Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Μην γενικοποιεις γιατι δεν εχουν ολοι τις ιδιες αποψεις.Αν θες να αναφερθεις και να πεις την αποψη σου για τα λογια του παιδιου καλως αλλα σε παρακαλω μην βαζεις ολους τους αντρες (και ανεργους ) στο ιδιο τσουβαλι !
Απευθυνομαι στην lugar <---------------------------
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
απλα οι ανδρες συνηθως τα κανουν χαλια,,,,
αυτη ειναι η φυση.

και οι γυναικες οι ιδιες τα κανουν για να μην γινει μπαχαλο

αυτα φαινονται στην πραξη,,δεν ειναι θεωριες..


Και επίσης θα ήθελα πολύ να ξέρω πως ΞΕΡΕΙ μια γυναίκα να μεγαλώσει παιδιά αλλά και πως το ελέγχεις πριν δημιουργήσεις οικογένεια.
δεν ειναι γνωση,,απλα χαρακτηρας και ενστικτο.

καποιες γυναικες το εχουν πιο ισχυρο και καποιες λιγοτερο,,-και οι ιδιες το παραδεχονται συχνα-
αυτες που το εχουν περισσοτερο μαθαινουν πιο ευκολα και γρηγορα συνηθως..


μετά πως δεν μπορούν να ζήσουν σε ένα σπίτι μόνοι τους. :whistle:
Διότι αυτό ακριβώς σημαίνει το "από τη φύση του δε μπορεί να κάνει και πολλά", πως είναι καταδικασμένος για όλη του τη ζωή να εξαρτάται από μια γυναίκα... Το προτιμάτε αυτό; :hmm:
μα θελω να εξαρτωμαι απο μια γυναικα..δεν θελω να ζω μονος μεσα σε ενα σπιτι και να μιλαω στους τοιχους οταν γυριζω..

οι ανθρωποι ειμαστε κοινωνικα οντα και πρεπει να βοηθαει ο ενας τον αλλον,,η εξαρτηση μεταξυ μας δεν ειναι κακο,αλλα απαραιτητο..

και ΝΑι ,θελω μια ζωη να ειμαι εξαρτωμενος απο μια γυναικα,,αυτη με γεννησε,,απο αυτη θα εξαρτωμαι για μια ζωη..
και αυτο ειναι ο πραγματικος ανδρισμος για μενα.να εχεις πραγματικα μεσα σου αναγκη τη γυναικα,,


να με εχει αυτη αναγκη και να την εχω και γω..γιαυτο δεν ζουν μαζι οι ανθρωποι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Δεν είπα να τα κάνει όλα η γυναίκα αλλά το είναι μια γυναίκα που δε ξέρει να μαγειρεύει να σκουπίζει να μεγαλώσει σωστά τα παιδιά τότε οι οικογένεια που θα δημιουργήσει δε πιστεύω ότι θα κρατήσει για πολύ. Δυστυχώς δεν μπορεί ολα να τα υποκαταστήσει μια οικιακή βοηθός γιατί δεν αγοράζονται όλα με τα χρήματα. Ο άντρας φυσικά πρέπει να βοηθήσει αλλά από την φύση του δε μπορεί να κάνει και πολλά.

Δυστυχώς βλέπω γυναίκες που χωρίς να δουλεύουν καθόλου ή κάνοντας μια δουλειά 600 ευρώ αποστασιοποιούνται πλήρως από τις δουλειές του σπιτιού.

