Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
θα σας πω μια ιστορία...
Πριν 10 μερες περίπου εκεί που καθόμασταν με τον καλό μου [εγώ διάβαζα ένα γελοίο γυναικείο περιοδικό και αυτός προσπαθουσε να κερδίσει το High score μου σε ένα παιχνίδι ισορροπίας στο wii] κοιτάζω την βεράντα και του λέω
-Θησαυρέ μου, τα κάγκελα είναι χάλια στο σπίτι έχουν να βαφτούν μια 10ετία. Αύριο να πάρουμε μπογιά να τα βάψουμε! (νταξ, έχω κάτι βλαμμένες ιδέες κι εγώ αλλά ας το προσπεράσουμε για την ώρα :P)

Την επόμενη μέρα ξημέρωσε Σάββατο. Εγώ κοιμήθηκα μέχρι τις 10 και όταν ξύπνησα είχε ήδη πάει και είχε πάρει τις μπογιές από μεγάλο κατάστημα. Μετά τον καφέ ριχτήκαμε και οι δύο με διάθεση στη δουλειά. Το τρίψιμο είναι πιο απαιτητική δουλειά από ότι φαίνεται και έτσι, αν και ήμασταν 2 μας πήρε πολύ ώρα. Γύρω στις 2 αρχίσαμε να πεινάμε. Μιας και δεν είχα κάνει και τη διαδρομή μέχρι το κατάστημα, καθώς και της γενικώς μεγαλύτερης αντοχής μου στη ζέστη, εγώ άντεχα να συνεχίσω το τρίψιμο και να αποτελειώσω το τελευταίο διάζωμα πριν τον κήπο ενώ ο καλός μου τα είχε ήδη φτύσει από τη ζέστη. Έτσι συνέχισα εγώ το τρίψιμο και ο ίδιος πήγε μέσα να βάλει κανά μακαρόνι να φάμε. Εκεί που άνοιγε τα ντούλάπια συνειδητοποίησε ότι δεν είχαμε ψωμι. Χωρίς να με ενοχλήσει΄(εγώ εξακολουθούσα να τρίβω με μανία :P) έβγαλε τη μηχανή για το ψωμί, βρήκε το βιβλίο των οδηγιών, τα πέταξε όλα μέσα και τό έβαλε να ψήνεται... Κάποια ώρα μετά εγώ είχα τελειώσει με τα κάγκελα και ο ίδιος είχε ήδη στρώσει τραπέζι...

Το τραπέζι και τα πιάτα τα έπλυνα εγώ.
Το απόγευμα του σαββάτου, μόλις ο ήλιος έπεσε βγήκαμε έξω και αρχίσαμε να βάφουμε τα κάγκελα. στη μια άκρη εγώ στην άλλη αυτός. Συνατηθηκαμε μετά από ώρες στη μέση :). Εξαιτίας της ελαφριάς υψοφοβίας μου ανέλαβε κάποια κάγκελα που ανέβαιναν μέχρι ψηλα (στηρίγματα για τις τέντες) όσο εγώ έκανα ισορροπία για να βάψω κάποια tricky κομμάτια κοντά στον κήπο.

Την Κυριακή αναλάβαμε από ένα από τα μικρά μπαλκονάκια του σπιτιού και μέχρι το μεσημέρι είχαμε τελειώσει. Ξαναμαγείρεψε ο καλός μου και την κυριακή μιας και εγώ σκυλοβαριέμαι το μαγείρεμα. Προτίμησα να διορθώσω τα λαθάκια στα σημεία που ενώνονταν τα 2 χρώματα στα κάγκελα με το πινελάκι. Όταν έπλενα τα πιάτα μετά (σπίτι μας κατά κανόνα ο ένας μαγειρέυει και ο άλλος πλένει τα πιάτα), ο καλός μου αποτελείωσε πραγματάκια δεξιά και αριστερά που μου είχαν ξεφύγει (έχει πιο έμπειρο μάτι από εμένα γενικά)
Κυριακή απόγευμα, "θαυμάσαμε" το έργο μας, τελειωμένο... :)

I leave the rest ( η γυναίκα μαγειρευει, ο άντρας κουρεύει το...γκαζόν) σε όσους θέλουν να δυσκολεύουν τη ζωή τους μέσα από τα στερεότυπα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τις περισσοτερες μερες ποιος φτιαχνει τραπεζι,και ποιος μαγειρευει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
τις περισσοτερες μερες ποιος φτιαχνει τραπεζι,και ποιος μαγειρευει?

Έχει κάποια σημασία really?


Εκτός από τις περιπτώσεις που ο άντρας κάνει μια εξαντλητική σωματικώς εργασία κι η γυναίκα όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
τις δουλειές του σπιτιού ποιος ποιος ποιος




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Δε μπορώ το πλύσιμο των πιατών, όταν υπάρχουν υπολείμματα από αποφάγια,
το άπλωμα των ρούχων και...
Το στρώσιμο του κρεβατιού. :P
Είμαι ατσούμπαλη, ποτέ δε το καταφέρνω να το στρώσω περιποιημένο. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Έχει κάποια σημασία really?

λαθος απαντηση..
τα παντα εχουν σημασια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
καλα ουτε στο εξωτερικο κανουν εξισου τις οικιακες δουλειες τα δυο φυλα..

προχθες εβλεπα ντοκιμαντερ για τη μεση γυναικα εργαζομενη στη Σουηδια,,και ελεγε οτι οπως και δω σχεδον τρεχουν και τα κανουν ολα σχεδον και στη δουλεια και μεσα στο σπιτι..
σαν να ακουγα ελληνιδα..


μονο που εκει ειναι περισσοτερες ωρες και full time η εργασια..
Τις Σκανδιναβικές χώρες μην τις πιάνεις στο στόμα σου, γιατί η ισότητα που υπάρχει εκεί, δεν υπάρχει ΠΟΥΘΕΝΑ στον κόσμο. Έχω ζήσει 3 μήνες στη Νορβηγία και ξέρω πολλά ζευγάρια εκεί. Τίποτα από όσα λες δεν ισχύει. Πραγματικά, η γυναίκα εκεί είναι απόλυτα ίση, δεν υπάρχει καμία διαφορά σε τίποτα (ακόμα και στο θέμα του επιθέτου, που σε άλλες χώρες το παίρνουν αψήφιστα, στη Νορβηγία συχνά ο άντρας και τα παιδιά παίρνουν όλοι το επίθετο της μητέρας). Η ισότητα αυτή είναι πολύ παλαιότερη από το φεμινιστικό κίνημα και πρέρχεται από τις εποχές που οι Νορβηγίδες πολεμούσαν μαζί με τους άντρες ως ίσες και ποτέ δεν καταδέχτηκαν να το παίξουν ευθραυστα λουλουδάκια που χρειάζονται προστασία, όπως σε άλλες χώρες.

Όντως, υπάρχουνε δουλειές εντός και εκτός σπιτιού που με δυσκολία θα'καν οι γυναίκες.. Για παράδειγμα το ίντερνετ..
O RLY? :ropalo::ropalo::ropalo:
Δε μπορώ το πλύσιμο των πιατών, όταν υπάρχουν υπολείμματα από αποφάγια,
το άπλωμα των ρούχων και...
Το στρώσιμο του κρεβατιού. :P
Είμαι ατσούμπαλη, ποτέ δε το καταφέρνω να το στρώσω περιποιημένο. :redface:
Χαχα, same here! Ακριβώς όμως! Α, επίσης είμαι άχρηστη και στο σιδέρωμα. Η μόνη δουλειά σπιτιού που μου αρέσει κάπως είναι η ηλεκτρική σκούπα. Και το μαγείρεμα, αλλά αυτό δεν είναι δουλειά σπιτίου, είναι τέχνη (και η δική μου μαγειρική είναι κακή τέχνη :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
και ΝΑι ,θελω μια ζωη να ειμαι εξαρτωμενος απο μια γυναικα,,αυτη με γεννησε,,απο αυτη θα εξαρτωμαι για μια ζωη..
και αυτο ειναι ο πραγματικος ανδρισμος για μενα.να εχεις πραγματικα μεσα σου αναγκη τη γυναικα,,
Κάτσε βρε τουίτι, άλλο το να έχεις ανάγκη μια γυναίκα γιατί θες μια αγκαλιά κι άλλο γιατί σου τέλειωσαν τα καθαρά σώβρακα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Άντρας και γυναίκα ΔΕΝ είναι ίσοι.ΔΕΝ.Ο άντρας εκκρίνει τεστοστερόνη κι η γυναίκα οιστραδιόλη,έχουν διαφορετική μυική δύναμη,διαφορετικούς εγκεφάλους.Η γυναίκα δεν πολεμάει.Με τη συμβατική έννοια δηλαδή,στα χαρακώματα.Με καμια κυβέρνηση δε θα το επέτρεπα.Γεννάει όμως,πράγμα εξίσου ωφέλιμο και επίπονο.Δεν είναι ίσα τα φύλα.Είναι ισότιμα.Ισα = ίδια.Τέλος αυτό. @Αγγελε,αυτό είναι ανδρισμός;Το να μην είσαι αυτάρκης?:confused: iGianni τα θέλει ο πωπός σου,σε σαιτ με developer γυναίκα μπαίνεις και τα λες βρε. :P Πέρα από την πλάκα,γιατί μια γυναίκα δεν μπορεί να ασχοληθεί με το πσ,χέρια έχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Κάτσε βρε τουίτι, άλλο το να έχεις ανάγκη μια γυναίκα γιατί θες μια αγκαλιά κι άλλο γιατί σου τέλειωσαν τα καθαρά σώβρακα.
Tweety λέει, xaxaxa.

