Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,075 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,660 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ποιος είναι ο συνηθέστερος τρόπος γνωριμιών σήμερα;

Ποιος είναι ο συνηθέστερος τρόπος γνωριμιών σήμερα;

Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 63)
Στο πανεπιστήμιο/Σχολή/Σχολείο
27
42,86%
Σε Club/Bar
6
9,52%
Μέσω κοινής παρέας (φίλοι, συγγενείς κτλ)
46
73,02%
Μέσω Internet
24
38,10%
Τυχαία (π.χ. σε ταξίδι, στον δρόμο, στις διακοπές κτλ)
6
9,52%

Niyia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Niyia
H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 679 μηνύματα.

H Niyia έγραψε στις 20:26, 10-03-08:

Έχω παρατηρήσει πως ορισμένα άτομα τείνουν να γνωρίζουν κατ' επανάληψη νέα άτομα (=πιθανούς συντρόφους) σε συγκεκριμένα μέρη, π.χ. σε μπάρ. Εσείς πώς πιστεύετε πως ξεκινούν σήμερα οι περισσότερες ερωτικές γνωριμίες (δλδ οι σχέσεις)? Που κ πως μπορούμε να γνωρίσουμε πιθανούς συντρόφους? Ποιός είναι ο συνηθέστερος τρόπος γνωριμιών σήμερα?

Αναφέρω τυχαία παραδείγματα που σκέφτηκα πολύ πρόχειρα :
1) Στο πανεπιστήμιο
2) Σε Club ή μπαρ
3) Μέσω κοινής παρέας (φίλοι, συγγενείς κτλ)
4) Μέσω Internet
5) Τυχαία (π.χ. σε ταξίδι, στον δρόμο, στις διακοπές κτλ)
6) Στον χώρο εργασίας
7) Με προξενιό (λολ λέμε τώρα, τύπου σκόπιμη κ προγραμματισμένη συνάντηση 2 ατόμων)
άλλο...

Επίσης, πιστεύετε πως ο τρόπος γνωριμίας έχει σημασία για τις προοπτικές μιας σχέσης? Π.χ., αν γνωρίσει κάποιος κάποιον άλλον σε ένα μπάρ θεωρείται "χαλαρή" γνωριμία τύπου χαβαλέ ή μπορεί να έχει εξέλιξη η σχέση? (ναι ξέρω πως όλα είναι πιθανά, απλά θέλω να ακούσω κ τις δικές σας απόψεις )

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Niyia : 10-03-08 στις 21:07. Αιτία: προσθήκη
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 20:45, 10-03-08:

Από ότι παρατηρώ,από γνωστούς μου κυρίως,αρκετοί προτιμούν το ίντερνετ ή τις κοινές παρέες για γνωριμίες.
Θεωρώ πώς ο τρόπος γνωριμίας δεν έχει μεγάλη σημασία για την προοπτική μιας σχέσης.Ότι είναι να γίνει θα πάρει το δρόμο του ,όποιος κι αν ήταν ο τρόπος γνωριμίας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

esperanza

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη esperanza
H esperanza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H esperanza έγραψε στις 20:45, 10-03-08:

Δε γνωρίζω ποιος μπορεί να είναι ο συνηθέστερος τρόπος γνωριμιών σήμερα. Μια γνωριμία μπορεί να γίνει οπουδήποτε και όποτεδήποτε εάν το επιδιώκεις΄, όπως επίσης μια γνωριμία μπορεί να μη γίνει ποτέ και πουθενά εάν δε το επιθυμείς.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 21:04, 10-03-08:

Προσωπικά τις περισσότερες φορές μου συμβαίνει στο χώρο εργασίας.

Αλλά από όλα όσα αναφέρθηκαν, προτιμώ το τυχαίο, το αναπάντεχο.
Και φυσικά μιλάμε για πολύ "χαλαρές" γνωριμίες....

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Niyia
H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 679 μηνύματα.

H Niyia έγραψε στις 21:06, 10-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Προσωπικά τις περισσότερες φορές μου συμβαίνει στο χώρο εργασίας.

Αλλά από όλα όσα αναφέρθηκαν, προτιμώ το τυχαίο, το αναπάντεχο.
Και φυσικά μιλάμε για πολύ "χαλαρές" γνωριμίες....
Σωστά, αυτό το ξέχασα. Θενκς

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 10:18, 11-03-08:

Προστέθηκε και Poll

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:20, 11-03-08:

Έβαλα από γνωστούς, χώρο εργασίας Πανεπιστήμιο... άλλο αν τον ιχλίμπεντιχ τον γνώρισα εντελώς στην τύχη!!!

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 14:18, 27-08-09:

Απ' όσα έχω δει (από προσωπική πείρα) κυρίως μέσω κοινής παρέας, μέσω σχολής και αρκετά παίζει και μέσω internet.

Το τυχαία και το σε καφέ/μπαρ είναι λίγο... περίεργος τρόπος γνωριμίας. Έχω ωστόσο την εντύπωση ότι γενικά ο κόσμος είναι επιφυλακτικός σε τέτοιου είδους γνωριμίες, και ειδικά οι κοπελίτσες - αν κάνω λάθος πείτε μου.

Για τον χώρο εργασίας ναι, υπάρχει - πιστεύω - μια αξιοσημείωτη μάζα που τον επιλέγει, αλλά προσωπικά - και αρκετός κόσμος ακόμα - το αποφεύγω αυτό. Προτιμώ αν γίνεται να μην είμαι στον ίδιο χώρο, κυρίως εάν υπάρξει περίπτωση χωρισμού με το αμόρε. Δεν θέλω να τη βλέπω μετά κάθε μέρα μπροστά μου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hakuna Matata
H Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Hakuna Matata έγραψε στις 14:24, 27-08-09:

Θα ελεγα μεσω κοινων γνωστων αλλα οχι με προξενια, αυτα δεν πετυχαινουν ποτε.
Αλλα οσο γνωριζεις κοσμο, ανοιγει ο κυκλος σου, βγαινεις με μεγαλες παρεες, γνωριζεις φιλους φιλων φιλων φιλων, ε ολο και με καποιον θα γινει το κλικ.
Αλλα το κυριοτερο σ'αυτο θεωρω οτι ειναι το να περνας καλα με τις παρεες σου. Οταν ψαχνεις να βρεις καποιον θεωρω οτι δυσκολα βρισκεις. Ενω οταν το μονο που σε νοιαζει ειναι να περνας καλα, ολα τ'αλλα συμβαινουν απο μονα τους.
Και με τις γνωριμιες στα μπαρ δεν ειμαι αντιθετη, απλα σπανια γινονται σωστα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Hakuna Matata : 27-08-09 στις 14:45.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 14:39, 27-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Απ' όσα έχω δει (από προσωπική πείρα) κυρίως μέσω κοινής παρέας, μέσω σχολής και αρκετά παίζει και μέσω internet.

Το τυχαία και το σε καφέ/μπαρ είναι λίγο... περίεργος τρόπος γνωριμίας. Έχω ωστόσο την εντύπωση ότι γενικά ο κόσμος είναι επιφυλακτικός σε τέτοιου είδους γνωριμίες, και ειδικά οι κοπελίτσες - αν κάνω λάθος πείτε μου.

Για τον χώρο εργασίας ναι, υπάρχει - πιστεύω - μια αξιοσημείωτη μάζα που τον επιλέγει, αλλά προσωπικά - και αρκετός κόσμος ακόμα - το αποφεύγω αυτό. Προτιμώ αν γίνεται να μην είμαι στον ίδιο χώρο, κυρίως εάν υπάρξει περίπτωση χωρισμού με το αμόρε. Δεν θέλω να τη βλέπω μετά κάθε μέρα μπροστά μου.
Δηλαδή σου φαίνεται πιο νορμάλ και περισσότερο αποδοτική η γνωριμία μέσω νετ και όχι σε καφέ/μπαρ;

Νομίζω διαφωνούμε

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 14:45, 27-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
Δηλαδή σου φαίνεται πιο νορμάλ και περισσότερο αποδοτική η γνωριμία μέσω νετ και όχι σε καφέ/μπαρ;
Η γνωριμία σε καφέ/μπαρ είναι λίγο.... άκυρη μάλλον. Δηλαδή απ' την άποψη του ότι σε προσεγγίζει κάποιος χωρίς να 'χετε απολύτως τίποτα κοινό - απλά βρισκόσασταν στον ίδιο χώρο την ίδια στιγμή.

Οι πλέον κατάλληλες να σου απαντήσουν είναι οι κοπέλες του forum: πώς θα τις φαίνονταν αν κάποιος τις προσέγγιζε σε καφέ/μπαρ με τον Χ, Ψ, Ζ τρόπο, αν δεν το 'χουν ήδη βιώσει αυτό.

Καλά κάνεις! Να πούμε τίποτα να περάσει η ώρα γιατί βαράω μύγες σήμερα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hakuna Matata
H Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Hakuna Matata έγραψε στις 14:49, 27-08-09:

Ναι μπορει να μην εχετε τιποτα κοινο αλλα πολυ πολυ γρηγορα θα ανακαλυψετε αν υπαρχει σωματικη ελξη, το πιο βασικο.

Παράθεση

Ophelia (Μάρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ophelia
H Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 786 μηνύματα.

H Ophelia έγραψε στις 14:54, 27-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Τζωρτζ
Η γνωριμία σε καφέ/μπαρ είναι λίγο.... άκυρη μάλλον. Δηλαδή απ' την άποψη του ότι σε προσεγγίζει κάποιος χωρίς να 'χετε απολύτως τίποτα κοινό - απλά βρισκόσασταν στον ίδιο χώρο την ίδια στιγμή.
Αναλόγως σε τι μαγαζί θα είσαι...π.χ. υπάρχουν μαγαζιά που παίζουν μια πολύ συγκεκριμένη μουσική ή έχουν μια ιδιαίτερη αισθητική, που δεν αφορά πολύ κόσμο. Προφανώς λοιπόν για να είστε και οι 2 στο ίδιο μαγαζί, όλο και κάτι κοινό θα έχετε για να ξεκινήσει η προσέγγιση.

Και εγώ πάντως τις κοινές παρέες ψήφισα. Με καλύπτει η άποψη της hakuna, όταν δεν τα περιμένεις έρχονται τα καλύτερα...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 14:55, 27-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Hakuna Matata
Ναι μπορει να μην εχετε τιποτα κοινο αλλα πολυ πολυ γρηγορα θα ανακαλυψετε αν υπαρχει σωματικη ελξη, το πιο βασικο.
Δεν θα είσαι ωστόσο επιφυλακτική σε μια τέτοια γνωριμία; Γιατί εκεί ξέρεις απ' την αρχή ότι ο άλλος σε προσεγγίζει για να σου την "πέσει", για να σου κάνει "καμάκι" ή τέλως πάντων για να σε φλερτάρει.

*φυσικά δεν χρειάζεται κατ' ανάγκην να 'ναι αυτός ο σκοπός... αλλά αναφέρομαι στην πλειοψηφία των περιπτώσεων

ps: το ερώτημα δεν απευθύνεται μόνο στο χακούνι προφανώς

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 15:05, 27-08-09:

προτιμω να γνωρισω καποιον οπως πινω τον καφε μου στα φλο, παρα καποιον απο το νετ.
δε λεω οτι δε μπορει να συμβει. συμβαινει και μπορει να εξελιχθει και σε μεγαλο ερωτα βεβαια, απλα αλλη αισθηση εχει οταν το ζεις ζωντανο απο την αρχη ως το τελος.

και πραγματικα ελεος εχουμε καταντησει να σνομπαρουμε οποιοδηποτε αρσενικο μας πλησιαζει επειδη σκεφτομαστε οτι θελει να μας ριξει στο κρεβατι?
και ποιος σου πε οτι δεν θελουμε και μεις να τον ριξουμε??

σοβαρα τωρα, αν ο αλλος ερθει εχοντας μονο το πονηρο και το προστυχο στο μυαλο του συνηθως το καταλαβαινεις, το νιωθεις ρε παιδι μου. ειναι η ''χημεια'' που θα νιωσεις μολις ανταλλαξετε δυο-τρεις κουβεντες. το πως θα σε κανει να νιωσεις.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 15:08, 27-08-09:

μμμ είναι ανάλογα την ηλικία που έχει ο καθένας.

αν είσαι κάτω των 23, τότε αυτά που κάνεις είναι να πηγαίνεις σχολή-σχολείο και σε καφέ και μπαρ. επομένως είναι πιο λογικό να γνωρίσεις κάποιον σε αυτους τους χώρους.

αν είσαι πάνω απο 23, μη πω καλύτερα πάνω από 30 τότε παίζει η δουλειά και οι γνωστοί και φίλοι.
Ας μην ξεχνάμε πως κάποιος που δουλεύει δεν έχει και πολύ ελευθερο χρόνο, καθώς βρίσκεται στον εργασιακό χώρο 8-10 πέντε φορές την εβδομάδα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 15:12, 27-08-09:

Απλώς επισημαίνω ότι κουβέντα και ενδεχομένως γνωριμία σε ένα μπαρ μπορεί να πιάσεις χωρίς να σημαίνει ότι σώνει και καλά θα πρέπει να κινηθείς ερωτικά στο άλλο άτομο αλλά επειδή έχεις όρεξη να μιλήσεις με κάποιον. Μπορεί να έχει κυριαρχήσει ο φόβος μεταξύ των ανθρώπων να πουν μια κουβέντα σε κάποιον άγνωστο αλλά δεν το θεωρώ και άκυρο τρόπο γνωριμίας. Και για να φανώ αντιπαθητικός σε ένα ηλεκτρονικό μέσο συνδιαλλαγής απόψεων και γνωριμιών μπορεί να είναι κατανοητός ο λόγος (όπως είπα παραπάνω) της δια net γνωριμίας αλλά συγνώμη για την έκφραση τον βρίσκω τουλάχιστον λυπηρό

Παράθεση

akula

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη akula
Ο akula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O akula έγραψε στις 12:48, 11-03-10:

Το ίντερνετ και το facebook

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη teol20 : 11-03-10 στις 13:22. Αιτία: διαφήμιση
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 15:20, 11-03-10:

Αν ήμουν στο Πανεπιστήμιο θα ήμουν ο πιο ευτυχισμένος άνθρωπος του κόσμου. Μπορείς να βρεις ευκολότερα ανθρώπους με πραγματικό επίπεδο, κουλτούρα και φρεσκάδα. Τα κλαμπ και τα μπαρ τα αποκλείω τουλάχιστον για μένα, γιατί δεν πάω μόνος μου, πόσο μάλλον για να κάνω καμάκι το οποίο το θεωρώ τελείως βλακεία αν δεν ξέρεις την άλλη, να την πλησιάσεις μόνο επειδή σου αρέσει οπτικά, άσε που δεν έχω τόσο θράσος με την καλή έννοια, οπότε δεν μου βγαίνει να το κάνω στα καλά καθούμενα. Οι ιδανικότερες συνθήκες είναι τα τυχαία (τραίνα, θέατρα, κινηματογράφοι, ιντιτούτα αισθητικής, κομμωτήρια, γυμναστήρια, καφετέριες, εστιατόρια αλλά το λέει και από μόνη της η λέξη, τυχαία σημαίνει ότι πρέπει να'χεις πάρα πολύ τύχη, και δεν σου έρχεται όποτε το θες. 'Οσο για το ίντερνετ είναι απογοητευτικό τουλάχιστον για μένα ως τώρα, και μια δυο φορές που μου έτυχε το λαχείο, μετά από πάρα πολύ καιρό ευχόμουν να μην το είχα κερδίσει ποτέ αν ήξερα την κατάληξη και την αλήθεια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 15:48, 11-03-10:

Παντου και πουθενα μπορεις να κανεις γνωριμιες και φιλιες.
Απο κει που δεν το περιμενεις.
Τωρα αν οι συγκεντρωσεις σε ενα σημειο συγκεκριμενο (πχ οι δημοσιογραφοι συχναζουν στο κολωνακι, γιατι απο κει θα βγαλουν το φαι των πολιτιστικων, οι πολιτικοι συντακτες εξω απο Βουλη και Υπουργεια κλπ) ειναι αυτοσκοπος για γνωριμιες δεν ξερω κατα ποσο τελικα ευννοει το ατομο. Κι εχω και παραδειγματα απο τη δικη μου ζωη, απο προσωπικες δηλαδη εμπειριες που μου διδαξαν πως τις γνωριμιες μπορει να τις κανεις απο το πουθενα κι οταν γινεται κατι αυτοσκοπος δυσκολα επιτυγχανεται.
Εχω βρεθει σε απειρα μερη, ειμαι γυροφερτζου και πωπο δε βαζω κατω, απο τα πιο κυριλε μαγαζια και τα χαι κλας που μπαινεις ως vip αυστηρως με προσκλησεις ως τις υπογες βρωμομαγαζων. Πχ τις προαλλες ημουν σε γκοθαδικο και αυριο θα παω στην Αλεξιου Η την κυριακη θα παω σε ενα εκθεσιακο κεντρο (τσαρουχης, λεει, χαζεψα στο νετ, να πατε οσοι σας αρεσει) και κατα πασα πιθανοτητα μες στη βδομαδα να επισκεφτω τα μπουζουκια της πιο χαμηλης κατηγοριας(δε λεω που)
Παντου λοιπον, και κεντραρω (η με κεντραρουν ενιοτε) αυτους που μου αγγιζουν περισσοτερο την ψυχη, που μου κανουν ενα κλικ, που διακρινω μια χημεια. Γνωριμιες, φιλιες εχω κανει απο παντου, (οι φιλιες ειναι πολυ λιγες γιατι αλλο γνωρμια, αλλο βαθυτερη σχεση), ισως επειδη ειμαι ατομο που μπορω να σταθω σε ολα τα επιπεδα.

Τωρα, ατομα που ειναι λιγοτερα ξανοιγμενα και αρεσκονται στη συνηθεια, στην τοπικη κουζινα μεταφορικα και δεν αρεσκονται στο να περιπλανιουνται, τοτε το πιο φρονιμο και αυτο που θεωρω πιο υγιες ειναι να συχναζει κανεις εκει που πραγματικα του αρεσει και ο κοσμος και το επιπεδο. Αν αρεσει σε καποιον, δηλαδη ναναι ολη μερα στο νετ και να μιλα με κοσμο πρωτα απο μηνυματα κι επειτα απο κοντα, κανει αυτο.
Αν του αρεσει η μουσικη η ροκ πχ και ο κοσμος της ροκ τεχνης τοτε θα συχνασει και στα καταλληλοτερα γιαυτο μερη. Αν του αρεσει η τεχνη και τα γραμματα θα συχνασει στις τοπικες ακαδημαικες λεσχες(βρεθηκα σε μια τετοια προσφατα σε διημεριδα για την επαγγελματική και παιδαγωγικη κατάρτιση εκπαιδευτικων, πολυ ενδιαφερουσα κι εμαθα πολλα και γνωρισα κοσμο.)

Γενικα εγω ειμαι ανθρωπος του περα δωθε και βαριεμαι τα ιδια και τα ιδια. Κανω εναλλαγες. για να μη μακρυγορω νομιζω πως τα καλυτερα στεκια ειναι αυτα που περναμε καλα και ειναι καθαρα ατομικο αυτο, στον καθενα δηλαδη θα αρεσει κατι δαφορετικο. Οποιος παει με πιεση καπου μονο και μονο για να γνωριστει, νομιζω εχει χασει την μπαλα. Δε νομιζω οτι ειναι σωστο -συνηθεστερος τροπος γνωριμιων γιατι μου μοιαζει λιγακι τυποποιημενο, δε νομιζω να υπαρχει στανταρ-. Οπου μας αρεσει, λοιπον.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 11-03-10 στις 16:02. Αιτία: διόρθωση λαθών
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,116 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 15:51, 11-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
και πραγματικα ελεος εχουμε καταντησει να σνομπαρουμε οποιοδηποτε αρσενικο μας πλησιαζει επειδη σκεφτομαστε οτι θελει να μας ριξει στο κρεβατι?
σκέφτομαι να το βάλω σε πανό και να κατέβω σε πορεία...

...για τα λοιπά συμφωνώ, από την σκοπιά του αντίθετου φύλου...

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 16:00, 11-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Παντου και πουθενα μπορεις να κανεις γνωριμιες και φιλιες.
Απο κει που δεν το περιμενεις. Τωρα αν οι συγκεντρωσεις σε ενα σημειο συγκεκριμενο (πχ οι δημοσιογραφοι συχναζουν στο κολωνακι, γιατι απο κει θα βγαλουν το φαι των πολιτιστικων, οι πολιτικοι συντακτες εξω απο Βουλη και Υπουργεια κλπ) ειναι αυτοσκοπος για γνωριμιες δεν ξερω κατα ποσο τελικα ευννοει το ατομο. Κι εχω και παραδειγματα απο τη δικη μου ζωη, απο προσωπικες δηλαδη εμπειριες που μου διδαξαν πως τις γνωριμιες μπορει να τις κανεις απο το πουθενα κι οταν γινεται κατι αυτοσκοπος δυσκολα επιτυγχανεται.
Δυστυχώς κάποιοι άνθρωποι δεν μπορούν να κάνουν τις γνωριμίες από το πουθενά, και έχουν συγκεκριμένους κύκλους και συγκεκριμένους στόχους. 'Οταν λοιπόν μια μέρα διαπιστώνεις ότι οι κύκλοι σου έχουν σαπίσει και μόνο διαφθορά και ψύχωση κυκλοφορεί μέσα σ'αυτούς, τότε πραγματικά βρίσκεσαι απομονωμένος και αποχωρείς. Είσαι τυχερή που δεν κόλησες ποτέ κάπου και δεν τα πήρες όλα τόσο πατριωτικά όπως εγώ. Είσαι τυχερή που είσαι πεταλούδα.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 21:44, 11-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Δυστυχώς κάποιοι άνθρωποι δεν μπορούν να κάνουν τις γνωριμίες από το πουθενά, και έχουν συγκεκριμένους κύκλους και συγκεκριμένους στόχους. 'Οταν λοιπόν μια μέρα διαπιστώνεις ότι οι κύκλοι σου έχουν σαπίσει και μόνο διαφθορά και ψύχωση κυκλοφορεί μέσα σ'αυτούς, τότε πραγματικά βρίσκεσαι απομονωμένος και αποχωρείς. Είσαι τυχερή που δεν κόλησες ποτέ κάπου και δεν τα πήρες όλα τόσο πατριωτικά όπως εγώ. Είσαι τυχερή που είσαι πεταλούδα.
Ειναι ασχημο και κακο για σενα να απομακρυνεσαι, οταν εχεις νιωσει αυτο που λες παραπανω. Ειναι σα να τιμωρεις τον εαυτο σου, επειδη ξενερωσες στο παρτυ και τελικα τιμωρεισαι και καθεσαι σπιτι. Μα γιατι? Αφου σε εχουν καλεσει και στο Allou Fun Park. Καληνυχτισε, δωσε ενα φιλι και αποχαιρετησε. Σε περιμενουν, αλλωστε. Ειναι μουφα να στηνεις!
Οποιος απομονωνεται, το κανει ειτε απο επιλογη συνειδητη, είτε απο φοβο. Το πρωτο ειναι σεβαστο κι αναγκαιο, η θητεια δηλαδη σε μια η δυο η 5 φασεις της ζωης στη μοναχικοτητ η απομονωση οπως την λες, δινει δυναμη και γεμιζει μπαταριες για νεες περιπετειες. Ο φοβος, ομως, δεν ωφελει ποτε και κανεναν γιατι δεν υπαρχει χειροτερος συμβουλος.
Σε οδηγει σε πολυ λαθος δρομους, εκτος εαυτου σου.

Πεταλουδα, ε?
Μου αρεσει πολυ!Το κραταω Γιατρε!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 11-03-10 στις 21:59. Αιτία: χρωματάκι assorti :P
Παράθεση

Ares

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ares
Ο Ares αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 25 μηνύματα.

O Ares έγραψε στις 01:03, 12-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
προτιμω να γνωρισω καποιον οπως πινω τον καφε μου στα φλο, παρα καποιον απο το νετ.
δε λεω οτι δε μπορει να συμβει. συμβαινει και μπορει να εξελιχθει και σε μεγαλο ερωτα βεβαια, απλα αλλη αισθηση εχει οταν το ζεις ζωντανο απο την αρχη ως το τελος.

σοβαρα τωρα, αν ο αλλος ερθει εχοντας μονο το πονηρο και το προστυχο στο μυαλο του συνηθως το καταλαβαινεις, το νιωθεις ρε παιδι μου. ειναι η ''χημεια'' που θα νιωσεις μολις ανταλλαξετε δυο-τρεις κουβεντες. το πως θα σε κανει να νιωσεις.
Δηλαδή εσύ πώς θα ήθελες να σε κάνει να.....νιώσεις?
Ίσως σαν .............Βαρόνη ας πούμε?

Ενδιαφέρουσα δήλωση πραγματικά.
Απο τις πιο ειλικρινείς δηλώσεις εδω μέσα.
Ειδικά αυτό το "διαφθορά".
Γιατί μερικές φορές έχεις την εντύπωση ότι εδώ κάποιοι που αρθογραφούν μανιωδώς ζολυν στον επίγειο παράδεισο.
Σε σημείο που διερωτάσαι .."τί πίνουν"?!

