Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,796 εγγεγραμμένα μέλη και 3,054,142 μηνύματα σε 93,215 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 863 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Σχέσεις με διαφορά ηλικίας

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 11:13, 13-09-06:

Συγγνωμη αλλα δεν μπορώ να βάλω το θέμα καράφλα ίσα κι όμοια με το θέμα επιπλέον βάρος....
Στο ένα μπορείς να κάνεις κάτι ενώ στο άλλο τι???
Να μαζεύεις τις τρίχες απ το ξύρισμα για να τις κάνεις μεταφύτευση?

Ελεος ρε παιδιά... να ξέρουμε και τι λέμε σε κάποια πράγματα....
Δε θα βγάλουμε τώρα όλους τους αδικημένους γεννετικά απο τη φύση στο θεμα μαλλια, απεριποίητους άντρες....

Κι επεισης καλο ειναι να μην κατηγορουμε τα παντα γυρω μας απλά και μονο επειδη δεν εχουν τυχει ΑΚΟΜΑ σε εμας....

Οσο ο άνθρωπος μεγαλώνει, αλλαζουν ΠΟΛΛΑ στο σωμα του....
Κι αυτο ισχυει για τα δυο φυλλα....
Τι πιστευετε δλδ, ότι στα 35 σας, στα 45 θα εχετε το σωμα που εχετε στα 20 αν προσεχετε τι τρωτε και πατε και δυο ώρες γυμναστήριο?
Δε θέλω να σας στεναχωρίσω αλλα αυτο ΞΕΧΑΣΤΕ το... έτσι απλα!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Σημείωση από Γιώργος:
Έγινε μεταφορά μηνύματος από το θέμα:
"Σχέση με διαφορά ηλικίας - Μπορεί να λειτουργήσει;"

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 11:25, 13-09-06:

ΚΟΥΕ έτσι είναι η φύση. Θέλει τρομερά μη φυσικές παρεμβάσεις.
Η καράφλα με ένα ξύρισμα διορθώνεται και δεν ξεχωρίζει. χεχε. ελπίζω γιατί και εγώ εκεί πάω. Ποτέ δεν είπα ότι είναι άσχημη όμως.

Σημείωση από Γιώργος:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

torry (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη torry
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

H torry έγραψε στις 11:26, 13-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
Συγγνωμη αλλα δεν μπορώ να βάλω το θέμα καράφλα ίσα κι όμοια με το θέμα επιπλέον βάρος....
Στο ένα μπορείς να κάνεις κάτι ενώ στο άλλο τι???
Να μαζεύεις τις τρίχες απ το ξύρισμα για να τις κάνεις μεταφύτευση?

Ελεος ρε παιδιά... να ξέρουμε και τι λέμε σε κάποια πράγματα....
Δε θα βγάλουμε τώρα όλους τους αδικημένους γεννετικά απο τη φύση στο θεμα μαλλια, απεριποίητους άντρες....

Κι επεισης καλο ειναι να μην κατηγορουμε τα παντα γυρω μας απλά και μονο επειδη δεν εχουν τυχει ΑΚΟΜΑ σε εμας....
Οσο ο άνθρωπος μεγαλώνει, αλλαζουν ΠΟΛΛΑ στο σωμα του....
Κάτσε γιατί απάντησα πριν εν μέρη σε αυτό αλλά δεν υποστήριξα καθόλου τους άντρες που όπως λες κι εσύ τους αδικούνται από την φύση. Οχι τίποτα άλλο αλλά και ο άνρας μου την καραφλίτσα του την έχει ξέρεις ένα ισοφέγγαρο πίσω αλλά μια χαρά περιποιημένος είναι και κουκλι!(για'μένα τουλάχιστον ΘΕΟΣ)!

Κι αυτο ισχυει για τα δυο φυλλα....
Τι πιστευετε δλδ, ότι στα 35 σας, στα 45 θα εχετε το σωμα που εχετε στα 20 αν προσεχετε τι τρωτε και πατε και δυο ώρες γυμναστήριο?
Δε θέλω να σας στεναχωρίσω αλλα αυτο ΞΕΧΑΣΤΕ το... έτσι απλα
!
Ετσι λένε αλλά δεν πιστεύω! Στην τελική δεν μετράει η εμφάνιση μετά από ένα σημείο αλλά το τι έχει να σου πεί ο άλλος!

Σημείωση από Γιώργος:

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 11:31, 13-09-06:

Βρε όχι δεν το λέω για σένα που δεν είδα και τι ακριβως είπες
Αλλά γενικά σε όλους....

Κι όποιος λέει ότι με δυο ώρες γυμναστική και καλή διατροφή θα έχει στα 35-45 του/της σώμα 20άρη/ας.... τον περιμένει ΠΟΛΥ μεγάλη απογοήτευση....

ΚΙ ΑΛΟΙΜΟΝΟ αν σε αυτη την ηλικια κρινομασταν στον περίγυρο μας και στις σχεσεις μας απ το κορμι μας!!!!

Δεν είπα να εχεις γινει ντουλάπα ή να θελουν να σου βαλουν ροδακια να σε τσουλάνε στις κατηφόρες ΑΛΛΑ..... ειναι φυσικό επακολουθο...
Το κορμί γερνάει... αποκτάει ρυτιδουλες.... χάνεις μαλλιά... πέρνεις λιγο βάρος....
(Ακόμα κι αν δειτε τους ειδικούς πίνακες για το σωστο βαρος θα δειτε ότι εχει άλλη κλιμακα ανάλογα με την ηλικια!)
ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΟ ΣΩΜΑ!! και ευτυχως και το μυαλο!!!!!!

Σημείωση από Γιώργος:

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,357 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:38, 13-09-06:

βασικά πάνω από όλα πρέπει να σεβόμαστε τον εαυτό μας, δηλαδή να man επαναπαυόμαστε... γιατί, ok, δεν είναι ανάγκη να μείνεις όμορφος, αλλα είναι ανάγκη να θέλεις να αρέσεις- σε υγιή πλαίσια.

