Tablet και απορίες γύρω από τις λειτουργίες του

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Για ένα φοιτητή τι θα ήταν καλύτερο; Τάμπλετ ή λάπτοπ;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Laptop, βέβαια, εκτός και αν έχει σταθερό υπολογιστή στον τόπο φοίτησης, οπότε και δεν χρειάζεται τίποτα από τα δύο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cosa Nostra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cosa Nostra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Κοπανάκι (Μεσσηνία). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Θα ηθελα να ρωτησω κατι οταν βγουν τα Win8 σε κανα 2 μηνες δηλαδη και τα βαλουνε σε κινητα-Tablets κατα κύριο λόγο
θ αντεξει το Android η θα φάει πόρτα ? θα ήθελα την γνώμη σας
Γιατι αν τα προγραμματα και οι εφαρμογες που εχεις στο Laptop η στο PC
μπορεις να τις έχεις και στο Tablet (που τωρα δεν μπορεις λόγω διαφορετικού λειτουργικου)
τοτε το 2013 οι πωλησεις Tablets θ απογειωθούν το 2013...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@l3x1k0

Νεοφερμένος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Οι νέες θα παίζουν... Οι κλασσικές των προηγούμενων windows θα παίζουν μόνο σε desktop,laptop και high end (λογικά >600 ευρώ) tablets...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Γεια σας. Ως λίγο άσχετη θα ήθελα να ρωτήσω ανάμεσα σε αυτό και αυτό ποια είναι η ουσιαστική διαφορά, αν λάβουμε υπόψη πως το ένα είναι 10.1'' και το άλλο 8'' της ίδιας εταιρίας και έχουν την ίδια τιμή;
https://www.kotsovolos.gr/site/compu...blets-ipad/124566-samsung-galaxy-tab-3-8-wifi
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Γεια σας. Ως λίγο άσχετη θα ήθελα να ρωτήσω ανάμεσα σε αυτό και αυτό ποια είναι η ουσιαστική διαφορά, αν λάβουμε υπόψη πως το ένα είναι 10.1'' και το άλλο 8'' της ίδιας εταιρίας και έχουν την ίδια τιμή;
https://www.kotsovolos.gr/site/compu...blets-ipad/124566-samsung-galaxy-tab-3-8-wifi

Καταρχάς όχι από Κωτσόβολο, είναι φαρμακείο. Θα ψάξεις στο σκρούτζ.

Κατα δεύτερον δεν μας λέει αν το 8άρι έχει και πενάκι μαζί για να γράφεις. Τσέκαρέ το, είναι χρήσιμο και βολικό.

Κατα τρίτον τα υποσυστήματά του 10αριού είναι πιό παλιά. Αργότερος επεξεργαστής, χειρότερη κάμερα, νομίζω είναι παλιότερο μοντέλο. Εγω έχω το καινούριο 10άρι της Samsung κι έχει τετραπύρηνο επεξεργαστη φαντάσου και πενάκι και 5άρα κάμερα και και και...

Ορίστε ποιό έχω https://www.kaizershop.gr/samsung_galaxy_N8000_Note_white

Σημείωση: έχει και 3G - υποδοχή για κάρτα σιμ

Το απλό το Ν8010 το αδερφάκι του δικού μου, είναι πολύ φθηνότερο, μόλις 70 ευρώ ακριβότερο από τα δικά σου που έβαλες, και απλά δεν έχει 3G και στο προτείνω:

https://www.mmplanet.gr/tablet-3/351635-samsung-galaxy-note-10-1-n8010-16gb-leyko-detail
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Καταρχάς όχι από Κωτσόβολο, είναι φαρμακείο. Θα ψάξεις στο σκρούτζ.

Κατα δεύτερον δεν μας λέει αν το 8άρι έχει και πενάκι μαζί για να γράφεις. Τσέκαρέ το, είναι χρήσιμο και βολικό.

Κατα τρίτον τα υποσυστήματά του 10αριού είναι πιό παλιά. Αργότερος επεξεργαστής, χειρότερη κάμερα, νομίζω είναι παλιότερο μοντέλο. Εγω έχω το καινούριο 10άρι της Samsung κι έχει τετραπύρηνο επεξεργαστη φαντάσου και πενάκι και 5άρα κάμερα και και και...

Ορίστε ποιό έχω https://www.kaizershop.gr/samsung_galaxy_N8000_Note_white

Σημείωση: έχει και 3G - υποδοχή για κάρτα σιμ

Το απλό το Ν8010 το αδερφάκι του δικού μου, είναι πολύ φθηνότερο, μόλις 70 ευρώ ακριβότερο από τα δικά σου που έβαλες, και απλά δεν έχει 3G και στο προτείνω:

