Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,057 μηνύματα.
Ποιος από εμάς μπορεί να προεξοφλήσει τι θα γίνει κάποιος που γεννήθηκε κάτω από τις συνθήκες που αναφέρεις DR?

Οι στατιστικές.

Ποιος από εμάς μπορεί να αποφασίσει ποιος αξίζει να ζει και ποιος όχι;

Αυτός που εκ των πραγμάτων θα αγαπάει αυτό το παιδί πιο πολύ από όλους: η μητέρα του.

Η όποια ζωή είναι μια δυνατότητα παραπάνω από την ανυπαρξία.

Υπάρχει όμως και η κάπως καλή ζωή που είναι μια δυνατότητα παραπάνω από την όποια ζωή.

Για κάποιους αυτό είναι αρκετό:
https://www.e-steki.gr/showthread.php?t=7006

Για κάποιους αυτό δεν είναι:
https://apneagr.blogspot.com/2008/11/10000.html
https://www.hamogelo.gr/default.asp?pid=266&la=1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Ποιος από εμάς μπορεί να προεξοφλήσει τι θα γίνει κάποιος που γεννήθηκε κάτω από τις συνθήκες που αναφέρεις DR?
Ποιος από εμάς μπορεί να αποφασίσει ποιος αξίζει να ζει και ποιος όχι;
Η όποια ζωή είναι μια δυνατότητα παραπάνω από την ανυπαρξία. Για κάποιους αυτό είναι αρκετό:
https://www.e-steki.gr/showthread.php?t=7006

Για το τί θα γίνει αυτός που γεννήθηκε κάτω από τις συνθήκες που αναφέρω, δε μπορεί να προβλέψει κανείς, έχεις δίκιο σ' αυτό.
Για το τί θα συμβεί σ' αυτούς που θα τον γεννήσουν κάτω από αυτές τις συνθήκες μιλάω και θεωρώ εγωιστικό να λέει κάποιος "εγώ θέλω να ζήσω τη ζωή με όποιο τίμημα" γιατί το τίμημα κατ΄ αρχήν αφορά σε άλλους.

"ποιός αξίζει να ζει και ποιός όχι?" Σύμφωνοι. Αυτό μάλλον δεν είναι δικό μας θέμα.
Ποιος (όχι αξίζει φυσικά, σε αυτή την παγίδα δεν πέφτω) αντέχουν οι γονείς του από κάθε άποψη να φτάσει στο χρονικό - βιολογικό σημείο της ζωής (μέσω της γέννησης) και μετά από αυτό να συνεχίσει την ύπαρξη του με τις όποιες απαιτήσεις της όμως?

"Η όποια ζωή είναι μια δυνατότητα παραπάνω από την ανυπαρξία"
Αρκεί να μην οδηγεί στην "ανυπαρξία" αυτούς που τη γεννούν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loukassss

Νεοφερμένος

Ο loukassss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
https://ektrosi.com/
Μία χρήσιμη πηγή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.

loukassss

Νεοφερμένος

Ο loukassss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
όταν κριτήριο έχουμε το εγώ και όχι το εσύ τότε όλα διαστρέφονται. Και το εσύ δεν προβλέπεται.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
himela θα συμφωνήσω μαζί σου....είναι απίστευτο το πως κάποιοι βρίσκουν βίντεο για το πόσο βίαιη μπορεί να είναι η διαδικασία της έκτρωσης ,αλλά ταυτόχρονα ξεχνούν?εθελοτυφλούν?για τις κακοποιήσεις παιδιών...
Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω όλους εσάς που τάσσεστε κατά... με τι ακριβώς συμφωνείτε?με το να σταματήσουν να γίνονται εκτρώσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

Δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα από το να σώζεις μια ζωή και χειρότερο από το να την αφαιρείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα από το να σώζεις μια ζωή και χειρότερο από το να την αφαιρείς.

:hmm::hmm:

Μπορεί να ερμηνευτεί ποικιλοτρόπως αυτή σού η απάντηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Είχα τις προάλλες την εξής συζήτηση με κάποιον συνάδελφο απ' τη δουλειά και θα ήθελα να τη μοιραστώ μαζί σας:

Ο συνάδελφος λοιπόν, είναι τριάντα ενός ετών και μόλις πρόσφατα έμαθα ότι είχε έναν γιο συνομήλικο της κόρης μου, έντεκα ετών. Υπολόγισα λοιπόν και είδα πως θα πρέπει να έχει γίνει πατέρας σε ηλικία 20 ετών. Έτσι του έπιασα κουβέντα και τον ρώτησα τι και πώς. Μου απάντησε ότι όταν έμεινε έγκυος η γυναίκα του, συνέβη το σχετικά σπάνιο γεγονός να συνεχίσει να έχει έμμηνο ρύση, ενώ κυοφορούσε. Όταν κατάλαβαν ότι ήταν έγκυος, ήταν ήδη αργά, αφού είχαν πλέον φτάσει στον 5ο μήνα της εγκυμοσύνης. Έτσι "αναγκάστηκαν" να παντρευτούν και να κρατήσουν το παιδί, ενώ ακόμη δεν είχαν κλείσει το εικοστό έτος της ηλικίας τους.

