Να βγάζουν οι επισκέπτες τα παπούτσια;

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,740 μηνύματα.
Όσο πιο βόρεια στην Ελλάδα πας τόσο πιο συχνό είναι. Είναι μια διαφορά των " παλαιοελλαδιτών " με των " νεοελλαδιτών ". Εμείς οι " Νεοελλαδίτες " είμαστε πιο κοντά στην οθωμανική/τουρκική νοοτροπία. Στη Τουρκία είναι τρομερά αυστηροί με τα παπούτσια. Αυτή τη παράδοση την έχουμε ακόμα στα Βόρεια εμείς οι δευτεράντζες που απελευθερώθηκαμε εκατό χρόνια μετά από τους υπόλοιπους. Είναι τρομερά σύνηθες στην Θεσσαλονίκη να βγάζεις τα παπούτσια πριν μπεις στο σπίτι. Παρόλα αυτά αν κάποιος ορμήξει έτσι όπως να'ναι σπάνια ο νοικοκύρης θα του πει να τα βγάλει λόγω ντροπής. Σε αυτή τη χώρα το έχουμε τιμή μας και καμάρι μας να ντρέπεται αυτός που έχει δίκιο σε κάτι και ο αναίσθητος Ελληναράς να νιώθει και υπερήφανος για τις πράξεις του.

Γενικά μιλώντας όμως αυτή η νοοτροπία πρέπει να καλλιεργηθεί παντού. Είμαστε ένας λαός αρκετά πίσω σε ζητήματα καθαριότητας έναντι άλλων όπως η Τουρκία, η Σκανδιναβία, η Ιαπωνία κλπ. Ο,τι καθαριότητα γνωρίσαμε την γνωρίσαμε από το πρότυπο της παλαιάς Ελληνίδας νοικοκυράς που είχε τον σύζυγο και τα παιδιά σούζα σε ζητήματα καθαριότητας. Τώρα που εκλείπει και αυτό φοβάμαι πως θα μας πνίξει η μπίχλα. Να αποβάλλουμε όλοι τέτοιες ανθυγιεινές νοοτροπίες. Τα παπούτσια σε ξένο σπίτι είναι αγένεια και βρωμιά.
Μιας και λες για Σκανδιναβία, στη Σουηδία ξέρω ότι είναι και για πρακτικούς λόγους, επειδή ο καιρός εκεί είναι λίγο περίεργος (λάσπη, χιόνι) πρέπει να έχεις μαζί σου ένα δεύτερο ζευγάρι παπούτσια γιατί αν μπεις σε εσωτερικό χώρο (πχ στο gym) θα τα μεταφέρεις και θα γίνει χάλια. Οπότε έχει λογική που το κάνουν αυτό. Οι Ιάπωνες νομίζω και λόγω κάποιων συνηθειών, δηλαδή έτρωγαν στο πάτωμα σε αυτά τα χαλάκια (δε θυμάμαι το όνομα τους) οπότε λογικό να μη θέλουν να μεταφέρουν μέσα ό,τι υπάρχει έξω.

Λόγω σπουδών ξέρω πως γενικά τους μικροοργανισμούς δεν τους αποφεύγεις. Υπάρχουν παντού. Και να μπει κάποιος μια φορά επειδή ξεχάστηκε με τα παπούτσια δεν έγινε και κάτι τρομερό. Δεν είναι ότι τριβόμαστε στο πάτωμα ή τρώμε από κάτω. Επιπλέον, αν ήμασταν τόσο ευαίσθητοι δε θα είχαμε επιβιώσει, θα μας είχαν σκοτώσει οι μικροοργανισμοί :scratchhead:

Οπότε ψυχραιμία :P
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Μιας και λες για Σκανδιναβία, στη Σουηδία ξέρω ότι είναι και για πρακτικούς λόγους, επειδή ο καιρός εκεί είναι λίγο περίεργος (λάσπη, χιόνι) πρέπει να έχεις μαζί σου ένα δεύτερο ζευγάρι παπούτσια γιατί αν μπεις σε εσωτερικό χώρο (πχ στο gym) θα τα μεταφέρεις και θα γίνει χάλια. Οπότε έχει λογική που το κάνουν αυτό.
Ισχύει για το γυμναστήριο (όπως και στη Νορβηγία). Αλλά δε το έχω συναντήσει σε άλλους χώρους. Σε σπίτι με παππούτσια γενικά δεν έχω δει να μπαίνουν πάντως.

