Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,017 μέλη και 2,415,864 μηνύματα σε 75,321 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 590 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ποια πόλη έχει το καλύτερο σουβλάκι στην Ελλάδα;

Ποιά πόλη έχει το καλύτερο σουβλάκι στην Ελλάδα;

Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 125)
Αθήνα (γιατί εκτός από πρωτεύουσα στην Ελλάδα, είμαστε και πρωτεύουσα στο σουβλάκι)
25
20,00%
Θεσσαλονίκη (εμείς εδώ το λέμε σάντουϊτς και άμα σας αρέσει)
34
27,20%
Πάτρα (και μη μου πείτε για το LeCoq...)
11
8,80%
Ηράκλειο (είμαστε και βραβευμένοι...)
12
9,60%
Χανιά (έχουμε σίγουρα καλύτερο σουβλάκι από τους Ηρακλειώτες)
6
4,80%
Λάρισσα (μετά τα κοψίδια θέλεις κάτι πιο ...ελαφρό)
3
2,40%
Ρόδος (πιάσε ένα και μην ξεχάσεις το κύμινο)
1
0,80%
Ιωάννινα (τρώγοντας σουβλάκι με θέα τη λίμνη)
4
3,20%
Βόλος (γιατί δεν έχουμε μόνο τσιπουράδικα...)
2
1,60%
Αλεξανδρούπολη (πού θα πάει να φάει ο φαντάρος στην έξοδο...)
5
4,00%
Σέρρες (εδώ μπορείς να φας σουβλάκι από τις 7 το πρωί)
3
2,40%
Άλλη πόλη (πες ποιά)
22
17,60%
Εκτός Ελλάδος (ανάφερε χώρα και μέρος)
0
0%
Δεν τρώω σουβλάκι
1
0,80%
Είμαι ο κουμπάκιας
14
11,20%

~Melania~ (Insomnia ♥)

Επιφανές Μέλος

H Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,782 μηνύματα.

H ~Melania~ ஜீBelieve me when I say...I loυe yoυ... έγραψε: στις 13:40, 14-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από Gate4
Γιατί με το λένε όλοι αυτό;

Κάτι θα ξέρουν
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,956 μηνύματα.

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 13:53, 14-12-12:

Ο Μάκης στην Τούμπα.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,128 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε: στις 14:43, 14-12-12:

Όταν λέμε σε αυτό το thread σουβλάκι, εννοούμε το σουβλάκι δηλαδή το σκέτος κρέας, ή αυτό που έχει επικρατήσει να το λένε κυρίως στην Αθήνα με πίτα και τα λοιπά;

Αν εννοούμε το πρώτο τότε θα έλεγα ότι το καλύτερο το έχω φάει στη Θήβα, αν εννοούμε το δεύτερο τότε το καλύτερο το έχω φάει στην Κέρκυρα, που όσο κι αν σας φαίνεται περίεργο τα κάνουν εξαιρετικά!

Δεύτερη θα έβαζα τη Θεσσαλονίκη, αλλά δεν τη βάζω γιατί την τελευταία φορά που την επισκέφτηκα μου έσπασε τα νεύρα ο ..σουβλατζής με τους κομπλεξισμούς του.
Ζήτησα σάντουιτς κι εγώ είχα στο μυαλό μου να μου βάλει γύρο με ψωμί, γιατί αυτό λέμε σάντουιτς. Οπότε μου φτιάχνει ένα με πίτα και μου το δίνει. Αθώα του λέω :
- Εμ, ζήτησα σάντουιτς
- Ναι, αυτό είναι σάντουιτς
- (απορημένη) εεε βασικά με ψωμί

Και μου κάνει μια ολόκληρη ανάλυση με ύφος κοίτα_να δεις_Αθηναία "αυτό το λένε ψωμί" (δείχνοντάς μου το ψωμί) "κι αυτό το λένε πίτα" (δείχνοντάς μου την πίτα) "εσείς στην Αθήνα πως τα λέτε;"

Λες κι όλη η υπόλοιπη Ελλάδα πρέπει να ξέρουμε ότι το τυρί είναι κασέρι και η πίτα με γύρο λέγεται σάντουιτς.

Αν ήμουν άντρας πραγματικά με το ίδιο ύφος θα του έλεγα : "κοίτα να δεις, αυτά είναι αρ..δια. Πάρε τώρα τ' αρ..δια μου και σκάσε"
10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,711 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε: στις 14:53, 14-12-12:

Τὸ ἄφησα λίγο «ξεκρέμαστο» γιὰ νὰ πιάσω καὶ τὶς δύο ἀπόψεις...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Insomnie

Περιβόητο Μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,411 μηνύματα.

O Insomnie έγραψε: στις 15:21, 14-12-12:

"Παναγιώτης" στον Αγ. Αντώνη- μόνο κεμπάπ- και "Πικάντικο" στη Κερκυρα- με πατάτες καθαρισμένες στο χέρι παρακαλώ!
Παράθεση

Dogie (Ειρήνη)

Περιβόητο Μέλος

H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,049 μηνύματα.

H Dogie έγραψε: στις 16:24, 14-12-12:

Ηράκλειο και συγκεκριμένα στη Χόβολη!!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γατόπαρδος.

Διάσημο Μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 613 μηνύματα.

O Γατόπαρδος. έγραψε: στις 17:43, 14-12-12:

Σουβλάκι είναι αυτό....

Πιτό γυρος είναι αυτό...

ΕΛΕΟΣ...
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

φρι

Αποκλεισμένος χρήστης

H φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 1,288 μηνύματα.

H φρι . έγραψε: στις 18:15, 14-12-12:

Η Σαλόνικα
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,648 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε: στις 18:25, 14-12-12:

το σουβλακι δεν εχει σχεση με την πιττα γυρο
το πρωτο υπηρχε και απο την αρχαια ελλαδα ως ενας μικρος οβελιας φαι του δρομου

ενω στην ανατολη δεν υπαρχει τοσο με καθαρο κρεας αλλα με κιμα με μπαχαρια-κεμπαμπ-,,
ενω η πιττα γυρος ειναι ανατολιτικο,,καθαρα
φερμένο απο τους Πολίτες και ανατολιτες προσφυγες

αυτο νομιζω τουλαχιστον..
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε: στις 21:51, 14-12-12:

Πρέπει να έχω πάει εκεί
Παράθεση

Εχέμυθη

Περιβόητο Μέλος

H Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,061 μηνύματα.

H Εχέμυθη who is waiting for the miracle.... έγραψε: στις 22:15, 14-12-12:

Προσωπικα πιστευω οτι σε συγκριση με τη Θεσσαλονικη , η Αθηνα εχει καλυτερη πιτα σουβλακι/σουβλακι.
Στα περισσοτερα σουβλατζιδικα που εχω παει στη Θεσσ το κανουν αρκετα βαρυ και λαδερο βαζωντας πολυ περισσοτερες πατατες και λιγοτερο κρεας...Αφηστε που ειναι τεραααστια και εγω τουλαχιστον δε μπορω να το φαω ολο. Στην Αθηνα μου αρεσει το "υποχρεωτικο"τζατζικι το οποιο δε στο χρεωνουν 20λεπτα επιπλεον , το οτι κανουν υπεροχο κεμπαπ και οτι αντι για πατατες μπορεις να βαλεις σαλατα...
Στη Λαρισσα επισης ειναι αρκετα καλο (η τουλαχιστον , φροντισαν να με πανε σε καλα μαγαζια )
Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Επιφανές Μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Λέκτορας . Έχει γράψει 3,368 μηνύματα.

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε: στις 23:45, 14-12-12:

Σουβλακι σαν του Ντελικατεσεν στην Θεσσαλονικη δεν εχει.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,825 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε: στις 00:16, 15-12-12:

ΑΘΕΝΣ. ΟΒΕΡ.
Ακούς "σουβλάκι" και σκέφτεσαι αυτό.

Δε νοείται σουβλάκι χωρίς τζατζίκι. 1.
Το τζατζίκι δεν είναι σαλάτα. (το άκουσα κι αυτό.) 2.
Ούτε αλοιφή. 3.

Σάντουιτς είναι αυτό.

Αυτό το λέμε καλαμάκι και δε το τρώω σχεδόν ποτέ, άντε πολύ σπάνια. Κανένα είδος "καλαμακίου", για τους άσχετους.

Εντάξει; Άντε να τα μαθαίνουμε σιγά σιγά.
Εδώ το' χουν μάθει οι τουρίστες, κι εσείς ακόμα.
-7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Επιφανές Μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Λέκτορας . Έχει γράψει 3,368 μηνύματα.

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε: στις 00:36, 15-12-12:

Ετυμολογικα αγραμματοι δηλαδη οι Αθηναιοι
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alejandro Papas (Alive in Illusion)

Επιφανές Μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηθοποιός . Έχει γράψει 2,642 μηνύματα.

O Alejandro Papas Roses in a glass dead and wilted... έγραψε: στις 00:43, 15-12-12:

Δε νοείται σουβλάκι χωρίς τζατζίκι. 1.
Το τζατζίκι δεν είναι σαλάτα. (το άκουσα κι αυτό.) 2.
Ούτε αλοιφή. 3.

Σάντουιτς είναι αυτό.

πες τα χρυσοστομη

Παράθεση

Sal Paradise

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Sal Paradise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Πιλότος . Έχει γράψει 454 μηνύματα.

O Sal Paradise - έγραψε: στις 01:26, 15-12-12:

A να χαθειτε κοιλιοδουλοι!παλι πεινασα...
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Επιφανές Μέλος

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε: στις 01:29, 15-12-12:

Και εγω
Παράθεση

φρι

Αποκλεισμένος χρήστης

H φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 1,288 μηνύματα.

H φρι . έγραψε: στις 02:10, 15-12-12:

εγω λεω να ανοιξουμε φρεντ για το ποιο σουβλατζιδικο ειναι το καλυτερο
Παράθεση

Alejandro Papas (Alive in Illusion)

Επιφανές Μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηθοποιός . Έχει γράψει 2,642 μηνύματα.

O Alejandro Papas Roses in a glass dead and wilted... έγραψε: στις 02:28, 15-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από bueno
εγω λεω να ανοιξουμε φρεντ για το ποιο σουβλατζιδικο ειναι το καλυτερο

Ο.Ο
9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε: στις 11:06, 15-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από DrHouse
Ετυμολογικα αγραμματοι δηλαδη οι Αθηναιοι
Σωστός

Αφού το καλαμάκι δεν τρώγεται ρε παιδιά
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος