Windows 11

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.
Στις 24 Ιουνίου η Microsoft θα κάνει ιστορικό event παρουσίασης των windows 11. Παρόλα αυτά έχουν διαρρεύσει και αρκετοί έχουν εγκατάστήσει την developer έκδοση.


Συνεπώς είναι η κατάλληλη στιγμή για άνοιγμα του παρόντος thread.

Οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι ότι έχει ελάχιστες διαφορές σε σχέση με τα 10. Απελπισμένη προσπάθεια να κοντράρει τον τυφώνα που λέγεται MacOS και M cpu τα χρόνια που έρχονται. Προσπαθεί να κρατήσει τη προς τα πίσω συμβατότητα. Σίγουρα το UI φαίνεται ανανεωμένο και πιο φρέσκο αλλά δεν αρκεί μόνο αυτό.

Σίγουρα πρέπει να περιμένουμε την retail έκδοση για τελικά συμπεράσματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,889 μηνύματα.
Ευχόμαστε μόνο να μην είναι σαν τις μεγάλες πατάτες τα Windows 8 και 8.1 που ήταν για γέλια και έβγαλαν τα 10 άρον άρον για να το σώσουν.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.
Μια διαφορά σε σχέση με τα 10 είναι ότι δεν θα υπάρχει έκδοση 32bit. Παρόλα αυτά θα υπάρχει συμβατότητα με 32bit εφαρμογές.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
αν οντως παιζει τετοιο πραμα το fragmentation που εχει να πεσει θα ναι για γελια
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Μη λέτε τέτοια ρε παιδια! Ήθελα να τα βάλω αμέσως αλλά τώρα το σκέφτομαι! Το tablet mode θέλει τρελή βελτίωση πάντως. Θα προτιμούσα gestures όπως στο android και ελπίζω ότι τα 11 θα έχουν αρκετές βελτιώσεις
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.
Μη λέτε τέτοια ρε παιδια! Ήθελα να τα βάλω αμέσως αλλά τώρα το σκέφτομαι! Το tablet mode θέλει τρελή βελτίωση πάντως. Θα προτιμούσα gestures όπως στο android και ελπίζω ότι τα 11 θα έχουν αρκετές βελτιώσει
Σε virtual machine τα έβαλα. Μην τα βάλεις ως κύριο λειτουργικο. Developer έκδοση είναι και θα έχεις θέματα με usb κ.λπ.

Περίμενε να γίνει release η τελική έκδοση.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,073 μηνύματα.
Ευχόμαστε μόνο να μην είναι σαν τις μεγάλες πατάτες τα Windows 8 και 8.1 που ήταν για γέλια και έβγαλαν τα 10 άρον άρον για να το σώσουν.

Τα 8.1 ειναι μια χαρά κατά την άποψή μου. Δεν είναι και Windows Vista ή ακόμα χειρότερα Windows ΜΕ (που δεν τα πρόλαβες). Εαν πραγματικά καταλαβαίνεις τόση διαφορά με γυμνό μάτι, στήσε FreeBSD κι εγω θα έρθω να σου δώσω χειραψία.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,889 μηνύματα.
Τα 8.1 ειναι μια χαρά κατά την άποψή μου. Δεν είναι και Windows Vista ή ακόμα χειρότερα Windows ΜΕ (που δεν τα πρόλαβες). Εαν πραγματικά καταλαβαίνεις τόση διαφορά με γυμνό μάτι, στήσε FreeBSD κι εγω θα έρθω να σου δώσω χειραψία.
8 είχαμε στο laptop της μάνας μου και θυμάμαι ένας σκέτος μπελάς ήταν.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,073 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.


Ο στόχος των 8.1 ήταν κοινό UI σε touch συσκευές και υπολογιστές. Τα windows mobile 8 όσο και να τα έκραξαν πρόσφερε πράγματα που ο ανταγωνισμός τώρα προσπαθει να κάνει.

Το Metro UI ήταν πολύ καλό ως ίδεα και υιοθέτησε από πολλα frameworks.

Χαρακτηριστικά όπως universal εφαρμογές και κοινή αίσθηση σε όλες τις συσκευές. Αν η microsoft ήταν πιο ανοιχτή τότε όπως ήταν τώρα θα χτυπούσε στα ίσια το Android. Δυναμικά εικονίδια και άλλα τέτοια κόλπα.

Δεν πέτυχε το concept και η microsoft έχασε το mobile. Παρόλα αυτά το θεωρώ από τα μεγαλύτερα βήματα που έχει κάνει η Microsoft ποτέ.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,599 μηνύματα.
Κι εμένα πρώτη μου εντύπωση στο θέμα του user interface είναι μια προσπάθεια προσέγγισης του macOS.

