Θα σας πείραζε να πάει ο σύντροφος σας λίγες μέρες διακοπές χωρίς εσάς;

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
ε τι?!! να του κανω σκηνη??
αμα δε με θελει μια μαζι δε τον θελω δεκα:P

(μεταξυ μας θα στεναχωριομουν αλλα θα το επαιζα υπερανω:D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Value

Νεοφερμένος

Ο Value αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Ως άνθρωπος και δη ζουλιάρης, ομολογώ ότι το "τσιμπιματάκι" μου θα το 'νοιωθα. Από την άλλη όμως, επειδή δεν μπορώ να εννοήσω σχέση χωρίς εμπιστοσύνη, και χάρη σε αυτήν, θα το δεχόμουν χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
επειδη εμενα μου εχει τυχει να σας πω... χωριστες διακοπες και ερωτας δεν πανε μαζι...δυστυχως...αυτα περι ελευθεριας ανανεωσης κτλ κτλ εγω τα ακουω βερεσε!!!εξαλου οταν εισαι ερωτευμενος με τον καλο-καλη σου θες να πας καπου οι δυο σας και περνατε και τελεια και δε βαριεστε καθολου....κτλ..απο το να πας με τους κολλυτους που θελουν να ειναι σουρωμενοι 24 ωρες ή τις κολλητες που κανουν 100 ωρες στο μπανιο,να βαψουν νυχια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Το γεγονός ότι δεν μπορεί ένα ζευγάρι να είναι συνέχεια μαζί δεν μας περνάει καθόλου απ το μυαλό, πρέπει ντε και καλά να σημαίνει "ανανέωση" και "ελευθερία" να πάει κάποιος διακοπές και να χαλαρώσει με τους φίλους του ε; Επίσης δεν είναι όλοι οι κολλητοί (πφ, λαηκ γουηρ 7 ορ σαμΘιν) σούρα στις διακοπές μονίμως -εκτός κι αν έρχονται από χώρες με ποτοαπαγόρευση ακόμα- ή κυνηγάνε πιπίνια στις πλαζ και αι φιλενάδαι μονίμως παστώνονται στο βεσε και δεν μπορεί κανεις να κάμει τσίσα του σαν άνθρωπος. Τι δικαιολογίες είναι αυτές; Αν κάποιος δεν ήθελε να πάω διακοπές με την παρέα μου και μου έδινε αυτά τα επιχειρήματα θα του απαντούσα ακριβώς στο ίδιο επίπεδο λογικής : Θέλω να πάω διακοπές με φίλους για να δω τις νέες τάσεις της μόδας σε μαγιό και γυαλιά ηλίου, όλο τα δικά σου βλέπω. Θα ήταν λογική απάντηση σε σχέση με τα παραπάνω επιχειρήματα.

Μπορεί ο εκάστοτε σύντροφος να είναι σημαντικό τμήμα της καθημερινότητας αλλά και οι φίλοι θέλουν χρόνο, αγάπη, στοργή, προδερμ. Προσωπικά δεν θα με πείραζε καθόλου να πάει ο "σύντροφος" διακοπές με φίλους, μόνος, με γκόμενα (ναι, λες και θα περίμενε να έρθει η πιο ύποπτη σεζον για να με κερατώσει). Δεν είσαι κολλημένος στην καρωτίδα με τον αγαπητικό/αγαπητικιά σου ώστε να πάθει κανείς κακό με την στενή έννοια του όρου αν φύγει για λίγες μέρες ο άλλος. Τα υπόλοιπα (σε όποιο άκρο κι αν βρίσκονται, είτε αυτό της καταπίεσης/ζήλειας είτε στο άκρο του δεν με νοιάζεις-δεν σε νοιάζω) τα ακούω βερεσέ.

Υ.Γ. Έρως και χωριστά διακοπές; Jesus, that never crossed my mind. Αν κάποιος μου ξαναπεί ότι θέλει να περάσει χρόνο με την παρέα του θα τον χωρίσω : Δεν μ'αγαπάς πια αλήτη! (με βλέμα Μάρθας Βούρτση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Aν ειναι δυνατον να θεωρουμε περιεργο οτι ο συντροφος μας θελει να παει διακοπες με τους δικους του φιλους..

Το ιδανικο για μενα ειναι να παει διακοπες το ζευγαρι μαζι και να παει και χωριστα..

Δυστυχως αυτο στην πραγματικοτητα του ιδωτικου τομεα (και ειδικα σε αυτου που ειμαι εγω) αυτο ειναι αδυνατον..Αν ειχαμε μονο μια εβδομαδα διακοπες και μπορουσαμε να παρουμε αδεια μαζι και διαλεγε την παρεα του, οντως δεν θα ενιωθα ωραια..

Αλλα υπαρχουν και ομορφα π/σ/κ που μπορεις να πας με την παρεα σου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
όχι, αρκεί να δεχόταν κι αυτός να πηγαίνω κι εγώ διακοπές χωρίς αυτόν....άλλωστε το να ζεις με κάποιον δεν σε κάνει αυτοκόλλητο και εξαρτημένο......και ότι όλα πρέπει να τα κάνεις μαζί αχώριστα......πάντα μέσα σε λογικά όρια και πλαίσια που ορίζει από κοινού το ζευγάρι........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ε ναι οκ...δεν παιζει να υπαρχει ερωτας και ταυτοχρονα να ισχυει το "χωριστα διακοπες"...και οποιος και να μου πει το αντιθετο, ας αναρωτηθει, εαν πραγματικα ειναι ερωτευμενος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Δεν έχω και δεν έχει πρόβλημα να πάμε χωριστά κάπου διακοπές.
Και το έχουμε κάνει πολλές φορές. Κυρίως όχι στη φάση της καλοκαιρινης άδειας, αλλά σε τριημεράκια. Και το κάναμε και στην αρχή της σχέσης αλλά και τώρα που είμαστε παντρεμένοι. Και ναι ελπίζω να μπορούμε να το κάνουμε κι όταν θα έχουμε παιδιά.
Δεν είναι ότι δεν τον αγαπάω και δε με αγαπάει, αλλά πραγματικά χρειάζομαι ένα ΣΚ με τις φίλες μου να μιλήσω (όπως ειπώθηκε παραπάνω) για τις ραγαδες και την κυτταρίτιδά μου, να περάσω 10 ωρες στην παραλία βάφωντας τα νύχια μας ενώ εκείνος θα έπλητε τρομερά. Κι εκείνος χρειάζεται ένα ΣΚ με τους φίλους του να μιλήσουν για τα δικά τους (όπου εγώ θα έπλητα τρομερά).
Και θα πάμε και όλοι μαζί ζευγάρια εκδρομή η διακοπές, αλλά θα πάμε κι ο καθένας όταν θέλει μόνος με τους φίλους του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Ε ναι οκ...δεν παιζει να υπαρχει ερωτας και ταυτοχρονα να ισχυει το "χωριστα διακοπες"...και οποιος και να μου πει το αντιθετο, ας αναρωτηθει, εαν πραγματικα ειναι ερωτευμενος...

Αν σου έλεγε δηλαδή "Θα πάω μια βδομάδα με τα παιδιά και όταν επιστρέψω θα πάμε όπου θες μπλα μπλα..." θα έβγαζες συμπέρασμα ότι δεν είναι ερωτευμένος; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Ε ναι οκ...δεν παιζει να υπαρχει ερωτας και ταυτοχρονα να ισχυει το "χωριστα διακοπες"...και οποιος και να μου πει το αντιθετο, ας αναρωτηθει, εαν πραγματικα ειναι ερωτευμενος...

+1000

Εγώ ξέρω ότι ο σύντροφος σου είναι και ο καλύτερος φίλος σου ταυτόχρονα, οπότε οι φρεε τύποι του τύπου "εννοείται χωριστά διακοπές,σιγά το πράγμα" ας αναθεωρήσουν τις απόψεις τους περί σχέσεων. Εντάξει δεν είπαμε και συνέχεια μαζί, (αν και όταν είσαι πραγματικά ερωτευμένος αυτό επιδιώκεις), αλλά πως θα σου φενόταν να σου πει το έτερον ύμισι ότι θα παεί διακοπές με τους φίλους του, και εσύ μένεις σπίτι μόνη.. δεν είναι άσχημο? και στην τελική, η μοναξιά η η άλλη επιλογή που έχεις ειναι να πας διακοπές, την ίδια περίοδο με αυτόν, με τις φίλες σου απο αντίδραση και μόνο,η για να μην μείνεις μόνη δεν είναι ακόμα χειρότερο? Το διακοπές χώρια είναι αντιστρόφως ανάλογο με τον έρωτα πάρτε το χαμπάρι και κόψτε τις μπούρδες. Οταν είσαι ερωτευμένος θέλεις τον άλλον μαζί σου, δεν μπορείς να κάνεις χώρια του και με τον έναν η τον άλλο τρόπο βρίσκεις τρόπο να συνδιάσεις και φίλους και σχέση μαζί. Και άτομα με τέτοιες απόψεις τις αναθεωρούν όταν ερωτευτούν.. όποιος λέει το αντίθετο απλώς κοροιδεύει τον εαυτό του.

Υ.Γ. Αν μου έλεγε χωριστά διακοπές θα της έλεγα έχεις 10 λεπτά να μαζέψεις τα πράγματα σου και να την κάνεις απο εδώ.. Και θα χωροπηδούσα που αρχίζω διακοπές φρεε... Με την αλητοπαρέα και στανταρια έρωτες καινούριους... Τρελαααα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Ο σύντροφός μου μπορεί να είναι ο καλύτερος φίλος μου, αλλα αυτό δε σημαίνει πως δεν έχω ανάγκη και τους άλλους φίλους μου.
Το έτερον ύμισι μου χει πει και έχει παέι διακοπές μόνος του και δεν είχα κανένα πρόβλημα.
Οταν είσαι ερωτευμένος και θέλεις τον αλλο συνεχεια μαζί, σε πειράζει άμα πάει για καφέ μόνος του? Αμα κάτσει να δει μπάλα με τους φίλους του? Δεν είσαι σιαμαίος με τον άλλο. Είσαι μια ξεχωριστή οντότητα που χρειάζεται χρόνο και μόνη της και με άλλους ανθρώπους και δεν μπορεί να είναι 24/7 με έναν άνθρωπο.
Και ξεπεράστε λιγάκι το ότι χωριστές διακοπές σημαίνει γκομένισμα και απιστία. Αμα θέλω να γκομενίσω το κάνω και στο μπαράκι που θα πάω για ποτό με την κολητή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αν σου έλεγε δηλαδή "Θα πάω μια βδομάδα με τα παιδιά και όταν επιστρέψω θα πάμε όπου θες μπλα μπλα..." θα έβγαζες συμπέρασμα ότι δεν είναι ερωτευμένος; :confused:

Δεν υπηρχε περιπτωση να ημουν με εναν τετοιο ανδρα.
Εαν θελει να βγαινει μονος του και να πηγαινει διακοπες μονος του, οταν μπορω ΚΑΙ εγω να ειμαι μαζι του ενω δηλωνει πως ειναι ερωτευμενος, τι θα γινει δηλαδη οταν του φυγει ο ερωτας? Θα εχουμε παραλληλες ζωες?

Σορρυ, αλλα ποτε δεν ενοιωσα την αναγκη, οσο ειμαι σε σχεση και ημουν ερωτευμενη, να θελω να παω διακοπες μονη μου, ειτε να βγω μονη μου ενω μπορουσε ΚΑΙ ο φιλος μου.
Οι αναγκες τυπου "ο καθενας μονος του" ξυπνουν, οταν σιγουρα ο ερωτας εχει φθαρει και εχει ρουτινιασει η σχεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Δλδ Νεραιδα εσύ, όταν είσαι ερωτευμένη δεν βλέπεις τις φίλες/φιλους σου μόνη σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δλδ Νεραιδα εσύ, όταν είσαι ερωτευμένη δεν βλέπεις τις φίλες/φιλους σου μόνη σου?

Εαν υπαρχει λογος που θα πρεπει να τις δω μονη μου, βεβαιως...αλλα οχι ενω θα μπορω να δω και τον φιλο μου. Θα επιλεξω μερα που εκεινος δε θα μπορει ή θα φροντισω να δω το συγκεκριμενο ατομο πιο νωρις. Τροποι βρισκονται. Το θεμα ειναι τι νοιωθουμε και τι θελουμε.
Και οι διακοπες χωριστα βεβαια δεν συγκρινονται σε καμμια των περιπτωσεων με μια εξοδο για εναν καφε ή ενα ποτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Πολλοι την πατανε μεσα απο τις διακοπες γιαυτο και οι τοσες διαφορετικες αποψεις.
Λοιπον μερικα παραδειγματα που χω κοντινα μου

εχω φιλη που ταν καμποσα χρονια μαζι του, εκεινη των ταξιδιων. εκεινος δε μπορουσε να την ακολουθησει ποτε λογω , ελεγε, δουλειας(μια αδεια ομως δεν ελεγε να παρει) καταφερναν και πηγαιναν μονο καλοκαιρια διακοπες. Εκεινη πηγαινε με φιλες και τον παρακαλουσε να παει με φιλους, εκεινος αρνιοταν. Τον ρωτουσε θες η δε θες να παω? να πας της ελεγε.
Με τα πολλα, πηγε μετα απο χρονια μονος του διακοπες και βρηκε την επομενη για χρονια σχεση του.
Τι σκεψεις να κανει πια το κοριτσι?

Αλλο παραδειγμα
Ζευγαρι 6-7 χρονια μαζι , πανε σοβαρα εδω και δυο χρονια αλλα λογω χρηματων δεν το προχωρουν ακομα.
Δε πανε χωρια διακοπες. Οταν πηγε ο ενας πηγε και η αλλη για αντιποινα. Στραβωμενοι και οι δυο στις μοναχικες τους διακοπες δεν ξανακαναν την αποπειρα να πανε χωρια.

Τι εχετε να πειτε γι αυτες τις περιπτωσεις?
Εγω καταληγω πως καλο ειναι σε τετοια θεματα, να υπαρχει αμοιβαια κουβεντα κι ολα ξεκινουν απο τις βασεις μιας σχεσης που πρεπει να περιεχει ειλικρινεια κι αυτα φαινονται απο την αρχη. Αν ο αλλος σου λεει ναι αλλα απο μεσα του σε καταριεται που πηγες μονος, καλυτερα να μην πας. Και το αντιστροφο.
Ενταξει ο ενας θεωρει πως το να ''πιεζεις'' τον αλλο ειναι κακο, ο αλλος θεωρει πως πρεπει να γινουμε πιο μοντερνοι.

Μα δε γινεται κατανοητο πως καθενας εχει διαφορετικα βιωματα και δεν μπορει να μπει στη θεση του αλλου και πως ολοι οφειλουμε να συμφωνησουμε πως αν το ζευγαρι δε τα λεει απο κοντα τα πραματα κι ετσι οπως τα νιωθει και ειναι,με λιγα λογια ναναι ο εαυτος του και ο ενας και ο αλλος, οχι οι διακοπες θαναι το προβλημα του αλλα ακομα και το πιο μικρο καθημερινο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από mindcircus:
Πολλοι την πατανε μεσα απο τις διακοπες γιαυτο και οι τοσες διαφορετικες αποψεις.
Λοιπον μερικα παραδειγματα που χω κοντινα μου
Αν ο άλλος θέλει να πάει μόνος του διακοπές επειδή έχουν γίνει οι αδένες του αερόστατα στην στρατόσφαιρα της γκρίνιας τότε δύο τινά συμβαίνουν :