Ειναι ασχημο και κακο για σενα να απομακρυνεσαι, οταν εχεις νιωσει αυτο που λες παραπανω. Ειναι σα να τιμωρεις τον εαυτο σου, επειδη ξενερωσες στο παρτυ και τελικα τιμωρεισαι και καθεσαι σπιτι. Μα γιατι? Αφου σε εχουν καλεσει και στο Allou Fun Park. Καληνυχτισε, δωσε ενα φιλι και αποχαιρετησε. Σε περιμενουν, αλλωστε. Ειναι μουφα να στηνεις!
Οποιος απομονωνεται, το κανει ειτε απο επιλογη συνειδητη, είτε απο φοβο. Το πρωτο ειναι σεβαστο κι αναγκαιο, η θητεια δηλαδη σε μια η δυο η 5 φασεις της ζωης στη μοναχικοτητ η απομονωση οπως την λες, δινει δυναμη και γεμιζει μπαταριες για νεες περιπετειες. Ο φοβος, ομως, δεν ωφελει ποτε και κανεναν γιατι δεν υπαρχει χειροτερος συμβουλος.
Σε οδηγει σε πολυ λαθος δρομους, εκτος εαυτου σου.

Πεταλουδα, ε?
Μου αρεσει πολυ!Το κραταω Γιατρε!!
Δε μπορώ να μην το ρωτήσω:

............'τί πίνεις'??

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moonlight : 12-03-10 στις 01:31. Αιτία: merge
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 04:34, 12-03-10:

Ε οχι και να σκασεις βρε Αρη. Μην καταπιεζεσαι εξαιτιας μου.
Ο,τι κι αν πινω παντως εσενα δεν στο δινω.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 10:31, 12-03-10:

mindcircus σ'ευχαριστώ γι'αυτό που έγραψες χθες βράδυ. Δεν μπορείς να καταλάβεις γιατί, απλά σ'ευχαριστώ πάρα πολύ.

Παράθεση

Ares

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ares
Ο Ares αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 25 μηνύματα.

O Ares έγραψε στις 16:44, 12-03-10:

Ε οχι και να σκασεις βρε Αρη. Μην καταπιεζεσαι εξαιτιας μου.
Ο,τι κι αν πινω παντως εσενα δεν στο δινω.

Χεχεχε
Έχεις χιούμορ πάντως.
Μα γιατί δεν δίνεις και λίγο απο αυτο που σε κάνει να σκέφτεσαι λίγο θετικά, δεν καταλαβαίνω.
Αυτοί που είναι θετικοί καλό θα ήταν να εμπνέουν κάπως τους άλλους που δεν είναι ή μήπως εσύ το κάνεις επιλεκτικά?
Ίσως....

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 03:02, 13-03-10:

mindcircus σ'ευχαριστώ γι'αυτό που έγραψες χθες βράδυ. Δεν μπορείς να καταλάβεις γιατί, απλά σ'ευχαριστώ πάρα πολύ.
Να μη με ευχαριστεις για τιποτα Δοκτωρα, πραγματικα. Η μεγαλυτερη ευχαριστηση μου ειναι να βλεπω χαρα, για να τη νιωθω κι εγω. Δεν την αντεχω τη δυστυχια οταν προκειται ειδικα για θεματα ψυχολογικης καταστασης (δε μιλαμε για αρρωστιες και για θεματα που τυχαινουν οπως να μεινεις χωρις σπιτι, να αρρωστησεις, ξερεις ποσο σημαντικο ειναι που γυρνας τη νυχτα κι εχεις ενα κρεβατι ζεστο να ξαπλωσεις? λιγο φαγακι?....) αυτα τα ατομικα ψυχολογικα μπορουμε ανα πασα ωρα και στιγμη να τα αλλαξουμε. Τη δυστυχια την αποφευγω οπως μπορω, (θελει παααρα πολλη δουλεια γιατρε μου καθημερινη) οπως ο διαολος το λιβανι. Προφανως, δε μου παει. Κι οταν τη φορεσω ειμαι πολυ πολυ ασχημη και δε θελω να ειμαι γιατι εμεις ειμαστε η πηγη της ευτυχιας μας .. και φυσικα μια πολυ καλη παρεα την κανει ακομα καλυτερη την ζωη μας και μια καλη παρεα παντα υπαρχει καπου.. και μας περιμενει αρκει να καθαρισουμε τα ματακια μας απο τη θολουρα.

Αρχική Δημοσίευση από Ares
Χεχεχε
Έχεις χιούμορ πάντως.
Μα γιατί δεν δίνεις και λίγο απο αυτο που σε κάνει να σκέφτεσαι λίγο θετικά, δεν καταλαβαίνω.
Αυτοί που είναι θετικοί καλό θα ήταν να εμπνέουν κάπως τους άλλους που δεν είναι ή μήπως εσύ το κάνεις επιλεκτικά?
Ίσως....
Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια. Δεν καταλαβα το υφος σου στην προηγουμενη παραθεση σου.
Και για να σου απαντησω...παρατηρω πως δε δεχονται ολοι οι ανθρωποι τη χαρα, δεν τη θελουν, δεν την επιδιωκουν, τους φαινεται αδιανοητη. Μαλλον φοβουνται, δεν πιστευουν στη μαγεια της ζωης, δεν ''βλεπουν'' ...παρα μονο στριφογυριζουν κανοντας κυκλους, δεν βλεπουν το φανταστικο που τους χαριστηκε, τη ζωη, τις μυρωδιες, τις μουσικες...
Νοιαζονται για το πως θα βγαλουν πολλα λεφτα, πως θα παρουν καλυτερο αμαξι και σπιτι απο τον φιλο(!), πως θα γινουν δημοφιλεις χωρις να κοπιασουν, πως θα παντρευτουν να κανουν παιδια ανεξαρτητα αν αγαπιουνται η οχι(!), πως θα ντυθουν πιο ακριβα, πως θα πηδηξουν την ωραια γκομενα χωρις καν να μπουν στον κοπο να τη γνωρισουν η πως η οποιαδηποτε αυτη γκομενα θα ανοιξει τα ποδαρακια της χωρις καν η ιδια να ζητησει να τη γνωρισουν ...πως θα βρουν τροπο να ειναι πιο εξυπνοι απο τους αλλους, πως θα πατησουν ο ενας τον αλλο, πως θα εκδικηθουν... τρωνε πολυ ή καταληγουν σε εξαρτησεις(αλκοολ, ναρκωτικα...) για να μη σκεφτονται...οποτε σε αυτο που με ρωτας...δεν τιθεται θεμα επιλεκτικοτητας. (Λαθη ολοι μας κανουμε κι ολα τα παραπανω ειναι δικαιολογημενα. Γω δηλαδη τα δικαιολογω. Ειμαι ομως αυστηρη με τη συνεχεια αυτων τα ιδια και τα ιδια, πρωτα με εμενα, επειτα με τους αλλους. Σκοπος, κατα τη γνωμη μου, ειναι να μη γινονται δευτερη φορα.Γιατι να γινουν? (σαδο)μαζοχισμος κι ετσι?)

Η τη δεχεσαι ή οχι την θετικη ενεργεια... και δεν τη δινεις επειδη γεννηθηκες με αυτη... κανεις δε γεννιεται θετικος η αρνητικος. Αλλα την καλλιεργησες μεσα απο τον απεριοριστο πονο, την παρατηρητικοτητα, μεσα απο τη υπερμετρη χαρα και μεσα απο δρομους που περπατησες μονος και με παρεα.. και φιλοσοφησες το νοημα της μαγικης, μοναδικης ζωης σου... Ειναι και λιγακι στο χαρακτηρα αλλα οχι μονο.

Παντως εγω προσωπικα, αν με ρωτας, επιλεγω θετικους και καλους ανθρωπους πλαι μου. Ομως, δεν ειναι ευκολο να τους ξεχωριζεις, κι ισως σου παρει καιρο για να το ανακαλυψεις... οση δυναμη κι αν εχει καποιος, ακομα πιο ευκολα μπορει να πεσει θυμα γιατι πολυς κοσμος θελει να κοροιδεψει...θελει δουλεια επισης να εισαι καλος ανθρωπος. Γιατι μεσα στη πληθωρα κακιας, ποσο θελει ο ανθρωπος να χασει την γλυκα του? Μεγαλωνοντας ομως, το καλλιεργεις και προσπαθεις να ψαχνεις ολο πιο χαρουμενα μονοπατια... να αποφευγεις του πειρασμους (δες μηλο Ευας) να βρισκεις ολο πιο ωραια μερη... και για να κανω πως επανερχομαι στο θεμα να βρισκεις με το περας των χρονων ολο και περισσοτερα μερη που σου αρεσουν να συχναζεις..
Κανε κι εσυ το ιδιο λοιπον, αν βλεπεις πως σου κανει καλο.
Τιποτα σαυτη τη ζωη δε θελει κοπο, μονο τροπο. Ενταξει?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 13-03-10 στις 03:28. Αιτία: ορεξη για φλυαρια:P
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους