Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,109 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,365 μηνύματα σε 74,666 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τι είναι αυτό που κάνει τον Άντρα;

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 09:38, 19-04-10:

επίσης είστε όλες σας σίγουρες ότι θα αντέχατε έναν άντρα-άντρα στο πλευρό σας?
καλα κατσε να βρεθει ενας τετοιος πρωτα γιατι ειναι πολυυυυυυυ δυσκολο πιστεψε με και μετα σας λεμε

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 10:05, 19-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από moonlight
καλα κατσε να βρεθει ενας τετοιος πρωτα γιατι ειναι πολυυυυυυυ δυσκολο πιστεψε με και μετα σας λεμε

Τοσο πολύ προχώρησε το γκέη κίνημα λοιπόν...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 10:19, 19-04-10:

αστα να πανε μπαγκς μου..

Παράθεση

katerina_farm

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη katerina_farm
H katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 269 μηνύματα.

H katerina_farm έγραψε στις 12:05, 19-04-10:

Συνφωνω δεν υπαρχουν πολλοι ανδρες τελευταια. Φοβαμαι ομως οτι φταιμε λιγο κι εμεις κοριτσια που πολλες φορες δεν ξερουμε τι θελουμε.. μας τυχαινει τρυφερος ευγενικος δοτικος μετα απο λιγο μας κουραζει πεφτουμε σε σκληρο και αλητη και ενω τον βλεπουμε επιμενουμε να τον κατακτησουμε να τον αλαξουμε και αφου φαμε τα μουτρα μας αναφωνουμε αναμεσα σε λυγμους δεν υπαρχουν πια ανδρες΅!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,116 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 12:11, 19-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από katerina_farm
Συνφωνω δεν υπαρχουν πολλοι ανδρες τελευταια. Φοβαμαι ομως οτι φταιμε λιγο κι εμεις κοριτσια που πολλες φορες δεν ξερουμε τι θελουμε.. μας τυχαινει τρυφερος ευγενικος δοτικος μετα απο λιγο μας κουραζει πεφτουμε σε σκληρο και αλητη και ενω τον βλεπουμε επιμενουμε να τον κατακτησουμε να τον αλαξουμε και αφου φαμε τα μουτρα μας αναφωνουμε αναμεσα σε λυγμους δεν υπαρχουν πια ανδρες΅!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
αυτή η παρα-λογική των γυναικών που περιγράφεις, θέλει ψυχιατρική αγωγή!

(υ.σ.: δεν αναφέρομαι προσωπικά)

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 12:38, 19-04-10:

ε δε φταιμε εμεις.. πανε και αυτοι στα ακρα, χαθηκε λιγο η μεση κατασταση λιγο απο τα δυο

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,116 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 12:49, 19-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από moonlight
ε δε φταιμε εμεις.. πανε και αυτοι στα ακρα, χαθηκε λιγο η μεση κατασταση λιγο απο τα δυο
καλά καλά...αν θέλουμε να λέμε ότι δεν βλέπουμε, δένουμε μαντήλι στα μάτια μας...

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 12:54, 19-04-10:

Κατά την άποψη μου δεν φταίνε οι ομοφυλόφυλοι για την κατάσταση των ετεροφυλόφυλων. Ο εγκέφαλός τους φταίει... (και εμείς λίιιγο)

Παράθεση

eyripos_xalkida

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eyripos_xalkida
Ο eyripos_xalkida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.

O eyripos_xalkida έγραψε στις 12:56, 19-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από katerina_farm
επιμενουμε να τον κατακτησουμε να τον αλαξουμε
Και τι είναι ο άνδρας για να τον αλλάξετε; τραπεζομάντιλο;

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 13:01, 19-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από Μάρω
Κατά την άποψη μου δεν φταίνε οι ομοφυλόφυλοι για την κατάσταση των ετεροφυλόφυλων. Ο εγκέφαλός τους φταίει... (και εμείς λίιιγο)
ενώ οι γυναίκες έχουν τέλειο εγκέφαλο;

Παράθεση

kritikaros (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kritikaros
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 349 μηνύματα.

O kritikaros έγραψε στις 13:01, 19-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
καλά καλά...αν θέλουμε να λέμε ότι δεν βλέπουμε, δένουμε μαντήλι στα μάτια μας...
σωστοοοοος

Αρχική Δημοσίευση από Μάρω

σαφώς και δεν φταίνε για κάτι,αν όλα τα ρίχνουμε στους δίπλα τότε πάει...όλο "γύρω-γύρω όλοι" θα είναι η κατάσταση και θα ψάχνουμε να βρούμε τον "μανωλάκι" ενώ θα είναι μπροστά στα μάτια μας.

Παράθεση

katerina_farm

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη katerina_farm
H katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 269 μηνύματα.