Και κατά επέκταση, να σεβόμαστε τον άλλον. Μη δείχνουμε ότι δε μας νοιάζει, Δεν είναι οι πέντε τρίχες που έχεις αφήσει να μακρύνουν στις γάμπες σου, είναι το ότι, δεν το κανεις για σένα? ωραία καλο μου, κάντο για τον άλλον. Που μπορεί να μην τον πείραζε να χαϊδεύει τρίχες, αλλα μάλλον εκλαμβάνει αυτό το άραγμα και την έλλειψη φροντίδας.

και, believe με, αυτό δεν έχει να κάνει με την ηλικία. Ούτε τι διαφορα ηλικίας ούτε τι διάρκεια σχέσης.

Ξέρω κοπέλες που στα 25 τους επαναπαύονται και ξέρω και τους μεσήλικες που είναι μες στην χαρά και τι φροντίδα.

Σημείωση από Γιώργος:

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γίδι : 13-09-06 στις 12:42.
Παράθεση

torry (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη torry
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

H torry έγραψε στις 12:41, 13-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
βασικά πάνω από όλα πρέπει να σεβόμαστε τον εαυτό μας, δηλαδή να man επαναπαυόμαστε... γιατί, ok, δεν είναι ανάγκη να μείνεις όμορφος, αλλα είναι ανάγκη να θέλεις να αρέσεις- σε υγιή πλαίσια.

Και κατά επέκταση, να σεβόμαστε τον άλλον. Μη δείχνουμε ότι δε μας νοιάζει, Δεν είναι οι πέντε τρίχες που έχεις αφήσει να μακρύνουν στις gmpes σου, είναι το ότι, δεν το κανεις για σένα? ωραία καλο μου, κάντο για τον άλλον. Που μπορεί να μην τον πείραζε να χαϊδεύει τρίχες, αλλα μάλλον εκλαμβάνει αυτό το άραγμα και την έλλειψη φροντίδας.
Δυστυχώς λίγες γυναίκες το σκέφτονται έτσι μετά από μερικά χρόνια γάμου!

Σημείωση από Γιώργος:

Παράθεση

Πελοπίδας

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Πελοπίδας
Ο Πελοπίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 48 ετών . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

O Πελοπίδας έγραψε στις 01:42, 22-09-06:

Στην Αφρική υπάρχει μιά φυλή όπου οι νέοι άντρες παντρεύονται γυναίκες κατά πολύ μεγαλύτερες τους, π.χ. οι δεκαεφτάρηδες παντρεύονται σαραντάρες, μεγαλώνουν δίπλα τους, αποκτούν εμπειρίες, μαθαίνουν και τα μυστικά του έρωτα, ομορφαίνουν τη ζωή τους και τις γηροκομούν.

Όταν οι γυναίκες τους πεθάνουν, αυτοί μεγάλοι πιά, πενηντάρηδες π.χ. παντρεύονται νέες κοπελλίτσες που τώρα μπαίνουν στη ζωή. Αυτές μεγαλώνουν δίπλα τους, αποκτούν εμπειρίες, μαθαίνουν και τα μυστικά του έρωτα, ομορφαίνουν τη ζωή τους και τους γηροκομούν.

Είναι κι αυτό μια άποψη, δεν είναι;

Σημείωση από Γιώργος:

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 12:21, 22-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι

Και κατά επέκταση, να σεβόμαστε τον άλλον. Μη δείχνουμε ότι δε μας νοιάζει, Δεν είναι οι πέντε τρίχες που έχεις αφήσει να μακρύνουν στις γάμπες σου, είναι το ότι, δεν το κανεις για σένα? ωραία καλο μου, κάντο για τον άλλον. Που μπορεί να μην τον πείραζε να χαϊδεύει τρίχες, αλλα μάλλον εκλαμβάνει αυτό το άραγμα και την έλλειψη φροντίδας.

και, believe με, αυτό δεν έχει να κάνει με την ηλικία. Ούτε τι διαφορα ηλικίας ούτε τι διάρκεια σχέσης.

Ξέρω κοπέλες που στα 25 τους επαναπαύονται και ξέρω και τους μεσήλικες που είναι μες στην χαρά και τι φροντίδα.
+1(Φυσικα το ιδιο και για εμας του αντρες.Οχι πατσοκοιλια,απλησιες κτλ κτλ.
Ευτυχως απ' οτι βλεπω σιγα σιγα στην Ελλαδα αυτη η νοοτροπια που υπαρχει μετα τον γαμο εκατερωθεν οτι "δεσαμε τον γαιδαρο μας" αλλαζει.
(Αφηνω στην ακρη τα τυπου δεν προλαβαινω,υποχρεωσεις κτλ κτλ.Ο χρονος βρισκεται ειδικα αν ορισμενες δουλεις γινονται απο κοινου.)
Στην Ιταλια και ειδικα προς τον βοραχαιρομαι αφανταστα να βλεπω ζευγαρια,παντρεμενα και μαλιστα χροναι.Πριποιημενοι,να σεβονται τον εαυτο τους και κατ' επεκτασην το ταιρι τους κτλ κτλ.

Σημείωση από Γιώργος:

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 12:29, 01-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen
Πόσα χρόνια διαφορά με το έτερο σας ήμισι θα μπορούσατε να θεωρείτε "φυσιολογικά"? Θα κάνατε μια σχέση με ένα κατά πολύ μεγαλύτερό σας άτομο?
9 χρόνια διαφορά έχω με τον άντρα, πάντα έλεγα ότι απο -10έως +10 χρόνια είναι καλά, παραπάνω καταντάει ψιλοβλακία, μια δεκαετία είναι πολλύ καλή διαφορά κατα την γνώμη μου, παραπάνω καταντάει ψιλοβλακία, ο ένας θέλει άλλα και ο άλλος άλλα με αποτέλεσμα κάποια στιγμή να μην κολάνε πουθενα, όταν πχ ο ένας θέλει διασκέδαση και ο άλλος θα θέλει χαλαρα, και τότε αρχίζει η μουρμούρα και η γκρίνια του στίλ δεν πάμε πουθενα, θέλω να χωρ΄'εψω και να το πρώτο ρίγμα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,295 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 18:23, 01-10-07:

Το θέμα μετονομάστηκε σε κάτι πιο σχετικό, ώστε να είναι ξεκάθαρο για τι μιλάμε

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 04:18, 20-12-07:

Χμ, η προηγούμενή μου σχέση ήταν με άτομο 14 χρόνια μεγαλύτερό μου...
είχε πολλή μαγεία, τρυφερότητα, ήταν προστατευτικός μαζί μου, ήμουν το μωρό του. Μεγάλο πάθος.
Ωστόσο κάποιες διαφορές νοοτροπίας τις είχαμε... και έμπαιναν ανάμεσά μας... Ήταν πιο "παραδοσιακός" ως προς το ρόλο της γυναίκας, με έβλεπε λίγο σαν "το μικρό πιπίνι" (και το ομολογούσε, τον διασκέδαζε, το ότι εκπροσωπούσαμε το στερεότυπο του ροκά-χαρλεά με εμπειρίες και τη μικρή καλομαθημένη)...
Δεν μπορούσε να με ακολουθήσει σε ό,τι με ενδιέφερε, όπως εκθέσεις τέχνης, θέατρο, μουσεία. Και του φαινόταν περίεργο να αποκτούσα κάποτε διδακτορικό, μάστερ, κλπ...

Ακούγεται κάπως... ίσως μπορούσαμε να γεφυρώσουμε τις διαφορές μας, αλλά άλλα θέματα μπήκαν ανάμεσά μας (το ότι θα έφευγα για μάστερ όντως... και ένα βίτσιο του!)

Παράθεση

Tall (Ντίνος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Tall
Ο Ντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 45 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O Tall έγραψε στις 08:52, 20-12-07:

Πιστεύω ότι ο έρωτας δεν κοιτάζει την ηλικία. Ερωτευόμαστε για ένα σωρό άλλους λόγους, εκτός από την ηλικία.

Παράθεση

tofugirl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tofugirl
H tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 145 μηνύματα.

H tofugirl έγραψε στις 19:09, 20-12-07:

Όπως πολύ σωστά ειπώθηκε από τους περισσότερους, τις σχέσεις τις φτιάχνουν και τις χαλούν άλλα πράγματα και όχι η ηλικία. Αν δύο άνθρωποι αγαπιούνται τρελά, συμφωνούν και έχουν κοινά ενδιαφέροντα θα καταφέρουν να επιβιώσουν, δεν πάει όλο το περιβάλλον τους να προσπαθεί να τους χωρίσει. Ο άντρας μου είναι 14 χρόνια μεγαλύτερος και δεν μπορώ να φανταστώ να είμαι με κάποιον άλλον. Άσε που ξεχνάω ότι είναι 40 με τόσο τρέλα που κουβαλάει

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,375 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 19:13, 20-12-07:

H τρέλα ειναι καλο πραγμα. Εγω δηλωνω 7 χρονων και το ενθαρυντικο ειναι οτι μου το επιβεβαιωνει και ο περιγυρος

Παντως νομιζω πιο ενδιαφερον ερωτημα ειναι, ποση διαφορα , συνηθως, βοηθαει να υπαρχει μεταξυ ανδρα και γυναικας. Και για να μιλησουμε και πιο σωστα, αναφερετε και την πνευματικη ηλικια

Παράθεση

tofugirl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tofugirl
H tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 145 μηνύματα.

H tofugirl έγραψε στις 19:16, 20-12-07:

Δεν ξέρω εγώ δεν το βλέπω με νούμερα...Εξαρτάται τι χημεία έχεις με τον άλλον. Έτυχε να είμαι και με άτομο που ήταν 8 χρόνια μεγαλύτερος και να μη βγάζουμε άκρη - άσε που ένιωθα τη διαφορά ηλικίας συνέχεια λόγω της μίζερης φύσης του ή με συνομίληκο που ήταν εντελώς ανώριμος. Ενώ τώρα με τον άντρα μου αν και 14 χρόνια μεγαλύτερος, είναι σαν να μην υπάρχει διαφορά ηλικίας...γι' αυτό πιστεύω πως δεν υπάρχουν σταθερές σε αυτά τα θέματα. Εξαρτάται πως θα κολλήσεις με τον άλλον
.

Όσο για το πνευματικό επίπεδο, όλοι οι άνθρωποι έχουν διαφορετικό σε διαφορετικές ηλικίες, οπότε βράστα! χαχαχα

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 19:31, 20-12-07:

Mα γιαυτο τα νουμερα ειναι σχετικά. Επειδη αλλο η λικια του σωματος και αλλο του πνευματος. Και αναλογα και το τι εχει ζησει ο καθενας.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,058 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 19:35, 20-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Mα γιαυτο τα νουμερα ειναι σχετικά. Επειδη αλλο η λικια του σωματος και αλλο του πνευματος. Και αναλογα και το τι εχει ζησει ο καθενας.
απλά υπάρχουν μερικές "Universal truth" για μένα... Δλδ, αν εγώ είμαι 19 χρονών φοιτήτρια και ο άλλος 25 ετών και εργαζόμενος τότε ε, δεν γίνεται, ναι είναι μόλις 6 χρόνια θεωρητικά η διαφορά αλλά στην πράξη είναι τερατώδης!

Αν μου λες ότι τα 6 χρόνια είναι σε ηλικίες 26-32 πχ. τότε οκ, έχει καλύτερες πιθανότητες!

Επίσης, προφανώς υπάρχουν 35-αρηδες που είναι "χειρότεροι" από 20-αρηδες και 20-αρηδες που "γέρασαν" πριν την ώρα τους, αλλά από κει και πέρα κάποια πράγματα είναι λίγο πολύ απαραίτητα για να πάει καλά η σχέση. όχι?

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 19:43, 20-12-07:

Οφ κορς !

Παντως και στο παραδειγμα που ανεφερες (ετσι για να σου παω λιγο κοντρα για αλλαγή ) δεν αποκλειεται να ειναι μικρη η διαφορά, αναλογα με τα ατομα. Αλλα ναι το πιο πιθανο ειναι οπως το ειπες.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,058 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 19:54, 20-12-07:

Οφ κορς !