Το να κρατάνε τα παππούτσια οι καλεσμένοι ήταν συχνή τακτική των προήγουμενων δεκαετιών και ίσχυε/ισχύει σε διάφορες χώρες. Ο λόγος ήταν απλός - ο καλεσμένος μπορεί να είχε τρύπιες κάλτσες και να ερχόταν σε δύσκολη θέση ή γενικά κάποιο παρόμοιο πρόβλημα (βρωμοπόδαρα). Γι' αυτό ο οικοδεσπότης έκανε αυτή τη παραχώρηση, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για περιπτώσεις που έγινε η επίσκεψη έγινε απρόσμενα (από τη μεριά του επισκέπτη). Πρόσφατα γνώρισα μια Φιλιπινέζα και κάπως ήρθαμε σε ακριβώς αυτό το θέμα και μου είπε ότι και εκεί το ίδιο κάνουν, για τον ίδιο ακριβώς λόγο.

Ντροπή στον @giannhs2001 που μας πλασάρεται σαν πατροπαράδοτο, τίμιο και λαϊκό παιδί του Έθνους, αλλά δε θέλει να τιμήσει τα έθιμα ή να δείξει ανέχεια στη φτωχάτζα, επειδή σιχένεται - άσχετα που δεν υπάρχει ιδιαίτερος υγειονομικός κίνδυνος.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.
Ντροπή στον @giannhs2001[/USER] που μας πλασάρεται σαν πατροπαράδοτο, τίμιο και λαϊκό παιδί του Έθνους, αλλά δε θέλει να τιμήσει τα έθιμα ή να δείξει ανέχεια στη φτωχάτζα, επειδή σιχένεται - άσχετα που δεν υπάρχει ιδιαίτερος υγειονομικός κίνδυνος.
Μα δεν έχει να κάνει τόσο με έθιμα. Δεν ήτο ποτέ έθιμο των Ελλήνων να εισέρχονται στα σπίτια με τα υποδήματα. Για την ακρίβεια το αντίθετο συμβαίνει.

Επισης δεν είναι και σαβουάρ βιβρ να μη λερώνεις το σπίτι σου ή το σπίτι του άλλου. Με την καθαριότητα έχω εμμονή προσωπικά. Φτωχοί και λαϊκοί είμαστε, όταν γυρνάμε από τις οικοδομές είμαστε χάλια αλλά φροντίζουμε τουλάχιστον να μη φέρνουμε όλο το χάλι και εντός του σπιτιού. Γιατί συσχετίζουμε την φτώχεια και την λαϊκότητα με την καθαριότητα δεν καταλαβαίνω :laugh:
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,820 μηνύματα.
Θυμάμαι όταν φιλοξενήσαμε μια κοπέλα από Τσεχία μια γνωστή της αδερφής μου αυτή στεκόταν έξω από το σπίτι στη εξώπορτα και ρωτούσε τους γονείς μου αν έπρεπε να βγάλει τα παπούτσια και οι γονείς μου της είπαν μπες με τα παπούτσια και αυτή κόλλησε για λίγο. Εν τέλει μπήκε με παπούτσια. Προφανώς στο εξωτερικό όπου χιονίζει πολύ και το χιόνι είναι πολύ βρώμικο και μας είπε ότι ακόμη και στο σχολείο της που πήγαινε φορούσαν παντόφλες που τα φυλούσαν στα ντουλάπια του σχολείο ειδικά το χειμώνα.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Μα δεν έχει να κάνει τόσο με έθιμα. Δεν ήτο ποτέ έθιμο των Ελλήνων να εισέρχονται στα σπίτια με τα υποδήματα. Για την ακρίβεια το αντίθετο συμβαίνει.
Διπλή ντροπή, όντας και ιστορικός. Αυτό να φανταστώ δε το έχεις δει ποτέ στη ζωή σου;


