Να βγάζουν οι επισκέπτες τα παπούτσια;

Lautreamont

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lautreamont αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Λοιπον στα σοβαρα τωρα..το σπιτι μου ειναι ανοικτο,ζεστο και φιλοξενο...δεν προκειται ποτε να πω σε φιλοξενουμενο μου ''βγαλε τα παπουτσια σου πριν μπεις'' ,αν ομως ο οποιοσδηποτε θελησει απο μονος του να βγαλει τα παπουτσια του ,γιατι ετσι αισθανεται καλυτερα,ειναι ευπροσδεκτος να το κανει:):)

Εγώ όταν θα βγάλω παπούτσι σε ξένο σπιτικό, το πάω για ακλόνητο σεξ. :redface:
Επίσης, όταν έρχονται σπίτι γυναίκες, αισθάνομαι από τη μία ότι
αν τους πω να βγάλουν τα δικά τους παπούτσια, ουσιαστικά θρέφω το ποδολαγνικό μου
μάτι και το διάφραγμα ανοίγει διάπλατα,
αν δε τους το πω, θα μπιχλιάσουν τα χαλιά και η γούνινη βελέντζα.

Τι κάνεις σε αυτό το διχαλωτό πρόμπλεμ?

Εκμεταλλεύεσαι (γιούργια στα κουλούργια) τη κατάσταση ηφαιστειωδώς,
ή μεγαλοπρεπώς αρέσκεσαι να τρως τις σκόνες της?


το χειρότερο είναι αυτό που τους κάνω με τα ποτήρια που θέλουν να ακουμπήσουν στο τραπέζι...

τι τους κανεις με τα ποτηρια;;;;;;:/:

Σουβέρ για να μη λεκιάζουν τη ...σημύδα :D:D

Α, ρε τσαρατσάφ, γεροντικές ιδιοτροπίες? how oldy. :P

Καλά εγώ, σταυρώθηκα, εσύ τι διακιαολογία έχεις μωρέ
να φετιχίζεσαι με τα σουβέρ στα εφηβικά σου? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
τι τους κανεις με τα ποτηρια;;;;;;:/:

Πάντα μα πάντα σουβεράκι...
Ειδικά στην αρχή φώναζα συνέχεια γι' αυτό... Τώρα έχουν μάθει από μόνοι τους... Μάλιστα αν κάποιος έρθει για πρώτη φορά του λένε οι υπόλοιποι τι πρέπει να κάνει...

Αν και την τελευταία φορά που δεν έβαλε κάποιος το ποτήρι του σε σουβέρ, δεν μπόρεσα παρά να σκέσω στα γέλια, γιατί, άκουσον άκουσον, πέρασε το ποτήρι πάνω από το σουβέρ λες και ήταν εμπόδιο και το άφησε ακριβώς από μπροστά του...:lol:


Σουβέρ για να μη λεκιάζουν τη ...σημύδα :D:D

Α, ρε τσαρατσάφ, γεροντικές ιδιοτροπίες? how oldy. :P

Καλά εγώ, σταυρώθηκα, εσύ τι διακιαολογία έχεις μωρέ
να φετιχίζεσαι με τα σουβέρ στα εφηβικά σου? :worry:

Με την δουλειά που τράβηξα για τα έπιπλα του σπιτιού, πίστεψέ με έχω κάθε δικαίωμα να φετιχίζομαι με το να μην τους κάνει κανείς ζημιά...
Ειλικρινά... Μέχρι και το τελευταίο ξυλαράκι έχει περάσει από τα χέρια μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Εγώ όταν θα βγάλω παπούτσι σε ξένο σπιτικό, το πάω για ακλόνητο σεξ. :redface:
Επίσης, όταν έρχονται σπίτι γυναίκες, αισθάνομαι από τη μία ότι
αν τους πω να βγάλουν τα δικά τους παπούτσια, ουσιαστικά θρέφω το ποδολαγνικό μου
μάτι και το διάφραγμα ανοίγει διάπλατα,
αν δε τους το πω, θα μπιχλιάσουν τα χαλιά και η γούνινη βελέντζα.