Οι εφαρμογές στη μέση, η κουκκίδα κάτω από τις ανοιχτές εφαρμογές, τα πιο στρογγυλεμένα παράθυρα.

Αναμένουμε λεπτομέρειες για να κρίνουμε καλύτερα!
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Το metro UI ήταν μία παταγωδης αποτυχία στα windows 8/8.1, γιατί στην ουσία ακύρωσε την ευκολία του point and click στους desktop users, που ήταν και είναι η μεγαλύτερη δεξαμενή χρηστών Windows.

Για αυτό βγήκαν αρον-αρον τα windows 10 που επανέφεραν την έναρξη, με κάποια tiles, για να μην βγει εντελώς άχρηστο το metro UI.

Τώρα, απ' ο,τι καταλαβαίνω, προσπαθούν να κάνουν ενοποίηση του UI μεταξύ desktop και tablet mode. Κατά τα λοιπά, νομίζω ότι η νέα έκδοση των windows είναι θέμα marketing, για να δείξει την εξέλιξη της Microsoft στην μετά την πανδημία εποχή.

Για εμένα, αν η Microsoft θέλει πραγματικά να καινοτομήσει, θα πρέπει να ξαναγράψει από την αρχή ολόκληρο το λειτουργικό της. Βέβαια, πήγε να το δοκιμάσει με τα Windows Vista, εν μέρει, αλλά δεν υπολόγισε την ασυμβατότητα των drivers κλπ. Θεωρώ ότι η κακή εμπειρία με τα windows vista καθυστερει την καινοτομία της Microsoft, γιατί χρειάζονται πάντα backwards compatibility τα λειτουργικά της.

Βέβαια, ο σοφός λαός λέει "if it ain't broken, don't fix it". Άρα, αφού η συνταγή είναι επιτυχημένη, δεν υπάρχει λόγος για περιττά ρίσκα.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,067 μηνύματα.
Κάπου διάβασα ότι η υποστήριξη των Windows 10 σε ενημερώσεις λήγει το 2025...αρχικά πίστευα ότι δε θα υπάρξουν καν Windows 11 και ότι το τελευταίο λειτουργικό της Microsoft θα ήταν τα Windows 10, απλά με συνεχείς ενημερώσεις...
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.

live παρουσίαση windows 11
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Το χειρότερο λογισμικό ήταν τα vista. Όσοι τα είχατε θα θυμάστε τι τραβήξαμε. Αφού θυμάμαι ότι οι περισσότεροι κρατούσαν τα xp (αχ αυτά τα xp νομίζω ότι ήταν το μακροβιότερο λογισμικό) ακριβώς γιατί ήταν αποτυχία. Κατά τη γνώμη μου ήταν χειρότερα και από τα 8.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,067 μηνύματα.
Τα Vista ότι χειρότερο έχει υπάρξει... με διαφορά...
 

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Τα Windows Vista ήταν βαριά για την εποχή τους και είχαν ορισμένες ασυμβατότητες με προγράμματα παλαιότερης τεχνολογίας, αλλά προσωπικά έχοντας τον κατάλληλο υπολογιστή, δεν είχα κάποιο (ιδιαίτερο) παράπονο από το συγκεκριμένο λειτουργικό, ειδικά μετά τα 2 Service Packs.
Όσον αφορά τα Windows 11, ελπίζω η Microsoft να προσφέρει ένα πλήρες μαύρο θέμα - όχι όπως τώρα, που κάποια παράθυρα παραμένουν λευκά και κάποια μαύρα και να συγχωνεύσει επιτέλους τους δύο πίνακες ελέγχου (τα αυτονόητα δηλαδή). Διάβασα πάντως και για μερικές ενδιαφέρουσες αλλαγές, όπως την ύπαρξη καρτελών στον file manager και την υποστήριξη android apps.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.
Η επίσημη σελίδα του νέου λειτουργικού.

Η παρουσίαση είχε καθαρά το ύφος των παρουσιάσεων της Apple. Κάθε λίγο λεξούλες θαυμασμού πετούσανε. Έκπληξη η δυνατότητα εκτέλεσης android εφαρμογών και η θέληση της microsoft να επεκταθεί και σε tablet. H αναβάθμιση από windows 10 θα είναι δωρεάν.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

 
Τελευταία επεξεργασία:

Cookie_Monster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cookie_Monster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Λοιπόν με την ευκαιρία του σημαντικού αυτού του γεγονότος
να τονίσουμε πως πολλοί κατηγόρησαν τα windows 10 ως meme.

Η αλήθεια είναι πως όντως το άχθος στους πόρους του συστήματος
είναι βαρύ, μα με τη βοήθεια καποιου Debloater μπορείτε και εσείς
να δώσετε στα τσιπάκια σας μερικό χρόνο ζωής παραπάνω.

Όταν λοιπόν κάνετε αυτό μπορείτε και με το φωτιατείχος του Υπερασπιστή
των Γουίντοους να μπλοκάρετε την πρόσβαση στο ίντερνετ
στις μπακγκράου διαδικασίες με το αθώο όνομα που παρακολουθούν
τι παπούτσια ψωνίζετε από το σκρουτζ (*προτιπ, αδύνατον)
θα ανακαλύψετε όμως πως μία ενημέρωση αρκεί για να αναιρεθούν όοοοολα τα προηγούμενα.

Δεν πειράζει, δεν πρέπει να ξεχνάμε πως τα γουίντος 10 μας δίνουν τη δυνατότητα
-δίπλα στο λέηερντ λειτουργικό της NSA που τρέχει το τσίπσετ μας-
να τρέξουμε ένα νέο λέηερ, εχμ συγγνώμη, ένα Υποσύστημα,
μην το πείτε στους γκιτχαμπάδες, θα τους τριγγερ άσχημα.

Ένα υποσύστημα που μπορούμενα τρέξουμε είναι φυσικά
το WSL, το οποίο μας ανοίγει τις πόρτες για το
γνωστό και μη εξαιρετέο Ντέμπιαν Λίνουξ.
Πολλοί θεωρούν το λίνουξ meme
και αυτό έχει ένα βάρος από το 2018 και μετα,
αλλά θα ήταν άδικο να αποδόσουμε
τη μαζική φυγή των ντεβς
στα καπρίτσια μιας τρανς φεμινίστριας που έλαβε άλλωστε
το χρήσμα από τον ίδιο τον μπουμερ σουπρίμ τον Τορβαλντς,
ύστερα από την επιμονή της κόρης του.


Οπως και να έχει, έιναι μοναδικό συναίσθημα να μπαίνουμε στο Γουίντο μας
και η πρώτη μας εντολή να είναι σούντο σου. Όποιος ξέρει από
κομπγιούτερ μπορεί να εγκαταστήσει και ένα ντεσκτο ενβάηρονμε
ώστε να μπορεί να στρημάρει μαηνκραφ στο τουίτς, δίπλα στο
εηεσεμαρ των 35χρονων κοριτσιών με τα μπικίνι.

Μια άλλη επιλογή για τα καθημερινά γουιντο μας είναι φυσικά το βιρτσουαλαηζέσιο.
Όποιος θέλει να το τερματίσει, μπορεί είτε πάνω στο Ντέμπιαν να τρέξει ένα βιρτσουαλ
μακιντο, είτε να ψάξει τα σπεκζ και να φορέσει ένα χάκιντο πάνω στο προεγκατεστημένο
γουίντο (μην πεταχτεί κάνας λαρπερ να μας πεί τι φόρεσε πάνω στο ντοκε του,
φίλε καθάρισε πρώτα το κημπορ σου από τα τριμματα ντορίτος).
Σίγουρα το αππλ στορ θα είναι μπελάς, μα ας είμαστε ειλικρινείς,
δεν θελει κανείς απλ μακιντο για οτιδήποτε άλλο εκτός από το να ποστάρει στο ινστα.

Αυτές είναι οι δύο επιλογές για τα γουιντο που μπορώ να σκεφτώ. Προσωπικά
έχω διαλέξει την επιλογή του βερτσουαλ μποκς και του Χαννα Μοντάνα λινουξ.
Ο λόγος που το διαλεξα ειναι το μπουλινκ που δέχτηκα όταν παραδέχτηκα πως
τρέχω Απαρτχάηντ Λινουξ για ένα φορενσικ ωντιτ για τη δουλειά μου ως ντελιβεράς.

Γουιντος 11 λοιπόν; Πωπω σα χτες θυμάμαι που μου έλεγαν άλλοι πως ήταν βγήκαν
τα γουίντος 95. Μια στιγμη, το 95 δεν είναι μετά το 11? Τέλος πάντων. Θυμάμαι
πάντως πως ο Μπιλ Γκέητς πιάστηκε να κατασκευαζει ιούς ώστε να πουλάει αντιϊκά
προγράμματα.

Αναρωτιέμαι τι να κάνει αυτός ο τύπος σήμερα....
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top