Επισης δεν είναι και σαβουάρ βιβρ να μη λερώνεις το σπίτι σου ή το σπίτι του άλλου. Με την καθαριότητα έχω εμμονή προσωπικά. Φτωχοί και λαϊκοί είμαστε, όταν γυρνάμε από τις οικοδομές είμαστε χάλια αλλά φροντίζουμε τουλάχιστον να μη φέρνουμε όλο το χάλι και εντός του σπιτιού. Γιατί συσχετίζουμε την φτώχεια και την λαϊκότητα με την καθαριότητα δεν καταλαβαίνω
Επεξεργάσου το παρακάτω σκηνικό: Είσαι εσύ, ο κολλητός σου και το κρας του στον δρόμο. Σου έρχεται ιδέα να πάτε να αράξετε σπίτι σου. Ο κολλητός σου έχει ιδρωμένες ή τρύπιες κάλτσες και εσύ θα απαιτήσεις όταν μπείτε στο σπίτι να βγάλει τα παππούτσια του μπροστά στο κρας του. Πιστεύεις ότι είναι ωραία κατάσταση για αυτόν;
Η φτώχεια κολλάει στο, όπως προείπα, ότι κάποτε πολλοί άνθρωποι κυκλοφορούσαν με τρύπιες ή μπαλωμένες κάλτσες. Ίσως ακόμα και σήμερα. Εξού και η παραχώρηση του οικοδεσπότη να μην απαιτεί να βγάλει ο επισκέπτης τα παππούτσια.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,592 μηνύματα.
Διπλή ντροπή, όντας και ιστορικός. Αυτό να φανταστώ δε το έχεις δει ποτέ στη ζωή σου;
Ντροπή! Εγώ προτείνω να πέσει στα γόνατα και να μας ζητήσει 50+1 φορές συγγνώμη. Είναι αδιανόητο αυτό που συμβαίνει.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,787 μηνύματα.
Να δω τον Ελληνάρα που πεταει σκουπίδια όπου να ναι από το παραθυρο του αυτοκινήτου του καθώς οδηγεί η περπαταει στο δρόμο... Ο σκυλος του χεζει όπου να ναι στα πεζοδρομια να μου ζητήσει να μπω σπίτι του με τις παντουφλες.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,596 μηνύματα.
Ισχύει για το γυμναστήριο (όπως και στη Νορβηγία). Αλλά δε το έχω συναντήσει σε άλλους χώρους. Σε σπίτι με παππούτσια γενικά δεν έχω δει να μπαίνουν πάντως.

Το να κρατάνε τα παππούτσια οι καλεσμένοι ήταν συχνή τακτική των προήγουμενων δεκαετιών και ίσχυε/ισχύει σε διάφορες χώρες. Ο λόγος ήταν απλός - ο καλεσμένος μπορεί να είχε τρύπιες κάλτσες και να ερχόταν σε δύσκολη θέση ή γενικά κάποιο παρόμοιο πρόβλημα (βρωμοπόδαρα). Γι' αυτό ο οικοδεσπότης έκανε αυτή τη παραχώρηση, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για περιπτώσεις που έγινε η επίσκεψη έγινε απρόσμενα (από τη μεριά του επισκέπτη). Πρόσφατα γνώρισα μια Φιλιπινέζα και κάπως ήρθαμε σε ακριβώς αυτό το θέμα και μου είπε ότι και εκεί το ίδιο κάνουν, για τον ίδιο ακριβώς λόγο.

Ντροπή στον @giannhs2001 που μας πλασάρεται σαν πατροπαράδοτο, τίμιο και λαϊκό παιδί του Έθνους, αλλά δε θέλει να τιμήσει τα έθιμα ή να δείξει ανέχεια στη φτωχάτζα, επειδή σιχένεται - άσχετα που δεν υπάρχει ιδιαίτερος υγειονομικός κίνδυνος.
Ξέχασες την περίπτωση να φοράει κάποιος διαφορετικές κάλτσες, καθώς οι αναθεματισμενες έχουν το μοναδικό ταλέντο να χάνονται στο πλυντήριο
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Η φτώχεια κολλάει στο, όπως προείπα, ότι κάποτε πολλοί άνθρωποι κυκλοφορούσαν με τρύπιες ή μπαλωμένες κάλτσες. Ίσως ακόμα και σήμερα.
Τι; Εδώ ο (φτωχούλης) βασιλιάς της Αγγλίας, έβγαλε τα παπούτσια του σε τζαμί και φάνηκε η τρύπια κάλτσα του...
Βασιλιάς Κάρολος: Η τρύπια κάλτσα που έγινε viral (enikos.gr)

1677308318828.png
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.
Διπλή ντροπή, όντας και ιστορικός. Αυτό να φανταστώ δε το έχεις δει ποτέ στη ζωή σου;



Επεξεργάσου το παρακάτω σκηνικό: Είσαι εσύ, ο κολλητός σου και το κρας του στον δρόμο. Σου έρχεται ιδέα να πάτε να αράξετε σπίτι σου. Ο κολλητός σου έχει ιδρωμένες ή τρύπιες κάλτσες και εσύ θα απαιτήσεις όταν μπείτε στο σπίτι να βγάλει τα παππούτσια του μπροστά στο κρας του. Πιστεύεις ότι είναι ωραία κατάσταση για αυτόν;
Η φτώχεια κολλάει στο, όπως προείπα, ότι κάποτε πολλοί άνθρωποι κυκλοφορούσαν με τρύπιες ή μπαλωμένες κάλτσες. Ίσως ακόμα και σήμερα. Εξού και η παραχώρηση του οικοδεσπότη να μην απαιτεί να βγάλει ο επισκέπτης τα παππούτσια.
Το έχω δει αυτό, δεν θυμάμαι πως λέγεται βέβαια. Βέβαια ξεχνάς μια λεπτομέρεια. Αυτή η ανοησία, στην οποία έχουμε σκοτωθεί χίλιες φορές και του έχουμε ρίξει ένα σωρό χριστοπαναγίες, βρίσκεται έξω από την αυλόπορτα κυρίως. Καθάριζαν τα παπούτσια τους πριν μπουν εντός της αυλής του σπιτιού και υπηρχε μόνον εις τα χωριά. Δεν αναιρεί τίποτα περί παραδόσεως.

Όσο για το σκηνικό που αναφέρεις αυτό δείχνει και λίγο την κατάντια μας. Δηλαδή θες να με πεις ότι ο φίλος θα έχει ένα σύγχρονο πρώτης ποιότητος κινητό αλλά δεν θα μπορεί να έχει εξασφαλίσει στον εαυτό του ένα αξιοπρεπές ζευγάρι κάλτσες ( από τη λαϊκή ακόμα ) ; Πόσο φτωχός δηλαδή; Αλλά γενικά μιλώντας εντάσσομαι και εγώ στην κατηγορία ανθρώπων που δεν θα μιλούσαν πάλι γιατί θα ντρέπονταν να πουν στον άλλον να τα βγάλει. Σίγουρα όμως δεν θα με εκανε καθόλου θετική εντύπωση να έμπαινε ο άλλος γιούργια με τα παπούτσια στο σπίτι χωρίς έστω να ρωτήσει για τυπικά.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Το έχω δει αυτό, δεν θυμάμαι πως λέγεται βέβαια. Βέβαια ξεχνάς μια λεπτομέρεια. Αυτή η ανοησία, στην οποία έχουμε σκοτωθεί χίλιες φορές και του έχουμε ρίξει ένα σωρό χριστοπαναγίες, βρίσκεται έξω από την αυλόπορτα κυρίως. Καθάριζαν τα παπούτσια τους πριν μπουν εντός της αυλής του σπιτιού και υπηρχε μόνον εις τα χωριά. Δεν αναιρεί τίποτα περί παραδόσεως.

Όσο για το σκηνικό που αναφέρεις αυτό δείχνει και λίγο την κατάντια μας. Δηλαδή θες να με πεις ότι ο φίλος θα έχει ένα σύγχρονο πρώτης ποιότητος κινητό αλλά δεν θα μπορεί να έχει εξασφαλίσει στον εαυτό του ένα αξιοπρεπές ζευγάρι κάλτσες ( από τη λαϊκή ακόμα ) ; Πόσο φτωχός δηλαδή; Αλλά γενικά μιλώντας εντάσσομαι και εγώ στην κατηγορία ανθρώπων που δεν θα μιλούσαν πάλι γιατί θα ντρέπονταν να πουν στον άλλον να τα βγάλει. Σίγουρα όμως δεν θα με εκανε καθόλου θετική εντύπωση να έμπαινε ο άλλος γιούργια με τα παπούτσια στο σπίτι χωρίς έστω να ρωτήσει για τυπικά.
Τετραπλή ντροπή.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.
Τετραπλή ντροπή.
Σε ζητήματα καθαριότητας η Ιαπωνία είναι το παράδειγμα. Μέχρι και στα πανεπιστήμια με παντόφλες μπαίνουν σεβόμενοι τον χώρο που βρίσκονται. Όλα είναι πεντακάθαρα σε αυτή τη χώρα. Αυτό θα έπρεπε να είναι το πρότυπο τόσο της Ελλάδος όσο και ολόκληρου του κόσμου.

Κάποιες " παραδόσεις " δεν είναι χρήσιμες και πρέπει να πεθαίνουν. Δεν χρειάζεται να κρατάς τα πάντα, ακόμα και τα επιβλαβή, επειδή ήταν πρακτικές του παρελθόντος. Αυτό είναι και το νόημα των πολιτισμών. Η βελτίωση των εθνικών λαών.
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
Ναι, γιατί με τα παπούτσια έχουν πατήσει στους πενταβρωμικους δρόμους
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top