Τι κάνεις σε αυτό το διχαλωτό πρόμπλεμ?

Εκμεταλλεύεσαι (γιούργια στα κουλούργια) τη κατάσταση ηφαιστειωδώς,
ή μεγαλοπρεπώς αρέσκεσαι να τρως τις σκόνες της?






Σουβέρ για να μη λεκιάζουν τη ...σημύδα :D:D

Α, ρε τσαρατσάφ, γεροντικές ιδιοτροπίες? how oldy. :P

Καλά εγώ, σταυρώθηκα, εσύ τι διακιαολογία έχεις μωρέ
να φετιχίζεσαι με τα σουβέρ στα εφηβικά σου? :worry:
1.Τι θα πει ''μπιχλιασουν'';:hmm:
2.Η γουνινες βελεντζες δεν ειναι ''comme il faut ''...να τις πεταξεις και να παρεις χειροποιητα μεταξωτα σε παλ αποχρωσεις...:laugh:
3.Εισαι ευπροσδεκτος στο σπιτι μου....:):whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Πω πω, έχω μείνει έκπληκτη! Εμείς πάντα τα βγάζαμε/βγάζουμε τα παπούτσια στο σπίτι και δεν μου είχε περάσει καν από το μυαλό ότι είναι κι αυτό ένα έθιμο ή ότι κάπου μπορεί να θεωρηθεί προσβλητικό το να ζητήσεις από τους επισκέπτες να βγάλουν τα παπούτσια τους στην είσοδο. :Ο Και τώρα που το σκέφτομαι, λογικό είναι να έχει σχέση με τα έθιμα και την κουλτούρα που έχουν διαμορφωθεί για τον α ή β λόγο σε μια χώρα. Δηλαδή εδώ στη Βόρεια Ευρώπη με τέτοιες καιρικές συνθήκες (8 στους 12 μήνες έχουμε ή βροχή ή λάσπες ή χιόνια ή πάγους ή απ' όλα :P) φανταστείτε να μην έβγαζε ο κόσμος τα παπούτσια στο σπίτι! Κανα Μάρτιο καλή ώρα που βρέχει και λιώνουν τα χιόνια και οι πάγοι και είναι όλος ο τόπος μες τα νερά και τις λάσπες να σου 'ρθουν καμιά δεκαριά επισκέπτες με τις γαλότσες στο σαλόνι. :D Καλά, αυτό είναι υπερβολή, αλλά... :D

Και για να επιστρέψω στο θέμα, εδώ είναι αυτονόητο πως βγάζεις τα παπούτσια σου, όταν πας για επίσκεψη. Δε χρειάζεται να το αναφέρεις ξεχωριστά, οπότε δεν μου έχει τύχει κάποια τέτοια άβολη περίσταση να χρειαστεί να το ζητήσω εγώ ή να μου το ζητήσουν. :) Στο δικό μου σπίτι έχω παντοφλάκια για μέσα (για μένα, όχι για τους επισκέπτες), αλλά μόνο και μόνο επειδή είμαι πολύ κρυουλιάρα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαγμένος

Νεοφερμένος

Ο Ψαγμένος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Δεν έχω καμμία όρεξη να βλέπω τις κάλτσες τους και να μυρίζω τα πόδια τους:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Γιατί τι έχουν οι κάλτσες; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Εμένα μου αρέσει πολύ να βγάζω τα παπούτσια μου στα σπίτια των φίλων μου και να τα βγάζουν στο σπίτι μου. Ποτέ δεν τους το έχω "απαιτήσει" (αν και η μαμά μου μόλις βλέπει σταράκια να πατάνε το χαλί παθαίνει κάτι, δεν ξέρω γιατί τέτοιο κόλλημα με το συγκεκριμένο είδος παπουτσιών) όμως πάντα τους το προτείνω καθώς έτσι πιστεύω πως θα νιώθουν πιο άνετα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Δεν μου αρέσει με τίποτα να βγάζουν τα παπούτσια τους! -εκτός αν θέλουν οι ίδιοι για να κάτσουν πιο άνετα-
Θέλω όποιος έρχεται στο σπίτι μου να νιώθει άνετα, και το τελευταίο που θα ήθελα να εισπράξει είναι ένα κόλλημα δικό μου με την καθαριότητα... που ούτως ή άλλως δεν υπάρχει ...
Είναι και ο λόγος που δεν μου αρέσει να βγάζω σουβέρ κάτω από τα ποτήρια τους, γιατί νιώθω σαν να τους λέω ¨προσοχή , μην μου λερώσετε!¨. Δεν πα να λερώσουν;;; οκ!
Επίσης , ενώ δεν καπνίζω , εννοείται ότι θα κάνουν τα τσιγαράκια τους κανονικά... θέλω να νιώθουν άνετα και να περάσουν καλά... Όταν έρχονται κάποιοι φίλοι , προτεραιότητα βάζω στους φίλους και όχι στην καθαριότητα του σπιτιού!
Όπως και μου την έσπαγαν κάτι μαμάδες φιλενάδων , που όταν σφουγγάριζαν μας κότσαραν πατάκια για το παρκέ...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Είμαι υπέρ της ελευθερίας. Δεν πρόκειται να βάλω κανέναν στη διαδικασία να βγάλει τα παπούτσια του ή να φερθεί όπως εγώ θέλω. Έτσι κι αλλιώς, σπίτι μου έρχονται και θα έρχονται μόνο φίλοι, οπότε ας λερώσουν, μετά μαζί θα τα πλύνουμε ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Δεν έχω καμμία όρεξη να βλέπω τις κάλτσες τους και να μυρίζω τα πόδια τους:/:
Όσον αφορά αυτό, αν φροντίζεις για την υγιεινή σου και φοράς καθαρές κάλτσες, δε νομίζω πως υπάρχει τέτοιο θέμα. Τουλάχιστον εμένα δε μου έχει τύχει τέτοιο άβολο περιστατικό ούτε προσωπικά ούτε σε καλεσμένο μου. Βέβαια ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και πάντα υπάρχουν οι πολύ ευαίσθητοι κλπ. Επίσης, σαφώς είναι άλλο, αν τα βγάζεις ανά τακτά χρονικά διαστήματα τα παπούτσια σου και άλλο, αν τα φοράς συνεχόμενα από το πρωί ως το βράδυ... Πολλά παίζουν ρόλο, όπως και το αν ο άλλος φοράει τα ίδια παπούτσια κάθε μέρα.

Τώρα αυτό που ανέφερε η Μαρίνα για την άνεση είναι άλλη υπόθεση και όμορφη σκέψη, εφόσον στην Ελλάδα, απ' ό,τι έχω καταλάβει, συνηθίζεται για τον α ή β λόγο να φοριούνται τα παπούτσια και μέσα στο σπίτι. :)
Δεν μου αρέσει με τίποτα να βγάζουν τα παπούτσια τους! -εκτός αν θέλουν οι ίδιοι για να κάτσουν πιο άνετα-
Θέλω όποιος έρχεται στο σπίτι μου να νιώθει άνετα, και το τελευταίο που θα ήθελα να εισπράξει είναι ένα κόλλημα δικό μου με την καθαριότητα... που ούτως ή άλλως δεν υπάρχει ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Μου κάνει τόσο καταπιεστικό, όσο να του πείς του άλλου "βγάλε το παντελόνι σου"!!! Χωρίς να προτίθεσαι να του βγάλεις εσύ τα υπόλοιπα ρούχα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Βασικά αυτό που είπα εγώ είναι ότι όλα έχουν να κάνουν με τα έθιμα και την κουλτούρα των ανθρώπων της κάθε χώρας. Δηλαδή όσο περίεργο μπορεί να θεωρηθεί στην Ελλάδα το να βγάλει κάποιος καλεσμένος τα παπούτσια του μόλις μπει στο σπίτι, τόσο παράξενο μπορεί να φανεί στη Σουηδία το να μην τα βγάλει. Κι όπως είπα, είναι και θέμα συνήθειας. Επειδή ο Έλληνας ξέρει ότι τα παπούτσια φοριούνται και μέσα, λογικό είναι να μπει με τα παπούτσια στο σπίτι. Επειδή ο Σουηδός έχει μάθει ότι τα παπούτσια φοριούνται έξω, λογικό είναι αυτομάτως μόλις μπει σε κάποιο σπίτι, να τα βγάλει, χωρίς να του το ζητήσουν ξεχωριστά, οπότε ουσιαστικά δεν τίθεται και θέμα επιβολής ή προσβολής. Έχει να κάνει με το πώς έχει μάθει κανείς. Σαφώς βέβαια χρησιμοποιούμε και τη λογική. Δηλαδή, αν κάποιος που έχει συνηθίσει να φοράει τα παπούτσια του μέσα στο σπίτι, πάει ως καλεσμένος σε κάποιο άλλο σπίτι και δει ότι οι μπότες του είναι από την κορφή ως τα νύχια μες τη λασπούρα, (θέλω να) πιστεύω πως τουλάχιστον θα ρωτήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angels wings

Νεοφερμένος

Η angels wings αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Ναι.πιστευω πως οι επισκεπτες χρειαζεται να βγαζουν τα παπουτσια,διοτι ετσι δεν γινεται μεταφορα μικροβιων και ετσι το περιβαλλον ειναι υγιεινο..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
:eek: Θεωρώ μεγάλη προσβολή να πω σε έναν καλεσμένο να βγάλει τα παπούτσια του για να μην μου λερώσει. Το θεωρώ απαράδεκτο, δεν το έχω κάνει ποτέ και ούτε σκοπεύω. Επίσης δεν δέχομαι να μου το πούν κι εμένα, διότι αν μου το ζητήσουν θα τα βγάλω για να μην τους στεναχωρήσω εκείνη την στιγμή, παρ' ότι θα στεναχωριέμαι εγώ που θα περπατάω ξυπόλητη και εννοείται πως στο σπίτι αυτό δεν θα ξαναπατήσω. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jesse_james

Δραστήριο μέλος

Ο jesse_james αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 464 μηνύματα.
Κι'όχι μόνο, αν είναι κανά "μωρό" του λέω να βγάλει και τα ρούχα, ελέω μικροβίων βέβαια. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jo_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elizabeth Blackburn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Αν και πιστεύω ότι οι επισκέπτες πρέπει να βγάζουν τα παπούτσια εγω δε μπορω να το πω, εκτός και αν είναι πολυ οικειο πρόσωπο. Απλα ειναι πιο ευγενικο όταν πας κάπου να τα βγάλεις πιστευω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μου φαίνεται γυφτιά να πεις σε επισκέπτη να βγάλει τα παπούτσια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

breaking_dawn

Νεοφερμένος

Η breaking_dawn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Παντα στο σπιτι μου βγαζω τα παππουτσια και φοραω παντοφλες. (Δεν μπορω με παπουτσια με στο σπιτι..Το θεωρώ αηδια...) Και οι φίλοι μου κάνουν το ίδιο σπίτι μου και πάντα τους προσφέρω παντοφλες..Φυσικα αν έρθει καποιος σπιτι μου για πρωτη φορα δεν του ζηταω να βγαλει τα παπουτσια του. Αλλα εγω παντα προθυμοποιουμαι ν βγαλω τα παπουτσια εκτοσ αν μου πουν οι ιδιοι να μην τα βγαλω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓΙΩΡΓΟΣ95

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΩΡΓΟΣ95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Νιγρίτα (Σέρρες). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Μια θεια μου οταν παω με καταπιεζει να τα βγαλω!
Ολοι ομως συνηθως λενε "αν θελεις βγαλτα"!
Εγω εχ συνηθησει να τα βγαζω στο σπιτι!Κυκλοφοραω με παντοφλες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ωρε μποοχααα..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top