H katerina_farm έγραψε στις 13:02, 19-04-10:

oxi ακομα τουλαχιστον npb αλλα δεν υποσχομαι στο μελλον μπορει ομως

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 13:02, 19-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
ενώ οι γυναίκες έχουν τέλειο εγκέφαλο;
Ποιός μίλησε για τελειότητα;;;;;;;;;;

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 13:05, 19-04-10:

παιδια ας μιλησουμε/σω δηλ. λιγο σοβαρα.. το τελειο δεν υπαρχει και ουτε θα υπαρξει ποτε. ο καθενας μας απλα ψαχνει να βρει το ιδανικο ταιρι γιαυτον που θα τον κανει ευτυχισμενο. το ιδανικο δεν εχει να κανει ουτε με το ποσο αντρας/γυναικα ειναι καποιος/α ουτε τιποτα.
οταν ερθει ο καταλληλος ανθρωπος τοτε και ομορφος σου φαινεται και αντρας/γυναικα σε ολα και ιδανικος.. θα κανεις υποχωρησεις , θα συμβιβαστεις και θα πορευθεις στη ζωη.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,302 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:33, 19-04-10:

Θα έρθει μια φορά να νιώσω πως κι εγώ ανήκω κάπου.
Θα έρθει σαν θεός, άνθρωπος καθαρός κι εγώ η σκιά του.
Θα μου κρατάει σφιχτά-σφιχτά το χέρι,
και λόγια καθαρά μόνο θα μου φέρει.

Θα γνωρίσω έναν άνθρωπο που λέει ναι και το εννοεί.
Να γυρίζω το κεφάλι και να μένει το χαμόγελό του εκεί.
Μες στα μάτια να τον βλέπω να'χει λόγο, να'χει μπέσα.
Να νυχτώνει, να χαράζει και να πέφτω πάντα μέσα.

Μες στα μάτια να τον βλέπω και να μένω ο εαυτός μου,
να το λέω να το εννοώ πως είναι αυτός ο άνθρωπός μου.
Κι αν πέρασα πολλά, μπορώ σε μια στιγμή να τα διαγράψω.
Μπορώ να του δοθώ, να του παραδοθώ κι ας ξανακλάψω.
Φτάνει για μια φορά αυτός να φέρει, δυο λόγια καθαρά στο άδειο μου το χέρι.

Να γνωρίσω έναν άνθρωπό που λέει ναι και το εννοεί,
να γυρίζω το κεφάλι και να μένει το χαμόγελό του εκεί,
να έχω λόγο να του δίνω και να παίρνω από εκείνον την μπέσα.
Να χαράζει, να νυχτώνει και να πέφτω πάντα μέσα.

Μες στα μάτια να τον βλέπω και να μένω ο εαυτός μου.
Να το λέω να το εννοώ πως είναι αυτός ο άνθρωπός μου.
Πέρασα πολλά, μπορώ σε μια στιγμή να τα διαγράψω...
θέλω να του δοθώ, να του παραδοθώ κι ας ξανακλάψω...αρκεί,
να γυρίζω το κεφάλι και να μένει το χαμόγελό του εκεί....εκεί.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 12:46, 20-04-10:

ο χαρακτήρας του.......άρα η παιδεία του, η κοινωνική του μόρφωση......

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 22:44, 20-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από kritikaros
επίσης είστε όλες σας σίγουρες ότι θα αντέχατε έναν άντρα-άντρα στο πλευρό σας?
Άντε ρε, αυτό ήταν το πρόβλημα κι έλεγα κι εγώ, "γιατί δεν με αντέχει καμμία, γιατί δεν με αντέχει καμμία"; Ευτυχώς φίλε μου που το είπες κι ένιωσα κι εγώ μια κάποια ανακούφιση, γιατί νόμιζα πως είμαι απλά μαλάκας...

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 23:08, 20-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Άντε ρε, αυτό ήταν το πρόβλημα κι έλεγα κι εγώ, "γιατί δεν με αντέχει καμμία, γιατί δεν με αντέχει καμμία"; Ευτυχώς φίλε μου που το είπες κι ένιωσα κι εγώ μια κάποια ανακούφιση, γιατί νόμιζα πως είμαι απλά μαλάκας...
ε δε στο λενε βρε χαουλα οτι ειναι γιαυτο για να μην παρεις πανω σου παιδι μου σου λενε το αλλο για να νιωθεις και ασχημα απο πανω

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 23:09, 20-04-10:

Ξέρεις πώς είναι να θέλεις να γελάς δυνατά και να κοιμούνται όλοι; Να… αυτά τραβάω…

Κριτικάκη, πώς είναι ένας "άντρας- άντρας"?