Πραγματικά ελπίζω να τρολλάρεις, πες ότι τρολλάρεις!:redface:
Αν όχι:

Δηλαδή, συγγνώμη Φόκε, αλλά πού και ως πού πρέπει να είναι αποκλειστική ευθύνη της γυναίκας να φροντίζει για το σπίτι, να αναθρέψει μόνη της τα παιδιά για να κρατηθούν "γερά" ως λέγεις τα θεμέλια της οικογένειας?
Τι είναι η γυναίκα δηλαδή? Δεν συμβιώνουν στο ίδιο σπίτι με το σύζυγο? Δεν πρέπει από κοινού να φροντίζουν για τις δουλειές?
τι παράδειγμα θα πάρουν τα παιδιά, αν βλέπουν μια εργαζόμενη μητέρα που τρέχει σαν τον Ζήκο πάνω - κάτω για να είναι όλα άψογα και τον πατέρα τους αραχτό στον καναπέ να διαβάζει εφημερίδα και να αλλάζει κοντρόλ στα κανάλια?:confused::confused:
Ελπίζω ότι θα το πω μια μόνο φορά: Η γυναίκα δεν έχει υπογράψει συμβόλαιο που έχει ως όρους την αποκλειστική ευθύνη για τις δουλειές του σπιτιού κτλ κτλ... !


@ Άγγελε:
όχι, δεν είναι θέμα φύσης, είναι θέμα εξοικείωσης με τις δουλειές του σπιτιού. And the fact is, ότι οι Έλληνες δεν έχουν συνηθίσει να κάνουν δουλειές του σπιτιού και τους κακοφαίνεται κιόλας! Αυτό είναι το πρόβλημα. Θες να μου πεις δηλαδή ότι οι γυναίκες είναι "προγραμματισμένες" να κάνουν τις δουλειές του σπιτιού καλύτερα από τους άντρες? :confused: :shifty:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αποφασίστε τι στο καλό εντυπωσιακό έχουν αυτές οι δουλειές του σπιτιού που οι αντρες ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΣΗ τους δεν μπορούν να κάνουν! :eek:
Και επίσης θα ήθελα πολύ να ξέρω πως ΞΕΡΕΙ μια γυναίκα να μεγαλώσει παιδιά αλλά και πως το ελέγχεις πριν δημιουργήσεις οικογένεια.
Το αντρικό ροζ σύννεφο είναι όσο ροζ και το γυναικείο τελικά.
Πόσο κοστίζουν οι δουλειές στο σπίτι? Και από πότε τα λεφτά που παίρνεις σε μια δουλειά αντιστοιχούν με την κούραση ή με τις ώρες που ξοδεύεις? Αν εσύ έχεις μια δουλειά 600 € πως θες να σε αντιμετωπίζουμε: ως κωλοβαρούντα ίσως?
Και όλοι οι άνεργοι σύζυγοι με τις εργαζόμενες γυναίκες τώρα με την κρίση προς Θεού μην σφουγγαρίστε, δεν είναι στη ΦΥΣΗ σας. Θα γυρίσει η γυναίκα σας από τη δουλειά των 600 , θα βάλει το πλυντήριο, θα μαγειρέψει, θα διαβάσει τα παιδιά. Και λόγω της γυναικείας της φύσης δεν θα νοιώσει ΜΑΛΑΚΑΣ, αλλά δούλα και κυρά.

Οι άντρες έχουν μεγαλώσει σε ένα περιβάλλον που θέλει τις γυναίκες να κάνουν τα του σπιτιού. Επίσης από την φυση τους έχουν μεγαλύτερη αντοχή αλλά έχουν λιγότερη υπομονή και είναι λιγότερο εφευρετικοί από τις γυναίκες καθως και λιγότερο επιδέξιοι.

Τα λεφτά παίζουν σημαντικό ρόλο γιατί πρέπει να υπάρχει συνεισφορά το να παίρνει μια γυναίκα 600 ευρώ και τα μισά να τα σπαταλά σε κρέμες, ρούχα, τσάντες, καλλυντικά και να ισχυρίζεται πως είναι κουρασμένη και δε μπορεί να ασχοληθεί καθόλου τα του σπιτιού το θεωρώ κοροιδεία. Αν ένας άντρας παίρνει 600 ευρώ τις περισσότερες φορές θα κρατήσει ένα πολύ μικρό ποσοστό για αυτόν ενώ τα περισσότερα θα δώσει στην οικογένεια του. (Αν είχα εισόδημα 600 ευρώ με μια γυναίκα που παίρνει τα ίδια και δε μπορεί να μείνει στο σπίτι το σίγουρο θα ήταν ότι δε θα έκανα οικογένεια). Η γυναίκα έχει από την φύση της καλό αίσθημα χωροταξίας πολύ υπομονή και το μητρικό φίλτο (ο άντρας το πατρικό φίλτρο το έχει μόνο από το περιβάλλον του ενώ στην γυναίκα αυτό δημιουργείται και γονιδιακά) και είναι πιο αισθηματικές και είναι πιο δίκαιες. Συνεπώς μια γυναίκα έχει πολύ καλυτερες προοπτικές να μεγαλώσει έναν παιδί Στην δουλειά μου ως νοσηλευτή είχα να κάνω με πολλές γυναίκες οι οποίες γκρίνιαζαν :P, μαλώνανε για τις άδειες, παίρνανε ένα σωρό αναρωτικές, ενώ παίρναν και άδειες εγγυμοσύνης λοχίας. :hmm: δυστυχώς οι γυναίκες επαγγελματικά δεν φέρονται καθόλου καλά.

Αν μια γυναίκα θέλει να αφιερωθεί στην καριέρα το σίγουρο είναι ότι δε μπορεί να κάνει οικογένεια (ο ιδιωτικός τομέας είναι αρνητικά προδιαθετημένος για τις γυναίκες) συνεπώς θα την βγάλει με ένα μικρό ποσό 600 και full time δουλειά. Για αυτό τον λόγο πιστεύω ότι κάποιες δουλειές οπως π.χ. Μηχανικός (Πολιτικοί, Ηλεκτρολόγοι..) φέρνουν μια γυναικα που θέλει να κάνει οικογένεια σε πολύ δύσκολη θέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
καλα ουτε στο εξωτερικο κανουν εξισου τις οικιακες δουλειες τα δυο φυλα..

προχθες εβλεπα ντοκιμαντερ για τη μεση γυναικα εργαζομενη στη Σουηδια,,και ελεγε οτι οπως και δω σχεδον τρεχουν και τα κανουν ολα σχεδον και στη δουλεια και μεσα στο σπιτι..
σαν να ακουγα ελληνιδα..


μονο που εκει ειναι περισσοτερες ωρες και full time η εργασια..


Στην δουλειά μου ως νοσηλευτή είχα να κάνω με πολλές γυναίκες οι οποίες γκρίνιαζαν :P, μαλώνανε για τις άδειες, παίρνανε ένα σωρό αναρωτικές, ενώ παίρναν και άδειες εγγυμοσύνης λοχίας. :hmm: δυ
συμφωνω με ολα παραπανω φοκος..

η γυναικα θελει λιγη δουλεια,λογο νοικοκυριο..
αυτη ειναι η φυση της..

δεν μπορει να επικεντρωθει μονο σε ενα πραγμα οπως ο ανδρας ..

γιαυτο και θελουν ειδικη μεταχειριση στη δουλεια,,-και πρεπει να εχουν-για να φροντιζουν το σπιτικο και τα παιδια..για να υπαρχει ιγιης κοινωνια ,χωρις ιδρυματα και συμμοριες παντου για ξεστρατημενα παιδια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
μα θελω να εξαρτωμαι απο μια γυναικα..δεν θελω να ζω μονος μεσα σε ενα σπιτι και να μιλαω στους τοιχους οταν γυριζω..

οι ανθρωποι ειμαστε κοινωνικα οντα και πρεπει να βοηθαει ο ενας τον αλλον,,η εξαρτηση μεταξυ μας δεν ειναι κακο,αλλα απαραιτητο..