"Εάν δεν συνέβαινε αυτό", τον ρώτησα, "θα κάνατε έκτρωση, έτσι δεν είναι;"
"Ασφαλώς!" αποκρίθηκε αυτός.
"Πώς τα βγάλατε πέρα;" ξαναρώτησα εγώ.
"Αρκετά εύκολα. Δουλεύαμε και οι δύο, μας βοήθησαν και οι γονείς μας, δεν παιδευτήκαμε και τόσο πολύ τελικά", μου λέει.
"Η γυναίκα σου με τι ασχολείται;" συνέχισα εγώ την ανάκριση.
"Είναι δημοσιογράφος, δουλεύει στο Τάδε τοπικό κανάλι εδώ κι εννέα χρόνια", απαντάει και πάλι πρόθυμα ο συνάδελφος (εμ βέβαια, με γυναίκα δημοσιογράφο, είχε συνηθίσει ο άνθρωπος στις συνεντεύξεις :hehe:).
"Ξέρεις, καλύτερα που έγινε έτσι το πράγμα", συνέχισε μόνος του, χωρίς να τον ρωτήσω τούτη τη φορά. "Δεν το μετανιώνω καθόλου. Αναγκαστήκαμε να μπούμε στη δυσκολία και τα καταφέραμε μια χαρά, δεν ήταν τόσο τρομερό όσο πιστεύαμε. Η δυσκολία μας έκανε δυνατότερους".

Έχει γραφεί συχνά στο θέμα, ότι θα πρέπει να γίνεται μια έκτρωση, όταν οι γονείς δεν είναι ακόμη φτιαγμένοι οικονομικά και δεν θα έχουν να προσφέρουν στο παιδί τους όσα του χρειάζονται. Έφτασε να ειπωθεί ακόμη και ότι η αποφυγή της έκτρωσης σε τέτοια περίπτωση θα ήταν μια πράξη ανεύθυνη, για το καλό του παιδιού!! Οι συγκεκριμένοι άνθρωποι δεν είχαν τίποτε κι όμως κατάφεραν να δώσουν στο παιδί τους ό,τι του χρειαζόταν, όσα δώσαμε κι εμείς που κάναμε παιδιά σε μεγαλύτερη ηλικία.

Άλλοτε γράφηκε ότι η παρουσία ενός παιδιού στη ζωή μιας γυναίκας, σε τόσο μικρή ηλικία, θα εκμηδένιζε κάθε δυνατότητα για καριέρα, η κοπέλα θα ήταν αναγκασμένη να συμβιβαστεί με το ρόλο της μάνας. Η συγκεκριμένη κοπέλα, σπούδασε δημοσιογραφία και δουλεύει στην τηλεόραση εδώ και χρόνια. Αυτήν την καριέρα είχε σκοπό να κάνει, ακόμη κι αν δεν είχε κάνει παιδί.

Μήπως τελικά τα όσα έχουν ακουστεί, φαντάζουν κάπως υπερβολικά;:hmm:

Δεν είμαι υπέρ της απαγόρευσης της έκτρωσης, δια νόμου. Εντούτοις, κρατώ μια κριτική στάση απέναντι στο ζήτημα. Το σκεπτικό μου ήταν πάντοτε ότι η έκτρωση είναι μια πολύ σημαντική απόφαση και πως δεν θα πρέπει να λαμβάνεται αψήφιστα και με τόση ευκολία, όση στις μέρες μας. Εμπεριέχει θέματα υγείας της ίδιας της γυναίκας, αλλά και σημαντικά ηθικά διλήμματα, στα οποία φιλοσοφία και βιολογία αδυνατούν ακόμη να δώσουν μια απόλυτη απάντηση. Θα πρέπει να δοθεί μεγαλύτερη βαρύτητα στην αντισύλληψη και η έκτρωση να χρησιμοποιείται μόνο ως τελευταία λύση. "Η έκτρωση δεν είναι μέθοδος αντισύλληψης"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Είχα τις προάλλες την εξής συζήτηση με κάποιον συνάδελφο απ' τη δουλειά και θα ήθελα να τη μοιραστώ μαζί σας:

Ο συνάδελφος λοιπόν, είναι τριάντα ενός ετών και μόλις πρόσφατα έμαθα ότι είχε έναν γιο συνομήλικο της κόρης μου, έντεκα ετών. Υπολόγισα λοιπόν και είδα πως θα πρέπει να έχει γίνει πατέρας σε ηλικία 20 ετών. Έτσι του έπιασα κουβέντα και τον ρώτησα τι και πώς. Μου απάντησε ότι όταν έμεινε έγκυος η γυναίκα του, συνέβη το σχετικά σπάνιο γεγονός να συνεχίσει να έχει έμμηνο ρύση, ενώ κυοφορούσε. Όταν κατάλαβαν ότι ήταν έγκυος, ήταν ήδη αργά, αφού είχαν πλέον φτάσει στον 5ο μήνα της εγκυμοσύνης. Έτσι "αναγκάστηκαν" να παντρευτούν και να κρατήσουν το παιδί, ενώ ακόμη δεν είχαν κλείσει το εικοστό έτος της ηλικίας τους.