Μετά ακούμε βεβαίως-βεβαίως πως χάθηκαν οι γυναίκες, και λοιπά ωραία, λες και η γυναίκα δεν έχει προσωπική ζωή και θα υπηρετεί τον άνδρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Γιάννη, ναι, έχει χέ-ρια η γυναίκα...Ξέρεις πόσα σιχτίρια ρίχνω όταν μου χαλάει κάτι στο πσ και πρέπει να ψάξω/ρωτήσω σε φόρα, να ξεβιδώσω, να βγάλω καλώδια; {Την πρώτη φορά που χρειάστηκε να βγάλω το cd player από τον πύργο δεν ήξερα πόση δύναμη χρειαζόταν, μου έπεσε κάτω από την φόρα..} Τα θυμάμαι και συγχίζομαι..ΑΛΛΑ, τα φτιάχνω μονη μου, το παλεύω μέχρις εσχάτων. ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΦΙΛΟΤΙΜΙΑ..:jumpy: Έτσι να κάνετε και οι άνδρες όταν μας ζητάτε, ανήμποροι, να σας σιδερώσουμε το πουκάμισο...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Άντρας και γυναίκα ΔΕΝ είναι ίσοι.ΔΕΝ.Ο άντρας εκκρίνει τεστοστερόνη κι η γυναίκα οιστραδιόλη,έχουν διαφορετική μυική δύναμη,διαφορετικούς εγκεφάλους.Η γυναίκα δεν πολεμάει.Με τη συμβατική έννοια δηλαδή,στα χαρακώματα.Με καμια κυβέρνηση δε θα το επέτρεπα.Γεννάει όμως,πράγμα εξίσου ωφέλιμο και επίπονο.Δεν είναι ίσα τα φύλα.Είναι ισότιμα.Ισα = ίδια.

συμφωνω..


Τις Σκανδιναβικές χώρες μην τις πιάνεις στο στόμα σου, γιατί η ισότητα που υπάρχει εκεί, δεν υπάρχει ΠΟΥΘΕΝΑ στον κόσμο. Έχω ζήσει 3 μήνες στη Νορβηγία και ξέρω πολλά ζευγάρια εκεί. Τίποτα από όσα λες δεν ισχύει. Πραγματικά, η γυναίκα εκεί είναι απόλυτα ίση, δεν υπάρχει καμία διαφορά σε τίποτα (ακόμα και στο θέμα του επιθέτου, που σε άλλες χώρες το παίρνουν αψήφιστα, στη Νορβηγία συχνά ο άντρας και τα παιδιά παίρνουν όλοι το επίθετο της μητέρας).

πρακτικα,,γυναικες και ανδρες οπως ειδες κανανε ιδια δουλεια εξω και μεσα στο σπιτι?

οικοκυριο παιδια κλπ?
ακριβως στη μεση?

αν οντως ειναι ετσι παω πασο,,,ειναι μια επιλογη.
ενημερωσε μας
αλλα ισως να μην ειναι..
θα το ψαξω ταπεινα μεσω google..;)


Κάτσε βρε τουίτι, άλλο το να έχεις ανάγκη μια γυναίκα γιατί θες μια αγκαλιά κι άλλο γιατί σου τέλειωσαν τα καθαρά σώβρακα.