και ΝΑι ,θελω μια ζωη να ειμαι εξαρτωμενος απο μια γυναικα,,αυτη με γεννησε,,απο αυτη θα εξαρτωμαι για μια ζωη..
και αυτο ειναι ο πραγματικος ανδρισμος για μενα.να εχεις πραγματικα μεσα σου αναγκη τη γυναικα,,


να με εχει αυτη αναγκη και να την εχω και γω..γιαυτο δεν ζουν μαζι οι ανθρωποι?

Θα σχολιάσω μόνο αυτό. Όχι δεν ζουν μαζί οι άνθρωποι γιατί εξαρτώνται ο ένας από τον άλλον, αλλά γιατί το επιλέγουν και θέλουν να μοιραστούν την ζωή τους με τον άνθρωπο που έχουν επιλέξει. Η λεξη κλειδί είναι "επιλογή", όχι "ανάγκη". Το να μη μπορείς να κάνεις τις δουλειές του σπιτιού σε κάνει απλά ..άχρηστο και ανίκανο, κρίμα που όσες μανάδες δεν μαθαίνουν στους γιους τους τα βασικά, δεν το καταλαβαίνουν αυτό (βέβαια συνήθως το κάνουν για να μη φύγουν οι γιοι από το σπίτι εύκολα, αλλά αυτό είναι άλλη μεγάλη και πονεμένη συζήτηση).

Προσωπικά δεν θα είχα πρόβλημα να κάνω όλες τις δουλειές του σπιτιού, αν προλάβαινα. Αλλά αν υποψιαζόμουν πως είμαι υποχρεωμένη να τις κάνω σώνει και ντε .. τότε, λυπάμαι, αλλά χάσατε.

ΥΓ. Και επίσης υπάρχουν οικιακές βοηθοί που μπορούν να κάνουν τα πάντα - έχω φάει φαγητό φτιαγμένο από οικιακή βοηθό, που ήταν εκπληκτικό. Αλλά αυτό δεν σημαίνει, επαναλαμβάνω, πως δεν πρέπει και εγώ ή ο άλλος να μη ξέρουμε που μας πάνε τα τέσσερα σε σχέση με το σπίτι μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
απλα οι ανδρες συνηθως τα κανουν χαλια,,,,
αυτη ειναι η φυση.

και οι γυναικες οι ιδιες τα κανουν για να μην γινει μπαχαλο

αυτα φαινονται στην πραξη,,δεν ειναι θεωριες..


δεν ειναι γνωση,,απλα χαρακτηρας και ενστικτο.

καποιες γυναικες το εχουν πιο ισχυρο και καποιες λιγοτερο,,-και οι ιδιες το παραδεχονται συχνα-
αυτες που το εχουν περισσοτερο μαθαινουν πιο ευκολα και γρηγορα συνηθως..


μα θελω να εξαρτωμαι απο μια γυναικα..δεν θελω να ζω μονος μεσα σε ενα σπιτι και να μιλαω στους τοιχους οταν γυριζω..

οι ανθρωποι ειμαστε κοινωνικα οντα και πρεπει να βοηθαει ο ενας τον αλλον,,η εξαρτηση μεταξυ μας δεν ειναι κακο,αλλα απαραιτητο..

και ΝΑι ,θελω μια ζωη να ειμαι εξαρτωμενος απο μια γυναικα,,αυτη με γεννησε,,απο αυτη θα εξαρτωμαι για μια ζωη..
και αυτο ειναι ο πραγματικος ανδρισμος για μενα.να εχεις πραγματικα μεσα σου αναγκη τη γυναικα,,


να με εχει αυτη αναγκη και να την εχω και γω..γιαυτο δεν ζουν μαζι οι ανθρωποι?

Ακόμη δεν μου έχεις απαντήσει, αλλά τσπ!:P

Ακόμη ένα:
Ρωτάς την γυναίκα αν θέλει να είσαι εσύ ο πασάς που κάθεται και τα κάνει εκείνη όλα? Πού βλέπεις το γοητευτικό σε αυτό?:confused:
Είναι δηλαδή ο πραγματικός αντρισμός να κάνεις την γυναίκα σου να νιώθει σαν σκλάβα ή σαν μάνα σου που πρέπει να σου τα δίνει όλα στο χέρι για να μην κουραστεί ο κανακάρης της?:confused:

Συγγνώμη, ίσως γίνομαι απότομη και δεν έχω κάτι προσωπικό με κανένα σας, αλλά κάποια θέματα είναι ... ιδιαίτερα!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Όχι δεν ζουν μαζί οι άνθρωποι γιατί εξαρτώνται ο ένας από τον άλλον, αλλά γιατί το επιλέγουν και θέλουν να μοιραστούν την ζωή τους με τον άνθρωπο που έχουν επιλέξει. Η λεξη κλειδί είναι "επιλογή", όχι "ανάγκη".
τον ερωτα δεν τον επιλεγεις..σου ερχεται μονος του..
το παιδι συνηθως δεν το πιλεγεις ερχεται ως ατυχημα μονο του..

τη γεννηση σου και το θανατο δεν τα επιλεγεις ..


ο ιδιος ο ερωτας ειναι αναγκη και δεσιμο..
τα ιδια τα δεσμα για τη διαιωνιση του ειδους που μας εβαλε η φυση..

δεν επιλεγω να ερεθιστω οταν δω μια γυμνη γυναικα..
αλλα ειμαι αναγκασμενος απο τη φυση να το κανω..

δεν επιλεγω να εχω τεστοστερονη και να ειμαι αρσεινο,,ΔΕΝ ΤΟ Επελεξα

ουτε οι γυναικες..

οι ανδρες εχουν αναγκη τις γυναικες και οι γυναικες τους ανδρες..το λιγοτερο σεξουλικα,,το περισοτερο συναισθηματικα,και για την αναπαραγωγη και το μεγαλωμα ενος απογονου,,που παιρνει τοσο χρονο και κοπο να μεγαλωσει και δεν μεγαλωνει σαν ενα γατί σε λιγες εβδομαδες..



Ρωτάς την γυναίκα αν θέλει να είσαι εσύ ο πασάς που κάθεται και τα κάνει εκείνη όλα? Πού βλέπεις το γοητευτικό σε αυτό?:confused:
Είναι δηλαδή ο πραγματικός αντρισμός να κάνεις την γυναίκα σου να νιώθει σαν σκλάβα ή σαν μάνα σου που πρέπει να σου τα δίνει όλα στο χέρι για να μην κουραστεί ο κανακάρης της?:confused:
το ξαναλεω..

Δεν ειναι αποκλειστικος ρολος της γυναικας το νοικοκυριο
αλλα ΕΙΝΑΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ!

πώς αλλιως να το πω?

δεν ειπα οτι θα καθομαι πασας,,χωρις να κανω τιποτα..

αλλα την αρχηγια στο νοικοκυριο για μενα τουλαχιστον την εχει η γυναικα..

και τωρα βοηθαω τη μανα μου συνεχεια,,στο φαι,σε μεταφορες, οπου μπορω..και προσεχω να μην πεταω τα πραγματα μου και να τα βαζω σε συγκεκριμενο χωρο -πχ τα απλυτα-που μου εχει πει εκεινη..

αλλα εγω ποτέ δεν προκειται να παρω πρωτη θεση στο νοικοκυριο
βοηθος θα ειμαι..
καταλαβες,,?

θελω να ειμαι ειλικρινης και να μην το παιζω ανετος και φιλελευθερος εκ του πληκτρολογιου,αλλα να δειχνω τον εαυτο μου οπως ειναι..

Γιατι να τον κρυψωμεν αλλωστε?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ξέρω κάποιον άντρα που κάνει όλες τις δουλειές με τη μεγαλύτερη δυνατή τελειότητα, είναι παντρεμένος, αν και μεταξύ μας μου φαίνεται κρυφοαδελφή. Κάνω κι εγώ τις δουλειές και μου αρέσει, αλλά δεν μπορώ να πω ότι είναι πολύ ευχαριστημένες οι γυναίκες. Να με προτιμήσετε, δεν είμαι κρυφοαδελφή.