"Εάν δεν συνέβαινε αυτό", τον ρώτησα, "θα κάνατε έκτρωση, έτσι δεν είναι;"
"Ασφαλώς!" αποκρίθηκε αυτός.
"Πώς τα βγάλατε πέρα;" ξαναρώτησα εγώ.
"Αρκετά εύκολα. Δουλεύαμε και οι δύο, μας βοήθησαν και οι γονείς μας, δεν παιδευτήκαμε και τόσο πολύ τελικά", μου λέει.
"Η γυναίκα σου με τι ασχολείται;" συνέχισα εγώ την ανάκριση.
"Είναι δημοσιογράφος, δουλεύει στο Τάδε τοπικό κανάλι εδώ κι εννέα χρόνια", απαντάει και πάλι πρόθυμα ο συνάδελφος (εμ βέβαια, με γυναίκα δημοσιογράφο, είχε συνηθίσει ο άνθρωπος στις συνεντεύξεις :hehe:).
"Ξέρεις, καλύτερα που έγινε έτσι το πράγμα", συνέχισε μόνος του, χωρίς να τον ρωτήσω τούτη τη φορά. "Δεν το μετανιώνω καθόλου. Αναγκαστήκαμε να μπούμε στη δυσκολία και τα καταφέραμε μια χαρά, δεν ήταν τόσο τρομερό όσο πιστεύαμε. Η δυσκολία μας έκανε δυνατότερους".

Έχει γραφεί συχνά στο θέμα, ότι θα πρέπει να γίνεται μια έκτρωση, όταν οι γονείς δεν είναι ακόμη φτιαγμένοι οικονομικά και δεν θα έχουν να προσφέρουν στο παιδί τους όσα του χρειάζονται. Έφτασε να ειπωθεί ακόμη και ότι η αποφυγή της έκτρωσης σε τέτοια περίπτωση θα ήταν μια πράξη ανεύθυνη, για το καλό του παιδιού!! Οι συγκεκριμένοι άνθρωποι δεν είχαν τίποτε κι όμως κατάφεραν να δώσουν στο παιδί τους ό,τι του χρειαζόταν, όσα δώσαμε κι εμείς που κάναμε παιδιά σε μεγαλύτερη ηλικία.

Άλλοτε γράφηκε ότι η παρουσία ενός παιδιού στη ζωή μιας γυναίκας, σε τόσο μικρή ηλικία, θα εκμηδένιζε κάθε δυνατότητα για καριέρα, η κοπέλα θα ήταν αναγκασμένη να συμβιβαστεί με το ρόλο της μάνας. Η συγκεκριμένη κοπέλα, σπούδασε δημοσιογραφία και δουλεύει στην τηλεόραση εδώ και χρόνια. Αυτήν την καριέρα είχε σκοπό να κάνει, ακόμη κι αν δεν είχε κάνει παιδί.

Μήπως τελικά τα όσα έχουν ακουστεί, φαντάζουν κάπως υπερβολικά;:hmm:

Δεν είμαι υπέρ της απαγόρευσης της έκτρωσης, δια νόμου. Εντούτοις, κρατώ μια κριτική στάση απέναντι στο ζήτημα. Το σκεπτικό μου ήταν πάντοτε ότι η έκτρωση είναι μια πολύ σημαντική απόφαση και πως δεν θα πρέπει να λαμβάνεται αψήφιστα και με τόση ευκολία, όση στις μέρες μας. Εμπεριέχει θέματα υγείας της ίδιας της γυναίκας, αλλά και σημαντικά ηθικά διλήμματα, στα οποία φιλοσοφία και βιολογία αδυνατούν ακόμη να δώσουν μια απόλυτη απάντηση. Θα πρέπει να δοθεί μεγαλύτερη βαρύτητα στην αντισύλληψη και η έκτρωση να χρησιμοποιείται μόνο ως τελευταία λύση. "Η έκτρωση δεν είναι μέθοδος αντισύλληψης"...
Kατ'αρχήν κάντε ενα spoiler στο θέμα.Δεν ξερω πως γινεται.Θα σας πω πρώτα για τους γονείς μου και μετα για μενα.

Οσον αφορα τους γονείς μου λοιπον.Ο Θανασης μπηκε αισίως στα 43 πριν κατι μήνες,κι η Βασω στα 37.Που σημαινει πως εμενα με καναν στα 24 και 18 αντιστοιχα,η μανα μου ηταν πιο μικρη απο ο,τι είμαι εγώ τώρα.Αναγκαστηκε να αφήσει και το ΙΕΚ που άρχιζε,ημουν και περιεργος τυπας εγω,βγήκα και εφταμινητης...Ολα οκ με εμενα παντως.Και με την αδερφη που ηρθε μετα απο εναμιση χρονο.