  1. Η μέθοδος "κωλοβράκι" τον ενοχλεί. Ειδικά όταν κάνει το πρώτο συνθετικό. Δεν είναι δυνατόν να είναι 24/7 ένα ζευγάρι μαζί, ούτε να μην περνάει χρόνο με τους φίλους του/της ακόμα κι αν ο σύντροφος είναι διαθέσιμος. Ζωή δεν είχαν πριν αυτοί οι δύο; Πόση ανασφάλεια να χωρέσει πια σε ένα άτομο;
  2. Είναι αρκετά βλάκας/στόκος ώστε να θέλει να βρει νέα γκόμενα μέσω διακοπών. Guess what, σε απαλλάσσει από μελοντικό κεράτωμα σε μη τουριστική σεζόν, αν ήταν να γίνει με τέτοιο τρόπο θα γινόταν και χωρις να πάει διακοπές με φιλαράκια.
Αρχική Δημοσίευση από mindcircus:
εχω φιλη που ταν καμποσα χρονια μαζι του, εκεινη των ταξιδιων. εκεινος δε μπορουσε να την ακολουθησει ποτε λογω , ελεγε, δουλειας(μια αδεια ομως δεν ελεγε να παρει) καταφερναν και πηγαιναν μονο καλοκαιρια διακοπες. Εκεινη πηγαινε με φιλες και τον παρακαλουσε να παει με φιλους, εκεινος αρνιοταν. Τον ρωτουσε θες η δε θες να παω? να πας της ελεγε.
Με τα πολλα, πηγε μετα απο χρονια μονος του διακοπες και βρηκε την επομενη για χρονια σχεση του.
Τι σκεψεις να κανει πια το κοριτσι?
Ότι η σχέση είχε φτ'ασει σε τέλμα σύμφωνα με το ξυράφι του όκαμ και όχι σύμφωνα με συμπεράσματα αλά Λίτσα Πατέρα. Οι σχέσεις διαλύονται, what's new pussycat? Η δική της διαλύθηκε έτσι, υπάρχουν βαθύτερα αίτια και όχι, ο ήλιος, το αντηλιακό και η tequila sunrise δεν πυροδότησαν καμία από τις διαδικασίες που τον οδήγησαν στην ανεύρεση νέας σχέσης. Αμοραλισμός, τριβή, διάλυση σχέσης. Nothing new again.
Αρχική Δημοσίευση από mindcircus:
Αλλο παραδειγμα
Ζευγαρι 6-7 χρονια μαζι , πανε σοβαρα εδω και δυο χρονια αλλα λογω χρηματων δεν το προχωρουν ακομα.
Δε πανε χωρια διακοπες. Οταν πηγε ο ενας πηγε και η αλλη για αντιποινα. Στραβωμενοι και οι δυο στις μοναχικες τους διακοπες δεν ξανακαναν την αποπειρα να πανε χωρια.
Άρα συμφωνούσαν στο θέμα "διακοπές χωριστά" και απλά ήταν εγωιστές. Με την ίδια τσουβαλιστική και μπακαλίστικη λογική αν σκεφτούμε το κλισέ "οι σχέσεις διαλύονται από την συνεχή τριβή" θα ακροβατούμε ξανά με βεβιασμένα συμπεράσματα και γενικολογίες. Δεν μου λέει τίποτα either.



Αρχική Δημοσίευση από mindcircus:
Τι εχετε να πειτε γι αυτες τις περιπτωσεις?

Ότι ως στατιστικά δείγματα για να εξάγουμε συμπεράσματα ως παρατηρητές είναι αμελητέα. Μηδαμινά.
Αρχική Δημοσίευση από mindcircus:
Εγω καταληγω πως καλο ειναι σε τετοια θεματα, να υπαρχει αμοιβαια κουβεντα κι ολα ξεκινουν απο τις βασεις μιας σχεσης που πρεπει να περιεχει ειλικρινεια κι αυτα φαινονται απο την αρχη. Αν ο αλλος σου λεει ναι αλλα απο μεσα του σε καταριεται που πηγες μονος, καλυτερα να μην πας. Και το αντιστροφο.
Ενταξει ο ενας θεωρει πως το να ''πιεζεις'' τον αλλο ειναι κακο, ο αλλος θεωρει πως πρεπει να γινουμε πιο μοντερνοι.
Μοντέρνοι; Ας μείνουμε στο θέμα ειλικρίνια με το οποίο συμφωνώ. Μήπως όμως πίσω από την απολυτότητα του "έρως και χωριστές διακοπές δεν συμβαδίζουν" λανθάνει χμμ... *surprise* ανασφάλεια; (αυτό το ρωτάω όχι μονο στην mindcircus αλλά σε όλους όσους υποστήριξαν το περιεχόμενο των εισαγωγικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Οχι δεν ειναι θεμα ανασφαλειας...
Για μενα το θεμα δεν ειναι να μην παει μετα απο κουβεντα ή ακομα και καυγαδες.
Η ουσια ειναι να μην ενοιωσε να θελει να κανει διακοπες μονος του. Τι να το κανω να το θελει και να μην το κανει, επειδη εγω δε νοιωθω ανετα με αυτο. Καμμια σημασια, ειλικρινα.
Και ναι, οταν εισαι ερωτευμενος, θελεις να περνας με τον αλλο, εαν ειναι δυνατον, και 24 ωρες το 24ωρο. Ειναι ενα απο τα πιο αναγνωρισιμα χαρακτηριστικα του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Το ύποπτο της υπόθεσης που με οδήγησε στην λέξη "ανασφάλεια" είναι ότι δεν είπες "Όταν εγώ ερωτεύομαι ..." αλλά ότι γενικά έρωτας και χωριστές διακοπές δεν συμβαδίζουν. Υπάρχουν άτομα λοιπόν σαν κι εμένα που αντιλαμβάνονται διαφορετικά τις σχέσεις και εκτιμούν αλλιώς τον προσωπικό χώρο και χρόνο μέσα σε μια σχέση, we draw a line. Έχω υπάρξει ερωτευμένη και δεν πληγώθηκα όταν μου είπαν ότι θα πάνε διακοπές με φίλους, όλοι έχουμε ανάγκη από happy hours με φίλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Το ύποπτο της υπόθεσης που με οδήγησε στην λέξη "ανασφάλεια" είναι ότι δεν είπες "Όταν εγώ ερωτεύομαι ..." αλλά ότι γενικά έρωτας και χωριστές διακοπές δεν συμβαδίζουν. Υπάρχουν άτομα λοιπόν σαν κι εμένα που αντιλαμβάνονται διαφορετικά τις σχέσεις και εκτιμούν αλλιώς τον προσωπικό χώρο και χρόνο μέσα σε μια σχέση, we draw a line. Έχω υπάρξει ερωτευμένη και δεν πληγώθηκα όταν μου είπαν ότι θα πάνε διακοπές με φίλους, όλοι έχουμε ανάγκη από happy hours με φίλους.

Να σε πω...εσυ δε χωρουσες σε αυτες τις χαππυ αουρς με φιλους?
Δηλαδη αλλιως συμπεριφερεται μαζι σου και αλλιως οταν ειναι με φιλους? Αυτες τις δικαιολογιες που ακουω οτι και καλα αλλιως ειναι με φιλους και αλλιως οταν ειναι μπροστα και το αμορε, τις θεωρω χαζες. Και στην τελικη εγω θελω καποιον που να συμπεριφερεται παντου και μπροστα σε ολους το ιδιο. Εκτος απο το να εχει την ιδιοτητα του εραστη, να εχει και αυτη του φιλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top