'Ασχετο. Το chat & fun σέρνεται εδώ και μέρες, οπότε το γράφω εδώ. Το κουνούπι που θρέφω με το ίδιο μου το αίμα, θέλει δίαιτα. 'Εχει πιεί τόσο πολύ αίμα που σε λίγο δεν θα μπορεί να πετάξει από το βάρος. Τί παστίλιες έχω βάλει, τί έχω περιλούσει το θεικό κορμί μου με κολώνια, αυτό επιστρέφει κάθε βράδυ για το δείπνο του. :devil: Δεκτές οι ιδέες για την εξόντωσή του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Αγγελε τα μπερδεύεις. Μιλάς για την γενική ανάγκη για συντροφικότητα και αναπαραγωγή που έχει κάθε άνθρωπος, η οποία όντως υπάρχει. Αλλά πέρα από βιολογικές ανάγκες, έχουμε και νοημοσύνη και αυτό μας ξεχωρίζει από τα ζώα. Δεν νομίζω πως αν δεις οποιαδήποτε γυναίκα γυμνή, θα θέλεις να πας μαζί της και να κάνεις παιδιά - νομίζω πως έχεις την αυτοσυγκράτηση να επιλέξεις αυτή που θέλεις.
Επίσης τα περισσότερα παιδιά δεν είναι προϊόν ατυχήματος - πολλοί επιλέγουν συνειδητά να κάνουν παιδί γιατί το θέλουν και γιατί έχουν βρει αυτόν/ήν που θεωρούν πως τους ταιριάζει και θέλουν να κάνουν οικογένεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Άγγελε πραγματικά μου έφτιαξες την διάθεση με τα posts σου! Ειδικά τα bold είναι όλα τα λεφτά.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
οι ανδρες εχουν αναγκη τις γυναικες και οι γυναικες τους ανδρες..το λιγοτερο σεξουλικα,,το περισοτερο συναισθηματικα
Ένας λόγος παραπάνω, πασά μου, να μοιραζόμαστε τα υπόλοιπα ώστε να έχουμε χρόνο και δυνάμεις και τα δύο φύλλα για γούτσου-γούτσου. :D Άμα περιμένεις η γυναίκα σου να εργάζεται ένα 8ωρο, να γυρνάει σπίτι και να εργάζεται άλλο ένα 4ωρο και το βράδυ να θες και κολπάκια, μάλλον ψάχνεις για τη βιονική γυναίκα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ένας λόγος παραπάνω, πασά μου, να μοιραζόμαστε τα υπόλοιπα ώστε να έχουμε χρόνο και δυνάμεις και τα δύο φύλλα για γούτσου-γούτσου. :D Άμα περιμένεις η γυναίκα σου να εργάζεται ένα 8ωρο, να γυρνάει σπίτι και να εργάζεται άλλο ένα 4ωρο και το βράδυ να θες και κολπάκια, μάλλον ψάχνεις για τη βιονική γυναίκα...
1on.

μην με λες πασα..δεν το μπορω.(δεν ειναι και ελληνοπρεπες αλλωστε..:D).-δεν θελω κανενα σκλαβο..

απλα να βοηθησω θελω..


2ον..

δικαιο εχεις...καταλαβαινω,,απλα και εγω σαν ανωριμο αρσενικο ειπα την αγουρη αποψη μου για το θεμα..