Ελα σου ομως που μετα απο κεινην ηρθαν άλλα δυο απρογραμμάτιστα.Ο πατερασ μου παραιτηθηκε απο στρατιωτικός,κι επιασε αλλη δουλεια ενω ηταν βολεμενος για να μη μας τρεχει με μεταθεσεις.Οι γονεις μου εμαθαν τη λεξη "δάνειο " απο την καλη και την αναποδη.Αναγκαστηκαν να αλλαξουν σπίτι,και πολλά άλλα,Και φθάνουμε στο σήμερα:Στα 43 και 37 τους εχουν εμενα δευτεροετή χημικου,την αδερφη μου που δινει με στοχο παιδαγωγικά,και τους δυο μικρους να εχουν καιρο ακόμη.Εκτος αυτών,καθε ενα απο τα παιδια τους εχει βγάλει δυο ξένες γλώσσες κι έχει μαύρη ζώνη σε πολεμική τεχνη,το ρεζουμε είναι οτι μιλάμε για ΠΟΛΛΑ λεφτά.Και δεν ειναι μόνο αυτά.Η μανα μου στα 25 της βρεθηκε με 4 παιδια,και χωρις καποιον να βοηθα.Η μια γιαγια στη Σαντορίνη κι η αλλη στα Τρικαλα.Θελει πολλά κότσια για να κουμανταρεις τετοια οικογενεια στην ηλικια που ολες οι γνωστες σου ζουν τη ζωη τους και με τον αντρα ολη μερα στη δουλεια.Αυτοι οι ανθρωποι καθησαν ομως κατω,εβαλαν τις προταιρεοτητες τους,κι επελεξαν συνειδητα.Οταν ο πατερας μου πήγε να παραιτηθει,καποιος του ειπε πως κανει τη εγαλυτερη ανοησια της ζωης του.Εκεινος απάντησε "Μετα απο χρονια,καποτε θα τα βάλω ολα κατω με τα παιδια μου,θα δουμε τι εχουε,και αρα ποιος απο εμας τους δυο εχε δικιο"Δεν το κανει ο καθένας αυτό.Κι αν εμαθα κατι απο εκεινους,είναι να εκτιμαω,να βάζω κι εγω προτεραιότητες,και το κυριότερο,πως η ευκολοτερη λύση δεν είναι πάντα κι αυτή που μακροπροθεσμα σε κανει πιο ευτυχισμένο.Εκτος κι αν καποιος θεωρει ανευθυνοτητα που δε σκότωσαν εμενα η τα αδερφακια μου.

Βεβαια ξερω,δεν ειναι ολοι οι μπαμπαδες κι οι μαμαδες ερωττευμενοι οσο οι δικοι μου και και και...το γνωρίζω.Γι αυτό είπα,εξαρτάται απο τον άνθρωπο,αν μπορεί ή οχι να το κάνει.Ενα παιδι ομως ειναι μια ζωη.Πρεπει να συντρεχουν παρα πολυ σοβαροι λογοι ωστε να μην το κρατησεις.Και για μενα δεν ειναι σοβαρος λογος το οτι εσπασε το προφυλακτικο στα 23 σου.Ας προσεχες.Αν εισαι ανικανος να το αγαπησεις,ΔΩΣ ΤΟ ΓΙΑ ΥΙΟΘΕΣΙΑ ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ,τοσα ζευγαρια δεν μπορουν να κανουν παιδια.

Και περναμε σε εμενα.Ειμαι οπως είπα φοιτητης Χημικου,και σκεφτομαι αργοτερα να παρακολουθησω το Βιολογικο(δεν ξερω τι μου ξηερωνει παντως ηδη παιρνω μαθηματα απο κει.)Ενας παρα πολυ ενδιαφερον κλάδος για μενα,απο καθαρα επιστημονικη,αλλα και κοινωνικη σκοπια,ειναι εκεινος του προγεννητικού ελεγχου.Κοινως του ελεγχου που κανει επιστημονας για να διαπιστωσει αν το εμβρυο που κυοφορει μια γυναικα ειναι υγιες η οχι.Συνηθως η φυση "προνοει",και ενας μηχανισμος της ειναι να αποβαλλουν οι γυναικες που κυοφορουν παιδια με σοβαροτατες γεννετικες ανωμαλιες.Καια φορα ομως παιδια τετοια προκειται να γεννηθουν,και πλεον η προοδος της επιστημης εχει φερει τους γονεις στο σημειο πριν τη γεννηση να το ξερουν.Δυστυχως,δυστυχως ομως,δδε μπορεις να κανεις ενα χρονικο αλμα να πας στο εικοσαχρονο παιδι σου και να το ρωτησεις αν τελικα ηθελε να γεννηθει,οση αγαπη κι αν του δωσεις εσυ.Οποτε για μενα,τελικα ΔΕΝ υπαρχει αντικειμενικη απαντηση οταν συντρεχουν λογοι υγειας.

Αν τελος,κινδυνευε η γυναικα μου,μου ελεγε δηλαδη καποιος γιατρος(εφιαλτικό σεναριο η αληθεια)πως ή θα ζησει εκείνη,ή το παιδι,θα διαλεγα να ζησει η ιδια ακόμη κι αν ηξερα πως δε θα το ηθελε,οποια κι αν θα ηταν η επακολουθη αντιδραση της.

Αυτα.

Εdit:thanks για τη διευκρινηση με τα spoiler
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,418 μηνύματα.
"Η έκτρωση δεν είναι μέθοδος αντισύλληψης"...

Τώρα είπες την πιο σωστή κουβέντα,κατά την άποψη μου.Ακριβώς αυτό..ξέρω κάποιες περιπτώσεις,που πήγαιναν με τη γνωστή μέθοδο ...που δεν χρησιμοποιούν προφυλακτικό δηλαδη...κλπ...κλπ....,και έχουν κάνει αρκετές εκτρώσεις..η μία μάλιστα πάνω απο 5(δεν θυμάμαι..έχασα το λογαριασμό η δόλια..)Αυτό το θεωρώ απαράδεχτο..
ΟΜΩΣ....σε περιπτωση βιασμού,και περιπτώσεων που έχουν παρθεί φάρμακα απο τη μητέρα,χωρίς να γνωρίζει ότι είναι έγκυος..αλλά και γενικότερα σε καταστάσεις όπου οι πιθανότητες τερατογέννεσης και πάρα πολύ σοβαρών προβλημάτων είναι μεγάλες..εκεί το δικαιολογώ απόλυτα.1ον...δεν είναι δυνατόν να αφαιρέσουμε απο κάποιον το δικαίωμα να ΜΗΝ θέλει να γίνει γονιός(αυτό ισχύει για την περίπτωση του βιασμου..) και 2ον...δεν μπορούμε και πάλι να αφαιρέσουμε το δικαίωμα απο κάποιον να ΜΗΝ θέλει να φέρει στον κόσμο ένα παιδί..που θα βασανίζεται ΤΟ ΙΔΙΟ πάνω από όλα και από όλους...νομίζω ότι αυτό το δικαίωμα το έχουμε...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
.....
Δεν είμαι υπέρ της απαγόρευσης της έκτρωσης, δια νόμου. Εντούτοις, κρατώ μια κριτική στάση απέναντι στο ζήτημα.....

Οι εκτρώσεις που γίνονται κάθε χρόνο στην Ελλάδα είναι τόσες πολλές που το θεωρώ αναγκαίο να δημιουργηθεί σχετική νομοθεσία για να τις περιορίσει. Διαφωνώ με την πλήρη απαγόρευση αλλά μπορεί να εφαρμοστούν πιο ελαστικοί νόμοι (π.χ. από μια ηλικία και έπειτα να επιτρέπεται μόνο μια έκτρωση εφ΄ορου ζωής να κάνει μια γυναίκα).


Οι περισσότερες εκτρώσεις δεν γίνονται από ανήλικα ζευγάρια αλλά από ενήλικα και αυτό πρέπει να μας προβληματίσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,418 μηνύματα.
Οι εκτρώσεις που γίνονται κάθε χρόνο στην Ελλάδα είναι τόσες πολλές που το θεωρώ αναγκαίο να δημιουργηθεί σχετική νομοθεσία για να τις περιορίσει. Διαφωνώ με την πλήρη απαγόρευση αλλά μπορεί να εφαρμοστούν πιο ελαστικοί νόμοι (π.χ. από μια ηλικία και έπειτα να επιτρέπεται μόνο μια έκτρωση εφ΄ορου ζωής να κάνει μια γυναίκα).


Οι περισσότερες εκτρώσεις δεν γίνονται από ανήλικα ζευγάρια αλλά από ενήλικα και αυτό πρέπει να μας προβληματίσει.

Διαφωνώ κάθετα σε αυτό...επειδή στην ζωή..όλα μπορούν να συμβούν,πες ότι μια γυναίκα έχει την ατυχία να κάνει έρωτα με προφυλακτικό..αλλά σπάσει και τις 2 φορές..και ΔΕΝ θέλει να γίνει μητέρα..είναι δυνατον να της το απαγορεύσουμε αυτό το δικαίωμα..και να της το επιβάλλουμε;;
Πάντως το θεωρώ γενικότερα απαράδεχτο να σου επιβάλλουν, νόμοι..,τι να κάνεις με το σώμα σου.Ενημέρωση,παιδεία και "ηθική" πρέπει να υπάρχει σε αυτό το θέμα..και όχι νόμοι που θα σου επιβάλλουν κάτι...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
"Πώς τα βγάλατε πέρα;" ξαναρώτησα εγώ.
"Αρκετά εύκολα. Δουλεύαμε και οι δύο, μας βοήθησαν και οι γονείς μας, δεν παιδευτήκαμε και τόσο πολύ τελικά", μου λέει.

