Tips οικοκυρικών!

dimidola

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dimidola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 140 μηνύματα.
Επειδή απ' ό,τι έχω καταλάβει οι περισσότεροι εδωμέσα ζούμε μόνοι μας(ή τελοσπάντων είμαστε κύριοι του εαυτού μας) και είμαστε και λίγο στόκοι(με την καλή έννοια) μήπως να ανοίγαμε κάπου ένα subforum με απορίες και λύσεις σχετικά με τη συντήρηση του σπιτικου;;; Έχω βαρεθεί να ψάχνω μεταφράσεις από Ολλανδέζικα sites κάθε φορά που πιάνει μούχλα η κουρτίνα του μπάνιου για το τι είναι και πώς βγαίνει!!! ε ε ε;;; φανταστικοί ops???:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Ξεκίνα το θέμα, και αν δούμε ότι πάει τόοοοσο καλά που θέλει δικό του sub-forum το συζητάμε.... ;)
Αν και νομίζω ότι ένα thread του τύπου "tips για την ευκολότερη συντήρηση του σπιτιού" (ή κάτι τέτοιο... τέτοια ώρα δε μπορώ να σκεφτώ τίτλο...έχει ενεργήσει και ο Γιάννης ο περηπατητής:P) θα ήταν αρκετό....:hmm:




Προσωπικά θα μου ήταν χρήσιμα μερικά τέτοια tips....:redface:
(ξεκίνα με αυτό για την κουρτίνα αν θες....το χρειάζομαι:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
τη βάζεις στο πλυντήριο.

να πλένεται όμως ε?

αθάνατο ΙΚΕΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Επειδή απ' ό,τι έχω καταλάβει οι περισσότεροι εδωμέσα ζούμε μόνοι μας(ή τελοσπάντων είμαστε κύριοι του εαυτού μας) και είμαστε και λίγο στόκοι(με την καλή έννοια) μήπως να ανοίγαμε κάπου ένα subforum με απορίες και λύσεις σχετικά με τη συντήρηση του σπιτικου;;; Έχω βαρεθεί να ψάχνω μεταφράσεις από Ολλανδέζικα sites κάθε φορά που πιάνει μούχλα η κουρτίνα του μπάνιου για το τι είναι και πώς βγαίνει!!! ε ε ε;;; φανταστικοί ops???:/:

Η μούχλα στην κουρτινα του μπάνιου είναι τα γνωστα και περίφημα ακάρεα :P
ή τη βάζεις στο πλυντήριο ή την τρίβεις με χλωρίνη ή ακόμα καλύτερα την πετάς :P (πλυντήριο και χλωρίνη μόνο αν τα αντέχει η κουρτίνα )
Βασικά τα ακάρεα είναι σχετικα επικίνδυνοι μικροοργανισμοί :/:
Για να μην πιάνει η κουρτίνα ακάρεα - το έχω καρατσεκαρισμένο- πρέπει όταν τελειωνεις με το μπανιο σου, να μην την αφήνεις μαζεμένη στη μία άκρη της μπανιέρας αλλά να την ανοίγεις όσο πιο πολύ γίνεται ώστε να στεγνώσει το συνατόν συντομότερα ;)


Και επειδή το θέμα πλέον έχει ξεφύγει απ τον σχολιασμό :P το μετακινώ και του βάζω νέο τίτλο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimidola

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dimidola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 140 μηνύματα.
Α ωραία!!! Άλλη απορία: Πώς διάολο καθαρίζουν τα μάτια της κουζίνας από σκουριά(τουλάχιστον έτσι μοιάζει) και καμμένο λάδι;;; Όποιος πει τρίψιμο θα τον δείρω!!!
ΥΓ:Δεν είμαι τόσο ακαμάτρα όσο φαίνομαι... Άμα θέλω είναι καθαρό το σπίτι μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BReaTHeR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.
Γεια σας από άλλον έναν εργένη:D

Νομίζω ότι υπάρχουν πλέον τέτοια καθαριστικά για την κουζίνα (μη με ρωτήσετε μάρκες τώρα) που με ένα απλό ψέκασμα μετά από λίγη ώρα καθαρίζουν από μόνα τους τα λάδια, αλλά και τη σκουριά. Ίσως χρειαστεί και λίγο τρίψιμο με σύρμα, όμως αν είναι ακριβή η κουζίνα δεν συνιστάται.
Νομίζω ότι μόνο με καθαριστικά κάνεις τη δουλειά σου.

Καλή δύναμη :)

Υ.Γ. Πολύ χρήσιμο θέμα και για μένα!η
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Χε! Ωραίο Θέμα!

Λοιπόν, δύο συμβουλές για λεκέδες στα ρούχα:

Λεκές από μελάνι: Βάζουμε κάτω από το λεκέ λίγο χαρτί κουζίνας και μετά τον ψεκάζουμε με λίγη λάκ. Πιέζουμε το σημείο με μια πετσέτα και απομακρύνουμε το λεκέ τρίβοντας ελαφρά! (σε αρκετές περιπτώσεις δουλεύει καλά και το γάλα).

Λεκές από σκουριά: Βάζουμε λίγο χαρτί κουζίνας κάτω από το λεκέ και στίβουμε επάνω λίγο χυμό λεμονιού. Αφήνουμε το ρούχο στον ήλιο να στεγνώσει και ΤΑΝ-ΤΑΧ!!!...ο λεκές εξαφανίζεται ως δια μαγείας!

Καλό είναι να δοκιμάζουμε σε μια γωνίτσα του υφάσματος αν θα αντέξει τα "πειράματά" μας, πάντως τα δύο παραπάνω είναι δοκιμασμένα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Τα καμμένα λίπη απ τα στεφανάκια των ματιών της κουζίνας βγαίνουν ΜΟΝΟ με πολύ ισχυρά καθαριστικά (Σουάζ ας πούμε) και ελαφρό τρίψιμο.
Φυσικά και μετά από αρκετές τέτοιες προσπάθειες καταστρέφονται, χάνουν τη γυαλάδα τους κλπ.
Γιαυτό το καλύτερο όλων, είναι η πρόληψη... κοινώς να μην τα αφήνεις να γίνονται έτσι :P
Την ώρα που μαγειρευεις, με ένα βρεγμένο βετεξ τα περνάς πυκνα συχνά γυρω γυρω ώστε να μην προλαβαίνουν οι λαδιές να κάθονται και να στεγνώνουν...
Εγω πάντως, με αυτή την μέθοδο, έχω κουζίνα 11 ετών καινούργια (οκ συν το γεγονός ότι ειναι κεραμικες εστίες :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ξέρει κανείς πως κάνουμε ένα αβοκάντο να ωριμάσει γρηγορότερα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BReaTHeR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.
Χμμμ:hmm: ... σίγουρα όχι βάζοντάς το στο ψυγείο.

Πιστεύω ότι σ΄αυτές τις περιπτώσεις βοηθάνε οι υψηλές θερμοκρασίες. Οπότε κάπου που να το βλέπει ο ήλιος. Ελπίζω να έχει αποτέλεσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Yup! Βάζεις το avocado σου σε μια χάρτινη σακούλα (από αυτές που αγοράζουμε φρούτα και λαχανικά) μαζί με μια-δυό μπανάνες.
Οι μπανάνες απελευθερώνουν κάποιο φυσικό αέριο που βοηθάει στην ωρίμανση των avocado.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Να χα μπανάνες καλα θα ήταν! Thanks πάντως, πολύ χρήσιμο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Σχετικά με τα πιάτα. όσο πίκρα και πακέτο και αν φαίνεται ξεπλένουμε τα πιάτα μόλις φάμε με σαπούνι ώστε να μην βαζεύται στίβα. Το πιάτο καθαρίζεται πανεύκολα καθώς διατηρεί την εσωτερική θερμοκρασία του από το φαγητό. Και το πολύ πολύ κάνουμε μια στίβα με καθαρά περίπου πιάτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Λοιπόν άν έχετε ένα μπουκάλι που ειναι στενό και δεν καθαρίζει έυκολά βάλτε νερό μέσα μαζί με ρίζι αφήστε το 5 ώρες και ξεπλήντε απίστευτο αποτέλεσμα.
Αν έχετε προφιλακτήρα αλουμηνίου κοκα κόλα και σφουγκάρι θα καθαρήσει και θα πάρει γιαλάδα.
Καφές σε αλουμινόχαρτο σταματάνε τις μυροδιές στο ψυγείο.
Εχω και άλλα που δεν θυμάμε θα τα θυμηθώ και θα σας πώ:)

Ρε τι ξεθάβω το άτομο σήμερα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Λιπών όταν η κεραμική εστία πέρνει μια γιαλάδα στο κέντρο του κάθε ματιού που είναι άπο λάδι που κάικέ την ώρα που τηγανήζαμε μπορεί να βγεί με τον εξής τρόπο...

Την περνάμε πρώτα όλη τη νέπιφάνια με ένα κοπίδι που λογικά όλοι πήρατε όσοι έχετε κεραμική, στεγνώνουμε καλά την επιφάνια και βάζουμε το πιό ψυλο συρματάκι της άγοράς πάλι στεγνό, εδώ απαγορέυοντε χειμικ΄'α και βλακίες και τρίβουμε την επιφάνεια, η μάνα μου σώθηκε, δική μου ιδέα μιας που είμαι πολλύ των πειραμάτων.

Τσίκλα άν είναι σε ρούχο βάζουμε το ρούχο σε μία τσάντα και απευθείας στην κατάψηξε όταν παγώσει την σπάμε, όταν ειναι σε χαλί αφού δεν μπένει στην κατάψηξη για ευνόητούς λόγους, ρίχωούμε υνόπνευμα και την τραβάμε αργά.
Σε περίπτωση που πέσει στα μαλιά άπλά κόφτε την τούφα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Σε περίπτωση που πέσει στα μαλιά άπλά κόφτε την τούφα:P
όχι, εγώ θέλω κατάψυξη:bleh::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
Ξέρει κανείς πως κάνουμε ένα αβοκάντο να ωριμάσει γρηγορότερα;
το βάζεις μέσα σε μία σακούλα σουπερ μαρκετ και το δένεις. μετά σε ένα ζεστό μέρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Βοήθεια στην άσχετη :(

Ψέκασα η πανέξυπνη στην μπανιέρα μου ένα καθαριστικό που δεν ενδείκνυται για έγχρωμες μπανιέρες και γέμισε κάτι άσπρο σαν άλατα που φεύγει με το νερό αλλά μετά μαζεύεται πάλι. Πώς θα το κάνω να φύγει; Ξέρετε κανένα καθαριστικό (ψεκαστικό κατά προτίμηση) για έγχρωμη μπανιέρα;

Ποιο είναι το καλύτερο απορρυπαντικό πιάτων; Δεν ξέρω τι κάνω λάθος αλλά με το Mr Grand ή το Planet συχνά μένει μία γλίτσα (no comment please :p) στα πιάτα και δε μυρίζουν κι ωραία. :(

Τα μάρμαρα και το ξύλο μόνο με νερό τα σφουγγαρίζω; Τίποτα να ρίξω για καλύτερο αποτέλεσμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
σχετικά με την έγχρωμη μπανιέρα, πολύ φοβάμαι ότι την "ξέβαψες" σαν να έχει πιτσιλιές από χλωρίνη πάνω σε ρούχο
όταν βρέχεται δεν φαίνεται κι όταν στεγνώνει φαίνεται
δοκίμασε να της κάνεις μια επάλειψη με λάδι σε ένα σημείο για να δεις μήπως σώσεις τπτ αν και πολύ φοβάμαι πως είναι χαμένη υπόθεση

τώρα, όσον αφορά τα πιάτα, εγώ πλένω με fairy τον αφρο κι είμαι πολύ ευχαριστημένη
(κρατάει και πάρα πολύ)

τα μάρμαρα και το ξύλο, υπάρχουν ειδικά καθαριστικά
άλλο όμως για το μάρμαρο κι άλλο για το ξύλο
στο τμήμα των καθαριστικών θα τα βρεις
εγώ για το ξύλο χρησιμοποιώ glo coat και μου αρέσει πολύ και η μυρωδιά και το αποτέλεσμα
μάρμαρα δεν έχω για να σου πω, είναι όλο το σπίτι με παρκέ :D (εκτός μόνο του μπάνιου που έχει πλακάκι :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Πωπώ μη λες χαμένη υπόθεση, με φρίκαρες τώρα, τρέχω! :/:

Το λάδι τώρα τι υποτίθεται κάνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top