https://www.mmplanet.gr/tablet-3/351635-samsung-galaxy-note-10-1-n8010-16gb-leyko-detail
Ναι ξέρω για το skroutz , αλλά δεν μπορώ να εμπιστευτώ έτσι ένα σάιτ, μιας και το ποσό είτε σε αυτά που παρέθεσα είτε σε αυτά που μου προτείνεις είναι μεγάλο. Αν ήταν πολύ μικρότερο θα έλεγα ας δοκιμάσω. Βασικά εγώ το θέλω για να βλέπω σειρές,ταινίες και να περιηγούμαι στο διαδίκτυο διαβάζοντας κυρίως και γι'αυτό λέω πως αυτό θα με ικανοποιεί. Δεν το θέλω για κάτι περισσότερο, αφού έχω και λάπτοπ και ο αδερφός μου επιτραπέζιο υπολογιστή. Δεν ξέρω δηλαδή αν για αυτά που ζητάω αξίζει να χαλάσω περισσότερα χρήματα. Κάρτα sim δεν έχω πρόβλημα που δεν δέχεται, μιας και γι'αυτό έχω το κινητό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
https://www.skroutz.gr/s/2567463/Apple-iPad-mini-Wifi-16GB.html
https://www.skroutz.gr/s/2569092/Apple-iPad-mini-Wifi-32GB.html
Ρε παιδιά εκτός απ'την διαφορά των GB το ίδιο δεν είναι;;
Επίσης επειδή είμαι άσχετος με tablet πως σας φαίνεται για αγορά;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,435 μηνύματα.
Μόλις σήμερα πήρα το google nexus 7 4G και δοκίμασα να ακούσω μουσική με ακουστικά αλλά ο ήχος ήταν distorted και faded,ενώ χωρίς ακουστικά ακούγεται εξαιρετικά ο ήχος,δεν έχει κανένα πρόβλημα... Μήπως ξέρετε τι να κάνω? Τα ακουστικά λειτουργούν κανονικά στο κινητό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
τα ακουστικά των κινητών έχουν διαφορά από τα υπόλοιπα. δοκίμασε με ακουστικά που είναι για υπολογιστή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,435 μηνύματα.
Έχει διαφορά κι ας είναι και στα δύο 3.5 mm?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,435 μηνύματα.
Βασικά ακουστικά "ψείρες" δε λειτουργούν στο tablet?Επειδή δε θέλω να έχω π.χ. στο λεωφορείο τα μεγάλα τα ακουστικά για pc...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Έχει διαφορά κι ας είναι και στα δύο 3.5 mm?

ναι το καρφί διαφέρει στις εγκοπές που έχει και νομίζω και στο μήκος. Απλά δοκίμασε αυτά που είναι για Pc για να αποκλείσεις ασυμβατότητα των ακουστικών. Αλλιώς μπορεί να έχει πρόβλημα το tablet
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nicole1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Μπορεινα μην ειναι συμβατα. Πηγαινε στο καταστημα που το αγορασες και ρωτησε. Αλλιως αν ειναι χαλασμενο δωσε το πισω. Αν δεν εχουν περασει ουτε 3 μερες ειναι υποχρεωμενοι να σ δωσουν καινουριο και οχι να περιμενεις να το στειλουν για επισκευη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,435 μηνύματα.
Παιδιά θα ήθελα να κάνω δύο ερωτήσεις σχετικά με το ipad air,mini retina για το hardware που χρησιμοποιούν.Για ποιό λόγο έχουν διπύρηνο μόνο (με max ρολόι στα 1.4 GHz) και μόνο 1 GB RAM?Και μπορούν (αν ναι και γιατί) αυτά τα μοντέλα να κυριαρχήσουν επί κάποιου tablet (samsung galaxy note 10.1 π.χ.) όσον αφορά στο hardware από τη στιγμή που ο αντίπαλος έχει τετραπύρηνο στα 2.3 GHz ή οκταπύρηνο ακόμα και 3 GB RAM?Δηλαδή οκ, έχουν τον πανίσχυρο επεξεργαστή Α7 τον 64 bit, αλλά χωρίς πολλή RAM και κάποια άλλα στοιχεία στους πυρήνες και το χρονισμό του επεξεργαστή πώς γίνεται να είναι τόσο δημοφιλή και κορυφαία από ό,τι λένε στις κριτικές? Και μην πείτε ότι είναι το λειτουργικό που το απογειώνει, γιατί οι διαφορές με το android σε επίδοση είναι ελάχιστες...Μήπως είναι η φήμη?Πιστεύετε ότι είναι υπερεκτιμημένα?Ή μήπως αυτός ο 64 bit από μόνος του τα απογειώνει? Αλλά και πάλι, αρκετά μοντέλα που δεν έχουν τον 64 bit είναι πιο ακριβά από κάποια με καλύτερο επεξεργαστή (π.χ. google nexus 7 2013 edition 4G)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Παιδιά θα ήθελα να κάνω δύο ερωτήσεις σχετικά με το ipad air,mini retina για το hardware που χρησιμοποιούν.Για ποιό λόγο έχουν διπύρηνο μόνο (με max ρολόι στα 1.4 GHz) και μόνο 1 GB RAM?Και μπορούν (αν ναι και γιατί) αυτά τα μοντέλα να κυριαρχήσουν επί κάποιου tablet (samsung galaxy note 10.1 π.χ.) όσον αφορά στο hardware από τη στιγμή που ο αντίπαλος έχει τετραπύρηνο στα 2.3 GHz ή οκταπύρηνο ακόμα και 3 GB RAM?Δηλαδή οκ, έχουν τον πανίσχυρο επεξεργαστή Α7 τον 64 bit, αλλά χωρίς πολλή RAM και κάποια άλλα στοιχεία στους πυρήνες και το χρονισμό του επεξεργαστή πώς γίνεται να είναι τόσο δημοφιλή και κορυφαία από ό,τι λένε στις κριτικές? Και μην πείτε ότι είναι το λειτουργικό που το απογειώνει, γιατί οι διαφορές με το android σε επίδοση είναι ελάχιστες...Μήπως είναι η φήμη?Πιστεύετε ότι είναι υπερεκτιμημένα?Ή μήπως αυτός ο 64 bit από μόνος του τα απογειώνει? Αλλά και πάλι, αρκετά μοντέλα που δεν έχουν τον 64 bit είναι πιο ακριβά από κάποια με καλύτερο επεξεργαστή (π.χ. google nexus 7 2013 edition 4G)...

Υπερεκτιμημένα...
Τα πάντα είναι η ΜΝΗΜΗ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Το iPad Air και το iPad mini retina έχουν 64 bit διπύρηνο επεξεργαστή, Συνοπτικά έχουν καλύτερες επιδόsεις, καλύτερο λειτουργικό σύστημα και καλύτερη μπαταρία από τον ανταγωνισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,435 μηνύματα.
Το iPad Air και το iPad mini retina έχουν 64 bit διπύρηνο επεξεργαστή, Συνοπτικά έχουν καλύτερες επιδόsεις, καλύτερο λειτουργικό σύστημα και καλύτερη μπαταρία από τον ανταγωνισμό.
Αυτές οι καλύτερες επιδόσεις από πού προκύπτουν? Πώς γίνεται ο διπύρηνος να φτάνει τον τετραπύρηνο με 1 GHz λιγότερο και με μονάχα 1 GB RAM?Μπορείς να εξηγήσεις τι συμβαίνει σε επίπεδο επεξεργαστή και hardware?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Αυτές οι καλύτερες επιδόσεις από πού προκύπτουν? Πώς γίνεται ο διπύρηνος να φτάνει τον τετραπύρηνο με 1 GHz λιγότερο και με μονάχα 1 GB RAM?Μπορείς να εξηγήσεις τι συμβαίνει σε επίπεδο επεξεργαστή και hardware?


Προκύπτει από ανεξάρτητες πηγές. Για παράδειγμα κοίτα εδώ.

Η διαφορά είναι πόσα bits μπορεί να επεξεργαστεί ο επεξεργαστής σε κάθε κύκλο.

Θεωρητικά ο 64bit υποστηρίζει εντολές με διπλάσιο μέγεθος bit. Πρακτικά για να συμβεί αυτό πρέπει το λειτουργικό να γραφτεί από την αρχή για την υποστήριξη εφαρμογών 64 bit. H apple το έκανε αυτό στο λειτουργικό της με το iOS 7. Οι ανταγωνιστικές εταιρείες για να εκμεταλεύτουν 64 bit επεξεργαστές πρέπει είτε να περιμένουν την google να βγάλει συμβατή έκδοση λειτουργικού, είτε να αναπτύξουν οι ίδιες δικό τους λειτουργικοί (π.χ. η Samsunsg το Tizen).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,435 μηνύματα.
Προκύπτει από ανεξάρτητες πηγές. Για παράδειγμα κοίτα εδώ.

Η διαφορά είναι πόσα bits μπορεί να επεξεργαστεί ο επεξεργαστής σε κάθε κύκλο.

Θεωρητικά ο 64bit υποστηρίζει εντολές με διπλάσιο μέγεθος bit. Πρακτικά για να συμβεί αυτό πρέπει το λειτουργικό να γραφτεί από την αρχή για την υποστήριξη εφαρμογών 64 bit. H apple το έκανε αυτό στο λειτουργικό της με το iOS 7. Οι ανταγωνιστικές εταιρείες για να εκμεταλεύτουν 64 bit επεξεργαστές πρέπει είτε να περιμένουν την google να βγάλει συμβατή έκδοση λειτουργικού, είτε να αναπτύξουν οι ίδιες δικό τους λειτουργικοί (π.χ. η Samsunsg το Tizen).
Μάλιστα...Αλλά πώς τα καταφέρνει με μονάχα 1 GB RAM?Αυτό δεν καταλαβαίνω...Και γιατί η Apple δεν τα εφοδιάζει με τετραπυρηνους με περισσότερο ρολόι επεξεργαστή και κυρίως με περισσότερη RAM ώστε να έχει την κυριαρχία και με διαφορά στο χώρο?Τόσο δύσκολο είναι να κάνεις ένα tablet με 8-10" οθόνη IPS,με επεξεργαστή τετραπυρηνο στα 2.5 GHz ΚΑΙ 64 bit και με 4 GB RAM?
Επίσης λες δηλαδή ότι από επεξεργαστική ισχύ ένας διπύρηνος 64 bit στα 1.4 GHz και με 1 GB RAM είναι καλύτερος από έναν τετραπυρηνο στα 2.3 GHz με 3 GB RAM?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top