Δηλαδή, σε απλά μαθηματικά,

Δύο γονείς με σταθερή εργασία (το λέω κι ανατριχιάζω) +
δύο οικογένειες backup = 4 γιαγιάδες - παππούδες, τουτέστιν +
8 χείρες βοηθείας :D και ... (last but not least) τουλάχιστον +
2 μισθοί/συντάξεις επιπλέον ;) (που και το ελάχιστο μετράει έτσι?)

Pas mal du tout!


Υ.Γ.1 Όχι φίλτατε φίλε, τίποτε απ' ό,τι έχει γραφεί εδώ υπέρ των εκτρώσεων δεν είναι υπερβολικό γιατί δεν αφορά στην πράξη αυτή καθαυτή αλλά στο αδιαμφισβήτητο και μη διαπραγματεύσιμο δικαίωμα της γυναίκας σε διαχείριση από την ίδια του σώματος και της ζωής της. (προσωπική άποψη)

Υ.Γ.2 Εγκρίνω κι επαυξάνω με όλη μου την ψυχή την διατύπωση ότι η έκτρωση δεν αποτελεί μέθοδο αντισύλληψης. Απλά θα την υποστηρίξω με μεγαλύτερη θέρμη όταν κάθε νέο κορίτσι στη χώρα μας, (για την οικονομία της συζήτησης περιορίζω τον γεωγραφικό ορίζοντα) θα έχει πλήρη και αντικειμενική πρόσβαση στη γνώση και την ενημέρωση, πλήρη, διακριτική και ανεμπόδιστη πρόσβαση σε ιατρικές / συμβουλευτικές υπηρεσίες ώστε η πρόληψη να καταστήσει πράγματι "υπερβολική" την καταστολή... Σαφώς μιλάω ειδικά για τις νέες κοπέλες και μάλιστα σε ηλικία σχολείου γιατί στις μικρές ηλικίες διαμορφώνονται οι νοοτροπίες που μας ακολουθούν στην υπόλοιπη ζωή μας.

(πώς να διδάξεις νέα κόλπα σε γέρικο σκύλο?)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Διαφωνώ κάθετα σε αυτό...επειδή στην ζωή..όλα μπορούν να συμβούν,πες ότι μια γυναίκα έχει την ατυχία να κάνει έρωτα με προφυλακτικό..αλλά σπάσει και τις 2 φορές..και ΔΕΝ θέλει να γίνει μητέρα..είναι δυνατον να της το απαγορεύσουμε αυτό το δικαίωμα..και να της το επιβάλλουμε;;
Πάντως το θεωρώ γενικότερα απαράδεχτο να σου επιβάλλουν, νόμοι..,τι να κάνεις με το σώμα σου.Ενημέρωση,παιδεία και "ηθική" πρέπει να υπάρχει σε αυτό το θέμα..και όχι νόμοι που θα σου επιβάλλουν κάτι...:)

Από τη στιγμή που το επιτρέπει ο νόμος υπάρχει ένα μικρό ποσοστό γυναικών κυρίως χαμηλού μορφωτικού επιπέδου που αντί για το προφυλακτικό προτιμούν την έκτρωση (ως μέσο αντισύλληψης). Αυτό με κάποιον τρόπο πρέπει να σταματήσει. Οι νόμοι υπάρχουν γι αυτό το λόγο. Όσο καλή παιδεία και ενημέρωση να υπάρχει στην κοινωνία θα υπάρχει πάντοτε αυτή η μερίδα (που σε διαβεβαιώνω πως δεν είναι ασήμαντη).

Η γυναίκα δεν αποφασίζει μόνο για το σώμα της, αποφασίζει για μια ακόμα αγέννητη ζωή που δεν της ανήκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Οι εκτρώσεις που γίνονται κάθε χρόνο στην Ελλάδα είναι τόσες πολλές που το θεωρώ αναγκαίο να δημιουργηθεί σχετική νομοθεσία για να τις περιορίσει. Διαφωνώ με την πλήρη απαγόρευση αλλά μπορεί να εφαρμοστούν πιο ελαστικοί νόμοι (π.χ. από μια ηλικία και έπειτα να επιτρέπεται μόνο μια έκτρωση εφ΄ορου ζωής να κάνει μια γυναίκα).


Οι περισσότερες εκτρώσεις δεν γίνονται από ανήλικα ζευγάρια αλλά από ενήλικα και αυτό πρέπει να μας προβληματίσει.

Καταστολή αντί για πρόληψη?:hmm:

Απαγόρευση αντί για εκπαίδευση?:hmm:

Πιστεύεις πραγματικά ότι αυτό είναι ένα κενό που μπορεί να γεμίσει ο νόμος και όχι η γνώση?

Ή ότι το ζήτημα λύνεται με άμεσα μέτρα στην παρούσα γενιά και όχι με σχεδιασμό αγωγής των επόμενων?

Υ.Γ.1 Η ευθύνη της κοινωνίας είναι να μην υπάρχουν αμόρφωτες γυναίκες, όχι να επιτρέπει την ύπαρξη τους για να τους απαγορεύει την αυτοδιάθεση μετά...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Πάντως το θεωρώ γενικότερα απαράδεχτο να σου επιβάλλουν, νόμοι..,τι να κάνεις με το σώμα σου.Ενημέρωση,παιδεία και "ηθική" πρέπει να υπάρχει σε αυτό το θέμα..και όχι νόμοι που θα σου επιβάλλουν κάτι...:)
Αυτό ακριβώς εννοώ κι εγώ σιόρα Πουπουλίνα μου. Κανείς νόμος δεν μπορεί να σου πει τι θα κάνεις με το σώμα σου. Αυτοσυγκράτηση χρειαζόμαστε, όχι απαγορεύσεις.


Δηλαδή, σε απλά μαθηματικά,

Δύο γονείς με σταθερή εργασία (το λέω κι ανατριχιάζω) +
δύο οικογένειες backup = 4 γιαγιάδες - παππούδες, τουτέστιν +
8 χείρες βοηθείας :D και ... (last but not least) τουλάχιστον +
2 μισθοί/συντάξεις επιπλέον ;) (που και το ελάχιστο μετράει έτσι?)

Pas mal du tout!

Όλοι οι φίλοι μου, όπως κι εγώ προσωπικά, όταν φτάσαμε να κάνουμε παιδιά, είχαμε περίπου τα ίδια. Η διαφορά είναι πως πολλοί άλλοι, που θα μπορούσαν εάν ήθελαν να έχουν τις ίδιες "ευκολίες", σε νεαρή ηλικία, θα προέβαιναν χωρίς δεύτερη σκέψη σε μια έκτρωση, επειδή "δεν θα μπορούσαν να τα βγάλουν πέρα". Το ίδια άλλωστε θα έκαναν αναμφίβολα και οι ήρωες της ιστορίας μου, εάν η τύχη δεν τους είχε αναγκάσει να αποδεχτούν την ευθύνη. Όταν το έκαναν όμως, ανακάλυψαν ότι τα πράγματα ήταν καλύτερα απ' ό,τι υπολόγιζαν. Αυτή είναι και η υπερβολή που διαβλέπω εγώ σε όσα έχω ακούσει.

Α, και τις δουλειές δεν τις είχαν από πριν, μετά τις βρήκαν...

Υ.Γ.1 Όχι φίλτατε φίλε, τίποτε απ' ό,τι έχει γραφεί εδώ υπέρ των εκτρώσεων δεν είναι υπερβολικό γιατί δεν αφορά στην πράξη αυτή καθαυτή αλλά στο αδιαμφισβήτητο και μη διαπραγματεύσιμο δικαίωμα της γυναίκας σε διαχείριση από την ίδια του σώματος και της ζωής της. (προσωπική άποψη)

Από τη στιγμή που έχω ταχθεί ανοιχτά ΕΝΑΝΤΙΟΝ της απαγόρευσης της έκτρωσης δια νόμου, νομίζω ότι έχω καλύψει τα παραπάνω. Δεν υπάρχει έδαφος διαφωνίας εδώ...

Υ.Γ.2 Εγκρίνω κι επαυξάνω με όλη μου την ψυχή την διατύπωση ότι η έκτρωση δεν αποτελεί μέθοδο αντισύλληψης. Απλά θα την υποστηρίξω με μεγαλύτερη θέρμη όταν κάθε νέο κορίτσι στη χώρα μας, (για την οικονομία της συζήτησης περιορίζω τον γεωγραφικό ορίζοντα) θα έχει πλήρη και αντικειμενική πρόσβαση στη γνώση και την ενημέρωση, πλήρη, διακριτική και ανεμπόδιστη πρόσβαση σε ιατρικές / συμβουλευτικές υπηρεσίες ώστε η πρόληψη να καταστήσει πράγματι "υπερβολική" την καταστολή... Σαφώς μιλάω ειδικά για τις νέες κοπέλες και μάλιστα σε ηλικία σχολείου γιατί στις μικρές ηλικίες διαμορφώνονται οι νοοτροπίες που μας ακολουθούν στην υπόλοιπη ζωή μας.
Τα διατύπωσες καλύτερα απ' ό,τι θα τα διατύπωνα εγώ και συμφωνώ απολύτως, ευχαριστώ δε για την συμπλήρωση...:clapup:

(πώς να διδάξεις νέα κόλπα σε γέρικο σκύλο?)
Πετώντας του γέρικα κόκκαλα; Ληγμένες κροκέτες;; :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Καταστολή αντί για πρόληψη?:hmm:

Απαγόρευση αντί για εκπαίδευση?:hmm:

Πιστεύεις πραγματικά ότι αυτό είναι ένα κενό που μπορεί να γεμίσει ο νόμος και όχι η γνώση?

Ή ότι το ζήτημα λύνεται με άμεσα μέτρα στην παρούσα γενιά και όχι με σχεδιασμό αγωγής των επόμενων?

Υ.Γ.1 Η ευθύνη της κοινωνίας είναι να μην υπάρχουν αμόρφωτες γυναίκες, όχι να επιτρέπει την ύπαρξη τους για να τους απαγορεύει την αυτοδιάθεση μετά...

Δεν πιστεύω ότι είναι θέμα εκπαίδευσης είναι θέμα ηθικής.... Το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν ξέρουν τρόπους αντισύλληψης ή ότι η έκτρωση ουσιαστικά είναι αφαίρεση ζωής αλλά ότι δεν τους ενδιαφέρει. Βέβαια αυτό ισχύει για την μειοψηφία (που σε διαβεβαιώνω πως δεν είναι ασήμαντη) και πιστεύω ότι η πολιτεία δεν πρέπει να την αφήσει ανεξέλεγκτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,418 μηνύματα.
Δεν πιστεύω ότι είναι θέμα εκπαίδευσης είναι θέμα ηθικής.... Το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν ξέρουν τρόπους αντισύλληψης ή ότι η έκτρωση ουσιαστικά είναι αφαίρεση ζωής αλλά ότι δεν τους ενδιαφέρει. Βέβαια αυτό ισχύει για την μειοψηφία (που σε διαβεβαιώνω πως δεν είναι ασήμαντη) και πιστεύω ότι η πολιτεία δεν πρέπει να την αφήσει ανεξέλεγκτη.
αγαπημενε μου fockos..την "ηθική"..ποιός θα μας την διδάξει;;..η ηθική για κάθε άνθρωπο,ακόμα και για κάθε λαό,θρησκεία κλπ..είναι διαφορετική..άρα..αυτό που μένει είναι η ενημέρωση...και η παιδεία..και όταν λέω ενημέρωση,δεν εννοώ μόνο το απλά.."φοράτε προφυλακτίκό"..αλλά γενικότερη ενημέρωση και παιδεία στο τι εχουμε δικαίωμα να κάνουμε και στο τι όχι,στο να είμαστε υπεύθυνοι.,.στο να αναλαμβάνουμε τις ευθύνες μας ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΣ ΦΤΑΙΜΕ..το τονίζω αυτο..,κλπ..κλπ...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Δεν πιστεύω ότι είναι θέμα εκπαίδευσης είναι θέμα ηθικής....

"Μη κρίνετε ίνα μη κριθήτε" θα έλεγε ο φίλτατος Νωεύς:)

Εγώ πάλι θα έλεγα να αφήσουμε κατά μέρος την κινηματογραφική λογοτεχνία των ταινιών για όλη την οικογένεια και να δούμε το θέμα ως έχει:

Απλή και ξεκάθαρη αναπαραγωγική διαδικασία η οποία στα πλαίσια της κοινωνικής εξέλιξης ξέφυγε από τους περιορισμούς της παρόρμησης και τέθηκε κάτω από κανόνες.
Ε, οι κανόνες μεταβάλλονται ακολουθώντας την εξέλιξη σε όλες τις εκφάνσεις της. (κοινωνική, τεχνολογική κλπ)
Αυτό που δεν ήταν ηθικό άλλοτε, είναι ηθικό τώρα, και κάτι άλλο θα είναι ηθικό αύριο.

Συνεπώς η κατάχρηση (έστω) της έκτρωσης δεν καθιστά κάποιον ανήθικο, αλλά απλά "ανεκπαίδευτο" στη διαχείριση των ερωτικών ορμών του, και ανημέρωτο στον τρόπο με τον οποίο μπορεί να απολαμβάνει την ερωτική του ζωή χωρίς να διακινδυνεύει συνέπειες που θα βλάψουν τη ζωή τη δική του και άλλων γύρω του.


Το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν ξέρουν τρόπους αντισύλληψης ή ότι η έκτρωση ουσιαστικά είναι αφαίρεση ζωής αλλά ότι δεν τους ενδιαφέρει.

Κι αυτό δεν αποτελεί ζήτημα αγωγής, ενημέρωσης κι εκπαίδευσης?

Μα καλά, πότε επιμορφώθηκαν οι νέες γενιές στις τεχνικές αντισύλληψης και ασφαλούς ερωτικής πράξης και πρόλαβαν να απορρίψουν την ενημέρωση που έλαβαν επιστρέφοντας στον παλιό καλό πάγκο του χασάπη? Τί έχασα? (Λέτε τα αντισταμινικά να σε ρίχνουν σε χειμερία νάρκη?:eek:)



Βέβαια αυτό ισχύει για την μειοψηφία (που σε διαβεβαιώνω πως δεν είναι ασήμαντη) και πιστεύω ότι η πολιτεία δεν πρέπει να την αφήσει ανεξέλεγκτη.

Την τελευταία φορά που άκουσα την "πολιτεία" να παρεμβαίνει σε τέτοια θέματα ήταν η απαγόρευση των εκτρώσεων στη Ρουμανία επί καθεστώτος Τσαουσέσκου και η απαγόρευση του δεύτερου παιδιού στην Κίνα... ( η προτελευταία πάλι, ήταν κάτι πειράματα ευγονικής του Γ΄Ράϊχ) :hmm:



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top