Tattoo: Σχέδια, ιδέες και ό,τι θα θέλαμε να ξέρουμε!

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Όμως τα τελευταία χρόνια, όλοι μας βλέπουμε όλο και πιο πολλούς να έχουν τατουάζ και να τα δείχνουν όποτε μπορούν.

Μα αν είναι σε εμφανές σημείο δεν θα φαίνεται ούτως ή άλλως σχεδόν με κάθε ρούχο;
Π.χ. εγώ έχω στο μέσα μέρος του καρπού κ κυκλοφορώ 10 μήνες το χρόνο με κοντομάνικο. Δεν το μοστράρω στην μούρη του καθενός "δες δεεεες, τι γαμάτο tattoo έχω χτυπήσειιιιιι", αλλά εκ των πραγμάτων το προσέχουν. Δεν σημαίνει ότι διάλεξα να το κάνω εκεί για να το δείχνω όποτε μπορώ, αλλά επειδή θεώρησα ότι το σχέδιο δένει με το σημείο.

Άρα μήπως οι κατηγορίες είναι 3;

p.s.
Ετοιμάζω και 2ο tattoo για το φθινόπωρο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Μα αν είναι σε εμφανές σημείο δεν θα φαίνεται ούτως ή άλλως σχεδόν με κάθε ρούχο;
Π.χ. εγώ έχω στο μέσα μέρος του καρπού κ κυκλοφορώ 10 μήνες το χρόνο με κοντομάνικο. Δεν το μοστράρω στην μούρη του καθενός "δες δεεεες, τι γαμάτο tattoo έχω χτυπήσειιιιιι", αλλά εκ των πραγμάτων το προσέχουν. Δεν σημαίνει ότι διάλεξα να το κάνω εκεί για να το δείχνω όποτε μπορώ, αλλά επειδή θεώρησα ότι το σχέδιο δένει με το σημείο.

Άρα μήπως οι κατηγορίες είναι 3;

p.s.
Ετοιμάζω και 2ο tattoo για το φθινόπωρο :D

Σωστή η επισήμανση, όμως αλλιώς το εννοούσα. Εννοούσα αυτούς που θα σηκώσουν το μανίκι λίγο παραπάνω ή αυτούς που θα επινοήσουν έναν καινούργιο τρόπο χειραψίας για να φανεί το τατουάζ ή ακόμα και αυτούς που θα ξοδέψουν αρκετές ώρες μέχρι να βρουν την κατάλληλη πόζα ώστε να συμπεριληφθεί και το σχεδιάκι. Αυτοί απαρτίζουν την μία από τις 2 κατηγορίες που είπα πιο πριν. Αλλά για άλλη μια φορά, no problem with that as well.

Εσύ για πες αν επιτρέπεται, που γιατί να μην επιτρέπεται αφού εσύ το ανέφερες, πού σκέφτεσαι να κάνεις το 2ο και πώς το φαντάζεσαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Padme

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xanax party αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 357 μηνύματα.
Το χειρότερο που μπορείς να πάθεις είναι να το μετανιώσεις. Το ταττού είναι σύγχρονη μορφή τέχνης, και τίποτα να μην σημαίνει για κάποιον που το κάνει αν του φαίνεται αισθητικά ωραίο και τον εκφράζει μπράβο του που το κάνει. Όπως δεν λες σε κάποιον "γιατί έχεις αυτόν τον πίνακα σπίτι σου αφού δεν είναι συμβολικός"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εσύ για πες αν επιτρέπεται, που γιατί να μην επιτρέπεται αφού εσύ το ανέφερες, πού σκέφτεσαι να κάνεις το 2ο και πώς το φαντάζεσαι?

Το δεύτερο θα είναι σίγουρα ανάμεσα στις ωμοπλάτες, το θεωρώ πολύ καλό και δυνατό σημείο, οπότε αντίστοιχα θέλω ένα καλό και δυνατό τατού.
Το πρώτο αν θες ήταν λίγο "πειραματισμός" (ένα μικρό ανκ στο δεξί χέρι είναι), να δω πώς αντιδράω που το κοιτάω κάθε μέρα, που είναι μόνιμο, κάτι μικρό και διακριτικό (φυσικά στο σχέδιο που ήθελα). Μου αρέσει, βασικά το αγαπώ :D Περίμενα επίσης να δω αν θα μου κάνει κάποιος παρατήρηση στο νοσοκομείο ή έστω θα το στραβοκοιτάξει, αλλά μάλλον εξελισσόμαστε και σ αυτό τον τομέα ή έχει πάψει να τους ενδιαφέρει.

Τώρα όσο για το σχέδιο, σκεφτόμουν κάποια φράση. Έχω διαλέξει 2-3 που όλες μου κάνουν "κλικ", θα περιμένω μήπως προκύψει εκείνη που λες ΓΑΜΩΤΟ ΑΥΤΗΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙ Η ΓΗ ΑΝΑΠΟΔΑ:redface:, αλλιώς ανάλογα με την διάθεση. Δόξα το Θεό έχω μεγάλη επιφάνεια λόγω ύψους για να χτυπήσω και τα αγαπώ τα τατού :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,761 μηνύματα.
Καλώς εχόντων των πραγμάτων το καλοκαίρι θα κάνω για αρχή henna tatoo την triquetra.
Παράλληλα σκέφτομαι και για 1-2 μικρά σχέδια στα δάχτυλα του χεριού,θα δούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,087 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με την Padme. Τα ταττού ειναι μια μορφή τέχνης,δεν χρειάζεται πάντα να συμβολίζουν κατι.
Το μόνο που δεν καταλαβαίνω ειναι να πας να κανεις τατου το όνομα της σχέσης σου,ημερομηνίες και ολα τα σχετικά. Αν μετά χωρίσετε τι στο καλό θα το κανεις μετά; Θα το εχεις για πάντα εκεί να θυμάσαι τον Γιώργο που τα είχατε τρεις μήνες κάποτε, πριν κατι χρονια; Μεγάλη χαζομάρα. Εκτος και αν ειναι κατι επίσημο ή πολυ σοβαρό (αλλα και παλι,you never know) ή να πρόκειται για έναν άνθρωπο που σημαίνει πολλα για εσένα. Παντως γενικα δεν συμπαθώ τα ονόματα/ημερομηνίες. Θα προτιμούσα να κανω ενα σχεδιακι που να συμβολίζει αυτον τον άνθρωπο απο το να γράψω το όνομα του.
Εγω εχω δυο σχετικά μικρά τατου στα δάχτυλα, τη φιγούρα απο ενα αεροπλάνο στο ενα χέρι και ενα βέλος στο αλλο. Το βέλος ήθελα να το κανω απο την γ λυκείου,το αεροπλάνο ηταν λιγο έμπνευση της στιγμής. Όλοι φοβούνται οτι θα το μετανιώσουν αλλα αφού το κανεις,σου αρέσει όλο και πιο πολυ οσο περνάει ο καιρός και το ίδιο μου έχουν πει και άλλοι γνωστοί που έχουν κανει. Στο κάτω κάτω,αν ειναι κατι που ήθελες πολυ,γιατι να το μετανιωσεις; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Το δεύτερο θα είναι σίγουρα ανάμεσα στις ωμοπλάτες, το θεωρώ πολύ καλό και δυνατό σημείο, οπότε αντίστοιχα θέλω ένα καλό και δυνατό τατού.
Το πρώτο αν θες ήταν λίγο "πειραματισμός" (ένα μικρό ανκ στο δεξί χέρι είναι), να δω πώς αντιδράω που το κοιτάω κάθε μέρα, που είναι μόνιμο, κάτι μικρό και διακριτικό (φυσικά στο σχέδιο που ήθελα). Μου αρέσει, βασικά το αγαπώ :D Περίμενα επίσης να δω αν θα μου κάνει κάποιος παρατήρηση στο νοσοκομείο ή έστω θα το στραβοκοιτάξει, αλλά μάλλον εξελισσόμαστε και σ αυτό τον τομέα ή έχει πάψει να τους ενδιαφέρει.

Τώρα όσο για το σχέδιο, σκεφτόμουν κάποια φράση. Έχω διαλέξει 2-3 που όλες μου κάνουν "κλικ", θα περιμένω μήπως προκύψει εκείνη που λες ΓΑΜΩΤΟ ΑΥΤΗΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙ Η ΓΗ ΑΝΑΠΟΔΑ:redface:, αλλιώς ανάλογα με την διάθεση. Δόξα το Θεό έχω μεγάλη επιφάνεια λόγω ύψους για να χτυπήσω και τα αγαπώ τα τατού :P


Ωραίο σημείο ανάμεσα στις ωμοπλάτες. Στη φράση με βρίσκεις λίγο αντίθετο, αλλά who cares, γούστα είναι αυτά.

Και παίδες just in case, εγώ ποτέ δεν είπα ότι μόνο για συμβολικούς σκοπούς πρέπει να το κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ωραίο σημείο ανάμεσα στις ωμοπλάτες. Στη φράση με βρίσκεις λίγο αντίθετο, αλλά who cares, γούστα είναι αυτά.

Και παίδες just in case, εγώ ποτέ δεν είπα ότι μόνο για συμβολικούς σκοπούς πρέπει να το κάνεις.

Καλά δεν θα γράψω ολόκληρη σελίδα από βιβλίο, συζητάμε για μικρή φράση πάντα.:P
Για πολύ καιρό επίσης ζαχάρωνα αυτό, πάντα για το τρίγωνο μεταξύ ωμοπλατών κ μέση της πλάτης.
Ή κάποιο μικρό σύμβολο στην βάση του σβέρκου.
Έχω άπειρες ιδέες γενικά:redface: Αλλά από την άλλη δεν θέλω να γεμίσω με ένα κάρο μικρά τατουάζ, γι αυτό έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου να αφήνω τουλάχιστον 1 χρόνο σαν μεσοδιάστημα για να μπορώ να επεξεργάζομαι το επόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Καλά δεν θα γράψω ολόκληρη σελίδα από βιβλίο, συζητάμε για μικρή φράση πάντα.:P
Για πολύ καιρό επίσης ζαχάρωνα αυτό, πάντα για το τρίγωνο μεταξύ ωμοπλατών κ μέση της πλάτης.
Ή κάποιο μικρό σύμβολο στην βάση του σβέρκου.
Έχω άπειρες ιδέες γενικά:redface: Αλλά από την άλλη δεν θέλω να γεμίσω με ένα κάρο μικρά τατουάζ, γι αυτό έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου να αφήνω τουλάχιστον 1 χρόνο σαν μεσοδιάστημα για να μπορώ να επεξεργάζομαι το επόμενο.


Θα σου πρότεινα να κάνεις ένα κανονικό σχέδιο πίσω σε εκείνο το σημείο. Θα το χαραμίσεις πιστεύω με λέξεις. Οι φράσεις καλύτερα μπροστά ή έστω πλάγια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Σήμερα που λέτε μιας που δεν ήμουν καθόλου λειτουργική, πέρασα τη μισή μου μέρα στα ιδερνετς χαζεύοντας -μεταξύ άλλων- και τατουάζ. Κατέληξα, λοιπόν, να αναρωτιέμαι κατά πόσο τα μεγάλης έκτασης τατουάζ εμποδίζουν διάφορες διαγνώσεις, από καρκίνο του δέρματος μέχρι αν αυτό που σε φαγουρίζει είναι εξάνθημα ή απλά σε "γάζωσε" ένας ψύλλος. Αν και αισθητικά κάποια μού αρέσουν, μάλλον θα απεύφευγα να κάνω. Ήθελα κάπου να το εκφράσω. :P

Αν με κάνει πιο ον τόπικ, έχω κι εγώ έναν μικρό κύκλο από "πινέλο" στο εσωτερικό του δεξιού αγκώνα μου, τοποθετημένο λίγο έκκεντρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Παιδιά, μπορεί να μου πει κανείς πόσο περίπου πονάει στο εσωτερικό του μπράτσου; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,400 μηνύματα.
Ποιό θεωρείτε καταλληλότερο σημείο σε άνδρα για quote/φράση/κείμενο?
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,400 μηνύματα.
Αν και δε μ αρέσει το τατουάζ quote, θα λεγα στην εσωτερική πλευρά του χεριού

Εννοείς στην εσωτερική πλευρά του πήχη; Απλά εκεί χαλάς έναν μεγάλο καμβά για κάτι απλό/μικρό όπως μια φράση, ενώ μπορείς να το γεμίσεις με μεγαλύτερα σχέδια.. Κλείδα όχι; (μικρή φράση στα λατινικά σκέφτομαι btw)
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Εννοείς στην εσωτερική πλευρά του πήχη; Απλά εκεί χαλάς έναν μεγάλο καμβά για κάτι απλό/μικρό όπως μια φράση, ενώ μπορείς να το γεμίσεις με μεγαλύτερα σχέδια.. Κλείδα όχι; (μικρή φράση στα λατινικά σκέφτομαι btw)

Θα μπορούσες, αν σκοπεύεις να κάνεις κάτι άλλο στο χέρι why not
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εννοείς στην εσωτερική πλευρά του πήχη; Απλά εκεί χαλάς έναν μεγάλο καμβά για κάτι απλό/μικρό όπως μια φράση, ενώ μπορείς να το γεμίσεις με μεγαλύτερα σχέδια.. Κλείδα όχι; (μικρή φράση στα λατινικά σκέφτομαι btw)

Για ποιο λόγο θες να κα εις τατουάζ;
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ποιό θεωρείτε καταλληλότερο σημείο σε άνδρα για quote/φράση/κείμενο?

Τώρα δεν ξέρω αν μόνο εγώ λειτουργώ έτσι, αλλά για να προτείνω σημείο σώματος θέλω να ξέρω και το σχέδιο, ή εν προκειμένω τι σκοπεύεις να γράψεις.
Κλείδα που είπες είναι safe επιλογή αλλά δεν έχεις πολύ χώρο. Επίσης είναι πάνω στο κόκαλο και πονάει αρκετά.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Δε ξέρω αν είναι αγόρι ή κορίτσι και μένει στην Κορέα αλλά έχει υπέροχα σχέδια και πραγματικά θα ήθελα να κάνω κάτι παρόμοιο κάποια μέρα.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επίσης είναι πάνω στο κόκαλο και πονάει αρκετά.
Aυτό εντέλει δεν ξέρω αν ισχύει γενικά. Το έχω συζητήσει και με άλλους και έχουμε καταλήξει πως μερικές φορές πάνω στο κόκκαλο πονάει λιγότερο πχ σπονδυλική στήλη. :hmm:

Εμένα για κουότς μου αρέσουν και τα πλευρά, μου αρέσει και η κλείδα, μου αρέσει και ο πήχης, αλλά σε κάθε περίπτωση εξαρτάται από το ίδιο το κουότ, την γραμματοσειρά, το μέγεθος. :P
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top