Windows 10

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Τελικά έχεις ή δεν έχεις drivers; :P

Εχω για την καρτα ηχου μου και τα αναγνωριζει το συστημα οταν κανω δοκιμη... Αλλα οταν παω να παιξω μουσικη η οτιδηποτε, ακομα και 5.1 ηχος να ειναι ακουγονται μονο απο τα 3...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Φιλε δεν ισχυει αυτο που λες για το youtube. Πριν τα windows 10 ειχα ubuntu και με τα ιδια ηχεια εβγαινε ηχος και απο τα 5 σε ολες τις εφαρμογες και στο youtube. Μπορει να μην ηταν surround αλλα σιγουρα δεν ηταν 2:1 γιατι εβγαινε αναλογα με το πως το ρυθμιζες απο ολα.. Δεν εχει να κανει με stereo μουσικη, αλλα με τα windows που λογικα δεν εχουν εγκαταστησει drivers για αυτο το θεμα.. Αμα ψαξεις σε φορουμ θα δεις οτι υπαρχουν πολλοι με αυτο το προβλημα, αλλα λυση δεν εχει βρει κανενας
δοκίμασε και αυτο..
πάνε δεξί κλίκ κάτω στο ηχείο,,συσκευές αναπαραγωγής, ιδιώτητες στα 5.1...sound blaster..settings...και ενεργοποίησε το CMSS-3D
H αλλιώς στο πρόγραμμα του driver αν υπάρχει πουθενα επιλογή sound fill η CMSS-3D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
ξερει κανεις τι παιζει σχετικα με τη ληψη μεν windows 10 αλλα τη μεταγενεστερη εγκατασταση? σε ενοχλει καθε τρεις και λιγο να το εγκαταστησεις ή μπορεις να το παρατησεις εκει μεχρι... να νιωσεις ετοιμος?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
κάπου μέσα στο καλοκαίρι λήγει το deal για δωρεάν upgrade οπότε λογικά κάνα μήνα ακόμα και θα σταματήσει να πρήζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
ξερει κανεις τι παιζει σχετικα με τη ληψη μεν windows 10 αλλα τη μεταγενεστερη εγκατασταση? σε ενοχλει καθε τρεις και λιγο να το εγκαταστησεις ή μπορεις να το παρατησεις εκει μεχρι... να νιωσεις ετοιμος?:confused:
το καλοκαίρι όπως είπε ο vasilis498 λήγει η δωρεάν αναβάθμιση.
όσοι δεν αναβαθμίσατε να ξέρετε ότι τα προηγούμενα windows δεν θα υποστηρίζουν directx12.. για όσους παίζουν παιχνίδια αυτο είναι πολύ βασικό.
τα έχω απο την αρχη... τα win 10 είναι άριστα! είναι ελαφριά αισθητικά λιτά και όμορφα, είναι πιο ασφαλή πιο αυτοματοποιημένα, και η αναβάθμιση κρατάει λίγο και δεν σβήνει τίποτα από ότι είχατε στο Pc.
οτι είχατε θα παραμείνει εκεί που ήταν, μαζί με την κλασική έναρξη.

δεν υπάρχει λόγος κάποιος να μην κάνει την αναβάθμιση όσο ακόμα προλαβαίνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ναι αν εξαιρέσεις τον big brother είναι πολύ καλά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
κάπου μέσα στο καλοκαίρι λήγει το deal για δωρεάν upgrade οπότε λογικά κάνα μήνα ακόμα και θα σταματήσει να πρήζει
βασικα αναφερομαι για την επιλογη "ληψη τωρα αναβαθμιση αργοτερα" γιατι θελω πριν επιχειρησω οτιδηποτε να κανω ενα ωραιο back up για το οποιο χρειαζομαι ενα ωραιο σκληρο 1Τ για τον οποιο χρειαζομαι ωραιοτατα χρηματα. και ωραιοτατη διαθεση.
so.
ξερουμε εαν η αναβαθμιση αργοτερα αναφερεται μεχρι αυτον τον ενα μηνα ή εφοσον κανεις ληψη μπορεις και μετα απο αυτον?

gaspar πολλα τα λαθη που μπορουν να γινουν μμμμχμμμμ:hmm:
επισης μου φαινονται... ασχημα
ta for your replies
Κράτα το
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
α δε ξέρω λογικά μπορείς να τα κατεβάσεις και όποτε θες να του πεις για upgrade αλλά μη σε παρω και στο λαιμό μου

πάντως χλωμό να πάθουν κάτι τα αρχεία σου δηλαδή αν δε μιλάμε για καμιά χακιά στη registry ή γενικά τίποτα custom ρυθμίσεις δεν έχει λόγο να τα πειράξει. Κι αν στο χειρότερο σενάριο καταλήξεις μετά το upgrade με ένα unbootable state ( το οποίο είναι αρκετά απίθανο πλέον ) μπορείς άνετα να bootάρεις από ένα στικάκι και να τα σώσεις όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
αισθητικά οκ είναι υποκειμενικό. αλλα οι διαφορές που είδα και ενδιαφέρουν εμένα είναι οι εξής:
-directx12!! μεγάλο βήμα στα γραφικά!
το 12 αξιοποιεί πλήρως το pc και κάνει πολύ καλή κατανομή στους πυρήνες του επεξεργαστή και στην διαχείριση μνήμης κάρτας γραφικών και επεξεργαστή
https://techblog.gr/videogames/directx-12-the-future-of-gaming-7511/
το 12 ΔΕΝ είναι συμβατό με vista και 7

-ενοποίηση λογαριασμών και ειδοποιήσεις:
πλέων οι ειδοποιήσεις του fb, τα email και οτιδήποτε συμβαίνει βγαίνουν σαν παραθυράκια κάτω δεξιά, παρόμοια αίσθηση με τα smartphone..
και στην έναρξη όμως πλέων βλέπεις απο το twitter και τον καιρό μέχρι ειδήσεις.
το windows store ακόμα είναι σε αρχικό στάδιο αλλά σίγουρα το επόμενο διάστημα θα γεμίσει εφαρμογες

γενικα τα win10 νομιζω είναι πιο κοντά στα smartphone και στην απλότητα τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
τι εννοείς?

εννοώ τα 15 χιλιάδες services που συλλέγουν στοιχεία και τα πάνε δωράκι στην MS και τα οποία κλείνουν μόνο με hack κι αν, τους όρους χρήσης α λα Κιμ Γιονγκ Ουν, και τα υποχρεωτικά upgrades.

επίσης το windows store που αναφέρεις φαινομενικά μπορεί να είναι στη σωστή κατεύθυνση αλλά όπως το πάνε φαίνεται να προσπαθούν να βάλουν χέρι στο σύνολο του software ήδη πολλοί κατασκευαστές software έχουν εκφράσει την αντίθεσή τους και είναι και ο κύριος λόγος που κι ο Gaben μάζεψε τα μπογαλάκια του και έστησε το SteamOS.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
επίσης το windows store που αναφέρεις φαινομενικά μπορεί να είναι στη σωστή κατεύθυνση αλλά όπως το πάνε φαίνεται να προσπαθούν να βάλουν χέρι στο σύνολο του software ήδη πολλοί κατασκευαστές software έχουν εκφράσει την αντίθεσή τους και είναι και ο κύριος λόγος που κι ο Gaben μάζεψε τα μπογαλάκια του και έστησε το SteamOS.
αυτο θα γίνει αν η Microsoft κάνει υποχρεωτική την λήψη των πάντων μέσω store αλλά αυτό θα ήταν αυτοκτονία.

από άλλη όμως θα ήθελα να μπορώ να κατεβάζω προγράμματα αμέσως χωρίς browser όπως τα κινητά, χωρίς να μπλέκω με διαφημίσεις, τσόντες και αναδυόμενα παράθυρα που δεν ξέρεις τι θα βγει μετά, η με setups που θα σου βάλει μέσα και 2-3 άλλα προγράμματα

το μέλλον νομίζω είναι σε πιο ''κλειστά'' λειτουργικά και αυτο μας το έφεραν τα κινιτα

ο γκάμπεν αναγκαστικά θα ακολουθήσει το ποτάμι, αλλιώς το steamos θα έχει την τύχη των steammachines
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Όπως είπα δεν είναι κακή σαν ιδέα το ενιαίο package system, με αυτόν τον τρόπο λειτουργεί και το linux ( και υποθέτω και το mac; ) εδώ και κάτι δεκαετίες. Αλλά δεν είναι κλειστό σαν σύστημα. Ο καθένας μπορεί να χτίσει ένα πακέτο και να το περάσει μεσα απ' τον package manager χωρίς να πάρει την άδεια καμιάς microsoft. Εδώ αυτό δε γίνεται.

Επίσης προσωπικά μου κακοφαίνεται αρκετά το ότι για να βάλω κάτι με αυτόν τον τρόπο θα πρέπει να δηλώσω account στην MS, επειδή θέλω να εγκαταστήσω κάτι στο PC MOY.

Μακάρι να μην το κλείσει τελείως ποτέ αλλά όλα δείχνουν πως για εκεί το πάει. Είναι και ο μόνος τρόπος να εξασφαλίσει πως τα "universal app" της τηρούν τις προδιαγραφές που έχει θέσει.

Όσο για το steamOS με την ανάπτυξη του Vulcun και την συνεχώς αυξανόμενη υποστήρξη για linux μόνο σε κακή τύχη δε το βλέπω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,090 μηνύματα.
Και όμως τα 'χω βάλει τα 10αρια γιατί πίστευα ότι δεν γινόταν κι αλλιώς όταν πήρα καινούριο pc (εντέλει γινόταν, αλλά δεν το ήξερα και θα ήθελε ταλαιπωρία).
Ελπίζω να ήμουν όσο προσεχτικός μπορούσα στα τικαρίσματα περί απορρήτου στην αρχή και να μην τραβάνε τα πάντα (και να τα τραβάνε έγινε το κακό τώρα).
Λίγο 7 2.0 φαίνεται η φάση, δεν χαλιέμαι γενικά και κοντά ένα δίμηνο δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα (πέραν του ότι δεν μπορώ να γράψω για κάποιο πούστη λόγο dvd ενώ διαβάζονται κομπλέ. Δεν ξέρω τι παίζει, είναι και το αντιγραφικό 8-9 χρόνων, δεν ξέρω μπας και θέλει κάναν καινούριο driver or smth, χάλασα ό,τι dvd είχα σε κάποια φάση και προτού πάρω άλλο θα δοκιμάσω κι από ubuntu και να το συνδέσω μέσα σε άλλη sata).

Κοινώς είμαι εντάξει, δεν μου λείπουν τα 7 σε κάτι θαρρώ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό που όλοι φοβάστε μήπως τραβάει προσωπικά δεδομένα η Microsoft με ξεπερνάει. Όλες οι διαδυκτιακές εταιρίες φτιάχνουν προφίλ χρηστών είτε είναι το facebook, η google, ή η microsoft. Αν δεν θέλετε προφίλινγκ απλά δεν χρησιμοποιείτε το νετ ή τουλάχιστο αυτές τις υπηρεσείες. Λες και έχετε τα απόροιτα μυστηκά της κρυφής αδελφότητας στο pc και φοβάστε μη σαν τα κλέψουν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Το ενδεχόμενο δηλαδή να χρησιμοποιούμε το νετ και να μη θέλουμε profiling δε παίζει; ξέρω ζητάω πολλά, για αυτό κυρίως χρησιμοποιώ linux.

όσο για τους trackers των εταιρειών υπάρχουν πόσα addons που τα μπλοκάρουν. Τo facebook ξέρει για μένα μόνο ότι του πατάω όσο είμαι στο facebook.

επίσης ευπρόσδεκτη η λογική "δεν έχεις τίποτα να κρύψεις αν δεν έχεις κάτι να φοβάσαι"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το γελοίο με την λογική σου είναι πως πιστεύεις ότι είσαι αρκετά σημαντικός για να ασχοληθεί κάποιος μαζί σου, ενώ ταυτόχρονα πιστεύεις ότι αν όντως είσαι τόσο σημαντικός το linux και το addblock σε προστατεύουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
παιδιά εγώ δεν έχω θέμα ο καθένας ας κάνει ό,τι του αρέσει αν κάποιον δεν τον ενοχλεί το σενάριο να νοικιάζει το pc του ποιος είμαι εγώ να του πω τι να κάνει. Βέβαια εδώ υπάρχουν άνθρωποι που δίνουν λογαριασμό στο fb τους καθε μέρα πού είναι και τι κάνουν δε νομίζω να τους πειράξει να κάνουν το ίδιο και σε καμιά 10ριά εταιρείες ακόμη.

το adblock είναι adblocker δε μπλοκάρει trackers δε ξέρω πώς σου ρθε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι θέμα costs and benefits, όπως και οτιδήποτε άλλο στη ζωή. Ο μέσος χρήστης του fb είναι nobody γι'αυτό και δεν έχει τίποτα να φοβηθεί από το τράκινγκ. Το πολύ πολύ να αγοράσει καμιά σαβούρα από στοχευμένες διαφημίσεις. Από την άλλη ο μέσος χρήστης του fb έχει ανεβάσει όλη τη ζωή του οικειοθελώς εκεί, οπότε δεν νομίζω ότι καν νόημα να μιλάμε για προφίλινγκ. Έτσι όταν το τράκινγκ και το προφίλινγκ δεν επιρεάζει ουσιαστικά την ζωή σου, τότε τα θετικά του να χρησιμοποιείς τα κοινωνικά δίκτυα, το google κτλ υπερβαίνουν κατά πολύ τα αρνητικά, γι'αυτό και κανείς δεν νοιάζεται.

Τώρα εσύ άμα θες να κάνεις τρομοκρατικά χτυπήματα ή να χακάρεις το πεντάγωνο και να ανεβάζεις έγγραφα στο wikileaks θες κάτι παραπάνω από linux για να μην σε βρούνε.

Το αρχικό μου μήνυμα πήγαινε στην σημερινή χίπστερ/ψευτοχάκερ άποψη του ότι δεν θέλω και καλά να με κάνουν τρακ γι'αυτό χρησιμοποιώ το χ ψ πρόγραμμα. Λες και κάποιος gives a fuck.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top