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 23:28, 20-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
... πώς είναι ένας "άντρας- άντρας"?
Λιονταρόψυχος, πίσω από μια...οθόνη (πλέον)

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 23:31, 20-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela

Θα έρθει μια φορά να νιώσω πως κι εγώ ανήκω κάπου.

Θα γνωρίσω έναν άνθρωπο που λέει ναι και το εννοεί.

Μες στα μάτια να τον βλέπω και να μένω ο εαυτός μου,
να το λέω να το εννοώ πως είναι αυτός ο άνθρωπός μου.

.
Χιμ σου χω ενα νεο! Η Χαρουλα ακομα(!) τον ψαχνει

Τωρα πρεπει να γραψω κατι ον τοπικ που να το χω σκεφτει κιολας

Ε βασικα, για καθεμια ο ανδρας/ανδρας ειναι κατι διαφορετικο. Αλλη τον θελει ετσι αλλη γιουβετσι.
Δε βαριεσαι, υπαρχουν για ολους κατι και καποιος. Οχι οχι αλλα μισα και αηδιες(αγγελε σε βλεπω ετοιμος εισαι να μου χιμηξεις) αλλα πως να το κανουμε εγω δεν πιστευω σε αλλα μισα. Τωρα εγω εχω ξαναπει μαρεσει ο ροκ ο τυπος, οπου ροκ εξω απο τα προτυπα της εποχης. Παραπανω λεπτομερειες στο θεμα - ο ιδανικος/των ονειρων η καπως ετσι, αν και τετοιοι τυποι δεν ειναι ονειρικοι, υπαρχουν αλλα ψαχνεις στα ψαγμενα για να τους βρεις. Προσωπικα εκει τους βρισκω και λεω '' καλη φαση'', αξιζε τον κοπο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 20-04-10 στις 23:44. Αιτία: ον τοπικ :P
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 23:37, 20-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_
Λιονταρόψυχος, πίσω από μια...οθόνη (πλέον)
ααα…σαν να λέμε «αντέχουμε, άραγε, έναν άντρα - άντρα στο μουσουνου μας?»

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 21-04-10 στις 07:47.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Apro
Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 23:58, 20-04-10:

ο τρόπος που κινείται, που κοιτάει και μιλάει.... ο τρόπος που σου μιλάει, χωρίς λέξεις, απλά με σκέψεις....
το μουστάκι, η κοιλιά, τα ποντίκια και η ουρά....

η πορτοfulham....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Himela : 21-04-10 στις 09:07. Αιτία: Συνεχόμενα ποστ
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 00:39, 21-04-10:

...ξέχασες και το κομπολόι! (παρασύρθηκα!)

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 10:11, 21-04-10:

ααα…σαν να λέμε «αντέχουμε, άραγε, έναν άντρα - άντρα στο μουσουνου μας?»
Να σου πω.... η επιλογή της λέξης ήταν εξ αρχής ατυχής! Είναι αυτό που λέμε..."πήγε για μαλλί και ήρθε κουρεμένος" και αυτό διότι, το να ανέχεται (αντέχει) μια γυναίκα έναν άνδρα, μόνο τιμή δεν του προσδίδει κάτι τέτοιο!!!!

Βέβαια, για κάποιους (άντρες) που θέτουν σαν βάση των σχέσεων τους (με γυναίκες) ένα διαρκή αγώνα επικράτησης και αναμέτρηση δυνάμεων, ποτέ δεν μπορείς να γνωρίζεις!
'Ετσι κι αλλιώς όμως, εγώ αυτούς δεν τους θεωρώ άνδρες αλλά....κοκοράκια!

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
(αγγελε σε βλεπω ετοιμος εισαι να μου χιμηξεις)
Δεν ήμουν εγώ ο τύπος στο.....τρένο, στο ορκίζομαι!!!!!!!!!!!

.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 21-04-10 στις 10:33.
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 11:44, 21-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_

Δεν ήμουν εγώ ο τύπος στο.....τρένο, στο ορκίζομαι!!!!!!!!!!!

.

Τον αλλο Αγγελο εννοουσα

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 15:08, 21-04-10:

(αγγελε σε βλεπω ετοιμος εισαι να μου χιμηξεις
εγω να χιμηξω σε γυναικα?
ποτέ με κακο σκοπο..

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 23:02, 22-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Ε βασικα, για καθεμια ο ανδρας/ανδρας ειναι κατι διαφορετικο.
Δηλαδή τι είναι ο άντρας/άντρας; Όπως λέμε καρέτα καρέτα; Γι' αυτό τείνει να εξαφανιστεί. Γρήγορα στην Greenpeace να οργανώσουμε εκστρατεία διάσωσης.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 23:18, 22-04-10:

Γι' αυτό τείνει να εξαφανιστεί.
μη γελας.τα σπερματοζωαρια πεφτουν σταθερα στον πολεμο της σημερινης καθημερινοτητας..

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 23:22, 22-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
μη γελας.τα σπερματοζωαρια πεφτουν σταθερα στον πολεμο της σημερινης καθημερινοτητας..
Κρίμα που δεν υπάρχει ΔΝΤ σπερματοζωαρίων.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 23:51, 22-04-10:

καντε καταθεσεις γιατι χανομαστε..
πρεπει να μη στεγνωσει η αγορα απο ρευστο..!

Παράθεση

chrisss

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη chrisss
H chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 219 μηνύματα.

H chrisss γεια χαρα! έγραψε στις 01:16, 23-04-10:

1.κουβαλαει τα βαρια πραγματα---σακουλες,βαλιτσες-- και δεν τα φορτωνει σε εσενα..
2.σου ανοιγει καμια φορα καμια πορτα..
3.σου λεει που και που: κοριτσαρα μου σημερα θα σε παω στο ''ταδε μαγαζι''...
4.σου λεει οτι εισαι ομορφη με καθε ευκαιρια..
5.δε φοβαται κατσαριδες, αραχνες και τις εξουδετερωνει αλυπητα!!!!!
6.οταν οι κολλητοι του θα του πουνε:''μ@λ...κα αυτη-η κοπελα του- σε εχει βαλει μες το βρακι της'' αυτος θα απαντησει:''ναι,οντως και δεν ξερεις τι ωραια που περναω εκει μεσα!!!!!''
7.δεν σχολιαζει τις σεξουαλικες επιδοσεις της κοπελας με τους κολλητους του...
8.ξερει ποτε να το βουλωσει και να σε αφησει να γκρινιαξεις σα μωρο που εισαι...
9.ξερει ποτε να υψωσει τον τονο της φωνης του για να σταματησεις να γκρινιαζεις--επιτελους-- και να βρει μια λυση στο προβλημα...
10.ε δεν τον ενδιαφερει και πολυ τι θα βαλει..ενα μπλουζακι, ενα τζηνακι,ενα παπυτσακι και κομπλε! αα επισης δεν γνωριζει--εκτος αν ειναι η δουλεια του τετοια---τις τελευταιες τασεις της μοδας....
11.δε βγαζει τα φρυδια του
12.δεν ξυριζει τις γαμπες του.....
13.δεν εχει ανταυγειες...........
ουφ! τα υπολοιπα αλλη φορα!

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 01:54, 23-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από chrisss
1.κουβαλαει τα βαρια πραγματα---σακουλες,βαλιτσες-- και δεν τα φορτωνει σε εσενα..
Έχω διαβάσει όλα σου τα ποστ από 20 φορές το καθένα και ομολογώ ότι σε ερωτεύτηκα από τη πρώτη στιγμή που σε διάβασα στο φόρουμ. Πίστευα ότι θα γίνονταν κάτι μεταξύ μας. Είχα γράψει και ένα μακροσκελές γράμμα για να σε προσεγγίσω ΑΛΛΑ:

1. Έχω πρόβλημα με τη μέση μου οπότε δεν μπορώ να κουβαλήσω βαλίτσες
5. τα λυπάμαι τα έντομα και δεν τα σκοτώνω

Πραγματικά μόλις τελείωσε ένας μεγάλος έρωτας και είχα σχεδιάσει ένα ρομαντικό μήνα του μέλιτος στην Κένυα με σαφάρι

Α! Αυτό που κάνει τον άντρα είναι το κατα πόσο μοιάζει στον Τσακ Νόρρις

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kritikaros (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kritikaros
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 349 μηνύματα.

O kritikaros έγραψε στις 02:24, 23-04-10:

chuck norris rules......yeah..................

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 03:04, 23-04-10:

Πραγματικά, ξενερώνεις όταν φοβούνται τα ζουζούνια… είναι ο ελάχιστος "κίνδυνος" που περιμένεις να αντιμετωπίζει για να σε "προστατέψει".

12.δεν ξυριζει τις γαμπες του.....
Οι ποδοσφαιριστές ξυρίζουν τα πόδια τους.

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 03:41, 23-04-10:

Πραγματικά, ξενερώνεις όταν φοβούνται τα ζουζούνια… είναι ο ελάχιστος "κίνδυνος" που περιμένεις να αντιμετωπίζει για να σε "προστατέψει".
Αν δεν μπορεί να σκοτωσει ενα κουνούπι τι θα σκοτώσει ένα λιοντάρι ; (σε σαφάρι στην Κένυα, λέμε τώρα )
Εγώ πάντως συμφωνώ με όλους τους όρους της συμφορουμίστριας , εκτός απο το καλό ντύσιμο (κασουαλ) που πιστεύω ότι αναδεικνύει τον άντρα. Το κουστούμι ειναι για όσους θέλουν να παραστήσουν τους κυριους, και για τις κηδείες

Και ο Σβάρτσι τα ξυρίζει όπως και όλοι σχεδόν οι γνωστοί αθλητές που τα δείχνουν .

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 10:55, 23-04-10:

εγω εχω μια αραχνοφοβια ..τι να κανω? τα σκοτωνω οταν χρειαστει..αλλα αλλο φοβος αλλο φοβια..

στα περισσοτερα απο τα υπολοιπα συμφωνω..
παντως μπορει καποιος να εχει φοβια με καποια εντομα και να μπορει να σκοτωσει ενα λιονταρι..

Παράθεση

gandalf

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gandalf
Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 166 μηνύματα.

O gandalf έγραψε στις 13:22, 23-04-10:

Ας το δούμε εξ αντιθέτου το θέμα

Έστω μια γυναίκα η οποία φέρει (με εξαίρεση το ανδρικό πέος) όλα τα χαρακτηριστικά τα οποία κατά την γνώμη σας κάνουν τον άνδρα (πχ γενναιότητα, τιμιότητα, ευθύτητητα, όχι φόβο στα ζουζούνια, μασχαλίλα, ακόμα και λίγη τρίχα κ.ο.κ)

Αυτή η γυναίκα είναι άνδρας?
Όχι βέβαια, θα πει κάποιος, διότι μετράνε και οι σεξουαλικές κλίσεις για να χαρακτηριστεί κάποιος άνδρας.
Οκ λοιπόν, έστω ότι αυτή η γυναίκα επιπλέον γουστάρει γυναίκες. Είναι άνδρας τώρα?

Όχι βέβαια, θα πει ένας άλλος, διότι κάποιος πρέπει να αυτοχαρακτηρίζεται ως άνδρας για να έιναι άνδρας.
Οκ λοιπόν, έστω ότι αυτή η γυναίκα θεωρεί τον εαυτο της άνδρα, πέρα απ'τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά που αναφέρθηκαν. Τώρα είναι άνδρας??

Οχι βέβαια, θα πει ένας τρίτος, σημασία έχει τι θεωρεί η κοινωνία για σένα. Τι σημασία έχει αν θεωρείς τον εαυτό σου άνδρα, αν η κοινωνία σε θεωρεί κάτι άλλο?
Οκ λοιπόν, έστω ότι αυτή η γυναίκα είναι τόσο πειστική που πείθει την κοινωνία ότι είναι άνδρας....

Φανταστείτε τώρα ότι η γυναίκα της ιστορίας μας κάποια στιγμή πεθαίνει και την πηγαίνουν στο νεκροτομείο. Εκει ο ιατροδικαστής στην γενετική περιοχή ανακαλύπτει το αναπόφευκτο...Τι λέτε να δήλωσε τελικά στην αναφορά του?
"Ηταν γυναίκα τελικά"

Συμπέρασμα: Άνδρα σε κάνει το πέος, γυναίκα σε κάνει ο κόλπος. (σημείωση: το βιολογικό πέος, όχι το strap-on , για να μην μου την πούνε μερικοί)
Τα υπόλοιπα είναι για να χαιρόμαστε

Παράθεση

chrisss

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη chrisss
H chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 219 μηνύματα.

H chrisss γεια χαρα! έγραψε στις 13:40, 23-04-10:

οκ εκτος αν ειναι αθλητης...παω πασο

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 14:43, 23-04-10:

Η τελευταία ηρωική πράξη που έκανα ήταν να σκοτώσω μια κατσαρίδα το περασμένο καλοκαίρι κατόπιν εντολής. Ολόκληρη επιχείρηση, έψαχνα 1 ώρα που έχει τρυπώσει η κατσαρίδα, μόνο παγωτό δεν της αγόρασα για να την καλοπιάσω να βγει. Μπορώ να κοιμάμαι ήσυχος τώρα, ότι υπήρξα άντρας. Καλά που μου το θυμίσατε.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 15:04, 23-04-10:

Έστω μια γυναίκα η οποία φέρει (με εξαίρεση το ανδρικό πέος) όλα τα χαρακτηριστικά τα οποία κατά την γνώμη σας κάνουν τον άνδρα (πχ γενναιότητα, τιμιότητα, ευθύτητητα, όχι φόβο στα ζουζούνια, μασχαλίλα, ακόμα και λίγη τρίχα κ.ο.κ)
ανδρα ή γυναικα σε κανει το dna.... ειναι απλο...

η γυναικα δεν μπορει να εχει το σωμα-ορμονες κλπ και dna ενος ανδρα γιατι τοτε ειναι ανδρας..

ισορροπια ορμονων ..απλο ειναι..αλλα δεν ειναι μονο αυτο...
η γυναικα δεν εχει περισσοτερη τεστοστερονη απο οιστρογονα πχ..γιαυτο και δεν εχει καποια συν και καποια μειον..

κατι πολυ ουσιωδες επισης ειναι τα γεννετικα κυτταρα.. ανδρας ειναι αυτος που παραγει σπερματοζωαρια..και γυναικα αυτη που παραγει ωαρια...
και αυτο ειναι κατι που ουτε στους τραβεστι με ολη την επιστημη πανω τους δεν μπορει να γινει -ακομα τουλαχιστον..

Παράθεση

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μπάμπης ο Άλλος
Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.

O Μπάμπης ο Άλλος έγραψε στις 15:09, 23-04-10:

Ναί, αλλά το να μήν τα σκοτώνει κανείς δεν σημαίνει ότι τα φοβάται απαραιτήτως .
Εγώ προσωπικά, αφού δεν αποτελούν κίνδυνο δεν βρίσκω τον λόγο να τα σκοτώσω εάν έχω την επιλογή να τα οδηγήσω έξω από το σπίτι πχ.
Επίσης κάποιος μπορεί να τα σιχαίνεται, κάτι που είναι δικαίωμα του, είτε είναι άντρας είτε δεν είναι. Άν και συνήθως αυτό αποτελεί και την δικαιολογία όσων τα φοβούνται

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 15:15, 23-04-10:

Άν και συνήθως αυτό αποτελεί και την δικαιολογία όσων τα φοβούνται
η αραχνοφοβια ειναι αναγνωρισμενη φοβια..δεν το φοβασαι επειδη θα σε βλαψει..το ξερεις οτι ειναι ακακο..(γιαυτο λεγεται φοβια και οχι φοβος..)ξεφυγαμε βεβαια απο το θεμα και καλυτερα να ανοιξουμε νεο θεμα επι φοβιων..
όπως και η φοβια με τα φιδια..

παντως φοβασαι καπως την οψη..δεν σημαινει οτι φοβασαι περισσοτερο κατι μεγαλυτερο αν σου επιτεθει ..δηλαδη εναν μεγαλο σκυλο πχ.. δεν παει με το μεγεθος ..
αν με καταλαβαινετε τι εννοω..

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 19:08, 23-04-10:

όχι πάντως το γιαπί, το πιλοφόρι, το μυστρί...... τώρα ποτέ δεν κατάλαβα γιατί τα συγκεκριμένα εργαλέια κάνουν τον άντρα τον σωστό όπως λέει το άσμα και όχι μια τσάπα μια τσουγκράνα έστω ένα φτυάρι....
σίγουρα αυτό που δεν κάνει αρσενικό ένα άντρα είναι να λέει ψέμματα και να μην μπορεί να ορθώσει ανάστημα απέναντι σε σημαντικές αποφάσεις ζωής.......
οπότε ο άντρας ο σωστός είναι ειλικρινής και δυναμικός στο να μπορεί να επιλέγει αυτό που θέλει να ζήσει ουσιαστικά.....

Παράθεση

Kate-Bender (KaTe)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kate-Bender
H KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 217 μηνύματα.

H Kate-Bender Fear of the Dark έγραψε στις 14:27, 24-04-10:

κατα την γνωμη μου παλι...το προτυπο του ιδανικου αντρα διαφερει απο ατομο σε ατομο.
θα αναφερω και ενα παραδειγμα..εγω καποτε ειχα κολλλησει κυριολεκτικα με τους εμο(emo)..ηταν θα λεγαμε οι ονειρικοί ανδρες για εμενα... μια μερα λοιπον στην παρεα μου εκει που μιλουσα γι'αυτους πεταγεται ενας υποτιθεμενος ανδρας-συμμαθητης και μου λεει κατι του ειδους"αφου σου αρεσουν τοσο πολυ,γιατι δεν τα φτιαχνεις με καμια κοπελα?"καταλαβαινετε επομενως πως δεν υπαρχει κατι συγκεκριμενο και γενικα ιδανικο.Καθενας εχει διαφορετικα γουστα και διαφορετικες προσδοκιες για το τι αποτελει γι'αυτον ξεχωριστα ,η εννοια ανδρας.
οσον αφορα για τον συγκεκριμενο που εκανε αυτην την παρατηρηση,μπορω να πω πως τουλαχιστον για εμενα ειναι ενα απλα αναδρο-ανωριμο-ποζερικο πλασμα που δυστυχως κυκλοφορει αναμεσα μας και ευχαριστως με την πρωτη ευκαιρια θα ηθελα να του σπασω τα μουτρα.
οχι,δεν εχω κανενα προβλημα με τις λεσβιες,αλλα με ενοχλει οταν καποιος εχει τοση μεγαλη ιδεα για τον εαυτο του,γιατι οπως καταλαβατε εμμεσα αφησε να εννοηθει πως αυτος ειναι και πολυυυυυυυ αντρας σε αντιθεση με αυτους.Μια αηδια ειναι πραγματικα.ΜΙα υπερυφανη αηδια.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 15:27, 24-04-10:

6.οταν οι κολλητοι του θα του πουνε:''μ@λ...κα αυτη-η κοπελα του- σε εχει βαλει μες το βρακι της'' αυτος θα απαντησει:''ναι,οντως και δεν ξερεις τι ωραια που περναω εκει μεσα!!!!!''
7.δεν σχολιαζει τις σεξουαλικες επιδοσεις της κοπελας με τους κολλητους του...
Αυτά τα δύο αντιφάσκουν αλύπητα μεταξύ τους, αφού ήδη στο πρώτο (6) σχολιάζει έμμεσα τις επιδόσεις της κοπέλας του, πράγμα που στο αμέσως επόμενο κριτήριο, "απαγορεύεται".

8.ξερει ποτε να το βουλωσει και να σε αφησει να γκρινιαξεις σα μωρο που εισαι...
Ναι, το να ξέρει να το βουλώνει είναι όντως ένα πολύ σημαντικό προσόν για έναν άντρα. Έλα όμως που εμένα στο χωριό μου τούτο τον άντρα τον λένε "μουνίκακα"...

Αρχική Δημοσίευση από gandalf
Ας το δούμε εξ αντιθέτου το θέμα [...]
Συμπέρασμα: Άνδρα σε κάνει το πέος, γυναίκα σε κάνει ο κόλπος. (σημείωση: το βιολογικό πέος, όχι το strap-on , για να μην μου την πούνε μερικοί)
Τα υπόλοιπα είναι για να χαιρόμαστε
Δηλαδή όποιος έχει πέος είναι άντρας; Προφανέστατα λανθασμένο συμπέρασμα, θα έπρεπε να το γνωρίζεις εξ ιδίας πείρας. Το σωστό συμπέρασμα είναι ότι το να έχει κάποιος πέος αποτελεί αναγκαία, όμως όχι ικανή συνθήκη για να χαρακτηριστεί κάποιος ως άντρας. Πάντως, από κοινωνικής άποψης, η γυναίκα του παραδείγματός σου θα χαρακτηριζόταν απ' όλους, αυτοδικαίως ως "αντράκι", συνήθως με θετική έννοια.

Αρχική Δημοσίευση από venividivici
σίγουρα αυτό που δεν κάνει αρσενικό ένα άντρα είναι να λέει ψέμματα και να μην μπορεί να ορθώσει ανάστημα απέναντι σε σημαντικές αποφάσεις ζωής.......
οπότε ο άντρας ο σωστός είναι ειλικρινής και δυναμικός στο να μπορεί να επιλέγει αυτό που θέλει να ζήσει ουσιαστικά.....
Μπα, τι λέτε καλέ; Ο άντρας είναι υποχρεωμένος να λέει πάντα την αλήθεια, ενώ η γυναίκα δικαιούται να λέει όσα ψέματα γουστάρει; Καλή κι έξυπνη προσπάθεια, όμως δεν περνάει, εκτός κι αν κατ' εσέ ο άντρας ο σωστός είναι και βλαξ με περικεφαλαία εκτός όλων των άλλων...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 15:40, 24-04-10:

εγω συμφωνω σε αυτο που λενε" τον εβαλε στο βρακι της"

υπαρχει καλυτερο μερος να εισαι?απο εκει ξεκινησες αλλωστε..

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 01:10, 25-04-10:

Μπα, τι λέτε καλέ; Ο άντρας είναι υποχρεωμένος να λέει πάντα την αλήθεια, ενώ η γυναίκα δικαιούται να λέει όσα ψέματα γουστάρει; Καλή κι έξυπνη προσπάθεια, όμως δεν περνάει, εκτός κι αν κατ' εσέ ο άντρας ο σωστός είναι και βλαξ με περικεφαλαία εκτός όλων των άλλων...
Η μερική και κοντόφθαλμη ανάλυση των δεδομένων που αναγνώσκεις σε οδηγούν σε λάθος συμπεράσματα ...... από τη στιγμή που θέτουμε κάποιες αξίες για τον άντρα εννοείται ότι πρέπει να πρεσβεύει τις ίδιες και η γυναίκα..... λες όταν έγραφα αυτά που έγραφα να φανταζόμουν ένα ειλικρινή άντρα δίπλα σε μια δολοπλόκα και ψεύτρα γυναίκα;;;;; Άλλωστε εγώ πάντα ασπάζομαι αυτό που κάνει τον άνθρωπο σωστό ανεξάρτητα από το φύλο του, οπότε τη δυναμικότητα και την ειλικρίνεια την θέλω και από τα δύο φύλα για να είμαστε δίκαιοι και ισόνομοι..........

Παράθεση

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μπάμπης ο Άλλος
Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.

O Μπάμπης ο Άλλος έγραψε στις 01:57, 25-04-10:

το σπέρμα

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 05:02, 25-04-10:

Θα επιχειρήσω μια φιλοσοφική προσέγγιση.

Η άπόψη του ιδανικού άντρα διαφέρει ανάλογα αυτόν ή αυτήν που το κρίνει. Το "ιδανικό" μιας οποιασδήποτε κατάστασης εκφράζει εκ των πραγμάτων το πώς αυτή η κατάσταση θα ικανοποιούσε καλύτερα τα συμφέροντα τις προσδοκίες ή τις επιθυμίες αυτού που την κρίνει. Έτσι όταν κάποιες λένε "ο ιδανικός άντρας" είναι έτσι, σημαίνει ότι αυτός θα τους ταίριαζε καλύτερα σαν εραστής, φίλος, μπαμπάς, αδερφός, γείτονας, πολίτης της χώρας,συνάδελφος στη δουλειά, συνεταίρος και φυσικα σύζυγος.

Το ζήτημα είναι ότι σε κάθε έναν απο τους παραπάνω ρολους τα προσόντα που θα ήταν ιδανικά, θα ήταν ίσως ακόμη και αντιθέτως χρήσιμα. Π.χ. αν ο συνεταίρος σας ήταν καλός ψεύτης θα ήταν καλό για την επιχείρηση, όμως θα ήταν κακό αν ήταν καλός ψεύτης και με σάς, σαν φίλος σας. Ο καλός εραστής πρέπει να εκθειάζει τα προσόντα σας και περιέργως πως να είναι τυφλός στις αδυναμίες σας. Ο καλός μπαμπάς αντίθετα, πρέπει να θεωρεί τα προσόντα σας δεδομένα και "ελα να δουμε τώρα τί θα κάνουμε με αυτό" για τις αδυναμίες σας. Ο καλός γείτονας δεν θέλετε να είναι μανιακός της ρόκ, γιατί δεν θα σας αφήνει να κοιμηθείτε με την ηλεκτρική του κιθάρα, το ίδιο και ο αδερφός, όμως ο εραστής ή οι συνάδελφοι στη δουλειά σαφώς και γίνονται πιο ενδιαφέροντες έτσι. Τέλος ο ιδανικός σύζυγος θα έκλεβε όλη τη χώρα για να φέρει όλα τα καλα σε σας και τα παιδιά σας, (όπως π.χ. κάνουν όλοι οι πολιτικοί, τραπεζίτες, λαμόγια και μεγαλοαπατεώνες) όμως αν όλοι οι πολίτες ήταν έτσι, τόσο καλοί και τίμιοι άντρες, η χώρα θα είχε καταστραφεί πρό πολλού. Εδώ έχει καταστραφεί με τόσους λίγους "πραγματικούς άντρες".

Ο ιδανικός άντρας εξαρτάται επίσης πολλάκις απο τις συνθήκες στην κρίση του ίδιου ατόμου που τους κρίνει. Θέλουν δηλαδή οι γυναίκες εναν ρομαντικό τρυφερό και τίμιο άντρα, με όραμα και ποιητική και δημιουργική ψυχή, για να χάσουν την παρθενιά τους, ή στις πρώτες τους σχέσεις; Όσο προχωράει, σαν σύζηγοι μήπως θεωρούν ιδανικό ενα κάθαρμα, άτιμο, με τρόπους γουρουνιού, κυνικό, που δεν σέβεται τίποτα και κανέναν, όμως ακριβώς γι'αυτό τους ... κανονίζει όλους και φέρνει λεφτά με το τσουβάλι στο σπίτι και στην ευτυχή σύζυγο; Μάλιστα αν είναι και γκέυ, ο "ιδανικός άντρας", ακόμη καλύτερα. Ωστε να πιάσουν τόπο τα λεφτά του, για να μπορεί να αγοράζει (και να αλλάζει) πανευτυχής η σύζυγος τους περιστασιακούς εραστές σαν τα πουκάμισα.

Οπότε καταλήγουμε πώς ο "ΙΔΑΝΙΚΟΣ ΑΝΤΡΑΣ" εξαρτάται μάλλον απόλυτα απο την ιδανική γυναίκα, η οποία τον κρίνει.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους