Zeitgeist - Το πνεύμα των καιρών

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
έρουμε ΟΛΟΙ πολύ καλά ότι το σύστημα αυτό δεν μπορεί να λειτουργήσει!

Εχει λειτουργεισει εδω και περισσοτερα χρονια απο οσα ζουμε ολοι εδω μεσα... Απλως τωρα αρχιζει να ερχετε η παρακμη του συστιματος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Last Stand

Νεοφερμένος

Ο Last Stand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Παιδιά λυπάμαι αλλά τα λεγόμενά τους περιλαμβάνουν αρκετά κομμάτια με καθαρά συνομωσιολογικό χαρακτήρα, αυθαίρετες σκέψεις που δεν αποδεικνύονται, έχουν όμως την ιδιότητα να τρυπώνουν στα μυαλά των ανθρώπων με χαρακτηριστική ευκολία. Συνοπτικά θα μπορούσαμε να πούμε ότι σου λένε αυτά που θέλεις να ακούσεις, χρησιμοποιώντας την κλασική τακτική των περιθωριακών αιρέσεων της Αμερικής.

Ο κόσμος μας είναι πολύ πιο πολύπλοκος απ' όσο παρουσιάζεται στα video τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Παιδιά λυπάμαι αλλά τα λεγόμενά τους περιλαμβάνουν αρκετά κομμάτια με καθαρά συνομωσιολογικό χαρακτήρα, αυθαίρετες σκέψεις που δεν αποδεικνύονται, έχουν όμως την ιδιότητα να τρυπώνουν στα μυαλά των ανθρώπων με χαρακτηριστική ευκολία. Συνοπτικά θα μπορούσαμε να πούμε ότι σου λένε αυτά που θέλεις να ακούσεις, χρησιμοποιώντας την κλασική τακτική των περιθωριακών αιρέσεων της Αμερικής.

Ο κόσμος μας είναι πολύ πιο πολύπλοκος απ' όσο παρουσιάζεται στα video τους.

Εντάξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

Ο κόσμος μας είναι πολύ πιο πολύπλοκος απ' όσο παρουσιάζεται στα video τους.

Βασικά, ο κόσμος είναι απλός, μακριά από την πολυπλοκότητα που απαιτείται, για να τον κάνουμε...video, νομίζω:redface:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Βασικά, ο κόσμος είναι απλός

Ο κοσμος, κατ'εμε, ειναι τοσο απλος που για αυτο ακριβος δεν μπορουμε να τον κατανοησουμε...!
Η ανρθωπινη σκεψη ειναι συνθετη, και θελοντας να καταληξει στο πως λειτουργει ο κοσμος, αναλυωντας και συνθετοντας κατα "επιστιμονικο", ή απλος λογικο καμια φορα, τροπο τα δεδομενα, καταληγει σε μεγαλα μπλεξιματα, που αν κατσεις να βρεις την ακρη του καθε νηματος, θα δεις οτι καταληγει υπερβολια απλα σε σχεση με το κουβαρι που ολοι κηνυγαμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sasg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sasg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Δεν ξέρω πόσοι έχουν δει το συγκεκριμένο ντοκιμαντέρ και ζητώ εκ των προτέρων συγγνώμη αν υπάρχει παρόμοιο θέμα απλά το είδα χθές και πραγματικά μου έκανε τεράστια εντύπωση..
Θέλω να ακούσω μερικές απόψεις από όσους το έχουν δει οπότε όσοι πιστοί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Καλό θα ήταν σαν άπιστη να μου πεις τις δικές σου σκέψεις πάνω στο θέμα... Θα ήθελα να ακούσω τον άπιστο σε σχέση με το zeitgeist...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sasg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sasg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Τι εννοείς άπιστη?
Ως προς τη θρησκεία?γιατί αν εννοείς κάτι τέτοιο δεν θα με χαρακτήριζα άπιστη...
Παρότι πάντα είχα την ιδέα ότι η χ ψ θρησκεία μπορεί να μην είναι τίποτα παραπάνω από μια απάτη πίστευα ίσως όπως πάντα έλεγα γιατί ο χριστιανισμός μου έκανε γενικότερα ως θρησκεία ή μάλλον ως φιλοσοφία...
Ωστόσο αυτά που είδα με έκαναν να ξανασκεφτώ πολλά πράγματα...Ανάμεσα σε αυτά και το θέμα της απάτης που τώρα μάλλον έχω αρχίσει να το αντιμετωπίζω περισσότερο ως πλάνη και λιγότερο ως απάτη...
Αυτά που λέει ο δημιουργός του ντοκιμαντέρ είναι πραγματικά αποκαλυπτικά για μένα τουλάχιστον...
Ωστόσο εγώ όταν ζήτησα απόψεις δεν αναφερόμουν αποκλειστικά στο θέμα της θρησκείας...Σε κάθε περίπτωση όμως η δική σου άποψη?ποια είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Εμένα η άποψη μου είναι ότι ο προπαγανδιστικός-επιθετικός τόνος του με έκανε να το παρατήσω στα μισά για χάρη μιας τεκίλας και να σκεφτώ ότι προφανείς καταστάσεις παρουσιάζονται σαν μια αλήθεια που κρύβεται.

Αλλά τι ξέρω εγώ, στην τελική προτιμώ την τεκίλα από τη βότκα (sic)... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sal Paradise

Δραστήριο μέλος

Ο Sal Paradise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πιλότος. Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Και τα τρια zeitgeist παρουσιαζουν μια αλλη πλευρα της πραγματικοτητας αλλα, ας αντιμετωπισουμε με λογικη και σκεπτικισμο τα οσα δεχομαστε ως ερεθισματα.κρινεις και αποκρυσταλλωνεις την αποψη σου.
Παντως ειναι ενδιαφερον το θεμα που θιγεται για το υπαρχων τεχνοκρατικο συστημα και την εννοια του χρεους σε μια απο τις ταινιες zeitgeist,οπως και για την ανθρωπινη φυση στο zeitgeist 3.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sasg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sasg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Δυστυχώς έχω δει μόνο αυτό που βγήκε το 2007 δεν ξέρω ποιο είναι (νομίζω το πρώτο) και έχω σκοπό να δω σήμερα αυτό που βγήκε το 11..
Θα συμφωνήσω ότι ο επιθετικός τόνος του με έκανε κάπως να είμαι επιφυλακτική ωστόσο αυτά που λέει είναι πολύ ενδιαφέροντα και σε βάζουν σε μεγάλη σκέψη...
Όσον αφορά το θέμα του χρέους ναι είναι όντως πολύ ενδιαφέρον γιατί κατά κάποιο τρόπο επιβεβαιώνει αυτά που λίγο πολύ όλοι έχουμε ακούσει και σκεφτόμαστε..
Πάντως σε κάθε περίπτωση είτε είναι απολύτως σωστός είτε απολύτως λάθος ή κάπου στη μέση σε βάζει να σκεφτείς πάνω σε πράγματα που μπορείς να θεωρείς ως δεδομένα παραδείγματος χάρη το θέμα της θρησκείας...
Εγώ άνοιξα αυτό το θέμα ακριβώς γιατί μου έκαναν μεγάλη εντύπωση τα όσα είδα και ήθελα να μάθω τις απόψεις και των άλλων...δεν είπα ποτέ ότι ενστερνίζομαι τα όσα ειπώθηκαν στο ντοκιμαντέρ αλλά σίγουρα με έβαλαν σε μεγάλη σκέψη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cristina

Νεοφερμένος

Η Cristina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν είναι ΟΚ που επαναφέρω το θέμα, αλλά μιας και έχουν περάσει τα χρόνια, έχουν υπάρξει εξελίξεις από το 2007 που ξεκίνησε αυτό το thread, θα ήθελα πολύ να άκουγα τις απόψεις σας για το συγκεκριμένο κίνημα.

Το βλέπω να εξαπλώνεται με γοργούς ρυθμούς και στην Ελλάδα. Εδώ, στο βορρά της Ευρώπης, υπάρχει πολύς κόσμος που το υποστηρίζει και μάλιστα φανατισμένα θα μπορούσα να πω, φαντάζομαι λόγω της τεχνολογικής σκοπιάς του κινήματος που θεωρεί ότι όλα τα ανθρώπινα προβλήματα -φτώχια, πείνα, αρρώστιες, δουλεία, κλπ- θα βρουν τη λύση τους μέσω της τεχνολογίας και της επιστήμης.

Θα με ενδιέφερε να ακούσω τη σκοπιά των μη φανατισμενων με το κίνημα μιας και με τους οπαδούς του κινήματος έχω συζητήσει κατ' εξακολούθηση. :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ξέρω αν είναι ΟΚ που επαναφέρω το θέμα, αλλά μιας και έχουν περάσει τα χρόνια, έχουν υπάρξει εξελίξεις από το 2007 που ξεκίνησε αυτό το thread, θα ήθελα πολύ να άκουγα τις απόψεις σας για το συγκεκριμένο κίνημα.

Το βλέπω να εξαπλώνεται με γοργούς ρυθμούς και στην Ελλάδα. Εδώ, στο βορρά της Ευρώπης, υπάρχει πολύς κόσμος που το υποστηρίζει και μάλιστα φανατισμένα θα μπορούσα να πω, φαντάζομαι λόγω της τεχνολογικής σκοπιάς του κινήματος που θεωρεί ότι όλα τα ανθρώπινα προβλήματα -φτώχια, πείνα, αρρώστιες, δουλεία, κλπ- θα βρουν τη λύση τους μέσω της τεχνολογίας και της επιστήμης.

Θα με ενδιέφερε να ακούσω τη σκοπιά των μη φανατισμενων με το κίνημα μιας και με τους οπαδούς του κινήματος έχω συζητήσει κατ' εξακολούθηση. :-)

Κοίτα το Zeitgeist έχει όντως κάποιες ενδιαφέρουσες απόψεις, το κακό είναι όμως πως η επιστήμη δεν μπορεί να λύσει όλα τα προβλήματα διότι αν μπορούσε θα το είχε ήδη κάνει. Η φτώχεια, η πείνα, η δουλεία κτλ είναι προβλήματα φτιαγμένα από τους ανθρώπους. Αυτή τη στιγμή διαθέτουμε την τεχνολογία για να φτιάξουμε τα πάντα πάνω στον πλανήτη, δεν το κάνουμε όμως για πολιτικοοικονομικούς λόγους.
Πρέπει να γίνουν πολλές αλλαγές στον τρόπο που λειτουργεί η ανθρωπότητα και κυρίως στον οικονομικό τομέα. Το σύστημα της ελεύθερης αγοράς δημιουργεί πόλους (πάμφτωχοι - πάμπλουτοι) που κρατάνε τους ανθρώπους σαν σύνολο πίσω. Δυστυχώς αυτό το σύστημα δεν πρόκειται να καταργηθεί άμεσα καθώς είναι παγκόσμιο και για την κατάργησή του απαιτείται μια παγκόσμια κυβέρνηση, δηλαδή όλη η Γη να είναι ενωμένη χωρίς σύνορα κάτι πάλι απίθανο καθώς καμία χώρα πλέον δεν διαθέτει τα μέσα ώστε να επιβληθεί παγκοσμίως κυρίως λόγω φόβου πυρηνικών. Οπότε φτάνουμε στο σημερινό τέλμα όπου βλέπουμε τον κόσμο να καταρρέει γύρω μας αλλά δεν κάνουμε τίποτα για να τον σώσουμε .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Οπότε φτάνουμε στο σημερινό τέλμα όπου βλέπουμε τον κόσμο να καταρρέει γύρω μας αλλά δεν κάνουμε τίποτα για να τον σώσουμε .

Έχουνε αλλάξει 2 πράγματα από το 2014 που γράφτηκε το τελευταίο post.
Ο μηχανισμός Crispr και ο αλγόριθμος Deep Learning.

Με αυτά τα 2 αλλάζει ο κόσμος όπως τον γνωρίζουμε και μέχρι το 2030 ο homo sapiens θα είναι μέρος της ιστορίας.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Μου λες δηλαδή να πάρω δάνειο 40ετίας?
Αγόρασε κρυπτονόμισμα, όχι απαραίτητα bitcoin, καλύτερα 2ης και 3ης γενιάς (ethereum, cardano, xrp, polkadot, κλπ).
Επένδυσε στη γη, αν βρεις με τσάμπα νερό από κανένα πηγάδι.
Γίνε καλύτερος άνθρωπος, μόνο ένας Θεός μας σώζει.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top