παρε με οσο σοβαρα θελεις..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Αντικειμενικά όλοι πρέπει να βοηθάμε.Ο καθένας στο πόστο του.Πχ εγώ μπορώ να διεκπεραιώσω τα ηλεκτρολογικά και τις δουλειές του κήπου(λέμε τώρα).Απλά μερικές φορές οι δουλειές των ανδρών δε πολύ-φαίνονται ούτε εκτιμούνται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου, οι δουλειές του σπιτιού είναι σαν την πολιτική αρετή.. Δεν υπάρχουν εκ φύσεως, ούτε έρχονται αυτόματα, αλλά είναι κάτι διδακτό.. (Μην με παρεξηγείτε, είμαι καμμένος.. :P)..
Με άλλο λόγια, σ'όποιον μάθεις να κάνει τις δουλειές του σπιτιού, αυτός θα τις κάνει.. Από παλιά, οι γυναίκες από τις κόρες ζητούσαν να κάνουν πράγματα και όχι τα αγοράκια.. Το ίδιο γίνεται και σήμερα.. Γι'αυτό και τα περιμένουμε όλα απ'αυτές (σκούπισμα, σφουγγάρισμα κ.α).. Αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι δεν είναι δούλες..
Εγώ προσωπικά βοηθάω στις δουλειές του σπιτιού (από καθάρισμα του δωματίου έως πλυντήριο) και δεν μπορώ με τίποτα αυτούς που επιμένουν πως οι δουλειές του σπιτιού είναι "γυναικεία υπόθεση".. Δηλαδή, όταν πάω σε δικό μου σπίτι, θα πρέπει να πληρώνω καθαρίστρια να'ρχεται να μου καθαρίζει; Τι λες ρε μεγάλε.. Επίσης, αν βάλω ένα πλυντήριο ή απλώσω τα ρούχα σημαίνει ότι είμαι ομοφυλόφιλος;; Χαχαχαχα :P

Ένας λόγος παραπάνω, πασά μου, να μοιραζόμαστε τα υπόλοιπα ώστε να έχουμε χρόνο και δυνάμεις και τα δύο φύλλα για γούτσου-γούτσου. :D Άμα περιμένεις η γυναίκα σου να εργάζεται ένα 8ωρο, να γυρνάει σπίτι και να εργάζεται άλλο ένα 4ωρο και το βράδυ να θες και κολπάκια, μάλλον ψάχνεις για τη βιονική γυναίκα...

Ξέχασες και τη φροντίδα των παιδιών.. :P Βάλε άλλο ένα 3ωρο εκεί..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
προσωπικα,θα προτιμουσα,να δουλευει η γυναικα μου part time και να εχει περισσοτερο χρονο στο σπιτι και τα παιδια..

και να ζει καλυτερα η οικογενεια με κυριως το δικο μου μισθο..

καλυτερα περισσοτερη μανα στο σπιτι,παρα περισσοτερα λεφτα ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Αντικειμενικά όλοι πρέπει να βοηθάμε.Ο καθένας στο πόστο του.Πχ εγώ μπορώ να διεκπεραιώσω τα ηλεκτρολογικά και τις δουλειές του κήπου(λέμε τώρα).Απλά μερικές φορές οι δουλειές των ανδρών δε πολύ-φαίνονται ούτε εκτιμούνται.

Ναι, γιατί δεν χρειάζεται κάθε μέρα να αλλάζουμε τις λάμπες, πχ!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αλλα τα ψωνια και τις σακουλες?δεν ειναι καλο να βοηθαμε εκει?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ναι, γιατί δεν χρειάζεται κάθε μέρα να αλλάζουμε τις λάμπες, πχ!;)

Ναι αλλά να κουρέψεις το γρασίδι;Να ποτίσεις;Να μαζέψεις τις ντομάτες(:sick:);Να συνδέσεις καμιά μπρίζα(στο δικό μου σπίτι όπου υπάρχει κάθε τοίχο και μπρίζα είναι περίπλοκο):P

Γενικά συμφωνώ ότι οι γυναίκες κουράζονται αλλά όχι ότι και εμείς δε βοηθάμε.:hmm:


Και τα ψώνια που λες άγγελε κάνουν ωραία μπράτσα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
αλλα τα ψωνια και τις σακουλες?δεν ειναι καλο να βοηθαμε εκει?;)

Παντού είναι καλό να βοηθάτε, όχι μόνο εκεί!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top