υπαρχει και πρακτικη καθημερινη φροντιδα της γυναικας,,προς τον ανδρα κλπ..η γυναικα τροφος,,κλπ

δεν ειναι τοσο αποκλειστικσ για τα σωβρακα,,που ετσι και αλλιως το πλυντηριο τα πλενει..

δεν ειναι αερας μονο το συναισθημα,,ειναι καθημερινη φροντιδα,,απο το φαι μεχρι το συγύρισμα,,και την καθαριοτητα..

υποπτευομαι,οτι αυτα που λεω ως φαλλοκρατης εδω και με βορανε πολλοι,
εξω τα ακουω ως κοινες αποψεις-πχ οτι δεν βρισκω γυναικα να μαγειρευει,,οτι ειναι ακαματες πια δεν βραζουν ουτε αυγο κλπ..

αλλα ειπαμε,,εδω ειναι άααλλλοοςς κοσμος,,δεν μιλαμε όπως εξω..στον πραγματικο κοσμο..
και απο γνωστους μου παλι οι ανδρες οι περισσοτεορι το ιδιο ζητανε οι περισσοτεροι,,

μια γυναικα να καθεται σπιτι,να τους καθεται και να ξερει να μαγειρευει.. (δεν λεω οτι συμφωνω απολυτως)

αλλα να δισταζουμε οι ανδρες να πουμε καθαρα τι πιστευουμε φοβομενοι τη σταμπα του φαλλοκρατη απο τις φεμινιστριες,και να αναγκαζομαστε διαρκως να λειανουμε τις αποψεις μας..(που και εγω δυστυχως το εχω κανει εδω μεσα,,),εε αυτο με εκνευριζει..


α,και περι νορβηγικης ισοτητας
Gender equality has limits in Norway

και για Σουηδια.. Is Sweden the best place to be a woman?

Swedish women - like women around the world - are often still expected to play the lead role on the family stage. Two-thirds of housework is done by women
So, how to make gender equality work at home?

The government is already providing some tax relief to households for using services for cleaning, laundry and gardening, but should it do more?

Should the government provide more child care?

Or should it allocate parental leave equally between the father and mother and force them to use it?
.

According to a report from the TCO, among blue-collar workers, 50% of the women work part-time in often insecure employment conditions, compared with only 9% of men.

γιατι εμενα τα παραπανω,,με γυναικες που κυριαρχουν στο σπιτι,,και δουλευουν πολυ παραπανω part time μου θυμιζουν κατι?

https://www.nytimes.com/2010/06/10/world/europe/10iht-sweden.html
Swedish mothers still take more time off with children — almost four times as much. And some who thought they wanted their men to help raise baby now find themselves coveting more time at home.

δεν διαβαζω αυτο το 50-50 δουλειες εξω και μεσα ανδρες γυναικες..,,που τοσο θελουν πολλες γυναικες..

αν το ειδες εσυ πρακτικα καθημερινα στη Νορβηγια ενημερωσε μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Γιάννη, ναι, έχει χέ-ρια η γυναίκα...Ξέρεις πόσα σιχτίρια ρίχνω όταν μου χαλάει κάτι στο πσ και πρέπει να ψάξω/ρωτήσω σε φόρα, να ξεβιδώσω, να βγάλω καλώδια; {Την πρώτη φορά που χρειάστηκε να βγάλω το cd player από τον πύργο δεν ήξερα πόση δύναμη χρειαζόταν, μου έπεσε κάτω από την φόρα..} Τα θυμάμαι και συγχίζομαι..ΑΛΛΑ, τα φτιάχνω μονη μου, το παλεύω μέχρις εσχάτων. ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΦΙΛΟΤΙΜΙΑ..:jumpy: Έτσι να κάνετε και οι άνδρες όταν μας ζητάτε, ανήμποροι, να σας σιδερώσουμε το πουκάμισο...:redface:

Εγώ σιδερώνω,μαγειρεύω,αλλά πσ δεν έχω φτιάξει.Να ανησυχήσω;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Εγώ σιδερώνω,μαγειρεύω,αλλά πσ δεν έχω φτιάξει.Να ανησυχήσω;:P
Σε πέρασα, γιούχου..:P
Σιδέρωμα, δεν....με τίποτα..έχω τραυματικές εμπειρίες...Το σημαντικό είναι, Γιάννη μου, να μη νιώθεις πως μία γυναίκα είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ να σε υπηρετεί - σε αυτό νομίζω πως είσαι συνειδητοποιημένος. Απο εκεί και πέρα, όλα γίνονται όμορφα με καλή συνεννόηση και καταμερισμό εργασιών..:P Προσπαθώντας ο καθένας να ευχαριστεί και να μην δυσαρεστεί τον σύντροφό του. Γιατί, αλλιώς, θα το βρει μπροστά του.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Το σημαντικό είναι, Γιάννη μου, να μη νιώθεις πως μία γυναίκα είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ να σε υπηρετεί -
Κάτι τέτοια να λεγα στη μάνα μου και θα'μενα νηστικός:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Κάτι τέτοια να λεγα στη μάνα μου και θα'μενα νηστικός:P
Δεν μιλώ για "μαμά" αλλά για την σύντροφο.

Μην ανατρέψουμε, εν μία νυκτί, τα δεδομένα μας.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Δεν ανατρέπονται τα δεδομένα,παίζει μεγάλο ρόλο το περιβάλλον στο οποίο μεγαλώνει ένα παιδί.Καλά θα κάνουν να προσέχουν όμως οι φεμινίστριες μαμάδες-άλλο ο αλληλοσεβασμός κι άλλο αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς λέγοντας "φεμινίστριες μαμάδες".
Δεν πειράζει, αποχωρώ, συνεχίστε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
τις περισσοτερες μερες ποιος φτιαχνει τραπεζι,και ποιος μαγειρευει?

if it REALLY matters, τις περισσότερες φορές μαγειρεύει αυτός. Λόγω απόστασης γυρνάει νωρίτερα σπίτι, οπότε αν δεν έχουμε συννενοηθεί να φροντίσουμε να φάμε και οι δύο έξω, με το που φτανει σπίτι φτιάχνει φαί. Συνήθως μαγειρεύω εγώ τα σαββατοκύριακα (αν είμαστε Αθήνα), μιας και ο ίδιος εξίσου κουρασμένος με μένα είναι όταν γυρνάει τις καθημερινές, απλώς τυχαίνει και η δουλειά του είναι πιο κοντά στο σπίτι μας, οπότε επιφορτίζεται με το φαγητό τις καθημερινές.

Από την άλλη λόγω του "άγραφου νόμου" 'ένας πλένει ένας μαγειρευει' εγώ πλένω συχνότερα πιάτα.

===
Ποιός κέρδισε? :hmm::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
πρακτικα,,γυναικες και ανδρες οπως ειδες κανανε ιδια δουλεια εξω και μεσα στο σπιτι?

οικοκυριο παιδια κλπ?
ακριβως στη μεση?

αν οντως ειναι ετσι παω πασο,,,ειναι μια επιλογη.
ενημερωσε μας
Ναι, σε όσα ζευγάρια είδα και για όσα συζητήσαμε (δηλαδή σύνολο αρκετά μεγάλο δείγμα), οι δουλειές μοιράζονται περίπου ίσα. Μάλιστα, όσον αφορά το μαγείρεμα, δεν θυμάμαι να άκουσα για κανένα ζευγάρι που να μαγειρεύει η γυναίκα, σε όλα μαγείρευε κυρίως ο άντρας. Α, εκτός από ένα, αλλά εκεί πρώτον δεν ήταν Νορβηγοί (ο άντρας Αμερικάνος και η γυναίκα από τη Νότιο Αφρική) και επίσης η γυναίκα δούλευε ελάχιστα και ήταν και οι 2 αρκετά μεγάλης ηλικίας. Η μόνη διαφορά που παρατήρησα, είναι ότι οι γυναίκες στη Νορβηγία παίρνουν πολύ μεγαλύτερη άδεια όταν γεννάνε (1 χρόνο, πληρωμένο από την εταιρεία!). Βέβαια όσοι ξέρω εκεί είναι όλοι σχετικά επιτυχημένοι στη δουλειά τους άνθρωποι, πιο μορφωμένοι από το μέσο όρο, οπότε ίσως το δείγμα δεν είναι απόλυτα αντιπροσωπευτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top