συνεπεια αν δεν εχεις προστατευτικο οθονης που ειναι σαν χαρτι να γλιστραει συνεχως
Σχετικα με το φορτισμα αν δεν κανω λαθος σχεδον καθε 2 μερες αλλα στο ipad pro ειναι οπως της samsung δηλαδη κολλαει και φορτιζει απο πισω ή πανω απο το ταμπλετ.
ποιες είναι οι διάφορες στο κομμάτι των σημειώσεων σε samnsung και ipad ( εφαρμογές πενάκι η λειτουργιά στο σύνολο και γενικά σε αυτό το κομμάτι των σημειώσεων ) για την ευαισθησία και απόκριση της γραφίδας, ώστε αυτή να είναι εύκολη στη χρήση, αλλά και αποτελεσματική
Samsung = δωρεαν + καμια ευαισθησια στη γραφη και γραφω κανονικοτατα πολλες ωρες
Apple= Αγορα εφαρμογης goodnotes που κοστιζει 30 ευρω ή 10 το χρονο. μπορεις να βρεις και αλλες εφαρμογες με 8 ευρω αλλα σχεδον ολοι χρησιμοποιουν goodnoteς. Εξαρταται η γραφιδα που θα παρεις. Ειχα παρει μιας αλλης εταιριας με 25 ευρω και μετα απο ενα χρονο δεν ανταποκρινοταν και κολλαγε. Καμια διαφορα στις σημειωσεις. (επισης μπορεις να εχεις 3 οθονες ανοιχτες στο samsung
  1. οι εφαρμογής και στης δυο μάρκες στο κομμάτι της περιστροφής του ταμπλέτ γίνεται ομαλά ώστε να μην ζορίζομαι κατά την χρήση της κυρίως σε οριζόντια θέση οι περισσότερες εφαρμογές λειτουργούν έτσι ;
Ναι
  1. από χαρακτηριστικα με ενδιαφέρει κυρίως 5g sim 8gb/12gb ram 256gb χώρος η οθόνη πάνω από 10' ιντσών
Samsung οπωσδήποτε. Σε τιμη 256 gb παιρνεις 500 μεσω εκπτωσεων. Και το πιο σημαντικο αν σου τελειωσει η μνημη λογω αρχειων μπορεις να αγορασεις microSD οπου μπορεις να βαλεις μεχρι και 256+ gb
με ενδιαφέρει και ο επεξεργαστής να μην κολλάει και να είναι κάλος στο σύνολο
Η φιλη μου που εχει samsung s7 FE με exynos δεν κολλαει καθολου αλλα φυσικα δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις εφαρμογες editing οπως στο Ipad αλλα για σημειωσεις ειναι καταπληκτικο
S9+ Εχει snapdragon που ειναι δυνατο αλλα και στα δυο δεν κολλαει καθολου
Ipad-> ειναι δυνατοτερο αλλα μονο για editing & photoshop ΔΗΛΑΔΗ το ipadOS το λογισμικο περιοριζει την δυναμη του δηλαδη παροτι που ειναι πανισχυρο (air m1, pro) δεν εχεις που να χρησιμοποιησεις ολη αυτη την δυναμη

Στο ταμπλετ μου (ουλτρα) εχω ανοιχτες καμποσες εφαρμογες και παιζω παιχνιδια σε υψηλα γραφικα χωρις να κολλαει
τα samnsung s8 ultra ή s9 ultra μπορουν να αντικαταστησουν ένα λαπτοπ σε γενικές γραμμές
Ναι και οχι. Το λαπτοπ μου το εχω αντικαταστησει αλλα δυστυχως οι εφαρμογες office δεν ειναι σαν τον υπολογιστη. Και επισης αν θες να παιξεις παιχνιδια οπως πχ gta μπορεις αλλα ειναι αρκετα δυσκολο μιας που πρεπει να κανεις καμποσι δουλεια μεσω simulation αλλα αν το θες μονο για το πανεπιστημιο πως εγω και εχεις ηδη λαπτοπ για office ναι. Παροτι που αρκετοι θα το βλεπουν και θα σου λενε οτι ειναι τηλεοραση οχι ταμπλετ...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top