Windows 10

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Οταν κανετε αναβαθμιση στα 10, ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ πρεπει να κανετε καθαρη εγκατασταση ή reset. Ειναι απλο, παιρνει 2-3 ωρες ακομα και σε αδυναμα συστηματα. Μετα θα δειτε αν πραγματικα τα 10 ειναι γρηγορα στον υπολογιστη σας. Στον δικο μου, που ειναι ψοφιμι, ειναι αρκετα γρηγορα κι ο λογος που μπαινω στο partition των 10 αντι για των 7 ειναι επειδη εχω προβλημα με καποιους drivers στο παλιοτερο λογισμικο. Ολα τα αλλα ειναι μαλακιες, δεν ξερω τι πατουσα, το εκανα κατα λαθος, η δικτατορια της Microsoft κλπ. Τραβα παρε apple, παρε χωρις DOS, παρε με Linux, παρε γραφομηχανη, κανε κατι τελος παντων. Δεν σου εβαλε κανενας το μαχαιρι στο λαιμο να παρεις υπολογιστη με Windows. Δεν μου αρεσει η πολιτικη της Microsoft? Δεν χρησιμοποιω τα προϊοντα της. Simple as that.

Επισης απορω με την ασχετοσυνη διαφορων "τεχνικων". Η Microsoft εχει δηλωσει πως θα σταματησει η δωρεαν αναβαθμιση. Οχι πως θα αρχισει να χρεωνει ο,τι δινει τσαμπα μεχρι στιγμης. Αν το αγχος μας ειναι οι πασιεντζες, τοτε κατι παει στραβα. Οι οποιες btw ειναι δωρεαν στο store απο τα Win8.1

Επισης να τονισω οτι εβαλα Win 10 σε υπολογιστη 7ετιας και τρεχουν κανονικοτατα χωρις να μου γαμησουν το συστημα. Και ειμαι απλος οικιακος χρηστης, οχι "τεχνικος"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
εμένα τα windows 10 μου αρέσουν πάρα πολύ. Είμαι απλός user και το θέμα μόνο για internetoδουλειές και κειμενογράφο. Δεν έχω γνώσεις από υπολογιστές πέρα από τα βασικά.

Τα έκανα καθαρό install αλλά όταν κατέβασα του original drivers από το site της acer για τα windows 10 το υλικό μου ήταν ελαττωματικό. Όμως δεν κατηγόρησα την microsoft αλλά την acer για να μην τα πολυλογώ έβαλα το προγραμμα driver easy... :P μου ανίχνευσε το υλικό μου και μου πέρασε τους driver μόνο του. Οπότε αν έχετε προβλήματα με το υλικό σας χρησιμοποιείστε τέτοιου είδους προγράμματα και θα δείτε ότι θα γίνουν θαύματα. Οι drivers που έβαλα δεν υπάρχουν στην ιστοσελίδα της acer και τα windows 10 δε μου κατέβαζαν σωτους drivers (οι κατασκευαστές φταίνε για αυτό) οπότε προγράμματα οπως το easy driver θα κάνουν θαύματα.

Μετά έκανα μια μικρή αναβάθμιση στην μνήμη και το pc ( από 4gb που είχα έβαλα 8gb κυριολεκτικά πετάει.

Τα windows 10 είναι καλύτερα από τα windows vista, 7 και 8 πιο σταθερά και πιο γρήγορα.

Μετά τα windows 8 αποφάσισα να περάσω τα ubuntu γιατί είχα απογοητυτεί από την Microsoft ... το σύστημα μου δεν ήταν σταθερό, ούτε Minecraft δε μπορούσα να παίξω σε full screen.... άντεξα 8 μήνες με τα ubuntu και ήταν μια ωραία εμπειρία ώστε να μην ξανασχοληθώ ποτέ με αυτά όχι όμως εξαιτίας του ubuntu αλλά επειδή οι κατασκευαστές δεν βγάζανε σοβαρούς drivers για αυτά. Επίσης το pc κολλούσε όταν φόρτωνε την μνήμη.... Eπίσης και για το scanner που είχα οι driver που βρήκα στο forum των Linux fans ήταν κάτω του μετρίου.

Αποφάσισα να βάλω τα 10. Με τα windows 10 clean install νιώθω πάλι σαν να έχω καινούριο pc.

Όσο αφορά τους τεχνικούς pc που χρεώνουν τo format το θεωρώ κατάντια για έναν άνθρωπο να εκμεταλεύεται άλλους ανθρώπους με σκοπό βγάλει λεφτά είναι σαν ένα ιατρό να δίνει placebo φάρμακα και να κατηγορεί τις φαρμακευτικές κοκ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τα placebo δουλεύουν όμως, πως το εξηγεί η ιατρική αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Τα placebo δουλεύουν όμως, πως το εξηγεί η ιατρική αυτό;

Επειδή παίζει ρόλο η ψυχολογία αν δίνεις ένα ψευτοφάρμακο, ή κάνεις θρησκευτικές τελετές και δίνεις ελπίδα ουσιαστικά ο οργανισμός πολλές φορές αντιδρά θετικά με το δικό του αντιβιοτικό ή αντιιικό σύστημα.που θετική ψυχολογία μπορεί να δράσουν πιο αποτελεμσατικά.

Επίσης Placebo χρησιμοποιούνται και σε στοχευμένες έρευνες όπου η μία ομάδα παίρνει το φάρμακο και η άλλη το ψεύτικο και συγκρίνονται μεταξύ τους.

Ο κλινικός ιατρός δεν είναι ερευνητής πρέπει να εφαρμόζει τα φάρμακα που λένε τα πρωτόκολλα και να μην κάνει αλχημείες.

To Placebo είναι μορφή εύκολου κέρδους για πολλούς ανθρώπους αφού βασισμένοι σε ιδιότητες μια ουσίας βγάζουν φάρμακα που υποτίθεται ότι κάνουν θαύματα.

Η απάτη με τα placebo φάρμακα πχ είναι το υαλουρονικό οξύ και πόσιμο κολλαγόνο που διαφημίζει κάθε λίγο το κανάλι του Ε.



:clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Καλημερα, εχω ηχεια 5.1 με εξωτερικη καρτα ηχου, τα οποια στα linux που ειχα πριν επαιζαν κανονικατα. Αλλα στα windows 10 οσο και να χω ψαξει δεν εχω βρει λογισμικο να αναγνωριζει ηχο surround. Ξερει κανενας πως γινεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
drivers για τη καρτα ήχου σου έβαλες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έβαλα Windows 10 πριν κανένα μήνα. Αφού πέρασε λοιπόν ο πρώτος μήνας έχω να πω πως είναι το καλύτερο λειτουργικό της Microsoft μέχρι στιγμής. Το booting παίρνει λιγότερο από 30s (είχα γύρω στα 2,5 λεπτά με τα 7), το μηχάνημα είναι πιο γρήγορο απ'ότι με τα 7, το νέο flat design είναι ωραίο, όπως και το νέο start menu.

Επιτέλους έχουν έναν νέο browser που λειτουργεί τον Microsoft Edge ο οποίος φαίνεται αρκετά καλός και λειτουργικός, αν και δεν βλέπω ακόμη τον λόγο για φύγω από τον Firefox. Τουλάχιστο είναι μια τεράστια αναβάθμιση στο έκτρωμα που λέγεται Internet Explorer.

Αρκετά χρήσιμα apps όπως το OneDrive όπου μπορείς να κάνεις backup τα αρχεία σου στο cloud (είναι free μέχρι 25gb), ημερολόγιο, app για ειδήσεις κτλ. Όλα αυτά είναι προσβάσιμα από τα tiles στο start menu όπου μπορείς να δεις και ένα preview χωρίς να τα ανοίξεις. (π.χ. Τσίπρας νέοι φόροι :P).

Μόλις βγει και επίσημα το νέο shell όπου θα υποστηρίζει εντολές unix νομίζω θα έχουμε ένα λειτουργικό που θα κρατήσει για πολλά χρόνια. Όσοι σκέφτεστε αναβάθμιση από παλαιότερα λειτουργικά μην το σκέφτεστε αξίζει. Επιτέλους η Microsoft άρχισε να ξαναφτιάχνει ποιοτικά πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Έχει κανείς WP (Windows Phone)? Σκέφτομαι να βάλω τα 10, απλά φοβάμαι μην αρχίσει και κολλάει επειδή ως τώρα λειτουργεί άριστα! Υπάρχει κανείς που να έβαλε τα 10 στο κινητό του; Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
αν δεν έχει επίσημη υποστήριξη ( που αν ειχε μαλλον θα το ήξερες ) καλύτερα μη το επιχειρήσεις έχει θέματα. τώρα το πότε θα βγει για εκείνες τις συσκευές κανείς δε ξέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Εχει βαλει η αδερφη μου σε Lumia 640. Αν ειχε προβληματα, θα με ειχε κραξει γιατι εγω της τα εβαλα. Τουλαχιστον μοιαζουν λογισμικο των 2010ς κι οχι των 1990ς. Απο αποδοση μια η αλλη με τα 8.1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Φυσικά και υπάρχει επίσημη υποστήριξη. Απλά δεν ήμουν σίγουρος..
Τι σύμπτωση..και γω το 640 έχω αλλά το XL...είναι ευχαριστημένη η αδελφή σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ναι αρκετα ευχαριστημενη. Λεει πως ειναι πιο smooth η λειτουργια σε σχεση με τα 8.1, ταχυτητα μια η αλλη. Ουτε σοβαρα bugs της εχει βγαλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Tα windows 10 mobile είναι εξαιρετικά αλλά το κοινό και οι developer δε τα προτίμησαν γιατί βγήκαν πιο μετά από τους άλλους. Πλέον δεν αξίζει να αγοράσεις windows mobile συσκευές........... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Πολυ πιο μετα. Οταν εν ετει 2016 προσπαθεις να φτασεις εκει που ηταν οι ανταγωνιστες σου 5 χρονια νωριτερα, το εχεις χασει το τρενο. Κι η ιδια η Microsoft φαινεται να το εχει παρει αποφαση οτι τα Windows Phone απετυχαν. Πλεον ουτε στα 100-150 ευρω αξιζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
θα μπορούσε να αναπτύξει εκείνο το project ώστε να έχει portability από εφαρμογές για android αλλά δε προχώρησε για να μη τη χαλάσει στους .net devs

τώρα universal apps σα να λέμε deskop, xbox κι άντε γεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
drivers για τη καρτα ήχου σου έβαλες;

Eχω εγκαταστησει drivers. Οταν παταω δοκιμη στα ηχεια βγαινει ηχος και απο τα 5.. Αλλα μονο εκει... Σε ολα τα αλλα (εφαρμογες, μουσικη κτλ) ακουγεται απο τα 3 και ουσιαστικα απο 5.1 γινονται 2.1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
δε ξέρω τότε παίξε λίγο με τα κανάλια του ήχου στις ρυθμίσεις και δες και αν υπάρχει κάποια εφαρμογή ειδικά για τα ηχεία σου που να τα ρυθμίζει αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Eχω εγκαταστησει drivers. Οταν παταω δοκιμη στα ηχεια βγαινει ηχος και απο τα 5.. Αλλα μονο εκει... Σε ολα τα αλλα (εφαρμογες, μουσικη κτλ) ακουγεται απο τα 3 και ουσιαστικα απο 5.1 γινονται 2.1
και εγω είχα το ίδιο πρόβλημα, το youtube υποστηρίζει μέχρι 2,1 οπότε στο 5,1 ακούγονται μόνο τα 2 ακουστικά. δοκίμασε αυτη την λύση


για όλα τα υπόλοιπα εξαρτάται απο το πρόγραμμα. πχ αν ένα παιχνίδι υποστηρίζει 5.1 θα ακούγεται 5.1 αλλιως μόνο απο τα 2 ηχεία θα ακούς ήχο.
η μουσική είναι πιο δύσκολο γιατί είναι stereo έτσι και αλλιως οπότε 5.1 είναι δύσκολο να ακουστεί.


για αυτό κατάλαβα τελικά οτι τα καλύτερα ηχεία για pc είναι τα 2.1:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
και εγω είχα το ίδιο πρόβλημα, το youtube υποστηρίζει μέχρι 2,1 οπότε στο 5,1 ακούγονται μόνο τα 2 ακουστικά. δοκίμασε αυτη την λύση

για όλα τα υπόλοιπα εξαρτάται απο το πρόγραμμα. πχ αν ένα παιχνίδι υποστηρίζει 5.1 θα ακούγεται 5.1 αλλιως μόνο απο τα 2 ηχεία θα ακούς ήχο.
η μουσική είναι πιο δύσκολο γιατί είναι stereo έτσι και αλλιως οπότε 5.1 είναι δύσκολο να ακουστεί.


για αυτό κατάλαβα τελικά οτι τα καλύτερα ηχεία για pc είναι τα 2.1:/:
Φιλε δεν ισχυει αυτο που λες για το youtube. Πριν τα windows 10 ειχα ubuntu και με τα ιδια ηχεια εβγαινε ηχος και απο τα 5 σε ολες τις εφαρμογες και στο youtube. Μπορει να μην ηταν surround αλλα σιγουρα δεν ηταν 2:1 γιατι εβγαινε αναλογα με το πως το ρυθμιζες απο ολα.. Δεν εχει να κανει με stereo μουσικη, αλλα με τα windows που λογικα δεν εχουν εγκαταστησει drivers για αυτο το θεμα.. Αμα ψαξεις σε φορουμ θα δεις οτι υπαρχουν πολλοι με αυτο το προβλημα, αλλα λυση δεν εχει βρει κανενας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Eχω εγκαταστησει drivers.
τα windows που λογικα δεν εχουν εγκαταστησει drivers
Τελικά έχεις ή δεν έχεις drivers; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top