To καφέ της χαράς επιστρέφει!

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
[Πόπωτας για Χαρά] Τα βάφει, αλλά μια άσπρη τρίχα της ξέφυγε και την πρόδωσε... δεν μπόρεσε να μου κρυφτεί, στρρρρραβογέρασε! :lol:
https://youtu.be/O3LwCjPWk5M?t=715
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,779 μηνύματα.
Τελικά η Βάλια δεν παίζει τόσο χάλια. Η ιατρός παίζει πολύ χειρότερα. Οι κουτσομπόλες δεν μπορούν να συγκριθούν με την παπαδιά καθώς φαίνονται πολύ ψεύτικες.

Ο Φατσέας είναι κουραστικός αλλά οκ παίζει καλά. Στο παρελθόν πετούσε πιο λίγα μαργαριτάρια.
 

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Σκέτη απογοήτευση που αμαυρώνει την σειρά. Καλύτερα να μην υπήρχε συνέχεια ποτέ, όλα αδιάφορα.
Ο μόνος λόγος που μπορεί να έχει την όποια τηλεθέαση έχει, είναι το όνομα και τα παλιά ονόματα.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,779 μηνύματα.
Σκέτη απογοήτευση που αμαυρώνει την σειρά. Καλύτερα να μην υπήρχε συνέχεια ποτέ, όλα αδιάφορα.
Ο μόνος λόγος που μπορεί να έχει την όποια τηλεθέαση έχει, είναι το όνομα και τα παλιά ονόματα.
Δεν είναι απλώς απογοήτευση αλλά απαράδεκτο σεναριακά. Αναφέρω τα απαράδεκτα σημεία.
1) Για να ξεφορτωθούν τον Τρελαντώνη καθώς ο ηθοποιος δεν μπορούσε λόγω άλλη δουλειάς να μείνει, τον βάλανε να μείνει με τη πρωτευουσιάνα στην Αθήνα. Δηλαδή ο τύπος ήταν τόσο αχάριστος που έφυγε από την Σταυρούλα που τον είχε σαν μελός της οικογένεια της και την έκανε για Αθήνα μακριά από το χωριό που ζούσε για δεκαετίες :laugh:. Και αυτά χωρίς αντιρήσεις. Καλύτερα να τον σκοτώνανε...

2) Ο ιατρός έκανε ψεύτικη διάγνωση γιατί είχε ηθική υποχρέωση στον Πόπωτα. Η αγροτικός δέχθηκε ότι έκανε λάθος διάγνωση.

Πάει καλά σε νούμερα γιατί παίζει μόνο του μπάλα. Όταν αρχίσει το master chef δεν νομίζω να διατηρήσει τα νούμερά του.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Είναι κρίμα που τέτοιο σενάριο γράφτηκε από άνθρωπο που έχει σπουδάσει κάποια χρόνια σε ιατρική σχολή.

Όταν υποπτεύεσαι έμφραγμα κάνεις αμέσως καρδιογράφημα και το στέλνεις επειγόντως σε δευτεροβάθμιο νοσοκομείο όπου αν διαπιστωθεί γίνεται θρομβόλυση και μετά αν δε λυθεί επειγόντως πάει σε τριτοβάθμιο για πρωτογενή αγγειοπλαστική (stent). Καλώς η Τασία του έδωσε αρχικά ασπιρίνη (η οποία πρέπει να μασάται καλύτερα παρά να καταπίνεται).

Η αγροτικός έπρεπε να φέρει αμέσως καρδιογράφο και όχι να περιμένει μέχρι το επόμενο το πρωί. Τo πρωί που έκανε το καρδιογράφημα θα έδειχνε καθαρά το καρδιογράφημα και δεν υπήρχε λόγος αμφισβήτησης από κανέναν. Επίσης καρδιολόγος καρδιοχειρουργός δεν υπάρχει συνεπώς και εκεί άτοπο. Αφού διαπιστώθηκε έμφραγμα από τον καρδιοχειρούργο καρδιολόγο καθηγητή με ένα καθαρό καρδιογράφημα και αγροτικός το δέχτηκε έπρεπε να μεταφερθεί επειγόντως για σε δευτερόβάθμιο σε μονάδα εμφραγμάτων και όχι να κάνει τον παρλαπίπα.

Επίσης είπε ότι ασκεί την γενική ιατρική η αγροτικη ιατρός άτοπο και αυτό, έπρεπε να πει είτε είναι ιατρός άνευ ειδικότητας και θα ασκήσει γενική ιατρική, είτε ότι τέλειωσα γενική ιατρική και κάνω το αγροτικό μου.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,779 μηνύματα.
lol

Ο παπάς δεν επιτρέπεται να παντρευτεί μετά την χειροτονία του και φορά τα παπαδίστικα όταν βγαίνει έξω. Το έχουν ξεφτιλίσει η σεναριογράφοι.
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Δεν ήμουν φαν της σειράς αλλά λόγω των συχνών επαναλήψεων έχω δει όλα τα επεισόδια ή σχεδόν όλα. Έχω βέβαια να επισημάνω το εξής
1) Η Βάλια (Έφη Ρασσιά) δεν θα τη χαρακτήριζα ατάλαντη αλλά άπειρη. Πιστεύω ότι στα επόμενα επεισόδια θα εξελιχθεί.Θα μπορούσαν βέβαια να βρουν πιο έμπειρους και καλύτερους ηθοποιούς μέσω δοκιμαστικών.
2) Κατά τη γνώμη μου αυτός που παίζει κάπως επιτηδευμένα είναι ο Ρώμας (για να είμαι ειλικρινής δεν το περίμενα) και έχω την αίσθηση ότι παλιά ήταν καλύτερος.
3) Σκηνοθετικά θα συμφωνήσω ότι το παλιό ήταν ποιοτικά ανώτερο.
4) Η απουσία Μπίλι, Γωγούς, Ελεονώρας, Μπουλίτσας δεν με ενόχλησαν
5) Αντιθέτως θέλω επιστροφή Μουτίδου (η παλιά δασκάλα) και Παπαδιάς (οι κουτσομπόλες που έχουν πάρει τη θέση της παίζουν πολύ επιτηδευμένα).
6) Ισχύει ότι ο Φατσέας γίνεται κάπως κουραστικός όταν σε κάθε πρόταση έχει τουλάχιστον και από ένα λάθος. Στα παλιά επεισόδια αυτό δεν ήταν τόσο έντονο με αποτέλεσμα να είχε και κάποια φυσικότητα.
Παρ' όλα αυτά θεωρώ ότι έχει πιθανότητες να πετύχει υπό προϋποθέσεις. Αν θα το βαθμολογούσα και λαμβάνοντας υπόψη μου όσα έχω δει μέχρι στιγμής θα έβαζα ένα 7/10, χωρίς βέβαια να έχω γνώσεις σεναριακές, σκηνοθετικές ή υποκριτικές.Απλώς κρίνω ως τηλεθεατής.
 

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Ας πω κι εγώ μια γνώμη.
Συνοπτικά, για μένα η σειρά είναι καλή, πολύ ανώτερη των άλλων σύγχρονων σειρών, αλλά κατώτερη του πρώτου.

Η Βάλια στο πρώτο επεισόδιο δεν μου άρεσε, αλλά στα επόμενα μου άρεσε περισσότερο.
Μου αρέσει το subplot με το μυστήριο του ποιος έκαψε το καφέ (εγώ πιστεύω το έκανε η Δούκα, έχω μια θεωρία για κίνητρο, αλλά δεν ξέρω ακόμα).
Το ρομαντικό subplot Μάνος-Βάλια και Περίανδρος-Χαρά μου αρέσει εννοείται πολύ και θέλω και τα δύο ζευγάρια να τα φτιάξουν στο τέλος.
Μου αρέσει που ο Μάνος έχει ένα βαθμό επιρροής από τις ιδέες του πατέρα του, τον κάνει πιο σύνθετο χαρακτήρα να έχει ένα διχασμό ανάμεσα στην Βάλια και τον πατέρα του.
Μου αρέσουν οι χαρακτήρες που μπήκαν και δημιουργούν ερωτικά τρίγωνα, αλλά θέλω να τους δω παραπάνω για να κρίνω καλύτερα.
Ο Φατσέας μου αρέσει, αλλά δεν μου αρέσει που σχολιάζουν πολύ τα λάθη του οι άλλοι χαρακτήρες. Στο παλιό αυτό γινόταν πιο σύντομα και πιστεύω ήταν καλύτερα έτσι.
Οι δύο κουτσομπόλες δεν μου αρέσουν, προτιμούσαν την παπαδιά.
Του Περίανδρου έχει αλλάξει λίγο η φωνή και μου κακοφαίνεται κάπως, αλλά εντάξει.
Η φωτογραφία (όπως και των υπόλοιπων σημερινών ελληνικών σήριαλ) πολύ κατώτερη των παλαιότερων ελληνικών σήριαλ.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,975 μηνύματα.
Εμένα μου αρέσει όλο και περισσότερο!
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,779 μηνύματα.
Πολύ κακοί οι σεναριογράφοι. Κορόιδεψαν το επάγγελμα του σκουπιδιάρη με χαζό τρόπο. Ελπίζω να παρέμβει το ΕΣΡ.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Γέρασαν όλοι τους. Ειδικά το περουκίνι του Ρώμα και η φωνή της Τζόυς τα σπάνε. Ξαναζεσταμένο χιούμορ Ρώμα 30ετίας για το ρεπερτόριο που παίζει. Θα ήθελα να τον δω και σε κάτι άλλο. Όχι άλλο Κωνσταντίνο Κατακουζηνό 65 ετών ή Πόπωτα 65 ετών ή Μίμη Μεταξά 65 ετών.
 

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Συνήθως "ξαναζεσταμένο φαγητό" δεν πιάνει πράγματι. Αλλά ο Ρώμας είναι μετρ σε αυτά και αποδεικνύεται από την τηλεθέαση που σαρώνει. Πολύ καλό, ίσως καλύτερο κι από το πρώτο.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Δεν αντέχεται η φωνή της Σταυρούλας. Η καημένη ενώ είναι καλή ηθοποιός η φωνή την έχει παραμορφώσει ειδικά όταν μιλάει με τον Φατσέα, φαίνεται να μην το αντέχει λόγω κόπωσης φωνής. Ο Φατσέας θα ήθελε μια Σταυρούλα 30 χρόνια πριν σε ταχύτητα λόγου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

έχει Διονύση Δάγκα

Μεν και Δεν σε remake. :P
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,458 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,779 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
ο Φατσέας μας είχε αφήσει με κερδισμένο ενα λαχείο να κάνει ζωή πλούσιο και 20 χρόνια μετά φαινεται να μην έχει τπτ από λεφτά και να νοικιάζει το καφενείο του στον Σταύρακα. Στο χτεσινό επεισόδιο φαίνεται πιο κακομοίρης από αυτόν.

Ο Φατσέας έπρεπε να ήταν γραμμένος αλλιώς και όχι σαν κακομοίρης γιατί ποτέ δεν ήταν κακομοίρης.

Όσο αφορά τον παπά σε ένα παραδοσιακό χωριό όπως το Κολοκωτρονίτσι δεν έπρεπε να έιναι δεκτός επειδή είναι προοδευτικός.

Η σειρά με έχει απογοητεύσει πάρα πολύ...
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,458 μηνύματα.
O Φατσέας δεν ήθελε την δουλειά και μετά που αναγκάστηκε να την πάρει τον κοροιδεύανε.

Και επαναλαμβάνω, πως ακριβώς την κοροϊδέψανε; Εκτός ότι κανείς δεν ονειρεύεται μια τέτοια δουλειά έτσι και αλλιώς, αυτό είναι μέρος του ρόλου του. Πάντα μεγαλοπιανότανε, πως θα μπορούσε ξαφνικά να είναι χαρούμενος με κάτι τέτοιο; Άλλωστε αυτοί που το κορόιδευαν ήταν άνθρωποι τέτοιου επιπέδου παιδείας που νομίζουν ότι το να μαγειρεύει ένας άντρας είναι ντροπή, αν δεν έδειχναν μια τέτοια συμπεριφορά δεν θα ήταν λογικό για τους χαρακτήρες τους. Ο Πουλιόπουλος αντιθέτως του είπε και συγχαρητήρια για την νέα του θέση αν θυμάμαι καλά. Όπως επίσης στην συνέχεια θα μας δείξει ότι θα παθιαστεί με την ανακύκλωση και θα πάρει πολύ σοβαρά(όσο σοβαρά γίνεται για έναν Φατσέα) την νέα του δουλειά.

ο Φατσέας μας είχε αφήσει με κερδισμένο ενα λαχείο να κάνει ζωή πλούσιο και 20 χρόνια μετά φαινεται να μην έχει τπτ από λεφτά και να νοικιάζει το καφενείο του στον Σταύρακα. Στο χτεσινό επεισόδιο φαίνεται πιο κακομοίρης από αυτόν.

Ο Φατσέας έπρεπε να ήταν γραμμένος αλλιώς και όχι σαν κακομοίρης γιατί ποτέ δεν ήταν κακομοίρης.

Όσο αφορά τον παπά σε ένα παραδοσιακό χωριό όπως το Κολοκωτρονίτσι δεν έπρεπε να έιναι δεκτός επειδή είναι προοδευτικός.

Η σειρά με έχει απογοητεύσει πάρα πολύ...

Αν δεν κάνω λάθος, έχασε όλα του τα χρήματα από δικές του βλακείες που ήταν και το αναμενόμενο. Κακομοίρη δεν θα τον έλεγα, για άλλη μια φορά κάνει τα πάντα για να κερδίσει την Σταυρούλα. Γενικότερα πάντα το έπαιζε ο άρχοντας αλλά ήταν του κλότσου και του μπάτσου στο χωριό, κανείς δεν τον είχε σε εκτίμηση.
Για τον παπά όντως έχεις κάποιο δίκαιο αλλά είναι αρχή ακόμα, θα δείξει. Προς το παρών είδαμε μόνο την πλευρά των γυναικών που υποτίθεται ότι αρέσει σε όλες. Δεν έχουμε δει πολλές αντιδράσεις. Ελπίζω ο Πώποτας τουλάχιστον να έχει ωραίες ατάκες κόντρας μαζί του.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top