Παντως και στο παραδειγμα που ανεφερες (ετσι για να σου παω λιγο κοντρα για αλλαγή ) δεν αποκλειεται να ειναι μικρη η διαφορά, αναλογα με τα ατομα. Αλλα ναι το πιο πιθανο ειναι οπως το ειπες.
σαφώς και γίνεται... το παράδειγμα το παίρνω από μένα... Μετά το 9-5 καθημερινά (MInimum) το ΑΠΟΛΥΤΩΣ τελευταίο πράγμα που έχω κουράγιο να κάνω πάντως είναι να βρεθώ με τους φίλους μου και να διασκεδάσουμε μέχρι πρωίας ["έλα μωρέ δεν πάμε αύριο στο μάθημα δεν τρέχει και τπτ!"] όπως έκανα όταν ήμουνα 19 .. Και με την ίδια λογική άλλα πράγματα έχει συνήθως διάθεση και κουράγιο ο φοιτητής από ότι ο εργαζόμενος... Και άλλες ευθύνες φυσικά!

Ε, ναι, λοιπόν, το ομολογώ! Στο συγκεκριμένο τόπικ έκρινα εξ ιδίων τα αλλότροια!

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 20:03, 20-12-07:

Βρε δε λεμε αν ταιριαζουν τα ατομα λογω ωραριων , κοπωσης κλπ.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 20:05, 20-12-07:

Βρε δε λεμε αν ταιριαζουν τα ατομα λογω ωραριων , κοπωσης κλπ.
κι όμως, κατ'εμέ παίζει ρόλο και αυτό... Αν ήμουν στις Σεύχέλες (όπως στο καλό γράφονται αυτές! ) και η μόνη μου έγνοια ήταν ξέρω γω το να κάθομαι (lifestyle "sex and the city" ένα πράγμα) είμαι σίγουρη ότι θα μπορούσα να ταιρίαξω με πολύ περισσότερους ανθρώπους από ότι εδώ στο Ατήνα . Και σαφώς θα μου ήταν αδιάφορο αν ήταν 6, 26 ή 46!

[καλά αυτό το 6 βγάλτε το μην με πάνε και μέσα!]

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 20:12, 20-12-07:

Βρε παιζει, αλλα δε συζηταγαμε αυτο Οταν ανεφερες το παραδειγμα 19 φοιτητρια - 25 εργαζομενος, συζητουσαμε για νοητικα πραγματα, πνευμα,ωριμοτητα κλπ. Οχι για το αν βολευει σαν ζωη. Εννοειται οτι εχεις δικιο και παιζει ρολο μεγαλο, αφου τετοια ατομα δε θα μπορουν καλα καλα να ειναι μαζι.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,641 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 21:30, 20-12-07:

Βρε παιζει, αλλα δε συζηταγαμε αυτο Οταν ανεφερες το παραδειγμα 19 φοιτητρια - 25 εργαζομενος, συζητουσαμε για νοητικα πραγματα, πνευμα,ωριμοτητα κλπ. Οχι για το αν βολευει σαν ζωη. Εννοειται οτι εχεις δικιο και παιζει ρολο μεγαλο, αφου τετοια ατομα δε θα μπορουν καλα καλα να ειναι μαζι.
Το πρόβλημα ειδικά είναι αν είναι σε "διαφορετικές φάσεις της ζωής τους". (κλεμμένο )

19-25 είναι κάπως αξιοσημείωτο κενό, αλλά εξαρτάται φυσικά από σχέση σε σχέση. Αν η δεκαεννιάχρονη (ή ο δεκαεννιάχρονος, για να το καλύψουμε τυπικά ) είναι... στον ροζ φοιτητικό κόσμο - χωρίς να δίνει σημασία στο ωράριο του 25χρονου εργαζόμενου - προφανώς κι είναι δύκολο.

Υ.γ.: Μπορεί φυσικά να εργάζεται το 19χρονο και όχι το 25χρονο.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,295 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 23:14, 20-12-07:

H προσωπική μου εμπειρία πάντως έχει δείξει πως η σχέση φοιτήτριας - εργαζόμενου, μπορεί άνετα να δουλέψει, αρκεί ο εργαζόμενος να μην είναι από εκείνους τους εργαζόμενους που δουλεύουν σαν σκυλιά λες και δεν υπάρχει αύριο και η φοιτήτρια δεν είναι καμιά φοιτήτρια - ρεμάλι που σκέφτεται μόνο βόλτες και καφέδες, οπότε έτσι μπορεί να βρεθεί μια χρυσή τόμη. Τουλάχιστον εγώ υπ' αυτές τις συνθήκες είχα σχέση για σχεδόν 2 χρόνια!

Αλλά για να επιστρέψουμε στο θέμα μας.. η διαφορά ηλικίας αν δεν είναι τεράστια (το τεράστια είναι σχετικό φυσικά), δεν μπορεί να αποτελέσει κριτήριο επιτυχίας μιας σχέσης..

Παράθεση

princess

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη princess
H princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H princess έγραψε στις 23:46, 08-01-08:

Θα κάνατε μια σχέση με ένα κατά πολύ μεγαλύτερό σας άτομο?
Θα έκανα, θεωρώ ότι η σχέση μπορεί να υπάρξει ανεξάρτητα από τη διαφορά ηλικίας.

Παράθεση

Seniorita.Irene

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Seniorita.Irene
H Seniorita.Irene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.

H Seniorita.Irene έγραψε στις 01:08, 11-01-08:

Τι να πω κι εγώ που πάει κάτι να γίνει με 20χρονο που μόλις τελείωσε τις σπουδές του και ουσιαστικά βρίσκεται στη φάση του "εργαζόμενου". Βασικά από τις εξομολογήσεις στην αδερφή μου φαίνεται καψούρης. Εμένα μ' αρέσει πάρα πολύ και εξωτερικά αλλά και όσον αφορά εσωτερικό κόσμο. Οπότε θα προχωρήσω. Τι λέτε, θα υπάρξει πρόβλημα το ότι είμαστε σε άλλη φάση (εγώ μαθήτρια ακόμα); Φοβάμαι βέβαια πως βγαίνω offtopic.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,918 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 02:18, 11-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen
Θα κάνατε μια σχέση με ένα κατά πολύ μεγαλύτερό σας άτομο?
Με κατα πολυ μεγαλυτερο..απο-και-κλειεται!
Με κατα πολυ μικροτερο ειναι πιθανοτερο....

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 12:47, 11-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Seniorita.Irene
Τι να πω κι εγώ που πάει κάτι να γίνει με 20χρονο που μόλις τελείωσε τις σπουδές του και ουσιαστικά βρίσκεται στη φάση του "εργαζόμενου". Βασικά από τις εξομολογήσεις στην αδερφή μου φαίνεται καψούρης. Εμένα μ' αρέσει πάρα πολύ και εξωτερικά αλλά και όσον αφορά εσωτερικό κόσμο. Οπότε θα προχωρήσω. Τι λέτε, θα υπάρξει πρόβλημα το ότι είμαστε σε άλλη φάση (εγώ μαθήτρια ακόμα); Φοβάμαι βέβαια πως βγαίνω offtopic.
Νομίζω ότι η διαφορά 15 με 20 δεν είναι καλή...
είσαστε πραγματικά σε εντελώς διαφορετική φάση και εκπέμπετε εντελώς διαφορετικό μήκος κύμματος
Αυτός στα 20 του σίγουρα έχει τελείως άλλες ανάγκες από εσένα
άλλες ελευθερίες, άλλα θέλω....
Αν ήσουν 19 και αυτός 24 δε θα σου έλεγα τα ίδια...
όμως το 15 με 20... απλά δεν "τσουλάει" και στο τέλος εσύ θα είσαι αυτή που θα πληγωθείς

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Με κατα πολυ μεγαλυτερο..απο-και-κλειεται!
Με κατα πολυ μικροτερο ειναι πιθανοτερο....
το αυτό και δι υμάς

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 13:00, 11-01-08:

Ο άντρας μου είναι 14 χρόνια μεγαλύτερος και δεν μπορώ να φανταστώ να είμαι με κάποιον άλλον. Άσε που ξεχνάω ότι είναι 40 με τόσο τρέλα που κουβαλάει

Μεταχρονολογημένο γραμμάτιο αγόρασες. Εσύ θα γεράσεις γρηγορότερα.

Παράθεση

NINJAKI (ΧΑ!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη NINJAKI
H ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 296 μηνύματα.

H NINJAKI έγραψε στις 14:28, 11-01-08:

ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ δεν έχει σημασία η ηλικία σε καμία εκδοχή μιας και συνήθως άλλο είσαι και άλλο φαίνεσαι
Εγώ ας πούμε μπορεί να φαίνομαι για 23 αλλά είμαι 3 άρα...............

Παράθεση

princess

Δραστήριο Μέλος

H princess έγραψε στις 15:55, 11-01-08:

όμως το 15 με 20... απλά δεν "τσουλάει" και στο τέλος εσύ θα είσαι αυτή που θα πληγωθείς
Γιατί θα πληγωθεί κυρίως αυτή?

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 16:02, 11-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από princess
Γιατί θα πληγωθεί κυρίως αυτή?
γιατί όταν είσαι κορίτσι στα 15 βλέπεις τις καταστάσεις λιγο πιο "ροζ" απ ότι αν είσαι αγόρι στα 20
τα κορίτσια στην εφηβία είναι σαφώς πιο ευαισθητα απ τα αγόρια στην μεταεφηβία

Παράθεση

princess

Δραστήριο Μέλος

H princess έγραψε στις 16:16, 11-01-08:

γιατί όταν είσαι κορίτσι στα 15 βλέπεις τις καταστάσεις λιγο πιο "ροζ" απ ότι αν είσαι αγόρι στα 20
τα κορίτσια στην εφηβία είναι σαφώς πιο ευαισθητα απ τα αγόρια στην μεταεφηβία
Όπως ας πούμε επίσης και όταν κάποια είναι 20 και ο άλλος 30 ή και παραπάνω. Σωστά;

Πολλές φορές όμως όταν είσαι σε αυτές τις ηλικίες , δεν σε νοιάζει αν ταιριάζεις βαθύτερα με κάποιον. Το μόνο που σε νοιάζει είναι αν ο άλλος σου κάνει κλικ. Έτσι δεν είναι?
Βεβαίως υπάρχει εδώ και το μεγάλο μειονέκτημα που αναφέρθηκε παραπάνω ότι μπορεί να πληγωθείς πολύ , συν ότι η σχέση ενδεχομένως να μην είναι τόσο ισότιμη.

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Niyia
H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 679 μηνύματα.

H Niyia έγραψε στις 17:04, 11-01-08:

Εγώ πάλι είμαι υπέρ στο να νιώθουν κ οι 2 καλά, με ή χωρίς διαφορά ηλικίας.

Ορισμένες φορές ψάχνουμε το ιδανικό ταίρι μας με βάση καθωσπρεπισμούς (καμιά φορά μάλιστα καταπιεζόμαστε για τον λόγο αυτό), για να μην πω πως πολλές φορές αυτό που ψάχνουμε φεύγει μακριά μας, κ τελικά καταλήγουμε να ταιριάζουμε με άτομα θεωρητικώς "αταίριαστα" με εμάς αλλά είμαστε καλά.

Παράθεση

Seniorita.Irene

Νεοφερμένος

H Seniorita.Irene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.

H Seniorita.Irene έγραψε στις 18:19, 11-01-08:

Συναισθηματικά δε νομίζω να πληγωθώ γιατί με την ίδια λογική μπορώ να πληγωθώ και από ένα συνομήλικό μου (και ξέρετε τι λένε πολλά αγοράκια στην ηλικία μου; "Το Σάββατο κάνει πάρτυ ο τάδε, θες να κανονίσουμε μίια φάση στις 22:00;"). Τουλάχιστον ο συγκεκριμένος 20άρης είναι αισθηματίας (+ευαίσθητος) και δε θα με πλησιάσει χωρίς "σοβαρό σκοπό" γιατί υπάρχει και η αδερφή μου και ξέρει πως αν με πληγώσει θα τον κάνει φέτες.
Το πρόβλημα είναι οι ελευθερίες... αλλά όταν θέλεις πολύ να είσαι με κάποιον κάνεις υποχωρήσεις. Θα κάνει λοιπόν αν θέλει να είναι μαζί μου.

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Niyia
H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 679 μηνύματα.

H Niyia έγραψε στις 18:28, 11-01-08:

Seniorita, μην ανησυχείς.

Εφόσον θέλετε να είστε μαζί τπτ δεν μπορεί να σας εμποδίσει (κ βέβαια ούτε η διαφορά ηλικίας για μένα, η οποία στην προκειμένη περίπτωση βρίσκω πως είναι μικρή έστω κ αν η καθημερινότητά σας είναι διαφορετική). Τα προβλήματα ξεκινούν όταν δεν θα θέλετε να είστε μαζί.

Γενικώς, θετική διάθεση να υπάρχει κ όχι σκέψεις που καταστρέφουν τις όμορφες στιγμές μας σήμερα κ μας κάνουν να νιώθουμε άσχημα.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 22:55, 11-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Seniorita.Irene
Συναισθηματικά δε νομίζω να πληγωθώ γιατί με την ίδια λογική μπορώ να πληγωθώ και από ένα συνομήλικό μου (και ξέρετε τι λένε πολλά αγοράκια στην ηλικία μου; "Το Σάββατο κάνει πάρτυ ο τάδε, θες να κανονίσουμε μίια φάση στις 22:00;"). Τουλάχιστον ο συγκεκριμένος 20άρης είναι αισθηματίας (+ευαίσθητος) και δε θα με πλησιάσει χωρίς "σοβαρό σκοπό" γιατί υπάρχει και η αδερφή μου και ξέρει πως αν με πληγώσει θα τον κάνει φέτες.
Το πρόβλημα είναι οι ελευθερίες... αλλά όταν θέλεις πολύ να είσαι με κάποιον κάνεις υποχωρήσεις. Θα κάνει λοιπόν αν θέλει να είναι μαζί μου.
να σε ρωτήσω κάτι και να απαντήσεις ειλικρινά?
όταν θα σου πει ότι πάει με μια παρέα σε ένα κλαμπάκι και γυρίσει στις 7 το πρωί... εσύ δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα που θα έχει πάει μόνος του γιατί εσένα οι γονείς σου δεν σε άφησαν να πας? δε θα έχεις κανένα προβλημα που θα ξέρεις ότι στην παρέα ήταν συνομίληκες του που ΠΙΘΑΝΑ του την έπεσαν κι όλας μόλις έκαναν λίγο κεφάλι?

εγώ πάντως... δε θα άντεχα (όπως δεν άντεξα όταν ήμουν 15 και τα είχα με έναν 19άρη )

Παράθεση

Seniorita.Irene

Νεοφερμένος

H Seniorita.Irene έγραψε στις 20:15, 12-01-08:

Έχεις δίκιο και έχω σκεφτεί πολλές φορές αν θα άντεχα. Αλλά οι συνομήλικες μπορούν να του την πέσουν παντού, το θέμα είναι να μην κάνει αυτός τίποτα. Αν είναι μ*****ς θα φάει σουτ είτε πάω μαζί του στο κλαμπ, είτε όχι.

Θα στεναχωριόμουν αν έβγαινε καθημερινή κι εγώ έπρεπε να κοιμηθώ νωρίς. Αλλά μόνο γιατί δε θα μπρούσα να πάω κι εγώ, όχι για τις κοπέλες της παρέας.

Εφόσον θέλετε να είστε μαζί τπτ δεν μπορεί να σας εμποδίσει (κ βέβαια ούτε η διαφορά ηλικίας για μένα, η οποία στην προκειμένη περίπτωση βρίσκω πως είναι μικρή έστω κ αν η καθημερινότητά σας είναι διαφορετική). Τα προβλήματα ξεκινούν όταν δεν θα θέλετε να είστε μαζί.
Πιστεύω πως μπορεί κανείς να ξεπεράσει αρκετά πράγματα για να είναι με κάποιον (με τον οποίο είναι καλά, βέβαια).

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Oralee : 14-01-08 στις 21:17. Αιτία: Ένωση συνεχόμενων ποστ :)
Παράθεση

acid_love_devil

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη acid_love_devil
H acid_love_devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 36 μηνύματα.

H acid_love_devil :-( έγραψε στις 00:21, 30-01-08:

Χαίρομαι που υπάρχει ένα τέτοιο τόπικ. Αχ έχω και εγώ έναν προβληματισμό, και θέλω να το συζητησω και μαζί σας. Γνώρισα ένα παιδί απο κοινή παρέα ο οποίος είναι δεύτερο έτος. Εγώ είμαι 3ο έτος αλλά είμαι το 86' επειδή ξαναέδωσα πανελληνιες. του το ανέφερα αλλα δεν έδωσε και πολυ σημασία. το θέμα είναι οτι ειναι δυο χρόνια μικρότερός μου.. και υπάρχει πιθανότητα να μην είναι το 88 αλλά να είναι το 89 γιατι έχει Μάρτιο γενέθλια οπότε ίσως να κερδίζει χρονιά.. αχ μήπως τα τρία χρόνια διαφορά είναι αρκετά; εμένα ήδη με απασχολούσε οτι είναι δυο χρόνια μικρότερος. τώρα η σκέψη ότι είνα ίσως και 3 χρ. με κάνει να σκέφτομαι. την πρώτη φορά π βγήκαμε δεν έγινε κάτι, συν οτι δεν πλήρωσε έστω απο ευγένεια να προτείνει, αλλα στο δεύτερο ραντεβου φιληθηκαμε κ μ ειπε οτι ήθελε να κάνει κάτι κ απο τ πρωτο ραντεβου. επίσης μ ειπε οτι γενικα σε μια σχεση θελει επικοινωνια και οτι μαζι επικοινωνουμε και μου ειπε οτι τ αρεσω κ αν θελω να ξεκινησουμε κατι.. (στο δευτερο ραντεβου πληρωσε..) στο τριτο ραντεβου τώρα βγηκαμε μεσημέρι και γενικά δεν πολυφιλιομασταν μονο μια δυο φορες, και επιπλεον προτεινα ν κερασω εγω, και δεχτηκε.. επισης να επισημανω οτι ειναι απο την πολη που σπουδαζει κ επισης δουλευει σε καφετερια. ενταξει θα πειτε ισως εχει οικονομικο προβλημα αλλα εναν καφε δν μπορει απο ευγενεια να προτεινει να κερναει; κ ας μην δεχομαι εγω.. ισως είναι τελικά μικρός και πρέπει να προσέξω αυτες τις μικρές λεπτομέρειες; μ έστειλε βέβεια χθες μηνυμα τι κανει τ μωρο μου και με συγκινησε αλλά σήμερα δν μου είπε κατί ρομαντικό σε απάντηση του μηνύματος που του έστειλα εγω (τ κανει τ μωρακι μ τ έστειλα κ εγω δηλαδη κάτι αντίστοιχο αφου το ξεκίνησε αυτός. κ αυτός απαντησε ξερα καλα ειμαι,διαβαζω βαριεμαι και τι θα κανει μετα.. αχ για πείτε την γνώμη σας. οι φίλες μου λένε οτι αφού έχουμε κοινά ενδιαφέροντα και περνάμε καλα (έστω σε αυτά τα τρία ραντεβού), να συνεχίσω να βγαίνω μαζί του. απλά με άγχωσε λίγο η μαμά μ, τι ήθελα κ της το είπα!.. , που μ μιλούσε σοβαρά και μου έλεγε αν σε γεμίζει βγαίνε μαζί του. α.. είναι η πρώτη μου σχέση.. και δν ξέρω αν είναι καλό το να συνεχίσω κατι με έναν μικρότερο. σόρυ για το εκτενές κείμενο!! και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας προκαταβολικά!

Παράθεση

Chimera

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Chimera
H Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 256 μηνύματα.

H Chimera In the deathcar έγραψε στις 01:00, 30-01-08:

Καλώς ήρθες ! Σύντομα και εκ πείρας θα σου πω μην κολλάς σε τέτοια. Δεν είναι τπτ η διαφορά αυτή ΙΜΟ. Με τον φίλο μου έχουμε παραπάνω και τα πάμε καλά . Ούτε να σε νοιάζει τι μπορεί να σχολιάσει κάποιος κολλημένος.
Επίσης το αν πληρωνει δε σημαίνει κάτι. Αν είναι τσιγκούνης το καταλαβαίνεις από άλλα.

Παράθεση

eilat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eilat
H eilat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά . Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H eilat έγραψε στις 09:12, 30-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από drunk
Αν είναι αυτό που θέλεις, ηλικία δεν τίθεται καν...μικρότερος,μεγαλύτερος,συνομίληκος,αδιάφορο εντελώς...Η σχέση στους ανθρώπους στηρίζεται,όχι σε νούμερα.
Κάνε αυτό που θέλεις κοπέλα μου,ανθρώπους που να σε ενδιαφέρουν σε επίπεδο σχέσης δε συναντάς κάθε μέρα.
Όσο για τα σχόλια και τις αντιδράσεις,αυτά πάντα υπάρχουν από ανθρώπους που δε μπορούν να δεχτούν ό,τι βρίσκεται έξω από τα δικά τους όρια...αυτό γίνεται με όλα,και η επιλογή συντρόφου να μην είναι,κάτι άλλο θα είναι...Σε όλη μας τη ζωή αυτό δε γίνεται;Εκπαιδευόμαστε να αδιαφορούμε...Ο καθένας ξέρει καλύτερα από τον οποιοδήποτε ποιός είναι και ποιό είναι το καλό του...

Καποιος να τα πει και στους δικους μου ρε γιατι εγω εχω παραιτηθει απο καιρο,και η αδιαφορια δεν πιανει στη δικη μου περιπτωση,γιατι βλεπω οτι οσο αδιαφορω,τοσα περισσοτερα λενε.
Ο φιλος μου ειναι 7 χρονια μικροτερος μου,και αυτη η σχεση μου εχει προσφερει πραγματα και συναισθηματα που δεν τα εχω βρει αλλου,και θα τη ζησω μεχρι το τελος,γιατι αυτη ειναι η επιλογη μου.-

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 11:52, 30-01-08:

Σιγα τη διαφορα για να αγχωνεσαι..δεν θα τον παντρευτεις κιολας
Προσωπικα, εφοσον θα εβλεπα οτι περναω καλα μαζι του, δεν θα ειχα δευτερες σκεψεις. Θα συνεχιζα και θα προσπαθουσα να τον γνωρισω καλυτερα...
Τωρα οσον αφορα στο τι κερναει και ποιος, ειναι πολυ νωρις για να βγαλεις το όποιο συμπερασμα...
Γνωρεσε τον καλυτερα και βλεπεις....
Βλεποντας και κανοντας, που λενε!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Number7

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Number7
H Number7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H Number7 έγραψε στις 21:59, 30-01-08:

Αν είναι το κορίτσι 15 και το αγόρι 20;;
Είναι πιστεύω λίγο διαφορετικά τα πράγματα.. ε;;
Άλλα πράγματα ζητά ο ένας και άλλα ο μπορεί να προσφέρει ο άλλος!
Μπορεί η διαφορά η διαφορά ηλικίας αυτή να είναι μικρή αλλά στη συγκεκριμένη ηλικία είναι μεγάλη!!!
Τι γίνεται όταν θέλουν να είναι μαζί αλλά δε θέλουν και να πληγώσει ο ένας τον άλλον;;
Αν αρχίσει μια τέτοια σχέση δε θα κρατήσει πολύ... όσο υπομονή και να κάνουν...!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Scandal : 30-01-08 στις 22:22. Αιτία: Απαγορεύονται τα greeklish.
Παράθεση

Bill

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,376 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 22:20, 30-01-08:

Καταρχην απαγορεύονται τα greeklish στο φορουμ.

Σιγουρα ειναι διαφορετικα τα πράγματα που ζηταει ο καθενας , αλλα σε τετοιες ηλικιες κοιτας να περασεις καλα κι οσο κρατησει.
Νεραιδα +1

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 00:57, 31-01-08:

Ναι, να περάσεις καλά και να είσαι σε κάθε βήμα βέβαιος ότι ξέρεις τι κάνεις, θέλεις να το κάνεις και ξέρεις ότι ο άλλος είναι δίπλα σου.
Με σωστή ενημέρωση αυτή η διαφορά ηλικίας είναι μηδαμινή!

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 11:26, 31-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Number7
Αν αρχίσει μια τέτοια σχέση δε θα κρατήσει πολύ... όσο υπομονή και να κάνουν...!
Αυτο που λες, ειναι σχετικο.....μπορει μια τετοια σχεση να μην εχει τις πιθανοτητες με το μερος της, αλλα αυτο δε σημαινει, πως ολες οι σχεσεις αυτες, εχουν προκαθορισμενο τελος...
Εγω εχω παραδειγμα σχεσης που ξεκινησε με τετοια διαφορα σε αυτες τις ηλικιες, και τωρα μετα απο 15 χρονια ειναι ακομα μαζι!

Παράθεση

sou

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sou
H sou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H sou έγραψε στις 12:42, 31-01-08:

Όλα είναι σχετικά. Το θέμα είναι τι ζητάει κανείς από μια σχέση. είτε αυτή έχει διαφορά ηλικίας είτε όχι. Αυτός με τον οποίο έχεις επιλέξει να είσαι μαζί για τον α ή β λόγο, σημασία έχει να πλησιάζει σε αυτό που επιθυμείς και να προσπαθήσεις να περάσεις καλά. και όταν αυτή τελειώσει κρατάς τις όμορφες στιγμές για να τις θυμάσαι και να χαμογελάς, και τις άσχημες για να μην ξανακάνεις τα ίδια λάθη. Μετά από κάθε σχέση μας σίγουρα γινόμαστε καλύτεροι και μαθαίνουμε πάνω απ΄ όλα τον ίδιο μας τον εαυτό.

Παράθεση

acid_love_devil

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη acid_love_devil
H acid_love_devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 36 μηνύματα.

H acid_love_devil :-( έγραψε στις 13:05, 31-01-08:

καλημέρα σας! καλως σας βρήκα! ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και την ενθάρρυνσή σας. χθές βγήκαμε για ποτό και συζητήσαμε περι ηλικίας και δεν φάνηκε να τον απασχολεί και πολύ. Φάνηκε επίσης να ψιλοστεναχωρέθηκε που το ανέφερα, για τη διαφορά ηλικίας. Πάντως επικοινωνούμε πάρα πολύ και περνάμε πολύ καλά μετά πήγαμε βόλτα χεράκι χεράκι στην παραλία αλλα έχω και κάτι άλλο να σας πω που δεν με έβαλε σε σκέψεις.. πήγαμε μετά σε ένα παρκάκι,δεν είχε κόσμο πάλι καλά, άρχισε να βάζει το χεράκι τ κάτω απο το φόρεμα μ, και να κάνει διάφορα με τ στήθος μου (αχ κοκκινίζω μόνο που τα λέω..,γιατί είναι και η πρώτη φορά που κάνω τέτοια πράγματα,και αν και είναι λίγο άσχετα με το τόπικ σόρυ).. και μ προέτεινε να βάλω κ εγω τ χεράκι μ εκει κάτω αλλα πάνω απο τ τζιν.. εννοείται, όπως όλοι οι αχόρταγοι εσεις άντρες ήθελε να το βάλω και απο κάτω, όπως και αυτός το δικό του σε μένα, αλλα δεν δέχτηκα.. κ επίσης μ είπε να πάμε και καπου αλλού και πάλι δεν δέχτηκα.. λολ κ η απορία μου είναι, καλά δεν βιάζεται αρκετά; μήπως εγώ σαν ανέμπειρη το βλέπω έτσι; καλα δεν λέω, μου άρεσαν όσα κάναμε έστω και απλά,αλλά μόνο εκεί, εγώ δεν θέλω κάτι παραπάνω προς το παρόν. γιατί το παιδί το γνώρισα πριν τα χριστούγεννα,μετά εγω ημουν στο χωριο μου και μιλούσαμε με μηνύματα και ουσιαστικά μετα τα χριστούγεννα έχουμε βγει 4 ραντεβού.. εσεις τι λέτε; να του πω, οτι εντάξει μου αρεσε οτι έγινε,απλά θα ήθελα να προχωράμε αρκετά πιο αργά γιατί εγώ δεν νιώθω ετοιμη για κάτι παραπάνω.. και επίσης οτι θέλω να τον γνωρίσω καλύτερα,γιατι δεν γνωριζόμαστε και πολύ καιρό και ότι πρώτη φορά γνωρίζω ένα άτομο και σε τοσο λίγο χρονικό διάστημα "χουφτωνόμαστε-χαιδευόμαστε" σε παρκάκι..,λετε να ξενερώσει; γιατί εγώ αυτό σκέφτομαι να του πώ...αχ πείτε κ εσεις τ γνώμη σας..

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:09, 31-01-08:

Θα εισαι ειλικρινης απεναντι του, και για κανενα λογο δε θα κανεις κατι, το οποιο δε θελεις....
Εαν δε σε θελει μονο για να ικανοποιησει κοινως τις κ@υλες του, τοτε δεν εχεις λογο να φοβασαι, μηπως και ξενερωσει...
Εαν βεβαια συμβει το αναπαντεχο, σημαινει οτι δεν ειναι αυτο που θες και θα τον τζασεις!
Σιμπλ ας δατ

Παράθεση

sou

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sou
H sou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H sou έγραψε στις 14:39, 31-01-08:

Συμφωνώ και εγώ με τη νεραιδα. Σε καμια περίπτωση να μην κάνεις κάτι χωρίς να το θες πραγματικά. Το θέμα είναι να γίνει με αμοιβαία επιθυμία,με κάποιον που θα σε σέβεται και δε θα σκέφτεται μόνο την προσωπική του ικανοποίηση.Τώρα, τον αν τον γνωρίζεις πολύ ή λίγο, κάποιες φορές δεν αποτελεί και τον πρωτεύων λόγο.Η ειλικρίνια είναι πολύ σημαντική, πόσο μάλλον σε τέτοια θέματα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    El Salazar

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους